Εξετάσεις SAT

kos27473

Νεοφερμένος

Ο kos27473 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Στον Quantum το έλεγα, δηλάδη το επίσημο εκπαιδευτικό όργανο τής χώρας δε θα 'πρεπε να μού λεγε τι περαιτέρω επιλογές έχω, και αν δεν μου το λέγε τουλάχιστον να υπήρχε κάποιος υπεύθυνος adviser που θα μπορούσα να απευθυνθώ. Δε θα 'ταν παράλογο, αλλά δε μπορώ να βλέπω παιδιά και παιδιά να χαραμίζονται πραγματικά εδώ και να παίρνουν πτυχίο στο 5 και 6 έτος.
Δε γίνεται να είσαι άριστος μαθητής, καλός αθλητής, και σε οτιδήποτε άλλο καλός, κτλ. να περνας σε μια κάλη σχολη στην Ελλάδα και μετά λόγω της νοοτροπίας που έχει καλλιεργηθεί να πατάμε που και που στη σχολή να παρατάνε σιγα σιγα τα ενδιαφεροντα τους και παει λέγοντας, δε θα 'θελα να το επεκτείνουμε το θέμα, απλά έτσι το βλέπω και νομίζω ένα δίκιο το 'χω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Στον Quantum το έλεγα, δηλάδη το επίσημο εκπαιδευτικό όργανο τής χώρας δε θα 'πρεπε να μού λεγε τι περαιτέρω επιλογές έχω, και αν δεν μου το λέγε τουλάχιστον να υπήρχε κάποιος υπεύθυνος adviser που θα μπορούσα να απευθυνθώ. Δε θα 'ταν παράλογο, αλλά δε μπορώ να βλέπω παιδιά και παιδιά να χαραμίζονται πραγματικά εδώ και να παίρνουν πτυχίο στο 5 και 6 έτος.
Δε γίνεται να είσαι άριστος μαθητής, καλός αθλητής, και σε οτιδήποτε άλλο καλός, κτλ. να περνας σε μια κάλη σχολη στην Ελλάδα και μετά λόγω της νοοτροπίας που έχει καλλιεργηθεί να πατάμε που και που στη σχολή να παρατάνε σιγα σιγα τα ενδιαφεροντα τους και παει λέγοντας, δε θα 'θελα να το επεκτείνουμε το θέμα, απλά έτσι το βλέπω και νομίζω ένα δίκιο το 'χω.
Ωχ, sorry που μπήκα σφήνα. Απλά δεν ήθελα να αφήσω ξεκρέμαστο το προηγούμενο σχόλιό σου, σε περίπτωση που πήγαινε για μένα. Με αυτά που έχεις πει μέχρι στιγμής συμφωνώ. Αυτό που ανέφερα για το να ψάχνεται κανείς μόνος του, κόλλαγε σε άλλο: έχω δει πολλά παιδιά, που απογοητεύονται με την έλλειψη συμβούλων ή (ακόμα πιο κρίσιμο) επαγγελματικού προσανατολισμού και δεν ψάχνουν τίποτα. Μπορεί και να το βρίσκουν εύκολη δικαιολογία, δεν ξέρω. Απλά πιστεύω ότι πρέπει να προσπαθείς να υπερνικήσεις τις αντιξοότητες. Εκεί που θα μπεις να χαζέψεις fb, κάνε μια γύρα στο internet, δες τι παίζει με διαλέξεις, διαγωνισμούς, υποτροφίες ή τέλος πάντων ψάξε ό,τι ευκαιρίες υπάρχουν, κάτι που να είναι τελικά καλό για σένα τον ίδιο. Υπάρχει πολλή αποχαύνωση, αυτό προσπαθούσα να πω. Συμφωνώ όμως, με αυτά που λες και για συμβούλους και για νοοτροπία. Απλά λέω ότι μέχρι να βρεθεί κάποιος να σε καθοδηγήσει, δεν πρέπει να μένεις απαθής, πρόκειται για το μέλλον σου. Αυτό. Κάπου εδώ σας χαιρετώ όμως, γιατί ξεκινάω πάλι διάβασμα κι έχω και πολύ... Καλή συνέχεια, θα μπω αύριο να δω τι λέγατε. Over and out.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Τι γίνεται Quan? :-) Δυστυχώς, τείνω να συμφωνήσω με τον kos27473. Φυσικά, δεν θα σου πούμε εμείς τι να κάνεις, πάντως, τον τελευταίο καιρό, που το έψαξα αρκετά για μένα, προσωπικά κατάλαβα δύο πράγματα: 1) ότι το να φεύγει κάποιος έξω για να αποφύγει το θέμα Πανελλαδικές (ή επειδή δεν πέρασε εκεί που ήθελε) μπορεί να αποδειχτεί πολύ λάθος επιλογή, καθώς αρκετά πανεπιστήμια έξω είναι εντελώς για τα σκουπίδια (φυσικά το λέω γενικά και δεν μιλάω με τίποτα για τα ιδρύματα που ανέφερες εσύ) και 2) τα φοιτητικά δάνεια είναι μια κολοσσιαία παγίδα (προσωπική και υποκειμενική άποψη πάντα). Εννοείται ότι δεν έχω σκοπό να σε μεταπείσω ούτε και θέλω να σου τη σπάσω, απλώς λέω μια γνώμη. Μακάρι να κάνω λάθος. Πάντως για τον εαυτό μου, παρά το ότι πιστεύω ότι θα είχα σημαντικές πιθανότητες να γίνω δεκτός, αποφάσισα Πανελλαδικές. Αν τα πάω super καλά, στο 1ο έτος το ξαναβλέπω για υποτροφία. Ξέρω γω? Έτσι το βλέπω, δεν θέλω να μπλεχτώ με τις τράπεζες. Σου αφήνω μερικά άρθρα για τα student loans, εδώ, εδώ κι εδώ. Ρίξε μια ματιά, πρόκειται για μεγάλη πληγή. Ζύγισέ το καλά. Πάντα φιλικά και καλή τύχη.

