Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2012

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εγώ τα βιβλία που είχα δουλέψει ήταν:


γίνεται μια εισαγωγή στα κεφάλαια που εμφανίζονται συχνά στις εξετάσεις: Perspectives on Personality, Flora&Fauna, Health and Medicine, Environmentalism 101, Technological Transitions


Σου μαθαίνει τεχνικές στο listening και στο speaking


8 Practice Tests με Vocabulary Consolodation και Vocabulary Enhancement


8 Practice Tests (ανεβασμένης δυσκολίας) με Vocabulary Consolidation στο τέλος κάθε PT


6 Practice Tests (ανεβασμένης δυσκολίας) με Vocabulary Consolidation στο τέλος κάθε PT




academic vocabulary με πολλές ασκήσεις


11 μήνες προετοιμασίας, 8 ώρες περίπου την εβδομάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
8 ωρες; εδω στην αθηνα σου λενε το πολυ 6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
45λεπτες δλδ 3 επι 2.5 μαζι με διαλλειμμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
45λεπτες δλδ 3 επι 2.5 μαζι με διαλλειμμα

Εμείς αυτό το πρόγραμμα ακολουθήσαμε το καλοκαίρι, τον χειμώνα κάναμε άλλο ένα μάθημα πρωί Σαββάτο και έβγαιναν 8 ώρες 45λεπτες. Ήταν πολλά τα βιβλία που έπρεπε να βγουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εμείς τα παλιά τα χρόνια (νιώθω κωλόγερος ενώ δεν είμαι:hehe:), κάναμε οχτώ 50λεπτα την εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Παιδιά, 6-8 ώρες τη βδομάδα είναι υπερβολικές. Η προετοιμασία για το ECPE είναι κυρίως προσωπική υπόθεση. Διαβάζετε λεξιλόγιο, κάνετε practise tests και τα σχετικά, για να φτάσετε το επιθυμητό επίπεδο. Τη γραμματική τη γνωρίζετε και την τελειοποιείτε. Δε χρειάζεστε κανέναν να σας τα βάλει στο κεφάλι. Ο ρόλος του καθηγητή έγκειται στο να σας καθοδηγήσει σχετικά με το τι πρέπει να κάνετε και φυσικά στο να διορθώνει τις εκθέσεις, τα tests κλπ. Εγώ έκανα 1 ώρα τη βδομάδα ιδιαίτερα και δεν το μετάνιωσα. Εν τέλει, και πλήρωσα λιγότερο απ' ό,τι θα πλήρωνα στο φροντιστήριο και δεν μπήκα στο τρύπακι του εξαντλητικού 6-8ώρου. Ειλικρινά δε χρειάζονται τόσες πολλές ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Παιδιά, 6-8 ώρες τη βδομάδα είναι υπερβολικές. Η προετοιμασία για το ECPE είναι κυρίως προσωπική υπόθεση. Διαβάζετε λεξιλόγιο, κάνετε practise tests και τα σχετικά, για να φτάσετε το επιθυμητό επίπεδο. Τη γραμματική τη γνωρίζετε και την τελειοποιείτε. Δε χρειάζεστε κανέναν να σας τα βάλει στο κεφάλι. Ο ρόλος του καθηγητή έγκειται στο να σας καθοδηγήσει σχετικά με το τι πρέπει να κάνετε και φυσικά στο να διορθώνει τις εκθέσεις, τα tests κλπ. Εγώ έκανα 1 ώρα τη βδομάδα ιδιαίτερα και δεν το μετάνιωσα. Εν τέλει, και πλήρωσα λιγότερο απ' ό,τι θα πλήρωνα στο φροντιστήριο και δεν μπήκα στο τρύπακι του εξαντλητικού 6-8ώρου. Ειλικρινά δε χρειάζονται τόσες πολλές ώρες.

