Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού;

Εξέλιξη ή Δημιουργία;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)
  • Προήρθαμε από εξέλιξη προγόνου, κοινού με τους πιθήκους

  • Προήρθαμε από δημιουργία θεού

  • Άλλο

  • Δεν ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Vassilis_1

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από chemysterious
Το κινητό που κρατάω τώρα στα χέρια μου δημιουργήθηκε μόνο του. Ουαου. Μην τρελαθούμε, όλα ειναι θέμα επίδρασης κάποιας ανώτερης δύναμης.
Αρχική Δημοσίευση από Βλα (Βλαδίμηρος)
Παρόλα ατά δέχεσαι ότι ο Θεός σου προϋπήρχε από πάντα.
Σύμφωνα με το συλλογισμό σου θα πρέπει να υπάρχει και μια ανώτερη δύναμη η οποία έχει δημιουργήσει και μια άλλη ανώτερη δύναμη (τον Θεό δηλαδή) που δημιούργησε εμάς.
Το σκεπτικό του chemysterious και του Βλαδίμηρου, μας υποχρεώνει να αντιμετωπίσουμε αναγκαστικά δύο λύσεις στο της δημιουργίας πρόβλημα. Ώστε με αντικειμενικά κριτήρια να επιλεγεί η σωστή λύση:

1) Υπάρχει η χωρίς αρχή απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια, δια της οποίας, εν καιρώ, αυτόματα δημιουργήθηκαν τα πάντα.

Οπότε δεν ευσταθεί το ερώτημα: «Ποιος δημιούργησε την απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια;».

2) Υπάρχει ο χωρίς αρχή Θεός, ο οποίος δημιούργησε τα πάντα.
Οπότε δεν ευσταθεί το ερώτημα: «Ποιος δημιούργησε το Θεό;».

Ας εξετάσουμε την πρώτη λύση.
Π.χ. αν η ζωή εμφανιζόταν αυτόματα.
Επόμενο ήταν, να συνεχιζόταν να εμφανίζεται αυτόματα η ζωή έως τώρα και πάντα.
Συμβαίνει αυτό; Όχι βέβαια. Όλοι ξέρουμε το γνωστό τρόπο του πολλαπλασιασμού όλης της ζωντανής ύπαρξης.

Ας εξετάσουμε τώρα τη δεύτερη λύση.
Φυσικά, καταφεύγουμε στην περιγραφή της Αγίας Γραφής, παίρνοντας ορισμένα παραδείγματα
σχετικά με την δημιουργία της ζωής από το Θεό.


Προκειμένου ο Θεός να δημιουργήσει τα ζώα:

«Καὶ εἶπεν ὁ Θεός· ἐξαγαγέτω ἡ γῆ ψυχὴν ζῶσαν κατὰ γένος, τετράποδα καὶ ἑρπετὰ καὶ θηρία τῆς γῆς κατὰ γένος. καὶ ἐγένετο οὕτως» (Γεν. 1,24).

Εδώ βλέπουμε ότι ο Θεός δίνει εντολή στη γη να βγάλει ζώα,
κατ’ ευθείαν σε διαφορετικά είδη, που σημαίνει αποκλεισμός της εξελικτικής διαδικασίας.

Προκειμένου ο Θεός να δημιουργήσει τον άνθρωπο:
«καὶ ἔπλασεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, χοῦν ἀπὸ τῆς γῆς, καὶ ἐνεφύσησεν εἰς τὸ πρόσωπον αὐτοῦ πνοὴν ζωῆς, καὶ ἐγένετο ὁ ἄνθρωπος εἰς ψυχὴν ζῶσαν» (Γεν. 2,7).
«καὶ εὐλόγησεν αὐτοὺς ὁ Θεός, λέγων· αὐξάνεσθε καὶ πληθύνεσθε καὶ πληρώσατε τὴν γῆν καὶ κατακυριεύσατε αὐτῆς καὶ ἄρχετε τῶν ἰχθύων τῆς θαλάσσης καὶ τῶν πετεινῶν τοῦ οὐρανοῦ καὶ πάντων τῶν κτηνῶν καὶ πάσης τῆς γῆς καὶ πάντων τῶν ἑρπετῶν τῶν ἑρπόντων ἐπὶ τῆς γῆς.» (Γεν. 1,2)

Εδώ, βλέπουμε ότι ο Θεός δεν δίνει εντολή στη γη να βγάλει τον άνθρωπο, αλλά ο ίδιος τον πλάθει.
Δηλαδή: Ο τελείως διαφορετικός τρόπος με τον οποίο δημιούργησε ο Θεός τον άνθρωπο, συνετέλεσε ώστε να έχει τα τελείως διαφορετικά και μοναδικά χαρακτηριστικά του.

