Επαγγέλματα Κοινωνικού Κύρους

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δηλαδή χαρακτηρίζοντας δικαστικούς λειτουργούς περιλαμβάνει τους δικηγόρους, συμβολαιογράφους κτλπ?? Δεν νομίζω... Και δεν ορκίζομαι όπως λες, αλλά εκφέρω άποψη...

Έπαιξες και έχασες. Έχεις μπερδέψει τις έννοιες του δημόσιου λειτουργού με τον δικαστικό λειτουργό. Οι ανωτέρω είναι άμισθοι δημόσιοι λειτουργοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Τι μαλ...ίες λές....!!!! Συζήτηση (συν= μαζί και ζητέω-ω= ερευνώ,εξετάζω) κάνουμε, δηλαδή από κοινού αναζήτηση. Τα περί παιχνιδιών και κερδισμένων είναι έπεα πτερόεντα, κοινώς αρλούμπες...
Υ.Γ. Στην Ελλάδα (δυστυχώς)ό,τι δηλώσεις είσαι!! Τώρα αυτό με τους άμισθους, πρώτη φορά το ακούω....
Πάντως με μια γρήγορη αναζήτηση στο google βρήκα ότι:
Δικηγόρος- άμισθος δημόσιος υπάλληλος
Συμβολαιογράφος - άμισθος δημόσιος λειτουργός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
η φράση «στην Ελλάδα ό,τι δηλώσεις είσαι» νομίζω ότι είναι μια καραμέλα του μικρόκοσμου το οποίον χτίσαμε και στον οποίο βολευτήκαμε...
μήπως ήρθε η ώρα η χρονική εξέλιξη των πραγμάτων να αλλάξει νοοτροπίες οθωμανισμού με επικάλυψη ευρωελληναρά...κτλ;

δηλ., tzanake αν δηλώσεις στην Ελλάδα γιατρός (ενώ θα είσαι πτυχιούχος παιδαγωγός), θα ασκήσεις το επάγγελμα του γιατρού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τι μαλ...ίες λές....!!!! Συζήτηση (συν= μαζί και ζητέω-ω= ερευνώ,εξετάζω) κάνουμε, δηλαδή από κοινού αναζήτηση. Τα περί παιχνιδιών και κερδισμένων είναι έπεα πτερόεντα, κοινώς αρλούμπες...
Υ.Γ. Στην Ελλάδα ό,τι δηλώσεις είσαι!! Τώρα αυτό με τους άμισθους, πρώτη φορά το ακούω....
Πάντως με μια γρήγορη αναζήτηση στο google βρήκα ότι:
Δικηγόρος- άμισθος δημόσιος υπάλληλος
Συμβολαιογράφος - άμισθος δημόσιος λειτουργός

Ό,τι πεις. Διάβασε καλύτερα τους κώδικες δικηγόρων και συμβολαιογράφων. Θα εκπλαγείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Κοίτα να δεις, στην Ιατρική που ανέφερες συμβαίνουν πολλά και διάφορα... Και η φράση αυτή ευσταθεί στο ακέραιο!!
Μην μου ζητάς να αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας!!
π.χ. Πολλοί γιατροί (στον τόπο μου συγκεκριμένα , που είναι η επαρχία στα Χανιά) αυτοπροσδιορίζονται ως γενικοί ή παθολόγοι ενώ δεν έχουν καν ειδικότητα. Άλλοι πάλι αυτοπροσδιορίζονται ωε Ακαδημαικοί ή διδάκτορες επειδή τους έχει τιμήσει κάποιο πνευματικό ίδρυμα.....
Επίσης, πολλές αγγελίες με δήθεν πτυχιούχους που προσφέρουν μαθήματα σε παιδία δημοτικού μέχρι....
Ποιός τους ελέγχει όλους αυτούς τους φαντασιόπληκτους;;;;
Και εμείς τα χάφτουμε......

