Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία: Γενικό Θέμα

/\/@t@|1@...!!!

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
κι εγώ έγραψα σήμερα(Θαλή)...να δω όμως πως τα πήγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Παιδιά κι εγώ έγραψα το Σαββάτο και μου φάνηκαν πολύ εύκολα... Γ' Γυμνασίου πάω και δείτε τι έγραψα:

Θέμα 1:
Αν ν είναι άρτιος, τότε Α=11/5
Αν ν είναι περιττός, τότε Α=-3

Θέμα 2:
Από τον τύπο της διαίρεσης ξέρουμε α=5x+2 (αν x είναι το πηλίκο της διαίρεσης).
Το γινόμενο 5x είναι σίγουρα πολλαπλάσιο του 5, άρα ο αριθμός τελειώνει σε 0 ή 5.
Αν τελειώνει σε 0, όταν προστεθεί με το 2, θα δώσει 2, άρα ο α θα γίνει άρτιος, ενώ στην άσκηση λέει ότι ο α είναι περιττός.
Άρα η μόνη λύση είναι να προστεθεί το 2 με το 5, που θα δώσει 7 (5+2=7), άρα ο το τελευταίο ψήφιο του α είναι 7.

Θέμα 4 (αφήνω το 3 δεν το βάζω, γιατί δεν θυμάμε ακριβώς τι έγραψα και νομίζω ότι είμαι λάθος... Δυστηχώς τα y=αx δεν τα είχα μάθει καλά πέρσυ...)






άρα



Τι λέτε... να αρχίσω προετοιμασία για Ευκλείδη η μπααα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Αρχισε...Σωστος εισαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Aυτό με την "προετοιμασία" ποτέ δεν το κατάλαβα. Δεν είναι ακριβώς στόχος η επιτυχία στον Ευκλείδη (εκτός πια και αν το θες τόσο πολύ), έρχεται μαζί με άλλα.

Τώρα που το λέμε παίζεται ένα θέμα σχετικά με τη λύση της ΕΜΕ στο 2ο θέμα. Δηλαδή κάποιοι κάνουν παράπονα για την αφαίρεση βαθμών για έναν τάδε λόγο...σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω μαζί τους, εξάλλου αυτή η "άσκηση" το πολύ μια γραμμή αξίζει, όχι μια παράγραφο που πήγε κι έγραψε η ΕΜΕ να κάνει την τρίχα τριχιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Aυτό με την "προετοιμασία" ποτέ δεν το κατάλαβα. Δεν είναι ακριβώς στόχος η επιτυχία στον Ευκλείδη (εκτός πια και αν το θες τόσο πολύ), έρχεται μαζί με άλλα.
Απλά κανένα θέμα προηγούμενων χρόνων, για να μαθαίνω τεχνικές από τα λάθη μου. Για παράδειγμα, αν δεν έκανα ένα μάθημα με τον καθηγητή των μαθηματικών του σχολείου μου που τυχαία λύσαμε μία άσκηση στο στυλ του πρώτου θέματος, είμαι σίγουρος ότι δεν θα μου ερχόταν να γράψω αν ν είναι άρτιος και αν ν είναι περιττός... Και να μην πετύχουμε δεν έγινε και τίποτα... Αλλά οι γνώσεις που παίρνουμε δεν είναι μόνο για να περάσω τον Ευκλείδη και να πάω Αθήνα για να το παίξω ότι και καλά είμαι διάνοια... Μένουν μερικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχιμηδης: Αμα εχεις τα @@,πηγαινε και δωσε,γιατι πετσοκοβουν κυριολεκτικα.

Καθόλου δεν πετσοκόβουν, η βαθμολόγηση είναι πολύ επιεικής, απλά τα θέματα είναι πολύ δύσκολα.
Τη μοναδική φορά που είχα περάσει Αρχιμήδη (στην 3η λυκείου), είχα λύσει μόλις 1.5 θέμα από τα 4!
Απλά η λύση που είχα κάνει σε αυτό το 1 που έλυσα ολόκληρο, ήταν μάλλον καλή/πρωτότυπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4kR!bn:)

Νεοφερμένος

Η Ακριβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Θαλης,Ευκλειδης,Αρχιμηδης ειναι απλα φασεις,που εχουν τα ονοματα τους απο τρεις μεγαλους μαθηματικους φιλοσοφους.

Ολες οι φασεις συνδιαζουν αλγεβρα και γεωμετρια.

Θαλης: Ευκολα και προσιτα θεματα
Ευκλειδης: Αρκετα τσιμπιμενα θεματα
Αρχιμηδης: Αμα εχεις τα @@,πηγαινε και δωσε,γιατι πετσοκοβουν κυριολεκτικα.

