Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2010

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Ax σ'ευχαριστώ πάρα πολύ. Εσύ δίνεις σήμερα ε; Μακάρι να περάσεις... Για μένα το βλέπω δύσκολο. Το απεχθάνομαι αυτό το speaking. Ακόμα 100% δεν έχω καταλάβει τι θα κάνω και σε λίγες ώρες δίνω....

Ναι κι εγώ σήμερα δίνω..Όντως το speaking είναι απαίσιο αλλά πρέπει να το παλέψεις..Κοίτα,προσπάθησε όσο μπορείς να περιγράψεις αυτά που σου δίνει με δικό σου τρόπο, ή αλλιώς αν δεν μπορείς περιέγραψέ τα και βάλε τίποτα για να τα στολίσεις, πχ κανένα furthermore,moreover κτλ..Ε και αν δεις ότι ο άλλος είναι ξεροκέφαλος μην του χαλάσεις χατίρι, συμφώνησε μαζί του σε αυτό που αποφάσισε γιατί αλλιώς δεν θα τελειωσετε ποτέ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ναι κι εγώ σήμερα δίνω..Όντως το speaking είναι απαίσιο αλλά πρέπει να το παλέψεις..Κοίτα,προσπάθησε όσο μπορείς να περιγράψεις αυτά που σου δίνει με δικό σου τρόπο, ή αλλιώς αν δεν μπορείς περιέγραψέ τα και βάλε τίποτα για να τα στολίσεις, πχ κανένα furthermore,moreover κτλ..Ε και αν δεις ότι ο άλλος είναι ξεροκέφαλος μην του χαλάσεις χατίρι, συμφώνησε μαζί του σε αυτό που αποφάσισε γιατί αλλιώς δεν θα τελειωσετε ποτέ!!
Χαχαχαχαχαχα. Να σε ρωτήσω κάτι. Στο σημείο που αποφασίζουμε σε ένα όταν τελειώσουμε το λέμε στον εξεταστή και μετά αυτός μας δίνει έξτρα χρόνο για να ετοιμάσουμε την παρουσίαση ή πρέπει να το κάνουμε πριν από μόνοι μας; Και κάτι άλλο παρουσιάζουμε ένα ένα λόγο εναλλάξ ή λέω εγώ τους δύο μου και μετά ο άλλος τους συο δικούς του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαχα. Να σε ρωτήσω κάτι. Στο σημείο που αποφασίζουμε σε ένα όταν τελειώσουμε το λέμε στον εξεταστή και μετά αυτός μας δίνει έξτρα χρόνο για να ετοιμάσουμε την παρουσίαση ή πρέπει να το κάνουμε πριν από μόνοι μας; Και κάτι άλλο παρουσιάζουμε ένα ένα λόγο εναλλάξ ή λέω εγώ τους δύο μου και μετά ο άλλος τους συο δικούς του;

Koίτα..Στην αρχή παρουσιάζεις εσύ τα δικά σου και αυτός τα δικά του,και όχι εναλλάξ! Όλα μαζί..Και στη συνέχεια διαλέγει εκείνος ένα από τα δικά σου και εσύ ένα από τα δικά του (γι'αυτό πρέπει να τον ακούς προσεκτικά όταν τα παρουσιάζει)..Και μετά αφου καταλήξετε σε 2,σας δίνει λίγο χρόνο να αποφασίσετε για ένα,και να το παρουσιάσετε αργότερα. Ελπίζω να σε βοήθησα! Απ'όσο ξέρω έτσι είναι, δεν νομίζω τώρα να έχουν καμία δική τους τεχνική, τι να πω..:/:

Αα απ'οτι κατάλαβα εννοείς τους λόγους για την τελική σας επιλογή; Νομίζω δεν είναι εναλλάξ, λες τους 2 εσύ και μετά εκείνος τους αλλους 2..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ax σ'ευχαριστώ πάρα πολύ. Εσύ δίνεις σήμερα ε; Μακάρι να περάσεις... Για μένα το βλέπω δύσκολο. Το απεχθάνομαι αυτό το speaking. Ακόμα 100% δεν έχω καταλάβει τι θα κάνω και σε λίγες ώρες δίνω...

Παλιά έμπαινε ένας μόνος του μέσα και στην αρχή είχε προσωπικές ή γενικές ερωτήσεις. Μετά αν ο εξεταστής έβλεπε ότι η συζήτηση προχώραγε μπορούσε άνετα να συνεχίσει μέχρι το τέλος της εξέτασης με χαλαρή κουβέντουλα. Αλλιώς σου έβγαζε δυο εικόνες ή περρισότερες (δεν είμαι σίγουρη) και μιλάγατε για αυτές.
Για το πρώτο σκέλος (αν και θα το δεις αφότου εξεταστείς, μάλλον):

Μπορείς να δεις εδώ τη δομή της εξέτασης, καθώς και παραδείγματα του κάθε μέρους της προφορικής εξέτασης:)

Για το δεύτερο σκέλος:

Αυτή είναι η εξέταση του ECCE:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Για το πρώτο σκέλος (αν και θα το δεις αφότου εξεταστείς, μάλλον):

Μπορείς να δεις εδώ τη δομή της εξέτασης, καθώς και παραδείγματα του κάθε μέρους της προφορικής εξέτασης:)

Για το δεύτερο σκέλος:

Αυτή είναι η εξέταση του ECCE:confused:
Tι να σου πω, πάντως 100% έτσι γινόταν παλιά.

