Εξεταστική

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Παιδιά, μπορούμε εκ του αποτελέσματος να κόψουμε μάθημα;
Με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα, διότι δεν έβαλα ρήτρα στο μάθημα - το οποίο εκ των υστέρων έμαθα ότι είναι εκείνο - με τον μεγαλύτερο συντελεστή, και, αν το έχω περάσει με 5, θέλω να το κόψω για Σεπτέμβρη. Μπορώ να βρω τον καθηγητή και να τού εξηγήσω; (Δηλαδή, να τού πω να μέ κόψει, αν έχω πάρει κάτω από 7, παρ' όλο που δεν έβαλα ρήτρα.)
Εξαρταται τη σχολη και τον καθηγητη.


Εdit: Με προλαβαν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:P Κοβεται μαθηματα ελεος

διπλή η χαρα μου αν περάσω μάθημα με 5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
:P Κοβεται μαθηματα ελεος

διπλή η χαρα μου αν περάσω μάθημα με 5

Εσύ, όπως ισχυρίζεσαι, είσαι 2ο πτυχίο.

Εμείς αν δεν πάρουμε βαθμούς στο Α' έτος, δε θα πάρουμε ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εσύ, όπως ισχυρίζεσαι, είσαι 2ο πτυχίο.

Εμείς αν δεν πάρουμε βαθμούς στο Α' έτος, δε θα πάρουμε ποτέ...

Eίμαι 2ο πτυχίο και δεν εβαλα ποτε μου ρήτρα :P το θεωρώ υπερβολικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Eίμαι 2ο πτυχίο και δεν εβαλα ποτε μου ρήτρα :P το θεωρώ υπερβολικό
Ενίοτε δεν είναι κακό να θέτουμε ρήτρες, για να προσπαθούμε να έχουμε καλούς βαθμούς. Όχι, όμως, στα πλαίσια της υπερβολής. Εγώ μόνο για ένα μάθημα το σκέφτηκα, και αυτό επειδή είναι το μάθημα του εξαμήνου με το μεγαλύτερο συντελεστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οποιος κυνηγάει ακαδημαική καριέρα καλώς αλλά για τους άλλους δε χρειάζονται ρήτρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Οποιος κυνηγάει ακαδημαική καριέρα καλώς αλλά για τους άλλους δε χρειάζονται ρήτρα

Κι όποιος θέλει να κάνει μεταπτυχιακό να πάρει πτυχίο με 5;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Παιδιά, μπορούμε εκ του αποτελέσματος να κόψουμε μάθημα;
Με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα, διότι δεν έβαλα ρήτρα στο μάθημα - το οποίο εκ των υστέρων έμαθα ότι είναι εκείνο - με τον μεγαλύτερο συντελεστή, και, αν το έχω περάσει με 5, θέλω να το κόψω για Σεπτέμβρη. Μπορώ να βρω τον καθηγητή και να τού εξηγήσω; (Δηλαδή, να τού πω να μέ κόψει, αν έχω πάρει κάτω από 7, παρ' όλο που δεν έβαλα ρήτρα.)
Εξαρτάται καθαρά απο τον καθηγητή...
Υπάρχουν καθηγητές που ενώ βάζεις ρήτρα να σε κόψει αν εχεις γράψει κάτω απο 7....σου βάζει 6(!) και το περνάς αναγκαστικά επειδή έτσι ειναι η νοοτροπία του καθηγητή(αληθινό περιστατικό)
Υπάρχουν καθηγητές που κατανοούν την ρήτρα οπότε σε κόβουν αν εχεις γραψει κατω απο εναν συγκεκριμενο βαθμο...
Υπάρχουν καθηγητές που βγάζουν μια πρόχειρη βαθμολογία...βλέπεις πώς τα έχεις πάει και αποφασίζεις απο και πέρα τι θα κάνεις οπότε δν χρειάζεται να βάλεις ρήτρα,
Υπάρχουν καθηγητές που μολις διορθώσουν τα γραπτά δίνουν τους βαθμους στο unistudent, καταχωρούνται οι βαθμοί οπότε Ο,ΤΙ και να κάνεις αμα έχει περαστεί ο βαθμος δεν αλλάζει τίποτα.

