Ενδοσχολικές εξετάσεις Β' Λυκείου

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εγώ δίνω άλγεβρα και βιολογία την Πέμπτη...
Άλγεβρα έχω βοήθημα, και κεφάλαιο κεφάλαιο κάνω κάποιες βασικές ασκησεις. όταν τελειώσω την ύλη θα κάνω και καμιά γερή επανάληψη.
Το πρόβλημα είναι πως είμαι θεωρητική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggeliki G.

Νεοφερμένος

Η Aggeliki G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ο Δημοσθένης είναι δύσκολος και το γνωστό γενικά είναι λίγο βαρετό. Το άγνωστο πως σας φαίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Τέλειο... Ειδικά όταν υπάρχει μια δυσκολία. Στην αρχή σου φαίνεται βουνό αλλά λίγο λίγο το βγ΄ζεις..
Η ικανοποίηση δεν περιγράφεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα διανύσματα μαθηματικά κατεύθυνσης.

Δεν μπορώ...βαρέθηκα να κάνω τα ίδια και τα ίδια συνέχεια.
Τα πιο βαρετά κεφάλαια ΕΒΕΡ :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Για Μαθηματικά Κατ, αν έχει κανείς καμία άσκηση για 4ο θέμα που συνδυάζει κύκλο με παραβολή ή έλλειψη, και μπορεί, ας την ανεβάσει. :)
Άντε να γράψω, γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Για Μαθηματικά Κατ, αν έχει κανείς καμία άσκηση για 4ο θέμα που συνδυάζει κύκλο με παραβολή ή έλλειψη, και μπορεί, ας την ανεβάσει. :)
Άντε να γράψω, γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα!

Διαβαζω τοσες μερες εχω και την μανα μου απο πανω ελεος:P
Ξερω οτι δυσκολα θα γραψω καλα .. με την ασκηση που πες πιστευω σε πολλουσ θα μπει να βρειτε τα του κυκλου και οτι το κεντρο ειναι σημειο η εστια της παραβολης και ετσι θα συνεχιστει το πραμα με κανενα δυσκολο ερωτημα
Πως λες να πας?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Έπιασα τα θέματα του ΟΕΦΕ για τα αρχαία κατεύθυνσης...
Απορώ γιατί μερικοί κάνουν φροντιστήριο στο γνωστό:| Βάζουν στα παιδιά να παπαγαλίζουν όλη τη διδακτέα ύλη (ακόμη και τα περιληπτικά) και τους ρωτάνε πανδύσκολες ερωτήσεις, που δεν μπαίνουν σχεδόν ποτέ στις ενδοσχολικές:|

Πανδύσκολες με την έννοια της φουλ παπαγαλίας (να ξέρεις τα πάντα με το νι και με το σίγμα:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Για Μαθηματικά Κατ, αν έχει κανείς καμία άσκηση για 4ο θέμα που συνδυάζει κύκλο με παραβολή ή έλλειψη, και μπορεί, ας την ανεβάσει. :)
Άντε να γράψω, γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα!

Με κύκλο δεν έχω αλλά έχω με ευθεία αν σε ενδιαφέρει :P (3o εννοείται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Ετσι βαζουν τα παιδια οι φροντηστηριακοι πουλαν σανο στους γονεις οτι αυτα πρεπει να διδαχθουν στο φροντηστηριο γισ καλο των παιδιων και ετσι παιρνουν περισσοτερα λεφτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Διαβαζω τοσες μερες εχω και την μανα μου απο πανω ελεος:P
Ξερω οτι δυσκολα θα γραψω καλα .. με την ασκηση που πες πιστευω σε πολλουσ θα μπει να βρειτε τα του κυκλου και οτι το κεντρο ειναι σημειο η εστια της παραβολης και ετσι θα συνεχιστει το πραμα με κανενα δυσκολο ερωτημα
Πως λες να πας?:P
Πιστεύω ότι θα πάω καλά, θα γράψω σίγουρα τα 3 πρώτα θέματα απλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα λύσω όλο το 4ο. Σκέφτομαι ότι ίσως υπάρχει κάποιο υποερώτημα που δεν μπορέσω να το λύσω.


Με κύκλο δεν έχω αλλά έχω με ευθεία αν σε ενδιαφέρει :P (3o εννοείται)

Στείλε στείλε, ότι λύνουμε καλό μας κάνει. :P

Καλή μας επιτυχία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Λοιπόοον...
Μιας και ανακάλυψα οτι δουλεύει το σκάνερ (yaaayy :D) σας έχω μερικά θέματα με κύκλο και διανύσματα από το φροντ.

