Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού;

Εξέλιξη ή Δημιουργία;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)
  • Προήρθαμε από εξέλιξη προγόνου, κοινού με τους πιθήκους

  • Προήρθαμε από δημιουργία θεού

  • Άλλο

  • Δεν ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
:hmm: Απ'ότι φαίνεται έκαν λάθος. Thanks for the head up. ;)
Όλα αυτά που λες δεν αποδεικνύουν απολύτως τίποτα...ο άνθρωπος είναι κι αυτός ένα ον και έχει τη δική του μορφολογία και τα δικά του χαρακτηριστικά...το γεγονός ότι μπορεί να μοιάζουμε σε αρκετά πράγματα με τον πίθηκο δε σημαίνει ότι παλιότερα ήμασταν πίθηκοι...όσο για τη σκωληκοειδή απόφυση πού ξέρεις ότι είναι άχρηστη και δεν εκτελεί κάποια άγνωστη μέχρι σήμερα λειτουργία μας?Και το ανατρίχιασμα είναι ένα συναίσθημα όπως το ρίγος για πχ που μας προστατεύει από τη μείωση της θερμοκρασίας...αντιθέτως ας υποθέσουμε ότι ισχύει το γεγονός ότι προήλθαμε από τον πίθηκο...εγώ θα σε ρωτήσω το εξής:αν δεν υπάρχει Θεός τότε κι αυτό τον κοινό μας πρόγονο με τους πιθήκους ποιος τον έφτιαξε?

Αυτό δεν σου λέω. Οτι όταν είχαμε τρίχωμα χρησίμευε στην προστασία απο τη μείωση της θερμοκρασίας. Τώρα που δεν έχουμε τρίχωμα δεν αποσκοπεί πουθενά.

1. Δεν προΰλθαμε απο τον πίθηκο έχουμε κοινό πρόγονο. Μια το λες σωστά μια λάθος.
2. Δεν γνωρίζουμε ακόμη την διαδικασία μέσω της οποίας προΰλθε ο πρώτος μονοκύτταρος οργανισμός ο οποίος στην συνέχεια έδωσε μορφή σε όλα τα έμβια όντα του πλανήτη μας. Περισσότερα εδώ.

Απ'ότι φαίνεται δεν πιστεύεις στο Θεό γιατί αμφισβητείς το έργο του...αλλιώς θα έπρεπε να ξέρεις ότι ο Θεός έχει μια άλλη λογική,όχι την ανθρώπινη,γι'αυτό και όλοι μας έχουμε κάποια αναπάντητα ερωτήματα για θέματα που μας φαίνονται παράξενα...επίσης αν θες αποδείξεις διάβασε καλύτερα την Αγία Γραφή γιατί απ'όσο ξέρω κι ο Δαρβίνος έχει κάτι καλύτερο για να υποστηρίξει την άποψή του...τί σημασία έχει που είμαστε στον 21ο αιώνα?οι αλήθειες θα είναι πάντα αλήθειες,άρα στάσιμες και για κάποιους βαρετές...αν θες ντε και καλά να προχωρήσει η συζήτηση με καινούρια στοιχεία,έχω να σου πω άπειρα παραμύθια...φαντασία να υπάρχει μόνο!

Εμ, ναι είχε. Ο άνθρωπος μελέτησε και κατέγραψε τις παρατηρήσεις του. Δεν έγραφε ότι του υπαγόρευε το Άγιο Πνεύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Δικαίωμά σου να πιστέυεις ότι είναι γελοία η θρησκεία και η πίστη μας,αλλά είναι ακόμη γελοιότερο να πιστεύεις ότι αν ζούσες κάποια εκατομμύρια χρόνια πριν θα ήσουν πίθηκος...εννοείται πάντως ότι είναι σεβαστή η άποψή σου!

