Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να καλύψεις τα κενά και στα αρχαία και στη φυσική που λες με εξάσκηση.
Επομένως σκέψου τι σχολή θες στο περίπου για να κατασταλάξεις και σε κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τα κενά καλύπτονται με προσωπικό μόχθο. Σκέψου καλά τι θα ακολουθήσεις γιατί θα πρέπει και να μπορείς να ανταποκριθείς στα μαθήματα. Ομοίως ισχύει και στην επιλογή της μελλοντικής σου σχολής. Η Θεωρητική, που ξέρω, έχει παπαγαλία μέχρις αηδίας και πρέπει να είσαι καλός σε σύνταξη, γραμματική, λεξιλόγιο. Με καλό διάβασμα σίγουρα γράφεις σε αυτή την κατεύθυνση. Η επιλογή είναι δική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ηδη με εχετε βοηθησει αρκετα!Απλα μαθηματικα και ειδικα φυσικη το προσπαθησα αλλα βλεπω οτι δυσκολα τα πραγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι? Το μάθημα που θα επιλέξω για τη Β' Λυκείου θα το διδάσκομαι και στη Γ' Λυκείου? Ή στο τέλος της επόμενης χρονιάς θα μου δοθεί κάποια δήλωση ώστε να επιλέξω το μάθημα που θα θέλω να παρακολουθήσω στη Γ' Λυκείου και θα το δώσω στις Πανελλήνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Θα επιλέξεις άλλο στη Γ για τις πανελλήνιες.

Γενικά ξεμπερδέψτε λίγο τα επιλογής από της γενικής. Αυτό που θα δώσεις πανελλήνιες μπορεί να είναι βιολογία, φυσική, ιστορία, μαθηματικά. Όλα αυτά είναι μαθήματα ΓΕΝΙΚΗΣ παιδείας, τα διδάσκεστε όλοι στην τάξη ανεξάρτητα από κατευθύνσεις. Τα μαθήματα ΕΠΙΛΟΓΗΣ είναι άλλα και δεν τα δίνεις πανελλήνιες εκτός από το ΑΟΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iStudy

Νεοφερμένος

Ο iStudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας...Dias,από ένα άλλο σχετικό άρθρο που έχω διαβάσει, αν δεν κάνω λάθος αυτήν την κατεύθυνση δεν έχεις με Βιοχημεία και Ηλεκτρολογία ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ηδη με εχετε βοηθησει αρκετα!Απλα μαθηματικα και ειδικα φυσικη το προσπαθησα αλλα βλεπω οτι δυσκολα τα πραγματα!

Κι εγω στην αρχη της χρονιας (α λυκειου) αν και το μαθημα της φυσικης μου αρεσε, τις ασκησεις δεν τις ελυνα με τιποτα ( λεω τωρα για τις ευθυγραμμες κινησεις που ειναι το πιο ευκολο κεφαλαιο). Μετα πηρα βοηθημα φυσικης Σαββαλας, εκατσα διαβασα παραδειγματα, μετα αρχισα να λυνω ασκησεις. Απο τοτε σπανια μου τυχαινει στο σχολειο να βαλουν ασκηση που να μην μπορω να λυσω. Η αληθεια ειναι πως το βοηθημα εχει ασκησεις αρκετα δυσκολες, πιο δυσκολες απο αυτες του βιβλιου, αλλα με τα παραδειγματα τις λυνεις και μετα αυτες του βιβλιου φαινονται παιχνιδακι...
2 βιβλια απο 17 ευρώ. Αμα εχεις ορεξη ανετα την μαθαινεις την φυσικη το καλοκαιρι. Το ιδιο βεβαια ισχυει και για τα αρχαια, με λιγη πωρωση θα γινεις εξπερ. Τα αρχαια θελουν πολυ διαβασμα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasXud

Νεοφερμένος

Ο KostasXud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας, ειμαι μα8ητης της α'λυκειου ..και δεν 3ερω ακομα τη πεδίο και τη δουλεια να συνεχισω .. αυτο που ειναι συγουρο Τεχνολογικη κατευθυνση .... Τωρα σε 2 εβδομαδεσ κλεινουν τα σχολια για καλοκαιρι και 8α παω β λυκειου δεν 3ερω ακομα τη δουλεια να συνεχισω.. Μπορει εμπορικο ναυτικο ή λυμεναρχης .στο λυμεναρχειο..Αν και ναυτικος δεν μου πολλι αρεσει.. δν 3ερω τη αλλο να κανω..Δεν 3ερω τη 8α η8ελα να κανω οταν μεγαλοσω ...ουτε καν στο περιπου..Δεν 3ερω τη μου αρεσει..!!Κατι συγουρο .Χωρις να ανεισηχω μηπως δν βρω δουλεια και εστι:confused:.... Πολλα ζηταω..ναι:whistle:.. Ψαχνω.. Μπορειται να με κα8οδηγησεται η να μου πειται καμια ιδεα.. ?:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο στρατός ή η αστυνομία σου αρέσουν ;
η θάλασσα έχει κινδύνους