Ελπίζω να βοήθησα :)

υ.γ.1: Δυστυχώς η ποιότητα των εικόνων δεν είναι και η καλύτερη :(

υ.γ.2 : Ναι, ναι..Τα "θεϊκά" γράμματα δίπλα από κάποιες ασκήσεις και οι μουντζούρες είναι δικά μου:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ;..jpg
    ;..jpg
    383.6 KB · Εμφανίσεις: 130
  • u.jpg
    u.jpg
    205.3 KB · Εμφανίσεις: 110

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγω πεμπτη δινω μαθηματικα κατευθυνση.
Θα βαλω 1 θεμα απο 1 προιγουμενο ετος που με αρεσε λιγο.:
Δινονται διανυσματα α(3,4) και β(5,10).
Να αναλυθει το διανυσμα β σε 2 καθετες συνιστωσεις απο τις οποιες η μια να ειναι παραληλη προς το α.

Εστω οχψ ορθοκανονικο συστημα με i και j μοναδιαια διανυσματα.
Εστω ΑΒ διανυσμα= -3i-2j και ΒΓ διανυσμα=6j και Α(5,6)

να βρεθουν οι συντεταγμενες των Β Γ
να βρθει το |ΑΒ| και |ΑΓ|

να βρεθει η η γωνια (ΑΜ,ΒΓ) οπου Μ μεσο ΒΓ
Να βρεθει σημειο Δ ωστε τα Α Β Γ Δ να ειναι ρομβος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Έπιασα τα θέματα του ΟΕΦΕ για τα αρχαία κατεύθυνσης...
Απορώ γιατί μερικοί κάνουν φροντιστήριο στο γνωστό:| Βάζουν στα παιδιά να παπαγαλίζουν όλη τη διδακτέα ύλη (ακόμη και τα περιληπτικά) και τους ρωτάνε πανδύσκολες ερωτήσεις, που δεν μπαίνουν σχεδόν ποτέ στις ενδοσχολικές:|

Πανδύσκολες με την έννοια της φουλ παπαγαλίας (να ξέρεις τα πάντα με το νι και με το σίγμα:P).

Ναι τα είδα και γω :( ευτυχώς που δε ζητάνε τέτοια στο σχολείο :) Μακάρι να πέσει Ισοκράτης:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά, χρειάζομαι μια άμεση απάντηση για όποιον ξέρει. Στη Θερμοδυναμική, όταν μας δίνει το ρυθμό με τον οποίο αποβάλλει θερμότητα στο περιβάλλον μια θερμική μηχανή (σε Watt) και ζητάει ρυθμό με τον οποίο παράγει ωφέλιμη ενέργεια η μηχανή τι κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sipty

Νεοφερμένος

Ο Sipty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Τι θα προτιμούσατε να πέσει στο γνωστό? Προσωπικά θα ήθελα Μάντιgod καθώς βρίσκω στον δικανικό λόγο μία ιδιαίτερη γοητεία ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Τι θα προτιμούσατε να πέσει στο γνωστό? Προσωπικά θα ήθελα Μάντιgod καθώς βρίσκω στον δικανικό λόγο μία ιδιαίτερη γοητεία ^^
Από εισαγωγή ορισμό (εκκλησία του δήμου, είδη ρητορικού λόγου [συμβουλευτικοί, δικανικοί, επιδεικτικοί], Άρειος Πάγος, λογογράφοι, μέρη ρητορικού λόγου [προοίμιο, διήγηση, πίστη-->ενθυμήματα, παραδείγματα]) ή Γοργίας ή κριτική του Πλάτωνα ή τι συνέβη στη Σικελία το 427 π.Χ. :P Αυτά είναι που ξέρω τέλεια. Τώρα αν είμαι γκαντέμης και πέσουν τα ήθη ή τα πάθη για ορισμό, την έβαψα :hehe:

Από το κείμενο θα ήθελα να πέσει ο Δημοσθένης, μιας και δεν έχουμε πολλά για μετάφραση και δεν έχει 150 ορισμούς στα ερμηνευτικά, όπως έχει ο Μαντίθεος :P
Ό,τι και να πέσει από κείμενο εγώ θα είμαι ευχαριστημένος. Στην εισαγωγή είναι που φοβάμαι :P

Τώρα για άγνωστο, θα ήθελα Θουκυδίδη ή Ανδοκίδη. Βέβαια, δε θέλω τσιμπημένη γραμματική γιατί δεν ξεσκόνισα τη γραμματική όσο θα ήθελα και κυρίως τους αρχικούς χρόνους, οπότε δε θέλω να τύχει κανένα ρήμα τύπου λαγχάνω/λαμβάνω/λανθάνω που ΠΑΝΤΑ τα μπερδεύω μεταξύ τους στον σχηματισμό των χρόνων :hehe: Συντακτικό εντάξει, οι λέξεις είναι klein και το φαινόμενο θα είναι είτε υποθετικός είτε δευτερεύουσα, οπότε πάλι klein:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sipty

