Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού;

Εξέλιξη ή Δημιουργία;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)
  • Προήρθαμε από εξέλιξη προγόνου, κοινού με τους πιθήκους

  • Προήρθαμε από δημιουργία θεού

  • Άλλο

  • Δεν ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
Στο διάστημα υπάρχει έλλειψη βαρύτητας. Πως είναι δυνατόν να πιστεύει σε κάτι τέτοιο ;
Παντού υπάρχει η βαρυτική δύναμη,απλά είναι πάρα πολύ μικρή σε μέγεθος για να γίνει αισθητή στις περιπτώσεις που αναφέρεις.Δες π.χ.:https://www.space.com/14718-gravity-space-spacekids.html και https://www.ccmr.cornell.edu/education/ask/?quid=345.
Αν δε μείνεις ικανοποιημένος σκέψου και το εξής:η βαρύτητα είναι αποτέλεσμα της καμπυλότητας του χωροχρόνου που είναι αποτέλεσμα της ύπαρξης μάζας(ή ενέργειας).Από τη στιγμή που από τις κβαντικές διακυμάνσεις του κενού κάθε στιγμή παράγονται εν δυνάμει σωματίδια τα οποία έχουν μάζα,δημιουργούν σε όλο το σύμπαν κάποιο (ασθενές) βαρυτικό πεδίο.Άλλωστε από το νόμο της παγκόσμιας έλξης πάντα θα παίρνεις μια βαρυτική δύναμη σε οποιοδήποτε σώμα όπου και αν βρίσκεται στο σύμπαν,απλά θα είναι τόση μικρή ώστε να τείνει στο 0 και να θεωρείται αμελητέα.Αυτό γενικεύεται ως εξής:έστω ένα σωματίδιο(είτε με μάζα είτε φωτόνιο->ενέργεια->ισοδυναμία μάζας-ενέργειας) το οποίο ασκεί τη βαρυτική δύναμη σε ένα άλλο τυχαίο τέτοιο σωματίδιο.Από τη στιγμή που δεν υπάρχει στην πραγματικότητα ποτέ απολύτως κενός χώρος,αυτό το φαινόμενο θα ισχύει σε οποιαδήποτε σωματίδια,άρα και σε σημεία του χώρου.Άρα σε όλο το σύμπαν θα υπάρχει η βαρυτική δύναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Άρα όλο το σύμπαν θα υπάρχει η βαρυτική δύναμη.

Η οποία όμως θεωρείται αμελητέα γιατί τείνει στο 0. Σε αυτό θα συμφωνήσω και ομολογώ ότι το ήξερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Η Σελίνη γυρίζει γύρο από εμάς διότι δημιουργείται βαρυντικό πεδίο λόγω στροφικής κίνησης. Το ότι ένας απλός δορυφόρος τοποθετείται στο διάστημα και δεν μετακινείται αποτελεί τεκμήριο για την έλλειψη βαρύτητας. Εάν δεν υπήρχε έλλειψη βαρύτητας όλοι οι πλανήτες θα έπεφταν με ιλιγγιώδεις ταχύτητες στο αέναο χάος του διαστήματος.
Βασικά πως ξέρεις ότι δεν πέφτουμε;
Κινούμαστε προς τα κάπου που είναι αυτό το κάπου, δεν ξέρω.

Δεν αναφέρει κάποια θρησκεία ότι είμαστε εμείς οι μόνοι εκλεκτοί του Θεού και επίσης δεν αναφέρει ότι δεν υπάρχουν άλλοι οργανισμοί με νόηση στο επίπεδο του ανθρώπου ή και μεγαλύτερο από το επίπεδό του. Εγώ σου λέω προφανώς και υπάρχουν εσύ ξέρεις αν σίγουρα υπάρχουν ή δεν υπάρχουν ; Ξέρεις σίγουρα να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει Θεός ; Εγώ σε προσωπικό επίπεδο μπορεί να έχω βιώσει καταστάσεις και να έχω ενδείξεις ότι υπάρχει γιατί μου το έχει επιτρέψει ο 'Ιδιος. Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μαντεύεις ότι δεν υπάρχει. Η επιστήμη δεν είναι μαντική όμως και μέχρι να αποδειχτεί ότι υπάρχει ή όχι τότε δεν έχεις στέρεα βάση για να επιχειρηματολογήσεις.

Όπως εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει έτσι πιστεύω ότι δεν υπάρχει. Όπου βλέπεις εσύ στην ζωή σου απόδειξη ύπαρξης βλέπω άλλες 10 απόδειξης ανυπαρξίας ή αδιαφορίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Βασικά πως ξέρεις ότι δεν πέφτουμε;
Όπως εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει έτσι πιστεύω ότι δεν υπάρχει. Όπου βλέπεις εσύ στην ζωή σου απόδειξη ύπαρξης βλέπω άλλες 10 απόδειξης ανυπαρξίας ή αδιαφορίας.
Δεν πιστεύεις γιατί δεν σου έχει συμβεί κάτι τρανταχτό στη ζωή σου ώστε να σου δώσει λόγο να το κάνεις.

