Εξετάσεις SAT

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Για Durham το foundation ειναι απαραίτητο;

Πάντως εμενα προσωπικα περίσσοτερο απο ολα με φωβιζει το ielts
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Γράψε σε παρακαλώ την ιστοσελίδα.
Είναι στις απαιτήσεις των ΗΠΑ.Θεώρησα ότι εφόσον μπορείς να εισαχθείς με το Αγγλικό σύστημα,θα μπορείς και με το Αμερικάνικο,όντας παγκόσμιες εξετάσεις.

https://www.dur.ac.uk/international/countryinfo/?cid=165

Για Durham το foundation ειναι απαραίτητο;

Πάντως εμενα προσωπικα περίσσοτερο απο ολα με φωβιζει το ielts

Aν επιλέξεις τις πανελλήνιες ως τρόπο εισαγωγής,ναι.Αν μπεις με a levels ή sat αν είναι τελικά δυνατό ,κατευθείαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Τα φοβαμαι γενικα τα α λεβελς και τα σατ ασχετα που τα 1ο
Απο σω εχω ψαξει είναι πανακριβα.. Οποτε για durham μονο το foundation
ειναι δυνατός τροπος εισαγωγης. Αξιζει λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Είναι στις απαιτήσεις των ΗΠΑ.Θεώρησα ότι εφόσον μπορείς να εισαχθείς με το Αγγλικό σύστημα,θα μπορείς και με το Αμερικάνικο,όντας παγκόσμιες εξετάσεις.
https://www.dur.ac.uk/international/countryinfo/?cid=165
Τα Βρετανικά πανεπιστήμια δέχονται ως entry requirements για τους Αμερικανούς τα SAT, όπως δέχονται για τους Έλληνες το απολυτήριο και τα μαθήματα κατεύθυνσης.
Όπως θα είδες στην Ελληνική σελίδα για τα entry requirements δεν αναφέρονται πουθενά τα SAT.
Βεβαίως οι καλοί βαθμοί στα SAT (στην προσπάθειά σου για τα Αμερικανικά πανεπιστήμια) παίζουν ρόλο στην αρχική αποδοχή σου από τα Βρετανικά πανεπιστήμια, ενισχύουν το ακαδημαϊκό βιογραφικό σου. Σε μένα σίγουρα έπαιξαν ρόλο.
Δεν παίζουν όμως το ρόλο των entry requirements για τους Έλληνες, όπως το απολυτήριο με τα μαθήματα κατεύθυνσης, το απολυτήριο με A-Levels, το IB.
Το ότι είναι διεθνής διαγωνισμός δε σημαίνει ότι ισχύει ως entry requirements για όλους. Νομίζω ότι είναι ακραία ερμηνεία.
Αν λοιπόν δεν το έχεις επιβεβαιώσει από πολλές μεριές (που μάλλον δεν το έχεις κάνει, αφού γράφεις "θεώρησα"), μην το προβάλλεις ως εναλλακτική λύση των Ελλήνων για τη Βρετανία. Συζητάμε και παρασέρνουμε κάποια παιδιά σε μια διαδικασία, η οποία κατά πάσα πιθανότητα δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Εφόσον το δέχονται ως qualification (και για τους Έλληνες) στο Oxford,που θεωρείται μαζί με Cambridge top,θεώρησα ότι είναι αποδεκτό σαν qualification παντού.Μετά το βρήκα και στο site του Durham στα Entry requirements των Αμερικάνων,οπότε συμπέρανα ότι θα είναι κι εκεί αποδεκτό qualification.
Aν δεν ισχύει,συγνώμη,έσφαλα.
Θα στείλω mail.Παράξενο πάντως να μη το δέχονται στο Durham ενώ σε Oxford πχ να είναι αποδεκτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Εφόσον το δέχονται ως qualification (και για τους Έλληνες) στο Oxford,που θεωρείται μαζί με Cambridge top,θεώρησα ότι είναι αποδεκτό σαν qualification παντού.Μετά το βρήκα και στο site του Durham στα Entry requirements των Αμερικάνων,οπότε συμπέρανα ότι θα είναι κι εκεί αποδεκτό qualification.
Aν δεν ισχύει,συγνώμη,έσφαλα.
Θα στείλω mail.Παράξενο πάντως να μη το δέχονται στο Durham ενώ σε Oxford πχ να είναι αποδεκτό.
Τα SAT, ως ακαδημαϊκό προσόν, είναι αποδεκτά σε όλα τα Βρετανικά πανεπιστήμια. Το έχω αναφέρει επανειλημένα, ίσχυσε και για μένα.
Άλλο πράγμα όμως είναι το ακαδημαϊκό προσόν για την αρχική αποδοχή σου και άλλο τα Entry requirements.
Τα Entry requirements είναι οι τελικές απαιτήσεις για να γίνεις οριστικά δεκτός από τα πανεπιστήμια, αφού πρώτα έχεις γίνει κατ' αρχάς δεκτός με τα μέχρι τότε ακαδημαϊκά σου προσόντα.
Είναι δύο διαφορετικά πράγματα, μην τα μπερδεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να πω,είναι ότι στην Οξφόρδη τα SAT τα δέχονται σαν qualification για να σου κάνουν το offer αν δε τα έχεις ολοκληρώσει ακόμα,ή μπορεί να το δεχτούν και ως entry requirement και να σε κάνουν δεκτό αν η αίτησή σου τους καλύπτει.Δηλαδή διαφέρει από το Durham αν όντος ισχύει ακόμα αυτό που είπες.Στο Durham δε θα το δέχονταν,θα ζητούσαν και πανελλήνιες όπως έκαναν και σε εσένα.Αυτό εννοώ.

