Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
μου αρεσει πολυ η χεμεια της Β λυκειου και σκεφτομαι να παω θετικη και στην Γ λυκειου
τι λετε?
σε ποιο πεδιο πρεπει να παω και τι σχολες να κοιταξω??
η τεχνολογικη ειναι πιο ευκολη απο την θετικη στη γ λυκειου?
ειμαι πολυ μπερδεμενος :hmm:

Καλά θα κάνεις, κι εγώ για θετική πάω με τα χίλια :clapup:
Πήγαινε σε όποιο πεδίο γουστάρεις, από θετική έχεις τις περισσότερες επιλογές έτσι κι αλλιώς!
Δεν ξέρω αν είναι πιο εύκολη, αλλά στην τεχνολογική ξέρω πως χρειάζεται λιγότερες ώρες διάβασμα και φροντιστηρίου. Όμως αν δεν σε κουράζει η χημεία δεν θα σε πειράζει το παραπάνω διάβασμα :D

ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ, μπορείς να περάσεις σε όλες τις σχολές της τεχνολογικής, άρα δεν έχεις τίποτα να χάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
πες οτι παω θετικη
μετα τι πρεπει να κανω?
με τι θα πρεπει να ασχοληθω στο μελλον που να εχει σχεση με χημεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Βρες την λίστα με τις σχολές και ψάξε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
τι θα ηταν ομως το καλυτερο?
εχει υψηλες βασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τι να σου πω, αν σ΄ενδιαφέρει καθαρά η χημεία πήγαινε χημικό. Αν οι βάσεις είναι ψηλές δεν μπορώ να σου πω, είναι όλα συγκριτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Μην κοιτας τις βασεις. Σ αρεσει η χημεια ΦΥΓΑΜΕ ΓΙΑ ΧΗΜΙΚΟ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙ 20.000 ΜΟΡΙΑ! Εννοειται πως θα πας θετικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Να πας θετικη μονο αμα σε ενδιαφερει καποια απο τις σχολες του 3ου πεδιου...αν δεν σε ενδιαγερει δεν χρειαζεται να παιδευεσε με την χημεια και τν βιολογια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
τι μαθηματα εχει το τριτο πεδιο?
υπαρχει πουθενα καμια λιστα με ολα τα πεδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Να πας θετικη μονο αμα σε ενδιαφερει καποια απο τις σχολες του 3ου πεδιου...αν δεν σε ενδιαγερει δεν χρειαζεται να παιδευεσε με την χημεια και τν βιολογια...

Γιατί το λένε όλοι αυτό, δηλαδή να παιδεύεσαι με ΑΕΠΠ και ΑΟΔΕ είναι καλύτερο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γιατί το λένε όλοι αυτό, δηλαδή να παιδεύεσαι με ΑΕΠΠ και ΑΟΔΕ είναι καλύτερο; :P
το πρόβλημα είναι η βιολογία:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Μπορεί όχι(αν και είναι θέμα προτίμησης),αλλά είναι ασύγκριτα καλύτερο να παιδεύεσαι με Βιοχημεία και Ηλεκτρολογία ας πούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μπορεί όχι(αν και είναι θέμα προτίμησης),αλλά είναι ασύγκριτα καλύτερο να παιδεύεσαι με Βιοχημεία και Ηλεκτρολογία ας πούμε!

Μόνο που δεν γίνονται τέτοια τμήματα στα περισσότερα σχολεία :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ναι,ισχύει...Και πάλι αν δε θέλει κάποιος 3ο πεδίο,είναι δύσκολη απόφαση να πάρεις θετική,η βιολογία(παρ' όλο που είναι υπέροχη),για πανελλήνιες είναι δύσκολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
αρχίζετε να με φοβίζετε...
Πόσο δύσκολη δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
για να καταλαβω η βιολογια ειναι μαθημα επιλογης για τις πανελληνιες?
η κανονικα κατευθυνση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Για να μην μπερδευεστε!
Υπαρχει η βιολογια κατευθυνσης που ειναι στην θετικη και η βιολογια γενικης που ειναι μαθημα γενικης παιδειας και αν θελεις το επιλεγεις για να το δωσεις πανελλαδικα! Τα μαθηματα γενικης παιδειας που μπορεις να δωσεις ειναι Μαθηματικα, Βιολογια, Φυσικη και Ιστορια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liakos96

Νεοφερμένος

Ο liakos96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας.

Πηγαίνω Α' Λυκείου και δεν μπορώ να αποφασίσω την κατεύθυνση που θα ακολουθήσω στη Β' Λυκείου. Από τη μία, έχω κλίση στα φιλολογικά, γράφω-σύμφωνα με τη φιλόλογο- πολύ καλές εκθέσεις, τα πάω καλά με λίγο διάβασμα στα αρχαία και γενικότερα είμαι καλύτερος στα θεωρητικά μαθήματα. Από την άλλη, φέτος άρχισα φροντιστήριο στην Άλγεβρα και τα πάω αρκετά καλά αλλά για να τα καταλάβω θέλω λίγο χρόνο και περισσότερη δουλειά από ότι στα θεωρητικά.

