xarra

Νεοφερμένος

Η xarra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
δεκτη η αποψη σου...αλλα γιατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
αναμεσα σε χρηματοοικονομικης και τραπεζικης πειραια και σε οικονομικων επιστημων μακεδονιας...τι θα επιλεγατε;

Γιατι προφανως ο Πειραιας εχει μεγαλυτερο κυρος απο αυτο της Μακεδονιας (?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xarra

Νεοφερμένος

Η xarra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
δεν ψαχνω για κυρος, αλλα θελω να ακουσω αποψεις σχετικα με τα τμηματα...τι προσφερουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis s

Νεοφερμένος

Ο panagiotis s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
η διεθνων και ευρωπαικων σπουδων που πιστευεται οτι θα κυμανθει φετος?ειμαι 1000 και μορια πανω απο περσυ απλα εχω αγχος!!ευχαριστω
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
η διεθνων και ευρωπαικων σπουδων που πιστευεται οτι θα κυμανθει φετος?ειμαι 1000 και μορια πανω απο περσυ απλα εχω αγχος!!ευχαριστω
:)

απο αυτα που ακουω πιστευω οτι θα πεσει λιγακι αλλα ετσι κ αλλιως αφου εισαι 1000+ πανω δεν πρεπει να αγχωνεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Θα ανέβει 1001 μόρια.:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xarra

Νεοφερμένος

Η xarra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εγω πιστευω το πιανεις...δεν νομιζω να υπαρχει αυξηση των μοριων στο 5ο πεδιο τοσο μεγαλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis s

Νεοφερμένος

Ο panagiotis s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ειμαι 1ο πεδιο!!!και εχω 1067 μορια πανω!!!!!χαχχαχαχαχα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xarra

Νεοφερμένος

Η xarra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
χαχ..νομιζα ελεγες για to 5o :P
χμμμ...τοσο μεγαλη αυξηση δεν νομιζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis s

Νεοφερμένος

Ο panagiotis s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
οκ ευχαριστω πολυ!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

la sombra

Νεοφερμένος

Ο la sombra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ειμαι στο δες παντειου!απο οργανωση η αληθεια ειναι πως ειναι ολιγον τι χαλια αλλα δεν πειραζει:P
τα μαθηματα ειναι ενδιαφεροντα και εχουν να κανουν με τα ευρωπαικα οργανα,την πολιτικη οικονομια,την ιστορια της διπλωματιας,τις διεθνεις σχεσεις και τη στρατηγικη..απο γνωσεις,σου προσφερει παααρα πολλα το τμημα και μορφωνεσαι και καλλιεργησε πραγματικα γιατι σου δινει γνωσεις που μπορεις να χρησιμοποιησεις πχ ακομα και σε μια συζητηση.ανοιγει δηλαδη πολυ το μυαλο..απο επαγγελματικη αποκατασταση μπορεις να εργαστεις σε ευρωπαικους οργανισμους,διπλωματικο σωμα,πρεσβειες(τα πιο ''δυσκολα'') η σε εταιριες που συνεργαζονται με το εξωτερικο..τωρα που λενε για επενδυσεις στην χωρα μας πιστευω οτι θα παρουν ατομα με τετοιου ειδους πτυχιο!φετος πιστευω θα πεσουν οι βασεις και στο 1ο πεδιο οποτε ισως μπεις σε ενα απ τ δυο τμηματα!
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση με εμψυχωσες τωρα.Ειναι αδικο να χασω τις σχολες για 200-300 μορια βεβαια ανηκω σε ειδικη κατηγορια και συμφωνα με τις περσινες βασεις περναω και στις δυο λογω ειδικης κατηγοριας αλλα δεν ξερω τι θα γινει με τις βασεις και ποσο θα με βοηθησει η ειδικη κατηγορια φετος,τελος παντων ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Στόχος μου ήταν η φιλολογία και μόνο. Δε την πιάνω σίγουρα στο ΑΠΘ (είμαι απο Θεσσαλονίκη), οπότε το πιο λογικό είναι να βάλω Κομοτηνή (μιας και είναι πιο φτηνή πόλη σε σχέση με τα Γιάννενα, είναι πιο κοντά και έχει καλή ζωή-καλό πανεπιστήμιο).
Βγήκαν και τα ειδικά μαθήματα, και άρχισα να σκέφτομαι τη δημοσιογραφία. Αξίζει να παω δημοσιογραφία ή όχι; Είναι ωραία σχολή και θα ήθελα να ασχοληθώ μ' αυτή (εξάλλου και φιλολογία να πήγαινα, θα πήγαινα παράλληλα σε ιεκ για δημοσιογραφία ή θα έκανα κάποιο μεταπτυχιακό στη δημοσιογραφία).
Εσείς ποια σχολή θα διαλέγατε; Είναι όντως αλήθεια οτι και τα 2 επαγγέλματα δεν έχουν τρομερή αποκατάσταση. Οι φιλόλογοι έπαψαν να διορίζονται και βγάζουν λεφτά μόνο απο ιδιαίτερα άντε και κανένα φροντιστήριο (τουλάχιστον βγάζουν κάτι). Οι δημοσιογράφοι όταν παίρνουν το πτυχίο τους, τι κάνουν μετά; Πως θα βγάλουν έστω 50 ευρώ το μήνα;
Το συζήτησα με γνωστούς και μου είπαν οτι στη δημοσιογραφία παίζει το γνωστό σε όλους μας «κονέ». Οσο τέλεια και να γράφεις, όσο καλός δημοσιογράφος και να είσαι, πρέπει να έχεις κάποιον να σε προωθήσει. Και δεν είναι παράξενο το γεγονός οτι προωθούν δημοσιογράφους απο τα ιδιωτικά εργαστήρια δημοσιογραφίας στα οποία διδάσκουν γνωστοί δημοσιογράφοι.
Απο την άλλη σκέφτομαι το εξής: Το πτυχίο της Ελληνικής Φιλολογίας με περιορίζει στην Ελλάδα. Δε θα μπορέσω να βγω έξω να κάνω κάτι (για εργασία μιλάω όχι για μεταπτυχιακά). Να διδάξω σε σχολεία του εξωτερικού (πχ Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία) δε γίνεται. Για να μπεις σε ελληνικά σχολεία του εξωτερικού θέλει ΑΣΕΠ, ο οποίος είναι άφαντος.
Απο την άλλη, ο πτυχιούχος δημοσιογραφίας αν θέλει να δουλέψει στο εξωτερικό τι θα κάνει; Θα πεταχτεί κάποιος και θα πει «δημοσιογράφος σε ξένα κανάλια και εφημερίδες». Ωραία και απαντώ εγώ: Γιατί να προτιμήσουν έναν Έλληνα και όχι έναν δικό τους;

