Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες !

Και επίσης .... Τ Ε Χ Ν Ο Λ Ο Γ Ι Κ Η :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student-savvas

Νεοφερμένος

Ο Σάββας Ιορδανίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδιά εξαρτάταται μόνο από τον καθένα μας. αν καποιος εχει αποφασισει να παρει και στην τριτη λυκείου τεχνολογική γιατί να κάνει στη δευτέρα θετική;; κάποιοι άλλοι θέλουν από την αρχή θετική και την κρατάνε και στην τρίτη. η πιο δύσκολη περίπτωση- στην οποία είμαι και εγώ μέσα- είναι όταν δεν έχεις αποφασίσει τι θεςκαι η επιλογή της κατεύθυνσης στη δευτέρα γίνεται με άλλα κριτήρια που δεν είναι σίγουρο ότι βοηθά το μέλλον του μαθητή. για παράδειγμα, εγώ που δεν έχω καμιά ιδιαίτερη προτίμηση στα επαγγέλματα επέλεξα την κατεύθυνσή μου επειδή μου αρέσουν τα μαθήματα. είναι όμως δύσκολη η επιλογή για όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelou-Maria

Νεοφερμένος

Η Angelou-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
please helpp???
δεν ξερς πια κατευθηνση να ακολουθησω.....
απο την μια ιατρικη και απο την αλλη νομικη... εδω στην γερμανια αρχαια κανουμε απο το λυκειο και δεν ξερω πως ειναι και λατινικα, το ιδιο και με χημεια κανω στο γυμνασιο αλλα με αυτον το καθηγητη δυσκολευομαι και μαθηματικα το ιδιο... στα αλλα μαθηματα τα καταφερνω με αριστα.... αλλα παλι εχω μια ελπιδα πως οποια κατευθηνση και αν ακολουθησω θα τα καταφερω με λιγη βοηθεια απο το φροντιστηριο και με καλο διαβασμα... ομως δεν ξερω πιο επαγγελμα να διαλεξω.. εχω ρωτισει και καθηγητες μου και μου λενε θα τα καταφερεις οπου και να πας αλλα ο κομπος ειναι ακομα μεσα μου...
Σας παρακαλω αν γινεται να με βοηθησετε η γνωμη σας θα με βοηθουσε πολυυυ....!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
please helpp???
δεν ξερς πια κατευθηνση να ακολουθησω.....
απο την μια ιατρικη και απο την αλλη νομικη... εδω στην γερμανια αρχαια κανουμε απο το λυκειο και δεν ξερω πως ειναι και λατινικα, το ιδιο και με χημεια κανω στο γυμνασιο αλλα με αυτον το καθηγητη δυσκολευομαι και μαθηματικα το ιδιο... στα αλλα μαθηματα τα καταφερνω με αριστα.... αλλα παλι εχω μια ελπιδα πως οποια κατευθηνση και αν ακολουθησω θα τα καταφερω με λιγη βοηθεια απο το φροντιστηριο και με καλο διαβασμα... ομως δεν ξερω πιο επαγγελμα να διαλεξω.. εχω ρωτισει και καθηγητες μου και μου λενε θα τα καταφερεις οπου και να πας αλλα ο κομπος ειναι ακομα μεσα μου...
Σας παρακαλω αν γινεται να με βοηθησετε η γνωμη σας θα με βοηθουσε πολυυυ....!!!!!
κοιτα και εγω ειμαι μπερδεμενη αν και εχω μια ιδιαιτερη αδυναμια στα θετικα. οταν πας με το καλο στο λυκειο θα δεις που εισσι καλυτερη που μπορεις να ανταπεξελθεις καλυτερα παντως μην ανχωνεσαι για αυτα ακομα του χρονου φευγεις απο το γυμνασιο κατσε και απολαυσε αυτην την ταξη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelou-Maria

Νεοφερμένος

Η Angelou-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
οκ ξερω αλλα με πιεζουν απο παντου να αποφασησω και δεν μου ειναι ευκολο/..... εσεισ εκει μια χαρα ειστε ελλαδα εμας απο αυτες τις εξετασεις κρινεται το μελλον μας γι αυτο οσο πιο γρηγορα παρεις μια αποφαση τοσο πιο καλα για εσενα παντος σε ευχαριστς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Παιδιά, και ακριβώς αυτό το δίλημμα είχα πριν λίγο καιρό...Αλλά επιτέλους αποφάσισα με τι θα ασχοληθώ...
Αποφάσισα να ακολουθήσω θεωρητική κατευθυνση επειδή τρελένομαι για τα φιλολογικά μαθήματα, σε αντίθεση με τα μαθηματικά,φυσικές,χημείες κ.λπ...
Θέλω να περασω θεατρολογία Αθήνα και να δώσω παράλληλα εξετάσεις στη δραματική σχολή του εθνικού θεάτρου...Απ'ότι καταλάβατε, ηθοποιός θέλω να γίνω...Αυτό είναι το παιδικό μου όνειρο και ελπίζω να το πετύχω σε μερικά χρόνια...! Καλή τύχη σε όλους και μη βιάζεστε να αποφασίσετε, θα έχετε όλο το χρόνο μπροστά σας..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noname2

Νεοφερμένος

Ο noname2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι νεoς οποτε συγχωρεστε με για πιθανα λαθη.

