Επαναληπτικές Πανελλήνιες Εξετάσεις 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

BilliSsS

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Παιδια στις επαναληπτικες θα εχουμε την καρτελα υποψηφιου που ειχαμε και στις κανονικες πανελλαδικες?

ναι, και την αστυνομική ταυτότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
3/6/2011 ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Χμμ. Not bad. Οι ασκήσεις και το θέμα της έκθεσης μου αρέσουν πολύ περισσότερο απ'αυτά που γράψαμε. Η ανάπτυξη της παραγράφου μου φαίνεται κάπως πιο τσιμπημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Μαθηματικά γενικής σαφώς πιο προσεγμένα από τα δικά μας. Ωραίο το Δ3, μου άρεσε και ήταν ό,τι έπρεπε για Δ3. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Καντε και ενα σχολιασμο ντε,σε σχεση με τα δικα σας.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Από τη στιγμή που στη Βιολογία ήθελε τα στάδια του HIV, είναι λίγο πιο τσιμπημένα από τα δικά μας.
Δηλαδή το θέμα Γ θα έλεγε κανείς ότι είναι πιο κάπως. =/

Το μόνο σίγουρο, τουλάχιστον για Βιολογία, και στα δικά μας και στις επαναληπτικές για να γράψεις έπρεπε να είχες ρίξει πολύ καλό διάβασμα ακόμα και σε λεπτομερειούλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Από τη στιγμή που στη Βιολογία ήθελε τα στάδια του HIV, είναι λίγο πιο τσιμπημένα από τα δικά μας.
Δηλαδή το θέμα Γ θα έλεγε κανείς ότι είναι πιο κάπως. =/

Το μόνο σίγουρο, τουλάχιστον για Βιολογία, και στα δικά μας και στις επαναληπτικές για να γράψεις έπρεπε να είχες ρίξει πολύ καλό διάβασμα ακόμα και σε λεπτομερειούλες.
Όμως το θέμα Γ αν και ψαρωτικό γιατί είναι συνδιαστικό οι απαντήσεις είναι θαρρώ απαντημένες στο βιβλίο και όποιος είχε διαβάσει τα απαντούσε αφού δεν υπάρχουν παγιδούλες.


Το Γ2 πια είναι η σωστή απάντηση

επίσης το Α2 (Τα β λεμφοκύτταρα θα απαντούσα αλλά δεν έχει απάντηση :( ποια είναι η σωστη;)


Στις πανελλαδικες το διάγραμμα με την πρωτογενή ανοσία ήταν αρκετά ψαρωτικό και για μένα πιο δύσκολο αφού έπρπεπε να πεις εμβολιασμό χωρίς να σε ρωτάει τι είδους αντιγόνο ήταν αυτό που χορηγήθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Το Γ2 πια είναι η σωστή απάντηση;

Στο Γ2 πρέπει να είναι οι ιντερφερόνες και θέλει όλο το κομμάτι τους.

επίσης το Α2 (Τα β λεμφοκύτταρα θα απαντούσα αλλά δεν έχει απάντηση :( ποια είναι η σωστη;)

Ε, τα β-λεμφοκύτταρα ουσιαστικά είναι, απλά πιο συγκεκριμένα τα πλασματοκύτταρα.

Ε, ναι το τελευταίο που λες πολύ αντικειμενικό. Γιατί σε μένα φάνηκε πολύ εύκολο αυτό, επειδή είχα λύσει παρόμοια θέματα τον τελευταίο μήνα. So, είναι και το τι έχεις δουλέψει.:/:
Άλλα παιδιά δεν είχαν δουλέψει παρόμοια διαγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Καντε και ενα σχολιασμο ντε,σε σχεση με τα δικα σας.:P

Άντε, τώρα που τα κοίταξα όλα με προσοχή, ας σχολιάσω

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ

ΘΕΜΑ Α

Α1. Κλασσική απόδειξη, αλλά πάλι από πιθανότητες; :P
Α2. Πιο sos ορισμός δεν υπάρχει στο βιβλίο
Α3. Το ίδιο με το Α2.
Α4. Σαφέστατα ερωτήματα

ΘΕΜΑ Β

Β1. Κλασσική μελέτη συνάρτησης, ο παρονομαστής της παραγωγού (αφού τα κλάσματα γίνουν ομώνυμα) είναι πάντα θετικός και έφυγε.
Β2. Θέτεις το ακρότατο ίσο με -1. Φινιτο
Β3. Η μόνη κρίση που ήθελε ήταν να βάλεις τη ρίζα ίση με u και το t γίνεται u^2, λύνεις δευτεροβάθμια και βρίσκεις το t
B4. Κάνεις το εξής και είσαι κομπλέ.