Να και το σχετικό mail από το Oxford:

Competition for places at Oxford is very strong, and school leaving qualifications from Greece would not usually be sufficient for you to make a competitive application to Oxford.

If you have the Greek Apolytirion, we would expect an average of 19/20 and in addition you would need to supplement this qualification with further study equivalent to at least two A-Levels. You might want to consider taking A-Levels or another equivalent, such as the International Baccalaureate. We would be looking for between A*A*A and AAA depending on the subject, or a level of performance around 38-40, including core points, with 6s or 7s in the higher subjects in the IB. Each course page will detail the requirements necessary.

If you wish to take the tests used in the US education system, you would need the following scores: SAT Reasoning Test with at least 1,400 in Critical Reading and Mathematics and preferably also 700 or more in Writing, giving a combined score of at least 2,100 or ACT with a score of at least 32 out of 36. You would also need Grade 5 in three or more Advanced Placement Tests in appropriate subjects or SAT Subject Tests in three appropriate subjects at 700 or better.

For information about institutions offering these qualifications in your country, you may wish to contact your local British Council or the International Baccalaureate Organisation or the SAT College Board (which also has information on APs). For further information about institutions offering these qualifications in your country, you may wish to contact your local British Council or the International Baccalaureate Organisation. The first year of an undergraduate degree at another university could also be an acceptable alternative.

Please note also that there are specific subject requirements for some courses. You can check the details on the ‘Entrance requirements’ tab of the page for your course.

As mentioned above, the reason why you would need to supplement your qualifications is because we could not be optimistic of your application as it would not be considered competitive against other candidates.

Oxford University no longer interviews candidates in overseas venues. If you hold a passport for any country in the European Economic Area (the EU, Norway, Iceland and Liechtenstein) or Switzerland, then you will be expected to attend interview in Oxford in December if your application is shortlisted.

If you hold a passport from another country, and your application is shortlisted, you will still be invited to attend interview in Oxford in December. However, if you are unable to come to Oxford for interview, the college which is considering your application may choose to interview you by telephone, video-link, or over the internet.

