Ενδοσχολικές εξετάσεις Β' Λυκείου

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγω θα σταματησω ιουνιο και θα τα ξαναπιασω απο 13 αυγουστου περιπου.
Βεβαια εχω κανει και μια μικρη επαναληψη σε μερικες ασκησεις σε μαθηματικα στα μαθηματικα κατευθυνσης (μιγαδικους).
Α γιατι την υλη την ξεκιναμε απο φετος γιατι θα κανουμ επαναληψη απο τον ιανουαριο-φεβρουαριο εμεις περιπου. Εε πρεπει εως τωρα να καλυψουμε 1 μερος της υλης.
Τελειωνουμε τους μιγαδικους σε λιγο καιρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Θα τα μπερδεψεις με τα φετινα
Ασε να υποθεσω! Εισαι εκτος αθηνων ...οποτε θα κανεις αυγουστο και οχι ιουλη... στην αθηνα κανουμε ιουλη και καθομαστε αυγουστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Απο επαρχια ειμαι και συγκεκριμενα απο καρδιτσα σοφαδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Η πλειοψηφία, για να μην πω όλοι, οι συμμαθητές μου που έχουν αρχίσει ύλη της Γ, βλέπω ότι δεν ξέρουν που πάνε τα 4 και μπερδεύουν και τα πιο απλά πράγματα της φετινής ύλης. Δεν ξέρω.

Kαι εγώ ξέρω παιδιά που έχουν αρχίσει εδώ και καιρό γνωστό της Γ' και Ιστορία (και ξέρω και άτομο που έχει αρχίσει να κάνει και τα κείμενα των λατινικών της Γ' και Λογοτεχνία), ενώ την ίδια στιγμή έχουν μεγάλα κενά στο άγνωστο και μπερδεύουν τις κλίσεις και τις συζυγίες μεταξύ τους στα Λατινικά.
Δεν λέω, δικαίωμα του καθενός να αρχίζει ό,τι θέλει όποτε το θέλει, αλλά το να υπερφορτώνεις το πρόγραμμά σου από τη Β', να αγχώνεσαι για την Γ', να μην καταλαβαίνεις ένα σημαντικό κομμάτι της ύλης της Β', να μπερδεύεσαι, να δημιουργούνται κενά και εσύ να συνεχίζεις προσθέτοντας και άλλη ύλη στον εαυτό σου νομίζω σύγχυση και κούραση θα επιφέρει :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγω για την ακριβεια εως τωρα ειμαι οκ στα μαθηατα που κανω γ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Kαι εγώ ξέρω παιδιά που έχουν αρχίσει εδώ και καιρό γνωστό της Γ' και Ιστορία (και ξέρω και άτομο που έχει αρχίσει να κάνει και τα κείμενα των λατινικών της Γ' και Λογοτεχνία), ενώ την ίδια στιγμή έχουν μεγάλα κενά στο άγνωστο και μπερδεύουν τις κλίσεις και τις συζυγίες μεταξύ τους στα Λατινικά.
Δεν λέω, δικαίωμα του καθενός να αρχίζει ό,τι θέλει όποτε το θέλει, αλλά το να υπερφορτώνεις το πρόγραμμά σου από τη Β', να αγχώνεσαι για την Γ', να μην καταλαβαίνεις ένα σημαντικό κομμάτι της ύλης της Β', να μπερδεύεσαι, να δημιουργούνται κενά και εσύ να συνεχίζεις προσθέτοντας και άλλη ύλη στον εαυτό σου νομίζω σύγχυση και κούραση θα επιφέρει :/:
Ισχύει :P

