Ενισχυτική Vs Φροντιστήριο.

Evakiii!

Νεοφερμένος

Η Ευακι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ό,τι θεωρείς καλύτερο για σένα..αν πιστεύεις πως χρειάζεσαι φροντιστήριο για να κάνεις το κάτι παραπάνω κ να βοηθηθείς περισσότερο πήγαινε!αλλιώς άμα πιστεύεις πως μπορείς να τα καταφέρεις το ίδιο καλά κ μόνη σου μην κάνεις,γιατί από το βαθμό που έβγαλες φαίνεται πως είσαι διαβαστερό παιδί!:iagree:;)

:thanks:ναι η αληθεια ειναι οτι δεν εχω προβλημα στο διαβασμα!αλλα φοβαμαι μην μου δημιουργηθουν κενα, αφου στο φροντιστηριο τα κανουν τα μαθηματα με περισσοτερεσ λεπτομερειες! α! θα ηθελα να ρωτησω κατι¨ειναι καλυτερα τα μαθηματα των ιδιαιτερων ή τα μαθηματα στο φροντιστηριο που δινουν και θεματα;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gwgw 1891

Νεοφερμένος

Η gwgw 1891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Και εγω θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο ενισχυτικη και μονο αν βλεπεις οτι δεν σε ικανοποιει καθολου ενω εσυ εχεις καθε ορεξη να μαθεις τοτε να ξεκινησεις φροντηστηριο η ιδιαιτερα. Το τονιζω γιατι το νουμερο ενα για να μαθεις ειναι να το θελεις εσυ ο ιδιος!! Γιατι εκ των πραγματων στην ενισχυτικη τα πραγματα εινα πιο χαλαρα (αφου νομιζουμε οτι δεν αξιζει κατι που δεν πληρωνουμε-Ελλαδα γαρ!) Οποτε αν βαριεσαι κ εσυ βραστα! Προσωπικα παντως εχω συναντησει και πολυ καλους καθηγητες στην ενισχυτικη που σημαινει οτι αν υπαρχει καλη διαθεση η δημοσια παιδεια μπορει να λειτουργησει μια χαρα!!!!! Και τελος συμφωνω απολυτα με τη sweet heart!!!τιποτα δεν ειναι ανεφικτο αν εσυ εχεις ορεξη να μαθεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Καταρχην μην αγχωνεσαι...Το ξερω πως ειναι δυσκολο αλλα προσπαθησε...
Ειχα βρεθει κι εγω στη θεση σου και ξερω πως νιωθεις...
Εγω λοιπον στην κατευθυνση μου(θεωρητικη)στη Β' Λυκειου ημουν η μονη που δεν εκανα φροντιστηριο και εγραφα παντα καλυτερα απο τα υπολοιπα παιδια που πηγαιναν...
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ...Αν ησουν καλος τα προηγουμενα χρονια θα εισαι και φετος το ιδιο καλος,με ή χωρις φροντιστηριο...Πιστεψε με δεν υπαρχει λογος να ξεκινησεις φροντιστηριο στη Β΄Λυκειου...Θα δωσεις τσαμπα τοσα χρηματα και θα κουραστεις πολυ νωρις με τα περα δωθε(μετακινησεις)και τις τοσες ωρες μαθηματος.
Εγω δεν εκανα ουτε στην Γ' Λυκειου και τα καταφερα τη στιγμη που τα υπολοιπα παιδια που πηγαιναν απο τη Β' Λυκειου δεν περασαν καπου ή εγραψαν χαμηλοτερα απο εμενα!!!
Αν οντως εισαι τοσο καλος στηριξου στις δυναμεις
σου και θα τα καταφερεις...
Αν θες ακουσε με...η αποφαση ειναι δικη σου...!!!!
:D:D:DΚαλη σχολικη χρονια!!!!:D:D:D

Υ.Γ. Τα ιδια ισχυουν και για τα κοριτσια που γραφουν πως βρισκονται στην ιδια θεση μ'εσενα!!!:iagree::iagree::iagree:

Συμφωνώ. πολλοί μαθητές κάνουν φροντιστήρια μόνο και μόνο επειδή νομίζουν ότι "πρέπει". πιστεύω πως είναι καλύτερα να κάνεις φροντιστήριο στην Γ' Λυκείου αν βέβαια είναι αναγκαίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Τελικα,αποφασισα:

Φετος στην ενισχυτικη θα κανω Γεωμετρια και Χημεια Γενικης,μαθηματα που δεν τα κανουμε στο φροντιστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eγώ πάλι δεν θα κάνω μηδέ ενισχυτική μηδέ φροντιστήριο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Eγώ πάλι δεν θα κάνω μηδέ ενισχυτική μηδέ φροντιστήριο:D

Ειτε ιδιαιτερα θα κανεις,ειτε θα πας θεωρητικη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Oύτε το ένα ούτε το άλλο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Eγώ πάλι δεν θα κάνω μηδέ ενισχυτική μηδέ φροντιστήριο:D
αφου εισαι σε ιδιωτικο μωρε...τι να κανεις...ελεος!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avramopoulos N

Νεοφερμένος

Ο Avramopoulos N αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ αυτό που πιστεύω είναι ότι αν κάποιος μαθητής θέλει να βοηθηθεί πραγματικά στα σχολικά του μαθήματα τότε πρέπει να εμπιστευτεί φροντιστήριο και όχι ενισχυτική διδασκαλία στο σχολείο του, αφού εκεί (μη γελιόμαστε) ούτε μάθημα γίνεται ούτε διεξάγονται όλες οι διδακτέες ώρες κανονικά. Η δουλειά είναι πάρα πολύ πρόχειρη, οι καθηγητές αδιαφορούν και ο μαθητής αντί να καλύπτει τα κενά του μπερδεύει και αυτά που ξέρει. Αντίθετα στο φροντιστήριο ο καθηγητής αναλαμβάνει το μαθητευόμενο από το μηδέν και μέσω επιμελούς και σωστής διαδικασίας τον προετοιμάζει για τις εξετάσεις που θα κληθεί να δώσει, είτε αυτές λέγονται ενδοσχολικές είτε πανελλήνιες. Άλλωστε λογικό είναι. Το φροντιστήριο πάντα υπερείχε της ευτελούς "δημόσιας" εκπαίδευσης.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγώ αυτό που πιστεύω είναι ότι αν κάποιος μαθητής θέλει να βοηθηθεί πραγματικά στα σχολικά του μαθήματα τότε πρέπει να εμπιστευτεί φροντιστήριο και όχι ενισχυτική διδασκαλία στο σχολείο του, αφού εκεί (μη γελιόμαστε) ούτε μάθημα γίνεται ούτε διεξάγονται όλες οι διδακτέες ώρες κανονικά. Η δουλειά είναι πάρα πολύ πρόχειρη, οι καθηγητές αδιαφορούν και ο μαθητής αντί να καλύπτει τα κενά του μπερδεύει και αυτά που ξέρει. Αντίθετα στο φροντιστήριο ο καθηγητής αναλαμβάνει το μαθητευόμενο από το μηδέν και μέσω επιμελούς και σωστής διαδικασίας τον προετοιμάζει για τις εξετάσεις που θα κληθεί να δώσει, είτε αυτές λέγονται ενδοσχολικές είτε πανελλήνιες. Άλλωστε λογικό είναι. Το φροντιστήριο πάντα υπερείχε της ευτελούς "δημόσιας" εκπαίδευσης.
Δηλαδή κ.Ιδιοκτήτη Φροντιστηρίου, τίποτα καλό δεν υπάρχει για σας εκτός από τα φροντιστήρια? Σχολείο, ενισχυτική, ιδιαίτερα και κυρίως το ατομικό διάβασμα του μαθητή είναι όλα άχρηστα μποροστά στην παντογνωσία των φροντιστηρίων?
Για την ενισχυτική που είναι το θέμα ξέρω πολλά σχολεία που δούλεψε πολύ σωστά και τα παιδιά βοηθήθηκαν πολύ και μάλιστα δωρεάν. Στο κάτω κάτω οι ίδιοι καθηγητές των φροντιστηρίων δουλεύουν και στην ενισχυτική (και μάλιστα πολλές φορές στην ενισχυτική πληρώνονται πιο καλά από τα φροντιστήρια). Ο τρόπος που μιλάτε κ.Ιδιοκτήτα για την ενισχυτική χαρακτηρίζοντας τη "ευτελή" και ο τρόπος που την συγκρίνετε με τα φροντιστήρια είναι καθαρή γκρίζα διαφήμιση.
Έλεος κ.Ιδιοκτήτα Φροντιστηρίου!!! Έχετε περάσει τη νοοτροπία ότι χωρίς τα μαγαζιά σας δεν γίνεται τίποτα. Μας πείθετε με την προπαγάνδα σας να γινόμαστε πελάτες σας από τις μικρές τάξεις. Μας φορτώνετε τόσες πολλές άχρηστες ώρες με τα 20ωρα πακέτα σας και δεν μας μένει χρόνος ούτε για μελέτη ούτε για ψυχαγωγία. Μας δημιουργείτε σκόπιμα άγχος και μας κάνετε να τρέχουμε όλη μέρα με μια τσάντα στο χέρι και εξουθενωνόμαστε καθημερινά. Σίγουρα είσαστε εμπορικές επιχειρήσεις. Όμως αν σκεφτόσασταν και λίγο σαν παιδαγωγοί και όχι μόνον πώς να αυξήσετε τα υπερκέρδη σας δεν θα υπήρχε αυτή η κατάσταση. Θα κάνατε τμήματα λίγων ωρών για συμπλήρωμα, καθοδήγηση και απορίες. Γιατί τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό από το προσωπικό διάβασμα του καθενός.
Την καλημέρα μου κ.Ιδιοκτήτα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Οι ιδιοκτητες φροντηστηριων ορθως πραττουν, δεν δουλευουν για την ψυχη της μανας τους.Επιχειρησεις διοικουν και εχουν σκοπο τους το κερδος.Τα παραπονα μας πρεπει να κατευθυνονται στην κυβερνηση κατα τη γνωμη μου.Οχι και οτι οι μαθητες και οι γονεις ειναι αμετοχοι.Αμα στρωθεις και διαβασεις σαν ανθρωπος φροντηστηρια δεν χρειαζεσαι μεχρι την τριτη Λυκειου.Μια ωρα ιδιαιτερο την εβδομαδα θες για να σου λυθουν οι οποιες αποριες εχεις αν δεν σε καλυπτει η ενισχυτικη.Οταν ομως βαριεσαι να ασχοληθεις σοβαρα δεν σου φταιει κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avramopoulos N