Παω 1η λυκειου.
Παρ οτι ειναι νωρις ακομα θα ηθελα να με βοηθησει οποιος μπορει προκειμενου να κατασταλαξω καπου... Ειμαι περιεργος χαρακτηρας και αλλαζω απο τ μια στιγμη στην αλλη... Δεν ξερω τι θελω να γινω! Μου αρεσει πολυ γυμναστης, στρατιωτικος, ειμαι πολυ καλος στην πληροφορικη, μου αρεσουν πολυ τα αμαξια και οι μηχανεσ(δλδ να γινω μηχανικοσ)κ επισης σκεφτομαι και το εμποροπλοιαρχων... Στ πρωτο τετραμηνο εγραψα στα μαθηματα της θεωρητικης πολυ καλα και στ τεχνολογικης χαλια... δηλαδή πιο συγκεκριμενα εγραψα κειμενα 18 εκθεση 17,4 αρχαια 15,5 ιστορια 14(δυστυχως εκεινη τ μερα κολλησα και δν προλαβα να γραψω τ τελευταιο παραθεμα... Ολα τ υπολοιπα ηταν σωστα)κ μετα εγραψα στ υπολοιπα χαλια δλδ... Χημεια 10,5 φυσικη 4,4!! Αλγεβρα 9 γεωμετρια 8!!!!!Φροντιστηριο παω μονο στ αρχαια... Σ.....Ομως τωρα 8α χρειαστω και φυσικη μαθηματικα... Τ να κανω... Σκεφτομαι να παω επαλ γτ μου αρεσουν και οι τεχνε... Σορρυ αν σας επρηξα αλλα βοηθειστε λιγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Κοίτα να δείς,έτσι όπως τα γράφεις σίγουρα πρέπει να πας θεωρητική..κι απορώ που το σκέφτεσαι κιόλας!!Εγω πιστεύω οτι θα τα πας καλύτερα στη θεωρητική..εσύ τι λές??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mε αυτά που γράφει πρέπει να πάει τεχνολογική ή σε ΕΠΑΛ γιατί αυτό που μετράει είναι τι μας αρέσει και όχι σε τι τα καταφέρνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ πάνω απ'όλα να επιλέγουμε αυτό που μας αρέσει αλλά αυτό μπορεί να γίνει και με τον εξής τρόπο..Αν είσαι τόσος καλός στα θεωρητικά μπορείς να επιλέξεις θεωρητική και να γράψεις πολύ καλά στο τέλος και να επιλέξεις επάγγελμα από άλλη κατεύθυνση, όποιο δηλαδή θες εσύ!!Από την άλλη βέβαια μπορείς να επιλέξεις τεχνολογική και όσο γράψεις και μπορείς να επιλέξεις μηχανολογία από τα τει.Δεν πρέπει να θέλει τόσα πολλά μόρια!!Ότι εσύ αποφασίσεις βέβαια, εμείς απλά προτείνουμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαι τι γίνεται με τα κενά που θα χει αν πάει μηχανολογία από θεωρητική;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kateklysmos

Νεοφερμένος

Η kateklysmos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κι εγώ πιστεύω πως πρέπει να ακολουθησεις θεωρητική κατεύθυνση,εφόσον και οι επιδόσεις σου είναι πολύ καλές.Απλά ίσως σε βοηθούσε το γεγονός να σκεφτείς σχετικά με το επάγγελμα που θα ακολουθήσεις και το κατά πόσο σ'αρέσουν και σε εκφράζουν τα μαθήματα της θεωρητικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Συμφωνώ με ότι λέτε, αλλά μπορεί να αλλάξουν οι επιδόσεις λόγω δυσκολίας της ύλης,κτλ...οπότε καλύτερα, noname2 να επιλέξεις κατεύθυνση με βάση τι σε γεμίζει περισσότερο. Να έχεις κατά νου, ότι επιλέγοντας κάποια κατεύθυνση, θα πρέπει να σου αρέσει ολόκληρη, να διαβάζεις τα μαθήματα με όρεξη, να σε τραβάει το αντικείμενο, διότι αλλιώς αν αρχίσουν τα «απρόβλεπτα» «ξενερώματα» εν μέση χρονιάς...κλάφτα χαράλαμπε μετά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Μηχανολογια κλπ δεν θα μπορεσει ποτε να ακολουθησει αν τα πηγαινει τοσο χαλια στα θετικα μαθηματα.
Οποτε θεωρητικη για ΤΕΦΑΑ σε κοβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos -3-

