Εξετάσεις SAT

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Μη βάζεις στην ίδια κατηγορία τα μαθήματα κατεύθυνσης, etc...
Καλά, αν μιλάμε για τα τοπ αμερικανικά (Ivies, Stanford & MIT), υπάρχει ο παράγοντας Ασιάτες* και συνεπώς, πέρα από τα στάνταρντ SAT 800άρια, GPA στο ταβάνι, τέλειο essay και καλές συστατικές, η γνώμη μου είναι ότι χωρίς τουλάχιστον ένα μετάλλιο σε παγκόσμια ολυμπιάδα, χωρίς βαρύ εθελοντικό έργο από χρόνια πριν και ένα άθλημα ή/και μουσικό όργανο σε υψηλό επίπεδο, δεν υπάρχει καν λόγος να μπεις στον κόπο. *Τα άτομα είναι μηχανές:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Τα SAT's τα έχουν όμως σαν αυτοτελές εισαγωγικό κριτήριο,χωρίς να χρειάζεσαι κάτι άλλο στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων.
Για να καταλάβετε πως έχει: Μπορώ να κάτσω και να δώσω πανελλήνιες και να περάσω σε κάποιο foundation ώστε να μπώ μετά πρώτο έτος στο Durham που είναι μια από τις top επιλογές μου.Χωρίς foundation ή a levels δεν γίνεται.Oπότε αυτό που σκέφτηκα είναι,ότι αντί να χάσω χρόνο χρήμα κτλ με πανελλαδικές,να δώσω SAT's και να μπω στο πρώτο έτος του Durham,και μετά με qualification το 1ο έτος του Durham,τα SAT's και οτιδήποτε άλλο θα έχω κάνει μέχρι τότε,να επιχειρήσω να αλλάξω πανεπιστήμιο και να μπω στην Οξφόρδη από το 1ο έτος πάλι.Με πανελλήνιες αυτό θα πάρει 3 χρόνια,ενώ με SAT's 2.
Δηλαδή στο Durham αν έχω τα απαιτούμενα SAT's,ένα καλό απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες και καλό reference-statement ( για το 2ο κάνω ότι μπορώ από τώρα) δεν έχω πιθανότητες να μπω; Έχουν τα SAT's πάντως το ξαναλέω και σαν entry requirement χωρίς τίποτα παραπάνω.
Τώρα για τη προετοιμασία στα SAT's :
Έχω proficiency michigan,και η προετοιμασία θα γίνει από κάποιο καθηγητή σε ιδιαίτερα μάλλον.Έχω ήδη επικοινωνήσει και προσπαθώ να δω αν γίνεται αυτό.
Είναι και άλλη μια συμμαθήτρια η οποία ίσως επιλέξει τον ίδιο δρόμο οπότε θα μοιραστούμε και τα έξοδα αν γίνεται ( αν παίρνουν για ιδιαίτερα με την ώρα μαθήματος και όχι το άτομο ανά ώρα).Θα αρχίσει η προετοιμασία λογικά παράλληλα με το σχολείο ασχές Σεπτέμβρη και θα προετοιμάζομαι μέχρι και τον Ιούνη που θα δώσω (αν τα αποτελέσματα προλαβαίνουν να βγούν σύντομα για να τα στείλω).Νομίζεται ότι και με τόσο χρόνο προετοιμασίας από καθηγητή δεν έχω πιθανότητες;
Επαναλαμβάνω ότι και πανελλήνιες μπορώ να δώσω,απλώς χάνω χρόνο σε foundation + ανούσιο διάβασμα κτλ + χρήμα κτλ.A levels μπορώ να δώσω,άλλα δε ξέρω αν οικονομικά μπορώ να υποστηρίξω 3 a levels + τα ιδιαίτερά τους.Εκτός αν διαβάζω μόνος,που δε ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό,άλλα και πάλι,3 levels σε ένα χρόνο με προσωπικό διάβασμα...μου φαίνεται δύσκολο εώς αδύνατο.