Νεοφερμένος

Ο Avramopoulos N αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
[FONT=&quot]Φιλαράκι dias ούτε σε ξέρω ούτε με ξέρεις, αλλά με προκαλείς να σου απαντήσω. Στην Ελλάδα, έτσι όπως είναι τα εκπαιδευτικά πράγματα, για να επιτύχει κανείς δεν αρκεί το προσωπικό διάβασμα και αυτό αποδεικνύεται από επίσημες στατιστικές μελέτες που δείχνουν ότι η πλειοψηφία των μαθητών εμπιστεύεται φροντιστήριο (που δεν είναι υποχρεωτικό) για τις δευτεροβάθμιες σπουδές τους. Συγκεκριμένα 4 δισεκατομμύρια ευρώ δαπανώνται κάθε χρόνο σε αυτά. Είναι προφανές, λοιπόν, ότι η ανάγκη για εξωσχολική βοήθεια είναι επιτακτική. Από ό,τι κατάλαβα και εσύ πηγαίνεις φροντιστήριο. Αλλά αφού το φροντιστήριό σου σού προκαλεί όλα αυτά τα βάσανα που λες τότε γιατί συνεχίζεις και πηγαίνεις; Άρα και μόνος σου αντιλαμβάνεσαι ότι όντως σε βοηθάει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο φορέα συμπληρωματικής εκπαίδευσης και για αυτό το επιλέγεις. Όσο για αυτό που λες ότι οι ίδιοι καθηγητές διδάσκουν στην ενισχυτική και στα ιδιωτικά φροντιστήρια, συμφωνώ. Αλλά νομίζεις ότι στην ενισχυτική ελέγχονται όπως ελέγχονται στα φροντιστήρια; Σε πληροφορώ πως στην ενισχυτική ο καθηγητής δεν ελέγχεται από κανέναν απολύτως και πηγαίνει εκεί μόνο και μόνο για να αυξήσει τα μηνιαία του έσοδα ή με την ελπίδα να διοριστεί στο δημόσιο τομέα και τίποτα παραπάνω. [/FONT][FONT=&quot]Μεγαλύτερη βαρύτητα δίνει στα μαθήματα που κάνει έξω (και εδώ να σε διορθώσω: παίρνει πολύ περισότερα από αυτά σε σχέση με αυτά που παίρνει από την ενισχυτική).[/FONT][FONT=&quot] Ακόμα, στην ενισχυτική, το μάθημα δεν γίνεται όπως πρέπει αφού υπάρχει ανομοιογένεια στα τμήματα και ο καθηγητής κουράζεται όταν έχει απέναντί του μαθητές του ύψους και του βάθους ταυτόχρονα (πράγμα που στα φροντιστήρια δε συμβαίνει). Στην τελική, τα "μαγαζιά" των φροντιστών είναι αυτά τα οποία κρατούν ακόμα ζωντανή τη φλόγα της ελληνικής εκπαίδευσης και την κρατάνε σε ένα επίπεδο και δικαίως τα "οικονομάνε". Μάλλον δεν είσαι καλά ενημερωμένος. Πρώτα μάθε τι ισχύει έξω και μετά συζήτα περί καθηγητών, φροντιστηρίων και εκπαίδευσης.;)
Τις καλησπέρες μου νεαρέ μαθητή λυκείου...
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Προς τον φιλο Δια: Διαφωνω με τα γραφομενα σου ή, για να ειμαι πιο ακριβης, συμφωνω εν μερει, αλλα δεν μπορω να τα γενικευσω ως κανονα. Δεν πιστευω οτι το προσωπικο διαβασμα ενος μαθητη αρκει (αυτο σιγουρα συμβαινει για ενα πολυ μικρο ποσοστο των μαθητων), αλλα αντιθετα πιστευω πως η πλειοψηφια των μαθητων χρειαζεται εναν καθοδηγητη για να τους δειξει 5-10 πραγματα. Αν οντως αρκουσε το προσωπικο διαβασμα, θα σας εδιναν τα βιβλια και θα σας ελεγαν "τα λεμε σε 9 μηνες στις εξετασεις".

