Γενικό -  Εξετάσεις Α' Λυκείου

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
3) Ίσως πιο δίκαιο σύστημα για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, αφού θα μετράνε οι βαθμοί και των τριών τάξεων του λυκείου.

Το σύστημα ανακοινώθηκε τον Αύγουστο και τέθηκε σε ισχύ τον Σεμπέμβριο.
Πριν το Πάσχα ακόμη, καθηγητές υποβάλλαν παράπονα στο Υπουργείο, ότι δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν στην ύλη. Σε απάντηση, το Υπουργείο μείωσε την ύλη (ένα τέτοιο παράδειγμα πρέπει να είναι η Πολιτική Αγωγή). Αλλά και πάλι, πολλά σχολεία δεν μπόρεσαν να την βγάλουν.
Τότε προέβη στην εξής εξαίρετη τροπολογία:
Αν η Τράπεζα κληρώσει θέμα που δεν έχει διδαχθεί, γίνεται 2η κλήρωση. Αν στη 2η κλήρωση κληρωθεί θέμα που δεν έχει διδαχθεί, τα παιδιά το παίρνουν και το γράφουν.
Χωρίς να έχει γίνει κάποια σοβαρή προεργασία, το Υπουργείο απαιτεί να γίνουν εξετάσεις να γίνουν εξετάσεις, χωρίς να γνωρίζει αν η ύλη που έδωσε μπορεί να καλυφθεί μέσα στο διδακτικό έτος.

Και άντε, πάει στα κομμάτια αυτό, φταίνε οι δάσκαλοι. Πώς θεωρείται αυτό δίκαιο, από τη στιγμή που δεν είναι ισότιμο. Δεν είναι μόνο ότι κάθε σχολείο γράφει σε διαφορετικά θέματα, που θα θέσουν οι διδάσκοντες. Ακόμα και τα θέματα της Τράπεζας θα είναι διαφορετικά σε κάθε σχολείο. Εγώ θα γράψω 17, γιατί μου έπεσαν δύσκολα θέματα, και εσύ θα γράψεις 20, γιατί σου έτυχαν δύσκολα. Και μετά, το 17 μου και το 20 σου θα μετρήσουν ισότιμα. Όταν η βαθμολογική διαφορά προέκυψε από διαφορά στη δυσκολία των θεμάτων και όχι έλλειψη γνώσεων από τη δική μου μεριά.

Ας μην γελιόμαστε. Το καινούργιο σύστημα δεν είναι σε καμιά περίπτωση δίκαιο. Πρωτίστως, γιατί είναι προχειροφτιαγμένο. Όλοι λένε πόσο καλό θα είναι, γιατί θα αναδεικνύει τον "καλό" μαθητή. "Κάποιος που διάβασε στην Α' θα ανταμοιφθεί στις Πανελλήνιες τώρα". Μ******ς.
Το καινούργιο σύστημα παίρνει τον "καλό" μαθητή και του αλλάζει τα φώτα. Μέχρι τώρα είχε το "άγχος" μην πάρει 18 στον έλεγχο και πέσει ο ΜΟ. Τώρα θα έχει το άγχος ότι άμα δεν διαβάσει, σε τρία χρόνια δεν θα περάσει και Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_98

Νεοφερμένος

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω να πω
πως δεν θα μας στερήσουν τα όνειρα μας , όποιος το θέλει πραγματικά θα καταφέρει να πετύχει τον στόχο του.
Όσο για το νέο σύστημα δεν θέλω να αναφερθώ , βαρέθηκα να ακούω από όλους τους καθηγητές το "θα βρούμε και 1-2 ώρες να σας πάρω να προλάβουμε την ύλη"
Παλεύουμε με αυτά που έχουμε δεν περιμένουμε από τους άλλους να κάνουν κάτι για εμάς , αν το κάνουν έχει καλώς αν όχι συνεχίζουμε να πατάμε στα πόδια μας και δεν εγκαταλείπουμε. Αυτά...
Πάω να διαβάσω ιστορία γιατί έχουμε και τη τράπεζα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ενα αλλο θεμα ειναι οτι αν ενας μαθητης θελει να γινει δικηγορος δεν μπορει να παιζει ρολο τι εγραψε στην α λυκειου στη φυσικη και στα θρησκευτικα ή ποσο εγραψε στη β στη γεωμετρια. Βεβαιως ενα ποσοστο παιζουν αυτες οι ταξεις αλλα για τις υψηλοβαθμες σχολες παιζει ρολο και το παραμικρο μοριο. Ειναι δυνατον να μετραει για το αν θα μπεις πολυτεχνειο ποσο εγραψες στα αρχαια στην α? αυτα ειναι τραβηγμενα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki4you

Νεοφερμένος

Η Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Τι τους απαντας???