Με αποτέλεσμα να κυριαρχεί - σύμφωνα με την αποδειχθείσα πρόρρηση του Θεού - σε όλη την υπόλοιπη ζωντανή ύπαρξη.

Την πιο πάνω πραγματικότητα την βλέπουμε με τα ίδια μας τα μάτια.
Η απλησίαστη διαφορά που έχει ο άνθρωπος έναντι σε όλη την υπόλοιπη ζωντανή ύπαρξη, οφείλεται οφθαλμοφανώς, στον διαφορετικό τρόπο με τον οποίο έχει δημιουργηθεί από το Θεό.

Οπότε η σωστή λύση στο πρόβλημα, βρίσκεται στην από το Θεό δημιουργία των πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Οι άνθρωποι απ την αρχή της ύπαρξης τους προσπαθούσαν να δικαιολογήσουν πράγματα που δεν καταλάβαιναν ή δεν είχαν ακόμα την ικανότητα να καταλάβουν με διάφορες επινοήσεις. Όπως στην Αρχαία Ελλάδα οι άνθρωποι απέδιδαν τους κεραυνούς στο Δία, έτσι και στην εποχή των Ιουδαιστικών θρησκειών υπήρχε η ανάγκη (μαζί με τα συμφέροντα βεβαίως βεβαίως) να επινοηθεί μια τάξη , ένα καλούπι ώστε να ξεφύγουν απ το φόβο του αγνώστου. Η επινόηση ενός Θεού δημιουργού της πλάσης και των όντων -όπως και σε όλες τις θρησκείες- δεν είναι τίποτα άλλο παρα η προσπάθεια να επιβληθεί μια ''τάξη'' στην άγνωστη πορεία της φύσης. Βέβαια, η γνώση ανα τους αιώνες απέδιξε οτι αυτή η προσπάθεια είναι μάταιη. Η Φύση είναι εκ φύσεως χαοτική, και μια απλή εξήγηση ενός δημιουργού στον ουρανό έπαψε να αποτελεί αποτελεσματικό επιχείρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
1) Υπάρχει η χωρίς αρχή απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια, δια της οποίας, εν καιρώ, αυτόματα δημιουργήθηκαν τα πάντα.
Οπότε δεν ευσταθεί το ερώτημα: «Ποιος δημιούργησε την απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια;».
Η ενέργεια ούτε δημιουργείται, ούτε καταστρέφεται. Και αυτό δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε, είναι μια από τις θεμελιώδεις αρχές της φυσικής.

2) Υπάρχει ο χωρίς αρχή Θεός, ο οποίος δημιούργησε τα πάντα.
Οπότε δεν ευσταθεί το ερώτημα: «Ποιος δημιούργησε το Θεό;».
Απάντησα σε αυτό: «Το κινητό που κρατάω τώρα στα χέρια μου δημιουργήθηκε μόνο του. Ουαου. Μην τρελαθούμε, όλα ειναι θέμα επίδρασης κάποιας ανώτερης δύναμης.»
Και λέω, λοιπόν, ότι αυτό το πράγμα είναι παράλογο, γιατί ακολουθώντας αυτό το σκεπτικό θα αναζητούμε στο άπειρο μια δύναμη μεγαλύτερη από οποιαδήποτε άλλη.

Επόμενο ήταν, να συνεχιζόταν να εμφανίζεται αυτόματα η ζωή έως τώρα και πάντα.
Συμβαίνει αυτό; Όχι βέβαια. Όλοι ξέρουμε το γνωστό τρόπο του πολλαπλασιασμού όλης της ζωντανής ύπαρξης.
Βέβαια στην Παλαιά Διαθήκη υπάρχει αυτή η δημιουργία "από το τίποτα" 2 ανθρώπων που από αυτούς προήραν αργότερα όλοι οι άλλοι.
(Εδώ θα μπορούσε κανείς να αναρωτιέται και πως προέκυψαν σήμερα λευκοί, μαύροι, κίτρινοι και κόκκινοι στο δέρμα άνθρωποι.)

