Εξετάσεις Cambridge FCE/CAE/CPE Δεκέμβριος 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Andreas12

Νεοφερμένος

Ο Andreas12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Όπως λέει και ο καθηγητής μου: ''Try to say what you want to say and not what you would like to say.''
Προσπάθησε απλά να εκφράσεις τα μηνύματα που θέλεις και που μπορείς να υποστηρίξεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Εντάξει, θα πρέπει να είσαι και σε μια θέση να χρησιμοποιήσεις εκφράσεις του τύπου: ''we are living in a harsh and competitive world, our economy is in dire financial straits,not to mention that most of us we are forced to,It an incontrovertible fact that these days more and more people tend to believe that,...but not overburden your speech. Try to sound as natural as you.''Well, as far as I'm concerned./I'm of the opinion that, Mind you,........., I'm afraid I can hardly afford to be original here, In fact what I mean..

βρε..αυτές οι εκφράσεις είναι απλές..
απλώς δεν πιστεύω να ρωτούν κάτι εξιδεικευμένο που χρειάζεται συγκεκριμένο λεξιλόγιο...Αν υπάρχει τέτοια περίπτωση να μην πάω να δώσω καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Τίποτα εξειδικευμένο, μην φοβάσαι λοιπόν. Φυσικά και να πάς να δώσεις. Μην είσαι χαζούλης. Τόσος κόπος και κυρίως χρήματα..μην πάνε στράφειν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Παιδιά μην το κουράζουμε άλλο. Ό,τι γράψαμε, γράψαμε. Πλέον δεν αλλάζει κάτι. Χειρότερα αγχωνόμαστε. Ούτε εξεταστική Κβαντομηχανικής ΙΙΙ να ήταν. Ας προσπαθήσουμε να πάμε καλά στο speaking, όσοι δίνουμε αυτές τις μέρες.

Καλά λέει ο Kώστας. Αντρέα να πας να δώσεις. Μια προσπάθεια κάνουμε όλοι μας. Λεφτά και κόπος. Οι γονείς μας στερήθηκαν πράγματα με αυτά τα λεφτά τόσο με τα εξέταστρα όσο και με της προετοιμασίας. Δύσκολες οι εποχές για 185 € συν κάτι χιλιάρικα € σε φροντιστήρια/ ιδιαίτερα. Προσωπικά, στο speaking στοχεύω σε απλό λεξιλόγιο και κανένα συντακτικό-γραμματικό λάθος. Ποτέ δεν θα έμπαινα στην διαδικασία ανεβασμένου λεξιλογίου με κίνδυνο λαθών και ολοκληρωτικής αποτυχίας. Προτιμώ να έχω εξασφαλισμένη την οριακή επιτυχία παρά να πάω για μαλλί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ρε το point of honour δεν είναι σωστό collocation.
Το συζητάγαμε με τις καθηγήτριές μου.

Στο Summary, τα 2 ήταν τα golden rules του πρώτου, και του δεύτερου το don't overburden the editor with mistakes και το make it as short as possible since nobody actually reads long poems.

Επίσης, αυτό με τον κηπουρό ήταν το πιο εύκολο part 3 που έχω κάνει ποτέ. Μόνο για 2 δεν είμαι σίγουρος, ίσως να τα έβαλα ανάποδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Point σημαίνει επίσης και sign, οπότε με αυτή την έννοια ταιριάζει με το honour.

Όπως και να 'χει, ο΄,τι γράψαμε, γράψαμε..Το αποτέλεσμα είναι αυτό που είτε θα μας διακιώσει είτε θα μας χαντακώσει. Ειλικρινά, νομίζω, πως όσοι κάναμε ένα γερό διάβασμα στον χρόνο που προηγήθηκε έχουμε αρκετές ελπίδες να περάσουμε το C.P.E. και μάλιστα ''with flying colours''. Και στην τελική το αν πατώσαμε σε μία ή στην τελική σε δύο ενότητες, αυτό δεν λέει κάτι από την στιγμή βέβαια που έχουμε σκοράρει καλύτερα στα υπόλοιπα papers.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Κι εγώ έδωσα την Κυριακή..
Το reading αν εξαιρέσουμε το part 2 που για κάποιο λόγο με δυσκόλεψε πολύ, τα υπόλοιπα δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολα, αν και στο part 3 ο κηπουρός με μπέρδεψε λίγο..
Στο use of english διαβάζοντας τα παραπάνω άρχισα να ανακουφίζομαι για τo part 3 (α και το άλλο που ψάχνετε νομίζω ήταν με το detail) ενώ και το transofmation πέρα από 1-2 προτάσεις δεν ήταν πολύ δύσκολο.. όσο για το part 5, στην περίληψη αυτά ήταν νομίζω , αν και τις ερωτήσεις δεν τις έπιασα (ζήτημα να έχω 2 στις 4 σωστά)
Το listening επίσης δεν ήταν πολύ δύσκολο, και στο part 2 νομίζω σχεδόν σε όλα έμπαινε μόνο 1 λέξη (εκτός αν τα έχω κάνει εγώ λάθος)
Άντε να δούμε τώρα το speaking...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Στα transformation εκείνο που με δυσκόλεψε περισσότερο ήταν το τελευταίο με την λέξη short.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_96

Νεοφερμένος

Ο giannis_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλά αποτελέσματα σε όσους έδωσαν!!! Ελπίζω να έχουμε πολλούς επιτυχόντες... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μακάρι Γιάννη!! Άντε να πάμε για άλλα πτυχία την επόμενη φορά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_96

