Επαγγέλματα με μέλλον

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Ε ναι παρέλειψα να αναφέρω ότι κάνει και πολλές εφημερίες. :P Τώρα θυμήθηκα που μου τα έλεγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Γκουχ, μηχανικός αεροσκαφών, γκουχ.

djohn, over and out
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ο ξάδερφος μου πάντως τώρα που τον ρώτησα παίρνει στο αγροτικό 2600 ευρώ το μήνα. Ο πατέρας μου όταν έκανε αγροτικό έπαιρνε 3.5πλάσιο μισθό σε σχέση με τη μάνα μου που ήταν καθηγήτρια διορισμένη.

Τα συμπεράσματα δικά σου. Εγώ δεν κάνω πάντως πλάκα. Αυτά μου είπαν, αυτά σου λέω. Άλλωστε δεν έχω λόγο για να πω ψέματα. Και ναι, αν είσαι γιατρός και πολύ καλός, αν το ψάξεις γερά, θα βγάζεις πολλά λεφτά, ειδικά στο εξωτερικό. Δεν ξέρω για τις υπόλοιπες ειδικότητες αλλά ένας μικροβιολόγος στην πόλη μου με δικό του ιατρείο και στάνταρ πελάτες βγάζει 8000-20000 ευρώ το μήνα κατά μέσο όρο. Τα αντίστοιχα λεφτά βγάζει και ένας φαρμακοποιός.

900 ευρώ βγάζουν όσοι είναι στα νοσοκομεία και καλά κάνουν και παίρνουν φακελάκια.

ναι για τους φαρμακοποιους το ξερω.

εσυ μιλας για γιατρους που εχουν μπει στη δουλεια εδω και χρονια ε; καποια στιγμη ηταν πιο ευκολο να αναδειχθεις, ναι. σημερα ομως τι γινεται; οταν φτασεις ομως στα 35-40 σου και θα εισαι ακομα ειδικευομενος ο μισθος σου θα ειναι αυτα τα 900 ευρω . δε θα ειναι τα 20 χιλιαρικα του μικροβιολογου που λες . και οι εφημεριες των ειδικευομενων ειναι πολυ λιγες, τις μειωσαν προσφατα [νομιζω 6 το μηνα μαξιμουμ]. τι να κανεις μ αυτα τα λεφτα; και οταν βγεις στα 35 σου αν δεν εχεις ετοιμη δουλεια και επιδιωξεις να γινεις ελευθερος επαγγελματιας, πραγματικα τα πραγματα δεν ειναι καθολου ροδινα. εσυ ξερεις ενα μικροβιολογο που βγαζει 20.000 ευρω. εγω μπορω να σου πω 400 που το μονο που κανουν ειναι να κοβουν χαρτακια και περιμενουν τα ταμεια να τους πληρωσουν. την δε κατασταση στα νοσοκομεια την ξερεις και εσυ φανταζομαι, ειναι περιττο να επεκταθω.

οι πολυ ικανοι πραγματικα μπορουν να εχουν καλη επαγγελματικη αποκατασταση πλεον ειδικα στην ιατρικη. αλλα αυτοι ειναι ενα πολυ μικρο ποσοστο. γενικα δεν εχει τοσο καλες προοπτικες ο κλαδος αυτος δε θα συμβουλευα καποιον να τον ακολουθησει , εκτος και αν οντως του αρεσει τοσο πολυ

σχετικα με το αγροτικο, με τις εφημεριες αυξανεται ο μισθος, εγω μιλησα για τα βασικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Ο ξάδερφος μου πάντως τώρα που τον ρώτησα παίρνει στο αγροτικό 2600 ευρώ το μήνα. Ο πατέρας μου όταν έκανε αγροτικό έπαιρνε 3.5πλάσιο μισθό σε σχέση με τη μάνα μου που ήταν καθηγήτρια διορισμένη.