Κάποιοι δεν είναι τόσο σαϊνια όσο εσύ μάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Κάποιοι δεν είναι τόσο σαϊνια όσο εσύ μάλλον.
Είναι θέμα προσωπικής προσπάθειας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Therio

Νεοφερμένος

Ο Therio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μη μαλώνετε σαν τα κοκόρια.Δεν έχει να αποδείξει κανείς τίποτα και σε κανέναν..αν αυτό νιώθετε τότε το 'χετε χάσει το παιχνίδι γενικά.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Ο καθένας έχει διαφορετικές ικανότητες στην εκμάθηση ξένων γλωσσών. Μπορεί ο Libertus και μπράβο του να χρειαζόταν 1 ώρα την εβδομάδα για να πάρει το prof αλλά κάποια άλλα παιδιά να χρειάζονται 8 ώρες. Η προσωπική προσπάθεια σε βοηθά μέχρι ενός σημείου.
Απλά ο φίλος απο πάνω έβγαλε γενικό συμπέρασμα και εγώ απάντησα ειρωνικά. Δεν το ήθελα, ζητώ συγγνώμη. :)

Μπορεί να ανήκω στη κατηγορία του Libertus, που πήρε το prof σε πολύ μικρή ηλικία, όμως κατάλαβα στη σχολή πως ουσιαστικά ένα proficiency δεν σημαίνει πως γνωρίζεις αγγλικά. Αγγλικά θα μάθεις μόνο όταν θα διαβάσεις ξένη βιβλιογραφία στη σχολή σου και θα μεταφράσεις αγγλικά για τις εργασίες σου.
(Αυτό για το σχόλιο πέρι αν έχουμε να αποδείξουμε τίποτα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Therio

Νεοφερμένος

Ο Therio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τέλος πάντων..είναι μεγάλο θέμα το τι όρια βάζει κανείς σε όλη του τη ζωή.Πιστεύω ότι είναι θέμα και χαρακτήρα.Το λέω με την έννοια ότι ξέρω πολλά άτομα που ανήκουν στα 2 άκρα.Το σίγουρο είναι ότι αυτός που έμαθε να τον παίρνουν από το χεράκι σε όλα παραδοσιακά τα πάει χειρότερα από το μέσο όρο.Σε κάθε περίπτωση η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.Εν ολίγοις είναι ρίσκο να κάνεις κατ'εμέ 1-2 ώρες τη βδομάδα, αλλά όχι και στον εφιάλτη του 8ωρου.Παίζονται πολλά λεφτά και χρόνος που αν τον αξιοποιήσεις σωστά στο τέλος θα το πάρεις το γαμίδι το ECPE.Στο κάτω κάτω αυτό που μετράει είναι να το πάρεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Εγώ τα βιβλία που είχα δουλέψει ήταν:


γίνεται μια εισαγωγή στα κεφάλαια που εμφανίζονται συχνά στις εξετάσεις: Perspectives on Personality, Flora&Fauna, Health and Medicine, Environmentalism 101, Technological Transitions


Σου μαθαίνει τεχνικές στο listening και στο speaking


8 Practice Tests με Vocabulary Consolodation και Vocabulary Enhancement


8 Practice Tests (ανεβασμένης δυσκολίας) με Vocabulary Consolidation στο τέλος κάθε PT


6 Practice Tests (ανεβασμένης δυσκολίας) με Vocabulary Consolidation στο τέλος κάθε PT




academic vocabulary με πολλές ασκήσεις


11 μήνες προετοιμασίας, 8 ώρες περίπου την εβδομάδα


να σε ρωτησω κατι ; το listening ειναι του παλαιου τυπου δλδ δεν εχει ερωτησεις στο παρτ 3 και αν δεν εχει πως τις βρισκεις; μετα απο αυτα τα βιβλια σου φανηκαν βατα τα θεματα; το λεξιλογιο αρκει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
να σε ρωτησω κατι ; το listening ειναι του παλαιου τυπου δλδ δεν εχει ερωτησεις στο παρτ 3 και αν δεν εχει πως τις βρισκεις; μετα απο αυτα τα βιβλια σου φανηκαν βατα τα θεματα; το λεξιλογιο αρκει ;

Στα ECPE Honors είναι με το καινούργιο φορμάτ, στα άλλα βιβλία είναι του παλαιού τύπου αλλά τις ερωτήσεις τις έχει το teacher's book.
Μετά από αυτά τα βιβλία είχα High Pass στο GCVR με μερικά λαθάκια που υποψιάζομαι ότι ήταν στο cloze. Η Γραμματική, το Λεξιλόγιο και τα Κείμενα των εξετάσεων σε σχέση με αυτά που έκανα στο Practice tests και στο all star final practice tests ήταν like a piece of cake

