Επάρκεια διδασκαλίας αγγλικών

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
H μεταδοτικότητα και η άνεση της διδασκαλίας, δεν διδάσκεται στο Πανεπιστήμιο...αν κρίνω από τις εικόνες που έχω αλλά και που μου έχουν μεταφέρει. :) Είναι δυο στοιχεία που ή τα έχεις έμφυτα ή δεν τα έχεις..
Σαφώς υπάρχουν άτομα με πτυχίο πανεπιστημίου τα οποία δεν "το ΄χουν" καθόλου στη διδασκαλία. Παραδείγματα βρίσκουμε όλοι μας στους καθηγητές που έχουμε/είχαμε. Παρ' όλα αυτά υπάρχουν μαθήματα στο πανεπιστήμιο που σε βοηθούν να αναπτύξεις τα χαρακτηριστικά της μεταδοτικότητας και της μεθοδικότητας... Δεν ξέρω (ακόμα) σε ποιο βαθμό βοηθούν τα μαθήματα της Παιδαγωγικής στο Πανεπιστήμιο, αλλά τουλάχιστον είναι κάτι σε σύγκριση με το τίποτα που έχουν όλοι οι κάτοχοι CPE/ECPE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,870 μηνύματα.
Πίστεψέ με ότι και Παιδαγωγικό να έχεις τελειώσει (με 40 μαθήματα συναφούς περιεχομένου) αν δεν έχεις επικοινωνιακά χαρίσματα εκ φύσεως, δεν γίνεσαι μεταδοτικός κτλ. Νομίζεις ότι οι καθηγητές Πανεπιστημίου σε μαθήματα Παιδαγωγικής είναι όλοι νορμάλ ή μεταδοτικοί; Να δεις κάτι «φαινόμενα» με πόδια να θέλεις να τα σαπίσεις στο ξύλο..Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι δεν...εφαρμόζουν τις αρχές παιδαγωγικής, που διδάσκουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Πίστεψέ με ότι και Παιδαγωγικό να έχεις τελειώσει (με 40 μαθήματα συναφούς περιεχομένου) αν δεν έχεις επικοινωνιακά χαρίσματα εκ φύσεως, δεν γίνεσαι μεταδοτικός κτλ. Νομίζεις ότι οι καθηγητές Πανεπιστημίου σε μαθήματα Παιδαγωγικής είναι όλοι νορμάλ ή μεταδοτικοί; Να δεις κάτι «φαινόμενα» με πόδια να θέλεις να τα σαπίσεις στο ξύλο..Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι δεν...εφαρμόζουν τις αρχές παιδαγωγικής, που διδάσκουν. :P
Νομίζω πως άνετα μπορώ να τους φανταστώ! Δεν είναι δα και κανα σπάνιο φαινόμενο στο Ελληνικό Δημόσιο!... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,870 μηνύματα.
Τα παιδαγωγικά «χαρίσματα» δεν διδάσκονται σε κάποιο Πανεπιστήμιο και δεν μαθαίνονται σε ξερές σελίδες βιβλίων για την εξεταστική, Ειρήνη..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
ξερει αληθεια κανενας τι πρεπει να κανεις για να παρεις επαρκεια?:) και εχοντας ποια proficiency μπορεις να την παρεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
για να παρεις επαρκεια πρεπει να εχεις τελειωσει το λυκειο και να εισαι 18...
μετα για την αδεια διδασκαλιας πρεπει να εισαι 21 να εχεις παει στρατο και να περασεις κατι υγειονομικες εξετασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
μαλιστα...και με ποια πτυχια μπορεις να βγαλεις αδεια διδασκαλιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
με αυτα που αναγνωριζει ο ασεπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Η επάρκεια δίνεται σε οποιοδήποτε κάτοχο πτυχίου γλωσσομάθειας επιπέδου C1 ή ανώτερο ( ή της αντίστοιχης στη γλώσσα φιλολογικής σχολής εν πάσει περιπτώσει ) που πληροί τις παρακάτω προυποθέσεις


