Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Μάιος-Ιούνιος 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

PanagiotisTh

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Για να ρωτήσω και σε αυτό το θέμα. :P

Εσείς που δώσατε ECPE, είχατε το βιβλίο Words You Need by Sylvia Kar? Πώς σας φάνηκε? Πέσανε πολλές λέξεις από εκεί, στις εξετάσεις?
Nαι εγω το ειχα. Και το διαβασα ολο. Γενικα φαινονται παρα πολλα (και ειναι σε ενα βαθμο), αλλα εχει πολλες επαναληψεις.
Να σου πω δε θυμαμαι αν επεσαν πολλες λεξεις. Στο vocabulary νομιζω πως οχι, καθως ηταν γελοιο. Μετα στα κειμενα ισως να επεσαν (συμπεριλαμβανομενου και του cloze). Κατα τη γνωμη μου, καθε μαθητης πρεπει να το κανει. Βοηθαει πολυ και στην Εκθεση και στο Oral.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Παιδιά, για μισό κόπηκε, γιατί αν είχε μόνο ένα BF στο writing θα περνούσε.
Βέβαια για ότι έκανε στο listening μόνο αυτός φταίει, για το writing μπορεί να βαθμολόγησαν αυστηρά οι εξεταστές.

Από πότε ισχύει αυτό???????
Όταν έδωσα εγώ έπρεπε κάποιος να τα περάσει όλα τουλάχιστον με low pass.
τι τσατσιές είναι αυτές??? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Nαι εγω το ειχα. Και το διαβασα ολο. Γενικα φαινονται παρα πολλα (και ειναι σε ενα βαθμο), αλλα εχει πολλες επαναληψεις.
Να σου πω δε θυμαμαι αν επεσαν πολλες λεξεις. Στο vocabulary νομιζω πως οχι, καθως ηταν γελοιο. Μετα στα κειμενα ισως να επεσαν (συμπεριλαμβανομενου και του cloze). Κατα τη γνωμη μου, καθε μαθητης πρεπει να το κανει. Βοηθαει πολυ και στην Εκθεση και στο Oral.

Ααα να σε ρωτήσω.. :P Μάθαινες απ'έξω απλά τις λέξεις ή μαζί και τα συνώνυμα και τον ορισμό τους?

Και το λεξιλόγιο ήταν όντως τόσο εύκολο? Εμένα αυτό με αγχώνει λίγο. Τι άλλα βιβλία είχες διαβάσει και σου φάνηκε εύκολο? :P

Από πότε ισχύει αυτό???????
Όταν έδωσα εγώ έπρεπε κάποιος να τα περάσει όλα τουλάχιστον με low pass.
τι τσατσιές είναι αυτές??? :/:

Από το 2010 και μετά νομίζω. Πλέον με 3 LP και ένα BF περνάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Ααα να σε ρωτήσω.. :P Μάθαινες απ'έξω απλά τις λέξεις ή μαζί και τα συνώνυμα και τον ορισμό τους?

Και το λεξιλόγιο ήταν όντως τόσο εύκολο? Εμένα αυτό με αγχώνει λίγο. Τι άλλα βιβλία είχες διαβάσει και σου φάνηκε εύκολο? :P



Από το 2010 και μετά νομίζω. Πλέον με 3 LP και ένα BF περνάς.
νομιζω απο τον μαιο του 2009 οταν αλλαξε και η δομη του speaking στο ecpe.το θεωρω δικαιο γιατι υπηρχαν περιπτωσεις που καποιος με 3 hp και 1 boderline συχνοτερα στο listening να κοβεται και καποιος με 4lp να περνα.ηταν κριμα να κοβεται καποιος επειδη σε 1 ενοτητα δεν τα πηγα πολυ καλα.αλλωστε το λεει και το ονομα boderline fail σημαινει οτι κοπηκε για λιγο-ειναι οριακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanagiotisTh

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ααα να σε ρωτήσω.. :P Μάθαινες απ'έξω απλά τις λέξεις ή μαζί και τα συνώνυμα και τον ορισμό τους?

