Επιλογή μαθημάτων στο φροντιστήριο

emmanu313

Νεοφερμένος

Η Ονομάζομαι Εμμανουέλα αλλά μπορείς να με λες και Εμμ-α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα μπω δευτέρα λυκείου φέτος και θέλω να ξεκινήσω φροντιστήριο σε κάποια μαθήματα, το θέμα είναι όμως ότι δεν ξέρω σε ποια. Έχω επιλέξει θετική κατεύθυνση που έχει μαθηματικά & φυσική, όμως στην τρίτη λυκείου θα εξετασθώ στα μαθήματα του 3ου πεδίου (επιστήμες υγείας) στην χημεία, βιολογία και έκθεση +1 μάθημα επιλογής.. Τι λέτε; Να αρχίσω φροντιστήριο σε χημεία, βιολογία&έκθεση, έτσι ώστε να έχω βάσεις, ή μαθηματικά&φυσική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Για 3ο πεδίο θα εξεταστείς σε έκθεση,φυσική,χημεία και βιολογία ως επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αναλογα με το επιπεδο σου ως μαθητρια. Εμενα τα μαθηματικα της β' με δυσκολεψαν σε σημειο αηδιας αλλα ελαχιστα απο αυτα θα ειναι στην φετινη υλη. Να ξερεις οτι τα μαθηματα στην β' δεν εχουν πολυ μεγαλη σχεση με αυτα της γ'...
Μπορει να νιωσεις οτι χρειαζεσαι βοηθεια για τα φετινα. Αλλα απο προσωπικη εμπειρια, η φυσικη τουλαχιστον με ενα καλο βοηθημα και ασκησεις την καταλαβαινεις. Και τη χημεια το ιδιο (της β') και εφοσον εχεις καλους καθηγητες. Για μαθηματικα δεν ξερω..
Μου φαινεται λιγο νωρις τωρα για προετοιμασια για τη γ' λυκειου. Βεβαια δεν ειναι καθολου κακο αν θες να διαθεσεις χρονο σ'αυτο! Παντως ξερω πολλους που ξεκινανε απο μεσα φεβρουαριου σε μαρτιο, ή και το καλοκαιρι. Η β' εχει και αρκετουτσικα μαθηματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Παιδιά είμαι περίπου στο ίδιο δίλημμα. Θα πάω κι εγώ δευτέρα λυκείου και τα βασικά μαθήματα που θα κάνω από τώρα είναι μαθηματικά και φυσική καθώς θα τα έχω και στην κατεύθυνση.Αλλά επειδή του χρόνου θέλω να πάω επιστήμες υγείας και πρέπει να έχω καλές βάσεις για την χημεία κατά 99% θα ξεκινήσω από φέτος.Επιπλέον, τον Μάιο που μας πέρασε έδωσα το proficiency και δυστυχώς δε το πήρα. Έτσι σκέφτομαι μιας και έχω μία συνέχεια να το ξαναδώσω γιατί όταν τελειώσω το σχολείο και σπουδάζω δεν πιστεύω να υπάρχει όρεξη για τέτοια.Η ημερομηνία εξέτασης είναι 5 Δεκεμβρίου έτσι τα αγγλικά θα τα επιβαρυνθώ για τους 3 πρώτους μήνες αλλά και πάλι το σκέφτομαι σοβαρά για τα αγγλικά, εσείς τι λέτε; Τέλος, πολύ βασικό μάθημα που ένα μεγάλο ποσοστό των μαθητών δε γράφει καλά είναι η έκθεση.Και μάλλον θα ξεκινήσω και από αυτό.Σκέφτομαι πάρα πολλά πράγματα όπως αν θα μπορέσω να έχω χρόνο για να διαβάζω, αν θα πιέζομαι κ.τ.λ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki99