  • είναι άνω των 18 ετών
  • είναι υγειής. Ζητούνται ιατρικές εξετάσεις και ακτινογραφία θώρακος
  • είναι ψυχολογικά υγειής.
Νομίζω αυτά. Το πιστοποιητικό έχει μέσο χρόνο έκδοσης περί τους έξι μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Εχεις κανει καποια λαθη στο τελος της δημοσιευσης σου...
1. για να παρεις επαρκεια δε χρειαζεται να εχεις κανει ιατρικες εξετασεις αλλα για την αδεια διδασκαλιας που την βγαζεις στα 21
2. το πιστοποητικο σου πρεπει να ειναι Γ2 και οχι Γ1 εννοειται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
thanx για αυτο το θεμα,:clapup::clapup::clapup:βοηθησε παρα πολυ!!!(δεν εφαγα σχεδον καθολου χρονο μεχρι να βρω το χαρτι της αιτησης....):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Γιώργο και Ρεββέκα φυσικά και συμφωνώ μαζί σας, απλά είπα στα παιδιά τί ισχύει.
Οι σύλλογοί μας αγωνίζονται χρόνια (πάνω απο 20 απ'οσο είμαι σε θέση να γνωρίζω) για την κατάργηση χορήγησης επάρκειας και αδειας διδασκαλλίας σε μη αποφοίτους Πανεπιστημίου αλλά εις μάτην όπως και για τόσα άλλα άδικα που ακόμη ισχύουν.
Το μόνο στο οποίο εγώ επιμένω είναι οτι όσοι φοιτητές ξενόγλωσσων τμημάτων εισέρχονται στο Πανεπιστήμιο με εφόδιο το πτυχίο επιπέδου Γ2 ΕΙΝΑΙ και θα είναι καλύτεροι απο όσους τρυπώνουν στα ξενόγλωσσα (ειδικά τα ΓαλλοΙταλοΓερμανοΙσπανικά) με βαθμό γύρω στο 10-12 στο ειδικό ξενόγλωσσο μάθημα. Αυτοί θα γίνουν ίσως κάποια στιγμή καθηγητές πτυχιούχοι και ισως διοριστούν και στο δημόσιο και θα στραβώνουν κυριολεκτικά τα παιδάκια, διότι την ξένη γλώσσα πρέπει κατα τη γνώμη μου να την κατέχεις πληρέστατα προτού μπεις στην ξενόγλωσση σχολή.
Συγγνώμη αλλά θα διαφωνήσω σε αρκετά! :)
1) Για να μην έχουν διεκδικήσει κάτι οι σύλλογοί σας όλα αυτά τα χρόνια σημαίνει ότι ή δεν υπάρχει θέληση είτε ότι κάτι δεν κάνετε καλά(τι στο καλό πια 20 χρόνια??)
2) Πραγματικά πέφτω από τα σύννεφα ακούγοντας "με εφόδιο το πτυχίο επιπέδου Γ2 ΕΙΝΑΙ και θα είναι καλύτεροι απο όσους τρυπώνουν στα ξενόγλωσσα (ειδικά τα ΓαλλοΙταλοΓερμανοΙσπανικά) με βαθμό γύρω στο 10-12 στο ειδικό ξενόγλωσσο μάθημα." από κάποιον που προφανώς είναι ειδήμων στο θέμα! εσείς η ίδια αυτή την στιγμή απαξιώνετε το ελληνικό πανεπιστήμιο και τους μηχανισμούς τους λέγοντας πως μπαίνουν με 10 και 12!! Είναι δυνατόν οι φοιτητές να εξετάζεονται με ΌΟΟΟΠΟΙΟΝ τρόπο και αν εξετάζονται και η βάση στα ειδικά μαθήματα να είναι το ....10???? ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ??? μήπως εγώ??? μήπως τελικά αυτός που ρίχνει το επίπεδο μιας σχολής είναι το ίδιο το κράτος που από τη μια με την βάση του 10, από την άλλη με τα multiple choice και με ένα επίπεδο lower που αντιστοιχεί στο επίπεδο δυσκολίας της εξέτασης.
3)Από πότε 1 πτυχίο Γ2 αντιστοιχεί στην θέληση και την επιθυμία για μάθηση???? Νομίζετε μήπως ότι αυτοί που έχουν προφίσιενσυ, γίνονται ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ??? ε λοιπόν κάνετε λάθος! τα περισσότερα παιδιά σήμερα παίρνουν τα πτυχια τους γ γυμνασίου άντε 1-2α λυκείου!!! νομίζετε ότι διατηρείται το επίπεδό τους εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις???
Αφήστε τα πτυχία και δημιουργήστε αξιόλογες εξετάσεις στα ειδικά μαθήματα που το επίπεδό τους δεν θα πέφτει από Γ1...έτσι ναι! Από την εμπειρία μου ως φιτήτρια σε ένα καθόλου χαμηλόβαθμο τμήμα, σας διαβεβαιώ ότι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ είναι, όχι αυτοί που έχουν τα πτυχία και τα δείχνουν...αλλά αυτοί που καθημερινά προσπαθούν και ανεβάζουν μόνοι τους και το επίπεδό το δικό τους και της σχολής! έχω δει διαμάντια που ενώ μπήκαν με επίπεδο Β1 πλέον έχουν φτάσει C1! Ξεκολλήστε λοιπόν από την "γραφειοκρατία" και στοχεύστε στην ποιοτική και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ γνώση!
5) Καλά δεν ντρέπεστε να αναρωτιέστε πς μπαίνουν στουρνάρια στο Πανεπιστήμιο???