Συμφωνώ ότι με απολυτήριο χωρίς πανελλαδικές οι επιλογές είναι πολύ πιο περιορισμένες.Τα ιδρύματα που διάλεξα εγώ,καλύπτουν το επίπεδο σπουδών που επιθυμώ,και δε χρειάζονται πανελλήνιες για το τρόπο που επέλεξα,οπότε δε με ενοχλεί.

Τώρα για τα δάνεια,και τα 3 άρθρα που έδωσες αφορούν την Αμερική.Στην Ευρώπη δεν έχω δει κανένα παρόμοιο άρθρο που να κατηγορεί τα δάνεια που προσφέρονται από τη Student Finance England.Οι όροι αποπληρωμής για το δάνειο είναι συγκεκριμένοι και κατεγραμμένοι στην ιστοσελίδα της κυβέρνησης της Αγγλίας.Μέχει στιγμής από την έρευνά μου δεν έχω βρει catches.

Πηγαίνω σε δημόσιο σχολείο στις φτοχογειτονιές της Κοκκινιάς,και μεικτό εισόδημα στο σπίτι έχουμε 700 ευρώ :P Μόνος μου έψαξα,ενημερώθηκα και πήρα την απόφαση να φύγω.Τώρα για τα έξοδα διαμονής,θα έχω δυσκολία,άλλα θα τα καταφέρω.Θα δουλεύω παράλληλα,άλλα αρχικά θα έχω ένα ποσό ώστε να μπορώ να περάσω κάποιο καιρό μέχρι να βρω δουλειά και να ανέβει το εισόδημα (θα ανέβει το πιθανότερο).

Συνοψίζοντας θέλω να πω ότι το Ευρωπαϊκό δάνειο που προσφέρεται δεν είναι από τα συνηθισμένα.Όλοι σχεδόν οι Άγγλοι μαθητές παίρνουν αυτά τα δάνεια για να κάνουν τις σπουδές τους.Αν έπαιζε κάτι θα υπήρχαν αναλογα άρθρα κτλ. με αυτά που μου έδωσες που ισχύουν για την Αμερική.

Δες και αυτό για το δάνειο: https://www.gov.uk/student-finance/repayments

Edit: Υπάρχει και η Σκωτία στην οποία δεν πληρώνεις δίδακτρα,και εφόσον θα δώσεις πανελλήνιες μπορείς να κάνεις αίτηση σε όλα τα πανεπιστήμια εκεί.No loans at all...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kos27473