Εχω δει τα προγράμματα σπουδών και είναι μια χαρά, και των 2 σχολών μ' ενδιαφέρουν. Οικονομική δυνατότητα υπάρχει για να φύγω σ' άλλη πόλη, αλλά αξίζει να δώσω του κόσμου τα λεφτά να σπουδάσω κάτι που δεν έχει μέλλον; Είμαι της άποψης, κοιτάζω περισσότερο να μ' αρέσει η σχολή και λιγότερο η αποκατάσταση. Αλλά οι επικρατούσες οικονομικές συνθήκες(της χώρας πχ) μου δείχνουν το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Στόχος μου ήταν η φιλολογία και μόνο. Δε την πιάνω σίγουρα στο ΑΠΘ (είμαι απο Θεσσαλονίκη), οπότε το πιο λογικό είναι να βάλω Κομοτηνή (μιας και είναι πιο φτηνή πόλη σε σχέση με τα Γιάννενα, είναι πιο κοντά και έχει καλή ζωή-καλό πανεπιστήμιο).
Βγήκαν και τα ειδικά μαθήματα, και άρχισα να σκέφτομαι τη δημοσιογραφία. Αξίζει να παω δημοσιογραφία ή όχι; Είναι ωραία σχολή και θα ήθελα να ασχοληθώ μ' αυτή (εξάλλου και φιλολογία να πήγαινα, θα πήγαινα παράλληλα σε ιεκ για δημοσιογραφία ή θα έκανα κάποιο μεταπτυχιακό στη δημοσιογραφία).
Εσείς ποια σχολή θα διαλέγατε; Είναι όντως αλήθεια οτι και τα 2 επαγγέλματα δεν έχουν τρομερή αποκατάσταση. Οι φιλόλογοι έπαψαν να διορίζονται και βγάζουν λεφτά μόνο απο ιδιαίτερα άντε και κανένα φροντιστήριο (τουλάχιστον βγάζουν κάτι). Οι δημοσιογράφοι όταν παίρνουν το πτυχίο τους, τι κάνουν μετά; Πως θα βγάλουν έστω 50 ευρώ το μήνα;
Το συζήτησα με γνωστούς και μου είπαν οτι στη δημοσιογραφία παίζει το γνωστό σε όλους μας «κονέ». Οσο τέλεια και να γράφεις, όσο καλός δημοσιογράφος και να είσαι, πρέπει να έχεις κάποιον να σε προωθήσει. Και δεν είναι παράξενο το γεγονός οτι προωθούν δημοσιογράφους απο τα ιδιωτικά εργαστήρια δημοσιογραφίας στα οποία διδάσκουν γνωστοί δημοσιογράφοι.
Απο την άλλη σκέφτομαι το εξής: Το πτυχίο της Ελληνικής Φιλολογίας με περιορίζει στην Ελλάδα. Δε θα μπορέσω να βγω έξω να κάνω κάτι (για εργασία μιλάω όχι για μεταπτυχιακά). Να διδάξω σε σχολεία του εξωτερικού (πχ Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία) δε γίνεται. Για να μπεις σε ελληνικά σχολεία του εξωτερικού θέλει ΑΣΕΠ, ο οποίος είναι άφαντος.
Απο την άλλη, ο πτυχιούχος δημοσιογραφίας αν θέλει να δουλέψει στο εξωτερικό τι θα κάνει; Θα πεταχτεί κάποιος και θα πει «δημοσιογράφος σε ξένα κανάλια και εφημερίδες». Ωραία και απαντώ εγώ: Γιατί να προτιμήσουν έναν Έλληνα και όχι έναν δικό τους;

