Εξετάσεις Γαλλικού Ινστιτούτου Δεκέμβριος 2011

Etoile 11

Νεοφερμένος

Η Etoile 11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μην ανγχώνεσαι! όλα οκ θα πάνε. Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα? Μαζί με το C1?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Το σκηνικό στο ιφα θα θελα πολύ να το δω Γιάννη! Δεν έχω ιδέα ποτέ βγαίνουν τα αποτελέσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Etoile 11

Νεοφερμένος

Η Etoile 11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κάποια στιγμή θα βγούνε..Και λογικα νωρις για να μπορει καποιος να ξαναδηλωσει συμμετοχη στις εξετασεις τον Απριλιο.

Σας χαιρετάω! Καλή επιτυχία να έχουμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γιατί όταν θα μπω πανεπιστήμιο με το καλό ( :P ) θα ασχοληθώ με άλλες γλώσσες.. Μακάρι να πιάσουν την έκθεση :( :'( . Αλλιώς θα παω στο ίφα και θα :wall: :rant: :beating:

Παντως και στην Β λυκειου διαβαζεις ανετα γαλλικα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Παντως και στην Β λυκειου διαβαζεις ανετα γαλλικα ;)
Σε αυτό θα συμφωνήσω κι εγώ..! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παντως και στην Β λυκειου διαβαζεις ανετα γαλλικα
Ισχύει αλλα όχι για εξετάσεις. Τα Sorbonne εχουν χρονοδιαγραμμα και πρεπει να τελειωσεις μια συγκεκριμενη υλη, οχι οπως το Delf που ειναι τρια πουλακια καθονταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ισχύει αλλα όχι για εξετάσεις. Τα Sorbonne εχουν χρονοδιαγραμμα και πρεπει να τελειωσεις μια συγκεκριμενη υλη, οχι οπως το Delf που ειναι τρια πουλακια καθονταν.

Ακομα καλυτερα, αν εχει υλη την διαβαζεις το καλοκαιρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ναι, αλλη ορεξη δεν ειχα να αναλυω 2 λογοτεχνικα βιβλια το καλοκαιρι... Εδω ουτε να τα διαβασω δε μπορω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
αφου ολοι σε παροτρύνουν ξεκινα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
To Delf 3 πουλάκια κάθονταν ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
daphnelg τι εννοείς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
δεν εχει γραψει εξετασεις γι αυτο το λεει

Εχω δωσει Delf. Έχω δωσει και Sorbonne. Ειμαι σε θεση να κρινω καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εχω δωσει Delf. Έχω δωσει και Sorbonne. Ειμαι σε θεση να κρινω καλυτερα.

Μιλα συγκεκριμενα, τι πτυχιο ντελφ και σορμπον εχεις δωσει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Delf B1, Sorbonne B2. Όμως, έχω κάνει και past papers DELF B2 που έχω αγοράσει απο το γαλλικό ινστιτούτο. Το γεγονός οτι το DELF υστερεί κατα τη γνώμη μου του Sorbonne σε ορισμένα ζητήματα , το χω κάνει ήδη ξεκάθαρο σε προηγούμενες δημοσιεύσεις. Αυτό που θα σχολιάσω είναι πως είναι καλύτερο να ακούμε μια καθολική παρά αποσπασματική άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Delf B1, Sorbonne B2 εχω δώσει..το ζητημα με το ντελφ ειναι οτι δεν εχει γραμματικη..και θα πρεπει να σπαταλησεις χρονο (αν θες βεβαια) για την γραμματικη...απλά αυτο που μου έχει πει και η καθηγήτρια μου ειναι οτι το σορμπόν ειναι ενα ολοκληρωμένο πτυχιο σε ανίθεση με το ντελφ..αν και πιστευω οτι πιο δυσκολο ειναι το ντελφ... ποσο είχες πάρει στο β1 Γιάννη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
ποσο είχες πάρει στο β1 Γιάννη;

83
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Ωραία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Delf B1, Sorbonne B2. Όμως, έχω κάνει και past papers DELF B2 που έχω αγοράσει απο το γαλλικό ινστιτούτο. Το γεγονός οτι το DELF υστερεί κατα τη γνώμη μου του Sorbonne σε ορισμένα ζητήματα , το χω κάνει ήδη ξεκάθαρο σε προηγούμενες δημοσιεύσεις. Αυτό που θα σχολιάσω είναι πως είναι καλύτερο να ακούμε μια καθολική παρά αποσπασματική άποψη.