Για τον θεσμο του φροντιστηριου εχω εκφραστει πολλακις σε αυτο το φορουμ, σε γενικες γραμμες πιστευω οτι αυτος ο θεσμος εχει λογο υπαρξης, ειτε λογω ανεπαρκειας του δημοσιου σχολειου [τα εζησα και εγω σαν μαθητης πριν καμια δεκαετια, τα βλεπω και τωρα απο τους καθηγητες των παιδιων στα οποια διδασκω], ειτε λογω καποιου βιτσιου του Ελληνα γονιου [να προσφερει οσα περισσοτερα μπορει στο παιδι του, οπως αυτος φυσικα το σκεφτεται], ειτε λογω των ολοενα αυξανομενων απαιτησεων του συστηματος.

Εγω δεν θα σου πω οτι χωρις τα φροντιστηρια "δεν γινεται τιποτα", θα σου πω ομως οτι σιγουρα χωρις αυτα το τοπιο θα ηταν εντελως διαφορετικο.

Zaraki, δεν ειναι ολοι οι μαθητες ιδιοι.΄Μπορει να λες οσα λες κρινοντας εξ ιδιων, και οντως, εχει τυχει να κανω μαθημα και σε παιδια που ΔΕΝ το χρειαζονται, αλλα ειναι η μειοψηφια.

Αβραμοπουλε Ν τωρα, χαλαρωσε. Καταρχην απο πουθενα δεν προκυπτει οτι επειδη δαπανωνται 4δις ευρω στα φροντιστηρια, για αυτον τον λογο ειναι αναγκαια η υπαρξη τους. Η αναγκαιοτητα της υπαρξης των φροντιστηριων προκυπτει απο αλλους παραγοντες, οπως ειπα και πιο πανω.

Αναφερεις μετα οτι οι καθηγητες ελεγχονται καλυτερα στα φροντιστηρια, πραγμα που ειναι σωστο. Αυτο που ομως δεν αναφερεις, ειναι οτι πολλες φορες αυτος ο ελεγχος μπορει να αποτελεσει εμποδιο στον καθηγητη ωστε να κανει σωστα την δουλεια του. Το εχω ζησει τοσο εγω, οσο και συναδελφοι. Εχουν υπαρξει αρκετες φορες που στην ουσια ο ιδιοκτητης με εμποδιζε να κανω σωστα την δουλεια μου. Ειτε επειδη δεν μου αναπληρωνε χαμενα μαθηματα, ή επειδη δεν εβαζε διαγωνισματα για το μαθημα μου [οι ΑΟΘ ειναι, btw] στο προγραμμα των διαγωνισματων, ή επειδη μου υποδεικνυε τον βαθμο δυσκολιας αυτων, ή επειδη ειχαμε περιορισμο στις φωτοτυπιες, κτλ...

