Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Μάιος-Ιούνιος 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Βασικά ίσως φταίει ότι κάνω αρκετά μικρά γράμματα... Γράφω περίπου 25 γραμμές σπιράλ α4 και η καθηγήτριά μου μάλιστα μου λέει ότι είναι μια χαρά η έκταση... Άλλωστε σε μισή ώρα δεν προλαβαίνω παραπάνω να γράψω. (πάντως αν μετράνε λέξεις γράφω σίγουρα καμιά 330-350 κάθε φορά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Βασικά ίσως φταίει ότι κάνω αρκετά μικρά γράμματα... Γράφω περίπου 25 γραμμές σπιράλ α4 και η καθηγήτριά μου μάλιστα μου λέει ότι είναι μια χαρά η έκταση... Άλλωστε σε μισή ώρα δεν προλαβαίνω παραπάνω να γράψω. (πάντως αν μετράνε λέξεις γράφω σίγουρα καμιά 330-350 κάθε φορά)
Τότε, βάσει όσων λες, λογικά είσαι εντάξει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Πιστεύω ότι δεν έχει τόσο σημασία η έκταση.. όσο το νόημα του περιεχομένου. Εγώ γράφω περιπου μια Α4 και 2-3 σειρές απο πίσω. Αν και κάνω μικρά γράμματα. Θα δώσω με το καλό τον Δεκέμβρη του 2012 αλλιώς τον Μάιο. Είναι απίστευτα δύσκολο και θέλει παααααρα πολύ προετοιμασία. Δεν εχω αρχίσει ακόμη τα tests. Βασικά δεν νιώθω έτοιμη καθόλου.
Giorgos1987: και εγω αυτο θελω.. γιατι το ζητανε στον εργασιακο τομεα. Όχι οτι θα ανταμειφθεις παραπανω οσον αφορα το χρηματικο μέρος αλλα στο να σε επιλεξουν εν συγκρισει με καποιον αλλον.
Θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει καποια βιβλια για practice tests? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nigeo

Νεοφερμένος

Ο nigeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
για την έκθεση θα έδινα τη συμβουλή να μην αφήσετε ούτε 1 λεπτό να πάει χαμένο...την ώρα που θα σας δίνει οδηγίες η συντονίστρια κοιτάτε τα θέματα και αποφασίζετε μέχρι να τελειώσει τις οδηγίες ποιό από τα 2 θα επιλέξετε...το ένα ειναι πάντα σαφώς απλούστερο από το άλλο...αν ειστε "δυνατοί" στην έκθεση και θέλετε μεγάλο βαθμό προτρέπω να επιλέξετε το δύσκολο...ο χρόνος ειναι τρομερά πιεστικός...όταν γράφετε εκθέσεις σπίτι σας να χρονομετρείστε και στα 30 λεπτά να κατεβάζετε τα μολύβια...πρέπει να συνηθίσετε να ολοκληρώνετε την έκθεση με πρόλογο,κυρίως θέμα και επίλογο μέσα σε 30 λεπτά...η έκθεση πάντως δεν ειναι το κομμάτι που χτυπάνε ποτέ...πάντα τα ίδια ποσοστά αποτυχίας εμφανίζονται εκεί...αυτό που μπορούν να χτυπήσουν για να κόψουν περισσότερο κόσμο αν θέλουν είναι το listening και το V από το GCVR...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου nigeo. Ο χρόνος είναι απίστευτα λίγος.. με πόσες εκθέσεις πιστεύεις οτι θα ήμουν έτοιμη; Το έχεις περάσει εσύ, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Συμβουλή: Κάντε ένα outline στην αρχή (γράψτε 2-3 επιχειρήματα ονομαστικά). Με βοήθησε πάρα πολύ πέρυσι που έδινα;) Όχι μόνο πέρασα, αλλά μου έμεινε και χρόνος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Thank u jj!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εννοείται πως επιβάλλεται το σχεδιάγραμμα. Σε όποια γλώσσα κι αν εξετάζεσαι.

Όσον αφορά στα όσα είπε ο nigeo, δε συμφωνώ απόλυτα. Μόλις άρχισα εγώ την προετοιμασία, η έκθεση, μου έπαιρνε περίπου 50 λεπτά. Έπειτα από λίγο καιρό έφθασα τα 40'. Λίγους μήνες πριν δώσω τα 25'-30'. Πιστεύω πως αυτό μου έκανε καλό, καθώς έμαθα, αρχικά, να χρησιμοποιώ πλούσιο λεξιλόγιο και, σιγά-σιγά, να το ενσωματώνω ακόμα και στις πιο γρήγορες εκθέσεις μου. Δεν είναι ο κανονας, αλλά εμένα με βοήθησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Εννοείται πως επιβάλλεται το σχεδιάγραμμα. Σε όποια γλώσσα κι αν εξετάζεσαι.