Εχω δει τα προγράμματα σπουδών και είναι μια χαρά, και των 2 σχολών μ' ενδιαφέρουν. Οικονομική δυνατότητα υπάρχει για να φύγω σ' άλλη πόλη, αλλά αξίζει να δώσω του κόσμου τα λεφτά να σπουδάσω κάτι που δεν έχει μέλλον; Είμαι της άποψης, κοιτάζω περισσότερο να μ' αρέσει η σχολή και λιγότερο η αποκατάσταση. Αλλά οι επικρατούσες οικονομικές συνθήκες(της χώρας πχ) μου δείχνουν το αντίθετο.

Αρχικα,επειδη αναφερεις οτι στοχος σου ηταν μονο η φιλολογια και προσπαθουσες για να πετυχεις την συγκεκριμενη σχολη,θα σου προτεινα να επιλεξεις αυτη! Εγω αν ημουν στη θεση σου φιλολογια θα πηγαινα(και εγω εδωσα πανελληνιες με ειδικο μαθημα αγγλικα πιανω και τις δυο σχολες αλλα δημοσιογραφια ουτε καν θα τη δηλωσω στο μηχανογραφικο!). Επειτα,οσον αφορα αυτο που λες για το εξωτερικο διαβασα καπου οτι ενα απο τα ''δυνατα επαγγελματα'' για τους πτυχιουχους της φιλολογιας ειναι η διδασκαλια της ελληνικης ως ξενη γλωσσα(αλλα θεωρω πως αυτο θα προυποθετει και αριστη γνωση μιας δευτερης η τριτης γλωσσας). Ο,τι και να επιλεξεις(επειδη σχετικα με τον ορο αποκατασταση ειναι λιγο ρευστα τα πραγματα) θα σου προτεινα να θεσεις ως κριτηριο γι'αυτο το τι θα σου αρεζε περισσοτερο και με τι θα ηθελες να ασχοληθεις στο μελλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
παιδια να βαζετε οτι ΕΣΕΙΣ θελετε, δηλαδη να ρωτησεις κατι συγκεκριμενο και αντικειμενικο για ενα τμημα το καταλαβαινω
αλλα ρωτησεις τυπου
"ειναι ωραιο αυτο το τμημα" ή "να δηλωσω αυτο ή αυτο"
δηλαδη θελετε να αποφασισει για εσας αλλος ανθρωπος? προσωπικοτητα δεν εχετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leonidas1995