Νεοφερμένος

Ο giannis_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Προσωπικά ελπίζω πως η επόμενη φορά που θα δώσω εξετάσεις ( σε κάποια ξένη γλώσσα) θα είναι IELTS για το πανεπιστήμιο...xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι?? Ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Δε νομίζω πως θα χρειαστεί να δώσεις ielts αν εχεις στην κατοχή σου το C.P.E με Α η B. Το ielts ενδύκνειται για μεταπτυχιακό επίπεδο σπουδών αλλά και πάλι τους αρκεί σε μερικά πανεπιστήμια το C.P.E.
Εν τω μεταξύ έστειλα το μεσημεράκι μήνυμα στο Cambridge Esol για το πότε θα βγούν τα αποτελέσματα και έλαβα το εξής μήνυμα στο e-mail μου. Πολύ γρήγορα μου απάντησαν:

Dear Kemparis,

Thank you for your email.

If you sat the CPE examination in a centre in Greece, I can confirm that the results for the 4th December session are due to be despatched on the 26th January 2012. All results information is provided to you by your exams centre so please contact them on or after this date for more information should you require it. Unfortunately it is not possible to bring these release dates forward for any reason.

I hope that this information is of assistance.

Kind regards
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_96

Νεοφερμένος

Ο giannis_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δε νομίζω πως θα χρειαστεί να δώσεις ielts αν εχεις στην κατοχή σου το C.P.E με Α η B. Το ielts ενδύκνειται για μεταπτυχιακό επίπεδο σπουδών αλλά και πάλι τους αρκεί σε μερικά πανεπιστήμια το C.P.E.

Εγώ έχω CPE με A . Βέβαια δεν ξέρω αν θα το δεχτούν όταν είναι να κάνω αίτηση στο πανεπιστήμιο γιατί το πήρα το Μάη και τώρα πάω πρώτη Λυκείου. Άρα είναι κάμποσα χρόνια ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Χμ, αυτό είναι ένα από τα λάθη/σφάλματα κάποιων φροντιστηρίων που στέλνουν μικρά παιδιά σε ηλικία να δίνουν ένα τόσο απαιτητικό πτυχίο. Προς θεού, δεν το κατακρίνω και ειλικρινά σου μιλάω,χαίρομαι που το έχεις ήδη πάρει και μάλιστα με grade Α. Αυτό σημαίνει πως κόπιασες αρκετά και σου αξίζουν συγχαρητήρια. Απλά, αν διαβάσεις κάποια reports ίδιου το πανεπιστημίου, το C.P.E ενδύκνειται για ηλικίες 20-23, και αυτή είναι και η μέση ηλικία άλλων υποψηφίων στην Ευρώπη που συμμετέχουν. Γιατί σκέψου, αν το πάρεις τότε, αμέσως μετά, κάνεις και το μεταπτυχιακό σου και τα χεις τα αγγλικά και πολύ πιο φρέσκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_96

Νεοφερμένος

Ο giannis_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Τα αγγλικά τα έχω πάντα φρέσκα. Δεν υπάρχει θέμα με αυτό γιατί μιλάω και στο σπίτι Αγγλικά και έχω φίλους στην Αγγλία που μιλάμε σε καθημερινή βάση. Για προπτυχιακό θα πάω Αγγλία, αλλά και να μην το δεχτούν θα δώσω IELTS η κάποιο A-Level English και τελειώνει το θέμα. Τέλος πάντων, θα δείξει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία σε ο,τι κι'αν κάνεις στην ζωή σου και αν και θα ακουστεί ίσως κάπως επιτηδευμένα, αλλά δεν το λέω υπό αυτή την βάση, χρυσά γράμματα να υπογράφουν από εδώ και στο εξής το ημερολόγιο της ζωής σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Πολύ άγχος λέμε..χαχαχαχαχα Δεν μπορώ άλλο να βλέπω αυτό το topic. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μετετρεψέ το σε δημιουργία. Και 'γω έχω άγχος και για να πώ την αλήθεια θα ήθελα όχι μόνο να περάσω το πτυχίο αλλά να το πάρω και με A η Β. Μάλλον ζητάω πολλά, ε; Ας είναι και με C, αρκεί να περαστεί. Ο καθηγητής μου όλη την χρονιά με είχε για Α, δεδομένου των εκθέσεων που του προσκόμιζα τα οποια είχαν όλα πλην δύο περιπτώσεων που είχαν band 4, όλες οι άλλες είχαν band 5. Αλλά ρε γαμώτο, όταν πάτας το πόδι σου στο εξεταστικό και είσαι και υπό μια σχετική πίεση χρόνου σου κόβονται τα ύπατα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μπαααααα, τα Αγγλικά τα έχεις πάντα φρέσκα όσο χρησιμοποιείς το ίντερνετ, δεν γίνεται και αλλιώς (ευτυχώς).
Τα Γαλλικά/Γερμανικά/Ισπανικά είναι δύσκολο να διατηρήσεις στο μυαλό σου.

Ε άμα βγούνε 26 Ιανουαρίου μια χαρά.
Αλλά από ό,τι κατάλαβα δεν σε αφήνει να τα δεις στο https://www.examination-services.gr/ ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις registration στην παρακάτω σελίδα του Cambridge και έτσι να έχεις άμεση πρόσβαση στο αποτέλεσμα της εξέτασης σου.
https://cambridgeesol-results.org/Members/Login.aspx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top