Έχω συμμαθήτρια που ξεκίνησε όλα τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα της γ' από τον Δεκέμβριο/Ιανουάριο. Προσωπικά δε θα μπορούσα να το κάνω αυτό, για τους εξής λόγους: α.) θα μπέρδευα τα φετινά με αυτά της γ' λυκείου, β.) είμαι της άποψης ότι όποιος είναι υπερβολικός (πχ πριν τελειώσει η β' λυκείου να πιάσει της ύλη της γ', τάχα για το καλό του), στο τέλος τρώει τα μούτρα του. Υπάρχουν αμέτρητα παραδείγματα στο σχολείο μου και είναι κάτι που επαληθεύουν και οι καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εγώ επειδή πήγαινα καλά στο άγνωστο ξεκίνησα γνωστό γ μετά τα Χριστούγεννα. Αλλά νομίζω πως βιάστηκα λίγο, έχω τελειώσει Πρωταγόρα κ πολιτεία... Στα άλλα μαθήματα τίποτα, λατινικά δεν κάνω καν μάθημα, αλλά τα καταφέρνω αρκετά καλά στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εμεις μαθηματικα αρχισαμε απο ιανουαριο και σε λιγο τελειωνουμε μιγαδικους
Κάνετε 5 μήνες μιγαδικούς?? :worry: Οι μιγαδικοί είναι 2 παράγραφοι και η ελάχιστη ύλη που μπορεί να καλύψει κανείς.

Συμφωνω... εδω δεν εχουμε μαθει αριστα αυτα να διαβαζουμε και αλλα?
Θα τα μπερδεψουμε και μετα αντε γεια

Θα τα μπερδεψεις με τα φετινα

Παιδιά αυτό δεν ισχύει. Τι πάει να πει θα τα μπερδέψεις? Αν διαβάζεις αγγλικά και μαθηματικά θα τα μπερδέψεις? Η ύλη στα μαθηματικά είναι μια αλυσίδα, αλλά τα κεφάλαια είναι διαφορετικά μεταξύ τους.

Μην προσπαθείτε να νιώσετε καλύτερα, επειδή δεν έχετε αρχίσει την ύλη μειώνοντας τους άλλους που έχουν ξεκινήσει. :P
Εν τέλει όλοι τα ίδια κάνουμε πριν αρχίσει η σχολική χρονιά. Απλά τα φροντιστήρια έχουν δημιουργήσει αυτό το κόλπο για να παίρνουν περισσότερα λεφτά. Π.χ αυτοί που τελείωσαν τους μιγαδικούς, το καλοκαίρι δεν θα προχωρήοουν, αλλά θα κάνουν επανάληψη, ενώ οι άλλοι θα ξεκινήσουν κανονικά γ' λυκείου. (παράδειγμα, μπορεί να μην συμβαίνει) Στο τέλος όλοι στο ίδιο σημείο βρίσκονται στην ύλη, απλά με μερικές αποκλίσεις.

Να οι μιγαδικοί βγαίνουν σε 1,5 μήνα όχι σε 5 μήνες, εκτός αν κάνανε και άλλα κεφάλαια...

Ρε τι πετάγεται και η θεωρητική?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το γεγονος οτι πολλοι απο εσας στο συγκεκριμενο θεμα αναγφερεστε σε υλη και προετοιμασια της γ με κανει να πιστευω οτι οι φετινες εξετασεις εχουν περασει λιγουλααακι στην αφανεια :P
Φετος μπορω να πω οτι ειναι η πρωτη χρονια που εχω τοσο λιγο αγχος και μεχρι στιγμησ νομιζω οτι τα παω πολυ καλα :)
Οσο για τη γ λυκειου , προετοιμασια δεν εχω κανει. Ηταν εναντια τοσο στη δικη μου φιλοσοφια οσο και στου φροντιστηριου.Ξεκιναω μια και καλη απο αρχες Αυγουστου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμείς το πήγαμε ομαλά, τελειώσαμε την ύλη της Β' τέλη Μαρτίου και αρχίσαμε Γ´ Μαθηματικά και Φυσική για 4-5 βδομάδες, μετά πιάσαμε και κάναμε επαναλήψεις της Β και είμαστε κομπλέ, τώρα μετά το τέλος των εξετάσεων θα πιάσουμε την Γ´ μέχρι 25 Ιουλίου. Άντε και καλό καλοκαίρι :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Aggresive εμεις στα μαθηματικα κατευθυνσης γ λυκειου θα κανουμε περιπου στο συνολο (φροντιστηριο ετσι) 1500 ασκησεις.
Μεχρι τωρα καναμε 180
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kafess13