Προς τον άθεο εν Ιορδάνη, με αγάπη και σε HQ για να το απολαύσεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eimaikala

Νεοφερμένος

Η eimaikala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως δημιουργησε ο θεος το συμπαν (τα ζωα, φυτα...) κ μετα εξελιχτηκαμε απο τουσ πιθικουσ. Οι πιθικοι που εξελιχθηκαμε ειχαν ανεπτιγμενο τον αντιχιρα κ καποιες διαφορες στον φλοιο του εγκεφαλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Προς τον άθεο εν Ιορδάνη, με αγάπη και σε HQ για να το απολαύσεις.


Άλλος ένας μύθος, δεν υπάρχει πουθενά απόδειξη ότι ο μαθητής ήταν ο Αινστάιν ή ότι έγινε αυτή η κουβέντα.
Ωραία η ιστορία αλλά και πάλι εγώ δεν μπορώ να δεχθώ κάποια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως δημιουργησε ο θεος το συμπαν (τα ζωα, φυτα...) κ μετα εξελιχτηκαμε απο τουσ πιθικουσ. Οι πιθικοι που εξελιχθηκαμε ειχαν ανεπτιγμενο τον αντιχιρα κ καποιες διαφορες στον φλοιο του εγκεφαλου.

και το όνομά αυτού του αντίχειρα άθεοι; ALBERT EINSTEIN
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δηλαδή η επιστημονική κοινότητα πιστεύει πως το σύμπαν δημιουργήθηκε κουτουρού;
Και αν είναι έτσι γιατί λειτουργούν όλα με απόλυτη αρμονία;
Φώτισε μας λίγο με το τί ακριβώς θεωρεί η επιστήμη τύχη.

Ως μελος της Ακαδημαικης κοινοτητας,οφειλω να μιλαω με τεκμηρια,και οχι απλως με καταθεσεις ''προσωπικων αποψεων''.Επισης,οτιδηποτε λες,παραθετεις και σχολιαζεις,θα πρεπει να στοιχειοθετειται και απο την επιστημονικη κοινοτητα,ωστε να κανουμε διαλογο της προκοπης.

Η πλειονοτητα της επιστημονικης κοινοτητας,πιστευει στην Μεγαλη εκρηξη.Αρα,αυτη την στιγμη,στην ε.κ η Μεγαλη Εκρηξη θεωρειται ορθη.Ο Ορος ''κουτουρου'' εδω,ειναι τουλαχιστον δυσλειτουργικος και καθολου επιστημονικος.Περιληπτικα,πριν την μεγαλη εκρηξη,υπηρχε το τιποτα,''ενα ρολοι που καταπιε τον εαυτο του'',ειχε πει ο Χοκινγκ.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7_%CE%88%CE%BA%CF%81%CE%B7%CE%BE%CE%B7


Όταν λέω ότι δε πιστεύω στη τύχη δεν σημαίνει ότι πιστεύω στη μοίρα.Απλά δεν το δέχομαι όπως το εννοούν οι περισσότεροι.Δε θεωρώ κάποιον τυχερό επειδή για παράδειγμα κερδίζει κάπου.Διάφορες συγκυρίες το επέτρεψαν.Κατά την ταπεινή μου γνώμη όλα έχουν μια αίτια.Ό,τι συμβαίνει γύρω μας είναι αποτέλεσμα διαφόρων παραγόντων.Και το γεγονός ότι εγώ σου απαντάω αυτή τη στιγμή δεν είναι "τυχαίο".Οι επιλογές μου και οι επιλογές σου το έφεραν ως αποτέλεσμα καθώς και πολλά άλλα πράγματα.Με κάθε κίνηση ,σκέψη , πράξη μας φέρνουμε ένα αντίστοιχο αποτέλεσμα.

Η Τυχη,υπαρχει.Το οτι ενα γεγονος,διαδεχεται ενα αλλο,δεν σημαινει οτι υπαρχει μια σχεση,μεταξυ αυτων,αιτιας και αιτιατου.Εστω,οτι μεσα στην κοινωνια,μπορει ευκολα να υπαρξει,με παρατηρηση,μια σχεση αιτιας-αιτιατου.Αλλα στον μικροκοσμο,και συγκεκριμενα σε ατομικο επιπεδο(Quantun mechanics),βασει Αρχης της Απροσδιοριστιας,εχει αποδειχθει οτι ο ντετερμινισμος δεν υφισταται.
Σε ενα social structure level,υφαινουμε εμεις δηθεν σχεσιακες αιτιοτητες,μεταξυ δυο γεγονοτων,που απλως τυχαινει να συμβαινουν ταυτοχρονα.Πχ,περασα κατω απο μια σκαλα,και εκεινη την στιγμη,με χτυπαει και ενα αμαξι.Εδω εχουμε μια συμπτωση γεγονοτων,και δεν υπαρχει καμια λογικη σχεση μεταξυ της γατας και του ατυχηματος.Αυτο αποτελει λογικη πλανη,και ονομαζεται ''ψευδης αιτια''.