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
τι* συνεχίσω* :P
δεν συνηθίζω να διορθώνω τα λάθη αλλά εδώ μου φάνηκε πολύ άσχημα στο μάτι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
θέλεις να πας σε ναυτικά επαγγέλματα, αλλα λές οτι δέν σου πολυαρέσουν.
στους βαθμούς πώς τα πάς;
προτείνω αεν. και χαμηλή βάση, και ευκολή, και σίγουρα χρήματα.

είσαι 20 ετών και πας β λυκείου, έχασες χρονιές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Σήμερα ποιος είναι σίγουρος ότι θα βρει κάποια δουλειά και ...κάποιο πτυχίο στο χέρι; Μπορεί εν διάρκεια εργασιακού και οικογενειακού βίου, να χρειαστεί να ξανασπουδάσουμε προκειμένου να αποκτήσουμε περισσότερες γήινες προοπτικές για εκείνη την επόχη σε σχέση με το ξεπερασμένο πτυχίο Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ το οποίο θα έχουμε μαζί με τις απαρχαιωμένες γνώσεις προ 10-20ετίας. Συνέλθετε! Κανένα πτυχίο Πανεπιστημίου δεν εξασφαλίζει κάτι. Σημασία έχει η δια βίου εκπαίδευση με μεταπτυχιακά, επιμορφωτικά σεμινάρια,...κτλ και η προσωπικότητα του πτυχιούχου. Εξάλλου το βασικό πτυχίο του Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ είναι ένα εισαγωγικού επιπέδου πιστοποιητικό βασικών γνώσεων σε κάθε περιοχή μιας επιστήμης ή επαγγελματικής εξειδίκευσης, γιατί δεν είναι όλες επιστήμες. Από εκεί και πέρα όποιος θέλει ανάλογα με διάφορους προσωπικούς λόγους, μπορεί να ειδικευτεί με μονοετείς/διετείς μεταπτυχιακές σπουδές σε κάποια περιοχή με σκοπό να προσανατολίσει εργασιακά και επιστημονικά το βασικό πτυχίο.

Μου φαίνεται αστείο να βλέπω 16-17χρονα να ζητάνε επιστήμες για δουλειά όταν δεν ξέρουν καλά καλά ποιες είναι οι επιστήμες, τι εργασιακούς κλάδους περιέχουν οι επιστήμες, τι μεταπτυχιακά περιέχουν,...κτλ. Σημαντικό είναι να μην μπερδεύετε την ακαδημαϊκή έρευνα με την δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sandy16