Νεοφερμένος

Ο leonidas1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πληροφοριες για πολιτικους μηχανικους θεσσαλονικης και πατρας κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Στόχος μου ήταν η φιλολογία και μόνο. Δε την πιάνω σίγουρα στο ΑΠΘ (είμαι απο Θεσσαλονίκη), οπότε το πιο λογικό είναι να βάλω Κομοτηνή (μιας και είναι πιο φτηνή πόλη σε σχέση με τα Γιάννενα, είναι πιο κοντά και έχει καλή ζωή-καλό πανεπιστήμιο).
Βγήκαν και τα ειδικά μαθήματα, και άρχισα να σκέφτομαι τη δημοσιογραφία. Αξίζει να παω δημοσιογραφία ή όχι; Είναι ωραία σχολή και θα ήθελα να ασχοληθώ μ' αυτή (εξάλλου και φιλολογία να πήγαινα, θα πήγαινα παράλληλα σε ιεκ για δημοσιογραφία ή θα έκανα κάποιο μεταπτυχιακό στη δημοσιογραφία).
Εσείς ποια σχολή θα διαλέγατε; Είναι όντως αλήθεια οτι και τα 2 επαγγέλματα δεν έχουν τρομερή αποκατάσταση. Οι φιλόλογοι έπαψαν να διορίζονται και βγάζουν λεφτά μόνο απο ιδιαίτερα άντε και κανένα φροντιστήριο (τουλάχιστον βγάζουν κάτι). Οι δημοσιογράφοι όταν παίρνουν το πτυχίο τους, τι κάνουν μετά; Πως θα βγάλουν έστω 50 ευρώ το μήνα;
Το συζήτησα με γνωστούς και μου είπαν οτι στη δημοσιογραφία παίζει το γνωστό σε όλους μας «κονέ». Οσο τέλεια και να γράφεις, όσο καλός δημοσιογράφος και να είσαι, πρέπει να έχεις κάποιον να σε προωθήσει. Και δεν είναι παράξενο το γεγονός οτι προωθούν δημοσιογράφους απο τα ιδιωτικά εργαστήρια δημοσιογραφίας στα οποία διδάσκουν γνωστοί δημοσιογράφοι.
Απο την άλλη σκέφτομαι το εξής: Το πτυχίο της Ελληνικής Φιλολογίας με περιορίζει στην Ελλάδα. Δε θα μπορέσω να βγω έξω να κάνω κάτι (για εργασία μιλάω όχι για μεταπτυχιακά). Να διδάξω σε σχολεία του εξωτερικού (πχ Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία) δε γίνεται. Για να μπεις σε ελληνικά σχολεία του εξωτερικού θέλει ΑΣΕΠ, ο οποίος είναι άφαντος.
Απο την άλλη, ο πτυχιούχος δημοσιογραφίας αν θέλει να δουλέψει στο εξωτερικό τι θα κάνει; Θα πεταχτεί κάποιος και θα πει «δημοσιογράφος σε ξένα κανάλια και εφημερίδες». Ωραία και απαντώ εγώ: Γιατί να προτιμήσουν έναν Έλληνα και όχι έναν δικό τους;

Εχω δει τα προγράμματα σπουδών και είναι μια χαρά, και των 2 σχολών μ' ενδιαφέρουν. Οικονομική δυνατότητα υπάρχει για να φύγω σ' άλλη πόλη, αλλά αξίζει να δώσω του κόσμου τα λεφτά να σπουδάσω κάτι που δεν έχει μέλλον; Είμαι της άποψης, κοιτάζω περισσότερο να μ' αρέσει η σχολή και λιγότερο η αποκατάσταση. Αλλά οι επικρατούσες οικονομικές συνθήκες(της χώρας πχ) μου δείχνουν το αντίθετο.