Επισης, τα ομοιογενη τμηματα στα φροντιστηρια δεν ειναι παντα ο κανονας. Ουτε και τα ολιγομελη. Μου εχει τυχει να κανω μαθημα σε τμημα 11 ατομων [οπου ειχα φυσικα μεσα την Σαρα και την Μαρα, απο τον καλυτερο ως τον χειροτερο μαθητη], μου εχει τυχει να μου χωρισουν τμηματα ΑΟΘ σε κατευθυνσης [και ετσι ειχα δυο ανομοιογενη τμηματα, αντι να εχω ενα τμημα με τους δυνατους και ενα με τους μετριους και των δυο κατευθυνσεων], και παει λεγοντας...

Μπορει λοιπον στον "νεαρο μαθητη λυκειου" να σε παιρνει να πεις τα οσα ειπες, αλλα στον εργαζομενο καθηγητη αυτο το πραγμα δεν συμβαινει.

Τα σεβη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Προς τον φιλο Δια: Διαφωνω με τα γραφομενα σου ή, για να ειμαι πιο ακριβης, συμφωνω εν μερει, αλλα δεν μπορω να τα γενικευσω ως κανονα. Δεν πιστευω οτι το προσωπικο διαβασμα ενος μαθητη αρκει (αυτο σιγουρα συμβαινει για ενα πολυ μικρο ποσοστο των μαθητων), αλλα αντιθετα πιστευω πως η πλειοψηφια των μαθητων χρειαζεται εναν καθοδηγητη για να τους δειξει 5-10 πραγματα. Αν οντως αρκουσε το προσωπικο διαβασμα, θα σας εδιναν τα βιβλια και θα σας ελεγαν "τα λεμε σε 9 μηνες στις εξετασεις".
Για τον θεσμο του φροντιστηριου εχω εκφραστει πολλακις σε αυτο το φορουμ, σε γενικες γραμμες πιστευω οτι αυτος ο θεσμος εχει λογο υπαρξης, ειτε λογω ανεπαρκειας του δημοσιου σχολειου [τα εζησα και εγω σαν μαθητης πριν καμια δεκαετια, τα βλεπω και τωρα απο τους καθηγητες των παιδιων στα οποια διδασκω], ειτε λογω καποιου βιτσιου του Ελληνα γονιου [να προσφερει οσα περισσοτερα μπορει στο παιδι του, οπως αυτος φυσικα το σκεφτεται], ειτε λογω των ολοενα αυξανομενων απαιτησεων του συστηματος..
Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες. Το ξέρω ότι το σχολείο είναι ανεπαρκές. Καταλαβαίνω και τους λόγους: Ακόμα και ο καλύτερος καθηγητής δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του σωστά γιατί χάνονται πάρα πολλές ώρες συνέχεια. Πόσο περισσότερο να μην είναι σωστός ο καθηγητής. Για γυμνάσιο και ΑΒ λυκείου δεν βλέπω όμως το λόγο να χρειάζεται κάποιος φροντιστήριο εκτός αν έχει κενά για κάποιο λόγο. Μέχρι και για Β λυκείου δεν πήγα ποτέ φροντιστήριο (εκτός ξένες γλώσσες βέβαια) ούτε ιδιαίτερο ούτε ενισχυτική. Πιστεύω ότι βοήθεια χρειάζεται μόνο για τις πανελλήνιες λόγω των απαιτήσεων και του ανταγωνισμού. Δεν διαφωνούμε λοιπόν σε κάτι ως εδώ. Όμως κι εσύ δεν απαντάς στο βασικό θέμα που βάζω: ότι οι ώρες των φροντιστηρίων είναι υπερβολικά πολλές και εξουθενωτικές και δεν αφήνουν ούτε ελεύθερο χρόνο και ούτε χρόνο για μελέτη. Με λιγότερες ώρες το όφελος του μαθητή πιστεύω ότι θα ήταν μεγαλύτερο.

