Επαγγέλματα Κοινωνικού Κύρους

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Τα ανωτέρω φέρνουν μόνο γέλωτα.
Αυτά που λέει ο mathitisp κρύβουν μια δόση αλήθειας, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα:/:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Θα σου το τεκμηριωσω

Γιατρός => φακελακια Γεγονός. Έχεις στοιχεία για τη "συντριπτική πλειοψηφία";
Συμβολαιογραφος =>ειχε "πενιχρο" μισθο Δεν έχω ιδέα τι τρέχει στον κλάδο, αλλά ούτε είναι αυτό που λες "μουράτο" επάγγελμα, ούτε ότι συνέβαλαν σε μεγάλο βαθμό στην καταστροφή της χώρας.
Πανεπιστημιακος => δυνατοτητα σχεδιασμου δημοσιων εργων (ενω οι καθηγητες δεν δικαιουνται να κανουν αλλη δουλεια) Και ιδιωτικών έργων. Μα φυσικά. Δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Είναι υπάλληλοι αυτόνομων ιδρυμάτων που χρηματοδοτούνται (και) από το κράτος. Αυτό που λες είναι το λιγότερο που μπορώ να τους χρεώσω. Για παράδειγμα, κάτι βαρύτερο που δεν τους αφορά όλους είναι το βάπτισμα της απευθείας ανάθεσης ως ερευνητικό πρόγραμμα.
Δικαστής => ειναι πολυ "ηθικοι" Απλές φήμες. Παίρνεις γεγονότα όπως και στους γιατρούς και τα διογκώνεις. Δεν μπορείς να πεις κάτι τεκμηριωμένα για την πλειοψηφία.
Πολιτικός => δεν χρειαζεται επεξηγηση Πράγματι. Επεξήγηση χρειάζεται από το 80% που τους ψήφιζε τόσα χρόνια.
Στρατιωτικος => κολλημενος στις ιδεες της χουντας Στοιχειώδες αγαπητέ μου. Για να γίνεις στρατιωτικός πρέπει να έχεις μια ανεπτυγμένη αίσθηση του πατριωτισμού, και αυτό αρκετές φορές περιλαμβάνει το πέρασμα στον εθνικισμό. Still, δεν κατέστρεψαν τη χώρα, αντίθετα, σε ότι αφορά την άμυνα, μπορώ να το χρεώσω στους πολιτικούς για τα εξοπλιστικά.
Δικηγόρος => πολυ "ηθικο" επαγγελμα και αυτο.... Τα ίδια για τους γιατρούς και τους δικαστές.
Αρχιτεκτονας => Τα λεγομενα "κολοκουρα" τα ξερετε??? Όχι. Θες να μας πεις εσύ;
Βουλευτης => Ειδικα αυτη την εποχη ζητουν αναδρομικες συνταξεις Ανήκει στους πολιτικούς.
Εκπαιδευτικος => πουλαει παιδεια στους μαθητες που εχει και το πρωι... Μειοψηφία. Και αν και αυτοί φέρουν ευθύνη, βαρύτερη πέφτει στο κράτος που υποσκάπτει το δημόσιο σχολείο και προκρίνει τα φροντιστήρια.

εννοειται πως αυτο δεν αφορα ολους τους επαγγελματιες του καθε κλαδου αλλα μια τοσο σημαντικη πλειοψηφια
που η μειοψηφια μπροστα σε αυτη τη πλειοψηφια ειναι αδυναμη!!!!

Εν τέλει, so what? Όλα αυτά που λες μου δείχνουν ότι σχεδόν όλοι οι παραπάνω φταίνε. Μα αυτό το ξέρουμε. Αυτό στο οποίο δεν απαντάς είναι το γιατί δεν φταίνε οι υπόλοιποι. Αφού αυτά τα επαγγέλματα είναι πρότυπα και στόχοι για κάθε Έλληνα, καθένας θα ήθελε να είναι στη θέση τους. Γιατί η διαφθορά που δεν βγάζει μάτι αλλά υποσκάπτει την κοινωνική συνέπεια αθωώνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Τι να το κάνεις το κύρος αν είσαι μέσα στη διαφθορά ή την ανεργία.... Επαγγέλματα κοινωνικής ........ πες το καλύτερα...έλεος 2011 HELLO!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Πρώτα - πρώτα το ελληνικό σύνταγμα ορίζει τους πανεπιστημιακούς και τους δικαστικούς ως δημόσιους λειτουργούς. Αυτό ως διευκρίνιση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πρώτα - πρώτα το ελληνικό σύνταγμα ορίζει τους πανεπιστημιακούς και τους δικαστικούς ως δημόσιους λειτουργούς. Αυτό ως διευκρίνηση...