Όσον αφορά στα όσα είπε ο nigeo, δε συμφωνώ απόλυτα. Μόλις άρχισα εγώ την προετοιμασία, η έκθεση, μου έπαιρνε περίπου 50 λεπτά. Έπειτα από λίγο καιρό έφθασα τα 40'. Λίγους μήνες πριν δώσω τα 25'-30'. Πιστεύω πως αυτό μου έκανε καλό, καθώς έμαθα, αρχικά, να χρησιμοποιώ πλούσιο λεξιλόγιο και, σιγά-σιγά, να το ενσωματώνω ακόμα και στις πιο γρήγορες εκθέσεις μου. Δεν είναι ο κανονας, αλλά εμένα με βοήθησε.

Εγω ακομη δεν εχω προσαρμοστει με τον χρονο. Προσπαθω να εμλπουτισω το λεξιλογιο και τη γραμματικη. Και μετα για το χρονο βλεπουμε. Πραγματικα αρχιζω και αγχωνομαι :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εγω ακομη δεν εχω προσαρμοστει με τον χρονο. Προσπαθω να εμλπουτισω το λεξιλογιο και τη γραμματικη. Και μετα για το χρονο βλεπουμε. Πραγματικα αρχιζω και αγχωνομαι :Ρ
No need to worry! :)
Τώρα ξεκίνησες την προετοιμασία; Κι αν ναι, πότε σκέφτεσαι να δώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
No need to worry! :)
Τώρα ξεκίνησες την προετοιμασία; Κι αν ναι, πότε σκέφτεσαι να δώσεις;

Ξεκινησα Οκτωβρη. Αλλα ειχα να κανω Αγγλικα απο τοτε που ειχα παρει το Lower δηλαδη Δεκεμβρη του 2009. Οποτε μου ηρθαν καπως αποτομα. Τα Αγγλικα γενικα δεν με τρελαινουν.. τα θεωρω δυσκολα! Σκεφτομαι για Δεκεμβρη φετος αλλα μαλλον ακατορθωτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ξεκινησα Οκτωβρη. Αλλα ειχα να κανω Αγγλικα απο τοτε που ειχα παρει το Lower δηλαδη Δεκεμβρη του 2009. Οποτε μου ηρθαν καπως αποτομα. Τα Αγγλικα γενικα δεν με τρελαινουν.. τα θεωρω δυσκολα! Σκεφτομαι για Δεκεμβρη φετος αλλα μαλλον ακατορθωτο!
Μπορείς να το επιδιώξεις μέσα σε ένα χρόνο, αρκεί να αφιερωθείς κατά κάποιον τρόπο σε αυτά, δεδομένου πως δε σου αρέσουν και πολύ.
Τα χρειάζεσαι στον εργασιακό τομέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Μπορείς να το επιδιώξεις μέσα σε ένα χρόνο, αρκεί να αφιερωθείς κατά κάποιον τρόπο σε αυτά, δεδομένου πως δε σου αρέσουν και πολύ.
Τα χρειάζεσαι στον εργασιακό τομέα;

Exactly! Για αυτον τον λογο. Ενταξει οσο να ναι σου δινει και το πλεονεκτημα να διδαξεις. Μου αρεσουν αλλα οχι πολυ! τα εχω φοβηθει απο μικρη..ισως αυτο φταιει! Θελει πολυ διαβασμα και επειδη δουλευω δεν μου μενει και αρκετος χρονος-δυστυχως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Exactly! Για αυτον τον λογο. Ενταξει οσο να ναι σου δινει και το πλεονεκτημα να διδαξεις. Μου αρεσουν αλλα οχι πολυ! τα εχω φοβηθει απο μικρη..ισως αυτο φταιει! Θελει πολυ διαβασμα και επειδη δουλευω δεν μου μενει και αρκετος χρονος-δυστυχως!
Ίσως θα σε βοηθούσε αν έβλεπες καμία ταινίες, σιγά-σιγά, χωρίς υπότιτλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Ίσως θα σε βοηθούσε αν έβλεπες καμία ταινίες, σιγά-σιγά, χωρίς υπότιτλους.

Το εχω κανει αλλα επειδη δινω το Αμερικανικο και οι Αμερικανικες σειρες μου την δινουν, δεν τις μπορω :P Ασε ειμαι περιπτωση χαχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Το εχω κανει αλλα επειδη δινω το Αμερικανικο και οι Αμερικανικες σειρες μου την δινουν, δεν τις μπορω :P Ασε ειμαι περιπτωση χαχα!
Ούτε τα Φιλαράκια; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Ούτε τα Φιλαράκια; :eek:
Την ξερω αυτη τη σειρα.. αλλα χωρις υποτιτλους δεν λεει χαχαχαχαχαχα!!!! Την σειρα big bang theory ειχα αρχισει αλλα δεεεεν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

andy27

Νεοφερμένος

Ο andy27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.

Δίνεις τώρα τον Μάιο; όλα καλα θα πανε αφου εισαι προετοιμασμενη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά είναι αλήθεια ότι στο ECCE θέλει προσοχή στο Listening; Αγχώνομαι για το GVR. Εάν έχει στο λεξιλόγιο λέξεις που δεν έχω ξανά συναντήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top