Ουφ το speaking μου τέλειωσε! Νομίζω τα πήγα πολύ καλά! Αμφιβάλλω αν θα κοπώ. Μιλούσα άνετα και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Τι ήθελαν και την άλλαξαν την εξέταση, τότε;
:mpinelik:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Tι να σου πω, πάντως 100% έτσι γινόταν παλιά.

Ουφ το speaking μου τέλειωσε! Νομίζω τα πήγα πολύ καλά! Αμφιβάλλω αν θα κοπώ. Μιλούσα άνετα και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένη.

Μπράβο καλή επιτυχία..Εμένα έπεσε δύσκολο θέμα και ήμασταν και 3 μέσα..Εντάξει καλά τα είπα, 2 φορές κόλλησα αλλά ελπίζω να μη μου στοιχίσει πολύ..Κι εγώ μάλλον πέρασα!:)

Τι ήθελαν και την άλλαξαν την εξέταση, τότε;
:mpinelik:

Για να μας παιδεύουν :rant: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jim_1995

Νεοφερμένος

Ο jim_1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
τι θεματα σας ρωτησαν στο ecpe?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά μου έπεσε να διαλέξεις ένα έκθεμα για ένα μουσείο..Και στη συνέχεια που έμαθα και τα άλλα 3 θέματα έμαθα πως αυτό ήταν το πιο δύσκολο..Γκαντεμιά..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Κι εμένα μου είχε πέσει το πιο δύσκολο στο ECCE, αλλά πήρα HP. Μην ανησυχείς, θα πάρεις καλό βαθμό.

Κατά τη γνώμη μου, παίζει ρόλο και το επίπεδο αγγλικών του συνομιλητή σου και κατά πόσο είναι ικανός να μιλήσει τη γλώσσα.

Μακάρι να μου τύχει κάποιος/α με καλή προφορά, γιατί την ελληνο-αγγλική προφορά δεν την μπορώ καθόλου:P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elenits@

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Παιδιαααααα!!! Να ρωτήσω κάτι?
Πώς γίνονται τα προφορικά στο ECCE??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Κι εμένα μου είχε πέσει το πιο δύσκολο στο ECCE, αλλά πήρα HP. Μην ανησυχείς, θα πάρεις καλό βαθμό.

Κατά τη γνώμη μου, παίζει ρόλο και το επίπεδο αγγλικών του συνομιλητή σου και κατά πόσο είναι ικανός να μιλήσει τη γλώσσα.

Μακάρι να μου τύχει κάποιος/α με καλή προφορά, γιατί την ελληνο-αγγλική προφορά δεν την μπορώ καθόλου:P:lol:

Εγώ προσωπικά δεν έχω καλή προφορά αλλά μιλάω παρόλ'αυτά! :P Βρε να περάσω θέλω και δεν με νοιάζει αν θα είναι low ή high pass!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Παιδιαααααα!!! Να ρωτήσω κάτι?
Πώς γίνονται τα προφορικά στο ECCE??
Τα προφορικά στο ECCE, είναι πολύ εύκολα.

Πρώτα σου κάνει ερωτήσεις για τον ελεύθερό σου χρόνο, την οικογένειά σου, το μέρος που κατάγεσαι/ζεις κλπ
Στο δεύτερο μέρος, σου δείχνει δύο φωτογραφίες μαζί με κάποιες ερωτήσεις, που πρέπει να ρωτήσεις. Ο εξεταστής σου απαντά και εσύ πρέπει να θυμάσαι αυτά που λέει. Μετά, θα σε ρωτήσει ποια εκδοχή θα προτιμούσες και εσύ, με βάση αυτά που σου είπε, θα του πεις ποια είναι η καλύτερη εκδοχή και θα του εξηγήσεις γιατί.
Στο τρίτο μέρος, θα σε ρωτήσει για κάτι που έχει να κάνει με το θέμα του δεύτερου μέρους, μόνο που θα είναι για πιο γενικό σύνολο.