[FONT=&quot]............... Από ό,τι κατάλαβα και εσύ πηγαίνεις φροντιστήριο. Αλλά αφού το φροντιστήριό σου σού προκαλεί όλα αυτά τα βάσανα που λες τότε γιατί συνεχίζεις και πηγαίνεις; Άρα και μόνος σου αντιλαμβάνεσαι ότι όντως σε βοηθάει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο φορέα συμπληρωματικής εκπαίδευσης και για αυτό το επιλέγεις..... [/FONT]
Κάνετε λάθος κ.Ιδιοκτήτα Φροντιστηρίου. Δεν πηγαίνω φροντιστήριο. Όταν το έψαξα και είδα ότι έπρεπε να πάρω τα πακέτα των 18-20 ωρών που πουλάτε, το απέρριψα. Άρχισα από το Σεπτέμβριο της Β μόνον 1½ ώρα έκθεση και το Φεβρουάριο 2+2 ώρες μαθηματικά+φυσική για ύλη μόνο της Γ όμως, ιδιάιτερο σύνολο 5½ ώρες που του χρόνου +1½ χημεία θα γίνουν 7 ώρες σύνολο. έχω μάθει να διαβάζω μόνος μου και αυτές οι ώρες μου είναι υπαραρκετές. (Ευτυχώς για μένα οι γονείς μου χωρίς να είναι πλούσιοι έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν. Αλλοίμονο όμως στα παιδιά που δεν μπορούν). Έτσι βλέπω τους συμμαθητές μου και κυρίως τους φίλους της Γ να τρέχουν όλη μέρα με μια τσάντα στους δρόμους από το σχολείο στα 18-20+ ωρών πακέτα του φροντιστηρίου τους. Τους βλέπω κουρασμένους και εξουθενωμένους να μην έχουν όρεξη να διαβάσουν ή να κοιμούνται στα θρανία και να μην έχουν χρόνο να βγουν έξω και βλέπω να μην είναι και σπουδαία τα αποτελέσματα τους ακριβώς λόγω της εξάντλησης τους. Κι εγώ (ας είναι καλά οι γονείς μου) αραχτός και κουλ με πολύ καλύτερα αποτελέσματα από αυτούς. Έχω πολύ ελεύθερο χρόνο αν θέλω να διαβάσω, να βγω, να σερφάρω στο ίντερνετ. Αυτό είναι το θέμα για μένα κ.Ιδιοκτήτα: δεν μπορείτε να προσφέρετε πιο μικρά πακέτα?

[FONT=&quot]...............[/FONT][FONT=&quot]Στην τελική, τα "μαγαζιά" των φροντιστών είναι αυτά τα οποία κρατούν ακόμα ζωντανή τη φλόγα της ελληνικής εκπαίδευσης και την κρατάνε σε ένα επίπεδο και δικαίως τα "οικονομάνε". Μάλλον δεν είσαι καλά ενημερωμένος. Πρώτα μάθε τι ισχύει έξω και μετά συζήτα περί καθηγητών, φροντιστηρίων και εκπαίδευσης. [/FONT][FONT=&quot]Τις καλησπέρες μου νεαρέ μαθητή λυκείου...[/FONT]
Ευχαριστώ για το κύρηγμα κ.Φροντιστηριούχε. Όμως αυτό το "τα φροντιστήρια κρατούν ακόμα ζωντανή τη φλόγα της ελληνικής εκπαίδευσης" μήπως είναι μια υπερβολή που προκαλέι γέλιο? Και πέστε μου σας παρακαλώ κ.Ιδιοκτήτα: ποιος άλλος ξέρει να συζητήσει για καθηγητές φροντιστήρια και εκπαίδευση, καλύτερα από έναν "νεαρό μαθητή λυκείου" που είναι ο άμεσα ενδιαφερόμενος?
Χαίρετε κ. Ιδιοκτήτη Φροντιστηρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες. Το ξέρω ότι το σχολείο είναι ανεπαρκές. Καταλαβαίνω και τους λόγους: Ακόμα και ο καλύτερος καθηγητής δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του σωστά γιατί χάνονται πάρα πολλές ώρες συνέχεια. Πόσο περισσότερο να μην είναι σωστός ο καθηγητής. Για γυμνάσιο και ΑΒ λυκείου δεν βλέπω όμως το λόγο να χρειάζεται κάποιος φροντιστήριο εκτός αν έχει κενά για κάποιο λόγο. Μέχρι και για Β λυκείου δεν πήγα ποτέ φροντιστήριο (εκτός ξένες γλώσσες βέβαια) ούτε ιδιαίτερο ούτε ενισχυτική. Πιστεύω ότι βοήθεια χρειάζεται μόνο για τις πανελλήνιες λόγω των απαιτήσεων και του ανταγωνισμού. Δεν διαφωνούμε λοιπόν σε κάτι ως εδώ. Όμως κι εσύ δεν απαντάς στο βασικό θέμα που βάζω: ότι οι ώρες των φροντιστηρίων είναι υπερβολικά πολλές και εξουθενωτικές και δεν αφήνουν ούτε ελεύθερο χρόνο και ούτε χρόνο για μελέτη. Με λιγότερες ώρες το όφελος του μαθητή πιστεύω ότι θα ήταν μεγαλύτερο.