Από εκεί και μετά βλέπουμε ότι παραθέτεις κομμάτια από την Αγία Γραφή και είναι λίγο αστείο. Η Αγία Γραφή γράφτηκε πριν από χιλιάδες χρόνια και απλά καλύπτει με αστείο τρόπο όλα τα υπαρξιακά ζητήματα των ανθρώπων της εποχής. Δηλαδή, μια φορά και έναν καιρό, άρχησε ο Θεός να φτιάχνει τον κόσμο. Πρώτα το ένα μετά το άλλο. Και τελικά εμάς. Και γιατί εμάς τελευταίους; Γιατί -προφανώς- εμείς σαν τελευταίοι τα καταγράφουμε αυτά. Αν είμασταν προτελευταίοι και βλέπαμε τη δημιουργία με τα μάτια μας δεν θα υπήρχε θέμα πίστης ή απιστίας, αλλά θα γνωρίζαμε αν υπάρχει Θεός ή όχι. Θέλω να πω ότι υποστηρίζεις την θρησκεία σου σύμφωνα με τα πιστεύω της που είναι σχετικά και υποκειμενικά, ενώ η επιστήμη είναι αντικειμενική και απόλυτη. Κανείς δεν μπορεί να ταχθεί εναντίον της. Και για να τελειώνω σου παραθέτω και το εξής παράδειγμα εξέλιξης: Τα τουατάρα, που είναι τα ταχύτερα εξελίσιμα ζώα (εξελίσσονται περίπου ανά 8000 χρόνια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stormakos

Νεοφερμένος

Ο Stormakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αρχική Δημοσίευση από Βλα (Βλαδίμηρος)
Η ενέργεια ούτε δημιουργείται, ούτε καταστρέφεται. Και αυτό δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε, είναι μια από τις θεμελιώδεις αρχές της φυσικής.

Βλαδίμηρε θέλω να ρωτήσω, μεταξύ των θεμελιωδών αρχών της φυσικής είναι και η θεωρία της εξέλιξης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Βλα (Βλαδίμηρος)


Βλαδίμηρε θέλω να ρωτήσω, μεταξύ των θεμελιωδών αρχών της φυσικής είναι και η θεωρία της εξέλιξης;

Προφανώς όχι.
Η εξέλιξη έχει να κάνει, κατά βάση, με τη βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassilis_1

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Βλα (Βλαδίμηρος)
Βέβαια στην Παλαιά Διαθήκη υπάρχει αυτή η δημιουργία… 2 ανθρώπων που από αυτούς προήραν αργότερα όλοι οι άλλοι.
(Εδώ θα μπορούσε κανείς να αναρωτιέται και πως προέκυψαν σήμερα λευκοί, μαύροι, κίτρινοι και κόκκινοι στο δέρμα άνθρωποι.)
Η διαφορά χρώματος επήλθε λόγω διαφορετικού περιβάλλοντος.

Η απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια, η παράγουσα τάχα τη ζωή, ΔΕΝ υπάρχει.
Διότι αν υπήρχε θα εξακολουθούσε και τώρα να κάνει το ίδιο. Να παράγει δηλαδή ζωή. Αυτό όμως ΔΕΝ συμβαίνει. Άρα ο «χωρίς αρχή» τίτλος ΔΕΝ της ανήκει.

Σύμφωνα όμως, με την πραγματικότητα που παρουσιάζεται μπροστά μας (= ο γνωστός πολλαπλασιαστικός τρόπος όλης της ζωντανής ύπαρξης),
αποδεικνύεται η περιγραφή της Αγίας Γραφής.

Αποδεικνύεται ότι δημιουργός των πάντων είναι ο Θεός, εις τον οποίον ανήκει ουσιαστικά ο «χωρίς αρχή» τίτλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Η διαφορά χρώματος επήλθε λόγω διαφορετικού περιβάλλοντος.
Εξέλιξη δηλαδή.

Η απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια, η παράγουσα τάχα τη ζωή, ΔΕΝ υπάρχει.
Έχει αποδειχθεί ότι κυκλοφορεί μια ψυχρή ακτινοβολία στο σύμπαν θερμοκρασίας 3Κ που είναι ένα "απομεινάρι" της μεγάλης έκρηξης.
Και, επίσης, ωραίες οι ρητορείες σου, αλλά δεν παραθέτεις ούτε ένα αποδεικτικό στοιχείο. Εγώ μπορώ πλέον να θεωρώ ότι η δημιουργία του κόσμου οφείλεται σε μια τυχαία διακύμανση του κβαντικού αφρού, γιατί είναι κάτι κοινώς αποδεκτό στον επιστημονικό χώρο. Από την άλλη εσύ φιλοσοφείς, χωρίς να γνωρίζεις καν τι συμβαίνει στη φύση. Και θα σου εξηγήσω παρακάτω τι εννοώ.