Τα συμπεράσματα δικά σου. Εγώ δεν κάνω πάντως πλάκα. Αυτά μου είπαν, αυτά σου λέω. Άλλωστε δεν έχω λόγο για να πω ψέματα. Και ναι, αν είσαι γιατρός και πολύ καλός, αν το ψάξεις γερά, θα βγάζεις πολλά λεφτά, ειδικά στο εξωτερικό. Δεν ξέρω για τις υπόλοιπες ειδικότητες αλλά ένας μικροβιολόγος στην πόλη μου με δικό του ιατρείο και στάνταρ πελάτες βγάζει 8000-20000 ευρώ το μήνα κατά μέσο όρο. Τα αντίστοιχα λεφτά βγάζει και ένας φαρμακοποιός.

900 ευρώ βγάζουν όσοι είναι στα νοσοκομεία και καλά κάνουν και παίρνουν φακελάκια.
αρα συμφωνεις μαζι μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
προσωπικα πιστευω οτι οι πολυτεχνικες εχουν καλη επαγγελματικη αποκατασταση...το ευρος και η δυσκολια των μαθηματων ανοιγει πολλους οριζοντες και αν εχεις διαθεση να βρεις δουλεια και ψαχνεσαι νομιζω οτι θα βρεις σχετικα ευκολα~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Είναι ρομαντικό πως ακόμα υπάρχει η πεποίθηση απο τους νέους πως η ιατρική έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση :)

Οσο για τα αγροτικά, τα μόρια που απαιτούν έχουν φτάσει στα ύψη ! και υπόψην πως 1 μόριο = 2 μήνες , στην ειδικότητα γίνεται χαμός, όσοι έχουν τα μέσα μπαίνουν υπεράριθμοί βλέπε Α. Συγγρό, οι υπόλοιποι δουλεύουν στα βόδιλάιν ή σε καμία καφετέρια μήπως και απεξαρτητοποιηθούν απο τα λεφτά των γονιών, αν έχουν τα κουράγια μαθαίνουν ξένη γλώσσα και πάνε έξω.Επίσης απο την υπερπληθώρα γιατρών πολλοί έχουν μεγάλες πιθανότητες να εγκλωβιστούν π.χ. ΠαθΑν, αιματολογοι, χειρούργοι κτλ. Το καλύτερο είναι πως με την κάθοδο των μυρίων απο τις γνωστές χώρες και απο τα αναρίθμητα βύσματα έχει καταστεί πια πολύ δύσκολο να μπεις σε νοσοκομείο ή να γίνεις ΔΕΠ. Αν θες σπούδασε ιατρική γιατί έχει ενδιαφέρον - μην περιμένεις τον δρόμο στρωμμένο με ροδοπέταλα.

Ενδεικτικά φίλος τελείωσε ΗΜΜΥ και σε 4 χρόνια μισθολογικά είχε φτάσει τα 3000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Είναι ρομαντικό πως ακόμα υπάρχει η πεποίθηση απο τους νέους πως η ιατρική έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση :)

Οσο για τα αγροτικά, τα μόρια που απαιτούν έχουν φτάσει στα ύψη ! και υπόψην πως 1 μόριο = 2 μήνες , στην ειδικότητα γίνεται χαμός, όσοι έχουν τα μέσα μπαίνουν υπεράριθμοί βλέπε Α. Συγγρό, οι υπόλοιποι δουλεύουν στα βόδιλάιν ή σε καμία καφετέρια μήπως και απεξαρτητοποιηθούν απο τα λεφτά των γονιών, αν έχουν τα κουράγια μαθαίνουν ξένη γλώσσα και πάνε έξω.Επίσης απο την υπερπληθώρα γιατρών πολλοί έχουν μεγάλες πιθανότητες να εγκλωβιστούν π.χ. ΠαθΑν, αιματολογοι, χειρούργοι κτλ. Το καλύτερο είναι πως με την κάθοδο των μυρίων απο τις γνωστές χώρες και απο τα αναρίθμητα βύσματα έχει καταστεί πια πολύ δύσκολο να μπεις σε νοσοκομείο ή να γίνεις ΔΕΠ. Αν θες σπούδασε ιατρική γιατί έχει ενδιαφέρον - μην περιμένεις τον δρόμο στρωμμένο με ροδοπέταλα.