Όσον αφορά το θέμα της δημιουργίας του κόσμου όπως προείπα δεν αποκλείω τίποτα αλλά δε μπορώ να δεχθώ απόλυτα θεωρίες.Και δε καταλαβαίνω γιατί αναφέρεις ότι βρίσκομαι στην μειοψηφία.Οι περισσότεροι άνθρωποι είτε πιστεύουν σε κάποια ανώτερη δύναμη είτε όχι.Θες να μου πεις ότι οι άθεοι ξεπερνούν τους πιστούς ή τους αγνωστικιστές :worry:;Και πως η πλειοψηφία είναι οι επιστήμονες; Ή απλά συγκρίνεις εμένα ατομικά με ολόκληρη την επιστημονική κοινότητα;Μάλλον εγώ κάτι κατάλαβα λάθος.Αλλά γενικά αυτή η αντιπαράθεση που κάνεις μεταξύ πλειοψηφίας και μειοψηφίας τί νόημα έχει;Εννοείς ότι πάντα η πλειοψηφία έχει δίκιο;

Νομιζω οτι θα πρεπει να δεχθεις καποιες απολυτες αρχες,και οχι αληθειες,τοσο στις Θετικες επιστημες,οσο και στις Κοινωνικες(οχι τοσο εντονα,διοτι ειναι ατελεις επιστημες).
Οταν μιλαμε για επιστημη,και γενικοτερα,κονταροχτυπιομαστε πανω σε ενα επιστημονικο θεμα,αφηνουμε στην ''απ'εξω'' τον απλο κοσμο,που αποτελει, the mass ,για την Ακαδημαικη Κοινοτητα,και μιλαμε με ερευνες,δεδομενα και στοιχεια.Γενικα,''σωστο'' για την Ακ.Κοιν ειναι αυτο το οποιο γινεται αποδεκτο απο την πλειονοτητα των επιστημονων,για τους αυτονοητους λογους.Απο εκει και περα,εγω δεχομαι οτι μπορει να υπαρχει καποιο λαθος,αλλα αφου δεν εχει παρουσιαστει μια,τοσο ισχυρη οσο και η προηγουμενη,alternative suggestion,τοτε,δεν υπαρχει.Αμα πιστευεις τοσο πολυ,οτι εχεις δικαιο,πεισε την ε.κ οτι εχεις οντως δικαιο,ωστε να ασπαστουν την δικη σου αποψη.Μπορεις? :hmm:

Για κανένα λόγο δεν αμφισβητώ άλλες επιστημονικές θεωρίες προς το παρόν,αλλά ο κόσμος εξελίσσεται συνεχώς.Το ίδιο και η επιστήμη
.

Αυτο δεν σημαινει,οτι καθε 3 και λιγο θα αναθεωρουμε θεωριες.
Ισα ισα,οσο εξελισσεται η επιστημη,τοσο λιγοτερες πιθανοτητες,υπαρχουν να κανει λαθος για κατι,διοτι,ας πουμε ,οτι τελειοποιειται.

Σαν άνθρωπος μου αρέσει να βελτιώνομαι συνέχεια και οι απόψεις μου αλλάζουν όταν γνωρίζω ένα θέμα καλύτερα.Αλλά σχετικά με τα υπαρξιακά δεν νομίζω να έχω ποτέ ολοκληρωμένη άποψη.Απλά το όλο θέμα με ξεπερνάει.
Αν εσύ έχεις κατασταλάξει δικαίωμα σου και μπράβο σου!Αφού έχει καταλήξει η επιστημονική κοινότητα ας ευχαριστηθούμε όλοι!Εξάλλου η επιστήμη δεν έχει κάνει ΠΟΤΕ λάθος; Σωστα; :whistle:

Εγώ λοιπόν παραμένω στη "μειοψηφία".

Δεν θα εχεις ποτε ολοκληρωμενη αποψη,αν καθεσαι και λυνεις τα ''υπαρξιακα σου'' (wtf,λες και εισαι 5χρονων,grow up) μεσω της Ποιησης.Επισης,να προσεξεις την γενικοποιηση του λαθους,στην οποια πλαγιαζεις.Το οτι εκανε καποιος λαθος,δεν σημαινει οτι θα κανει καθε μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ωραία η ιστορία αλλά και πάλι εγώ δεν μπορώ να δεχθώ κάποια πράγματα.

Ούτε και εγώ μπορώ να δεχτώ να εξισώνεται το πιο τελειοποιημένο ον του πλανήτη ο άνθρωπος με τους πιθήκους. Ούτε και εγώ μπορώ να δεχτώ ότι δημιουργηθήκαμε για να ζήσουμε είκοσι, σαράντα, πενήντα, εξήντα χρόνια και μετά να πεθάνουμε και απλά να πάψουμε να υφιστάμεθα. Ούτε και εγώ μπορώ να δεχτώ ότι δεν υπάρχει κόσμος πιο δίκαιος από αυτή τη ζούγκλα που ζούμε σε αυτό που ονομάζεται πλανήτης γη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ως μελος της Ακαδημαικης κοινοτητας,οφειλω να μιλαω με τεκμηρια,και οχι απλως με καταθεσεις ''προσωπικων αποψεων''.Επισης,οτιδηποτε λες,παραθετεις και σχολιαζεις,θα πρεπει να στοιχειοθετειται και απο την επιστημονικη κοινοτητα,ωστε να κανουμε διαλογο της προκοπης.