Επίσης ο δικηγόρος και ο συμβολαιογράφος.

Γενικά ενώ η άγνοια βασιλεύει, ασκείται κριτική ελαφρά τη καρδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
παίδες, γύρισα Ελλάδα και αρχίσατε πάλι την ίδια μιζέρια για τα επαγγέλματα...
στο εξωτερικό δίνουν άλλη έννοια και νόημα στις σπουδές και στο Πανεπιστήμιο
στην Ελλάδα, ήθελα να ξέρω, ξέρουμε γιατί σπουδάζουμε; μάλλον όχι...

Πες τα..έλεος πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Επίσης ο δικηγόρος και ο συμβολαιογράφος.

Γενικά ενώ η άγνοια βασιλεύει, ασκείται κριτική ελαφρά τη καρδία.
Δλδ δεν το ασπάζεσαι αυτό που ανέφερα;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Πρώτα - πρώτα το ελληνικό σύνταγμα ορίζει τους πανεπιστημιακούς και τους δικαστικούς ως δημόσιους λειτουργούς. Αυτό ως διευκρίνιση...

Δημόσιος λειτουργός =/= δημόσιος/κρατικός υπάλληλος. ;)


Δηλαδή για τους νομικούς δεν ξέρω τι σημαίνει το "δημόσιος λειτουργός", αλλά θα ήταν γελοίο ας πούμε ένας καθηγητής πολιτικός μηχανικός να ερευνά συνέχεια σε ένα πολυτεχνείο και να μην έχει καμμία επαφή με την πρακτική εφαρμογή του αντικειμένου του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δλδ δεν το ασπάζεσαι αυτό που ανέφερα;:confused:

Αν δεν το ασπαζόμουν δε θα άφηνα κενό. Σωστά τα λες εσύ, άλλοι υποπίπτουν σε ατοπήματα.

Δημόσιος λειτουργός =/= δημόσιος/κρατικός υπάλληλος.

Όχι ακριβώς.

Κατα κάποιον τρόπο. Με τη διαφορά όμως ότι επιτελούν λειτούργημα.
Δλδ κάνει κάποιον διαχωρισμό (ας πούμε προσδίσει κύρος) ακόμη και το σύνταγμα σε κάποια επαγγέλματα!!

Μόλις το σκότωσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Δημόσιος λειτουργός =/= δημόσιος/κρατικός υπάλληλος. ;)
Κατα κάποιον τρόπο. Με τη διαφορά όμως ότι επιτελούν λειτούργημα.
Δλδ κάνει κάποιον διαχωρισμό (ας πούμε προσδίσει κύρος) ακόμη και το σύνταγμα σε κάποια επαγγέλματα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Δηλαδή για τους νομικούς δεν ξέρω τι σημαίνει το "δημόσιος λειτουργός", αλλά θα ήταν γελοίο ας πούμε ένας καθηγητής πολιτικός μηχανικός να ερευνά συνέχεια σε ένα πολυτεχνείο και να μην έχει καμμία επαφή με την πρακτική εφαρμογή του αντικειμένου του.[/quote]
Δεν νομίζω το σύνταγμα να εννοεί τους δικηγόρους, αλλά τα υψηλόβαθμα στελέχη της δικαιοσύνης (π.χ. εισαγγελείς, δικαστικοί κ.ά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Όχι ακριβώς.