Διότι αν υπήρχε θα εξακολουθούσε και τώρα να κάνει το ίδιο. Να παράγει δηλαδή ζωή. Αυτό όμως ΔΕΝ συμβαίνει.
Αγνοείς βέβαια, ότι σύμφωνα με τις αρχές της κβαντικής φυσικής, στον μικρόκοσμο υπάρχει η παραγωγή ζωής από το τίποτα.
Και ακόμη υπάρχει ένα είδος μέδουσας που αναγεννά τα κύτταρα της και δεν πρόκειται να πεθάνει ποτέ, παρά μόνο αν της επιτεθεί άλλο ζώο ή την προσβάλλει αρρώστια.

Και τώρα θέλω να σε ρωτήσω κάτι εγώ.
Πιστεύεις ότι οι πρώτοι άνθρωποι στην γη ήταν ο Αδάμ και η Εύα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
χρώματος επήλθε λόγω διαφορετικού περιβάλλοντος.
Η απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια, η παράγουσα τάχα τη ζωή, ΔΕΝ υπάρχει.
Διότι αν υπήρχε θα εξακολουθούσε και τώρα να κάνει το ίδιο. Να παράγει δηλαδή ζωή. Αυτό όμως ΔΕΝ συμβαίνει. Άρα ο «χωρίς αρχή» τίτλος ΔΕΝ της ανήκει.
Σύμφωνα όμως, με την πραγματικότητα που παρουσιάζεται μπροστά μας (= ο γνωστός πολλαπλασιαστικός τρόπος όλης της ζωντανής ύπαρξης),
αποδεικνύεται η περιγραφή της Αγίας Γραφής.

Αποδεικνύεται ότι δημιουργός των πάντων είναι ο Θεός, εις τον οποίον ανήκει ουσιαστικά ο «χωρίς αρχή» τίτλος
.

Ωπ, επέστρεψε ο Βασιλάκης να μας φωτίσει με τις φιλοσοφίες του για άλλη μια φορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Μερικές φορές δε ξέρω τι να πιστέψω...Πιστεύω οτι υπάρχει κάτι ανώτερο από μας.Η πίστη είναι κομμάτι του ανθρώπου.
Όλα αυτά που υπάρχουν γύρω μας μου φαίνεται περίεργο να δημιουργήθηκαν από το τίποτα.
Και ναι μπορεί να δεχτώ την εξέλιξη και το big bang σαν θεωρίες αλλά και πάλι τι υπήρχε πριν απ'αυτές; Τίποτα;

Η αλήθεια είναι ότι δε ξέρω πολλά από θετικές επιστήμες και δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη πάνω στο θέμα.
Αλλά δε μπορώ να ζήσω χωρίς πίστη σε κάτι πέρα από μας.

Εγώ μπορώ πλέον να θεωρώ ότι η δημιουργία του κόσμου οφείλεται σε μια τυχαία διακύμανση του κβαντικού αφρού
Και πριν απ' αυτό;
Δεν έχω ιδέα τι είναι ο κβαντικός αφρός αλλά κάπως δε δημιουργήθηκε;
Πριν τη δημιουργία του κόσμου μας δεν υπήρχε τίποτα; Και αυτά που υπήρχαν -αν υπήρχαν- πως έγιναν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Μερικές φορές δε ξέρω τι να πιστέψω...Πιστεύω οτι υπάρχει κάτι ανώτερο από μας.Η πίστη είναι κομμάτι του ανθρώπου.
Όλα αυτά που υπάρχουν γύρω μας μου φαίνεται περίεργο να δημιουργήθηκαν από το τίποτα.
Και ναι μπορεί να δεχτώ την εξέλιξη και το big bang σαν θεωρίες αλλά και πάλι τι υπήρχε πριν απ'αυτές; Τίποτα;

Η αλήθεια είναι ότι δε ξέρω πολλά από θετικές επιστήμες και δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη πάνω στο θέμα.
Αλλά δε μπορώ να ζήσω χωρίς πίστη σε κάτι πέρα από μας.