Με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσε να πει καθένας ότι "εγώ σύμφωνα με τα δικά μου πιστεύω αμφισβητώ την βαρύτητα!"
Μα το βλέπουμε κάθε μέρα!
Και την εξέλιξη την βλέπουμε στην ζωή μας κάθε μέρα!
Π.χ, Η χρήση αντιβιοτικών αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα της ορθότητας της θεωρίας της εξέλιξης (υπάρχει και σχετικό βίντεο στο youtube με τον Richard Dawkins αλλά δεν μπορώ να το βρω. Αν θες μπορείς να το ψάξεις.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
:hmm: Απ'ότι φαίνεται έκαν λάθος. Thanks for the head up. ;)


Αυτό δεν σου λέω. Οτι όταν είχαμε τρίχωμα χρησίμευε στην προστασία απο τη μείωση της θερμοκρασίας. Τώρα που δεν έχουμε τρίχωμα δεν αποσκοπεί πουθενά.

1. Δεν προΰλθαμε απο τον πίθηκο έχουμε κοινό πρόγονο. Μια το λες σωστά μια λάθος.
2. Δεν γνωρίζουμε ακόμη την διαδικασία μέσω της οποίας προΰλθε ο πρώτος μονοκύτταρος οργανισμός ο οποίος στην συνέχεια έδωσε μορφή σε όλα τα έμβια όντα του πλανήτη μας. Περισσότερα εδώ.



Εμ, ναι είχε. Ο άνθρωπος μελέτησε και κατέγραψε τις παρατηρήσεις του. Δεν έγραφε ότι του υπαγόρευε το Άγιο Πνεύμα.
Όταν λες ότι δε χρησιμεύει πουθενά το ρίγος τί εννοείς?Είναι μέσο για να αντιστέκεται ο οργανισμός μας στη μείωση της θερμοκρασίας...ο ιδρώτας πάλι κάνει την αντίθετη δουλειά...αντιστέκεται στην αύξηση της θερμοκρασίας...με το να λες ότι αυτές οι λειτουργίες είναι πλέον άχρηστες για τον άνθρωπο είναι σαν να λες ότι ο πυρετός ή η υποθερμία είναι φυσιολογικά και αν τα έχουμε δε τρέχει κάτι...α και btw ο κοινός πρόγονος δεν ήταν πίθηκος που και καλά έπεσε από τα δέντρα και αναγκάστηκε να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες του νέου περιβάλλοντός του?άρα ήταν κι αυτός πίθηκος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
και ο ανθρωπος πιθηκος ειναι κοριτσακι.

και ολοι μαζι ειναι σε μια μεγαλη κατηγορια που ονομαζουμε πρωτευοντα θηλαστικα


διαβαζουμε και κανενα βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσε να πει καθένας ότι "εγώ σύμφωνα με τα δικά μου πιστεύω αμφισβητώ την βαρύτητα!"
Μα το βλέπουμε κάθε μέρα!
Και την εξέλιξη την βλέπουμε στην ζωή μας κάθε μέρα!
Π.χ, Η χρήση αντιβιοτικών αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα της ορθότητας της θεωρίας της εξέλιξης (υπάρχει και σχετικό βίντεο στο youtube με τον Richard Dawkins αλλά δεν μπορώ να το βρω. Αν θες μπορείς να το ψάξεις.)
Συμφωνώ ότι βλέπουμε μια εξέλιξη στη ζωή μας...στη τεχνολογία,στην επιστήμη...αλλά όχι να δεχτώ ότι μεταβάλλονται και έμβιοι οργανισμοί ή ότι αλλάζουν είδος!Οι μεταλλάξεις που συμβαίνουν είναι μια άλλη ιστορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Για εσας,αγαπημενοι φιλοι του Δημιουργισμου,σας εχω ενα δωρακι.


14ο Νηπιαγωγείο Αθηνών
η εξέλιξη των ειδών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
και ο ανθρωπος πιθηκος ειναι κοριτσακι.