και ΟΧΙ!!!!!!! Επάρκεια διδασκαλείας πρέπει να έχουν ΜΟΝΟ απόφοιτοι Αγγλικής Φιλολογίας! Στο μεταφραστικό δεν την παίρνουμε γιατί ΟΧΙ δεν μαθαίνουμε πως να διδάσκουμε! Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τον τομέα της Μετάφρασης που πρέπει να το έχεις ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ για να το ασκήσεις το ρημάδι!!!!! Που είναι η αξιοκρατία ΟΕΟ!
Αλλά θα μου πεις σε αυτή τη χώρα ότι δηλώσεις είσαι...
Σε καμία περίπτωση δεν κάνω προσωπική "επίθεση" απλως αφού είδα ότι ασχολείστε ήθελα να σας τα πω!:)Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
1) Για να μην έχουν διεκδικήσει κάτι οι σύλλογοί σας όλα αυτά τα χρόνια σημαίνει ότι ή δεν υπάρχει θέληση είτε ότι κάτι δεν κάνετε καλά(τι στο καλό πια 20 χρόνια??)
αυτο δεν αποτελει επιχειρημα...
2) Πραγματικά πέφτω από τα σύννεφα ακούγοντας "με εφόδιο το πτυχίο επιπέδου Γ2 ΕΙΝΑΙ και θα είναι καλύτεροι απο όσους τρυπώνουν στα ξενόγλωσσα (ειδικά τα ΓαλλοΙταλοΓερμανοΙσπανικά) με βαθμό γύρω στο 10-12 στο ειδικό ξενόγλωσσο μάθημα." από κάποιον που προφανώς είναι ειδήμων στο θέμα!
που εισαι ειδημων μωρε;;;σιγα τωρα το μονο που μπορω να σου αναγνωρισω ειναι το γεγονος οτι εχεις παρακολουθησει κανα σεμιναριο...
3)Από πότε 1 πτυχίο Γ2 αντιστοιχεί στην θέληση και την επιθυμία για μάθηση????
απο παντα και απο επιπεδο γνωσεων...
Νομίζετε μήπως ότι αυτοί που έχουν προφίσιενσυ, γίνονται ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ???
απο αυτον που εγραψε και μπηκε με 10 ναι σιγουρα...και κυριως στα γαλλικα κτλπ που ειναι μικρη η βαση σαφως ειναι καλυτερος ο prof... ε
λοιπόν κάνετε λάθος!
παλι προσωπικη σου αποψη...
τα περισσότερα παιδιά σήμερα παίρνουν τα πτυχια τους γ γυμνασίου άντε 1-2α λυκείου!!! νομίζετε ότι διατηρείται το επίπεδό τους εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις???
ασε τις εξαιρεσεις,με λιγο προχειρο διαβασμα επανερχεται το επιπεδο;;και ακομα και αν δεν επανερθει,δεν μπορουν να πανε και να κανουν σε μικρες ηλικιες μαθημα;;;;