Νεοφερμένος

Ο Sipty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Από εισαγωγή ορισμό (εκκλησία του δήμου, είδη ρητορικού λόγου [συμβουλευτικοί, δικανικοί, επιδεικτικοί], Άρειος Πάγος, λογογράφοι, μέρη ρητορικού λόγου [προοίμιο, διήγηση, πίστη-->ενθυμήματα, παραδείγματα]) ή Γοργίας ή κριτική του Πλάτωνα ή τι συνέβη στη Σικελία το 427 π.Χ. :P Αυτά είναι που ξέρω τέλεια. Τώρα αν είμαι γκαντέμης και πέσουν τα ήθη ή τα πάθη για ορισμό, την έβαψα :hehe:

Από το κείμενο θα ήθελα να πέσει ο Δημοσθένης, μιας και δεν έχουμε πολλά για μετάφραση και δεν έχει 150 ορισμούς στα ερμηνευτικά, όπως έχει ο Μαντίθεος :P
Ό,τι και να πέσει από κείμενο εγώ θα είμαι ευχαριστημένος. Στην εισαγωγή είναι που φοβάμαι :P

Τώρα για άγνωστο, θα ήθελα Θουκυδίδη ή Ανδοκίδη. Βέβαια, δε θέλω τσιμπημένη γραμματική γιατί δεν ξεσκόνισα τη γραμματική όσο θα ήθελα και κυρίως τους αρχικούς χρόνους, οπότε δε θέλω να τύχει κανένα ρήμα τύπου λαγχάνω/λαμβάνω/λανθάνω που ΠΑΝΤΑ τα μπερδεύω μεταξύ τους στον σχηματισμό των χρόνων :hehe: Συντακτικό εντάξει, οι λέξεις είναι klein και το φαινόμενο θα είναι είτε υποθετικός είτε δευτερεύουσα, οπότε πάλι klein:P
Η εισαγωγή κατ' εμέ είναι πολύ εύκολη.Βέβαια σε εμάς έχει αφαιρέσει αρκετές σελίδες και έχει αφήσει μονάχα τις 15-20.Καλός είναι και ο Δημοσθένης αν και βρίσκω τον Λυσία πιο ενδιαφέρον...Αυτό ίσως είναι η ιδέα μου επειδή τον έχω μάθει καλύτερα από τους άλλους δύο ^^ Όσο αφορά το άγνωστο οτιδήποτε από Ξενοφών-Θουκυ-Ισοκράτη είναι βατό προς εύκολο.Καλή σου επιτυχία και άντε να δούμε πως θα γράψουμε εμείς Έκθεση και δεύτερη βάρδια Αρχαία :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
γαμώ το κέρατό μου - χάθηκε το μύνημά μου :P
ξενέρα, δεν τα ξαναγράφω...

Πάντως κι εγώ δίνω μαθ. κατ, γενικά όλοι είμαστε σε ένα κλίμα αναισθησίας, πιστεύω μια χαρά θα τα πάω, ε δε τρελάθηκα και στο διάβασμα, είπα μια βδομάδα να ξεκουραστώ. Κυρίως έκανα τη θεωρία συγκεντρωτικά, έλυσα καμιά 10αρια προβλήματα από κάθε κεφάλαιο, διάβασμα εφαρμογές και λυμένες, δε νομίζω πως χρειάζεται κάτι άλλο. Άλλωστε μες τη χρονιά λιώσαμε τόσα τετράδια, τι άλλο να κάνουμε στις εξετάσεις...

Παρεμπιπτόντως συμφωνώ και γω ότι η θερμοδυναμική είναι το πιο όμορφο κεφάλαιο της φυσικής. Επίσης πάρα πολύ ενδιαφέρον έχει η επαγωγή της κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ρε παιδιά μήπως μπορεί να πει κάποιος 4ο Θέμα Θερμοδυναμικής συνήθως τι στυλ μπαίνει; Έχω αγχωθεί πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ε πάνω κάτω σαν τα προβλήματα που χει το σχολικό... αν έχεις βοήθημα κοίτα κι από κει προβλήματα με πολλά ερωτήματα και τέτοια... ή κανά κριτήριο αν έχει
και όχι άγχος

στη θέση τους θα έβαζα 3ο θέμα θερμοδυναμική και 4ο επαγωγή που είναι λιγότερο τυποποιημένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top