Η πλειονοτητα της επιστημονικης κοινοτητας,πιστευει στην Μεγαλη εκρηξη.Αρα,αυτη την στιγμη,στην ε.κ η Μεγαλη Εκρηξη θεωρειται ορθη.Ο Ορος ''κουτουρου'' εδω,ειναι τουλαχιστον δυσλειτουργικος και καθολου επιστημονικος.Περιληπτικα,πριν την μεγαλη εκρηξη,υπηρχε το τιποτα,''ενα ρολοι που καταπιε τον εαυτο του'',ειχε πει ο Χοκινγκ.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7_%CE%88%CE%BA%CF%81%CE%B7%CE%BE%CE%B7




Η Τυχη,υπαρχει.Το οτι ενα γεγονος,διαδεχεται ενα αλλο,δεν σημαινει οτι υπαρχει μια σχεση,μεταξυ αυτων,αιτιας και αιτιατου.Εστω,οτι μεσα στην κοινωνια,μπορει ευκολα να υπαρξει,με παρατηρηση,μια σχεση αιτιας-αιτιατου.Αλλα στον μικροκοσμο,και συγκεκριμενα σε ατομικο επιπεδο(Quantun mechanics),βασει Αρχης της Απροσδιοριστιας,εχει αποδειχθει οτι ο ντετερμινισμος δεν υφισταται.
Σε ενα social structure level,υφαινουμε εμεις δηθεν σχεσιακες αιτιοτητες,μεταξυ δυο γεγονοτων,που απλως τυχαινει να συμβαινουν ταυτοχρονα.Πχ,περασα κατω απο μια σκαλα,και εκεινη την στιγμη,με χτυπαει και ενα αμαξι.Εδω εχουμε μια συμπτωση γεγονοτων,και δεν υπαρχει καμια λογικη σχεση μεταξυ της γατας και του ατυχηματος.Αυτο αποτελει λογικη πλανη,και ονομαζεται ''ψευδης αιτια''.




Νομιζω οτι θα πρεπει να δεχθεις καποιες απολυτες αρχες,και οχι αληθειες,τοσο στις Θετικες επιστημες,οσο και στις Κοινωνικες(οχι τοσο εντονα,διοτι ειναι ατελεις επιστημες).
Οταν μιλαμε για επιστημη,και γενικοτερα,κονταροχτυπιομαστε πανω σε ενα επιστημονικο θεμα,αφηνουμε στην ''απ'εξω'' τον απλο κοσμο,που



αποτελει, the mass ,για την Ακαδημαικη Κοινοτητα,και μιλαμε με ερευνες,δεδομενα και στοιχεια.Γενικα,''σωστο'' για την Ακ.Κοιν ειναι αυτο το οποιο γινεται αποδεκτο απο την πλειονοτητα των επιστημονων,για τους αυτονοητους λογους.Απο εκει και περα,εγω δεχομαι οτι μπορει να υπαρχει καποιο λαθος,αλλα αφου δεν εχει παρουσιαστει μια,τοσο ισχυρη οσο και η προηγουμενη,alternative suggestion,τοτε,δεν υπαρχει.Αμα πιστευεις τοσο πολυ,οτι εχεις δικαιο,πεισε την ε.κ οτι εχεις οντως δικαιο,ωστε να ασπαστουν την δικη σου αποψη.Μπορεις? :hmm:

.

Αυτο δεν σημαινει,οτι καθε 3 και λιγο θα αναθεωρουμε θεωριες.
Ισα ισα,οσο εξελισσεται η επιστημη,τοσο λιγοτερες πιθανοτητες,υπαρχουν να κανει λαθος για κατι,διοτι,ας πουμε ,οτι τελειοποιειται.



Δεν θα εχεις ποτε ολοκληρωμενη αποψη,αν καθεσαι και λυνεις τα ''υπαρξιακα σου'' (wtf,λες και εισαι 5χρονων,grow up) μεσω της Ποιησης.Επισης,να προσεξεις την γενικοποιηση του λαθους,στην οποια πλαγιαζεις.Το οτι εκανε καποιος λαθος,δεν σημαινει οτι θα κανει καθε μερα.


Ειλικρινά εύχομαι να μπορούσα να σου δώσω μια τεκμηριωμένη απάντηση μόνο και μόνο γιατί δε μου αρέσει ο τόνος σου. ( τί wtf και μιλάω σαν πεντάχρονο;)
Δυστυχώς όμως ως προς τα περισσότερα με κάλυψες!
Οπότε την επόμενη φορά που θα προσπαθήσω να σου απαντήσω θα έχω "μεγαλώσει" .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Aκόμα και στο μικρόκοσμο πιστεύω ότι τα πάντα γίνονται με βάση την αρχή αιτίου και αποτελέσματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ιωαννα d.