Ενδεικτικά φίλος τελείωσε ΗΜΜΥ και σε 4 χρόνια μισθολογικά είχε φτάσει τα 3000.

πω πω αφου ξερουμε λεμε οτι ο μισθος του αγροτικου 2000+.Οσον αφορα τα μορια για το αγροτικο,δεν θεωρω οτι ειναι κατι τοσο σημαντικο γιατι πολλες ειναι οι περιοχες που δεν επιλεγονται καν στο χαρτη.
Και κατι ακομα να σου πω
Κανεις γιατρος δεν παει χαμενος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ποια ειναι κατα την γνωμη σας τα επαγγελματα αιχμης με καλες οικονομικες απολαβες

αρκετα ομοιο με3 αυτο το θεμα..
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1612236#post1612236
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
μονο που το αγροτικό δεν μπορείς να το θεωρήσεις σταθερή δουλειά ειδικά έτσι όπως έχει μικρύνει. Ουτε την ειδικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
πω πω αφου ξερουμε λεμε οτι ο μισθος του αγροτικου 2000+.Οσον αφορα τα μορια για το αγροτικο,δεν θεωρω οτι ειναι κατι τοσο σημαντικο γιατι πολλες ειναι οι περιοχες που δεν επιλεγονται καν στο χαρτη.
Και κατι ακομα να σου πω
Κανεις γιατρος δεν παει χαμενος:)

Θα το αλλαζα αυτο σε: κανενας καλος στη δουλεια του δεν παει χαμένος.:)

για τις περιοχες που δεν επιλεγονται καν στο χαρτη θα σου πω μοναχα πως κορη γνωστου μας που θ ακολουθησει φυσικη ιατρικη θα περιμενει ενα χρονο για να κανει παθολογια 6 μηνες στην ΚΑΛΥΜΝΟ.

(σημερα βγηκαν οι βασεις με το 10%, δυο ατομα απο την περιοχη μου αποφοιτοι ιατρικης μπηκαν με 10% φαρμακευτικη και οδοντιατρικη. φυσικα και υπαρχουν γιατροι που πανε χαμενοι. )

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Θα το αλλαζα αυτο σε: κανενας καλος στη δουλεια του δεν παει χαμένος.:)

για τις περιοχες που δεν επιλεγονται καν στο χαρτη θα σου πω μοναχα πως κορη γνωστου μας που θ ακολουθησει φυσικη ιατρικη θα περιμενει ενα χρονο για να κανει παθολογια 6 μηνες στην ΚΑΛΥΜΝΟ.

(σημερα βγηκαν οι βασεις με το 10%, δυο ατομα απο την περιοχη μου αποφοιτοι ιατρικης μπηκαν με 10% φαρμακευτικη και οδοντιατρικη. φυσικα και υπαρχουν γιατροι που πανε χαμενοι. )

:bye:

σωστα προσθεσε το καλος

ενημερωτικα αγροτικο στην αριδαια πελλας στο καιμακτσαλαν σε 7 χωρια
σχεδον παντα βρισκεις θεση
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.sn0b

Νεοφερμένος

Η. sn0b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Δεν ξέρω για τους δικηγόρους, πάντως οι γιατροί βγάζουν ένα καλό μισθό μέχρι να γίνουν γνωστοί. Στο αγροτικό ο ξάδερφος μου παίρνει καμιά 2000+ ευρώ. Ακόμα και στην ειδικότητα πληρώνεσαι, όχι τρελά ποσά, δεν θυμάμαι ακριβή αριθμό αλλά άλλοι με τέτοια χρήματα ανοίγουν σπιτικό.