Και πριν απ' αυτό;
Δεν έχω ιδέα τι είναι ο κβαντικός αφρός αλλά κάπως δε δημιουργήθηκε;
Πριν τη δημιουργία του κόσμου μας δεν υπήρχε τίποτα; Και αυτά που υπήρχαν -αν υπήρχαν- πως έγιναν;

Δεν υπάρχει "πριν τη δημιουργία του κόσμου". Δεν υπήρχε χρόνος πριν την μεγάλη έκρηξη. Γι' αυτό μπορούμε να λέμε πόσων ετών -περίπου- είναι το σύμπαν μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Δεν υπάρχει "πριν τη δημιουργία του κόσμου". Δεν υπήρχε χρόνος πριν την μεγάλη έκρηξη. Γι' αυτό μπορούμε να λέμε πόσων ετών -περίπου- είναι το σύμπαν μας.
Η έκρηξη όμως γιατί έγινε;

Γενικά όλη αυτή η αντιπαράθεση Εξέλιξης και Δημιουργίας από το Θεο είναι άτοπη.Δε θα καταλήξει κανείς πουθενά.
Εγώ θέλω να πιστεύω σε κάτι και συνεχώς θα βρίσκω κάτι για να πω.Δεν μπορεί κάποιος να με πείσει για κάτι αντίθετο.
Το ίδιο ισχύει και για σένα και για τον καθένα που δε θέλει να πιστεύει.
Για μένα η ουσία είναι ότι κανείς δε μπορεί να γνωρίζει με απόλυτη σιγουριά και σαφήνεια το πως δημιουργήθηκε ο κόσμος και γιατί.
Η επιστήμη όντως έχει ανακαλύψει πολλά αλλά όχι όλα.
Εγώ όπως και κάθε άλλος εκφράζω την προσωπική μου γνώμη, η οποία βέβαια είναι υποκειμενική.
Η πίστη είναι προσωπική υπόθεση του κάθε ανθρώπου και δεν πρέπει κατά τη γνώμη μου να μπαίνει σε "καλούπια" με τις θρησκείες και τις επιστημονικές θεωρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Η έκρηξη όμως γιατί έγινε;
Γιατί το σύμπαν μας δεν είναι ντετερμινιστικό. Δεν υπάρχει αιτία για όλα. Υπάρχει πάντα και το "τυχαίο".

Η πίστη φυσικά και είναι υποκειμενική, αλλά έχει και κοινωνικές διαστάσεις για τον λόγο ότι αν εγώ αποφάσιζα να γίνω σατανιστής θα απομονωνόμουν κοινωνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Γιατί το σύμπαν μας δεν είναι ντετερμινιστικό. Δεν υπάρχει αιτία για όλα. Υπάρχει πάντα και το "τυχαίο".

Η πίστη φυσικά και είναι υποκειμενική, αλλά έχει και κοινωνικές διαστάσεις για τον λόγο ότι αν εγώ αποφάσιζα να γίνω σατανιστής θα απομονωνόμουν κοινωνικά.

βασικά η δημιουργία του σύμπαντος και η η πορεία της εξέλιξης είναι καθαρα ντετερμινιστικές διαδικασίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Γιατί το σύμπαν μας δεν είναι ντετερμινιστικό. Δεν υπάρχει αιτία για όλα. Υπάρχει πάντα και το "τυχαίο".

Η πίστη φυσικά και είναι υποκειμενική, αλλά έχει και κοινωνικές διαστάσεις για τον λόγο ότι αν εγώ αποφάσιζα να γίνω σατανιστής θα απομονωνόμουν κοινωνικά.

Η αλήθεια είναι ότι δεν πιστεύω στην τύχη.


Συμφωνώ ότι η πίστη παίρνει κοινωνικές διαστάσεις.Δεν είναι μόνο η απομόνωση στον σατανιστή ο οποίος σ' οποιαδήποτε κοινωνία θα αντιμετωπιζόταν εχθρικά από θρησκευόμενους για τον απλούστατο λόγο ότι για πολλούς οι σατανιστές διαπράττουν και εγκλήματα.Και ο άθεος ή ο αγνωστικιστής ακόμη και οι γ.ο.χ ,όπως αυτοαποκαλούνται, θα αντιμετωπίζονταν ρατσιστικα και με ιδιαίτερη μεταχείριση σε μια μικρή κοινωνία όπως π.χ το χωριό μου.
Όμως είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να πιστεύει σ' ό,τι αυτός θέλει,εφόσον δε βλάπτει τους άλλους. Για παράδειγμα αν θέλει κάποιος μπορεί να λατρεύει σαν θεότητα και μια γάτα.Ναι μεν οι περισσότεροι θα το θεωρήσουμε ηλίθιο αλλά δεν είναι σωστό να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε τη γνώμη του άλλου εφόσον αυτό ΘΕΛΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν πιστεύω στην τύχη.