Όχι ακριβώς, αλλά από την άλλη δεν ισχύει και ότι "δημόσιος λειτουργός = κρατικός υπάλληλος". Με αυτή την έννοια έβαλα το "διάφορο του", ότι δεν υπάρχει απόλυτη ταύτιση εννοιών.




----------------------------------------
Επίσης δεν ξέρω αν το έχω ξαναναφέρει, αλλά επειδή δεν "ψηφίζω" για τα posts, μου τη δίνει να μου πετούν αρνητικές ψήφους και να μη διαβάζω αντίλογο, που στην τελική μπορεί και να με πείσει για το αντίθετο. Δηλαδή ρε μάγκες, στο forum μπαίνεις για να γράφεις τη γνώμη σου, όχι να συμφωνείς ή να διαφωνείς δια βοής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Μόλις το σκότωσες.[/quote]
χαχα.....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
1. Δηλαδή για τους νομικούς δεν ξέρω τι σημαίνει το "δημόσιος λειτουργός", αλλά θα ήταν γελοίο ας πούμε ένας καθηγητής πολιτικός μηχανικός να ερευνά συνέχεια σε ένα πολυτεχνείο και να μην έχει καμμία επαφή με την πρακτική εφαρμογή του αντικειμένου του.

2. Δεν νομίζω το σύνταγμα να εννοεί τους δικηγόρους, αλλά τα υψηλόβαθμα στελέχη της δικαιοσύνης (π.χ. εισαγγελείς, δικαστικοί κ.ά)

1. Ο ακαδημαϊκός είναι από τις ρητές εξαιρέσεις του νόμου.
2. Η βεβαιότητα θα σε φάει. Άλλη φορά μην ορκίζεσαι, διότι θα εκπλαγείς δυσάρεστα.

Σαφές τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
1. Ο ακαδημαϊκός είναι από τις ρητές εξαιρέσεις του νόμου.
2. Η βεβαιότητα θα σε φάει. Άλλη φορά μην ορκίζεσαι, διότι θα εκπλαγείς δυσάρεστα.
Ανάθεμάμαι αν κατάλαβα και την υποσημείωση 1 και την 2....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
1. Ο ακαδημαϊκός είναι από τις ρητές εξαιρέσεις του νόμου.
2. Η βεβαιότητα θα σε φάει. Άλλη φορά μην ορκίζεσαι, διότι θα εκπλαγείς δυσάρεστα.

Μιας και το πρώτο είναι δικό μου quote και μάλλον σε αυτό απαντάς, θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν εννοώ "τι σημαίνει νομικά ο όρος δημόσιος λειτουργός" αλλά "τι σημαίνει στην πράξη για τα νομικά επαγγέλματα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μιας και το πρώτο είναι δικό μου quote και μάλλον σε αυτό απαντάς, θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν εννοώ "τι σημαίνει νομικά ο όρος δημόσιος λειτουργός" αλλά "τι σημαίνει στην πράξη για τα νομικά επαγγέλματα".

Καλά το έθεσες το παράδειγμα και απλώς εξήγησα γιατί συμβαίνει αυτό που ανέφερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Καλά το έθεσες το παράδειγμα και απλώς εξήγησα γιατί συμβαίνει αυτό που ανέφερες.

Ok λοιπόν. :P
Απλώς μάλλον δεν έπιασα πριν σε ποιο κομμάτι της παράθεσης αναφερόταν το σχόλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ok λοιπόν. :P
Απλώς μάλλον δεν έπιασα πριν σε ποιο κομμάτι της παράθεσης αναφερόταν το σχόλιο.

Έχεις δίκιο. Γι' αυτό τροποποίησα το μήνυμα, ώστε να είναι σαφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
2. Η βεβαιότητα θα σε φάει. Άλλη φορά μην ορκίζεσαι, διότι θα εκπλαγείς δυσάρεστα.

Σαφές τώρα;[/quote]
Δηλαδή χαρακτηρίζοντας δικαστικούς λειτουργούς περιλαμβάνει τους δικηγόρους, συμβολαιογράφους κτλπ?? Δεν νομίζω... Και δεν ορκίζομαι όπως λες, αλλά εκφέρω άποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top