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά είμαι περίπου στο ίδιο δίλημμα. Θα πάω κι εγώ δευτέρα λυκείου και τα βασικά μαθήματα που θα κάνω από τώρα είναι μαθηματικά και φυσική καθώς θα τα έχω και στην κατεύθυνση.Αλλά επειδή του χρόνου θέλω να πάω επιστήμες υγείας και πρέπει να έχω καλές βάσεις για την χημεία κατά 99% θα ξεκινήσω από φέτος.Επιπλέον, τον Μάιο που μας πέρασε έδωσα το proficiency και δυστυχώς δε το πήρα. Έτσι σκέφτομαι μιας και έχω μία συνέχεια να το ξαναδώσω γιατί όταν τελειώσω το σχολείο και σπουδάζω δεν πιστεύω να υπάρχει όρεξη για τέτοια.Η ημερομηνία εξέτασης είναι 5 Δεκεμβρίου έτσι τα αγγλικά θα τα επιβαρυνθώ για τους 3 πρώτους μήνες αλλά και πάλι το σκέφτομαι σοβαρά για τα αγγλικά, εσείς τι λέτε; Τέλος, πολύ βασικό μάθημα που ένα μεγάλο ποσοστό των μαθητών δε γράφει καλά είναι η έκθεση.Και μάλλον θα ξεκινήσω και από αυτό.Σκέφτομαι πάρα πολλά πράγματα όπως αν θα μπορέσω να έχω χρόνο για να διαβάζω, αν θα πιέζομαι κ.τ.λ

Επειδή η Χημεία Κατέθευθυνσης στη Β Λυκείου έχει καταργηθεί και υπάρχει μόνο στη Γ Λυκείου, θα σου πρότεινα να ξεκινούσες χαλαρά, 1-2 φορές τη βδομάδα Χημεία που θα σε προετοιμάζει για τη Χημεία του χρόνου, γιατί θα σου μαζευτούν πολλά την επόμενη χρονιά,μιας και δεν παραδίδεται ως μάθημα στη Β Λυκείου.Και Έκθεση θα ήταν καλό να αρχίσεις.

Εγώ πιστεύω πως εάν πιεστείς τους 3 πρώτους μήνες και προσπαθήσεις να μην αφήνεις κενά στα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν, δώσε και τα Αγγλικά για να ξεμπερδέυεις,για να μην πάνε τσάμπα ο κόπος και τα χρήματα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Επειδή η Χημεία Κατέθευθυνσης στη Β Λυκείου έχει καταργηθεί και υπάρχει μόνο στη Γ Λυκείου, θα σου πρότεινα να ξεκινούσες χαλαρά, 1-2 φορές τη βδομάδα Χημεία που θα σε προετοιμάζει για τη Χημεία του χρόνου, γιατί θα σου μαζευτούν πολλά την επόμενη χρονιά,μιας και δεν παραδίδεται ως μάθημα στη Β Λυκείου.Και Έκθεση θα ήταν καλό να αρχίσεις.

Εγώ πιστεύω πως εάν πιεστείς τους 3 πρώτους μήνες και προσπαθήσεις να μην αφήνεις κενά στα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν, δώσε και τα Αγγλικά για να ξεμπερδέυεις,για να μην πάνε τσάμπα ο κόπος και τα χρήματα σου.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, Ελενη. Τελικα θα κανω και χημεια και εκθεση αλλα και αγγλικα. Ελπιζω να τα καταφερω. Εσυ τι κατευθυνση θα ακολουθησεις; Ωστε φαν της Marzia ε; χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki99

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, Ελενη. Τελικα θα κανω και χημεια και εκθεση αλλα και αγγλικα. Ελπιζω να τα καταφερω. Εσυ τι κατευθυνση θα ακολουθησεις; Ωστε φαν της Marzia ε; χαχαχα

Θα ακολουθήσω την κατεύθυνση των Θετικών Σπουδών!
Για τι σχολές ενδιαφέρεσαι;

Χαχα ναι,αν και βέβαια πιο πολύ λατρεύω τον Pewdiepie :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Θα ακολουθήσω την κατεύθυνση των Θετικών Σπουδών!
Για τι σχολές ενδιαφέρεσαι;

Χαχα ναι,αν και βέβαια πιο πολύ λατρεύω τον Pewdiepie :P

Αν τα καταφέρω για Ιατρική ή Φαρμακευτική αλλιώς κάτι παραϊατρικό αν και σκέφτομαι να πάρω και μαθηματικά αλλά θα φορτωθώ πολύ ενώ θα μπορούσα να διαβάσω μονο 4 μαθήματα... Θα δώ εχω καιρό ακόμα. Εσύ; Λατρεύω PewDiePie.. Ήρθαν και στην Ελλάδα πρόσφατα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki99

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για πολυτεχνικές και στρατιωτικές σχολές.
Πω ναι :bounce:
ανυπομονώ να αρχίσουν τα μαθήματα...πλήττω θανάσιμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για πολυτεχνικές και στρατιωτικές σχολές.
Πω ναι :bounce:
ανυπομονώ να αρχίσουν τα μαθήματα...πλήττω θανάσιμα :P