(Δεν μου έρχεται καποια αλλη κατηγορία...:P)

Οπότε ενώ μπορει να τον πιάσεις και να του πεις...ξέρετε θέλω να με κόψετε αν έχω γράψει κάτω απο 7...αυτος να σου βάλει επίτηδες 5 και να το περάσεις αναγκαστικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
εξαρτάται από τον καθηγητή αποκλειστικά
Σε κάποιο μάθημα σε περσινή εξεταστική, ο πισινός μου, μου έδειξε την κόλλα του και είχε βάλει την παρακάτω ...ρήτρα:
"Κύριε καθηγητά, σας παρακαλώ αν γράψω κάτω από 3,5 κόψτε με. Αν γράψω από 3,5 ως 5 να μου το κάνετε 5. Αν γράψω πάνω από 5 να μου βάλετε όσο έγραψα. Ευχαριστώ. Υπογραφή".
Πάντως ο τύπος κόπηκε με 3 . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κι όποιος θέλει να κάνει μεταπτυχιακό να πάρει πτυχίο με 5;

Δε θα παρει 5 οποιος δε βάζει ρήτρα εγώ που δεν εβαλα ποτέ μου ένα 7 το πήρα και με 7 κανεις μεταπτυχιακά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Οποιος κυνηγάει ακαδημαική καριέρα καλώς αλλά για τους άλλους δε χρειάζονται ρήτρα
Μην τα λες έτσι σε παρακαλώ. Ίσως κάποιοι δεν ξέρουν ότι αν θέλήσουν (καλό) μεταπτυχιακό (είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό), ο μεγάλος βαθμός πτυχίου είναι απαραίτητος.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μην τα λες έτσι σε παρακαλώ. Ίσως κάποιοι δεν ξέρουν ότι αν θέλήσουν (καλό) μεταπτυχιακό (είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό), ο μεγάλος βαθμός πτυχίου είναι απαραίτητος.


Είπα πριν 2 ποστ ότι οποιος θέλει να κάνει ακαδημαική καριέρα να βάζει ρήτρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ο μεγάλος βαθμός πτυχίου σε κάποια Τμήματα είναι ανέφικτος. Σε αυτό συμβάλλουν πολλά αρνητικά σημεία του Ελληνικού Πανεπιστημίου που ελπίζω κάποτε να αλλάξουν. Δεν γίνεται να υπάρχει διαφορά στον βαθμό 8 ενός Τμήματος με δύσκολη υφή μαθημάτων σε σχέση με κάποιο άλλο με μαθήματα πιο εύκολα στην κατανόηση από την στιγμή που μιλάμε για ίδια βαθμίδα σπουδών. Μην μου πείτε ότι δεν υπάρχουν τέτοια Τμήματα. Μπορεί όλες οι επιστήμες να έχουν την δυσκολία τους, αλλά κάποιες έχουν μια παραπάνω ιδιάζουσα δυσκολία στην λεπτή κατανόηση εννοιών που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα στην οποία ζούμε. Πιθανή επιπόλαιη και περίπου κατανόησή τους και ελεύθερη μεταφορά στον γραπτό λόγο, κόβει βαθμούς για πλάκα..αν αναλογιστούμε το νεαρό της ηλικίας των φοιτητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightRaven

Νεοφερμένος

Η NightRaven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Chill, πτυχίο με 5 δε θα πάρεις αν διαβάζεις :P
Στο πρώτο εξάμηνο προσαρμόζεστε ακόμα ρε παιδιά, δεν είναι εφικτό να τα πηγαίνετε τέλεια, ξεχάστε το σχολείο. Κάτι τέτοια βλέπω ακόμα και τώρα στο δ' εξάμηνο και γελάω (πχ το 8 μου πέφτει λίγο, ρήτρα 9 σε όλα και αηδίες). Δε λέω να μη βάλεις μια ρήτρα, κι εγώ έχω βάλει μια φορά και μου βγήκε σε καλό. Αλλά προσαρμοστείτε πρώτα, πάρτε τις βάσεις και θα έρθουν και οι βαθμοί πιο μετά. Τι πάει να πει ότι αν δε γράψεις στο α' εξάμηνο δε θα γράψεις ποτέ? Εγώ επιεικώς άθλια τα είχα πάει στο πρώτο, στο δεύτερο έγραψα δυο δεκάρια και στο τρίτο έχω ένα 9 και ένα 8 μέχρι στιγμής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D για γέλια και για κλάμακα το πανεπιστημιο είναι πηγής γνώσης και όχι διαγωνισμός ποιος θα βγαλει καλυτερο βαθμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ο μεγάλος βαθμός πτυχίου σε κάποια Τμήματα είναι ανέφικτος.

Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις παρακάτω, αλλά όσον αφορά τη συγκεκριμένη πρόταση, υπάρχει φοιτητής μαθηματικού στο τελευταίο έτος, με μ.ο. 10 (!) ποτέ μη λες ποτέ! ;)

On: Όσοι δίνετε ακόμα, καλό κουράγιο. Σε μας έχουν βγει 7/15, αλλά θα τους πω μαζεμένους τους βαθμούς, όταν ανακοινωθούν και οι υπόλοιποι. Πάντως υπάρχει ποικιλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeratul

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Φυσικά σχέδιο... Απλά είναι μάθημα:"Γραφτήκατε στη σχολή , δε περνάτε σχέδιο."


!@#$%^&*()!@#
Ένα θα πω για όσους ξέρουν από ΗΜΜΥ Ξάνθης: Πέρασε Φυσική Ι απ' το πρώτο εξάμηνο με 5 και για μια μέρα σκεφτόταν να την κόψει για να πάρει μεγαλύτερο βαθμό το Σεπτέμβρη!!
!@#$%^&*()!@#
Για αυτό είπα μη κράζεις , αλλά δε με άκουσες , θα τα πούμε από κοντά σε λίγο... :@ .
Όταν κυνηγάς βαθμό στο πτυχίο για μεταπτυχιακό-καλές πιθανότητες για να βρεις δουλειά , πρέπει να το κάνεις... Και μη ρωτάς γιατί , απλά γιατί κάποια πράγματα ΠΡΕΠΕΙ

Τι έφτασε και σε σημειο να παει και στο γραφειο της?:eek:
Αυτο δν το ηξερα!:P
Εμ , όταν περιμένεις γύρω στο 7 και σου έρχεται 5 , λογικό δεν είναι. Αλλά πήγα να το δω , και είδα ότι με πέρασε .Ε από τότε δε ξαναζήτησα να δω γραπτό(μόνο βαθμό γραπτού)

Κανείς άλλος για κράξιμο τώρα που γυρίζει;

EDIT:
Και κάτι που ξέχασα:
Πραγματικά δεν έχεις ιδέα για τι μάθημα και καθηγήτρια μιλάμε.
Ρώτα τον απλά τι έγινε όταν πήγε στο γραφείο της. :P:P
Σοβαρά αν θεωρείς τη Φυσική " για τι μάθημα μιλάμε" , περίμενε Π1 Κ1 Κ2 , και μετά να δω τι θα πεις.

Sorry for the long post , here's a potato
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις παρακάτω, αλλά όσον αφορά τη συγκεκριμένη πρόταση, υπάρχει φοιτητής μαθηματικού στο τελευταίο έτος, με μ.ο. 10 (!) ποτέ μη λες ποτέ! ;)

On: Όσοι δίνετε ακόμα, καλό κουράγιο. Σε μας έχουν βγει 7/15, αλλά θα τους πω μαζεμένους τους βαθμούς, όταν ανακοινωθούν και οι υπόλοιποι. Πάντως υπάρχει ποικιλία.

Oι εξαιρέσεις υπάρχουν αλλά δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα. Αν ήταν δυνατόν ολόκληρη η μαθηματική κοινότητα είτε στην χώρα μας είτε διεθνώς να στηριζόταν αποκλειστικά σε αυτές τις μειοψηφίες. Ο κάθε άνθρωπος που επιλέγει να σπουδάσει κάτι προσπαθεί στην ζωή του, να προσφέρει όσο περισσότερο μπορεί στο κοινωνικό σύνολο. Επιστήμη δεν είναι η ακαδημαϊκή έρευνα μόνο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Παιδιά, μπορούμε εκ του αποτελέσματος να κόψουμε μάθημα;
Με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα, διότι δεν έβαλα ρήτρα στο μάθημα - το οποίο εκ των υστέρων έμαθα ότι είναι εκείνο - με τον μεγαλύτερο συντελεστή, και, αν το έχω περάσει με 5, θέλω να το κόψω για Σεπτέμβρη. Μπορώ να βρω τον καθηγητή και να τού εξηγήσω; (Δηλαδή, να τού πω να μέ κόψει, αν έχω πάρει κάτω από 7, παρ' όλο που δεν έβαλα ρήτρα.)

Δεν αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeratul

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Δεν αξίζει.
Νομίζω εξαρτάται το μάθημα. Αν είναι εύκολο τότε γιατί όχι; Αλλά αν είναι παλούκι ή έχει ιδιότροπο, για να μη τον χαρακτηρίσω αλλιώς, καθηγητή , και το 5 καλό είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top