Πχ για το Durham:

Entry requirements
Undergraduate

- 3 APs at a minimum of 5,4,4 in relevant subjects,

OR

- 3 SAT Reasoning at a minimum of 650+ each and 3 SAT Subject tests at a minimum 700+ each,

OR

- 2 SAT Subjects at a minimum 700+ each and 2 AP exams at a minimum of 5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Quan, δεν έχω δώσει SAT και δεν πρόκειται να σε πάρω στον λαιμό μου εκφέροντας ανεύθυνα άποψη για ένα τόσο σοβαρό για το μέλλον σου θέμα. Ας απαντήσουν τα άλλα δυο παιδιά, που έχουν περάσει από τη διαδικασία και τα γνωρίζουν σίγουρα καλύτερα. Από μένα, μόνο ευχές! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Quan, δεν έχω δώσει SAT και δεν πρόκειται να σε πάρω στον λαιμό μου εκφέροντας ανεύθυνα άποψη για ένα τόσο σοβαρό για το μέλλον σου θέμα. Ας απαντήσουν τα άλλα δυο παιδιά, που έχουν περάσει από τη διαδικασία και τα γνωρίζουν σίγουρα καλύτερα. Από μένα, μόνο ευχές! :)

Ok Cole MacGrath :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Quantum τι θες να σπουδασεις αν επιτρέπεται? Τέτοια
θέληση καιρό έχω να δω...

Καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Θεωρητική φυσική,έχω κόλλημα από παιδάκι με την επιστήμη :Ρ

Ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Καλά, αν μιλάμε για τα τοπ αμερικανικά (Ivies, Stanford & MIT), υπάρχει ο παράγοντας Ασιάτες* και συνεπώς, πέρα από τα στάνταρντ SAT 800άρια, GPA στο ταβάνι, τέλειο essay και καλές συστατικές, η γνώμη μου είναι ότι χωρίς τουλάχιστον ένα μετάλλιο σε παγκόσμια ολυμπιάδα, χωρίς βαρύ εθελοντικό έργο από χρόνια πριν και ένα άθλημα ή/και μουσικό όργανο σε υψηλό επίπεδο, δεν υπάρχει καν λόγος να μπεις στον κόπο. *Τα άτομα είναι μηχανές:

Αυτό δεν ισχύει..Μάλιστα, συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο..Οι Ασιάτες έχουν μειονέκτημα ως applicants στα Αμερικάνικα πανεπιστήμια γι αυτό τον λόγο..Ψάχνουν άτομα με πάθος και διορατικότητα στο αντικείμενο τους, έχοντας βέβαια και ένα α' βιογραφικό. Η αδερφή μου έγινε δεκτή από το Princeton University αλλά δυστυχώς λόγω γραφειοκρατίας και ελλιπών πιστοποιητικών ( είναι δράμα η κατάσταση στην ελλάδα για να καταθέσεις τα απαραίτητα χαρτιά στο εξωτερικό, όσο αναφορά για φορολογικά), πήρε λιγοστό financial aid, αλλά συνεχίζει την καριέρα της στην Αυστραλία :) Δεν είχε όμως ούτε χρυσά μετάλλια σε ολυμπιάδες, ούτε τα 20 άρια, ούτε τα 2400/2400 στα SAT..Είχε διακρίσεις σε διαγωνισμούς βέβαια,βαθμούς, εθελοντισμό, έρευνα, συνέδρια κλπ κλπ αλλά δεν λειτουργούσε σαν τους Ασιάτες.