Και το λεξιλόγιο ήταν όντως τόσο εύκολο? Εμένα αυτό με αγχώνει λίγο. Τι άλλα βιβλία είχες διαβάσει και σου φάνηκε εύκολο? :P
Δεν ειναι αναγκη να μαθεις τα συνωνυμα απο το πρωτο κεφαλαιο, απλα γιατι τα εχει στα επομενα ;) Και δινει πιο ακριβη αποδοση.
Κοιταξε να φτιαχνεις προτασεις με τις λεξεις, και ετσι θα σου μενουν.

Το λεξιλογιο ηταν παραδοξως ευκολο (φετος ειχε λιγο πιο τσιμπημενο grammar). Το πηρα με 1 μηνα προετοιμασια.
Εβγαλα ολο το Words you Need με 2 επαναληψεις και 4 βιβλια practice.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Δεν ειναι αναγκη να μαθεις τα συνωνυμα απο το πρωτο κεφαλαιο, απλα γιατι τα εχει στα επομενα ;) Και δινει πιο ακριβη αποδοση.
Κοιταξε να φτιαχνεις προτασεις με τις λεξεις, και ετσι θα σου μενουν.

Το λεξιλογιο ηταν παραδοξως ευκολο (φετος ειχε λιγο πιο τσιμπημενο grammar). Το πηρα με 1 μηνα προετοιμασια.
Εβγαλα ολο το Words you Need με 2 επαναληψεις και 4 βιβλια practice.
σε 1 μηνα ειμαι σιγουρος οτι τασ εκανες ολα αυτα:mad::mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanagiotisTh

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
σε 1 μηνα ειμαι σιγουρος οτι τασ εκανες ολα αυτα:mad::mad::mad::mad::mad:
ακριβως σε 1 μηνα ;) Θες αποδειξη απο την καθηγητρια μου για τα μαθηματα? Απλα εκανα πολλες ωρες και διαβαζα επιπλεον.
Ψιλοεχεσα το σχολειο και εκανα αυτα. :) Επικεντρωθηκα στα αγγλικα (για να τα τελειωσω) και στο πιανο γιατι εχω φτασει σε δυσκολο επιπεδο και απλα δε θα εχω την ευκαρια αυτο το χρονο να διαβασω πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Δεν ειναι αναγκη να μαθεις τα συνωνυμα απο το πρωτο κεφαλαιο, απλα γιατι τα εχει στα επομενα ;) Και δινει πιο ακριβη αποδοση.
Κοιταξε να φτιαχνεις προτασεις με τις λεξεις, και ετσι θα σου μενουν.

Το λεξιλογιο ηταν παραδοξως ευκολο (φετος ειχε λιγο πιο τσιμπημενο grammar). Το πηρα με 1 μηνα προετοιμασια.
Εβγαλα ολο το Words you Need με 2 επαναληψεις και 4 βιβλια practice.

Χμμμ... οι προτάσεις που έχει κάτω από τις λέξεις με βοηθάνε πολύ να τις απομνημονεύσω...
Με εκνευρίζει λίγο που δεν είναι ακριβώς συνώνυμα οι λέξεις που παραθέτει από δίπλα. :P

Και εγώ θα πάω με κάτι λιγότερο από 4 μήνες για να δώσω... :'( :P Ποιανού συγγραφέα τα practice tests?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Χμμμ... οι προτάσεις που έχει κάτω από τις λέξεις με βοηθάνε πολύ να τις απομνημονεύσω...
Με εκνευρίζει λίγο που δεν είναι ακριβώς συνώνυμα οι λέξεις που παραθέτει από δίπλα. :P

Και εγώ θα πάω με κάτι λιγότερο από 4 μήνες για να δώσω... :'( :P Ποιανού συγγραφέα τα practice tests?? :P
κι εγω εκανα αυγουστο-νοεμβριο 4 μηνες αλλα δεν πιστευω με την καμια οτι ο απο πανω το πηρε με 1 μηνα προετοιμασια βγαζοντας 5 βιβλια.με την καμια ομως και ελπιζω να μην το πιστεψει και κανεις και νομισει οτι με 1 μηνα παιρνεις ecpe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
κι εγω εκανα αυγουστο-νοεμβριο 4 μηνες αλλα δεν πιστευω με την καμια οτι ο απο πανω το πηρε με 1 μηνα προετοιμασια βγαζοντας 5 βιβλια.με την καμια ομως και ελπιζω να μην το πιστεψει και κανεις και νομισει οτι με 1 μηνα παιρνεις ecpe.

