Γενικό -  Εξετάσεις Α' Λυκείου

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Φυσική βγαίνει από την λίστα. :crazy:

Συνεχίζουμε με χημεία :D.

Θέματα:

1ο Θέμα:
Α1,Α2,Α3 Πολλαπλής επιλογής.
Α4. Αντιστοίχηση.
Α5. Σωστό λάθος χωρίς αιτιολόγηση.

2ο Θέμα:
Β1,Β2,Β3 αποδείξεις σχέσεων. Μας έδιναν πχ. σχετικές μάζες και δυνάμεις και έπρεπε να βγάλουμε μια σχέση ανάμεσα στις επιταχύνσεις.

3ο Θέμα:
Άσκηση με ΗΕΔ, ηλεκτρικό ρεύμα, ισχύ και αντιστάσεις.

4ο Θέμα:
Κεκλιμένο επίπεδο και σχεδιασμός δυνάμεων, υπάρχει δύναμη F, υπολογισμός τριβής, έργο της F, Q (θερμότητα), επιτάχυνση και τέλος με ΘΜΚΕ, αφού σταματήσει να ασκείται η δύναμη και υπάρχει ταχύτητα u=4 m/s να υπολογίσουμε πόσο μέτρα θα διανύσει εώς ότου να σταματήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Φυσική βγαίνει από την λίστα. :crazy:

Συνεχίζουμε με χημεία :D.
Μπορείς αν θυμάσαι να μου πεις τι σας έπεσε;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Μόλις τα πέρασα πάνω Λορ. :flowers:
Δεν τα έγραψα πολύ αναλυτικά, τα βασικά σας πέρασα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Μόλις τα πέρασα πάνω Λορ. :flowers:
Δεν τα έγραψα πολύ αναλυτικά, τα βασικά σας πέρασα! :)

Eυχαριστώ! :)
Το ΗΕΔ, τι είναι;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Eυχαριστώ! :)
Το ΗΕΔ, τι είναι;:P

:eek: Δεν την έχετε κάνει; Ηλεκτρεγερτική δύναμη (ΗΕΔ) πηγής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
:eek: Δεν την έχετε κάνει; Ηλεκτρεγερτική δύναμη (ΗΕΔ) πηγής;

Πρέπει να την έχουμε κάνει, αλλά να μην έχουμε πει το όνομα αυτό :P
Δεν μου θυμίζει κάτι το ΗΕΔ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Πρέπει να την έχουμε κάνει, αλλά να μην έχουμε πει το όνομα αυτό :P
Δεν μου θυμίζει κάτι το ΗΕΔ..

Γενικά σε πολλά σχολεία είναι εκτός ύλης, άρα don't worry. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Εμείς γράψαμε σήμερα Αρχαία. Πάλι καλά διάβασα λίγο το πρωί. :P

Είχε το κομμάτι με τον Κριτία και το Θηραμένη όπου τον δικάζει. Μετάφραση, ερωτήσεις, κάτι με δευτερεύουσες, κλίση, ερωτήση από την εισαγωγή και αντιστοίχιση.

Καλούτσικα τα πήγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Εμεις γραψαμε φυσικη :) τα θεματα ηταν ευκολα ... επεσε στο πρωτο multiple choice με 1ο και 2ο νομο του newton , βαρυτικη δυναμη και σωστο λαθος για τις δυναμεις .. 2ο θεμα ειχε παλι multiple choice απλα πιο περιπλοκα γιατι ειχε σχεδιαγραμματα και γραφικες παρασταασεις και επρεπε να δικαιολογησεις την επιλογη σου ... τριτο θεμα επεσε για ευθυγραμμη ομαλη και ευθυγραμμα ομαλα επιταxυνομενη κινηση .. τριτο θεμα επεσε για ενα σωμα που του ασκειται δυναμη και αρχικα ηταν ακινητο... επρεπε να σχεδιασουμε ολες τις δυναμεις (Fg, Fn , F,fr , και F ) να τις υπολογισουμε να υπολογισουμε τα εργα ( μας εδινε μετατοπιση ) και να βρουμε ταχυτητα μετα απο 10 s ( με ΔΚ= ΣW) :) ... ευκολακια :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Τρίτη 21 Μαΐου 2013
1ο μάθημα: Αρχαία ελληνική γλώσσα και γραμματεία
Β' κύκλος (10:00-12:00)

Ξυπνάω, διαβάζω τα sos από την εισαγωγή, πίνοντας τη σοκολάτα μου, αλλάζω και τρέχω να προλάβω το λεωφορείο. Πάω στο σχολείο στις 9:35 και περιμένω μέχρι τις 10:45 (ΑΙΣΧΟΣ).

Μπαίνουμε στην αίθουσα, είχε ζέστη, πέθαινες:hehe: Ο επιτηρητής έλεγε τα ονόματα, εγώ κάθομαι 3ο θρανίο στην άκρη δίπλα από το παράθυρο (αχ, τι καλά, με φυσούσε αεράκι:P).