Τα SAT's τα έχουν όμως σαν αυτοτελές εισαγωγικό κριτήριο,χωρίς να χρειάζεσαι κάτι άλλο στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων.
Για να καταλάβετε πως έχει: Μπορώ να κάτσω και να δώσω πανελλήνιες και να περάσω σε κάποιο foundation ώστε να μπώ μετά πρώτο έτος στο Durham που είναι μια από τις top επιλογές μου.Χωρίς foundation ή a levels δεν γίνεται.Oπότε αυτό που σκέφτηκα είναι,ότι αντί να χάσω χρόνο χρήμα κτλ με πανελλαδικές,να δώσω SAT's και να μπω στο πρώτο έτος του Durham,και μετά με qualification το 1ο έτος του Durham,τα SAT's και οτιδήποτε άλλο θα έχω κάνει μέχρι τότε,να επιχειρήσω να αλλάξω πανεπιστήμιο και να μπω στην Οξφόρδη από το 1ο έτος πάλι.Με πανελλήνιες αυτό θα πάρει 3 χρόνια,ενώ με SAT's 2.
Δηλαδή στο Durham αν έχω τα απαιτούμενα SAT's,ένα καλό απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες και καλό reference-statement ( για το 2ο κάνω ότι μπορώ από τώρα) δεν έχω πιθανότητες να μπω; Έχουν τα SAT's πάντως το ξαναλέω και σαν entry requirement χωρίς τίποτα παραπάνω.
Τώρα για τη προετοιμασία στα SAT's :
Έχω proficiency michigan,και η προετοιμασία θα γίνει από κάποιο καθηγητή σε ιδιαίτερα μάλλον.Έχω ήδη επικοινωνήσει και προσπαθώ να δω αν γίνεται αυτό.
Είναι και άλλη μια συμμαθήτρια η οποία ίσως επιλέξει τον ίδιο δρόμο οπότε θα μοιραστούμε και τα έξοδα αν γίνεται ( αν παίρνουν για ιδιαίτερα με την ώρα μαθήματος και όχι το άτομο ανά ώρα).Θα αρχίσει η προετοιμασία λογικά παράλληλα με το σχολείο ασχές Σεπτέμβρη και θα προετοιμάζομαι μέχρι και τον Ιούνη που θα δώσω (αν τα αποτελέσματα προλαβαίνουν να βγούν σύντομα για να τα στείλω).Νομίζεται ότι και με τόσο χρόνο προετοιμασίας από καθηγητή δεν έχω πιθανότητες;
Επαναλαμβάνω ότι και πανελλήνιες μπορώ να δώσω,απλώς χάνω χρόνο σε foundation + ανούσιο διάβασμα κτλ + χρήμα κτλ.A levels μπορώ να δώσω,άλλα δε ξέρω αν οικονομικά μπορώ να υποστηρίξω 3 a levels + τα ιδιαίτερά τους.Εκτός αν διαβάζω μόνος,που δε ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό,άλλα και πάλι,3 levels σε ένα χρόνο με προσωπικό διάβασμα...μου φαίνεται δύσκολο εώς αδύνατο.

Όπως σου είπα παραπάνω, δεν επαρκεί. Προσωπικά είμαι native speaker, και χρειάστηκε ένας χρόνος για ν' αντεπεξέλθω όπως πρέπει στις εξετάσεις. Και κάτι σημαντικό..Ο καθηγητής παραπάνω είναι ειδικευμένος στα SAT?? Γιατί, αν δεν είναι, κατά μεγάλη πιθανότητα θα υπάρξει αποτυχία..Συγνώμη που στο λέω ωμά αλλά έτσι είναι..Και όχι μόνο αυτό, θα κουραστείς και πάρα πολύ και θα φύγουν πολλά χρήματα. Και πίστεψε με είναι κρίμα.
Όσο για το άλλο που σκέφτηκες να μπεις στο Durham και μετά να πας στο Oxford μόνο με transfer program γίνεται (αν είσαι άριστος κάνεις τα χαρτιά και σε δέχονται στο 2ο έτος)..Εκτός αν διαγραφείς από το Durham και κάνεις αίτηση. Αλλά και πάλι θεωρείται μειονέκτημα να παρατήσεις μια σχολή για να πας σε μια άλλη. Αν είναι να μπεις κάπου να μπεις τώρα.

Πάντως από τα λεγόμενα σου μου φάνηκε πως δεν διάβασες το μήνυμα μου..Απαιτείται να δώσεις δύο εξετάσεις:

-Additional requirements (αυτά που ανέφερες)
-English requirements (TOEFL ή IELTS)- για no native speakers και για όσους δεν αποφοίτησαν από Αγγλόφωνο Λύκειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ναι ναι το ξέρω για το IELTS γι αυτό ξέχασα να το σχολιάσω.Είπα ότι έχω proficiency για να δείξω ότι έχω ένα επίπεδο στα Αγγλικά που ίσως το κάνει ευκολότερο.
Για να μπεις στο Oxford από Ελλάδα πρέπει να δώσεις A levels,και να έχεις και απολυτήριο με 19 και 19 στις πανελλαδικές στα μαθηματικά κατεύθυνσης και φυσική κατεύθυνσης νομίζω(αν δεν είναι παραπάνω).Σύμφωνα με αυτά που ακούω από καθηγητές φροντιστηρίου κτλ,αυτό πλέον με τα θέματα που βάζουν είναι ανέφικτο για ένα απλό μαθητή όπως εγώ.
Επιπλέον,φαντάσου να έχω και τα 2-a levels να προετοιμάσω για να μπω, την ίδια χρονιά με τις πανελλήνιες.Είναι πραγματικά αδύνατο.Δεν υπάρχει περίπτωση να μπω κατευθείαν.
Έτσι,θα το κάνω μέσω Durham.Έστειλα Mail και στα 2 πανεπιστήμια και η διαδικασία είναι όπως τη περιέγραψα.Για να μπω Durham λοιπόν μάλλον θα ακολουθήσω το δρόμο του foundation με πανελλήνιες.Μετά θα κάνω και το 1ο έτος στο Durham,και μετά θα αλλάξω πανεπιστήμιο και θα μπω στο 1ο έτος εφόσον με δεχτούν στο Oxford.Δε μπορείς να μπεις στο 2ο απευθείας.Επομένως,3 χρόνια μέχρι να μπω στο Oxford,και άλλα 4 μέχρι το Master,7 χρόνια σπουδών για να κάνω το μεταπτυχιακό μου.Αν σκεφτείς ότι στο Φυσικό Αθηνών ο μέσος όρος αποφοίτησης είναι τα 6,5-7 χρόνια μόνο για το προπτυχιακό,αξίζει πιστεύω τις δυσκολίες κτλ.Κρίμα που πρέπει να γίνει έτσι.
Είναι και η αβεβαιότητα που με αγχώνει για το αν θα πάνε όλα σύμφωνα με το σχέδιο :Ρ

Για το καθηγητή τώρα ψάχνω άλλα ναι αυτός που τσέκαρα δηλώνει εξειδικευμένος σε SAT και ένα άλλο.Θα το ψάξω ακόμα δε θα τα παρατήσω ακόμα,και θα δω τι θα κάνω τελικά.Θέλω να αποφύγω πάντως τις πανελλήνιες,δεν αντέχω τη παπαγαλία και το ηλίθιο διάβασμα :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Από τα λεγόμενα σου πάντως καταλαβαίνω ότι ως πρώτο κριτήριο έχεις την αναγνωρισιμότητα και ως δευτερεύων το πεδίο σπουδών σου.Γιατί το Durham είναι εξαιρετικό πανεπιστήμιο με πολύ καλές προοπτικές στην Ατομική και Θεωρητική Φυσική ( μάλιστα είχε ένα συνέδριο αλλά δεν μπόρεσα να πάω ). Επίσης το επίπεδο σπουδών είναι υψηλό. Ελπίζω αυτά που γράφεις να είναι έλλειψη αυτοεκτίμησης και όχι η πραγματικότητα ( ότι δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις πανελλαδικές ) γιατί αλλιώς σκούρα τα πράγματα. Όσο για το transfer program, ισχύει για όλες τις χώρες και δεν ισχύει για Αγγλία? :hmm: . Κάτι τελευταίο, ΑΠΟΚΛΕΙΕΣΑΙ από την διαδικασία αξιολόγησης αν είσαι προπτυχιακός ήδη σε άλλο πανεπιστήμιο. Θα πάρεις το μεγάλο ρίσκο να σταματήσεις τις σπουδές σου από το Durham για να μπεις στην Οξφόρδη? Γιατί σε πληροφορώ, δεν μπορείς να ακολουθήσεις την τακτική, "είμαι σε ένα πανεπιστήμιο, φοιτώ και κάνω αίτηση σε άλλο", όπως στην Ελλάδα.

Μελέτησε τα προσεκτικά, βάζοντας προγραμματισμό. Ατυχίες μπορεί να υπάρξουν αλλά τουλάχιστον προσπάθησες για το καλύτερο.Νομίζω ανέφερα όσα ήθελα.

Καλή σου Επιτυχία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Στη μέχρι στιγμής ακαδημαϊκή μου πορεία ήμουν πάντα άριστος χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια ή διάβασμα.Δευτέρα λυκείου χωρίς φροντιστήριο και με ελάχιστο διάβασμα έγραφα καλά στα διαγωνίσματα και είχα 18-20 στα τετράμηνα στα θετικής,άλλα η εφηβεία με είχε ήδη χτυπήσει από την αρχή της χρονιάς και έκανα διάφορα λάθη.Ενώ πχ στη πρώτη λυκείου είχα 18+ στο γενικό (με 12 στα αγγλικά και 15 στα θρησκευτικά -.-) επειδή μου άρεσε το σχολείο,στη δευτέρα λυκείου λόγω προβλημάτων συμπεριφοράς και διάφορα άλλα συμβάντα,αντέδρασα και ενώ στα θετικής κρατούσα επαφή με το μάθημα,γενικά δεν έκανα τίποτα.Κενά φρόντισα να μη κάνω,άλλα ο μέσος όρος έπεσε στο 15 παρά κάτι.