1ον, το να αγορασεις προηγουμενα θεματα απο το ινστιτουτο ειναι βλακεια, δεν εχουν τιποτα ιδιαιτερο απο τα πολλα βιβλια που κυκλοφορουν με θεματα εξετασεων και για να ειμαστε ειλικρινεις, πως ξερεις πως απλα δεν ετυχε να πεσεις σε ευκολα θεματα; ΠΧ κι εγω στα τεστ που κανω, αν εχει θεμα που αφορα την εκπαιδευση η κατι γνωριμο γενικα, το θεωρω πως ειναι ευκολακι , αν πεσει κανα ακυρο με διακοσμηση χωρου/μαγειρικη ειναι πιο σκουρα τα πραγματα :P

2ον, μια προκληση, πανε δωσε το ντελφ Β2 κανοντας λαθη στην γραμματικη, να δεις ποσο θα σε πετσοκοψουν στην εκθεση, και ναι, βαθμολογουν πιο αυστηρα στο Β2 :D

Κι αφου σ ενοχλει που οι ασχετοι του ντελφ δεν μαθαινουν γραμματικη, εγω τοτε πιστευω πως στο σορμπον υστερουν στα ακουστικα (ειναι πολυ πιο ευκολα, μου το εχει πει καθηγητρια γαλλικων). Δεν σημαινει πως ειναι ασχετος ο αλλος επειδη επικεντρωνεται λιγοτερο στα ακουστικα, ουτε ασχετος επειδη δεν εχει ξεχωριστες ασκησεις για γραμματικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
ον, το να αγορασεις προηγουμενα θεματα απο το ινστιτουτο ειναι βλακεια,

είσαι τελείως οφφ τοπικ. Δεν είναι το θέμα το γιατί αγόρασα θέματα απο το γαλλικό ινστιτούτο και ούτε καν που μας ενδιαφέρει.

ς ξερεις πως απλα δεν ετυχε να πεσεις σε ευκολα θεματα;

Δηλαδή ομολογουμένως υπήρξαν χρονιές που το ντελφ εβαλε ευκολα θεματα και δεν αντιπροσωπευε το επιπεδο που θετει. Και οχι, τα θεματα δεν ηταν ευκολα, εχω δει και ευκολα θεματα ντελφ και δυσκολα.

2ον, μια προκληση, πανε δωσε το ντελφ Β2 κανοντας λαθη στην γραμματικη, να δεις ποσο θα σε πετσοκοψουν στην εκθεση

Το έχω πει χιλιάδες φορές και το ξαναλέω. Α) Στο Σορμπον δηλαδή χαίρονται οταν βλέπουν λάθη στις εκθέσεις;; Β) Το βρίσκω εντελώς φυσιολογικό να πετσοκόβουν, αλλα στην έκθεση επιλέγεις εσύ τα γραμματικά φαινόμενα που θα χρησιμοποιήσεις. Δεν σε εξετάζει στις γραμματικές σου γνώσεις. Σε εξετάζει στο αν αυτα που ξέρεις τα γράφεις σωστά. Και αν δεν τα ξέρεις όλα; Π.χ. Πλάγιος λόγος, δύσκολα μπαινει σε εκθεση.

πως στο σορμπον υστερουν στα ακουστικα (ειναι πολυ πιο ευκολα, μου το εχει πει καθηγητρια γαλλικων).

Η καθηγήτρια των γαλλικών δεν είναι αυθεντία. Αλλά θα συμφωνήσω, είναι πιο εύκολα επειδή ακριβώς είναι Β2.
Δεν σημαινει πως ειναι ασχετος ο αλλος επειδη επικεντρωνεται λιγοτερο στα ακουστικα, ουτε ασχετος επειδη δεν εχει ξεχωριστες ασκησεις για γραμματικη

Δεν είπα κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top