Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,528 μηνύματα.
Ελπίζω να τα καταφέρω ..... Μπορώ να δουλέψω Σρι εξωτερικό με αυτό το πτυχίο;
θα τα καταφερεις , αν θες , τι γενικο βαθμο ειχες και τι στα μαθηματικα?
Το πτυχιο ειναι αναγνωρισιμο στο εξωτερικο το εαπ ειναι τριτο στην ευρωπη. Αγγλικο,ολανδικο, εαπ.
Πτυχιουχους διοικησης επιχηρησεων δεν εχω ακουσει να ζητανε στην ευρωπη, αλλα αν το κυνηγησεις κατι θα υπαρχει. Οχι ομως οπως οι μηχανικοι,νοσοκομοι,γιατροι,πληροφορικαριοι που φευγουν με κλεισμενες δουλειες απο αθηνα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ούτε αυτό δεν έχει έξω ; 😢 Μάλιστα

Πάντως το τμήμα διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών έχει αποκατάσταση γιατί να μην έχει ο Ευρωπαίος πολιτισμός;; Ειδικά με κάποιο μεταπτυχιακό
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,528 μηνύματα.
Ούτε αυτό δεν έχει έξω ; 😢 Μάλιστα
δεν λεω οτι δεν εχει εξω, αλλα δεν θα σε ψαξουν οπως κανουν μηχανικους και γιατρους. Θα πρεπει να το ψαξεις εσυ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως το τμήμα διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών έχει αποκατάσταση γιατί να μην έχει ο Ευρωπαίος πολιτισμός;; Ειδικά με κάποιο μεταπτυχιακό
Δεν συμβαδιζουν τα προγραμματα τους ,η διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών ειναι και οικονομικη σχολη , ο ευρωπαικος πολιτισμος διδασκει ευρωπαικη ιστορια , λογοτεχνεια και ιστορια της τεχνης.
Ο ευρωπαικος και ο ελληνικος πολιτισμος ειναι σχολες του εαπ για την πνευματικη σου καλλιέργεια δεν οδηγουν σε επαγγελματα. Χρονια τωρα προσπαθουν οι φοιτητες του να παρουν ενα χαρακτηρισμο ΠΕ και να διδαξουν ιστορια στα σχολεια ,δεν το εχουν καταφερει ακομα. Το μονο που εχουν ειναι να γινονται δεκτοι στους διαγωνισμους του δημοσιου για γενικο προσωπικο ως πανεπιστημιακου επιπεδου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το ΕΑΠ ειναι καλο πανεπιστημιο και δυσκολο γιατι διδασκει η αφροκρεμα των καθηγητων για συμπληρωμα εισοδηματος.
Η δημοσια διοικηση δημιουργηθηκε για τους ηδη δημοσιους υπαληλους να παρουν χαρακτηρισμο ΠΕ και να ανεβουν, σιγουρη πελατεια. Πριν πηγαιναν στον ευρωπαικο ή ελληνικο πολιτισμο.
Επαγγελματικα δικαιωματα εχουν οι φυσικες επιστημες ως φυσικοι ΠΕ4.1 για σχολεια ,αν αυτο θεωρειτε επαγγελματικο δικαιωμα και η Διοικηση Επιχειρησεων και οργανισμων να γραφουν στο ΟΕ και να γινουν μεγαλοι λογιστες.
Η δημοσια διοικηση ειτε απο συμβατικο ΑΕΙ ή ΕΑΠ τι δικαιωματα να εχει? Αντε να γραφεται στο ΟΕ ως οικονομοκοθεωρητικη σχολη. Στους διαγωνισμους του δημοσιου αναλογα την προκυρηξη , αυτοι και ολοι οι αλλοι μαζι.

Και εγώ είμαι εγγεγραμένος στον ΟΕΕ....δεν είσαι μεγάλος Λογιστής επειδή γράφτηκες στον ΟΕΕ..έλεος.

Απλά από ΔΕΟ έχουν το δικαίωμα να γίνουν Οικονομολόγοι όπως και οι απόφοιτοι ΑΣΟΕΕ.

Τώρα όσον αφορά το ΕΑΠ είναι ένα δημόσιο Ελληνικό ΑΕΙ....είναι ένα Πανεπιστήμιο όπως όλα.

Οπως λοιπόν και στα συμβατικά πανεπιστήμια υπάρχουν σχολές που βγάζουν ανέργους έτσι και στο ΕΑΠ.

Το πρόγραμμα σπουδών Δημόσια Διοίκηση είναι για Δημόσιους Υπαλλήλους κυρίως.Και σε συμβατικό πανεπιστήμιο μέσω πανελληνίων να μπείς σε ανάλογο τμήμα μην περιμένεις να έχεις μέλλον.Δεν έχει να κάνει με το ΕΑΠ.