Τώρα το καλοκαίρι άλλαξα πάλι μυαλά και αποφάσισα ότι είμαι αναγκασμένος να υποστώ το σχολείο όσο και αν διαφωνώ ιδεολογικά με διάφορα, αν θέλω να καταφέρω τους στόχους μου.Θέλω να πω,ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες και με διάβασμα, πανελλήνιες θα γράψω,άλλα ακούω και διαβάζω συνέχεια για τις αποτυχίες των μαθητών από καθηγητές κ.λπ. και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι 19 πχ στις πανελλαδικές στα μαθηματικά κατεύθυνσης αν δεν έχεις παρελθόν με διαγωνισμούς και τέτοιου είδους ενασχόληση δε πετυχαίνεις .Μπορεί να είμαι και λάθος βέβαια.Αυτό έχω συμπεράνει εγώ.

Σαφώς και δεν έχω την αναγνωρισημότητα ως πρώτη επιλογή.Απλώς πίστευα από αυτά που έχω δει ότι το Oxford έχει καλύτερο τμήμα από το Durham,παρά το πολύ υψηλό του επίπεδο.Αν δεν ισχύει τότε δεν θα άλλαζα το Durham με το Oxford.Για το transfer,το mail που μου έστειλε το Oxford έλεγε ότι δε μπορώ να συνεχίσω στο 2ο έτος.Πρέπει να κάνω το course από την αρχή,από όποιο πανεπιστήμιο και αν έρθω.
Μέχρι τότε θα δω τι θα κάνω.Υπάρχει χρόνος γι αυτή την απόφαση(για το αν θα αλλάξω πανεπιστήμιο και τα σχετικά).

Σε ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Επειδή είναι σημαντικό αυτό, θα απαντήσω για μια τελευταία φορά. Σχετικά με τους βαθμούς, επειδή δεν μετράνε ως κριτήρια εισαγωγής μην νομίζεις ότι δεν μετράνε..Όλα έχουν ρόλο στο portofolio σου. Το applicant pool να ξέρεις ότι είναι ανταγωνιστικό και ποικιλόμορφο. Δεν είσαι μόνος σου. Τώρα αν δεν διάβαζες και είχες βαθμούς αυτό δεν είναι υπέρ σου. Γιατί πλέον οι απαιτήσεις είναι διπλάσιες και πρέπει να μπεις σε ένα κύκλο συνεχούς διαβάσματος και ενασχόλησης. Αυτό επειδή δεν το έκανες παλιότερα, θα σου φανεί δύσκολο και ίσως νιώσεις την ανάγκη να τα παρατήσεις. Τουλάχιστον έχεις την απαραίτητη ενέργεια να επενδύσεις σε αυτό το κομμάτι μιας και δεν υπήρχε η κόπωση των προηγούμενων σχολικών ετών. Καλή Δύναμη λοιπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Έίναι δύσκολο άλλα προς το παρόν τα καταφέρνω νομίζω.Για να γίνω δεκτός,θα κάνω ότι μπορώ.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Η αδερφή μου έγινε δεκτή ... Δεν είχε όμως ούτε χρυσά μετάλλια σε ολυμπιάδες, ούτε τα 20 άρια, ούτε τα 2400/2400 στα SAT..Είχε διακρίσεις σε διαγωνισμούς βέβαια,βαθμούς, εθελοντισμό, έρευνα, συνέδρια κλπ κλπ αλλά δεν λειτουργούσε σαν τους Ασιάτες. :P