Νεοφερμένος

Ο Giorgos -3- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Απο αυτα που γραφεις φιλε μου προφανος θεωριτικη να διαλεξεις....Απλα για να ξερεις αυτη τι στιγμη υπαρχει μεγαλη ζητηση στην πληροφορικη...
Ο Στρατιωτικος απο τι αλλη εχει σιγουρο μισθο..... Μηχανικος χωρις καλη φυσικη δν γινετε....Γυμναστης δν ξερω τι παιζει....
Εσυ αποφασιζεις φιλε μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefertiti1912

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ λέω να πας τεχνολογική.Απλά κοίτα να πάρεις με καλό μάτι αυτά τα μαθήματα.Μια συμβουλή.
Η α'λυκείου εκ πείρας ειναι θεμέλιο-τάξη για της πανελλήνιες.Βάλε τα δυνατά σ, κ αφού η επαγγελματικές σου επιλογές κλίνουν προς τα εκεί θά είναι κ το πιο σωστό να επιλέξεις τεχνολογική.Αν μ έλεγες οτι σ αρέσει η Πληροφορική κ παράλληλα να αγορεύεις σε δικαστήριο,θα σ έλεγα οτι ειναι δίκοπο μαχαίρι.Αλλά τώρα don't worry!!!
Ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
για μενα η θεωρητικη η επαλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πήγαινε και βρες έναν σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού. Από κανέναν μαθητή, φοιτητή κλπ δε μπορείς να βγάλεις άκρη. Αφού μιλάς για εκ διαμέτρου αντίθετα πράγματα μάλλον πρέπει να ψάξεις καλύτερα τι θες μέσα σου και με οποιοδήποτε κόστος να το κυνηγήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

momolis

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γεια σας!!! Είμαι σχετικά καινούριος στο forum:redface:. Θα ήθελα βοήθεια στην επιλογή κατεύθυνσης:/:. Λοιπόν, τα πράγματα έχουν ως εξής:
Στις πρώτες τάξεις του γυμνασίου ήμουν πάρα πολύ καλός στα θετικά μαθήματα ενώ στα φιλολογικά απλά καλός. Από την τελευταία τάξη του γυμνασίου όμως τα πράγματα άρχισαν να αντιστρέφονται. Έχω καταλήξει (Ά λυκείου) να παίρνω στα φιλολογικά (σε όλα πάνω από 18 και στα θετικά (φυσική:12,5 χημεία:16,5 γεωμετρία:10 άλγεβρα:18,και αυτό με τρελή προσπάθεια).Βέβαια ποτέ δεν φημιζόμουν για το θετικό μου μυαλό όσο για την μνήμη μου, η οποία τώρα τελευταία έχει αρχίσει να εκπλήσσει και εμένα. Μπορώ να θυμάμαι απίστευτες λεπτομέρειες, αλλά δεν νομίζω αυτό να είναι αρκετό για την επιτυχία στα θεωρητικά μαθήματα. Δε ξέρω τι κάνω πραγματικά. Σκέπτομαι πως αν διαλέξω τη θεωρητική μπορεί να ξανασυμβεί το ίδιο.
Γι' αυτό θεώρησα πως θα πρέπει να ζητήσω συμβουλές από κάποιους μεγαλύτερους, έτσι έγραψα αυτό το post. Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gewrgia_D

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Να υποθέσω πως είσαι λιγάκι συγχυσμένος;

Λοιπόν, εγώ δεν είμαι μεγαλύτερη από εσένα, Α' λυκείου πάω αλλά πιστεύω πως στο λύκειο φαίνεται πραγματικά το τι θα πρέπει να ακολουθήσεις. Στο γυμνάσιο όλα είναι πιο χαλαρά, στο λύκειο όλα δυσκολεύουν, και καταλαβαίνεις σε ποιά μαθήματα αποδίδεις καλύτερα. Πάντως είσαι σίγουρος ότι κατέβαλες πολλή προσπάθεια στα θετικά; Θέλω να πω πως είναι παράδοξο κάπως το να έχεις 12,5 φυσική και γεωμετρία 10 και άλγεβρα 18, γιατί ως μαθήματα αλληλοεξαρτώνται το ένα από το άλλο. Μπορεί να έχεις λίγα κενά που πρέπει να καλύψεις και να μη το έχεις καταλάβει. Όταν ήσουν στο γυμνάσιο σχεδίαζες να επιλέξεις τη θετική κατεύθυνση;
Βέβαια καθώς περνούν τα χρόνια έρχονται στην επιφάνεια κρυφές δεξιότητες και χαρίσματα που δε γνωρίζαμε πως υπάρχουν... Θα σε συμβούλευα να το σκεφτείς καλά πριν επιλέξεις οτιδήποτε. Και να κοιτάζεις πάντα το τι αγαπάς εσύ ο ίδιος πιο πολύ, μη κοιτάς μόνο τους βαθμούς, γιατί και η λογική δεν είναι πάντα ο καλύτερος σύμβουλος. Συνήθως είναι, αλλά υπάρχουν και πολλές εξαιρέσεις.
Ελπίζω να βοήθησα έστω και λιγάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top