Νεοφερμένος

Η ιωαννα d. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
υπαρχει λοιπον ακομα κοσμος που πιστευει στον αδαμ και τα παΐδια του? (και μαλιστα ουτε καν συμβολικα?!)
κι εγω νομιζα οτι μονο κατι τρελες γεροντοκορες που μας καναν θρησκευτικα στο γυμνασιο τα πιστευουν αυτα, ο καρατζαφερης, αντε και κανενα παιδακι που τα μπερδευει με την ελληνικη μυθολογια...

χαχαχ παρεμπιπτοντως θυμαμαι και την πολυ επιστημονικη αποψη που ειχε εκφερει μια καθηγητρια: "Εε χαριτωμενα ειναι τα πιθηκακια, αλλα οχι οτι ειμαστε και συγγενεις!". Η ιδια μας ελεγε και κατι ιστοριες περι κρυφου σχολειου, με ντοκουμεντα φωτογραφιες απο κατι σπηλιες που ειχε δει σε εκδρομες της :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
[1]Ούτε και εγώ μπορώ να δεχτώ να εξισώνεται το πιο τελειοποιημένο ον του πλανήτη ο άνθρωπος με τους πιθήκους. [2]Ούτε και εγώ μπορώ να δεχτώ ότι δημιουργηθήκαμε για να ζήσουμε είκοσι, σαράντα, πενήντα, εξήντα χρόνια και μετά να πεθάνουμε και απλά να πάψουμε να υφιστάμεθα.[3] Ούτε και εγώ μπορώ να δεχτώ ότι δεν υπάρχει κόσμος πιο δίκαιος από αυτή τη ζούγκλα που ζούμε σε αυτό που ονομάζεται πλανήτης γη.

1. O άνθρωπος είναι η εξέλιξη του πίθικου είναι το επόμενο στάδιο, ελπίζω να βλέπεις την διαφορά με το εξισώνω.
2. Φόβος ένα απο τα μεγαλύτερα κίνητρα.
3. Και γτ να περιμένεις αυτόν τον άλλο κόσμο που δεν είσαι 100% σίγουρος για την υπαρξή του. Πάλεψε για αυτόν τον κόσμο που ζεις τώρα.

Ερώτηση:
Γιατί σε αυτό το στάδιο όλοι μας μοιάζουμε τόσο πολύ;

(Απο αριστερά προς δεξιά: Άνθρωπος, Σκύλος, Ελέφαντας.)​

Απάντηση:
Γιατί όλοι μας προήλθαμε απο αυτό:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Δεν πιστεύεις γιατί δεν σου έχει συμβεί κάτι τρανταχτό στη ζωή σου ώστε να σου δώσει λόγο να το κάνεις.

Προς τον άθεο εν Ιορδάνη, με αγάπη και σε HQ για να το απολαύσεις.


Προσπάθησα να μην ξαναπαντήσω σε αυτό το θέμα, αλλά δεν μπορώ!
Αυτό το βίντεο τώρα τι νόημα έχει;

Το παιδί αυτό λέει ότι πρέπει να έχουμε την αγάπη του Θεού μέσα μας.
Εγώ και όλοι οι επιστήμονες και όλοι οι άθεοι του κόσμου νομίζεις ότι δεν αγαπάμε αυτόν τον κόσμο;
Αν δεν τον αγαπούσαμε απλά θα αυτοκτονούσαμε.
Δεν υπάρχουν άνθρωποι που αγαπούν τον κόσμο περισσότερο από αυτούς, γιατί αυτοί είναι που προσπαθούν να τον εξηγήσουν και να λύσουν τα αιώνια θέματα που μας βασανίζουν με στοιχεία αντικειμενικά και λογικά.
Σήμερα τα πράγματα είναι πιο ήπια. Υπάρχουν πίστοί και άπιστοι. Παλαιότερα πάρα πολλοί επιστήμονες οδηγήθηκαν στον θάνατο για τις ιδέες τους. Αν αυτοί δεν είχαν αγάπη τότε ποιος είχε;
Και το λέω αυτό γιατί ξερουν οι επιστήμονες ότι δεν θα εισακουστούν ευρύτερα στις κατώτερες τάξεις (λόγω χαμηλού επιπέδου μόρφωσης) που είναι και η πλειονότητα του πληθυσμού, γενικότερα. Παρόλα αυτά δεν τους ενδιαφέρει γιατί το έργο τους είναι διαχρονικό και δεν διαγράφεται. Μετά από χρόνια θα καταλάβουν όλοι την αλήθεια. Και ποιος αγάπησε πραγματικά τον κόσμο.