Κοιτα, πακετο των 18-20 ωρων ειναι η αληθεια πως πρωτη φορα ακουω, με το υπαρχον συστημα. Τα περισσοτερα πακετα που εχω δει εγω ειναι των 14-16 ωρων, εκτος αν κανω τοσο λαθος.

Το μεγαλο προβλημα που αφορα τα φροντιστηρια [και φαινεται ξεκαθαρα στο μηνυμα του κυριου απο πανω] ειναι πως νομιζουν οτι παιζουν μπαλα μονα τους. Ναι, 14 ή 16 ωρες δεν ειναι πολλες μεσα σε μια εβδομαδα, αλλα με την προυποθεση οτι αυτες οι ωρες στεκονται μονες τους, ετσι; Αν βαλουμε πανω τους αλλες 30 που ειναι το σχολειο, τοτε εχουμε προβλημα.

Παρολαυτα, απο τα οσα εχω δει στα μαθηματα που εχω διδαξει, μπορω να σου πω με βεβαιοτητα πως αυτες οι ωρες που προτεινουν τα φροντιστηρια ειναι οι λιγοτερες δυνατες, αν θελεις να καλυψεις ολη την υλη δυο φορες μεχρι να δωσεις, να εμβαθυνεις σε ασκησεις, κτλ. Εξουθενωτικο, το ξερω, αλλα δυστυχως τοσο αληθινο.

Αν καποιος μαθητης θελει λιγοτερες ωρες βεβαια, μπορει παντα να κανει ιδιαιτερο μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κοιτα, πακετο των 18-20 ωρων ειναι η αληθεια πως πρωτη φορα ακουω, με το υπαρχον συστημα. Τα περισσοτερα πακετα που εχω δει εγω ειναι των 14-16 ωρων, εκτος αν κανω τοσο λαθος.
Δες εδώ που λέμε για ώρες φροντιστηρίων τι λένε τα παιδιά: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40862&page=5
Και μερικά φροντιστήρια τυχαία από το ίντερνετ: , https://www.neodynamiko.gr/programa-gl.htm , https://www.dimokritos.com.gr/index2.htm , https://www.thetiko.edu.gr/programm_gluk.shtml , https://www.savaidis.gr/prspdn.html , https://www.romvos.edu.gr/programmata_clyc.shtml Θα δεις πακέτα από 14 ως 23 ώρες για το χειμερινό πρόγραμμα.

Αν καποιος μαθητης θελει λιγοτερες ωρες βεβαια, μπορει παντα να κανει ιδιαιτερο μαθημα.
Αυτό κάνω. Όμως οι γονείς μου μπορούν αλλά δεν μπορούν οι γονείς όλων. Δεν θα μπορούσαν τα φροντιστήρια να έχουν και μικρότερα πακέτα για όσους θέλουν να διαβάζουν μόνοι τους και θέλουν μόνον κάποιο συμπλήρωμα? Ή μήπως δεν τους συμφέρει κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δες εδώ που λέμε για ώρες φροντιστηρίων τι λένε τα παιδιά: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40862&page=5
Και μερικά φροντιστήρια τυχαία από το ίντερνετ: , https://www.neodynamiko.gr/programa-gl.htm , https://www.dimokritos.com.gr/index2.htm , https://www.thetiko.edu.gr/programm_gluk.shtml , https://www.savaidis.gr/prspdn.html , https://www.romvos.edu.gr/programmata_clyc.shtml Θα δεις πακέτα από 14 ως 23 ώρες για το χειμερινό πρόγραμμα.

Αυτό κάνω. Όμως οι γονείς μου μπορούν αλλά δεν μπορούν οι γονείς όλων. Δεν θα μπορούσαν τα φροντιστήρια να έχουν και μικρότερα πακέτα για όσους θέλουν να διαβάζουν μόνοι τους και θέλουν μόνον κάποιο συμπλήρωμα? Ή μήπως δεν τους συμφέρει κάτι τέτοιο?