Ό,τι πεις. Διάβασε καλύτερα τους κώδικες δικηγόρων και συμβολαιογράφων. Θα εκπλαγείς.
Συγγνώμη κιόλα που είχα το θράσος να διαφωνήσω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Τα ανωτέρω φέρνουν μόνο γέλωτα.

κατσε και γελα τοτε με τα χαλια μας...
Δεν ειναι για γελια, για κλαματα ειναι
Και αυτοι, αλλα και εμεις που τους τα σκαμε τοσα χρονια......


Αρχική Δημοσίευση από mathitisp:
Αρχιτεκτονας => Τα λεγομενα "κολόκουρα" τα ξερετε???
Όχι. Θες να μας πεις εσύ;

Tα κολόκουρα ειναι επιταγες που κοβοταν "πατ-κιουτ" σε μειοδοτικες δημοπρασιες δημοσιων εργων, απο τον ενα αρχιτεκτονα στον αλλον σαν αποζημιωση για να παρει το εργο "ο ενας" και οχι ο "αλλος"
το ποσο αυτο εννοειται οτι επειτα το εβαζαν στον προϋπολογισμο του Εργου και το πληρωναν οι πολιτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Tα κολόκουρα ειναι επιταγες που κοβοταν "πατ-κιουτ" σε μειοδοτικες δημοπρασιες δημοσιων εργων, απο τον ενα αρχιτεκτονα στον αλλον σαν αποζημιωση για να παρει το εργο "ο ενας" και οχι ο "αλλος"
το ποσο αυτο εννοειται οτι επειτα το εβαζαν στον προϋπολογισμο του Εργου και το πληρωναν οι πολιτες