Ο Γαλιλαίος π.χ όταν ανακάλυψε ότι η Γη γυρίζει τον έστειλαν να δικαστεί και φυσικά η ντόπια θρησκεία θεώρησε ότι αυτός "δεν είχε την αγάπη μέσα του", γιατί προσπαθούσε να διαφθείρει τον κόσμο με τις απόψεις του. Και να είστε σίγουροι πως αν δεν υπήρχαν σήμερα οι δορυφόροι που μπορούν να μας το δείξουν την Γη από το διάστημα, η θρησκεία θα υποστήριζε ακόμη ότι η Γη είναι τετράγωνη και κάθεται ακίνητη στο κέντρο του σύμπαντος. Όπως συμβαίνει και με την θεωρία της εξέλιξης που στον επιστημονικό χώρο θεωρείται αποδεδειγμένη, αν λάβει κανείς υπόψιν μονάχα τα ευρύματα που υπάρχουν!

Το παιδάκι αυτό θα γίνει ο δικαστής του σημερινού Γαλιλαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
στον επιστημονικό χώρο θεωρείται αποδεδειγμένη, αν λάβει κανείς υπόψιν μονάχα τα ευρύματα που υπάρχουν!

Exactly.Δεν κατανοω,γιατι επιμενουμε να αποδειξουμε σε καποιους που δεν θελουν,αυτοβουλως,την ισχυ μιας Θεωριας.Seriously now,υπαρχει περιπτωση,ενας,οχι δυο,αλλα ενας,απο αυτους που δεν πιστευουν στην εξελιξη,να πουν τα παραπανω σε εναν Πανεπιστημιακο Βιολογο-γενετιστη και να δικαιωθουν?Οχι.Δεν μπορουμε να τους εξαναγκασουμε να την πιστεψουν.Ετσι και αλλιως,δεν κατεχουν καν,επαρκες επιπεδο αντιλογου,και υπαρχει ηδη unanimity στο θεμα. :smartass:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vassilis_1

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Γεγονός είναι ότι η εξέλιξη δεν στέκει όχι μόνο χρησιμοποιώντας την λογική, αλλά δεν στέκει και επιστημονικά και αυτό θα αποδειχτεί.
Τον λόγο έχει ο επιστημονικός όρος της απαγωγής:
https://el.wikipedia.org/wiki/Εις_άτοπον_απαγωγή

Ας παρακολουθήσουμε το σχετικό τμήμα του επιστημονικού όρου αναλυτικά, προσαρμόζοντάς τον με την εξέλιξη.

Η δομή του επιχειρήματος είναι τέτοια ώστε για να αποδειχθεί πως μία πρόταση είναι αληθής (Ανάλυση: Όπως π.χ. η πρόταση της Χριστιανικής πίστης που εξαγγέλλει ότι βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής ο Θεός δημιούργησε με πρόσταγμά του όλη την ζωντανή, εκτός του ανθρώπου, ύπαρξη, με μιας ενστικτώδους και χαμηλής στάθμης διανόησης και επικοινωνίας. Ενώ τον άνθρωπο τον δημιούργησε με διαφορετικό τρόπο, για αυτό και έχει υψηλής ποιότητος διανόηση και επικοινωνία), εκκινούμε από την υπόθεση πως η αντίθετή της είναι αληθής (Ανάλυση: Δηλαδή αυτήν την πρόταση που ισχυρίζεστε εσείς: Ότι όλη η ζωντανή ύπαρξη εμφανίστηκε δια της εξελικτικής οδού) (δηλαδή η αρχική πρόταση είναι ψευδής), και καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα που αποτελεί αντίφαση. (Ανάλυση: Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι ίσχυε η εξέλιξη θα βλέπαμε οπωσδήποτε το εξής: όπως υπάρχουν διαφορετικής μορφής ζώα αλλά με κοινό γνώρισμα μιας χαμηλής στάθμης διανόησης και επικοινωνίας, έτσι θα υπήρχαν και ορισμένα όντα (= εξελιγμένα ζώα εκτός των πιθηκοειδών και των όμοιων τους) διαφορετικής μορφής μεταξύ τους και με τον άνθρωπο, έχοντα της ακριβούς ίδιας ποιότητας διανόησης και επικοινωνίας όπως διαθέτει ο άνθρωπος. Συμβαίνει αυτό; Όχι βέβαια. = Αυτό το συμπέρασμα αποτελεί αντίφαση στην πρόταση ότι υφίσταται η εξέλιξη). Τότε, εφόσον η αντίφαση προέκυψε από διαδοχή έγκυρων συλλογισμών (Ανάλυση: Όπως αυτών που αναφέρθηκαν) προς ισοδύναμες προτάσεις, η αρχική πρόταση θα πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση αληθής. (Ανάλυση: Άρα, η αρχική πρόταση = υπάρχει ο Θεός, ο οποίος δημιούργησε όλη την ζωντανή ύπαρξη, με μόνο τον άνθρωπο να ξεχωρίζει, είναι αληθής).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Κάθε φορά που χρησιμοποιούνται οι λέξεις 'βίβλος' και 'λογική' μαζί, ο θεός των χριστιανών ξεκοιλιάζει ένα παιδάκι
Υ.Γ. πολλά παιδάκια έχουνε ξεκοιλιαστεί.