Συμφωνώ ότι η πίστη παίρνει κοινωνικές διαστάσεις.Δεν είναι μόνο η απομόνωση στον σατανιστή ο οποίος σ' οποιαδήποτε κοινωνία θα αντιμετωπιζόταν εχθρικά από θρησκευόμενους για τον απλούστατο λόγο ότι για πολλούς οι σατανιστές διαπράττουν και εγκλήματα.Και ο άθεος ή ο αγνωστικιστής ακόμη και οι γ.ο.χ ,όπως αυτοαποκαλούνται, θα αντιμετωπίζονταν ρατσιστικα και με ιδιαίτερη μεταχείριση σε μια μικρή κοινωνία όπως π.χ το χωριό μου.
Όμως είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να πιστεύει σ' ό,τι αυτός θέλει,εφόσον δε βλάπτει τους άλλους. Για παράδειγμα αν θέλει κάποιος μπορεί να λατρεύει σαν θεότητα και μια γάτα.Ναι μεν οι περισσότεροι θα το θεωρήσουμε ηλίθιο αλλά δεν είναι σωστό να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε τη γνώμη του άλλου εφόσον αυτό ΘΕΛΕΙ.

Δεν είπε κανείς να του αλλάξουμε τη γνώμη, δικαίωμα του είναι να πιστεύει ότι του καπνίσει. Ωστόσο, αν είναι ηλίθιο όπως είπες, έχουμε και εμείς κάθε δικαίωμα να το κρίνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Δεν είπε κανείς να του αλλάξουμε τη γνώμη, δικαίωμα του είναι να πιστεύει ότι του καπνίσει. Ωστόσο, αν είναι ηλίθιο όπως είπες, έχουμε και εμείς κάθε δικαίωμα να το κρίνουμε.
Μα αυτό γίνεται στη συγκεκριμένη συζήτηση.Ο ένας απαντάει στον άλλον προσπαθώντας να τον πείσει ότι η δική του πεποίθηση είναι και η σωστή.
Όσον αφορά το δικαίωμα που έχει ο καθένας να κρίνει την άποψη του άλλου συμφωνώ και επαυξάνω αλλά πάλι σε πλαίσια που να μην φτάνουν το σημείο της προσβολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Μα αυτό γίνεται στη συγκεκριμένη συζήτηση.Ο ένας απαντάει στον άλλον προσπαθώντας να τον πείσει ότι η δική του πεποίθηση είναι και η σωστή.
Όσον αφορά το δικαίωμα που έχει ο καθένας να κρίνει την άποψη του άλλου συμφωνώ και επαυξάνω αλλά πάλι σε πλαίσια που να μην φτάνουν το σημείο της προσβολής.

Σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassilis_1

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
...Και θα σου εξηγήσω παρακάτω τι εννοώ...
Τίποτα δεν μπορείς να εξηγήσεις. Τη στιγμή που δεν μπορείς να δικαιολογήσεις τα "πιστεύω" σου σχετικά με την αυτόματη δημιουργία. Διότι αδυνατείς να δώσεις απάντηση στο ερώτημα:
Γιατί, ενώ πιστεύεις ότι η ζωή προήλθε αυτόματα, δεν συνεχίζεται και τώρα να προέρχεται αυτόματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Whatever was asserted without evidence can be dismissed without evidence.
-Christopher Hitchens
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Τίποτα δεν μπορείς να εξηγήσεις. Τη στιγμή που δεν μπορείς να δικαιολογήσεις τα "πιστεύω" σου σχετικά με την αυτόματη δημιουργία. Διότι αδυνατείς να δώσεις απάντηση στο ερώτημα:
Γιατί, ενώ πιστεύεις ότι η ζωή προήλθε αυτόματα, δεν συνεχίζεται και τώρα να προέρχεται αυτόματα;

Και σου εξηγώ ότι αυτό που λες δεν ισχύει.
Υπάρχει αυτό που ονομάζεις "αυτόματη ζωή" και αποδεικνύεται στην κβαντική φυσική!
Μάλιστα συμβαίνει σχεδόν κάθε δευτερόλεπτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top