και ολοι μαζι ειναι σε μια μεγαλη κατηγορια που ονομαζουμε πρωτευοντα θηλαστικα


διαβαζουμε και κανενα βιβλιο
Ασχολίαστο...και η φάλαινα θηλαστικό είναι...άρα είσαι φάλαινα θες να μου πεις?κάθε οργανισμός ανήκει σε ένα είδος και κάθε είδος σε ένα άλλο υπερσύνολο...επειδή έχω ανοίξει βιβλίο γι΄αυτό στα λέω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Ασχολίαστο...και η φάλαινα θηλαστικό είναι...άρα είσαι φάλαινα θες να μου πεις?κάθε οργανισμός ανήκει σε ένα είδος και κάθε είδος σε ένα άλλο υπερσύνολο...επειδή έχω ανοίξει βιβλίο γι΄αυτό στα λέω!

μπα δεν ειμαι τοσο χοντρος :look:

ναι οπως υπαρχουν ειδη υπαρχουν και γενη και οικογενειες και κλασεις κλπ.

ο ανθρωπος και ο χιμπατζης δν ειναι το ιδιο ειδος ειναι ομως κοντινα. οπως πχ η τιγρης με την γατουλα.

γτ πολυ απλα οταν λεμε οτι υπηρχε ενας κοινως προγονος τοτε λεμε οτι αυτος διαχωριστηκε σε δυο διαφορετικα ειδη τα οποια ομως μπορει να ανηκουν στο ιδιο γενος κλπ.

κ οσο για τις φαλαινες αν δεις στο πισω μερος του σωματος τους εχουν κατι μικρα μικρα κοκκαλακια τα οποια ειναι εξελικτικα καταλοιπα ΠΙΣΩ ΑΚΡΩΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Όταν λες ότι δε χρησιμεύει πουθενά το ρίγος τί εννοείς?Είναι μέσο για να αντιστέκεται ο οργανισμός μας στη μείωση της θερμοκρασίας...ο ιδρώτας πάλι κάνει την αντίθετη δουλειά...αντιστέκεται στην αύξηση της θερμοκρασίας...με το να λες ότι αυτές οι λειτουργίες είναι πλέον άχρηστες για τον άνθρωπο είναι σαν να λες ότι ο πυρετός ή η υποθερμία είναι φυσιολογικά και αν τα έχουμε δε τρέχει κάτι...α και btw ο κοινός πρόγονος δεν ήταν πίθηκος που και καλά έπεσε από τα δέντρα και αναγκάστηκε να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες του νέου περιβάλλοντός του?άρα ήταν κι αυτός πίθηκος!
Δεν μίλησα για το ρίγος αλλα για το ανατρίχιασμα.


Συμφωνώ ότι βλέπουμε μια εξέλιξη στη ζωή μας...στη τεχνολογία,στην επιστήμη...αλλά όχι να δεχτώ ότι μεταβάλλονται και έμβιοι οργανισμοί ή ότι αλλάζουν είδος!Οι μεταλλάξεις που συμβαίνουν είναι μια άλλη ιστορία...

Μέσω τον μεταλλάξεων υφίσταται η εξέλιξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δικαίωμά σου να πιστέυεις ότι είναι γελοία η θρησκεία και η πίστη μας,αλλά είναι ακόμη γελοιότερο να πιστεύεις ότι αν ζούσες κάποια εκατομμύρια χρόνια πριν θα ήσουν πίθηκος...εννοείται πάντως ότι είναι σεβαστή η άποψή σου!

Και σε ένα εκατομμύριο χρόνια από τώρα, οι άνθρωποι θα είναι πολύ πιο διαφορετικοί από τώρα. Η εξέλιξη δεν σταμάτησε, συνεχίζεται... Όσο πάμε το ύψος μας μικραίνει, τα πέλματα των ποδιών γίνονται πιο ευαίσθητα, το IQ αυξάνεται κπλ (και φυσικά αυτό δεν συμβαίνει μόνο στους ανθρώπους...