Please note that all shortlisted applicants for Medicine must attend interview in Oxford.

For more information please see the international applicants section of our website.

Kind regards

Undergraduate Admissions
Oxford University
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να πω,είναι ότι στην Οξφόρδη τα SAT τα δέχονται σαν qualification για να σου κάνουν το offer αν δε τα έχεις ολοκληρώσει ακόμα,ή μπορεί να το δεχτούν και ως entry requirement και να σε κάνουν δεκτό αν η αίτησή σου τους καλύπτει.Δηλαδή διαφέρει από το Durham αν όντος ισχύει ακόμα αυτό που είπες.Στο Durham δε θα το δέχονταν,θα ζητούσαν και πανελλήνιες όπως έκαναν και σε εσένα.Αυτό εννοώ.

Να και το σχετικό mail από το Oxford:

Competition for places at Oxford is very strong, and school leaving qualifications from Greece would not usually be sufficient for you to make a competitive application to Oxford.

If you have the Greek Apolytirion, we would expect an average of 19/20 and in addition you would need to supplement this qualification with further study equivalent to at least two A-Levels. You might want to consider taking A-Levels or another equivalent, such as the International Baccalaureate. We would be looking for between A*A*A and AAA depending on the subject, or a level of performance around 38-40, including core points, with 6s or 7s in the higher subjects in the IB. Each course page will detail the requirements necessary.

If you wish to take the tests used in the US education system, you would need the following scores: SAT Reasoning Test with at least 1,400 in Critical Reading and Mathematics and preferably also 700 or more in Writing, giving a combined score of at least 2,100 or ACT with a score of at least 32 out of 36. You would also need Grade 5 in three or more Advanced Placement Tests in appropriate subjects or SAT Subject Tests in three appropriate subjects at 700 or better.

For information about institutions offering these qualifications in your country, you may wish to contact your local British Council or the International Baccalaureate Organisation or the SAT College Board (which also has information on APs). For further information about institutions offering these qualifications in your country, you may wish to contact your local British Council or the International Baccalaureate Organisation. The first year of an undergraduate degree at another university could also be an acceptable alternative.

Please note also that there are specific subject requirements for some courses. You can check the details on the ‘Entrance requirements’ tab of the page for your course.

As mentioned above, the reason why you would need to supplement your qualifications is because we could not be optimistic of your application as it would not be considered competitive against other candidates.

Oxford University no longer interviews candidates in overseas venues. If you hold a passport for any country in the European Economic Area (the EU, Norway, Iceland and Liechtenstein) or Switzerland, then you will be expected to attend interview in Oxford in December if your application is shortlisted.

If you hold a passport from another country, and your application is shortlisted, you will still be invited to attend interview in Oxford in December. However, if you are unable to come to Oxford for interview, the college which is considering your application may choose to interview you by telephone, video-link, or over the internet.

Please note that all shortlisted applicants for Medicine must attend interview in Oxford.

For more information please see the international applicants section of our website.