Ολες οι ταξεις δινουν στις 21 Νοεμβριου τον Θαλη.
Δεν πετσοκόβουν,το κακό είναι ότι τα θέματα είναι ίδια για όλο το λύκειο και πρέπει να ξέρεις θεωρία...Αλλά θα μου πεις αυτός είναι ο σκοπός,να μάθεις και κάτι παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

caramela

Νεοφερμένος

Η caramela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ξερετε αν εχουν βγει και που μπορω να τα βρω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Από όσο ξέρουμε δεν έχουν βγει -η τουλάχιστον αναρτηθεί κάπου-. Αλλά όπου να 'ναι θα ανακοινωθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4kR!bn:)

Νεοφερμένος

Η Ακριβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
ξερετε αν εχουν βγει και που μπορω να τα βρω?
https://www.mathematica.gr/forum/viewtopic.php?f=58&t=3809&start=60
Εδώ λέει ότι θα ανκοινωθούν στις 11.Καλά επιτυχία:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Τα αποτελέσματα του Θαλή ανακοινώθηκαν στην ιστοσελίδα της ΕΜΕ. Μπράβο σε όσους πέρασαν (και σε όσους συμμετείχαν), η επόμενη φάση είναι στις 23 αυτού του μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Παιδιά πάω Β'Γυμνασίου και πέρασα στον Ευκλείδη!Μήπως ξέρετε ποια είναι περίπου η ύλη που πέφτει;Ή τουλάχιστον τα στάνταρ πράματα;:no1:

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Η ύλη για τον ευκλείδη είναι ότι έχετε κάνει μέχρι πέρσυ συν το ότι κάνατε φέτος μέχρι τώρα.Έτσι δε πάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

caramela

Νεοφερμένος

Η caramela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!!
περασα!!!!:jumpy::jumpy::jumpy:

ξερει κανεις που θα βρω θεματα Ευκλειδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, λέω να ρωτήσω εδώ...
Εμένα δε μου ήρθε τίποτα..... Αυτό σημαίνει ότι δεν πέρασα, άρα δε μου στείλανε, ή ότι απλά δε μου έχει σταλεί ακόμα....????
Όσο για την ερώτηση, χαλαρά φίλε μου! Δε χρειάζεται να κάνεις προετοιμασία, δεν είναι διαγώνισμα, διαγωνισμός είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τα αποτελέσματα αναρτήθηκαν στο site της μαθηματικής:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Α, δεν το ήξερα.... τόσο πίσω έχω μείνει? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, λέω να ρωτήσω εδώ...
Εμένα δε μου ήρθε τίποτα..... Αυτό σημαίνει ότι δεν πέρασα, άρα δε μου στείλανε, ή ότι απλά δε μου έχει σταλεί ακόμα....????
Όσο για την ερώτηση, χαλαρά φίλε μου! Δε χρειάζεται να κάνεις προετοιμασία, δεν είναι διαγώνισμα, διαγωνισμός είναι.
Αν θες να προχωρήσεις χρειάζεται!:no1:Εμένα με ενδιαφέρουν πάρα πολύ τα Μαθηματικά
-----------------------------------------
Η ύλη για τον ευκλείδη είναι ότι έχετε κάνει μέχρι πέρσυ συν το ότι κάνατε φέτος μέχρι τώρα.Έτσι δε πάει;
Ναι αλλά που ξέρουν το έχουμε κάνει μέχρι τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Νομίζεις δεν ξέρουν? Μαθηματική Εταιρεία είναι :P

Γενικά μην έχετε στο νου σας τη λέξη "ύλη". Σκοπός του διαγωνισμού δεν είναι να περάσει όποιος έχει διαβάσει καλύτερα. Αν θέλετε μια συμβουλή, κοιτάχτε λίγο τα παλιότερα θέματα που έχουν πέσει (χωρίς φυσικά να νομίζετε ότι τα ίδια θα μπουν και φέτος) να έχετε μια ιδέα. Μετά πάτε και γράφετε ό,τι μπορείτε, όσο μπορείτε.

Τώρα που το πιάσαμε, ειδικά για Ευκλείδη δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάτσει να διαβάσει κανείς εξωσχολικά βιβλία ολυμπιάδων (που έτσι κι αλλιώς δεν προλαβαίνετε να κάνετε πολλά από αυτά, σε μια βδομάδα είναι περίπου), ίσως χρειάζεται περισσότερη "προπόνηση" στις επόμενες φάσεις, λ.χ. τον Αρχιμήδη, γιατί εκεί τα θέματα έχουν καθαρά ολυμπιακό χαρακτήρα και οι σχολικές γνώσεις δεν είναι επαρκείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Πρεπει να το ξευτηλισε λιγο ΕΜΕ φετος.Εγω εγραψα χαλια κ με περασαν.Για να δουμε αν σηκωθουμε νωρις θα παμε και στον Ευκλειδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top