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Δικαίωμά σου να πιστέυεις ότι είναι γελοία η θρησκεία και η πίστη μας,αλλά είναι ακόμη γελοιότερο να πιστεύεις ότι αν ζούσες κάποια εκατομμύρια χρόνια πριν θα ήσουν πίθηκος...εννοείται πάντως ότι είναι σεβαστή η άποψή σου!
Δεν είπα ότι είναι γελοία η θρησκεία και ακόμα περισσότερο η πίστη στο θεό.
Είπα ότι, στον 21ο αιώνα, οι πιστοί πρέπει να "βλέπουν" στα ιερά βιβλία παραβολές και σύμβολα και όχι τεκμηριωμένες επιστημονικές πληροφορίες για τον κόσμο και τη ζωή.
Η πολύ μεγάλη πλειοψηφία των μορφωμένων ανθρώπων, που πιστεύουν στο θεό, αυτό πράττει.
Κάποιοι βεβαίως πορεύονται σ' αυτή τη ζωή χωρίς να "μάθουν" τίποτα, διότι θέλουν φανατικά να ζουν σε ένα δικό τους κόσμο προ-επιστημονικό.
Δικαίωμά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassilis_1

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Τέλος πάντων και επειδή ζούμε στον 21ο αιώνα , η εξέλιξη, το ότι όλοι προήλθαμε
άπο έναν κοινό πρόγονο και όχι δια μαγείας από το Θεό είναι γεγονός μη αμφισβητίσιμο και
επιστημονικά τεκμηριωμένο...
Σοβαρά; Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο;
Μήπως από την ορισμένη επιστημονική κοινότητα,
που έχει κάνει σημαία της την ΑΓΝΟΙΑ;
Την οποία ομολογεί και μέλος της παρέας σας!!!
Πρόσεξε εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3739064&postcount=840

Άντε, τι κάθεστε, τραβάτε να πουλήσετε το προϊόν
της επιστημονικής αγνοίας εξελικτικό παραμύθι,
μαζί με τα άλλα παραμύθια. Δεν κολλάει σε ξύπνιους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassilis_1

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Παραμύθι η εξέλιξη, γιατί αναφέρει ως πιθανή αιτία:
«κινητήριος δύναμη για την αύξηση του εγκεφάλου του αυστραλοπίθηκου
(απ' όπου προήλθε ο homohabilis/erectus/sapiens κλπ.)
ήταν ο κοινωνικός ανταγωνισμός…».
Ενώ η Βίβλος που λέει: «Ο θεός πείρε μια χούφτα χώμα, το έπλασε σε ομοιωμά του
και φύσηξε στο πρσωπό του και ξαφνικά απέκτησε ζωή...» δεν είναι.
Ιορδάνη, και βέβαια δεν είναι παραμύθι η διήγηση της Βίβλου.
Γνώρισμα της Βίβλου είναι να ενημερώνει τους ανθρώπους.
Το γεγονός αυτό επιβεβαιώνεται, διότι η περιγραφή της
είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ μπροστά στα μάτια μας!!!
Κοίταξε και εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3694981&postcount=710
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthrax69

Νεοφερμένος

Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ιορδάνη, και βέβαια δεν είναι παραμύθι η διήγηση της Βίβλου.
Γνώρισμα της Βίβλου είναι να ενημερώνει τους ανθρώπους.
Το γεγονός αυτό επιβεβαιώνεται, διότι η περιγραφή της
είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ μπροστά στα μάτια μας!!!
Κοίταξε και εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3694981&postcount=710

Πολύ brainwashing έχει πέσει Βασιλάκη... Και εμένα μου αρέσει η βίβλος αλλά σαν παραμύθι. Μου αρέσει για αυτό που είναι. Είναι απ' τις καλύτερες ιστορίες ever. Gotta love Jesus. Αλλά το ίδιο μου αρέσει και ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών. Και το Narnia. Γιατί δεν πιστεύεις πως ο Aslan μας δημιούργησε ολους; Εγώ δεν λέω πως ο θεός σου δεν υπάρχει. Πρέπει όμως να δεχθείς ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ την αλήθεια. Δεν είναι αμαρτία, δεν θα πας στην κόλαση. Ο κύριος fucking-Darwin το απέδειξε για σένα. Αααα και για θυμήσου λίγο τι σκόπευε να γίνει πριν διατυπώσει τη (τότε) θεωρία του; Ξέρεις πολύ καλά, έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ηθελα να προσθεσω στην ακρως πολιτισμενη συζητηση αυτο
https://www.axortagos.gr/dna-tou-anthropou-moiazei-ton-gourounion.html
επειδη και το γουρουνι ζηλεψε