Επειδή πραγματικά με ενδιαφέρει πολύ το θέμα, θα ήθελα να σου ζητήσω να μου διευκρινήσεις τα παρακάτω:
a.i - Όταν μιλάς για διακρίσεις, εννοείς εντός Ελλάδος (π.χ. διαγωνισμοί ΕΜΕ) ή εκτός (π.χ. ΙΜΟ) και
a.ii - σε ένα ή περισσότερα μαθήματα?
b.i - Πώς είναι δυνατόν μία μαθήτρια Λυκείου να συμμετάσχει σε ένα συνέδριο (π.χ.Καρδιολογίας) και πάνω απ' όλα
b.ii - πώς μπορεί να κάνει/συμμετέχει σε έρευνα?
Όλα σου τα post σε αυτήν τη συζήτηση ήταν ιδιαίτερα διαφωτιστικά και ειλικρινά θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσες και σε αυτές μου τις ερωτήσεις. Thank you for your time!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Επειδή πραγματικά με ενδιαφέρει πολύ το θέμα, θα ήθελα να σου ζητήσω να μου διευκρινήσεις τα παρακάτω:
a.i - Όταν μιλάς για διακρίσεις, εννοείς εντός Ελλάδος (π.χ. διαγωνισμοί ΕΜΕ) ή εκτός (π.χ. ΙΜΟ) και
a.ii - σε ένα ή περισσότερα μαθήματα?
b.i - Πώς είναι δυνατόν μία μαθήτρια Λυκείου να συμμετάσχει σε ένα συνέδριο (π.χ.Καρδιολογίας) και πάνω απ' όλα
b.ii - πώς μπορεί να κάνει/συμμετέχει σε έρευνα?
Όλα σου τα post σε αυτήν τη συζήτηση ήταν ιδιαίτερα διαφωτιστικά και ειλικρινά θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσες και σε αυτές μου τις ερωτήσεις. Thank you for your time!:)

Όλα είναι αλυσίδα αγαπητέ μου :)

1) Εννοώ εντός Ελλάδας διαγωνισμούς αλλιώς θα αναφερόμουν σε Ολυμπιάδες.
2) Υπάρχουν μερικά συνέδρια ( για θετικές επιστήμες μιλώ ) που είναι ανοικτά και στο κοινό
3) Ερευνητικά προγράμματα υπάρχουν για μαθητές αλλά στο εξωτερικό (δεν μπορώ να αναφερθώ δημοσίως σε τι ακριβώς). Στην Ελλάδα γίνεται κυρίως σε συννενόηση με κάποιον γνωστό σου καθηγητή ή ερευνητή.

Απλά κανένας δεν τα γνωρίζει και δεν τα ψάχνει. Θέλει πάντως να αφιερώσεις 2 χρόνια (τουλάχιστον) για να έχεις ένα πολύ καλό και ανταγωνιστικό portofolio.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Όλα είναι αλυσίδα αγαπητέ μου :)

1) Εννοώ εντός Ελλάδας διαγωνισμούς αλλιώς θα αναφερόμουν σε Ολυμπιάδες.
2) Υπάρχουν μερικά συνέδρια ( για θετικές επιστήμες μιλώ ) που είναι ανοικτά και στο κοινό
3) Ερευνητικά προγράμματα υπάρχουν για μαθητές αλλά στο εξωτερικό (δεν μπορώ να αναφερθώ δημοσίως σε τι ακριβώς). Στην Ελλάδα γίνεται κυρίως σε συννενόηση με κάποιον γνωστό σου καθηγητή ή ερευνητή.

Απλά κανένας δεν τα γνωρίζει και δεν τα ψάχνει. Θέλει πάντως να αφιερώσεις 2 χρόνια (τουλάχιστον) για να έχεις ένα πολύ καλό και ανταγωνιστικό portfolio.

Κατάλαβα. Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Κι εγώ έδωσα φέτος SAT και τα έχω κάπως φρέσκα στο μυαλό μου. Τα παιδιά παραπάνω νομίζω καλύψανε σχεδόν τα πάντα με τις εξετάσεις (δώστε έμφαση στο www.collegeboard.org, αυτό κάνει και το τεστ και τα πάντα), οπότε έχω απλά να πω δυο λόγια:

- Το κομμάτι του critical reading είναι αναμφίβολα αυτό στο οποίο χωλαίνουν οι περισσότεροι Έλληνες μαθητές, προφανώς επειδή δεν υπάρχει η ανάλογη εξοικείωση με τη γλώσσα. Ουσιαστικά ζητείται η γρήγορη επεξεργασία και κριτική ανάλυση δεδομένων στα αγγλικά, πράγμα που σημαίνει ότι εκτός από άρτια γνώση αγγλικών πρέπει να είσαι και σε θέση να διαβάζεις και να κατανοείς γρήγορα ένα κείμενο μιας με δυο σελίδων. Πρέπει επίσης να υπάρχει και ένα υπόβαθρο λεξιλογίου γιατί υπάρχουν ερωτήσεις πάνω σε αυτό (καμιά φορά η τύχη δουλεύει υπέρ μας και πέφτει καμιά λέξη με ελληνική ρίζα). Στην άλλη άκρη της ζυγαριάς είναι τα μαθηματικά, τα οποία περιέχουν απλές και γρήγορες ερωτήσεις που στην πλειονότητά τους μπορούν να απαντηθούν από έναν καλό μαθητή τρίτης γυμνασίου. Δε λεώ ότι δεν θέλουν διάβασμα, απλά οι περισσότεροι τα πάνε καλά εκεί και φτιάχνουν κάπως έναν ίσως μέτριο βαθμό στο critical reading.

- Το κομμάτι του writing είναι σχετικά εύκολο (απλή γραμματική και έκθεση), αλλά θυμάμαι ότι για λίγες ερωτήσεις χάνονται πολλοί βαθμοί. Νομίζω σε ένα είχα κάνει 3-4 λάθος επιλογές στη γραμματική και από το 800 πήγα 730. Μια άλλη φορά που έδωσα έκανα 2 λάθη αλλά με έφαγε η έκθεση (8/12) οπότε πάλι χαμηλότερα πήρα.

- Εννοείται ότι ο καθένας παέι χωρίς άγχος. Μπορεί η κανονική εξέτασει να διαρκεί κανά πεντάωρο αλλά το κλίμα είναι πολύ πιο χαλαρό από μια αντίστοιχη πανελλαδική εξέταση μαθήματος. Επίσης, συμβουλή μου προς όσους θέλουν Αμερική είναι να αρχίσουν από σχετικά νωρίς να δίνουν SAT έτσι ώστε να έχουν πολλές ευκαιρίες να βελτιώσουν το βαθμό τους (πρώτη φορά είχα δώσει τέλη Β' Λυκείου). Τα περισσότερα πανεπιστήμια ενδιαφέρονται μόνο για την υψηλότερη βαθμολογία που πέτυχες σε κάθε κομμάτι ξεχωριστά (τονίζω όμως ότι υπάρχουν και κάποια που ζητούν full record των sat αποτελεσμάτων).

- Επιλέξτε σωστά τα subject test σας. Ένας γενικά καλός συνδυασμός για θετικούς / τεχνολογικούς είναι η επιλογή Math II + ένα από τα sciences (Physics, Chemistry, Biology M / E). Μας είχαν πει ότι γενικά είναι προτιμότερο να μην πάμε και δώσουμε κάτι του στυλ Math I + Math II γιατί είναι σαν να τους λέμε ότι είμαστε καλοί στα μαθηματικά και στα μαθηματικά. Για τα περισσότερα πανεπιστήμια υποχρεωτικά είναι 2 subject tests, από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να δώσει όσα παραπάνω θέλει και σε όποιον τομέα θέλει (είχα κάνει και ένα ακουστικό Γερμανικών).

- Μην κάθεστε και συγκρίνετε τον εαυτό σας με τους Ασιάτες. Όντως, αν περάσετε μια βόλτα από το site του college confidential, θα δείτε ότι πολλοί χτυπούν ακόμα και ατόφια 2400 αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα σας φάνε τη θέση στα καλύτερα πανεπιστήμια καθώς (i) τα SAT δεν παίζουν καθοριστικό ρόλο στο να γίνεις δεκτός στο πανεπιστήμιο και (ii) ο "αγώνας" είναι ουσιαστικά μεταξύ των Ασιατών. Όταν το κάθε πανεπιστήμιο βγαίνει και λέει ότι θέλει να πάρει τόσους από Ευρώπη, τόσους από Ινδία και τόσους από Κίνα (εντελώς απλοϊκό παράδειγμα), καταλαβαίνετε ότι ο ίδιος ο Ασιάτης έχει τη δύσκολη δουλειά του να stand out από το πλήθος των Ασιατών με τους τούμπανους βαθμούς και να επιλεγεί. Παίζουν και πολλά άλλα, όπως υπηκοότητα, legacy, διάφορα hooks. Το point είναι μην μπλέκετε με αυτά. Βάλτε τον καλύτερό σας εαυτό στα SAT και πάμε παρακάτω.

