Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία: Γενικό Θέμα

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Απογοήτευση!Δεν παίζει να έχω γράψει πάνω από 9-10.Γύρω στο 8 με κόβω.Τα θέματα πάντως στην γ λυκείου ήταν πολύ πιο δύσκολα από τα περσινά.Από τα περσινά έλυσα τα 3 πρώτα ολόσωστα στο σπίτι μου και το τέταρτο μισό.Τέλος πάντων δεν πειράζει.Είπαμε η εμπειρία και μόνο αξίζει.:)Καλά αποτελέσματα σε όλους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Στο τελευταίο (γ γυμνασιου) ποσο βρηκατε το εμβαδον του ρομβου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Απογοήτευση!Δεν παίζει να έχω γράψει πάνω από 9-10.Γύρω στο 8 με κόβω.Τα θέματα πάντως στην γ λυκείου ήταν πολύ πιο δύσκολα από τα περσινά.Από τα περσινά έλυσα τα 3 πρώτα ολόσωστα στο σπίτι μου και το τέταρτο μισό.Τέλος πάντων δεν πειράζει.Είπαμε η εμπειρία και μόνο αξίζει.:)Καλά αποτελέσματα σε όλους!!!

Δεν είναι σίγουρο αυτό, αν και δεν τα έχω δει τα θέματα, γενικά όταν τα γράφεις σε εξετάσεις ανεβαίνει η δυσκολία αισθητά. Κι εγώ στις πανελλήνιες αν τα βλεπα από το σπίτι μου καλύτερα θα χα γράψει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Δεν είναι σίγουρο αυτό, αν και δεν τα έχω δει τα θέματα, γενικά όταν τα γράφεις σε εξετάσεις ανεβαίνει η δυσκολία αισθητά. Κι εγώ στις πανελλήνιες αν τα βλεπα από το σπίτι μου καλύτερα θα χα γράψει! :P

συμφωνω,π.χ. για το τεταρτο θεμα που που ειπα πιο πανω αισθανομουν οτι ημουν κοντα αλλα δε μου εφτασε ο χρονος.γενικως μεσα σαυτο το 3ωρο δε νομιζω οτι θα το ελυνα.κανενας αλλος απο β΄?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
καλα ,αν και το τελευταιο θεμα μου φανηκε πανδυσκολο(β λυκειου).εσυ?

Και εγώ δυσκολεύτηκα αρκετά. Ίσως να έχω περίπου 12-13 μονάδες. Πάντως, μακάρι να ήμουν Α΄ ή Β΄ Λυκείου. Τα θέματα της άλγεβρας τα έλυσα πιο εύκολα! Τέλος πάντων, μάλλον η αποτυχία οφείλετε στο ότι διάβασα περισσότερο αλγεβρικά θέματα που μπαίνουν σε διαγωνισμούς Λυκείου και στον Αρχιμήδη και παρέλειψα τα σχολικά μαθηματικά. Τέλος πάντων, εύχομαι σε όλους να περάσουν την 1η φάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Γ Λυκείου γύρω στο 12 έγραψα το πανυγήρησα πάντως που κατάφερα να λύσω το θέμα 3 στο τελευταίο λεπτό αυτή η παραγοντοποίηση δεν έβγαινε με τίποτα :P Θέμα 2 είπα τα θεωρητικά ότι α^2+β=κ^2 με κ ανήκει Ζ έφτασα στο (κ^2+α^2)/2 αλλά μετα δε σκέφτηκα το τέχνασμα με το κ-α κ+α. Από τη γεωμετρία έγραψα κάτι ψηλά αλλά δεν κατέληξα στο αποτέλεσμα. Πρώτο και τρίτο ολόσωστα. Καλή επιτυχία σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Γ Λυκείου γύρω στο 12 έγραψα το πανυγήρησα πάντως που κατάφερα να λύσω το θέμα 3 στο τελευταίο λεπτό αυτή η παραγοντοποίηση δεν έβγαινε με τίποτα :P Θέμα 2 είπα τα θεωρητικά ότι α^2+β=κ^2 με κ ανήκει Ζ έφτασα στο (κ^2+α^2)/2 αλλά μετα δε σκέφτηκα το τέχνασμα με το κ-α κ+α. Από τη γεωμετρία έγραψα κάτι ψηλά αλλά δεν κατέληξα στο αποτέλεσμα. Πρώτο και τρίτο ολόσωστα. Καλή επιτυχία σε όλους.