Βέβαια αν σε ενδιαφέρουν οι οικονομικές απολαβές τόσο πολύ καλύτερα να πας εξωτερικό... εκεί όποιος αξίζει, αμοίβεται γερά! Τώρα για την Ελλάδα είναι μια άλλη ιστορία...

Παιδιά δεν παίζει αυτό που λέτε για γιατρούς.Ο θείος μου είναι διευθυντής στο λογιστήριο δημοσίου νοσοκομείου και ξέρω πολύ καλά ότι οι ειδικευόμενοι δεν αγγίζουν καν το βασικό μισθό,αν δεν "πεθάνουν" στις εφημερίες.Και οι υπόλοιποι έχουν νορμάλ μισθούς δημοσίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Το γεγονός οτι έχεις πάθος για την ιατρική σε κάνει να εξιδανικεύεις καταστάσεις. Η εποχή που η ιατρική στην Ελλάδα ήταν επαγγελμα με καλή αποκατάσταση έχει φύγει ανεπιστρεπτί. Αν βάλετε στο google τις λέξεις ιατρική και ανεργεία θα βγάλετε πολλές αναφορές με μπόλικα στατιστικά δεδομένα οχι λόγια του αέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Αυτο το κανεις γιατρος δεν παει χαμενος μαλλον δεν ισχυει.Ενας δικηγορος ενας φιλολογος κατι αλλο μπορει να κανει αν δεν βρει δουλεια στο αντικειμενο του ενας γιατρος με τι αλλο θα μπορεσει να απασχοληθει;Ειναι πολυ στενο το επαγγελματικο πεδιο ενος γιατρου,οδοντιατρου,φαρμακοποιου κτλ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
πω πω αφου ξερουμε λεμε οτι ο μισθος του αγροτικου 2000+.Οσον αφορα τα μορια για το αγροτικο,δεν θεωρω οτι ειναι κατι τοσο σημαντικο γιατι πολλες ειναι οι περιοχες που δεν επιλεγονται καν στο χαρτη.
Και κατι ακομα να σου πω
Κανεις γιατρος δεν παει χαμενος:)
Αδικείται όμως εαν δε θέλει να μπλεχτεί και να κομματικοποιηθεί και εαν δεν παίρνει φακελάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoName

Νεοφερμένος

Ο NoName αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους!!!!!!!!Σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα για να μιλησουμε για τα επαγγελματα που θα εχουν μεγαλη ζητηση στο μελλον....Ακομα και στο σχολειο μας μιλησαν για αυτο το θεμα και μας ειπαν πως υπαρχουν επαγγελματα που ουτε να φανταστουμε δεν μπορουμε....Θα ηθελα λοιπον να εκφρασουμε τις αποψεις μας πανω στο θεμα αυτο αλλα και να πουμε τις αποριες μας και να δωσουμε συμβουλες σε αυτους που ακομα δεν εχουν αποφασισει τι θα ακολουθησουν....Ειμαστε ακομα 1η Λυκειου και θα ηταν καλο να ενημερωθουμε απο τωρα:clapup: ΑΣ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα δεν υπαρχει αυτο που λες, δεν υπαρχουν "επαγγελματα του μελλοντος".

Πριν μια δεκαετια περιπου, οσοι καναμε μηχανογραφικα το ειχαμε ακουσει: Γινε οικονομολογος, ειναι το "επαγγελμα του μελλοντος", γινε πληροφορικαριος, "ειναι το επαγγελμα του μελλοντος", κτλ κτλ κτλ... Ε, αν ενα επαγγελμα ηταν το επαγγελμα του δικου μας μελλοντος, αυτο ηταν ο δασκαλος, πραγμα που δεν μας το ειπε κανεις.