Νεοφερμένος

Ο kos27473 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Jonas και εγώ συμφώνω με τα λεγομενά σου και ίσως ναι τελικά εσκεμμένα να υπάρχει αυτή η έλλειψη της πληροφόρησης, ένα έχω καταλάβει πάντως τα πράγματα είναι απλά, ενα παιδι στα 17-18-19 φυσιολογικό είναι να μην έχει το μυαλό του στο διάβασμα, αυτο ισχύει για όλες τις εθνικότητες, αλλά η κρίσιμη διαφορά είναι ότι ο Άγγλος θα 'ρθει τις διακοπές του στη Έλλαδα θα κάνει οτι κάνει, αλλά όταν πάει πίσω έχουν φρόντισει οι πιο πράοι της κοινωνίας να έχουν ενα οργανωμένο σύστημα, όπου θα μπεις στο πανεπιστήμιο, θα έχεις παρα πολλές ευκαιρίες για πάρα πολλά πράγματα και θα σου κάνουν τι ζωη εύκολη και όχι δυσκολότερη. Έδω ψάχνουμε δικαιολογίες να κάνουμε τη ζωή μας δυσκολότερη.Μη το επέκτεινω πολυ απλα θέλω να τονίσω καποια πραγματα απο εμπειρία και που τα 'χω ζήσει.
Quantum, βλέπω το έχεις ψάξει καλά αυτο το που πας να κάνεις, συγκεντρώσου σ' αυτο τοτε και καν' το πραγματικότητα.
Έτσι έχει το συστημα με τα δίδακτρα, καλό, κακό, αυτό είναι αλλά οι όροι είναι ξεκάθαροι και είναι μια επιπλέον εξυπηρέτηση για να σπουδάσεις οσο πιο άνετα γίνεται. Δες το σαν μια επένδυση και η επένδυση στη γνώση ειναι πάντα κερδοφόρα και πόσο μάλλον στη Μεγ. Βρετανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Jonas και εγώ συμφώνω με τα λεγομενά σου και ίσως ναι τελικά εσκεμμένα να υπάρχει αυτή η έλλειψη της πληροφόρησης, ένα έχω καταλάβει πάντως τα πράγματα είναι απλά, ενα παιδι στα 17-18-19 φυσιολογικό είναι να μην έχει το μυαλό του στο διάβασμα, αυτο ισχύει για όλες τις εθνικότητες, αλλά η κρίσιμη διαφορά είναι ότι ο Άγγλος θα 'ρθει τις διακοπές του στη Έλλαδα θα κάνει οτι κάνει, αλλά όταν πάει πίσω έχουν φρόντισει οι πιο πράοι της κοινωνίας να έχουν ενα οργανωμένο σύστημα, όπου θα μπεις στο πανεπιστήμιο, θα έχεις παρα πολλές ευκαιρίες για πάρα πολλά πράγματα και θα σου κάνουν τι ζωη εύκολη και όχι δυσκολότερη. Έδω ψάχνουμε δικαιολογίες να κάνουμε τη ζωή μας δυσκολότερη.Μη το επέκτεινω πολυ απλα θέλω να τονίσω καποια πραγματα απο εμπειρία και που τα 'χω ζήσει.
Quantum, βλέπω το έχεις ψάξει καλά αυτο το που πας να κάνεις, συγκεντρώσου σ' αυτο τοτε και καν' το πραγματικότητα.
Έτσι έχει το συστημα με τα δίδακτρα, καλό, κακό, αυτό είναι αλλά οι όροι είναι ξεκάθαροι και είναι μια επιπλέον εξυπηρέτηση για να σπουδάσεις οσο πιο άνετα γίνεται. Δες το σαν μια επένδυση και η επένδυση στη γνώση ειναι πάντα κερδοφόρα και πόσο μάλλον στη Μεγ. Βρετανία.

Συμφωνώ απόλυτα.Θα κάνω κάτι από το οποίο θα τρέφομαι ψυχικά άλλα και σωματικά.Επαγγελματική αποκατάσταση υπάρχει (όσο σίγουρος μπορεί να είναι κανείς γι αυτό) από τις πηγές που κοιτάω,οπότε δεν είναι και πολλές οι 30 - 200τόσες λίρες το μήνα (αναλόγως το εισόδημα) για να κάνω το όνειρό μου.Δε με ανησυχεί τέλος πάντων το δάνειο τόσο.Θέλω να φύγω να γλιτώσω από την Ελλάδα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Παντως και εγω ειμαι της αποψης οτι οι πανελληνιες εχουν ταιραστια ακαδημαικη αξια. Αν θεσ να πας για βαθμο, πρεπει για πρωτη φορα στη ζωη σου να διαβασεις!! Επειδη απλα με λιγο μυαλο ειναι ευκολο να βγαζεις βαθμους στο γυμνασιο λυκειο. Συνεπως ειναι η πρωτη φορα για αρκετους που θα χρειαστει πραγματικα να διαβασουν. Αυτο τοσο ως εμπειρια αλλα και ως γνωση (καθως τα μαθηματικα και η φυσικη τολμω να πω οτι γινονται σε υψηλοτερο επιπεδο στη 3λυκειου σε σχεση με τα A Levels) ειναι πολλη χρησιμα για την ακαδημαικη επιτυχια στο μελλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Εγώ έχω δώσει 2 subject tests ένα στα μαθηματικά και ένα στη φυσική. Η φυσική είναι της πλάκας (έγραψα 740/800 χωρίς να έχω ξεκινήσει την 3η λυκείου) αλλά τα μαθηματικά θέλουν περισσότερο χρόνο, κατά την άποψή μου βέβαια, αφού βασίζονται στη χρήση εξελιγμένου calculator για τη λύση πολλών ερωτήσεων, πράγμα που δε σκαμπάζω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kos27473