Yeap, το γκούγκλαρα και είδα τι σημαίνει η λέξη.
Είναι μια διαδικασία γνωστή, μόνο που σου διαφεύγει κάτι σοβαρό, τεράστιο ας πούμε. Αυτό αφορά τους εργολάβους. Εργολάβοι, ξέρεις, κατασκευαστικές εταιρίες και τεχνικά γραφεία... Καθαρά μεγάλα αρχιτεκτονικά/τεχνικά γραφεία που θα βρεις να αναλαμβάνουν τεχνικά έργα είναι 2-3 στην Ελλάδα.
So, επειδή τυχαίνει να γνωρίζω τα πράγματα από μέσα, αυτό δεν το χρεώνεις στους αρχιτέκτονες που εργάζονται σε μικρομεσαία γραφεία ή ως υπάλληλοι σε μεγάλα. Αν θες να τους επιρρίψεις ευθύνες για άλλα πράγματα, μπορώ να σου πω δεκάδες, αλλά όχι αυτό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
εγώ δεν αναγνωρίζω κύρος σε κανένα επάγγελμα γιατί πολύ απλά ο καθένας προσφέρει έργο στη κοινωνία. Όπως έχουμε ανάγκη τους γιατρούς έχουμε και τους οδοκαθαριστές. Επιπλέον, δεν μπορούν όλοι να ασκήσουν επαγγέλματα <κύρους> και οι λόγοι ποικίλουν όπως μπορεί να καταλάβει κανένας. Για παράδειγμα, ένα παιδί απο φτωχή οικογένεια πιθανόν να μην μπορεί να τελειώσει το σχολείο και πόσο μάλλον να σπουδάσει αφου θα πρέπει να εργαστεί ώστε να <φέρει> και αυτό χρήματα στην οικογένεια. Άρα, δεν μπορείς να κατηγορήσεις ένα άτομο επειδή δεν σπούδασε και πόσο μάλλον μια επιστήμη που στο μέλλον θα του δώσει <κύρος> και να αναγνωρίσεις< κύρος >σε κάποιον επειδή είχε την τύχη να σπουδάσει πχ:ιατρική. Τέλος, πέρα απο το οικονομικό είναι και θέμα προσωπικής επιλογής, μπορεί σε κάποιον να μην του αρέσει να ασκήσει κανένα επάγγελμα <κύρους> , θα τον μειώσεις για αυτήν του την επιλογή?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Πάντως μόνο στην Ελλάδα υπάρχει το ψώνισμα σχετικά με τις Πανεπιστημιακές σπουδές. Έχουν θεοποιηθεί λες και πρόκειται για κάτι ουάου. Στο εξωτερικό έχουν μια τελείως διαφορετική νοοτροπία. Δίνουν έμφαση στην εργατικότητα και στην θέληση για δημιουργία είτε είναι απλό μαγαζί, είτε παροχή υπηρεσιών (π.χ. οδηγός τραμ, καθαριστής τζαμιών σε κτίρια,...κτλ), είτε είναι βιομηχανία είτε είναι ακαδημαϊκή έρευνα. Κανένας δεν θεωρείται κατώτερος. Ο κάθε άνθρωπος από την δική του πλευρά, συνεισφέρει ένα μικρό λίθο στο οικοδόμημα της κοινωνίας. Ήμουν στο εξωτερικό και μου έκανε εντύπωση πως παιδιά σχολικής ηλικίας (17 ή 18 ετών) κάποιες μέρες την εβδομάδα ή το σαββατοκύριακο τους άρεσε να εργάζονται σε εστιατόρια, σε μαγαζιά με ρούχα, σε super market ενώ οι οικογένειές τους ήταν εύπορες. Προτιμούσαν να εργάζονται όχι τόσο για δικό τους χαρτζιλίκι όσο για να μάθουν να εργάζονται, να εκτιμούν την αξία του χρήματος, την αξία της προσφοράς, ...σε αντίθεση με την νοοτροπία και τον τρόπο ζωής των Ελλήνων! Nα σημειώσω ότι σαν μαθητές αυτά τα παιδιά ήταν άριστοι, ενώ πολλοί από αυτούς μπορεί να είναι και φοιτητές διαφόρων καλών Πανεπιστημίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Πάντως μόνο στην Ελλάδα υπάρχει το ψώνισμα σχετικά με τις Πανεπιστημιακές σπουδές. Έχουν θεοποιηθεί λες και πρόκειται για κάτι ουάου. Στο εξωτερικό έχουν μια τελείως διαφορετική νοοτροπία. Δίνουν έμφαση στην εργατικότητα και στην θέληση για δημιουργία είτε είναι απλό μαγαζί, είτε παροχή υπηρεσιών (π.χ. οδηγός τραμ, καθαριστής τζαμιών σε κτίρια,...κτλ), είτε είναι βιομηχανία είτε είναι ακαδημαϊκή έρευνα. Κανένας δεν θεωρείται κατώτερος. Ο κάθε άνθρωπος από την δική του πλευρά, συνεισφέρει ένα μικρό λίθο στο οικοδόμημα της κοινωνίας. Ήμουν στο εξωτερικό και μου έκανε εντύπωση πως παιδιά σχολικής ηλικίας (17 ή 18 ετών) κάποιες μέρες την εβδομάδα ή το σαββατοκύριακο τους άρεσε να εργάζονται σε εστιατόρια, σε μαγαζιά με ρούχα, σε super market ενώ οι οικογένειές τους ήταν εύπορες. Προτιμούσαν να εργάζονται όχι τόσο για δικό τους χαρτζιλίκι όσο για να μάθουν να εργάζονται, να εκτιμούν την αξία του χρήματος, την αξία της προσφοράς, ...σε αντίθεση με την νοοτροπία και τον τρόπο ζωής των Ελλήνων! Nα σημειώσω ότι σαν μαθητές αυτά τα παιδιά ήταν άριστοι, ενώ πολλοί από αυτούς μπορεί να είναι και φοιτητές διαφόρων καλών Πανεπιστημίων.
Εγώ την ξενομανία δεν την αποδέχομαι, ούτε θεωρώ πως υστερεί η χώρα μου σε κάτι....Όλα αυτά, για πολιτισμένους ξένους είναι ανακρίβειες και καλά είναι να απαγκιστρωθούμε επιτέλους από αυτές.
Ούτε τα πενιπιστήμιά μας είναι κακά (σε σχέση με αυτά του εξωτερικού), ούτε οι άνθρωποι για κλάματα....Αγαπώ τη χώρα μου και ως βελτιόδοξος ελπίζω στην συνεχή της καλυτέρευση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Συγγνώμη κιόλα που είχα το θράσος να διαφωνήσω.....