Θέμα Γ

Γ1. Καμία σχέση με το δικό μας Γ1 που σ' έπνιγε, προσθέτεις τις συνχότητες (με τα χ), θέτεις το άθροισμα ίσο με 100 και τέλειωσες.
Γ2. Ωραίο ερωτηματάκι, κάνεις το ιστόγραμμα αθροιστικών σχετικών συχνοτήτων και με όμοια τρίγωνα το βρίσκεις .Ή πολύ απλά λες ότι F1+F2=40, άρα για τη διάμεσο θέλουμε ακόμη το 10% των παρατηρήσεων όλου του δείγματος, άρα το 50% της συχνότητας της τρίτης κλάσης (που είναι 20% ε), οπότε η διάμεσος είναι το μέσο της κλάσης [25+2c,25+3c) και έφυγες, πας στο επόμενο
Γ3. Το μέγεθος του δείγματος είναι 50, άρα από τις συχνότητες βρίσκεις τα νi
Γ4. όπου y τα άτομα που προσέλαβε η εταιρεία και καθάρισες.

Θέμα Δ
Απίστευτο θέμα κατά τη γνώμη μου.

Δ1. Η πρώτη πληροφορία αντιπροσωπεύει την
Η δεύτερη πληροφορία την
Η τρίτη την
Συνδιάζοντας τα δεδομένα έβγαινε.

Δ2. Α+Β=600, Β= Α+50 οπου Α, Β ο αριθμός των εργαζόμενων που προσέλαβε κάθε εταιρεία. Το "πόσοι θα βρεθούν σε δίλλημα να επιλέξουν" βρίσκεται από την πιθανότητα της τομής.

Δ3. Ένωση = 50%, άρα οι μισοί θα μείνουν εκτός!!

Δ4. Απίστευτο ερώτημα, θέλει προσεκτικό χτίσιμο και ΠΟΛΥ καθαρό μυαλό. Δε γράφω τη λύση, είναι λίγο μεγάλη (όπως το σκέφθηκα εγώ), όποιος θέλει ας μου στείλει μήνυμα να τη γράψω και μετά θα την ανεβάσω και εδώ!!


Γενικώς τα θέματα ήταν πιο απαιτητικά από τα δικά μας, αλλά ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ πιο προσγειωμένα. ΞΕΚΑΘΑΡΑ όσο εκεί που δεν πάει. Θα' θέλα να' ταν αυτά τα δικά μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Βγάλαν θέματα για Ιστορία Γενικής στις επαναληπτικές και όχι για Φυσική Γενικής!!! ... Δηλαδή 900 άτομα ούτε ένας δε το επέλεξε. Σκίσαμε πάλι από συμμέτοχη οι της Φυσικής! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Βγάλαν θέματα για Ιστορία Γενικής στις επαναληπτικές και όχι για Φυσική Γενικής!!! ... Δηλαδή 900 άτομα ούτε ένας δε το επέλεξε. Σκίσαμε πάλι από συμμέτοχη οι της Φυσικής! :P
Λάθος ερμηνεία. Πολύ απλά κανένας από όσους επέλεξαν τη φυσική δεν αρρώστησε ούτε "αρρώστησε".
Στην υγειά μας λοιπόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Λάθος ερμηνεία. Πολύ απλά κανένας από όσους επέλεξαν τη φυσική δεν αρρώστησε ούτε "αρρώστησε".
Στην υγειά μας λοιπόν...