Από Φυσικών Επιστημών θα έχεις τα ίδια δικαιώματα με τον απόφοιτο Φυσικής ΕΚΠΑ.

Τα προπτυχιακά τα οποία προτείνω είναι Διοίκηση Επιχειρήσεων και Οργανισμών,Διοίκηση Τουρισμού,Φυσικές Επιστήμες,Πληροφορική.

Υπάρχει και Ισπανική Γλωσσα και Πολιτισμός που μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,528 μηνύματα.
Και εγώ είμαι εγγεγραμένος στον ΟΕΕ....δεν είσαι μεγάλος Λογιστής επειδή γράφτηκες στον ΟΕΕ..έλεος.

Απλά από ΔΕΟ έχουν το δικαίωμα να γίνουν Οικονομολόγοι όπως και οι απόφοιτοι ΑΣΟΕΕ.

Τώρα όσον αφορά το ΕΑΠ είναι ένα δημόσιο Ελληνικό ΑΕΙ....είναι ένα Πανεπιστήμιο όπως όλα.

Οπως λοιπόν και στα συμβατικά πανεπιστήμια υπάρχουν σχολές που βγάζουν ανέργους έτσι και στο ΕΑΠ.

Το πρόγραμμα σπουδών Δημόσια Διοίκηση είναι για Δημόσιους Υπαλλήλους κυρίως.

Από Φυσικών Επιστημών θα έχεις τα ίδια δικαιώματα με τον απόφοιτο Φυσικής ΕΚΠΑ.

Τα προπτυχιακά τα οποία προτείνω είναι Διοίκηση Επιιχειρήσεων και Οργανισμών,Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων,Φυσικές Επιστήμες,Πληροφορική.
Δεν ειπα οτι οταν γραφεσαι στο οικονομικο επιμελητηριο εισαι μεγαλος λογιστης
Γραφεσαι για να γινεις μεγαλος λογιστης,αυτο ειπα.
Υπαρχει κανεις που δεν γραφτηκε και εγινε?
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Γεια ομάδα!
Σε περίπτωση που δεν περάσω στο τμήμα που θέλω θέλω, θεωρείται καλή επιλογή το ΕΑΠ?
Από ότι έχω ψάξει είναι αξιοκρατικό σε αντίθεση με την πλειονότητα των ελληνικών πανεπιστημίων, ότι έχει υψηλό επίπεδο και ότι τα δίδακτρα είναι προσιτά
Πιστεύετε ότι αξίζει;
(Πληροφορική)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,528 μηνύματα.
Γεια ομάδα!
Σε περίπτωση που δεν περάσω στο τμήμα που θέλω θέλω, θεωρείται καλή επιλογή το ΕΑΠ?
Από ότι έχω ψάξει είναι αξιοκρατικό σε αντίθεση με την πλειονότητα των ελληνικών πανεπιστημίων, ότι έχει υψηλό επίπεδο και ότι τα δίδακτρα είναι προσιτά
Πιστεύετε ότι αξίζει;
(Πληροφορική)
Η ηλικια σου ειναι για συμβατικο πανεπιστημιο, αν δεν τα καταφερεις τοτε το ΕΑΠ ειναι πολυ καλο, οικονομικο (1500 ανα ετος) και δυσκολο.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Η ηλικια σου ειναι για συμβατικο πανεπιστημιο, αν δεν τα καταφερεις τοτε το ΕΑΠ ειναι πολυ καλο, οικονομικο (1500 ανα ετος) και δυσκολο.
Στο εξωτερικό αναγνωρίζεται το πτυχίο αυτού του πανεπιστημίου;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,528 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Αναγνωριζετε ως πτυχιο ανοικτου πανεπιστημιου. Το ΕΑΠ εχει υψηλη καταταξη στην ευρωπη ειναι 3ο.
Αγγλικο,Ολανδικο,ΕΑΠ
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!
Το σκεφτόμουν ξέρεις σε περίπτωση που δεν περάσω επειδή δεν έχω καμία όρεξη να ξανά δώσω πανελλαδικές.
Κύπρο με Παγκύπριες περνάω πιστεύω, μα το κόστος ζωής στην Κύπρο είναι πολύ υψηλό + τα αεροπορικά κλπ.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά πάντως στον τομέα της πληροφορικής παίζει και πάρα πολύ ρόλο το τι πρότζεκτς έχεις κάνει από μόνος σου και τι πιστοποιήσεις έχεις. Πάρα πολύς κόσμος δουλεύει χωρίς πτυχίο στον συγκεκριμένο τομέα. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι εύκολο, σε καμία περίπτωση!
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Γεια ομάδα!
Σε περίπτωση που δεν περάσω στο τμήμα που θέλω θέλω, θεωρείται καλή επιλογή το ΕΑΠ?
Από ότι έχω ψάξει είναι αξιοκρατικό σε αντίθεση με την πλειονότητα των ελληνικών πανεπιστημίων, ότι έχει υψηλό επίπεδο και ότι τα δίδακτρα είναι προσιτά
Πιστεύετε ότι αξίζει;
(Πληροφορική)