Νεοφερμένος

Ο kos27473 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ έχω δώσει 2 subject tests ένα στα μαθηματικά και ένα στη φυσική. Η φυσική είναι της πλάκας (έγραψα 740/800 χωρίς να έχω ξεκινήσει την 3η λυκείου) αλλά τα μαθηματικά θέλουν περισσότερο χρόνο, κατά την άποψή μου βέβαια, αφού βασίζονται στη χρήση εξελιγμένου calculator για τη λύση πολλών ερωτήσεων, πράγμα που δε σκαμπάζω!!!

Έχεις καποιο λινκ απο κάποιο κάλο ελληνικό site για πληροφορίες σχετικά με το SAT?
Ή καπου αλλού που θα μπορούσα να απευθυνθώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Το Durham που είναι και η πρώτη μου επιλογή δε δέχεται ούτε και τις πανελλήνιες για εισαγωγή στο πρώτο έτος.Συνεπώς είτε με,είτε χωρίς για εκείνους θα έχεις την ίδια αντιμετώπιση,δηλαδή αξιολογείσαι για εισαγωγή στο προπαρασκευαστικό τους.
Επιπλέον,στο σχολείο μου στα μαθήματα γενικής παιδείας θέλουν συμμετοχή και διάβασμα για να βάλουν βαθμό.Διαφορετικά απλά δε βάζουν,ίσα ίσα σε περνάνε.
Τώρα για το διάβασμα στις πανελλήνιες διαφωνώ.Ναι μεν στρώνεσαι,άλλα το να κάνεις τόσες ώρες φροντιστήρια και να χάνεις χρόνο από τη ζωή σου με τέτοιο τρόπο δε μου αρέσει.
Επίσης,όλα όσα μου είναι απαραίτητα θα τα κάνω στο foundation,οχι βέβαια ότι δε διάβάζω και τώρα.
Dr.Quantum εύχομαι το καλύτερο. Όμως θα κάνω και πάλι το δικηγόρο του διαβόλου.
Πιστεύεις ότι δε θα μετρήσει για την αρχική αποδοχή σου το ότι θα δηλώσεις πως δε θα δώσεις πανελλήνιες; Αυτοί που θα δηλώσουν συμμετοχή στις πανελλήνιες δε θα έχουν πλεονέκτημα σε σχέση με εσένα; Μιλώ και για το foundation.
Με προβληματίζει το γεγονός ότι ξεκινάς με το ελάχιστο, ενώ τα περισσότερα πανεπιστήμια, στα οποία στοχεύεις, ζητούν το μέγιστο.
Όλοι όσοι κάνουν αιτήσεις, προφανώς τα ελάχιστα τα έχουν. Το ποσοστό όμως που γίνεται δεκτό είναι μικρό.

Υ.Γ. για τον kos27473
https://www.collegeboard.org/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Με πρόλαβε ο schooliki!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Dr.Quantum εύχομαι το καλύτερο. Όμως θα κάνω και πάλι το δικηγόρο του διαβόλου.
Πιστεύεις ότι δε θα μετρήσει για την αρχική αποδοχή σου το ότι θα δηλώσεις πως δε θα δώσεις πανελλήνιες; Αυτοί που θα δηλώσουν συμμετοχή στις πανελλήνιες δε θα έχουν πλεονέκτημα σε σχέση με εσένα; Μιλώ και για το foundation.
Με προβληματίζει το γεγονός ότι ξεκινάς με το ελάχιστο, ενώ τα περισσότερα πανεπιστήμια, στα οποία στοχεύεις, ζητούν το μέγιστο.
Όλοι όσοι κάνουν αιτήσεις, προφανώς τα ελάχιστα τα έχουν. Το ποσοστό όμως που γίνεται δεκτό είναι μικρό.