Νεοφερμένος

Η Sandy16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ειμαι στην α λυκειου και τωρα θα παω δευτερα αλλα δεν ξερω ποια κατευθυνση να ακολουθησω σκεφτομαι να ακολουθησω θετικη αλλα δεν ειμαι σίγουρη εσεις τι λετε γιατι και σκέφτομαι πως θα είναι και στις πανελληνιες και εχω αμφιβολιες γιατι μου εχουν πει οτι καποιες ασκησεις δεν ειναι μονο διαβασμα πως να επιλεξω την πιο σωστη για μενα κατευθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ειμαι στην α λυκειου και τωρα θα παω δευτερα αλλα δεν ξερω ποια κατευθυνση να ακολουθησω σκεφτομαι να ακολουθησω θετικη αλλα δεν ειμαι σίγουρη εσεις τι λετε γιατι και σκέφτομαι πως θα είναι και στις πανελληνιες και εχω αμφιβολιες γιατι μου εχουν πει οτι καποιες ασκησεις δεν ειναι μονο διαβασμα πως να επιλεξω την πιο σωστη για μενα κατευθυνση
καταρχήν παρτο το θέμα χαλαρά...σαν να αποφασίζεις κάτι καθημερινό (πχ από ποιον πάγκο της λαικής να ψωνίσεις:P)... εγώ να φανταστείς βλέπω τα μηνύματα που είχα γράψει πριν 2 χρόνια σε αυτό το τόπικ και σοκάρομαι με το άγχος που είχα για την επιλογή κατεύθυνσης:confused:...τώρα πια στην 1η λυκείου...εξακολουθώ να είμαι καλή σε όλα αλλά δεν μπορώ με τίποτα να στερήσω από τον εαυτό μου τη χημεία και τη φυσική....δες λοιπόν ποιο μάθημα διαβάζεις πιο ευχάριστα (γτ μπορεί και στα αρχαία να γράφεις 20 αλλά με το που πας να διαβάσεις την εισαγωγή να κλείνουν τα μάτια σου από τη νύστα...η στην ιστορία που είναι και μεγάλη)...μετά δες κατα πόσο μπορείς να ανταποκριθείς σε πιο σύνθετες ασκήσεις στα μαθηματικά η στη φυσική...και ακτα πόσο μπορείς να αποστηθίζεις εύκολα (γιατί μια φίλη μου που είναι θεωρητική είναι σαν ραδιοφωνο...βάζεις το σταθμό που θες και αρχίζει να λέει όλη την ιστορία από έξω...και φέτος που ήταν τρίτη λυκείου ακόμη και αυτή που μαθαίνει εύκολα και γρήγορα ψόφησε από την κούραση)...και τέλος κάνε μια μινι δημοσκόπηση....πιάσε καποιους καθηγητές (που να συμπαθείς καλύτερα)...που να κάνουν ο καθένας κάποιο μάθημα από τις κατευθύνσεις που σε ενδιαφέρουν (π.χ. το μαθηματικό και την φιλόλογο) και ρώτα τους πως βλέπου ντην πρόοδο σου και αν κάτα τη γνώμη τους θα μπορούσες να συνεχίσεις στην αντιστοιχη κατεύθυνση (αν κάπου δυσκολέυεσαι μην περιμένεις να σου πει ο καθηγητής ότι είσαι ανίκανη..αλλά από τον τρόπο με τον οποίο θα το πει θα καταλάβεις τι εννοεί)...αυτά..ελπίζω να βοήθησα..:D
Υ.Γ. και το ολ ταιμ κλάσικ: φαντάσου τον εαυτό σου να κάνει διάφορα επαγγέλματα.....σε ποιο θα μπορούσες να δεις το μέλλον σου?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sandy16

Νεοφερμένος

Η Sandy16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστω για τη βοηθεια θα το σκεφτω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelos19957

Νεοφερμένος

Ο aggelos19957 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδια μας εδωσαν στην αρχη των εξετασεων ενα χαρτι για το τι κατευθυνση θα ακολουθησουμε στην 2α Λυκειου..Εγω επελεξα θεωρητικη αλλα αλλαξα γνωμη κ θελω Θετικη..Μας ειπαν κατι παιδια απο Β λυκειου οτι του χρονου(στην Β λυκειου δηλαδη ) θα μας ξαναδωσουν χαρτια να συμπληρωσουμε..Κ οτι αυτα που συμπληρωσαμεε ειναι για να ξερουν στο περιπου πως θα φτιαξουν τα τμηματα..Ισχυει? Παρακαλω απαντηστε μου γιατι τα χω παιξει ;ρρρρρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Έχεις δυνατότητα να αλλάξεις τμήμα μέχρι 20 Οκτωβρίου.Μην ανησυχείς !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά την πρώτη μέρα θα πας στο γραφείο του διευθυντή και θα του το εξηγήσεις, και θα σε στείλουν μαζί με τα άτομα της κατεύθυνσης που διάλεξες για να πάρετε βιβλία... Εξάλλου υπάρχει δυνατότητα αλλαγής μέχρι τις 15 Οκτωβρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Από την πρώτη μέρα του σχολείου ,μέχρι τον Οκτωβρη νομίζω, έχεις τη δυνατότητα να δηλώσεις άλλη κατεύθυνση.... άλλα είσαι σίγουρος οτι θες θετική;θέλω να πω,είχες επιλέξει θεωρητική,είναι τεράστια η απόσταση όσο αναφορά τα μαθήματα κτλπ....αν είχες επιλέξει τεχνολιγικη για παραδειγμα θα μου φαινόταν φυσιολογικό,αλλά τώρα σκέψου το καλα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelos19957

Νεοφερμένος

Ο aggelos19957 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστω παιδια :)

Θελω σχολη που περνας και απο τις 2 κατευθυνσεις..Ειμαι καλος και στην Θετικη και στην Θεωρητικη..Αλλα θελω πιο πολυ θετικη σε περιπτωση που αλλα \ξω γνωμη και θα εχω περισσοτερες επιλογες εκει :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top