Kind regards

Undergraduate Admissions
Oxford University
Αν και δεν είναι και πάλι σαφές για τη λειτουργία των SAT ως entry requirement στην Οξφόρδη, δεν αποκλείω να ισχύουν και στην Οξφόρδη και σε άλλα πανεπιστήμια της Βρετανίας.
Όμως αυτό δε σημαίνει ότι οι Έλληνες φοιτητές πρέπει να τα προκρίνουν ως σύστημα εισόδου στα Βρετανικά πανεπιστήμια. Τις δυσκολίες, κυρίως όσον αφορά στις εξετάσεις της γλώσσας, που είναι υψηλών απαιτήσεων, τις περιέγραψε ο Ιάσονας.
Ένα ερώτημα παραμένει αναπάντητο.
Όταν τα entry requirement δεν είναι απολυτήριο και μαθήματα κατεύθυνσης μέσω πανελληνίων, αλλά απολυτήριο και A-Levels, ή ακόμα απολυτήριο και SAT, τότε το απολυτήριο μπορεί να ληφθεί μέσω ενδοσχολικών ή πρέπει να ληφθεί μέσω πανελληνίων;
Αν ισχύει το πρώτο, μοιάζει να είναι δυο μέτρα και δυο σταθμά όσον αφορά στο βαθμό απολυτηρίου. Το να ζητούν π.χ. 19+ σε όλες τις περιπτώσεις, ενώ γνωρίζουν ότι τα έξι μαθήματα των πανελληνίων θα έχουν σίγουρα χαμηλότερες βαθμολογίες από τις αντίστοιχες των ενδοσχολικών, δεν είναι και η πιο δίκαιη διαδικασία.
Έχει ξεκαθαρίσει αυτό το θέμα; Απ' όσο γνωρίζω, μέχρι πρότινος ήταν αδιανόητο να γίνει εισαγωγή ακόμα και στα χειρότερα πανεπιστήμια της Βρετανίας, και όχι μόνο της Βρετανίας, χωρίς πανελλήνιες. Περιμένω μια απάντηση.
Ας υποθέσουμε ότι η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα είναι ότι αρκούν οι ενδοσχολικές.
Το πρόβλημα με τον αποκλεισμό των πανελληνίων είναι το ότι αναγκάζεσαι πολλές φορές να πας σε πανεπιστήμια του εξωτερικού χειρότερα από τα Ελληνικά και να πληρώνεις κιόλας. Και αυτό διότι το εξωτερικό είναι μονόδρομος.
Συνέβη αυτό εφέτος με ένα γνωστό μου, που έκανε I.B. Το καλύτερο πανεπιστήμιο που τον έκανε δεκτό σε πολυτεχνικό τμήμα είναι χειρότερο από τα καλά Ελληνικά πανεπιστήμια στα αντίστοιχα τμήματα.
Αν έκανε τις αιτήσεις μέσω των πανελληνίων, δεν αποκλείεται να περνούσε σε ένα καλό πολυτεχνικό τμήμα στην Ελλάδα και να μην αναγκαζόταν να πληρώσει πολλές δεκάδες χιλιάδες ευρώ για να σπουδάσει σε χειρότερο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Εγώ για την Οξφόρδη,διαβάζοντας το mail κατάλαβα ότι μου λέει το εξής:

Μπορείς να μπεις με πανελλήνιες,έχοντας 19/20 και 2 A-levels,ή να διαλέξεις έναν από τους παρακάτω τρόπους.Δηλαδή SAT,a levels,IB κ.λπ.
Λογικά,διαλέγοντας έναν από τους τρόπους που αναφέρει μετά τις Πανελλαδικές,δε χρειάζεσαι καν το απολυτήριο από την άποψη ότι το κριτήριο εισαγωγής σου θα είναι άλλο.Πχ IB,a levels,SAT (τουλάχιστον για Οξφόρδη).

Έχοντας κάποιο από τα παραπάνω qualification -πλην του SAT ίσως- εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δε χρειάζεσαι απολυτήριο,ή αν χρειάζεσαι (αν χρειάζεσαι δε θα το έλεγαν; ) θα είναι χωρίς πανελλήνιες.Αλλιώς δε στέκει λογικά αυτό.Να ζητάνε και πανελλήνιες και ολοκληρωμένα a levels πχ.
Γι αυτό και όταν τους ρωτάς και απαντούν βάζουν πρώτα τις πανελλήνιες και ότι συνεπάγεται με αυτές,και μετά βάζουν or και σου παραθέτουν διαφορετικούς τρόπους εισαγωγής.