Υ.Γ. για τον kos27473
https://www.collegeboard.org/

Αρχικά να πω ότι στα foundation η διαδικασία αξιολόγησης είναι διαφορετική,και το λένε και στις ιστοσελίδες τα πανεπιστήμια.Τι θέλω να πω:
Στα foundations,δηλώνουν άτομα από ένα πολύ ευρύ φάσμα.Άλλος μπορεί να μην έχει δώσει καν A-levels.Άλλος μπορεί να έχει δώσει A-levels και να μη τα πήγε καλά.Άλλος μπορεί να είναι mature student,να σπουδάζει ή να έχει να ασχοληθεί με την εκπαίδευση πολλά χρόνια.Με το ίδιο σκεπτικό λοιπόν και μιλώντας για UK τώρα που θα υπάρχει φαινομενικά ανταγωνισμός μιας και θα μπούν με το ίδιο σύστημα,εκείνοι που δεν έχουν δώσει καν A-levels δε θα είχαν καμία ελπίδα.
Παρ'όλα αυτά,όπως λέει και συνήθως στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων: Each application is considered individually.
Με λίγα λόγια,η διαδικασία για εισαγωγή στο foundation δε γίνεται με κύριο κριτήριο τα qualifications που έχει κάποιος,εφόσον αυτά είναι αποδεκτά από το ίδρυμα.Δηλαδή κανονικά,κρίνοντας από τις περιπτώσεις που έχω δει και στο thestudentroom,αξιολογούν κάθε αίτηση χωρίς να συγκρίνουν ανάμεσα στις αιτήσεις τα qualifications,ή τουλάχιστον δε το αξιολογούν με μεγάλη βαρύτητα.Τώρα,πέρα απ αυτό,πόσα άτομα στην Ελλάδα θα σπουδάσουν φέτος UK,θα επιλέξουν το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο,το συγκεκριμένο τμήμα,θα έχουν δώσει πανελλήνιες,και θα τα έχουν πάει καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Αρχικά να πω ότι στα foundation η διαδικασία αξιολόγησης είναι διαφορετική,και το λένε και στις ιστοσελίδες τα πανεπιστήμια.Τι θέλω να πω:
Στα foundations,δηλώνουν άτομα από ένα πολύ ευρύ φάσμα.Άλλος μπορεί να μην έχει δώσει καν A-levels.Άλλος μπορεί να έχει δώσει A-levels και να μη τα πήγε καλά.Άλλος μπορεί να είναι mature student,να σπουδάζει ή να έχει να ασχοληθεί με την εκπαίδευση πολλά χρόνια.Με το ίδιο σκεπτικό λοιπόν και μιλώντας για UK τώρα που θα υπάρχει φαινομενικά ανταγωνισμός μιας και θα μπούν με το ίδιο σύστημα,εκείνοι που δεν έχουν δώσει καν A-levels δε θα είχαν καμία ελπίδα.
Παρ'όλα αυτά,όπως λέει και συνήθως στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων: Each application is considered individually.
Με λίγα λόγια,η διαδικασία για εισαγωγή στο foundation δε γίνεται με κύριο κριτήριο τα qualifications που έχει κάποιος,εφόσον αυτά είναι αποδεκτά από το ίδρυμα.Δηλαδή κανονικά,κρίνοντας από τις περιπτώσεις που έχω δει και στο thestudentroom,αξιολογούν κάθε αίτηση χωρίς να συγκρίνουν ανάμεσα στις αιτήσεις τα qualifications,ή τουλάχιστον δε το αξιολογούν με μεγάλη βαρύτητα.Τώρα,πέρα απ αυτό,πόσα άτομα στην Ελλάδα θα σπουδάσουν φέτος UK,θα επιλέξουν το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο,το συγκεκριμένο τμήμα,θα έχουν δώσει πανελλήνιες,και θα τα έχουν πάει καλά;
Δικές σου οι αποφάσεις. Και πάλι εύχομαι το καλύτερο.

Υ.Γ.
Θα μπω και πάλι στον πειρασμό:).
Από το "Each application is considered individually" συμπεραίνεις όλα αυτά που έχω υπογραμίσει; Είναι δυνατόν να μην αξιολογούν σοβαρά τα προσόντα; Είναι δυνατόν να γίνεται αξιολόγηση των αιτήσεων χωρίς να συγκρίνουν τα qualifications;
Με αυτό που γράφεις παρακάτω "......πόσα άτομα στην Ελλάδα.....θα έχουν δώσει πανελλήνιες, και θα τα έχουν πάει καλά....", νομίζω ότι και πάλι μπερδεύεις τα αποτελέσματα των πανελληνίων (entry requirements) με τα προσόντα για την αρχική αποδοχή (qualifications).
Εγώ έθεσα το ζήτημα του ότι δε θα δώσεις πανελλήνιες, θεωρώντας το μειονέκτημα στα qualifications, που θα καθορίσουν την κατ' αρχάς αποδοχή.
Ακόμα. Έλληνες υποψήφιοι δε θα υπάρχουν πολλοί σε κάποιο συγκεκριμένο τμήμα, όμως θα υπάρχουν οι Βρετανοί καθώς και πολλές δεκάδες Κινέζοι, Ινδοί, Αμερικανοί και άλλοι, οι οποίοι, εκτός του ότι μπορεί να έχουν καλύτερα qualifications, θα ρίχνουν μεγαλύτερα ποσά στο σεντούκι της Αγγλίας.
Ορκίζομαι ότι δε θα επανέλθω:). Εύχομαι και πάλι το καλύτερο, αλλά επιμένω. Το θέμα των πανελληνίων σκέψου το ξανά:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι με απολυτήριο χωρίς πανελλαδικές οι επιλογές είναι πολύ πιο περιορισμένες.Τα ιδρύματα που διάλεξα εγώ,καλύπτουν το επίπεδο σπουδών που επιθυμώ,και δε χρειάζονται πανελλήνιες για το τρόπο που επέλεξα,οπότε δε με ενοχλεί.