Γιατι αληθεια, πως μπορεις να ξερουμε απο τωρα πως θα ειναι η αγορα εργασιας σε 3-4-5-6 χρονια; Η μαλλον, να το θεσω λιγο καλυτερα, υπαρχει καποιος που μπορει να ξερει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoName

Νεοφερμένος

Ο NoName αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ειναι αληθεια πως δεν μπορουμε να ξερουμε με σιγουρια την αγορα εργασιας στα επομενα χρονια μα υπαρχουν επαγγελματα του μελλοντος....Υπαρχουν πολλες ειδικοτητες που εχουν να κανουν με τετοια επαγγελματα(οπως για παραδειγμα η υπολογιστικη αρχαιολογια η οποια συνδυαζει τους υπολογιστες με τα αρχαια {Ποιος θα το φανταζονταν πως υπαρχει κατι τετοιο?},ρομποτικη και αλλες χιλιες δυο τετοιες ειδικοτητες που υπαρχουν και δεν το ξερουμε...εξαλλου αυτος ειναι ο σκοπος αυτου του θεματος,να μαθουμε περισσοτερα για αυτα τα επαγγελματα και ποιος ξερει? :hmm:Επιπλεον θα ηθελα να προσθεσω πως πηγαμε και με το σχολειο σε μια Ημεριδα και μας μιλησαν διαφοροι καθηγητες πανεπιστημιου για το θεμα αυτο.....Μας ειπαν πως τετοια επαγγελματα θα εχουν μεγαλη ζητηση διοτι πολλα πραγματα θα καταργηθουν με την συνεχης αναπτυξη της τεχνολογιας και θα χρειαστουμε νεες ειδικοτητες....Θα ηταν καλο λοιπον ο καθενας μας να σκεφτει λιγο πριν αποφασισει κατι διοτι υπαρχει τοση μεγαλη ποικιλια απο επαγγελματα που δεν μπορουμε καν να φανταστουμε και ισως να βρουμε επιτελους αυτο που θα μας αρεσει να κανουμε στην ζωη μας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Στρατος93

Νεοφερμένος

Ο Στρατος93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Συμφωνω με τα παιδια παραπανω αλλα η δικη μου αποψη πανω στο θεμα ειναι οτι ναι υπαρχουν επαγγελματα που θα φανουν αρκετα χρησημα στο μελλον αρκει να μελετησουμε προσεκτικα τα σημεια των καιρων. Ειδικοτερα....τα τελευτεα χρονια βλεπουμε σε παγκοσμια κλημακα μια στοφη της ανθρωποτητας προς το ''Πρασινο'' (ενεργεια). Απο αυτη τη στροφη δημιουργουντε δεκαδες επαγγελματικοι κλαδοι....ξεκινωντας απο τη γεωργια (βιοκαλιεργιτης,γεωπονος, κτλ.) μεχρι και επιστημη (περιβαλλοντολογος,κληματολογος,γεωλογος, κλπ) στο ενδιαμεσο αυτων των 2 ακρων συναδουν ποικιλα αλλα επαγγελματα οπως επιχειρηματιας ηλεκτικης ενεργειας, ηλεκτρολογος, εμπορος οικολογικου εξοπλησμου, συντηρητης ενεργειακων μηχανων,ανοικοδομιτης οικολογικων κατοικιων(εργολαβος) κτλ. Αυτα ειναι μονο λιγα προχειρα επαγγελματα που θα γινουν αναρπαστα μεσα στις επομενες δεκαετιες...Δεν ειναι τυχαιο που στο μηχανογραφηκο του 2009 προστεθηκαν σχολες οικολογικου-περιβαντολλογικου ενδιαφεροντος...Η κυβερνησεις επιδοτουν με 75% προγραμματα οικολογικου περιεχομενου και συντομα θα χρειαστουν επιστημονες του περιβαλλοντος για αξιοποιηση των φυσηκων πορων γιατι αμα προσεξετε καλα ολοενα και αυξανονται τα αιολικα παρκα και οχι μονο...Η κοινωνια οδευει προς αυτη τη κατευθυνση κατα τη ταπεινη μου αποψη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top