και οτι με τρομαζει η σιγουρια που εχουν τα ανηλικα, πως κατεχουν αψογα την γενετικη και το ποσο ακριβη ειναι τα αποτελεσματα, χωρις να δινουν 0.1% να κανουν λαθος
δηλαδη 100αδες διδακτορικοι δεν μπορουν να απαντησουν με βεβαιοτητα στη φυση, ουτε για αυτο που βλεπουν
και τα 17χρονια, εχουν την απολυτη γνωση


ρε σεις, δεν διαφωνω με την αποψη που εχει ο καθενας (το τονιζω), δικαιωμα του, διαφωνω ομως το ποσο απολυτοι ειστε ορισμενοι

ΟΛΕΣ οι επιστημες, (μαθηματικου τυπου) εχουν αξιωματα
ειτε αξιωματα-υποθεσεις ειτε αξιωμα οτι κατι που παρατηρησες πολλες φορες ισχυει γενικα
επισης η μια επιστημη, (για θετικες επιστημες) γενναει την αλλη (ε καλα, αυτο ειναι προφανες λιγο μυαλο να εχεις)

ΑΝ υπηρχε στον επιστημονικο κοσμο, κατι σιγουρο, θα οικοδομουσαμε πανω σε εκεινη την υποθεση τα παντα και θα μελετουσαμε, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ντετερμινιστικα (και θα ηταν η ζωη μας 100 φορες πιο ευκολη στους υπολογισμους)

γιατι υπαρχουν τοσες γεωμετριες
οποιος ξερει τι του γινεται, και εχει διαβασει το μηνυμα δεν θα πει που κολλαει αυτο

γιατι υπαρχει γεωμετρια ρημαν, ευκλειδη, υπερβολικη? ΓΙΑΤΙ? γιατι μελετουν το ιδιο πραγμα, βγαζουν τα ιδια αποτελεσματα, με διαφορετικους τροπους?
επειδη δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ δεδομενο, ΤΙΠΟΤΑ, ΑΛΛΟΣ ΕΛΕΓΕ ΑΠΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΥΘΕΙΑ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ, ΑΛΛΟΣ ΚΑΜΙΑ, ΑΛΛΟΣ ΑΠΕΙΡΕΣ, ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ

καταληγω δεν με ενδιαφερει τι πιστευει ο καθενας
αν εισαι απολυτος ομως, σε οτι πιστευεις εισαι 99% χαζος και λαθος
αν υπηρχε κατι σταθερο και σιγουρο, δεν θα υπηρχαν αξιωματα
https://el.wikipedia.org/wiki/Αξίωμα

αυτα, παντα υπαρχει στην ιστορια καποιος πεισματαρης και παντα υπαρχει καποιος να τον καταρριπτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
αφησε τους μην κουραζεσαι. Νομιζουν οτι η θεωρια της εξελιξης απορριπτει την υπαρξη του Θεου γι αυτο και την υποστηριζουν μανιωδως, οπως υποστηριζουν μανιωδως και τη θεωρθα του μπιγκ μπανγκ για τον ιδιο λογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
καλα, ας πιστευουν οτι θελουν, ειναι και της μοδας αυτα
αμα πιστευεις στο μπινγκ μπανγκ και σε αυτα, σε επαναστατης και επιστημονας

εγω σχολιαζω, τι στο καλο εχουν τετοια βεβαιοτητα
οι καθηγητες στο πανεπιστημιο, τοση βεβαιοτητα δεν εχουν,
μου την ειδαν ολοι χοκινγκ να πουμε