Τώρα για τα δάνεια,και τα 3 άρθρα που έδωσες αφορούν την Αμερική.Στην Ευρώπη δεν έχω δει κανένα παρόμοιο άρθρο που να κατηγορεί τα δάνεια που προσφέρονται από τη Student Finance England.Οι όροι αποπληρωμής για το δάνειο είναι συγκεκριμένοι και κατεγραμμένοι στην ιστοσελίδα της κυβέρνησης της Αγγλίας.Μέχει στιγμής από την έρευνά μου δεν έχω βρει catches.

Πηγαίνω σε δημόσιο σχολείο στις φτοχογειτονιές της Κοκκινιάς,και μεικτό εισόδημα στο σπίτι έχουμε 700 ευρώ :P Μόνος μου έψαξα,ενημερώθηκα και πήρα την απόφαση να φύγω.Τώρα για τα έξοδα διαμονής,θα έχω δυσκολία,άλλα θα τα καταφέρω.Θα δουλεύω παράλληλα,άλλα αρχικά θα έχω ένα ποσό ώστε να μπορώ να περάσω κάποιο καιρό μέχρι να βρω δουλειά και να ανέβει το εισόδημα (θα ανέβει το πιθανότερο).

Συνοψίζοντας θέλω να πω ότι το Ευρωπαϊκό δάνειο που προσφέρεται δεν είναι από τα συνηθισμένα.Όλοι σχεδόν οι Άγγλοι μαθητές παίρνουν αυτά τα δάνεια για να κάνουν τις σπουδές τους.Αν έπαιζε κάτι θα υπήρχαν αναλογα άρθρα κτλ. με αυτά που μου έδωσες που ισχύουν για την Αμερική.

Δες και αυτό για το δάνειο: https://www.gov.uk/student-finance/repayments

Edit: Υπάρχει και η Σκωτία στην οποία δεν πληρώνεις δίδακτρα,και εφόσον θα δώσεις πανελλήνιες μπορείς να κάνεις αίτηση σε όλα τα πανεπιστήμια εκεί.No loans at all...

Πωωω, δίκιο έχεις για τα δημοσιεύματα, αφορούν ... άλλη ήπειρο! Καλά, από κάποια ώρα και μετά, γίνεται πουρές το μυαλό μου από το διάβασμα, δεν σκέφτομαι καθαρά. Sorry! Εμένα γενικά το θέμα λεφτά με αγχώνει πολύ, δεν μπορώ να χρωστάω, έτσι με μάθανε από μικρό, τι να πω. Τώρα για τα υπόλοιπα που λες, εγώ πάντως θαυμάζω το πόσο αποφασισμένος είσαι. Δεν ξέρω, εγώ δεν θα μπορούσα να κινηθώ έτσι. Λες π.χ. για τη Σκωτία. ΟΚ, ας πούμε ότι με παίρνουν. Πού θα μένω, τι θα τρώω? Η ζωή στη Βρετανία είναι πανάκριβη, απ' όσο γνωρίζω. Σε ακόμα πιο ουσιαστικό θέμα, εδώ εγώ Λύκειο πάω και θέλω ΤΙΣ ώρες για διάβασμα. Στο Πανεπιστήμιο δεν θα μου φτάνει το 24ωρο πιστεύω. Πώς θα μπορούσα να μελετάω σε αξιοπρεπές επίπεδο δουλεύοντας παράλληλα? Όχι, με τίποτα δεν πιστεύω ότι θα τα έβγαζα πέρα. Τέλος πάντων, δεν μιλάμε για μένα εδώ, απλά το αναφέρω επειδή είπες για τη Σκωτία (και btw σ' ευχαριστώ που το σκέφτηκες). Αυτά. Και πάλι εύχομαι καλή επιτυχία. Τα ξαναλέμε σύντομα!