Νεοφερμένος

Ο kafess13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Η πλειοψηφία, για να μην πω όλοι, οι συμμαθητές μου που έχουν αρχίσει ύλη της Γ, βλέπω ότι δεν ξέρουν που πάνε τα 4 και μπερδεύουν και τα πιο απλά πράγματα της φετινής ύλης. Δεν ξέρω.
και σε μενα το ιδιο γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εμείς το πήγαμε ομαλά, τελειώσαμε την ύλη της Β' τέλη Μαρτίου και αρχίσαμε Γ´ Μαθηματικά και Φυσική για 4-5 βδομάδες, μετά πιάσαμε και κάναμε επαναλήψεις της Β και είμαστε κομπλέ, τώρα μετά το τέλος των εξετάσεων θα πιάσουμε την Γ´ μέχρι 25 Ιουλίου. Άντε και καλό καλοκαίρι :clapup:

Ακριβώς το ίδιο κάνουμε και εμείς:P
Όλο τον Ιούλιο καλοκαιρινό και μετά από Σεπτέμβρη πάλι.

Θεωρώ πάντως υπερβολικό να ξεκινήσεις από πολύ νωρίς την ύλη της γ' εκτός και αν έχεις καλύψει όοολα τα κενά που έχεις απο προηγούμενες τάξεις και θεωρείς ότι έχεις τις δυνατότητες να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις της επόμενης τάξης.

Πάντως, είτε αρχίσεις από την β' λυκείου, είτε από το καλοκαίρι όπως κάνουν σχεδόν όλα τα φροντιστήρια, το ουσιαστικό και σωστό διάβασμα και η εις βάθος κατανόηση των εννοιών θα κριθεί του χρόνου τον Μάιο so...

Μην προσπαθείτε να νιώσετε καλύτερα, επειδή δεν έχετε αρχίσει την ύλη μειώνοντας τους άλλους που έχουν ξεκινήσει. :P

Δεν θέλουμε να μειώσουμε κανέναν που έχει αρχίσει ύλη της γ' λυκείου από την β' λυκείου για να νιώσουμε εμείς καλύτερα.
Περί ορέξεως...κολοκυθόπιτα, που λένε:P
Άλλωστε, είναι γνωστό οτι στο steki κάποιοι είναι άριστοι μαθητές.
Έτσι λοιπόν, πρέπει να διατηρήσουν την φήμη του site και να τους βγάλουν ασπροπρόσωπους ντε :P


Και για να μην βγαίνουμε οφ τοπικ, τεχνολογία επικ. έχει κανένας την ύλη?
Την είχα γράψει σε ένα χαρτί και την έχασα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Εγω θελω υψυλοβαθμη σχολη...ειμαι αισιοδοξος αλλα μονο αυτο δεν μετραει για αυτο το θεωρω απαραιτητο τον 1 μιση μηνα ...
Τεσπα ...ξερει κανεις ( τασο:P) στην χημεια κατευθυνσης την διαφορα Kc με Qc?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariaisabelfan

Νεοφερμένος

Η Στεφανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Την Kc μπορεις να την χρησιμοποιησεις μονο αν το συστημα ειναι σε χημικη ισορροπια!!Την Qc οποιαδηποτε στιγμη!!Και αν Qc=Kc τοτε εχει αποκατασταθει η χημικη ισορροπια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Την Kc μπορεις να την χρησιμοποιησεις μονο αν το συστημα ειναι σε χημικη ισορροπια!!Την Qc οποιαδηποτε στιγμη!!Και αν Qc=Kc τοτε εχει αποκατασταθει η χημικη ισορροπια :D
Με λιγες κεξεις με βοηθησες να το καταλαβω καλυτερα...απο το σχολικο:P
Ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μαθηματικα αυριοοοο :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Παλι καλα που επεσα 4ο θερμοδυναμικη.. Το 3ο δε το κοιταξα καν. Πρεπει να ηταν μαγνητικο :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εμάς έπεσε 3ο θερμοδυναμική και 4ο μαγνητικό...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Τουλαχιστον παλευοτανε ;
Ηταν σα να μην υπηρχε το 3ο για μενα. Δεν ειχα διαβασει τιποτα απο ΗΠ, ΜΠ :P 4ο μια ισοβαρης και μια ισοχωρη. Ουτε αδιαβατικη, ουτε κυκλικη, ουτε αντιστρεπτη :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top