Είναι ένα εντάξει τμήμα πληροφορικής, με κάποια ροπή προς πιο ηλεκτρολογικομηχανικά ζητήματα, αν το επιδιώξεις - τουλάχιστον, αυτή είναι η πρόθεση. Στις σπουδές, γενικά, και στον τομέα της πληροφορικής, ειδικότερα, όπως είπε σωστά και ο @thanos713 είναι πολύ σημαντικότερο το τι κάνεις εσύ παρά το τμήμα που είσαι. Σίγουρα, το να έχει το τμήμα ένα επίπεδο και να τρέχουν κάποια πράγματα άνετα σε βγάζει από πολλές ανούσια δύσκολες και άβολες καταστάσεις, αλλά σπάνια αυτό είναι που εμποδίζει ένα άτομο να προχωρήσει.

Οπότε, μη σκοτίζεσαι από τώρα - ναι, μια χαρά είναι και το ΕΑΠ, ομότιμο με όλα τα άλλα ΑΕΙ της χώρας κ.λπ. Εστίασε πρώτα και κύρια στη δική σου προσπάθεια.
 

Petraland

Νεοφερμένος

Η Petraland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Με ενδιαφέρει αρκετά το ΕΑΠ. Επειδή είμαι από Κύπρο γνωρίζει κάποιος το τροπο διεξαγωγής των εξετάσεων αν χρειάζονται φυσική παρουσία ή είναι εξ αποστάσεως; Επίσης θα ήθελα να μάθω αν τα πτυχία αναγνωρίζονται και στην Κύπρο;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,528 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Με ενδιαφέρει αρκετά το ΕΑΠ. Επειδή είμαι από Κύπρο γνωρίζει κάποιος το τροπο διεξαγωγής των εξετάσεων αν χρειάζονται φυσική παρουσία ή είναι εξ αποστάσεως; Επίσης θα ήθελα να μάθω αν τα πτυχία αναγνωρίζονται και στην Κύπρο;
Οι συμβουλευτικες καθε μηνα ειναι και εξ αποστασεως, οι εξετασεις ειναι μονο με παρουσια στο εκπα και για το αν ανγνωριζεται στην κυπρο πρεπει να ρωτησεις εκει. Λογικα πρεπει να αναγνωριζουν τα κοινα προγραμματα. Πχ ελληνικος πολιτισμος.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δύο παιδιά από το τμήμα μου πάνε και στο ΕΑΠ διοίκηση επιχειρήσεων κ λένε ότι είναι δύσκολο σε σημείο που θα χρειαστεί να κάνουν έξτρα φροντιστήριο . Φαίνεται όμως ότι (κυρίως επειδή είναι εξ αποστάσεως) σου αφήνει το περιθώριο να κάνεις και κάτι επιπλέον (μια ακόμα σχολή, δουλειά, δραστηριότητες) άλλωστε οι περισσότεροι που φοιτούν είναι εργαζόμενοι γονείς.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,528 μηνύματα.
Δύο παιδιά από το τμήμα μου πάνε και στο ΕΑΠ διοίκηση επιχειρήσεων κ λένε ότι είναι δύσκολο σε σημείο που θα χρειαστεί να κάνουν έξτρα φροντιστήριο . Φαίνεται όμως ότι (κυρίως επειδή είναι εξ αποστάσεως) σου αφήνει το περιθώριο να κάνεις και κάτι επιπλέον (μια ακόμα σχολή, δουλειά, δραστηριότητες) άλλωστε οι περισσότεροι που φοιτούν είναι εργαζόμενοι γονείς.
το εαπ ειναι δυσκολοτερο των συμβατικων πανεπιστημιων
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,528 μηνύματα.
Ναι το ξέρω . Αλλά όχι και να χρειάζεται (!) επιπλέον φροντιστήριο για να ανταπεξέλθεις
Η διοικηση επιχειρησεων δεν θελει φροντιστηριο , εκτος και εισουν κοπανατζου στα μαθηματικα λυκειου, και δεν στρωνεις πωπω να κανεις τις εργασιες

 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top