Να μην αγχώνονται και να μην ασχολούνται με αυτά το καλοκαίρι εκτός αν έχουν κενά σε κάποιο μάθημα. Εξάλλου εμείς μάθαμε γι'αυτό μόλις πήγαμε σχολείο γιατί ψηφίστηκε το βράδυ πριν τον αγιασμό. Αν είναι προσεχτικοί και διαβάζουν κατά τη διάρκεια της χρονιάς δεν θα αντιμετωπίσουν προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CrashTR

Νεοφερμένος

Ο CrashTR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα παιδες, στην Αλγεβρα στα 2 τετραμηνα εχω 17 και 16 . Στις εξετασεις μας επεσαν παλουκια θεματα και εχω γραψει 2 περιπου. Περναω; Επισης, συμψηφιζεται η Αλγεβρα με την Γεωμετρια; Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Πού ξέρεις τον βαθμό του 2ου τετραμήνου? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Crash ναι περνάς στα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Καλησπερα παιδες, στην Αλγεβρα στα 2 τετραμηνα εχω 17 και 16 . Στις εξετασεις μας επεσαν παλουκια θεματα και εχω γραψει 2 περιπου. Περναω; Επισης, συμψηφιζεται η Αλγεβρα με την Γεωμετρια; Ευχαριστω εκ των προτερων.

πρέπει να έχεις 10 σε κάθε μάθημα από αυτά και 10 σαν ενιαίο μάθημα μαθηματικών
οπότε έχεις μ.ο προφορικών (17+16)/2=16,5 οπότε πρέπει να έχεις γράψει 3,5
αλλιώς δίνεις σεπτέμβριο,αν όμως έχεις γ.μ.ο κάτω από 10 τότε απευθείας επαναλαμβάνεις την τάξη :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Καθε περυσι και καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CrashTR

Νεοφερμένος

Ο CrashTR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
18 ειχα μ.ο. στο 1ο τετραμηνο και 17.8 στο 2ο. Αμα γραψω δηλαδη π.χ. 10 γεωμετρια και 2 Αλγεβρα περναω; Γεωμετρια εχω τους ιδιους ακριβως βαθμους οπως με την αλγεβρα και στα 2 τετραμηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_98

Νεοφερμένος

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
18 ειχα μ.ο. στο 1ο τετραμηνο και 17.8 στο 2ο. Αμα γραψω δηλαδη π.χ. 10 γεωμετρια και 2 Αλγεβρα περναω; Γεωμετρια εχω τους ιδιους ακριβως βαθμους οπως με την αλγεβρα και στα 2 τετραμηνα.

δεν παίζει ρόλο ο βαθμός της Γεωμετρίας δε συμψηφίζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CrashTR

Νεοφερμένος

Ο CrashTR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οκ ευχαριστω. Ελπιζω να εχω γραψει αυτο το 3.5. Ποτε δεν ημουν σε αναλογη θεση.. Απορω ποσο μεθυσμενοι ηταν οι τυποι οταν φτιαξανε το αυτο το συστημα.. Τεσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
18 ειχα μ.ο. στο 1ο τετραμηνο και 17.8 στο 2ο. Αμα γραψω δηλαδη π.χ. 10 γεωμετρια και 2 Αλγεβρα περναω; Γεωμετρια εχω τους ιδιους ακριβως βαθμους οπως με την αλγεβρα και στα 2 τετραμηνα.

Αν έχεις γράψει όντος 2 στην άλγεβρα δεν περνάς διότι έχεις (16,5+2)/2=9,25 που είναι κάτω από το 10 και πας σεπτέμβριο, πρέπει να έχεις και στα 2 μαθήματα (άλγεβρα, γεωμετρία) ξεχωριστά 10 μ.ο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Τα θέματα της τράπεζας ειναι normal όσοι τα λέτε δύσκολα ειμαι οτι εσείς και ο καθηγητής που σας έκανε μάθημα είστε άσχετοι με το εξεταζόμενο μάθημα sorry

αν ο καθηγητης ή το φροντιστηριο σας ηταν καλο δε θα εχετε κανενα προβλημα με την τραπεζα
αν ο καθηγητης σας το φροντιστηριο ή εσεις ειστε ασχετοι θα εχετε ....