Έρχεται η καθηγήτρια των αρχαίων μας και τα θέματα μοιράζονται:

ΘΟΥΚΥΔΙΔΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑΙ. Μόλις το βλέπω, λέω: "όχι το 74, όχι το 74, όχι το 74:cry_x:". Τελικά ήταν οι παράγραφοι 71-72. Εντάξει, η μετάφραση έβγαινε. Χάρηκα που δεν έχασα βαθμούς από εκεί.
Τα θέματα 2, 3 και 4 ήταν ερμηνευτικά. Έγραψα το 2. Το 3 με μπέρδεψε και το 4 ήταν για το μεταφρασμένο κείμενο, οπότε τα άφησα για το τέλος.
Θέμα 5ο, εισαγωγή. Για να μας βοηθήσουν και καλά έβαλαν σωστό-λάθος. Εκεί έγινε το έλα να δεις:hehe: Χίλιες φορές να έβαζαν μία ανάπτυξης, και το λέω εγώ, που σιχαίνομαι παπαγαλίες κλπ:P
Θέμα 6ο, λεξιλογικη άσκηση. Εύκολο θέμα, κερδίσαμε βαθμούς.
θέμα 7ο, άσκηση γραμματικής. Γελοία!!
Θέμα 8ο, ασκήσεις συντακτικού. Το πρώτο ερώτημα είχε αναγνώριση δύο δευτερευουσών προτάσεων και το δεύτερο ερώτημα είχε συντακτική αναγνώριση 5 λέξεων. Πρέπει να είμαι ο μόνος που έγραψε ότι το "ἐπικυρῶσαι" είναι αντικείμενο του ρήματος και τελικό απαρέμφατο, όπως και για τη μετοχή "ἐλθούσης" ότι είναι γενική απόλυτη χρονική μετοχή στο ρήμα της πρότασης. Δεν είχε κάποιον άλλον συντακτικό ρόλο, ήταν επιρρηματικός προσδιορισμός του χρόνου στο ρήμα. Με άγχωσαν τα κωλοπαίδια μετά την εξέταση, όταν τα συζητούσαμε. Άλλοι έλεγαν αντικείμενο, άλλοι υποκείμενο κι εγώ να είμαι με βλέμμα "WTF?:|":P Βασικά, από πότε οι μετοχές είναι υποκείμενα ή αντικείμενα;:hehe:

Γενικά, τα πήγα πάρα πολύ καλά, εκτός από τη βλακεία που έκανα στη γραμματική και έγραψα στα παραθετικά "καλός-βελτίων-βέλτιστος", αντί για ἀγαθός (ακόμη αυτομουντζώνομαι:P)
Στα ερμηνευτικά είμαι εντός θέματος λίγο που είδα στο βιβλίο πριν λίγο, αν και με φόβισαν στην αρχή, γιατί αν και τα διάβασα, δε θυμόμουν κάποια σημαντικά σημεία:whistle: Δεν είμαι άνθρωπος που απαντά επιφανειακά, οπότε αυτοσχεδίασα, έβαλα σάλτσα και συνέδεσα αυτά που είπαμε μέσα στο μάθημα και έγραψα 3 πολύ αξιοπρεπείς απαντήσεις.

Τώρα για βαθμό, πραγματικά δεν ξέρω :/: Στη χειρότερη πιστεύω ότι θα πάρω 18. Ελπίζω να μην έκανα ΧΑΖΑ λάθη και χαντακωθώ:(

Τουλάχιστον έπεσε Θουκυδίδης, ο αγαπημένος μου:redface: Αν και δεν προετοιμάστηκα τόσο καλά:/: Αλλά εντάξει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγραψα σιγουρα 10 :D :D :D :D :D :D ΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ <3 Θουκυ 74
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα χρονια πολλα αν γιορταζει κανενας:)
σημερα ενω αρχικα μας ειπαν θα ερθετε 8 να γραψετε μας ειπαν ελατε 12 :blink:
και εγω πηγα 12 παρα και αρχισαμε μια παρα δεκα :mad:
τωρα γυρισα:mad:

λοιπον στα του γραπτου
ειναι οπως ξερουμε δυο ομαδες
Α ΟΜΑΔΑ
1ο ΘΕΜΑ
να δωσετε τον ορισμο των εννοιων
πατρικιοι , κοινη ελληνικη , δημιουργοι , ισηγορια και κατι αλλο που δεν θυμομουν ( ισως να εκανα ενα λαθος στην ισηγορια)
2ο θεμα
τις προυποθεσεις της πολης κρατους
3ο θεμα
τα κοινωνικα χαρακτηριστικα της ελληνιστικης περιοδου ( εδω εκανα ενα σιγουρο μικρο λαθος)
4ο θεμα
κατι για τα πολιτιστικα στην αλεξανδρεια