Ειθίσταται όταν εκφέρουμε μια γνώμη, ειδικά σε τέτοια θέματα, να είναι τεκμηριμένη.

κατσε και γελα τοτε με τα χαλια μας...
Δεν ειναι για γελια, για κλαματα ειναι
Και αυτοι, αλλα και εμεις που τους τα σκαμε τοσα χρονια......]

Σε πληροφορώ ότι είσαι βαθιά νυχτωμένος. Αν όλοι φρόντιζαν να ενημερωθούν σωστά και ασκούσαν σωστά τα δικαιώματα τους χωρίς να κυττάνε την πάρτη τους, δε θα είχαμε να ζηλέψουμε κάτι από τους ευρωπαίους εταίρους μας.

Ήμουν στο εξωτερικό και μου έκανε εντύπωση πως παιδιά σχολικής ηλικίας (17 ή 18 ετών) κάποιες μέρες την εβδομάδα ή το σαββατοκύριακο τους άρεσε να εργάζονται σε εστιατόρια, σε μαγαζιά με ρούχα, σε super market ενώ οι οικογένειές τους ήταν εύπορες. Προτιμούσαν να εργάζονται όχι τόσο για δικό τους χαρτζιλίκι όσο για να μάθουν να εργάζονται, να εκτιμούν την αξία του χρήματος, την αξία της προσφοράς, ...σε αντίθεση με την νοοτροπία και τον τρόπο ζωής των Ελλήνων! Nα σημειώσω ότι σαν μαθητές αυτά τα παιδιά ήταν άριστοι, ενώ πολλοί από αυτούς μπορεί να είναι και φοιτητές διαφόρων καλών Πανεπιστημίων.

Δεν είναι αυτό. Στο εξωτερικό οι κοινωνικές δομές διαφέρουν από τις αντίστοιχες ελληνικές, εξ ου φαινόμενα σαν τα ανωτέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Εγώ την ξενομανία δεν την αποδέχομαι, ούτε θεωρώ πως υστερεί η χώρα μου σε κάτι....Όλα αυτά, για πολιτισμένους ξένους είναι ανακρίβειες και καλά είναι να απαγκιστρωθούμε επιτέλους από αυτές.
Ούτε τα πενιπιστήμιά μας είναι κακά (σε σχέση με αυτά του εξωτερικού), ούτε οι άνθρωποι για κλάματα....Αγαπώ τη χώρα μου και ως βελτιόδοξος ελπίζω στην συνεχή της καλυτέρευση....

1). Τα όσα αναφέρω στην απάντησή μου, δεν είναι ένδειξη ξενομανίας αλλά μια πραγματικότητα που συμβαίνει κοντά σε μας (2,5 ώρες απόσταση με αεροπλάνο από Ελλάδα). Το γεγονός ότι δεν αποδεχόμαστε ούτε την πραγματικότητα (την οποία βίωσα και δεν την σκαρφίστηκα από το μυαλό μου) κάτι δείχνει για την νοοτροπία που έχουμε tzanake. Μου έκανε εντύπωση και θέλησα να την μοιραστώ μαζί σας.