:eek: ...


Οκ, τώρα σιγουρεύτηκα ότι trollάρεις "κατά συρροή". Όσο κουφιοκέφαλος νεοδημομοκράτης και να να 'ναι κανείς ,τέτοιες μπαρούφες δεν πετάει!

Να ευχηθώ και στα παιδιά του νέου λυκείου καλή επιτυχία στις εξετάσεις τους καθώς και να μην αγχώνεστε. Σας μιλάω εκ πείρας,καθώς ούσα μία ζωή αγχώδης στο μέγιστο βαθμό ,το μόνο που κατάφερα είναι να φθείρω τον εαυτό μου και να χάσω την παιδική μου ηλικία μες στο στρες και τη στεναχώρια. Χαρείτε λοιπόν την κάθε στιγμή! :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
...Ελπιζω να εχω γραψει αυτο το 3.5. ..... Απορω ποσο μεθυσμενοι ηταν οι τυποι οταν φτιαξανε το αυτο το συστημα.. Τεσπα.
Μήπως μεθυσμένοι ήταν αυτοί που έφτιαξαν το μέχρι τώρα σύστημα, με το οποίο περνούσες χαλαρά την τάξη έχοντας γράψει 2 στα μισά μαθήματα;







 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Παραθέτω μια πολύ καλή ανάλυση για το νέο Λύκειο. Αυτό που κατάλαβα βλέποντάς το είναι οι βαθμοί Α και Β Λυκείου μπορεί να σας ρίξουν αρκετά αν γράψετε καλύτερα στις πανελλαδικές εξετάσεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CrashTR

Νεοφερμένος

Ο CrashTR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παντως το να υπερασπιζεστε το νεο συστημα ειναι το λιγοτερο τραγικο! Το μονο που προκαλει ειναι στρες, το οποιο μαζι με την τραπεζα δυσκολευει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ την προαγωγη στην επομενη ταξη. Δεν λεω οτι το παλιο συστημα ηταν καλο αλλα μπορουσαν να βαλουν εναν επιπλεον μικρο βαθμο δυσκολιας. Οχι να αφησουν στην ιδια ταξη μαθητες που ολη την χρονια διαβαζαν αρκετα και στις εξετασεις λογω αγχους και θεματων τα εχασαν.. Δεν νομιζω να ειναι κατι δικαιο αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου το καλό με το νέο λύκειο είναι:
1) ότι δεν θα βγαίνουν αγράμματα τα παιδιά, γιατί είναι υποχρεωμένα να διαβάζουν όλα τα μαθήματα. Θα έχουν γνώσεις και από τα μαθήματα γενικής παιδείας και δεν θα διαβάζουν μόνο αυτά που τους χρειάζονται για την γ' λυκείου, όπως είναι σε εμάς.
Απλά και μόνο για να σου αποδείξω πόσο λάθος είναι η αντίληψη ότι τα παιδιά τώρα θα είναι πιο μορφωμένα σκέψου τον εαυτό σου να προσπαθεί να διαβάσει ένα μάθημα που μισεί. Μαθαίνεις τa sos και αφότου δώσεις το μάθημα την επόμενη μέρα ή μετά από μία εβδομάδα θυμάσαι κάτι; Γιατί οι περισσότεροι δε θυμούνται. Καταγράφεται στον εγκέφαλο ως προσωρινή πληροφορία όχι ως μόνιμη.
3) Ίσως πιο δίκαιο σύστημα για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, αφού θα μετράνε οι βαθμοί και των τριών τάξεων του λυκείου.
Ναι με μία ύλη τεράστια με το τρέχουν οι καθηγητές για να βγάλουν την ύλη και πολλές φορές να μην το καταφέρνουν καν. (Εγώ φέτος σε 2 μαθήματα καλούμαι να βγάλω μόνη μου την ύλη. Και όχι,δεν είμαι από τα άτομα που έχουν σκοπό να κάνουν 7 ώρες μάθημα και άλλες τόσες φροντιστήρια επειδή κάποιοι αποφάσισαν να κάνουν τη φετινή 1η Λυκείου πειραματόζωα.)
Δεν είμαι αντίθετη στην ιδέα του να κληρώνονται κάποια θέματα από μία πανελλήνια τράπεζα θεμάτων,είμαι ενάντια στα δεδομένα της Τράπεζας και κυρίως στον όγκο της ύλης.