οι επιστημονες ασχολουνται 10 ωρες τη μερα επι 30 χρονια και ποτε δεν ειναι σιγουροι, με μια ζωη διδακτορικες και μεταδιδακτορικες ερευνες
και τα λυκειοπαιδα, με τη μασιμενη τροφη τα ξερουν καλυτερα απο αυτους που εγραψαν την ερευνα

θα ελεγα τι γνωση ειναι αυτη, εδω ο αλλος ο genius που ελεγε για το πιστευε και μη ερευνα, κεφαλαιο απο ευαγγελιο του εδωσα συνεχιζε να λεει οτι η θρησκεια λεει πιστευε και μη ερευνα

να το πω λιγο πιο απλα
δεν εχεις διαβαζει ουτε ενα θεολογικο βιβλιο, δεν εχεις κανει ουτε μια επιστημονικη ερευνα
πως στο καλο ξερεις απεξω και ανακατωτα ολες τις θρησκειες και ολες τις επιστημονικες ερευνες
αφου τα ξερετε τοσο καλα, γιατι δεν σας πηρε το χαρβαντ με υποτροφια (παιρνει κατα καιρους κατι 16χρονα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Dude, come on...
Αυτά τα λες για εμάς και οκ ως ένα βαθμό έχεις και δίκαιο, αλλά για τους άλλους που πιστεύουν άκριτα ένα βιβλίο δεν σε βλέπω να λες κάτι. :whistle:

Πρωσοπικά για εμένα; Πιστεύω σε ότι βλέπουν τα μάτια μου και σε ότι μπορεί να εξηγηθεί λογικά και όχι υπερφυσικά. Αν θέλετε πείτε με αδαεί. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ναι, μονο που για να το κρινεις, πρεπει να το διαβασεις, ο αλλος μου λεει κατι που ακουσε για τον χριστιανισμο, του λεω που ακριβως στην ιδια την αγια γραφη γραφει οτι κανει λαθος, και αυτος συνεχιζει να μου λεει το λαθος
αυτο δεν ειναι θεμα κρισης, θεμα εγκεφαλου ειναι αμα εγω γραψω τους κανονες του βασιλη και λεω
¨1 μη λες ψεμματα 2 μην κλεβεις
και λεει ο αλλο "ο βασιλης ειπε να κλεβεις", και εσυ του δωσεις λινκ με τους κανονες μου και ο αλλος συνεχισει να λεει οτι εγω ειπα να κλεβει...ε δεν θελω να χαρακτηρισω :P

επειδη τα ματια σου, δεν βλεπουν ουτε ατομα και μορια και η λογικη σου δεν μπορει να εξηγησει /απαντησει πολλα πραγματα
εγω σου λεω να εισαι ανοιχτομυαλος

σε ολα τα ποστ, δεν ειπα τη γνωμη μου, ουτε ειπα να συμφωνησει κανεις μαζι μου, ειπα μονο να εχετε ανοιχτομυαλο και να αποδεχεστε την πιθανοτητα να κανετε λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
επειδη τα ματια σου, δεν βλεπουν ουτε ατομα και μορια και η λογικη σου δεν μπορει να εξηγησει /απαντησει πολλα πραγματα εγω σου λεω να εισαι ανοιχτομυαλος

σε ολα τα ποστ, δεν ειπα τη γνωμη μου, ουτε ειπα να συμφωνησει κανεις μαζι μου, ειπα μονο να εχετε ανοιχτομυαλο και να αποδεχεστε την πιθανοτητα να κανετε λαθος

Υπάρχουν όμως εργαλεία τα οποία μπορούν να με βοηθήσουν να τα δω αλλά τέλος πάντων.

Το λάθος μου θα το παραδεχτώ όταν ο άλλος μου παραθέσει αποδείξεις ότι όντως κάνω λάθος, όπως και έγινε 2-3 σελίδες ποιο πίσω όταν ο House μου επισήμανε το λάθος μου για την σκωληκοειδής απόφυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top