και ΟΧΙ!!!!!!! Επάρκεια διδασκαλείας πρέπει να έχουν ΜΟΝΟ απόφοιτοι Αγγλικής Φιλολογίας!
αα αληθεια;;;:eek::eek::eek:εγω τοτε γιατι πηρα prof μονο για να παω εξωτερικο;;;εχουμε ιδια δικαιωματα,get it απλα αν δηλωσουμε για μια δουλεια σε ενα σχολειο,φροντιστηριο λογικα θα σε προτιμησουν,δεν σου φτανει;;;
Στο μεταφραστικό δεν την παίρνουμε γιατί ΟΧΙ δεν μαθαίνουμε πως να διδάσκουμε! Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τον τομέα της Μετάφρασης που πρέπει να το έχεις ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ για να το ασκήσεις το ρημάδι!!!!! Που είναι η αξιοκρατία ΟΕΟ!
ολοι ξερουμε αγγλικα και ειδικα στο μεταφραστικο...τωρα το αν εισαι επικοινωνιακος με τα παιδια ειναι αλλη συζυτηση...δλδ τι,αν τελειωσω μια σχολη και μετα παρακολουθησω 30 σεμιναρια δεν θα ειμαι το ιδιο καλος με εσενα;;δεν την καταλαβαινω αυτη σου την αντιμετωπιση:whistle:
Αλλά θα μου πεις σε αυτή τη χώρα ότι δηλώσεις είσαι...
τρομερο point αλλα στην συγκεκριμενη χωρα εχεις ιδια δικαιωματα με καποιον που πηρε prof,τι να κανουμε;;ζησε αλλου....
Σε καμία περίπτωση δεν κάνω προσωπική "επίθεση" απλως αφού είδα ότι ασχολείστε ήθελα να σας τα πω!:)
εγω το βλεπω σαν personal attack παλι....:/:


Υ.Γ.δεν σου εβαλα εγω -1 απλα διαφωνουσα με το post σου:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
αυτο δεν αποτελει επιχειρημα...
που εισαι ειδημων μωρε;;;σιγα τωρα το μονο που μπορω να σου αναγνωρισω ειναι το γεγονος οτι εχεις παρακολουθησει κανα σεμιναριο...
απο παντα και απο επιπεδο γνωσεων...απο αυτον που εγραψε και μπηκε με 10 ναι σιγουρα...και κυριως στα γαλλικα κτλπ που ειναι μικρη η βαση σαφως ειναι καλυτερος ο prof... επαλι προσωπικη σου αποψη...ασε τις εξαιρεσεις,με λιγο προχειρο διαβασμα επανερχεται το επιπεδο;;και ακομα και αν δεν επανερθει,δεν μπορουν να πανε και να κανουν σε μικρες ηλικιες μαθημα;;;;


αα αληθεια;;;:eek::eek::eek:εγω τοτε γιατι πηρα prof μονο για να παω εξωτερικο;;;εχουμε ιδια δικαιωματα,get it απλα αν δηλωσουμε για μια δουλεια σε ενα σχολειο,φροντιστηριο λογικα θα σε προτιμησουν,δεν σου φτανει;;; ολοι ξερουμε αγγλικα και ειδικα στο μεταφραστικο...τωρα το αν εισαι επικοινωνιακος με τα παιδια ειναι αλλη συζυτηση...δλδ τι,αν τελειωσω μια σχολη και μετα παρακολουθησω 30 σεμιναρια δεν θα ειμαι το ιδιο καλος με εσενα;;δεν την καταλαβαινω αυτη σου την αντιμετωπιση:whistle:
τρομερο point αλλα στην συγκεκριμενη χωρα εχεις ιδια δικαιωματα με καποιον που πηρε prof,τι να κανουμε;;ζησε αλλου....
εγω το βλεπω σαν personal attack παλι....:/:


Υ.Γ.δεν σου εβαλα εγω -1 απλα διαφωνουσα με το post σου:whistle:
οσον αφορα τις βασεις...,δεν εχει καμια σχεση.η γαλλικη φιλολογια μπορει να ειναι χαμηλη αλλα οι παντες μιλουν για δυσκολια της σχολης που ξεπερνα ενα απλ και ταπεινο γ2.στις αλλες ξενες φιλολογιες δεν γνωριζω τι γινεται.παντως κατα την γνωμη μου ενα γ2,δεν μπορει να ειναι ανταξιο με ενα πτυχιο πανεπιστημιου οσον αφορα μια ξενη γλωσσα.μιλαω σε φιλολογικο επιπεδο και επιπεδο γνωσεων.τωρα για την διδασκαλια δεν ξερω.αυτο δεν εχει να κανει μονο με γνωσεις αλλα και με το πως καποιος εχοντας καποιες γνωσεις,μπορει να τις μεταδοσει σε μαθητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η διδασκαλία αγγλικών, δεν είναι απλά γνώση αγγλικής είναι και γνώση διδακτικής όπως ακριβώς και στα ελληνικά.
Και αυτό που υποστηρίζουν μερικοί, ότι έλα μωρέ, σε μικρά παιδάκια θα κάνω, είναι ΑΚΟΜΑ χειρότερο, γιατί όλοι οι παιδαγωγοί σε αυτές τις ηλικίες αφήνουν σημάδια και εμπειρίες στα παιδιά.

Το ότι κάποιος πήρε ένα πτυχίο με δύο -τρία χρόνια μάθημα δεν τον καθιστά με τίποτα ικανό να μεταδώσει αυτές τις μηδαμινές εμπορικές γνώσεις που έχει πάρει ίσα για να πάρει ένα πτυχίο που δεν αναγνωρίζεται ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού εκτός από την Ελλάδα. Ακόμα και στην Αγγλία άλλα πτυχία ζητούν.

Οι ξένες φιλολογίες είναι πολύ δύσκολες σχολές και μην τις υποτιμάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
αυτο δεν αποτελει επιχειρημα...
που εισαι ειδημων μωρε;;;σιγα τωρα το μονο που μπορω να σου αναγνωρισω ειναι το γεγονος οτι εχεις παρακολουθησει κανα σεμιναριο...
απο παντα και απο επιπεδο γνωσεων...απο αυτον που εγραψε και μπηκε με 10 ναι σιγουρα...και κυριως στα γαλλικα κτλπ που ειναι μικρη η βαση σαφως ειναι καλυτερος ο prof... επαλι προσωπικη σου αποψη...ασε τις εξαιρεσεις,με λιγο προχειρο διαβασμα επανερχεται το επιπεδο;;και ακομα και αν δεν επανερθει,δεν μπορουν να πανε και να κανουν σε μικρες ηλικιες μαθημα;;;;


αα αληθεια;;;:eek::eek::eek:εγω τοτε γιατι πηρα prof μονο για να παω εξωτερικο;;;εχουμε ιδια δικαιωματα,get it απλα αν δηλωσουμε για μια δουλεια σε ενα σχολειο,φροντιστηριο λογικα θα σε προτιμησουν,δεν σου φτανει;;; ολοι ξερουμε αγγλικα και ειδικα στο μεταφραστικο...τωρα το αν εισαι επικοινωνιακος με τα παιδια ειναι αλλη συζυτηση...δλδ τι,αν τελειωσω μια σχολη και μετα παρακολουθησω 30 σεμιναρια δεν θα ειμαι το ιδιο καλος με εσενα;;δεν την καταλαβαινω αυτη σου την αντιμετωπιση:whistle:
τρομερο point αλλα στην συγκεκριμενη χωρα εχεις ιδια δικαιωματα με καποιον που πηρε prof,τι να κανουμε;;ζησε αλλου....
εγω το βλεπω σαν personal attack παλι....:/:


Υ.Γ.δεν σου εβαλα εγω -1 απλα διαφωνουσα με το post σου:whistle:
Αγόρι μου ΠΑΑΑΑΣΣΣΣΣΣΣΣ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑ??? 1) όταν είπα ειδήμων ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ σε εμεναααααααα Helloooooooo!!! ξαναδιάβασε πιο προσεκτικά...
2) Όσο για το εμταφραστικό που είπες δεν κατάλαβα το Point... (???)Εγώ σπουδάζω στο μεταφραστικο και οχι στην αγγλικη...τι εννοείς?
"εγω το βλεπω σαν personal attack παλι." και να είναι προσωπική επίθεση...κάποιος πρέπει να τα ακούσει για να τα πει και παραπέρα
Το ποστ σου είναι τελείιως άστοχο και το μόνο που κάνεις είναι τον έξυπνο...Και από ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΓΝΩΣΗΣ ΣΕ ΚΑΘΙΣΤΑ ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟ??? ΕΛΕΟΣ ΦΙΛΕ ΕΛΕΟΣ!!!
Και αν θέλεις να ξέρεις, αν κρίνουμε ότι η εξέταση στο ειδικό μάθημα είναι τόόόόόόόσο μεγάλου επιπέδου, με τα γελοία θέματα που βάζουν και η κουτσή Μαρία το πιάνει το 16...
Δεν σε είδα όμως να λες τίποτα και για τις βάσεις τον σχολών...
Παραδεχτείτε επιτέλους ότι πάμε κατά τέρατος μεριά και σταματήστε να ζείτε σε μια ουτοπία!

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ και γι αυτό δεν θα πάμε ποοτεεε μπροστά! Γιατί πολύ απλά όοοολοι κάνουν απ' οοοοοόλα ανεξέλεγκτα ΚΑΙ αφορολόγητα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ενδιαφερουσα η συζητηση σας,εγω ομως θα μεινω ΜΟΝΟ σε 1 σημειο
εγω τοτε γιατι πηρα prof μονο για να παω εξωτερικο;;;εχουμε ιδια δικαιωματα,get it απλα αν δηλωσουμε για μια δουλεια σε ενα σχολειο,φροντιστηριο λογικα θα σε προτιμησουν,δεν σου φτανει;;;
να διευκρινησω απλα οτι οι κατοχοι του προφ εχουν δικαιωμα να διδαξουν μονο σε φρο και ιδιαιτερα
τα σχολεια που αναφερεις (ειτε δημοσια ειτε ιδιωτικα) παιρνουν ΜΟΝΟ αποφοιτους πανεπιστημιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diamond crf

Νεοφερμένος

Ο diamond crf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας παιδιά. Μια ερώτηση ήθελα να κάνω, από τη στιγμή που θα πάρω την επάρκεια στα χέρια μου τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
κάτι διάβασα πιο πριν, περί προσπαθειών που έχει κάνει ο σύλλογος φοιτητών Αγγλικής για να καταργηθεί η δυνατότητα διδασκαλίας από κατόχους proficiency.η δίκη θα γινόταν στις 3/11 αν δεν κάνω λάθος αλλά αναβλήθηκε λόγω αποχής των δικηγόρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
κάτι διάβασα πιο πριν, περί προσπαθειών που έχει κάνει ο σύλλογος φοιτητών Αγγλικής για να καταργηθεί η δυνατότητα διδασκαλίας από κατόχους proficiency.η δίκη θα γινόταν στις 3/11 αν δεν κάνω λάθος αλλά αναβλήθηκε λόγω αποχής των δικηγόρων.
Δεν ξέρω καθόλου!:hmm:Εμένα πάντως μου είχε πει η καθηγήτριά μου πως η αποφαση έχει βγει υπέρ των αποφοίτων αγγλικής φιλολογίας αλλά πως δεν εφαρμόζεται ακόμα....τώρα δεν ξέρω!πάντως αν ισχύσει κάτι τέτοιο θα είναι μεγάλο πλήγμα για τους κατόχους του proficiency και θα επιλέγουν περισσότεροι αγγλική φιλολογία!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top