- Νομίζω το international SAT που δίνουμε είναι διαφορετικό από το american.

- Καλά είναι τα βιβλία που έχει το Collegeboard, καθώς και τα βιβλία των εκδόσεων princeton review και kaplan για τα subject tests. Κοιτάξτε μήπως υπάρχουν σε καμιά δημόσια βιβλιοθήκη ή μήπως τα έχει κανένας γνωστός ασχολούμενος με αυτά, γιατί δε λέει να ξοδευτείτε στα μεταφορικά για να τα πάρετε από Αγγλία και Αμερική.

- (κάτι που ξέχασα) Κανένα 2400ρι ή μετάλλιο σε ολυμπιάδα δεν εξασφαλίζει θέση σε καλό πανεπιστήμιο. Γνωρίζω αρκετούς με 2400 που δεν έγιναν δεκτοί, όπως επίσης δεν έγιναν δεκτά και άτομα με ένα σωρό μετάλλια από παγκόσμιες ολυμπιάδες. Υπήρχαν από την άλλη άτομα χωρίς 2300+ ή χρυσά που μπήκαν. Το όλο θέμα είναι αν θα σε ξεχωρίσουν από τις τόσες αιτήσεις που έχουν και αν θα βεβαιωθούν ότι εσύ, με όλα όσα έχεις κάνει, είσαι ιδανικό 'fit' για το σχολείο τους! Οπότε keep your head up high και κάντε ό,τι καλύτερο μπορείτε.


Η αδερφή μου έγινε δεκτή από το Princeton University αλλά δυστυχώς λόγω γραφειοκρατίας και ελλιπών πιστοποιητικών ( είναι δράμα η κατάσταση στην ελλάδα για να καταθέσεις τα απαραίτητα χαρτιά στο εξωτερικό, όσο αναφορά για φορολογικά), πήρε λιγοστό financial aid, αλλά συνεχίζει την καριέρα της στην Αυστραλία :)

Η αδερφή σου μήπως ήταν η Guest854551* εδώ στο ischool? :) Το ρωτάω γιατί από όσο θυμάμαι σπουδάζει στο NUS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Η αδερφή σου μήπως ήταν η Guest854551* εδώ στο ischool? :) Το ρωτάω γιατί από όσο θυμάμαι σπουδάζει στο NUS.

NUS? Όχι, μπερδεύεσαι με κάτι άλλο προφανώς..Έχεις π.μ. δεν χρειάζεται να αναφερθώ δημοσίως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το sat είναι πιο δύσκολο από τις πανελλαδικές :D απορώ πως το διαλέγετε αντί για πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Πέρα απ αυτό,αν τελικά δώσω για SAT's θα πρέπει να έχω άριστο βαθμό και πολύ δυνατό βιογραφικό και ρίφερενς γιατί θα πρέπει να κάνω αίτηση για το πρόγραμμα χωρίς foundation επειδή θεωρείται αναγνωρισμένο qualification.Ενώ αν πάω με πανελλήνιες,θα κάνω apply για foundation όπου ο ανταγωνισμός δεν είναι τόσο μεγάλος και θα έχω καλύτερες πιθανότητες.

Πρέπει να αποφασίσω και σύντομα.Θα επικοινωνήσω ξανά με Durham για ερωτήσεις.Η κα.Colette που απαντάει στα mail σε λίγο θα μου δώσει το κινητό της να μιλάμε από κει έτσι που το βλέπω πάντως.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ξαροπ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Πχ για το Durham:

Entry requirements
Undergraduate

- 3 APs at a minimum of 5,4,4 in relevant subjects,

OR

- 3 SAT Reasoning at a minimum of 650+ each and 3 SAT Subject tests at a minimum 700+ each,

OR

- 2 SAT Subjects at a minimum 700+ each and 2 AP exams at a minimum of 5
Που βρήκες τα SAT ως Entry requirements στον ιστότοπο του Durham;
Εγώ στις αντίστοιχες ιστοσελίδες είδα A-Levels και IB. Και πηγαίνοντας στην Ελλάδα είδα το απολυτήριο. Δεν είδα πουθενά τα SAT ως Entry requirements.
Γράψε σε παρακαλώ την ιστοσελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top