Επίσης,το IB το δέχονται ως αυτοτελές qualification σε όλα τα πανεπιστήμια.Λένε ...or IB with 38/x κ.λπ. Αν θέλουν και national school leaving qualification,θα το έλεγαν.Αν θέλουν και δε το λένε τότε δε φταίω εγώ ή ο οποιοσδήποτε άλλος που θα συμπεράνει ότι μπορώ να κάνω αίτηση και χωρίς πανελλαδικές διαλέγοντας έναν από τους τρόπους που μου παρουσιάζουν ως εναλλακτική.

Eπειδή δεν αποκλείω τίποτα,και για να μην πάρω και άλλους στο λαιμό μου,όποιος ενδιαφέρεται συστήνω να στείλει mail στο εκάστοτε πανεπιστήμιο και να ρωτήσει τι χρειάζεται για την εισαγωγή του.Θα στείλω και άλλα mails για διευκρινήσεις,αν και οφείλω να πω ότι γενικά παρατηρώ (και από μεγάλα πανεπιστήμια) ότι δε ξέρουν τι τους γίνεται με την Ελλάδα τουλάχιστον.Άλλα ρωτάω,άλλα απαντάνε.Επικρατεί μια σύγχυση.Δεν απαντάνε παρά σπάνια ευθέως και συνήθως δίνουν αόριστες απαντήσεις προφανώς επειδή δε ξέρουν το σύστημά μας.Και το Durham μου το κάνει αυτό.

Τέλος πάντων,ευελπιστώ να βγάλω κάποια άκρη και σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Εγώ για την Οξφόρδη,διαβάζοντας το mail κατάλαβα ότι μου λέει το εξής:

Μπορείς να μπεις με πανελλήνιες,έχοντας 19/20 και 2 A-levels,ή να διαλέξεις έναν από τους παρακάτω τρόπους.Δηλαδή SAT,a levels,IB κ.λπ.
Λογικά,διαλέγοντας έναν από τους τρόπους που αναφέρει μετά τις Πανελλαδικές,δε χρειάζεσαι καν το απολυτήριο από την άποψη ότι το κριτήριο εισαγωγής σου θα είναι άλλο.Πχ IB,a levels,SAT (τουλάχιστον για Οξφόρδη).

Έχοντας κάποιο από τα παραπάνω qualification -πλην του SAT ίσως- εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δε χρειάζεσαι απολυτήριο,ή αν χρειάζεσαι (αν χρειάζεσαι δε θα το έλεγαν; ) θα είναι χωρίς πανελλήνιες.Αλλιώς δε στέκει λογικά αυτό.Να ζητάνε και πανελλήνιες και ολοκληρωμένα a levels πχ.
Γι αυτό και όταν τους ρωτάς και απαντούν βάζουν πρώτα τις πανελλήνιες και ότι συνεπάγεται με αυτές,και μετά βάζουν or και σου παραθέτουν διαφορετικούς τρόπους εισαγωγής.

Επίσης,το IB το δέχονται ως αυτοτελές qualification σε όλα τα πανεπιστήμια.Λένε ...or IB with 38/x κ.λπ. Αν θέλουν και national school leaving qualification,θα το έλεγαν.Αν θέλουν και δε το λένε τότε δε φταίω εγώ ή ο οποιοσδήποτε άλλος που θα συμπεράνει ότι μπορώ να κάνω αίτηση και χωρίς πανελλαδικές διαλέγοντας έναν από τους τρόπους που μου παρουσιάζουν ως εναλλακτική.

Eπειδή δεν αποκλείω τίποτα,και για να μην πάρω και άλλους στο λαιμό μου,όποιος ενδιαφέρεται συστήνω να στείλει mail στο εκάστοτε πανεπιστήμιο και να ρωτήσει τι χρειάζεται για την εισαγωγή του.Θα στείλω και άλλα mails για διευκρινήσεις,αν και οφείλω να πω ότι γενικά παρατηρώ (και από μεγάλα πανεπιστήμια) ότι δε ξέρουν τι τους γίνεται με την Ελλάδα τουλάχιστον.Άλλα ρωτάω,άλλα απαντάνε.Επικρατεί μια σύγχυση.Δεν απαντάνε παρά σπάνια ευθέως και συνήθως δίνουν αόριστες απαντήσεις προφανώς επειδή δε ξέρουν το σύστημά μας.Και το Durham μου το κάνει αυτό.