Προσωπικά δεν θα ήθελα να το περάσω όλο αυτό, αν και θεωρώ πως το καινούργιο σύστημα είναι κάπως καλύτερο, κυρίως λόγω του 1). Μεγάλη βλακεία που δημοσίευσαν τα θέματα της τράπεζας θεμάτων.
:confused:Νομίζω ότι φάσκεις και αντιφάσκεις αφού ναι μεν θεωρείς το σύστημα δικαιότερο αλλά δε θα ήθελες να είσαι ένα από τα άτομα που θα "πιάνει" αυτό το σύστημα.
Εν τέλει,αν θεωρείς ότι μετά από αυτά που έγραψα μπορείς και θεωρείς ότι το σύστημα είναι δικαιότερο,δεν μπορώ να κάνω κάτι. Γνώμες είναι αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Απλά και μόνο για να σου αποδείξω πόσο λάθος είναι η αντίληψη ότι τα παιδιά τώρα θα είναι πιο μορφωμένα σκέψου τον εαυτό σου να προσπαθεί να διαβάσει ένα μάθημα που μισεί. Μαθαίνεις τa sos και αφότου δώσεις το μάθημα την επόμενη μέρα ή μετά από μία εβδομάδα θυμάσαι κάτι; Γιατί οι περισσότεροι δε θυμούνται. Καταγράφεται στον εγκέφαλο ως προσωρινή πληροφορία όχι ως μόνιμη.
Τα SOS ίσχυαν για το παλιό σύστημα. Mε το νέο σύστημα τα μισά θέματα δεν σας τα δίνει ο καθηγητής αλλά επιλέγονται τυχαία. Η τράπεζα έπρεπε να σας δοθεί νωρίτερα, έτσι ώστε να διαπιστώσετε μόνοι σας αν έχετε διδαχθεί οτιδήποτε χρειάζεται στο βαθμό δυσκολίας που θέλει το υπουργείου και να κάνετε τα κουμάντα σας.

Η τράπεζα ήταν αναγκαία καθώς υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που οι καθηγητές απλώς δίνουν 30 ερωτήσεις στο τέλος και από αυτές πέφτουν οι 10 (π.χ. θρησκευτικά, ιστορία) και άλλες που διαβάζουν όλη την ύλη μερόνυχτα.

Επειδή ο βαθμός σας μετράει για την τριτοβάθμια και η τράπεζα σας δόθηκε μόλις 3 μέρες πριν η καλύτερη λύση είναι να μην πάτε να δώσετε καθόλου τώρα και να τα δώσετε όλα Σεπτέμβρη ως μετεξετασταίοι. Είναι κρίμα να χάσετε ερωτήσεις που σας δίνονται στο πιάτο έστω και 3 μέρες πριν. Θα χάσετε το καλοκαίρι σας αλλά καλά να πάθετε. Να γεννιόσασταν 1 χρόνο πιο πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τα SOS ίσχυαν για το παλιό σύστημα. Mε το νέο σύστημα τα μισά θέματα δεν σας τα δίνει ο καθηγητής αλλά επιλέγονται τυχαία. Η τράπεζα έπρεπε να σας δοθεί νωρίτερα, έτσι ώστε να διαπιστώσετε μόνοι σας αν έχετε διδαχθεί οτιδήποτε χρειάζεται στο βαθμό δυσκολίας που θέλει το υπουργείου και να κάνετε τα κουμάντα σας.

Η τράπεζα ήταν αναγκαία καθώς υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που οι καθηγητές απλώς δίνουν 30 ερωτήσεις στο τέλος και από αυτές πέφτουν οι 10 (π.χ. θρησκευτικά, ιστορία) και άλλες που διαβάζουν όλη την ύλη μερόνυχτα.

Επειδή ο βαθμός σας μετράει για την τριτοβάθμια και η τράπεζα σας δόθηκε μόλις 3 μέρες πριν η καλύτερη λύση είναι να μην πάτε να δώσετε καθόλου τώρα και να τα δώσετε όλα Σεπτέμβρη ως μετεξετασταίοι. Είναι κρίμα να χάσετε ερωτήσεις που σας δίνονται στο πιάτο έστω και 3 μέρες πριν. Θα χάσετε το καλοκαίρι σας αλλά καλά να πάθετε. Να γεννιόσασταν 1 χρόνο πιο πριν.

:rolleyes: η λογικη σου με εκπλησει γενικα αλλα το υπογραμμισμενο ελπιζω να το ειπες για πλακα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top