Αυτό που με κάνει να σκέφτομαι να πάω θετική/τεχνολογική είναι τα λίγα επιστημονικά πεδία που έχω πρόσβαση από θεωρητική κατεύθυνση, σε αντίθεση με τη θετική που μου δίνει πρόσβαση σε πολύ περισσότερες σχολές. Από 1ο πεδίο με ενδιαφέρει η νομική, ίσως και η φιλολογία. Από 2ο η Χημεία, η Φυσική και η Βιολογία. Από το 5ο Οικονομικές Επιστήμες και ΛΟΧΡΗ. Θα μου άρεσε να γίνω καθηγητής αλλά δε με πειράζει να ασχοληθώ και με άλλους τομείς(πχ λογιστής, οικονομικός σύμβουλος, δικηγόρος κτλ).

Λαμβάνοντας υπόψη τα ανωτέρω:

(α) Τι κατεύθυνση μου προτείνετε να ακολουθήσω;
(β) Πόσο δύσκολη είναι η θετική/τεχνολογική για κάποιον σαν εμένα;
(γ) Πόσα φροντιστήρια αντικειμενικά χρειάζεται κάθε κατεύθυνση στη Β' και τη Γ';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
(α)Θετική. Δεν αξίζει να πας θεωρητική εφόσον ουσιαστικά σου αρέσει μόνο μια σχολή(νομική) χωρίς να τρελαίνεσαι. Οπότε στη Β θετική και στη Γ αποφασίζεις ανάλογα με τα ενδιαφέροντα που θα χεις τότε.
(β)Αφού τα καταφέρνεις καλά αν συνεχίσεις την προσπάθεια θα είσαι κομπλέ.
(γ)Τα πιο χρήσιμα για τη Β είναι μαθηματικά (κατεύθυνσης και άλγεβρα) και έκθεση. Ισως και χημεία κατεύθυνσης αν δεν έχεις καλό καθηγητά στο σχολείο και θες να πας θετική στην Γ. Για θεωρητική υποθέτω θέλει αρχαια, λατινικά και έκθεση.
Στη Γ υπολόγιζε 12-15 ώρες τη βδομαδα για όλα τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
τι μαθηματα εχει το τριτο πεδιο?
υπαρχει πουθενα καμια λιστα με ολα τα πεδια?
πατα στο google μηχανογραφικο....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
Γεια σας.

Πηγαίνω Α' Λυκείου και δεν μπορώ να αποφασίσω την κατεύθυνση που θα ακολουθήσω στη Β' Λυκείου. Από τη μία, έχω κλίση στα φιλολογικά, γράφω-σύμφωνα με τη φιλόλογο- πολύ καλές εκθέσεις, τα πάω καλά με λίγο διάβασμα στα αρχαία και γενικότερα είμαι καλύτερος στα θεωρητικά μαθήματα. Από την άλλη, φέτος άρχισα φροντιστήριο στην Άλγεβρα και τα πάω αρκετά καλά αλλά για να τα καταλάβω θέλω λίγο χρόνο και περισσότερη δουλειά από ότι στα θεωρητικά.

Αυτό που με κάνει να σκέφτομαι να πάω θετική/τεχνολογική είναι τα λίγα επιστημονικά πεδία που έχω πρόσβαση από θεωρητική κατεύθυνση, σε αντίθεση με τη θετική που μου δίνει πρόσβαση σε πολύ περισσότερες σχολές. Από 1ο πεδίο με ενδιαφέρει η νομική, ίσως και η φιλολογία. Από 2ο η Χημεία, η Φυσική και η Βιολογία. Από το 5ο Οικονομικές Επιστήμες και ΛΟΧΡΗ. Θα μου άρεσε να γίνω καθηγητής αλλά δε με πειράζει να ασχοληθώ και με άλλους τομείς(πχ λογιστής, οικονομικός σύμβουλος, δικηγόρος κτλ).

Λαμβάνοντας υπόψη τα ανωτέρω:

(α) Τι κατεύθυνση μου προτείνετε να ακολουθήσω;
(β) Πόσο δύσκολη είναι η θετική/τεχνολογική για κάποιον σαν εμένα;
(γ) Πόσα φροντιστήρια αντικειμενικά χρειάζεται κάθε κατεύθυνση στη Β' και τη Γ';

θα σου προτεινα τη θεωρητικη...εγω εχοντας επιλεξει θετικη μπορω να σου πω οτι αν χρειαζεσαι χρονο για να καταλαβεις την αλγεβρα της α λυκειου τοτε ισως τα βρεις σκουρα στα μαθηματικα κατευθυνσης αργοτερα! αντιθετως αν στα θεωρητικα μαθηματα εισαι καλυτερος απο τη φυση σου..(οπως κλες χωρις να διαβασεις ιδιαιτερα) ισως εχεις αυτο που χρειαζεται η θεωρητικη κατευθυνσης...παντως αν συνεχισεις να τα πας καλα στην αλγεβρα σκεψου και την περιπτωση να επιλεξεις θεωρητικη αλλα να παρεις στην τριτη λυκειου μαθηματικα γενικης και να ανοιξεις το 5ο πεδιο...παντως νομιζω πως αν δεν σε ενδιαφερουν καθολου επιστημες υγειας απο το 3ο πεδιο και πολυτεχνικες σχολες αλλα αντιθετως βρισκεις καποιο ενδιαφερον στη νομικη και τη φιλολογια καλυτερα να κατευθυνθεις προς τα εκει:)
με τη φυσικη πως τα πας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top