2). Καλό είναι να δούμε κάποτε το χάλι των Ελληνικών Πανεπιστημίων...το οποίο πάει να "πνίξει" τις φιλότιμες προσπάθειες κάποιων Ελλήνων καθηγητών και φοιτητών για την εξωστρέφειά του στην διεθνή επιστημονική και κοινωνική σκηνή. Μπορεί να έχουν κάποια καλά τα Ελληνικά Πανεπιστήμια και η ζωή στην Ελλάδα από πλευράς ποιότητας να είναι καλύτερη, αλλά να μην μείνουμε στάσιμοι. Μπορούμε και καλύτερα. Όμως σε θέματα οργάνωσης, οργάνωσης χρόνου, υποδομών και σεβασμό στους νόμους είμαστε 100 χρόνια πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ειθίσταται όταν εκφέρουμε μια γνώμη, ειδικά σε τέτοια θέματα, να είναι τεκμηριμένη.

Τεσπά, δεν θέλω να συνεχίσω τα περί τεκμηρίωσης και τα συναφή, κουράστηκα.......(Και στο κάτω κάτω, ούτε εσύ μου τεκμηρίωσες τπτ...)

Όσο για την κατάσταση την ελληνική συντρέχουν και ιστορικοί λόγοι που έχουμε μένει κάπως πίσω σε ορισμένα πράγματα. Αλλά προσωπικά δεν ζηλεύω καθόλου τους πολίτες των άλλων χωρών, ούτε τους θεωρώ πιο....πολιτισμένους!!
Αυτά είναι στερεότυπα και απλουστευτικές γενικεύσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Δεν τίθεται ο όρος "πολιτισμένος" λαός ή όχι. Η πρόοδος της Δ.Ευρώπης οφείλεται στην νοοτροπία και στην αυτοπειθαρχία που έχουν οι λαοί αυτοί. Από μικρά παιδάκια, μαθαίνουν στην ομαδική συνεισφορά και όχι στον ατομικισμό και στον αθέμητο ανταγωνισμό. Κυρίως μαθαίνουν να σέβονται γιατί διαφορετικά υπάρχει η τιμωρία (κυρίως χρηματικού τύπου). Στην Ελλάδα κανείς δεν τιμωρείται. Μια δημοκρατία με δομές ζούγκλας. Αν συνεχίσουμε έτσι στα ζοφερά χρόνια που θα έρθουν, θα αλληλοσπαραχτούμε...Καλό είναι να αναγνωρίσουμε τον κουτοεγωϊσμό που έχουμε, ο οποίος μας κρατάει πίσω. Εξάλλου tzanake η πρόοδος, μετριέται σε ποσοστά και οικονομικά μεγέθη. Η χώρα μας έφτασε να μην παράγει και να μην εξάγει τίποτα, δηλ., να είναι θεατής της πραγματικότητας. Μακάρι να έφταιγε το ιστορικό παρελθόν της χώρα μας. Ίσως στην εποχή του Καποδίστρια θα ήταν λογικό να έφταιγε η οθωμανική κατοχή, για τα εμπόδια που βρήκε ο Καποδίστριας και για τα σαθρά θεμέλια του Ελληνικού κράτους και μετά από αυτόν. Ύστερα από 170 χρόνια ελευθερίας, υπό Ελληνική εξουσία, η κατάσταση του Ελληνικού κράτους δεν επιδέχεται την ίδια δικαιολογία. Κάτι άλλο φταίει. Βρείτε άλλη δικαιολογία...Κουράστηκα να ακούω ότι για το χάλι του 2011 φταίει η ιστορική περίοδος του 1453 και άλλα ρομαντικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Δεν τίθεται ο όρος "πολιτισμένος" λαός ή όχι. Η πρόοδος της Δ.Ευρώπης οφείλεται στην νοοτροπία και στην αυτοπειθαρχία που έχουν οι λαοί αυτοί. Από μικρά παιδάκια, μαθαίνουν στην ομαδική συνεισφορά και όχι στον ατομικισμό και στον αθέμητο ανταγωνισμό. Κυρίως μαθαίνουν να σέβονται γιατί διαφορετικά υπάρχει η τιμωρία (κυρίως χρηματικού τύπου). Στην Ελλάδα κανείς δεν τιμωρείται. Μια δημοκρατία με δομές ζούγκλας. Αν συνεχίσουμε έτσι στα ζοφερά χρόνια που θα έρθουν, θα αλληλοσπαραχτούμε...Καλό είναι να αναγνωρίσουμε τον κουτοεγωϊσμό που έχουμε, ο οποίος μας κρατάει πίσω. Εξάλλου tzanake η πρόοδος, μετριέται σε ποσοστά και οικονομικά μεγέθη. Η χώρα μας έφτασε να μην παράγει και να μην εξάγει τίποτα, δηλ., να είναι θεατής της πραγματικότητας. Μακάρι να έφταιγε το ιστορικό παρελθόν της χώρα μας. Ίσως στην εποχή του Καποδίστρια θα ήταν λογικό να έφταιγε η οθωμανική κατοχή, για τα εμπόδια που βρήκε ο Καποδίστριας και για τα σαθρά θεμέλια του Ελληνικού κράτους και μετά από αυτόν. Ύστερα από 170 χρόνια ελευθερίας, υπό Ελληνική εξουσία, η κατάσταση του Ελληνικού κράτους δεν επιδέχεται την ίδια δικαιολογία. Κάτι άλλο φταίει. Βρείτε άλλη δικαιολογία...Κουράστηκα να ακούω ότι για το χάλι του 2011 φταίει η ιστορική περίοδος του 1453 και άλλα ρομαντικά...