ΥΓ: Μόλις είδα και αυτά που σου έγραψε ο schooliki και νομίζω he raises a point. Μήπως να το ξανάβλεπες για τις Πανελλαδικές? Συζήτησέ το και με τους δικούς σου ή άτομα που γνωρίζουν από αυτά. Καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Δεν ξέρω, εγώ δεν θα μπορούσα να κινηθώ έτσι. Λες π.χ. για τη Σκωτία. ΟΚ, ας πούμε ότι με παίρνουν. Πού θα μένω, τι θα τρώω?
Δε σε αφήνουν στη μοίρα σου.Φροντίζουν για σένα.Είναι οργανωμένα και δέχονται εκατοντάδες international students κάθε χρόνο.

Η ζωή στη Βρετανία είναι πανάκριβη, απ' όσο γνωρίζω.
Λονδίνο σίγουρα.Εδιμβούργο ναι,και στην πλειοψηφεία των υπόλοιπων πόλεων παλεύεται από αυτά που ξέρω.Εξαρτάται και το lifestyle.

Σε ακόμα πιο ουσιαστικό θέμα, εδώ εγώ Λύκειο πάω και θέλω ΤΙΣ ώρες για διάβασμα. Στο Πανεπιστήμιο δεν θα μου φτάνει το 24ωρο πιστεύω. Πώς θα μπορούσα να μελετάω σε αξιοπρεπές επίπεδο δουλεύοντας παράλληλα? Όχι, με τίποτα δεν πιστεύω ότι θα τα έβγαζα πέρα.


Kαι γι αυτό φροντίζουν.Σε αφήνουν να δουλέψεις συνήθως από 12-20 ώρες τη βδομάδα,για να μπορείς να διαβάζεις,άλλα και να έχεις χρόνο να συμμετέχεις ενεργά στη φοιτητική ζωή.Τα πανεπιστήμια εκεί δεν είναι όπως εδώ.Έχουν προμελετήσει,έτσι έχω μάθει εγώ τουλάχιστον από άτομα που έχουν σπουδάσει εκεί στο παρελθόν.

Τέλος πάντων, δεν μιλάμε για μένα εδώ, απλά το αναφέρω επειδή είπες για τη Σκωτία (και btw σ' ευχαριστώ που το σκέφτηκες). Αυτά. Και πάλι εύχομαι καλή επιτυχία. Τα ξαναλέμε σύντομα!
Τίποτα και σε ευχαριστώ. :)

Από το "Each application is considered individually" συμπεραίνεις όλα αυτά που έχω υπογραμίσει; Είναι δυνατόν να μην αξιολογούν σοβαρά τα προσόντα; Είναι δυνατόν να γίνεται αξιολόγηση των αιτήσεων χωρίς να συγκρίνουν τα qualifications;

Πήγαινε στο The Student Room στο section του Durham και μπές στο θέμα του Foundation course που έχουν και δες τι λένε.Παίρνουν άτομα ακόμα και με GCSE,school dropouts etc.Όταν τους ρώτησα στα mails,μου είπαν ότι αυτό που χρειάζομαι για να κάνω αίτηση για το foundation course είναι το απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες με 18.Δε μου μίλησαν ούτε για ανταγωνισμό ούτε ότι θα είμαι υποδιαίστερος κάποιου άλλου που θα δώσει.Τώρα γιατί θα έπρεπε να μου το πουν;Θεωρώ ότι είναι αρκετά σημαντικό για να το παραλείψουν.Πέρα απ' αυτό,το λέω ωμά και είναι άποψή μου,αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δε ξέρουν τι τους γίνεται γενικά με την Ελλάδα.Τη μια μου έλεγαν ότι χρειάζομαι 18,5 στο απολυτήριο,μετά 16 και μετά 18.
Αν ίσχυε η σύγκριση που λες,τότε όλοι εκείνοι με λίγα ή υποδιαίστερα άλλων qualification δε θα τα κατάφερναν κάθε χρόνο,ειδικά στο Durham.Tώρα μπορεί να είμαι και λάθος,θα δείξει.