Αν δεν κατάλαβες κάτι, εμείς είμαστε εδώ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elenits@

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
αα κατάλαβα!! έτσι τα κάνουμε και στο φροντιστήριο..:D
Μας είπανε ότι στα προφορικά δύσκολα κόβουν, αλλά και πάλι αγχώθηκα...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Δεν είναι τίποτα,μην ανησυχείς! Μπροστά στου ECΡΕ του ΕCCE είναι παιχνιδάκι! Και εγώ τώρα το κατάλαβα! Άμα συνεχίσεις για prof θα το καταλάβεις κι εσύ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
χερει κανεις περιπου ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα?
emily...και μενα το μουσειο..ε ευκολο ηταν.Κατανοητες λεξεις και προτασεις και ειχα και καλους εξεταστες.
Παιδια πειτε μου τη γνωμη σας
Εγω νομιζω δεν εκανα λαθη και αν εκανα λιγα,ειπα καποια key words,συνδετικα και ετσι αλλα οχι πολλα και επαναμβανα συχνα το πιστευω..:redface:οταν δεν αποφασιζαμε με τον συμμαθητη αυτοι γελουσαν..Γενικα νομιζω οτι φαινομουν ανετος.Τι λετε περασα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά μου έπεσε να διαλέξεις ένα έκθεμα για ένα μουσείο..Και στη συνέχεια που έμαθα και τα άλλα 3 θέματα έμαθα πως αυτό ήταν το πιο δύσκολο..Γκαντεμιά..:/:
Kαι εμένα και όντως ήταν το πιο δύσκολο... Ποιο διαλέξατε; Εμείς το τρένο...
χερει κανεις περιπου ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα?
emily...και μενα το μουσειο..ε ευκολο ηταν.Κατανοητες λεξεις και προτασεις και ειχα και καλους εξεταστες.
Παιδια πειτε μου τη γνωμη σας
Εγω νομιζω δεν εκανα λαθη και αν εκανα λιγα,ειπα καποια key words,συνδετικα και ετσι αλλα οχι πολλα και επαναμβανα συχνα το πιστευω..:redface:οταν δεν αποφασιζαμε με τον συμμαθητη αυτοι γελουσαν..Γενικα νομιζω οτι φαινομουν ανετος.Τι λετε περασα?
Ναι μωρέ, πρέπει να είσαι τελείως άσχετος για να σε κόψουν οι Αμερικάνοι (ελπίζω να μην κόψουν εμένα και γίνω τελείως ρεζίλι:D), αλλά η αλήθεια είναι ότι είναι φιλικοί και άνετοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Εμείς τα μουσικά όργανα (ήταν το δικό μου χεχε!) Αλλά εμείς ήμασταν και 3 και είχαμε 3 φυλλάδια άρα δεν ξέρω αν είχατε αυτή την επιλογή εσείς..Ναι και σε εμάς ήταν πάρα πολύ φιλικοί και όλο έκαναν πλάκα,γελούσαν κτλ..Μακάρι να μας περάσουν! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εμείς τα μουσικά όργανα (ήταν το δικό μου χεχε!) Αλλά εμείς ήμασταν και 3 και είχαμε 3 φυλλάδια άρα δεν ξέρω αν είχατε αυτή την επιλογή εσείς..Ναι και σε εμάς ήταν πάρα πολύ φιλικοί και όλο έκαναν πλάκα,γελούσαν κτλ..Μακάρι να μας περάσουν! :P
Α, εμείς δεν την είχαμε αυτή...
Όταν είδα το μήνυμα σου λέω, αμάν την έκατσα, κάτι διαβάσαμε λάθος και τα κάναμε σαλάτα...Χαχαχαχα. Ουφ, τώρα ενωθείτε όλοι να εγχωθούμε για τα γραπτά! Αρχίζοντας από το απαραδεκτό listening. Αν και εκεί βέβαια πάω καλά. Παίρνω γύρω στο 45/50.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Χαχαχα γι'αυτό το διευκρίνισα μετά ;) Το φοβάμαι πάρα πολύ το listening και αυτό γιατί έχω ξανακοπεί εκεί.. Εγώ παίρνω συνήθως 36-40..Στο μεταίχμιο δηλαδή..Και δεν ξέρω αν έχω ελπίδες..:(

Α, εμείς δεν την είχαμε αυτή...
Όταν είδα το μήνυμα σου λέω, αμάν την έκατσα, κάτι διαβάσαμε λάθος και τα κάναμε σαλάτα...Χαχαχαχα. Ουφ, τώρα ενωθείτε όλοι να εγχωθούμε για τα γραπτά! Αρχίζοντας από το απαραδεκτό listening. Αν και εκεί βέβαια πάω καλά. Παίρνω γύρω στο 45/50.

Alis να σε ρωτήσω κάτι; Συνήθως στα προφορικά πρέπει να πεις αυτά στις κουκκίδες με δικές σου λέξεις κτλ.. Όμως σε αυτό ήταν λίγο δύσκολα..Εσύ τα είπες με δικά σου λόγια ή απλά τα ανέφερες με συνδετικές λέξεις κτλ; Ρωτάω γιατί ο άλλος δίπλα μου τα έλεγε το ένα μετά το άλλο ακριβώς έτσι όπως ήταν και όταν τέλειωσε η εξετάστρια χαμογέλασε σαν να εννοούσε 'καλά τα πήγες'..Δηλαδή δεν σε κόβουν άμα δεν τα λες με δικά σου λόγια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top