Eιλικρινα εντυπωσιαζομαι, πραγματικα ως τωρα τα φροντιστηρια που ηξερα εκαναν το πολυ 16 ωρες μαθημα. Εντυπωσιακα τα λινκ που δινεις, και πιστευω πως πανω απο 18 ωρες μαθημα/εβδομαδα, αρχιζει η υπερβολη.

Εννοειται οτι το φροντιστηριο δεν το συμφερει κατι τετοιο. Σκεψου το ως εξης: Για καθε διωρο μαθηματος, υπαρχουν καποια εξοδα για το φροντιστηριο: Η αμοιβη και η ασφαλιση του καθηγητη, το ρευμα, η χαρτικη υλη, και ξερω 'γω τι αλλο. Αντιλαμβανεσαι οτι δεν ειναι το ιδιο να πληρωνουν για αυτα τα εξοδα 1 παιδι ή 8.

Οταν λοιπον ενα παιδι θελει "καποιο συμπληρωμα" οπως λες, αυτο παει να πει οτι θα πρεπει αυτο το παιδι να πληρωνει μονο του τον καθηγητη που θα του κανει αυτο το συμπληρωμα. Αναγκαστικα θα ειναι ιδιαιτερο, γιατι δεν θελουν ολα τα παιδια το ιδιο συμπληρωμα. Αν τα φροντιστηρια κοστολογησουν αυτο το συμπληρωμα για να δωσουν μια τιμη στους γονεις του μαθητη, αυτοι θα μεινουν εκπληκτοι. Ας δουμε ενα παραδειγμα:

Ας πουμε οτι ενα παιδι θελει ενα συμπληρωμα οπως λες, της ταξης των 10 ωρων ανα εβδομαδα στα διαφορα μαθηματα. Οι 10 ωρες την εβδομαδα ειναι 40 τον μηνα, 320 τον καθαρο διδακτικο χρονο. Ολα ΟΚ ως εδω; ΟΚ.

Ο καθηγητης ξερεις ποσο κοστιζει; Γυρω στα 8-9 ευρω καθαρα συν το ενσημο. Πες εσυ 10 ευρω την διδακτικη ωρα για να εχουμε και στρογγυλα νουμερα.

Το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο: Ο μαθητης αφενος θα κληθει να πληρωσει 3200? για 10 ωρες την εβδομαδα ιδιαιτερο. Τοσο περιπου πληρωνουν και οι αλλοι μαθητες, για περισσοτερες ωρες αλλα σε τμημα. Θα αποκαλυφθει τοτε το πως, ενα τμημα 5 ατομων που δινει 15-20 χιλιαρικα τον χρονο ολοι μαζι, στην ουσια πληρωνουν για ενα αγαθο που κοστιζει... γυρω στα 6 χιλιαρικα. Αρκετη υπεραξια, διαφωνεις;

Και πες μου εσυ μετα αν συμφερει τον ιδιοκτητη να κανει αυτο που λες. Ουτε με σφαιρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και πες μου εσυ μετα αν συμφερει τον ιδιοκτητη να κανει αυτο που λες. Ουτε με σφαιρες.
Κατάλαβα. Είσαι απίθανος!!! :)
:devil: Είναι πολλά τα λεφτά Σουρωτ-Άρη!!!!.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Πιστεύω οτι οι πιθανότητες να έχεις χάλια καθηγητές στην ενισχυτική, είναι μεγαλύτερες από το να βρείς χάλια καθηγητές στο φροντιστήριο..(όταν λέω χάλια εννοώ χωρίς διδακτική εμπειρία, και καμιά φορά και χαζούς) εγώ είχα δοκιμάσει αρχαία στην ενισχυτική και είχαμε ένα τούβλο..κόντεψα να ξεχάσω και αυτά που ήξερα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Και μονο αν λαβουμε υποψιν μας οτι στην εβισχυτικη οι καθηγητες δεν πληρονονται παρα μονο απο το ελληνικο κρατος το οποιο στην εποχη μας παει κατα διαολου...καταλαβαινουμε οτι δεν μπορει να δινουν το 100% στην ταξη αρα με διαφορα τολμω να πω πως κερδιζει το φροντιστηριο...το οποιο πληρωνουμε και πρεπει να απαιτουμε να διδασκουν καλοι και εμπειροι καθηγητες!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top