Τέλος πάντων,ευελπιστώ να βγάλω κάποια άκρη και σύντομα.
Για να κλείνουμε.
Τα παιδιά που παρακολουθούν αυτή τη συζήτηση ας κρατήσουν δυο τρόπους εισαγωγής στα Βρετανικά πανεπιστήμια, που δεν επιδέχονται ερμηνείες και αμφισβητήσεις.
Ο ένας είναι με το εθνικό απολυτήριο και τα μαθήματα κατεύθυνσης μέσω πανελληνίων. Ο άλλος, με το διεθνές απολυτήριο (Ι.Β.).
Ο πρώτος τρόπος ίσως έχει τροποποιηθεί σε κάποια πανεπιστήμια σε εθνικό απολυτήριο (μέσω πανελληνίων; ) και A-Levels.
Όλα τα άλλα νομίζω ότι είναι θολά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Aν κάποιος επιλέξει το δρόμο των πανελληνίων πρέπει να ξέρει ότι δε δέχονται παντού σκέτες πανελλήνιες.Πρέπει να υποστηρίζονται από 2 a levels συνήθως.
Επίσης εγώ απ όσο ξέρω μπορείς να μπεις και με A - levels,δηλαδή σύμφωνα με το Αγγλικό σύστημα (άλλα θα πρέπει κανείς να επικοινωνήσει με τα πανεπιστήμια για να δει αν χρειάζεται και GCSE ή μπορεί να αντικατασταθεί με απολυτήριο Γυμνασίου).
Τώρα για τα SAT πρέπει επίσης να επικοινωνήσει για να δει αν τα δέχονται.(Oxford πχ σύμφωνα με το mail μπορείς και με SAT απ ότι καταλαβαίνω).
Συνοψίζοντας σύμφωνα με αυτά που έχω καταλάβει εγώ:
1ος τρόπος: Πανελλαδικές (ίσως χρειαστούν και 2 a levels)
2oς τρόπος: 3 A levels (ίσως χρειαστούν και gcse αλλιώς μπορεί να γίνεται και με απολυτήριο γυμνασίου.Συνήθως αρκεί το απολυτήριο γυμνασίου)
3ος τρόπος: IB
4oς τρόπος: SAT (Πιθανών να μη τα δέχεται ως αυτοτελές κριτήριο το πανεπιστήμιο οπότε σε κάθε περίπτωση επικοινωνούμε με το πανεπιστήμιο)

Σε κάθε περίπτωση πάντως κρίνεται απαραίτητο να επικοινωνήσεις με το πανεπιστήμιο για διευκρινήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kos27473