From there Elisha went up to Bethel. While he was on his way, some small boys came out of the city and jeered at him. "Go up baldhead," they shouted, "go up baldhead!" The prophet turned and saw them, and he cursed them in the name of the Lord. Then two shebears came out of the woods and tore forty two of the children to pieces. (2 Kings 2:23-24 NAB)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassilis_1

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ας συζητήσουμε λοιπόν το θέμα που έθιξες.

Τι είναι η κατάρα; Κατάρα είναι Η ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ από τον ένοχο. Αυτό ακριβώς συνέβη.
Ο προφήτης τιμώρησε τους ενόχους με την απόσυρση της προστασίας του Θεού την οποία ΔΕΝ ΑΞΙΖΑΝ κοροϊδεύοντας τον φορέα του Αγίου Πνεύματος. Δεν θεωρείται λοιπόν αδικία το να στερήσει ο Θεός το δώρο του από κάποιον που δεν το αξίζει.
Δικό Του δώρο είναι, και το δίνει εκεί που θέλει, και εκεί που το εκτιμούν.

Αυτοί που τιμωρήθηκαν ΔΕΝ ήταν καν "παιδάρια" όπως κακώς μεταφράσθηκε στα Ελληνικά. Στο εβραϊκό κείμενο υπάρχει η φράση neurim qetanim της οποίας η καλύτερη μετάφραση είναι "νεανίες". Η ίδια φράση χρησιμοποιείται για τον δεκαεπτάχρονο Ιωσήφ (Γένεσις 37/λζ 2) και μεταφράζεται στα ελληνικά ως "νεαρός".

Πέρα όμως από την ηλικία τους, η συμμορία αυτή των νεαρών ήρθε από την Βαιθήλ (στ. 23), μια πόλη του ειδωλολατρικού βασιλείου του Ισραήλ. Αυτή η πόλη ήταν σπουδαίο κέντρο της παιδοθυσιαστικής λατρείας του Βάαλ (Γ' Βασιλειών 12/ιβ 29).
Οι νεαροί αλήτες λάτρεις του Βάαλ ήθελαν να χλευάσουν τον Κύριο μέσω του προφήτη Ελισσαίου και συνάγεται από τα συμφραζόμενα ότι ετοιμάζονταν να επιτεθούν στον προφήτη. Μήπως έπρεπε εκείνος να λυπηθεί τη συμμορία των νεαρών;
Αυτοί γιατί δεν λυπόντουσαν τα νήπια που έκαιγαν ζωντανά προς τιμήν του Βάαλ; Ή είναι δύσκολο καμμιά πεντηνταριά οπαδοί του Βαάλ που έπιναν αίμα και έψηναν παιδάκια να επιτεθούν σ' έναν άοπλο προφήτη του Κυρίου;

Οι διάφοροι κριτικοί αυτού του χωρίου της Αγίας Γραφής, θέλουν να ξεχνούν ότι ο Ελισσαίος έκανε μια τεράστια ευεργεσία στην Ιεριχώ. Επιπλέον αποσιωπούν μεταξύ άλλων θαυμάτων την θεραπεία του ΣΥΡΟΥ αξιωματούχου Νεεμάν από τον Ελισσαίο, και την ανάσταση ενός παιδιού και ενός άνδρα... (Δ' Βασιλειών 5/ε΄ 1-19 4/δ΄ 31 - 37. Δ΄ Βασιλέων 13/ιγ΄ 20,21 κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Δεδομένου, ότι σύμφωνα με τη βίβλο, ο Θεός που παρουσιάζεται γουστάρει τις ανθρωποθυσίες, όχι, δε νομίζω να τους λυπότανε.
Μου αρέσει βέβαια που ο λόγος που τους σκοτώνει, δεν είναι βάσει των στοιχείων που παραθέτεις, αλλά επειδή είπανε τον προφήτη 'καράφλα'. Ναι, εντελώς λογικό.


Then, with Micah's idols and his priest, the men of Dan came to the town of Laish, whose people were peaceful and secure. They attacked and killed all the people and burned the town to the ground. There was no one to rescue the residents of the town, for they lived a great distance from Sidon and had no allies nearby. This happened in the valley near Beth-rehob.Then the people of the tribe of Dan rebuilt the town and lived there. They renamed the town Dan after their ancestor, Israel's son, but it had originally been called Laish. (Judges 18:27-29 NLT)


Τι ωραία που περνάμε στην εκκλησία διαβάζοντας βιβλία που περιέχουν τα παρακάτω υπέροχα μηνύματα. Τίποτα καλύτερο στον κόσμο από μια παγκοσμίου βεληνεκούς θρησκεία γύρω από την ανθρωποθυσία, που μέχρι και σήμερα εξασκούν τελετουργικά ανθρωποφαγίας ( ή ίσως θεοφαγίας; ).