Καλό σου βράδυ :):D !!Εφόσον στόχος σου είναι η φιλολογία να πας εκεί. Πράγματι, υπάρχουν πάρα πολλοί απόφοιτοι από φιλολογικές σχολές, αλλά και πάλι θεωρώ πως ο φιλόλογος θα χρειάζεται πάντα ( όσο υπάρχει η δευτεροβάθμια εκπαίδευση ). Σχετικά, με την άποψη σου για το εξωτερικό, δε νομίζω ότι το πτυχίο σου θα πάει χαμένο. Έχω διαβάσει πολλά άρθρα στο πρόσφατο παρελθόν, σύμφωνα με τα οποία σε χώρες του εξωτερικού βλ Αγγλία διδάσκονται αρχαία ελληνικά από τάξεις του δημοτικού σε αγγλικά σχολεία. Γενικότερα, τα αρχαία ελληνικά διδάσκονται στο εξωτερικό όχι μόνο σε ελληνικά σχολεία, έτσι έχω ακούσει. Δεν το έχω ερευνήσει περισσότερο, γιατί δε με αφορά ( στη παρούσα φάση τουλάχιστον ). Θεωρώ ότι είναι ένα ισχυρό πτυχίο :) .Τελειώνοντας την ελληνική φιλολογία, μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα, να εργαστείς σε φροντιστήριο, να συνεργαστείς με εκδοτικούς οίκους ως συγγραφέας, διορθωτής, επιμελητής κειμένων, να γίνεις αρθρογράφος σε εφημερίδες, περιοδικά, να δουλέψεις σε τυπογραφεία - βιβλιοπωλεία, να εργαστείς σε βιβλιοθήκες, να γίνεις συντάκτης ηλεκτρονικών σελίδων, να διδάξεις την Ελληνική Γλώσσα ως ξένη γλώσσα . Σαφώς και από τη δημοσιογραφία, μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα ( για το τμήμα ΕΜΜΕ του Έκπα , έχω ακούσει καλά λόγια , ενώ έχω ήδη υποβάλλει τα δικαιολογητικά και διαβάζω για να ενταχθώ στο μεταπτυχιακό του τμήμα , στα Ψηφιακά μέσα γιατί θα με ενδιέφερε να εμβαθύνω στην επικοινωνία και στην εκπαίδευση εξ αποστάσεως :) ). Να διαλέξεις ό,τι αγαπάς αυτή είναι η άποψή μου γιατί κανείς δε ξέρει σίγουρα πως θα είναι η αγορά εργασίας σε 5-6 χρόνια. Καλή φοιτητική ζωή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δημοσιογράφος θα είσαι μια ζωή αμόρφωτος.Ο κάθε αστοιχείωτος τελειώνει ένα ιεκ ακμή η ξυνή και δεν ξέρει την τύφλα του.Εχω ακούσει σε ιεκ αθλητικής δημοσιογραφίας τους βάζουν έκθεσεις του τύπου "ποιός παίχτης ονειρεύεστε ότι είστε και γιατί".Μιλάμε για τον ορισμό της καγκουριάς.Σαφώς καλύτερη επιλογή η φιλολογία άν και όντως στο εξωτερικό δεν "μετράει" τόσο σαν πτυχίο.
Σαν να συγκρίνεις φίατ πάντα με πόρσε καγιέν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Καλό σου βράδυ :):D !!Εφόσον στόχος σου είναι η φιλολογία να πας εκεί. Πράγματι, υπάρχουν πάρα πολλοί απόφοιτοι από φιλολογικές σχολές, αλλά και πάλι θεωρώ πως ο φιλόλογος θα χρειάζεται πάντα ( όσο υπάρχει η δευτεροβάθμια εκπαίδευση ).

Ενας (μικρος) αριθμος φιλολόγων παντα θα χρειαζονται ,ναι. Αλλα οι 6356524347443...... φιλολογοι που υπάρχουν στην ελλαδα δεν νομιζω οτι χρειαζονται ολοι. Δυστυχως ειναι απο τα επαγγελματα που εχουν την μεγαλυτερη ανεργια σημερα... :/::/: Αλλα αν το θελει καποιος πραγματικα δεν πρεπει να σκεφετε τιποτα αλλο και να κανει οτι του αρεσει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δημοσιογράφος θα είσαι μια ζωή αμόρφωτος.Ο κάθε αστοιχείωτος τελειώνει ένα ιεκ ακμή η ξυνή και δεν ξέρει την τύφλα του.Εχω ακούσει σε ιεκ αθλητικής δημοσιογραφίας τους βάζουν έκθεσεις του τύπου "ποιός παίχτης ονειρεύεστε ότι είστε και γιατί".Μιλάμε για τον ορισμό της καγκουριάς.Σαφώς καλύτερη επιλογή η φιλολογία άν και όντως στο εξωτερικό δεν "μετράει" τόσο σαν πτυχίο.

Χωρίς να θέλω το μειώσω το επάγγελμα του δημοσιογράφου δεν αποτελεί επιστήμη εξ'ορισμού. Αντίθετα ο φιλόλογος είναι επιστήμονας(στα χαρτιά βέβαια μόνο δυστυχώς:().
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Αν κάποιος έχει πτυχίο φιλολογίας, τι μεταπτυχιακά θα μπορούσε να κάνει για να ανοίξει καμια πόρτα στο εξωτερικό;
Το ξέρω οτι σκέφτομαι για το μακρινό μέλλον πριν καν μπω στη σχολή απλά απο περιέργεια ρωτάω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top