Για τα του πολιτισμού συμφωνώ και σημειώνω επιπλέον πως υφίσταται πολιτισμική διαφοροποίηση και όχι πολιτισμική ανωτερότητα ή κατωτερότητα. Αυτό με την αυτοπειθαρχία με πειραζει όμως... Εγώ δε θέλω μια ζωή σαν το ρομποτάκι/στρατιωτάκι...
Μετά που την είδες την ελληνική εξουσία;;; ακόμη υπό κατοχή είμαστε, και χειρότερη γιατί δεν γνωρίζουμε τον ζυγό....
Επίσης, όλες οι χώρες οι δυτικές(Ευρωπαικές και Αμερικανικές) ζουν μέσα στον ακραίο καπιταλισμό πράγμα που σημαίνει πως υπάρχει παντελής έλλειψη αξιών και το μοναδικό κριτήριο επιτυχίας θεωρείται το κέρδος. Επομένως δεν είναι ελληνικό φαινόμενο αυτο!! Ούτε είναι πιο ανθρωπιστές οι ξένοι. Σε αυτό μπορώ να πω πως οι Έλληνες δρέπουν δάφνες, ειλικρινά. Και είμαι περήφανος.
Το να σέβεσαι γιατί υπάρχει ο βούρδουλας δεν νομίζω, επίσης, πως σημαίνει ηθική στάση τόσο απέναντι στον εαυτό σου όσο και απέναντι στα κοινωνικά πράγματα. Μην θέλουμε ο καθένας μας να έχει εναν μπάτσο πάνω από το κεφάλι του....
Ο ηθικός νόμος μέσα μας .....
Όσο για την πρόοδο των αριθμών συφμωνώ και διαφωνώ.
Δεν ασχολούμαι πάντως μόνο με νούμερα για να μην γίνω κ εγώ!!
Όταν λέμε ιστορικό παρελθόν δεν πάω τόσο πίσω.... Αλλά από το 1920 και μετά που η Ελλάδα έζησε στιγμές που άλλαξαν άρδην την ελληνική πραγματικότητα....(Μ.Καταστροφή, Β' παγκόσμιος, Εμφύλιος, Χούντα κτλπ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
κάποια ιστορικά γεγονότα από το 1920 τα επιδιώξαμε και μεις...για να γεννήσουμε "ήρωες" της μεταπολίτευσης