Νεοφερμένος

Ο kos27473 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν και αργοπορημένος στο πάρτυ...θα ήθελα να επισημάνω κανα δυο πραγματάκια, μιλώντας απο εμπειρία, και χώρις εικασίες(αν αυτό, τότε μάλλον έτσι, αρά έτσι θα ναι και τ' άλλο και πάει λέγοντας, αρεσκόμαστε στις εικασίες γι αυτο απλα το θίγω). :))).
Η καλύτερη πηγή πληροφοριών για entry requiremenτs ειναι το πανεπιστημιο που θέλετε να κάνετε apply. Πολλά κορυφαία πανεπιστήμια θέλουν μόνο Απολυτήριο (με ενα συγκεκριμένο βαθμό και πάνω) και IELTS(ή ΤΟΕFL αν θυμάμαι καλά.) με band score π.χ 6.5 ή 7(για Ιατρική 7.5 και πάνω). Οπότε μην ακούτε κανένα που σας λέει θέλει foundation certificate για να μπεις στο πρώτο έτος. Πολύ απλά χρειάζεσαι οτι σου λέει το πανεπιστήμιο.
Βέβαια Oxford, Cambridge,Imperial κτλ. ζητάν και κάτι παραπάνω και κάλο θα ήταν αν θέλει κάποιος να πάει σε αυτά να έχει προετοιμαστεί απ'τις πρώτες τάξεις του Λυκείου.
Όσο αναφόρα το απολυτήριο αν θα είναι με ή χωρις πανελλήνιες, δε το γνωρίζω, αλλά αυτο που γνωρίζω είναι οτι δέχονται και απο το ΕΠΑΛ(αυτο ίσχυε πριν κανα δυο χρόνια πάντως, οποιος ενδιαφέρεται ας ρωτήσει το πανεπιστήμιο για να σιγουρευτεί αν ισχύει ακόμα), ως ισάξιο, βέβαια τα top σου λένε συγκεκριμένα Γενικού Λυκείου.
Αν γνωρίζει κάποιος το μέλος Genesis? , είναι ακόμα ενεργό γιατι ήθελα να ρωτήσω κάτι για σπουδές στις ΗΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Προσωπικά δε θα δώσω πανελλήνιες και θα κάνω αίτηση με μόνο qualification το απολυτήριο ΓΕΛ.
Θα δηλώσω 3 foundation (Durham,Manchester,Birmingham) και 2 για direct entry (Surrey,Bristol).
Έχω επικοινωνήσει με όλα και δέχονται το απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες για το course το οποίο επέλεξα (για τα foundations το λεω,γιατί κανονικά για direct entry δε δέχονται σκέτο απολυτήριο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kos27473

Νεοφερμένος

Ο kos27473 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εννοείς δε δέχονται σκέτο απολυτήριο, χώρις να συμπεριλαμβάνονται και οι πανελλήνιες στο βαθμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Nαι,αυτό εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kos27473

Νεοφερμένος

Ο kos27473 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου ένα 14-15 στις πανελλήνιες θα σε βοηθούσε να πάρεις Απολυτήριο με 18 και πάνω άνετα, και θα έμπαινες χωρίς να κάνεις foundation στο πανεπιστήμιο και να πληρώνεις κιόλας. Ότι νομίζεις καλύτερο, απλά και οι πανελλήνιες έχουν ένα καλό, στρώνεσαι και διαβάζεις και αυτό μετράει, άσε που με τα μαθηματίκα κατέυθυνσης και τη φυσική που θα μάθεις για τα κάλα εδώ θα σε βοηθήσει σε τεράστιο βάθμο για το πρώτο έτος εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Το Durham που είναι και η πρώτη μου επιλογή δε δέχεται ούτε και τις πανελλήνιες για εισαγωγή στο πρώτο έτος.Συνεπώς είτε με,είτε χωρίς για εκείνους θα έχεις την ίδια αντιμετώπιση,δηλαδή αξιολογείσαι για εισαγωγή στο προπαρασκευαστικό τους.
Επιπλέον,στο σχολείο μου στα μαθήματα γενικής παιδείας θέλουν συμμετοχή και διάβασμα για να βάλουν βαθμό.Διαφορετικά απλά δε βάζουν,ίσα ίσα σε περνάνε.
Τώρα για το διάβασμα στις πανελλήνιες διαφωνώ.Ναι μεν στρώνεσαι,άλλα το να κάνεις τόσες ώρες φροντιστήρια και να χάνεις χρόνο από τη ζωή σου με τέτοιο τρόπο δε μου αρέσει.
Επίσης,όλα όσα μου είναι απαραίτητα θα τα κάνω στο foundation,οχι βέβαια ότι δε διάβάζω και τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Τι γίνεται Quan? :-) Δυστυχώς, τείνω να συμφωνήσω με τον kos27473. Φυσικά, δεν θα σου πούμε εμείς τι να κάνεις, πάντως, τον τελευταίο καιρό, που το έψαξα αρκετά για μένα, προσωπικά κατάλαβα δύο πράγματα: 1) ότι το να φεύγει κάποιος έξω για να αποφύγει το θέμα Πανελλαδικές (ή επειδή δεν πέρασε εκεί που ήθελε) μπορεί να αποδειχτεί πολύ λάθος επιλογή, καθώς αρκετά πανεπιστήμια έξω είναι εντελώς για τα σκουπίδια (φυσικά το λέω γενικά και δεν μιλάω με τίποτα για τα ιδρύματα που ανέφερες εσύ) και 2) τα φοιτητικά δάνεια είναι μια κολοσσιαία παγίδα (προσωπική και υποκειμενική άποψη πάντα). Εννοείται ότι δεν έχω σκοπό να σε μεταπείσω ούτε και θέλω να σου τη σπάσω, απλώς λέω μια γνώμη. Μακάρι να κάνω λάθος. Πάντως για τον εαυτό μου, παρά το ότι πιστεύω ότι θα είχα σημαντικές πιθανότητες να γίνω δεκτός, αποφάσισα Πανελλαδικές. Αν τα πάω super καλά, στο 1ο έτος το ξαναβλέπω για υποτροφία. Ξέρω γω? Έτσι το βλέπω, δεν θέλω να μπλεχτώ με τις τράπεζες. Σου αφήνω μερικά άρθρα για τα student loans, εδώ, εδώ κι εδώ. Ρίξε μια ματιά, πρόκειται για μεγάλη πληγή. Ζύγισέ το καλά. Πάντα φιλικά και καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kos27473