Καλή επιτυχία σου εύχομαι ... Κι εγώ εκεί που ανυπομονούσα να κλείσουν τα σχολεία τώρα θέλω να αρχίσουν, δε θα το καταλάβω ποτέ αυτό ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki99

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Επίσης,καλό κουράγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ θέλω να έρθει η Τετάρτη να ξεκινήσω Λατινικούλια :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ θέλω να έρθει η Τετάρτη να ξεκινήσω Λατινικούλια :inlove:

Ξεκίνησα σήμερα εγώ (με δύο βδομάδες καθυστέρηση απο το υπόλοιπο τμήμα). Εύκολα είναι, αλλά σχετικά γρήγορα προχωράμε όπως κατάλαβα.
Τρίτο μάθημα και είναι ήδη στο έκτο κείμενο. :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ξεκίνησα σήμερα εγώ (με δύο βδομάδες καθυστέρηση απο το υπόλοιπο τμήμα). Εύκολα είναι, αλλά σχετικά γρήγορα προχωράμε όπως κατάλαβα.
Τρίτο μάθημα και είναι ήδη στο έκτο κείμενο. :blink:

Εμείς είμαστε το κείμενο 3.
Έχουμε κανει Α Β κλίση ουσιαστικών, α β συζυγία ρημάτων.. Κάποιους αρχικούς και αρκετή σύνταξη...

*Βρήκα την λέξη habent σε μια πρόταση και δεν το πίστευα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εμείς είμαστε το κείμενο 3.
Έχουμε κανει Α Β κλίση ουσιαστικών, α β συζυγία ρημάτων.. Κάποιους αρχικούς και αρκετή σύνταξη...

*Βρήκα την λέξη habent σε μια πρόταση και δεν το πίστευα:P

Εμείς κάναμε σήμερα τη Β κλίση (ουδέτερα) και Β συζυγία και μας έχει δώσει να κλίνουμε για το σπίτι, είπε την άλλη φορά θα κάνουμε μετάφραση και περισσότερο γραμματική... Επίσης την άλλη φορά θα πάρω να μελετήσω οτι έχασα δύο βδομάδες.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εμείς κάναμε σήμερα τη Β κλίση (ουδέτερα) και Β συζυγία και μας έχει δώσει να κλίνουμε για το σπίτι, είπε την άλλη φορά θα κάνουμε μετάφραση και περισσότερο γραμματική... Επίσης την άλλη φορά θα πάρω να μελετήσω οτι έχασα δύο βδομάδες.:redface:

Εμείς γράψαμε και το πρώτο μας τεστ στην Α κλιση και την α συζυγία και τους αρχικούς χθες:D και γράψαμε σχεδόν όλοι 20:P
Σε κάθε μάθημα θα γράφουμε:P:whistle: αλλά να σου πω κρατάω τις επιφυλάξεις μου ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εμείς γράψαμε και το πρώτο μας τεστ στην Α κλιση και την α συζυγία και τους αρχικούς χθες:D και γράψαμε σχεδόν όλοι 20:P
Σε κάθε μάθημα θα γράφουμε:P:whistle: αλλά να σου πω κρατάω τις επιφυλάξεις μου ακόμα.

Για τι πράγμα έχεις επιφυλάξεις;

Σήμερα μπήκα και για άγνωστο.. Δευτέρα έχω έκθεση, Τρίτη γνωστό και λατινικά ξανά γιατί άλλαξα πρόγραμμα.. Εμάς δε μας έχουν πει για τεστ τίποτες, μόνο για διαγωνίσματα κάθε Κυριακή. :spasiklas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Να ανοίξω το θέμα; Το ανοίγω :P
Κανείς συνάδελφος;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Χαίρετε! Λοιπόν, τα περισσότερα παιδιά του περιβάλλοντός μου στην Β΄π.χ. θετική κάνουν φροντιστήρια σε φυσική/μαθηματικά κατεύθυνσης αλλά και γενικής παιδείας. Είναι απαραίτητο; Προφανώς και δεν εννοώ αν είμαι αναγκασμένος να κάνω απλά είναι χρήσιμη για τις Πανελλήνιες η ύλη της γενικής παιδείας ή η κατεύθυνση τα καλύπτει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
άποψη μου είναι να δώσεις βάση στα μαθήματα της κατεύθυνσης, χωρίς να αδιαφορεί εντελώς για τα μαθήματα γενικής... εξαρτάται βέβαια και το πόσο διαβάζεις, τι κατεύθυνση είσαι, ποια σχολή στοχεύει κ.λπ... ό,τι και να αποφασίσει, καλή επιτυχία σου εύχομαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top