όμως χωρίς αυτοπειθαρχία φτάσαμε στο χάος

οι ξένοι δεν ζουν σαν ρομποτάκια, άνθρωποι είναι
απλά ξέρουν πότε να χαλαρώνουν και πότε να είναι σοβαροί
εμείς είμαστε πάντα γραφικοί και χαλαροί (με την έννοια του γελοίου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
κάποια ιστορικά γεγονότα από το 1920 τα επιδιώξαμε και μεις...για να γεννήσουμε "ήρωες" της μεταπολίτευσης

όμως χωρίς αυτοπειθαρχία φτάσαμε στο χάος
Εεεε, καλά τώρα... Όχι πως είμαστε άμοιροι ευθυνών, αλλά δεν διάγουμε βίο έγκλειστοι σε γυάλινο αποστειρωμένο πύργο.... Οι ξένες δυνάμεις έπαιξαν καταλυτικό ρόλο και οδήγησε, όλο αυτό, στην σημερινή κατάντια μας.... κ ακόμη παίζουν το παιχνίδι τους....
Ξέρουν ή καταπιέζονται ??? Έχει διαφορά.... Γιατί πολλοί που έρχονται Ελλάδα ξεσαλώνουν ολίγον τι....
Γενικότερα, τα ίδια προβλήματα που έχουμε εμείς τα ζουν και οι άλλοι.Δεν είμαστε οι μόνοι... Μόνο που σε μας υπάρχει η ελληνική ιδιαιτερότητα ....!!
Βέβαια, οι μικροπολιτικές διενέξεις (π.χ.γλωσσικό ζήτημα, δίκες με τους τόνους, ευαγγελιακά, μικροκομματικοί διαπληκτισμοί κτλπ.) υπήρξαν πάντα το κακό του Έλληνα...Έβλεπε το δέντρο(τάχα μου τάχα μου) και ξεχνούσε ολόκληρο δάσος.
Όμως, η νεοελληνική φαυλοκρατία γεννήθηκε από την δουλική υπηρέτηση των Ελλήνων ''αρχόντων'' στον Μαμωνά, τον Θεό του χρήματος, καθώς και στην πρόταξη του προσωπικού/συντεχνιακού έναντι του εθνικού συμφέροντος...πάλι off topic όμως...
-Εις οιωνός αίσχιστος: πωλείται η πατρίς μας στους αργυραμοιβούς, από τους αργυρώνητους:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:confused: Προς τι η επίθεση στους γιατρούς; Επειδή εσύ γνώρισες 5 βλαμμένους, πρέπει να μας τσουβαλιάσεις όλους; Για μαζέψου λίγο.

Δηλαδή τι, όσοι σπουδάζουν ΗΜΜΥ είναι ταπεινοί; :eek:

Τρολλάρεις και τέλος. Adios.

Όλη η κοινωνία τα έχει βάλει με τους ιατρούς. Λένε όλοι ότι φοροδιαφέυγουν ενώ οι καθηγητές κάνουν ιδιαίτερα και ποτέ μα ποτέ δε δίνουν αποδείξεις.........

Ξεχάσανε κάποιοι ότι για να γίνεις ιατρούς απαιτέι παρα πολλά χρόνια εκπαιδευσης και αφοσίωση και κάπως αυτή η προσπάθεια πρέπει να ανταμοίβεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Ξεχάσανε κάποιοι ότι για να γίνεις ιατρούς απαιτέι παρα πολλά χρόνια εκπαιδευσης και αφοσίωση και κάπως αυτή η προσπάθεια πρέπει να ανταμείβεται.

Αυτό που λες δε στέκει. Κι άλλοι έχουν δώσει τη ζωή τους για μια Χ επιστήμη και στην τελική κατέληξαν να τηγανίζουν πατάτες στα Goody's.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτό που λες δε στέκει. Κι άλλοι έχουν δώσει τη ζωή τους για μια Χ επιστήμη και στην τελική κατέληξαν να τηγανίζουν πατάτες στα Goody's.:whistle:

Δε μπορεί ένας καθηγητής γυμνασίου να παίρνει ίδιο μισθό με έναν ιατρό του ΕΣΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top