:hmm: Δεν ξέρω, πάντως είναι γενικά η νέα μόδα. :P Πολλοί προετοιμάζονται μόνο με practice tests.

Εντάξει, τώρα θα μου πεις με 1-4 μήνες δεν πας για να μάθεις αγγλικά, αλλά για το πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanagiotisTh

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Χμμμ... οι προτάσεις που έχει κάτω από τις λέξεις με βοηθάνε πολύ να τις απομνημονεύσω...
Με εκνευρίζει λίγο που δεν είναι ακριβώς συνώνυμα οι λέξεις που παραθέτει από δίπλα. :P

Και εγώ θα πάω με κάτι λιγότερο από 4 μήνες για να δώσω... :'( :P Ποιανού συγγραφέα τα practice tests?? :P
Γι' αυτο, τις εχει και πιο μετα ;) Εγω καποιες τις εψαχνα και σε λεξικο.

κι εγω εκανα αυγουστο-νοεμβριο 4 μηνες αλλα δεν πιστευω με την καμια οτι ο απο πανω το πηρε με 1 μηνα προετοιμασια βγαζοντας 5 βιβλια.με την καμια ομως και ελπιζω να μην το πιστεψει και κανεις και νομισει οτι με 1 μηνα παιρνεις ecpe.
Μα ουτε κι εγω πιστευα πως θα το παρω ;) Το εδωσα μονο και μόνο επειδη αλλαξε η ημερομηνια. Θα το εδινα Δεκεμβρη 2012 και με καλοκαιρινα μαζι ισως. Και η καθηγητρια μου ειδε πως εγραφα 85αρια συνολο, και οταν μαθαμε οτι αλλαξε η ημερομηνια ειπαμε να προσπαθησουμε.

Και εγω δε συμβουλευω κανεναν να δωσει με 1 μηνα. Καθως και εγω ειχα 1 HP, 1 P και 2 LP και δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος. Και επισης ειναι πολυ κουραστικο, γιατι εχει καθημερινα μαθηματα (2ωρα) εκτος Κυριακης. Επισης οπως ειπα και πριν πρεπει να αφησετε καποια πραγματα ;) Εμενα η μονη μου επιλογη, ηταν το σχολειο, στο οποιο ενω στα 2 τετραμηνα εβγαλα 19,5 στις εξετασεις εγραψα 17

Απλα εκανα τα practice απανωτα με καθε μερα μαθημα. Οταν γυρισω αν θες, σου στελνω τη δηλωση μου (εχω αντιγραφο), και αναγραφεται ημερομηνια εγγραφης. Ειναι τελευταια στιγμη. Καπου στις 10/05.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ποια practice tests έκανες? :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanagiotisTh

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Eκανα:
ECPE Book 1 (HAU)
ECPE Book 2 (HAU
10 Final Examinations for the Michigan Proficiency (Sylvia Kar)
10 More Final Examinations for the Michigan Proficiency (Sylvia Kar)
Michigan Proficiency Practice Tests (Piniaris)

+Tο Words You Need και κατι φωτοτυπιες που μου ειχε δωσει για εκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Eκανα:
ECPE Book 1 (HAU)
ECPE Book 2 (HAU
10 Final Examinations for the Michigan Proficiency (Sylvia Kar)
10 More Final Examinations for the Michigan Proficiency (Sylvia Kar)
Michigan Proficiency Practice Tests (Piniaris)