Νεοφερμένος

Ο kos27473 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τα πάντα ειναι υποκειμενικά, και καθένας πράττει και ενεργεί οπως νομίζει καλύτερα, υποθέτω, οπότε επειδή στην Ελλάδα δε έχουμε καμια ενημέρωση τι συμβαίνει στον υπόλοιπο ακαδημαικό κόσμο, μόνο κάποια ιδιωτικά σχολεία κατατοπίζουν τους μαθήτες, ψάξ'το κάλα και δες τι είναι καλύτερο δεδομένης της κατάστασης σου.
Οτι αξίζει να σπουδάζεις σε μια χώρα όπως η Μεγάλη Βρετανία είναι το μόνο σίγουρο, και αν αξίζεις θα πετύχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Τα πάντα ειναι υποκειμενικά, και καθένας πράττει και ενεργεί οπως νομίζει καλύτερα, υποθέτω, οπότε επειδή στην Ελλάδα δε έχουμε καμια ενημέρωση τι συμβαίνει στον υπόλοιπο ακαδημαικό κόσμο, μόνο κάποια ιδιωτικά σχολεία κατατοπίζουν τους μαθήτες, ψάξ'το κάλα και δες τι είναι καλύτερο δεδομένης της κατάστασης σου.
Οτι αξίζει να σπουδάζεις σε μια χώρα όπως η Μεγάλη Βρετανία είναι το μόνο σίγουρο, και αν αξίζεις θα πετύχεις.
Δεν είμαι σίγουρος αν μιλάς σε μένα τώρα ή στον Quan. Γι' αυτό που λες πάντως, γιατί κάποιος που ενδιαφέρεται να περιμένει να τον ενημερώσει το σχολείο ? Εγώ Δημόσιο πάω και έχω μάθει να ψάχνομαι μόνος μου. Όσο για την κατάστασή μου, αυτή είναι super από βαθμούς, αλλά τρεζ απελπιστίκ από λεφτά. Άρα, κοιτάω να περάσω Ελλάδα εκεί που θέλω και το ξαναβλέπω σε δεύτερο χρόνο. Έτσι το σκέφτομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top