Α και σε αυτά τα βιβλία το λεξιλόγιο επαναλαμβάνεται συνέχεια με διαφορετικές μορφές και ασκήσεις (+ ότι στο τέλος κάθε Practice Test υπάρχει Vocabulary Consolidation) οπότε τελειώνοντάς τα τα θυμάσε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
α οκ καταλαβα ευχαριστω , σε alce με ενδιαφερουν το new generation του γριβα και απο hillside press εκτος της ελληνοαμερικανικης που το εχω και του μπετση που δεν μαρεσει και δεν υπαρχουν αλλα δυστυχως
Σε ecpe επειδη εχω ηδη πολλα θα παρω μονο της piniaris αν και καλοβλεπω το new generation του γριβα λογω ογκου αλλα μπορει να παρω μονο το companion
Στο cpe η κατασταση ειναι δραμα γιατι δεν βρηκα ουτε 5 βιβλια νεου τυπου

α οσον αφορα τα αποτελεσματα ειστε αχαριστοι γιατι μεχρι πριν απο 2-3 χρονια εβγαιναν μετα απο 2,5 - 3 μηνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

spyrad

Νεοφερμένος

Ο spyrad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ρε παιδιά πότε θα βγουν τα αποτελέσματα; Όχι για μένα, για μία φίλη μου. Εγώ είχα δώσει τον προηγούμενο Μάιο και το πήρα, best wishes to everyone and good luck.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
κρατικο 11 και 12 μαιου ,μπραβο οι αθεοι μεσα στο πασχα οι εξετασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peggykast

Νεοφερμένος

Η peggykast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
γεια σε όλους!
Τον Νοέμβρη του 2012, εδωσα 3η φορά για να πάρω το πτυχίο του michigan Proficiency. Και αυτη τη φορα οπως και τις 2 προηγουμενες, κοπηκα για λίγα μόρια στο μέρος του listening. Αχ αυτό το listening.. Είμαι 16 ετών και προετοιμαζόμουν για 13 μήνες (1,5 χρόνο περίπου). Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ... διάβασμα, κούραση, παρακολούθησα χωρίς κανένα εμπόδιο τόσες ταινίες και διάβασα βιβλία, ανταπερξερχόμουν ικανοποιητικά στα τεστ προετοιμασιας και ποιο το αποτέλεσμα..; Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ :(! Παρ'όλα αυτά θέλω να ξαναπροσπαθήσω αλλά στην εξεταστική του Νοέμβρη του 2013, γιατί αυτη τη στιγμη έχω καταρακωθεί ψυχολογικά και κυρίως για το γεγονός ότι απογοήτευσα τους γονείς μου και την καθηγητρια μου που πίστευαν τόσο σε εμένα!...Ποια η γνώμη σας πάνω στο θέμα μου?.. Εχετε ζήσει παρόμοια εμπειρία?..

τα αποτελέσματα έχουν βγει από τις 28 Γενάρη...

πού είχες κοπεί?
στο listening για λίγα μόρια...οπως τελικά κόπηκα και αυτή τη φορά..συγγνώμη αλλά είχα καιρό να μπώ στο site, και μόλις είδα το μηνυμά σου>...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Therio

Νεοφερμένος

Ο Therio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μη βγαίνετε μερικοί και μιζεριάζετε. Φανείτε ώριμοι. Τίποτα δε χαρίζεται σε κανέναν. Θέλει προσπάθεια και επιμονή, μα προφανώς αξιοπρέπεια και αυτοεκτίμηση. Το Michigan είναι μπαμπέσικο!!!Μπορεί να είναι κατά γενική ομολογία "ευκολότερο" από του Cambridge όμως ο χρόνος που σε πιέζει και το μπαμπέσικο Listening είναι στη μαχαιριά αλάτι.Τελειοποιήστε τις αδυναμίες σας και παλέψτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peggykast

Νεοφερμένος

Η peggykast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
therio, εσυ εχεις πάρει το michigan ECPE.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top