+Tο Words You Need και κατι φωτοτυπιες που μου ειχε δωσει για εκθεση

Ααα οκ, ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Στο δικό μου φροντιστήριο που θα ξεκινήσω σε περίπου ένα μήνα Proficiency είναι συνολικά 1,5 χρόνος... :/ Δηλαδή θα κάνω φέτος και του χρόνου το καλοκαίρι και θα δώσω τον Νοέμβριο του 2013... Λίγο υπερβολικό; Βέβαια εμείς δεν έχουμε την τάξη D senior... Κατευθείαν από C senior πάμε Pre lower (B1) μετά Lower (B2) και μετά Proficiency 1,5 χρόνος... Μου φαίνεται λίγο αρκετό, αλλά ίσως δεν θέλει να μας βάλει αμέσως στο ψητό... Πάντως είναι πολύ καλό φροντιστήριο γιατί γενικά τα παιδιά που βλέπω και δίνουν εξετάσεις από το δικό μου έχουν σχετικά υψηλότερους βαθμούς και από άλλους καλούς μαθητές άλλων φροντιστηρίων... Πάντως μου αρέσει η ιδέα του 1,5 χρόνου γιατί ίσως υπάρξει καλύτερη προετοιμασία... Αλλά είναι και αρκετά τα λεφτά... 170 € / μήνα για 1,5 χρόνο... και δεν μας περισσεύουν κιόλας... αλλά ούτως ή άλλως θα σπουδάσω αγγλική φιλολογία οπότε μου είναι απαραίτητο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Γι' αυτο, τις εχει και πιο μετα ;) Εγω καποιες τις εψαχνα και σε λεξικο.

Ναι και εγώ ψάχνω μερικές για να έχω την σωστή ερμηνεία.

Στο δικό μου φροντιστήριο που θα ξεκινήσω σε περίπου ένα μήνα Proficiency είναι συνολικά 1,5 χρόνος... :/ Δηλαδή θα κάνω φέτος και του χρόνου το καλοκαίρι και θα δώσω τον Νοέμβριο του 2013... Λίγο υπερβολικό; Βέβαια εμείς δεν έχουμε την τάξη D senior... Κατευθείαν από C senior πάμε Pre lower (B1) μετά Lower (B2) και μετά Proficiency 1,5 χρόνος... Μου φαίνεται λίγο αρκετό, αλλά ίσως δεν θέλει να μας βάλει αμέσως στο ψητό... Πάντως είναι πολύ καλό φροντιστήριο γιατί γενικά τα παιδιά που βλέπω και δίνουν εξετάσεις από το δικό μου έχουν σχετικά υψηλότερους βαθμούς και από άλλους καλούς μαθητές άλλων φροντιστηρίων... Πάντως μου αρέσει η ιδέα του 1,5 χρόνου γιατί ίσως υπάρξει καλύτερη προετοιμασία... Αλλά είναι και αρκετά τα λεφτά... 170 € / μήνα για 1,5 χρόνο... και δεν μας περισσεύουν κιόλας... αλλά ούτως ή άλλως θα σπουδάσω αγγλική φιλολογία οπότε μου είναι απαραίτητο...

Οι περισσότεροι το δίνουν σε 1-2 χρόνια το πολύ. Νομίζω καλά είναι. Εμένα με πιέζει ο χρόνος, γι'αυτό δίνω σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

Πάντως να ξέρεις πως μακροπρόθεσμα ο πιο κερδισμένος θα είναι αυτός που έδωσε proficiency σε 1 χρόνο και όχι σε 5 μήνες. Αυτό γιατί ο εγκέφαλος για να αποθηκεύσει μεγάλο όγκο πληροφοριών θέλει και το αντίστοιχο χρονικό διάστημα. Γιατί άραγε πηγαίνουμε κάθε μέρα σχολείο και δεν καλύπτουμε όλη την ύλη σε 1 εβδομάδα? Γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο. Τέσπα... :P Βγαίνω λίγο off.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ναι και εγώ έτσι λέω... Καλύτερα αργά και σταθερά... Χρόνο έχω αφού τώρα ξεκινάω το λύκειο και οι πανελλήνιες δεν θα με πιάσουν... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
η d senior ειναι η pre lower
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
στη θεσσαλονικη δεν εχει e senior
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top