Β ΟΜΑΔΑ
εκει εχει πηγες να γραψουμε
η μια ηταν για την πανελληνια ιδεα και η αλλη ηταν για το πως ηταν στην εξουσια ο περικλης

εναι 18 πιστευω το χω :P
ελπιζω να ειμαι καπου εκει 90 με 95
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ιστορια θα της γραψω ενα αλλο υπεροχο 10 να με θυμαται μια ζωη :hehe:
ναι ειμαι αισιοδοξος :P στη χειροτερηη να γραψω 5 :hehe: Φαιστος, Κνωσος, Μαλια, Ζακρος ftw :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ιστορια θα της γραψω ενα αλλο υπεροχο 10 να με θυμαται μια ζωη :hehe:
ναι ειμαι αισιοδοξος :P στη χειροτερηη να γραψω 5 :hehe: Φαιστος, Κνωσος, Μαλια, Ζακρος ftw :hehe:
Φιλολογικά, αηδιαστικά μαθήματα :pfff:

Μη δίνεις σημασία ;3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Φιλολογικά, αηδιαστικά μαθήματα :pfff:

Μη δίνεις σημασία ;3
πες τα ρε σοφια :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εγώ ιστορία σίγουρα θα τα σκατώσω στην πηγή :P
Άι καλά :hehe:

Εν το μεταξύ, από την Πέμπτη γράφουμε δεύτερο κύκλο (10.30-12.30) :D :D
Θα ξυπνάω με την ησυχία μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Λοιπον...σημερα Αρχαια.....εγραψα ενα...15 υπολογιζω , πηγα με μια διαθεση "Το ξερω οτι θα γραψω χαλια " οποτε ημουν προετοιμασμενη
Το οτι επεσε θεμα εισαγωγης απο σελιδες που η καθηγητρια μας ξεχασε να μας πει....δε το σχολιαζω....
Αλλα ενταξει δε με πειραξε καθολου...σημερα μετα τις εξετασεις πηραμε βαθμους οποτε μια χαρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria Bluemind

Νεοφερμένος

Η Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Εμεις.. Χημεια.. χαλαρα για πρωτο μαθημα! :)
Α1) Πολλαπλης επιλογης ευκολουτσικο, εκτος απο ενα..." Τι αριθμο οξειδωσης εχει ο άνθρακας (C) στην ενωση C2H4O και ειχε επιλογες.. α)+2 β)+1 γ)-1 δ)-2" δεν ειχαμε ξανακανει κατι τετοιο στην ταξη περιπου στην τυχη εβαλα το δ)-2 γιατι το οξυγονο εχει -2 οποτε υπεθεσα οτι απο προσθεση ομοσημων αριθμων οξειδωσης, βγηκε ενας, το -4.
Α2) Σωστο ή Λαθος χωρις αιτιολογηση, ευκολουτσικο και αυτο..
Το θεμα Β ειχε να κανει με τις στιβαδες, τους ομοιπολικους-ετεροπολικους δεσμους και ονομασια μερικων ενωσεων.. για τους δεσμους δεν ειχε χαρακτηριστικα.. μονο εδινε δυο στοιχεια και επρεπε να βρουμε αμα γινεται ενωση μεταξυ τους, τι ειδους δεσμος προεκυπτε, ποιος ηταν ο μοριακος τυπος της ενωσης και αν δεν γινοταν αντιδραση να λεγαμε γιατι..
Το Γ εδινε τα τρια πινακακια (αριθμοι οξειδωσης, σειρα δραστηκοτητας, ιζηματα-αερια) και εδινε στοιχεια για να κανουμε τις αντιδρασεις..
Το Δ ηταν σχετικα πιο δυσκολο, ειχε να κανει με την συγκεντρωση διαλυματος δυο ασκησεις τις οποιες δεν τις θυμαμαι καλα γιατι δεν μπορεσα να τις λυσω κανονικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikosagt

Νεοφερμένος

Ο Nikosagt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
εμεις γράφαμε ιστορία σήμερα!! ευκολάκια μπορώ να πώ!!
1ο σ-λ
2ο αντιστοιχιση με χρονολογιες
3ο να βαλουμε σε σειρα τα πολιτευματα συμφωνα με την εξελιξη τους
4ο ορισμοι : οπλιτικη φάλαγγα , κοινή γλώσσα και θολωτοι τάφοι
5ο τι εκανε ο Μ Αλέξανδρος στον πολιτιστικό τομέα
6ο-7ο ήταν οι πηγές η πρώτη ήταν με τον περικλή και τι έκανε για την ενίσχυση του δημοκρατικού πολιτεύματος και ποια τα έσοδα απο την φορολογία και η δεύτερη αιτια και συνέπειες του πελοποννησιακού πολέμου.!!!
καλη συνέχεια παιδια!! :) :) ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top