Εύχομαι και πάλι το καλύτερο, αλλά επιμένω. Το θέμα των πανελληνίων σκέψου το ξανά:).
Πλέον ίσως είναι και αργά να αποφασίσω για πανελλήνιες,μιας και θα έχω μείνει πολύ πίσω στα μαθήματα του φροντιστηρίου.Επιπλέον αν είναι να δώσω πανελλήνιες μπορεί να μη καταφέρω να πάω Αγγλία γιατί θα έχω αυτοκτονήσει μέχρι να δώσουμε από το πληκτηκό περιβάλλον στο σπίτι και στο φροντιστήριο.Γιατί εκτός από τις πανελλήνιες,θα πρέπει να διαβάζω και για το σχολείο όσο διαβάζω και τώρα για να έχω ένα συνολικά καλό απολυτήριο.Είναι ένας ψυχολογικός αγώνας αντοχής αν θα το έκανα.

Βασικά σκέφτομαι να τους ρωτήσω ευθέως μέσω mail.Αν θα είμαι υποδιαίστερος συγκριτικά με το αν θα έδινα πανελλήνιες.Θα λάβω απάντηση του χρόνου βέβαια,άλλα αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kos27473

Νεοφερμένος

Ο kos27473 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αφου σου είπαν 18 απολυτήριο χωρις πανελλήνιες, το θέμα έληξε, δε υπάρχει κάτι άλλο να συζητάμε.
Βγάλε 18 και πάνω και σε πήρα στο foundation. Αντε καλή φοιτητική ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Οχι δεν είναι τόσο απλό :Ρ
Πρίν την τελική αποδοχή γίνεται αποδοχή υπό όρους.Δηλαδή εξετάζουν την αίτησή μου,το βιογραφικό μου,το reference και γενικά τα πάντα και αποφασίζουν ή οχι για το αν θα μου προσφέρουν μια θέση στο πανεπιστήμιο αν πιάσω το 18.Άρα πρέπει αρχικά να τους πείσεις να σου κάνουν conditional.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kos27473

Νεοφερμένος

Ο kos27473 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θα σου κάνουν conditional, με ορους να βγάλεις απολυτήριο 18+, ίσως καλούς βαθμούς σε κάποια μαθήματα και λογικά και κάποιο πτυχίο αγγλικών(π.χ IELTS, με 6.5+ λογικά), όταν τα κάνεις αυτά, τους τα στέλνεις και γίνεται η αίτηση unconditional. Μέσω UCAS γίνεται η αίτηση και για το foundation ή κατευθείαν στο πανεπιστήμιο?
Είναι λογικό να έχεις και 'συ κάποιους δισταγμούς ακόμα και αν όλα φαίνονται πως βαίνουν καλά και σωστά. Είναι η ανθρώπιμη φύση να ψάχνουμε συνέχεια προβλήματα, οπότε μην ανησυχείς κάνε οτι σου 'πουν και θα πετύχεις τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Ακόμα και αν φαίνεται έυκολο και πιάνεις τον εαυτό σου να λέει, μα δε γίνεται να είναι τόσο εύκολο, πιστεψέ με είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Χαχα,το πιο αισιόδοξο σχόλιο που έχω ακούσει :P
Oι αιτήσεις γίνονται κανονικά,μέσω UCAS.
Mακάρι όλα να πάνε καλά.
Αν δε πάνε όπως τα θέλω,έχω plan B,άλλα θα μου πάρει άλλο ένα χρόνο.
Και αν δε δουλέψει ούτε το plan Β,έχω και plan C το οποίο όμως είναι τελικά οι σπουδές στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kos27473

Νεοφερμένος

Ο kos27473 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μέσω UCAS και για foundation, ok, ένα personal statement θα τους γράψεις(μη νομίζεις οτι θα 'ναι κανένα βιογραφικό super duper...hahaha), απλα τι έχεις κανει μέχρι τώρα, τι ευελπιστείς για το μέλλον και άλλες σάλτσες.Βάλ' το καλά στο μυαλό σου απ΄τη στιγμή που έχουν minimum entry requirements και σου λένε αυτοί επίσημα ότι θέλω 18, βγάλε 18.1 και σε πήραν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Έχω ήδη γράψει το personal statement,το έχω επιμεληθεί όσο καλύτερο μπορώ,το έχω στήλει στο The student room για δίορθωση και αξιολόγηση,το διόρθωσα και μου είπαν ότι έχω αρκετά δυνατό statement.Δε τους είπα ότι δηλωνω για foundation,αντιθέτως έγραψα ότι σκοπεύω να δηλώσω Imperial και άλλα ανταγωνιστικά πανεπιστήμια (Edinburgh κτλ) για να με κρίνουν αυστηρά.Οπότε στο statement τα έχω πάει καλά σύμφωνα με τις κριτικές,όσο μπορώ να τις εμπσιτευτώ.
Το ρίφερενς θα μου το κάνει η διευθύντρια και ήδη το δουλεύουμε με υλικό και samples από το internet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top