Ναι το ξέρω! Απλά στατιστικά αν το σκεφτείς δε στέκει γιατί 900 άτομα είναι ένα καλό δείγμα! Όπως και να 'χει πάνω από το 1% των υποψηφίων δε παίζει να 'μαστε :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αυτα τα θεματα μαθηματικων γενικης ειναι ,by far, πιο προσγειωμενα απο τα δικα μας.Ανετα θα τα ελυνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Μακάρι να έδινα ξανά βιολογία, έβαλαν τα αγαπημένα μου κομμάτια!!
Γιατί η φυσική επιλογή δρα στον πληθυσμό (το καλύτερο κομμάτι του βιβλίου, το λάτρευα)
Ορισμός φυσικής επιλογής
Τρύπα του όζοντος
Ιντερφερόνες (το καλύτερο του α κεφαλαίου)
Σχηματάκι με βιογεωχημικούς κύκλους
Χρησιμότητα του νερού :(
Είναι άδικο, στα κανονικά ήταν όλα βλακείες, μόνο η λυσοζύμη μου άρεσε και αυτή παραλίγο να την κάνω και λάθος.
(Εντάξει, έβαλαν όμως AIDS που δεν το χώνεψα ποτέ μου)
Μια χαρά θέματα μου φαίνονται, βατά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Στη Βιολογία πάντως δε τα λες ούτε αυτά εύκολα.
Το Θέμα Δ μπορώ να πω απλά ότι είναι πιο εύκολο από το δικό μας, αλλά γενικά και οι υπόλοιπες ερωτήσεις ήταν πολύ σαφείς σε αντίθεση με τα δικά μας. Ντάξει υγεία, νομίζω είτε στις Επαναληπτικές, είτε στις κανονικές να έγραφα, πάνω κάτω ίδιο βαθμό θα' χα.

Το θέμα της Έκθεση μου άρεσε πιο πολύ από τη Παιδεία, το ίδιο και το κείμενο. :]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Στη Βιολογία πάντως δε τα λες ούτε αυτά εύκολα.
Το Θέμα Δ μπορώ να πω απλά ότι είναι πιο εύκολο από το δικό μας, αλλά γενικά και οι υπόλοιπες ερωτήσεις ήταν πολύ σαφείς σε αντίθεση με τα δικά μας. Ντάξει υγεία, νομίζω είτε στις Επαναληπτικές, είτε στις κανονικές να έγραφα, πάνω κάτω ίδιο βαθμό θα' χα.

Το θέμα της Έκθεση μου άρεσε πιο πολύ από τη Παιδεία, το ίδιο και το κείμενο. :]

Ήταν όντως πιο τσιμπημένα, αλλά όχι όπως τα δικά μας. Καλά, εμένα και τα δικά μας εύκολα μου φάνηκαν, δεν είμαι κριτήριο για να βγάζει κανείς συμπέρασμα. Αλλά ένα μάθημα μου άρεσε, και πήγαν και έβαλαν ότι πιο άθλιο υπήρχε και στις επαναληπτικές όλα τα ωραία:P

Και η έκθεση ήταν καλή, αν και με δυσκόλεψε η Β1, όπως άλλωστε και στα κανονικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BilliSsS

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
γνωριζει κανεις ποσοι υποψήφιοι ειναι σε καθε μαθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
γνωριζει κανεις ποσοι υποψήφιοι ειναι σε καθε μαθημα?

Για φέτος δε ξέρω. Πάντως γενικά κάθε χρόνο η συντριπτική πλειοψηφία παίρνει Μαθηματικά και Βιολογία. Των Μαθηματικών είναι περισσότεροι λόγω του 5ου πεδίου που τους υποχρεώνει να το επιλέξουν. Τη Βιολογία κατά κανόνα την παίρνουν όλοι της θεωρητικής (εκτός από αυτούς που πάλι θέλουν 5ο πεδίο), και αρκετοί από τις άλλες 2 κατευθύνσεις.

Ένα ποσοστό της τάξης του 1% παίρνει φυσική (και απορώ γιατί μόνο τόσο)

και πολύ ελάχιστοι (ψιλο-μαζόχες, μπορείς να τους πεις) παίρνουν ιστορία :worry:

--


Μμμμμμμ... για ρίξτε μια ματιά θέματα Μαθηματικών Κατεύθυνσης που βάλανε σήμερα επαναληπτικές...

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/them_mat_kat_c_hmer_epan_1106.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top