You should not let a sorceress live. (Exodus 22:17 NAB)

"If a man lies with a male as with a women, both of them shall be put to death for their abominable deed; they have forfeited their lives." (Leviticus 20:13 NAB)
A man or a woman who acts as a medium or fortuneteller shall be put to death by stoning; they have no one but themselves to blame for their death. (Leviticus 20:27 NAB)
Whoever strikes his father or mother shall be put to death. (Exodus 21:15 NAB)

1) If one curses his father or mother, his lamp will go out at the coming of darkness. (Proverbs 20:20 NAB) 2) All who curse their father or mother must be put to death. They are guilty of a capital offense. (Leviticus 20:9 NLT)
If a man commits adultery with another man's wife, both the man and the woman must be put to death. (Leviticus 20:10 NLT)
A priest's daughter who loses her honor by committing fornication and thereby dishonors her father also, shall be burned to death. (Leviticus 21:9 NAB)
Whoever sacrifices to any god, except the Lord alone, shall be doomed. (Exodus 22:19 NAB)
They entered into a covenant to seek the Lord, the God of their fathers, with all their heart and soul; and everyone who would not seek the Lord, the God of Israel, was to be put to death, whether small or great, whether man or woman. (2 Chronicles 15:12-13 NAB)
If a man still prophesies, his parents, father and mother, shall say to him, "You shall not live, because you have spoken a lie in the name of the Lord." When he prophesies, his parents, father and mother, shall thrust him through. (Zechariah 13:3 NAB)

Suppose you hear in one of the towns the LORD your God is giving you that some worthless rabble among you have led their fellow citizens astray by encouraging them to worship foreign gods. In such cases, you must examine the facts carefully. If you find it is true and can prove that such a detestable act has occurred among you, you must attack that town and completely destroy all its inhabitants, as well as all the livestock. Then you must pile all the plunder in the middle of the street and burn it. Put the entire town to the torch as a burnt offering to the LORD your God. That town must remain a ruin forever; it may never be rebuilt. Keep none of the plunder that has been set apart for destruction. Then the LORD will turn from his fierce anger and be merciful to you. He will have compassion on you and make you a great nation, just as he solemnly promised your ancestors. "The LORD your God will be merciful only if you obey him and keep all the commands I am giving you today, doing what is pleasing to him." (Deuteronomy 13:13-19 NLT)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassilis_1

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Σε όλα αυτά που ανέφερες, το βέβαιο είναι ότι ο Θεός έκρινε δικαιότατα.

Αλλά που θέλεις να καταλήξεις όμως; Μια και το θέμα που συζητάμε θέτει ερώτημα, για το αν

ο Θεός είναι ο δημιουργός, μήπως θέλεις να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι ο Θεός δεν υπάρχει, άρα δεν είναι ο δημιουργός των πάντων; Αν ναι, μην ανησυχείς. Στο πρόβλημα αν υπάρχει ο Θεός,

ή όχι, έχει δώσει αποδεικτική λύση ο επιστημονικός όρος “Η απαγωγή σε άτοπο ή εις άτοπον απαγωγή”.



https://el.wikipedia.org/wiki/Εις_άτοπον_απαγωγή



Ας μελετήσουμε το σχετικό τμήμα του επιστημονικού όρου με επεξηγήσεις, συνδυάζοντας αυτόν με το πιο πάνω θέμα.



“Η δομή του επιχειρήματος είναι τέτοια ώστε για να αποδειχθεί πως μία πρόταση είναι αληθής (Επεξήγηση: Όπως η πρόταση της Ορθόδοξης πίστης που υποστηρίζει ότι βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής υπάρχει ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, ο οποίος δημιούργησε τη ζωή, όπως και τα πάντα), εκκινούμε από την υπόθεση πως η αντίθετή της είναι αληθής (Επεξήγηση: Δηλαδή αυτήν την πρόταση που υποστηρίζει η φυσική: Υπάρχει η χωρίς αρχή και τέλος ενέργεια δια της οποίας δημιουργήθηκε η ζωή όπως και τα πάντα) (δηλαδή η αρχική πρόταση είναι ψευδής), και καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα που αποτελεί αντίφαση. (Επεξήγηση: Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι η ζωή (όπως και τα πάντα) ξεκίνησε δια της χωρίς αρχή και τέλος ενέργειας, επόμενο ήταν, να εμφανιζόταν και τώρα αυτόματα, χωρίς το γνωστό ανανεωτικό τρόπο.

Συμβαίνει αυτό; Ασφαλώς όχι. Άρα αυτό το συμπέρασμα αποτελεί αντίφαση στην πρόταση ότι υπάρχει η χωρίς αρχή και τέλος ενέργεια δια της οποίας δημιουργήθηκε η ζωή, όπως και τα πάντα). Τότε, εφόσον η αντίφαση προέκυψε από διαδοχή έγκυρων συλλογισμών (Επεξήγηση: Όπως αυτών που αναφέρθηκαν) προς ισοδύναμες προτάσεις, η αρχική πρόταση θα πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση αληθής. (Επεξήγηση: Άρα, η αρχική πρόταση = Υπάρχει ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, ο οποίος δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα, είναι η μόνη αληθής).”
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top