ποιο ειναι το τεχνασμα κ-α κ+α??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Γ Λυκείου γύρω στο 12 έγραψα το πανυγήρησα πάντως που κατάφερα να λύσω το θέμα 3 στο τελευταίο λεπτό αυτή η παραγοντοποίηση δεν έβγαινε με τίποτα :P Θέμα 2 είπα τα θεωρητικά ότι α^2+β=κ^2 με κ ανήκει Ζ έφτασα στο (κ^2+α^2)/2 αλλά μετα δε σκέφτηκα το τέχνασμα με το κ-α κ+α. Από τη γεωμετρία έγραψα κάτι ψηλά αλλά δεν κατέληξα στο αποτέλεσμα. Πρώτο και τρίτο ολόσωστα. Καλή επιτυχία σε όλους.
1ο 2ο 4ο ακριβώς τα ιδια με μενα(και εγω στο δευτερο το εφτασα ακριβως σε εκεινο το σημειο).Η διαφορα μας ειναι οτι απο το 3ο εσυ έχεις 5 μονάδες ενω εγω μαλλον μονο μια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Α λυκείου, έλυσα 1-2, το 3ο έχω μια μικρή διαφορά με τις επίσημες λύσεις, δεν ξέρω πόσο θα μου κοστίσει, σίγουρα όχι πάνω από 1, με το 4 δεν ασχολήθηκα :P

Ε γύρω στο 14-15 δηλαδή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
εγω δυστηχως για πρωτη φορα μετα απο 3 χρονια δεν καταφερα να παω λογω αρρωστειας...θα κοιταξω να δω τι επεσε μολις ξεμπλοκαρει λιγο το σαιτ γιατι σερνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Μα, αν πάψει ποτέ να σέρνεται το site της ΕΜΕ στις πιο κρίσιμες στιγμές, δηλαδή όταν ανακοινώνονται θέματα & επιτυχόντες, θα διακοπεί το χωροχρονικό συνεχές. Γι' αυτό, θέματα και τα σχετικά τα βλέπουμε στο mathematica. Για τα σημερινά εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

POSITIVE

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Β´ Λυκείου κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 619 μηνύματα.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
1ο 2ο 4ο ακριβώς τα ιδια με μενα(και εγω στο δευτερο το εφτασα ακριβως σε εκεινο το σημειο).Η διαφορα μας ειναι οτι απο το 3ο εσυ έχεις 5 μονάδες ενω εγω μαλλον μονο μια.
Για το τρίτο θέμα έβγαινε με την ιδέα να δημιουργήσεις προς στιγμην πολυώνυμο ως προς α.Μετα παραγοντοποιειται ευκολα. Η ιδέα προέκυψε από το 4ο θέμα του ευκλείδη 2012 όταν ήμουν Α' λυκείου που αξιοποιούσε παρόμοια τεχνική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Από ό,τι φαίνεται στην ΕΜΕ έχουν αρχίσει να στερεύουν από ιδέες για γεωμετρικά θέματα. Τόσο το πρόβλημα της γ' λυκείου όσο και τα περσινά (μέχρι και αυτό του προκριματικού) βασίζονται σε ανιαρό κυνήγι γωνιών και εύρεση παραλληλίας...(2 παραλληλόγραμμα να παρατηρήσετε, λύθηκε το θέμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSpecial

Νεοφερμένος

Ο SuperSpecial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

antoni4040

Νεοφερμένος

Ο antoni4040 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ποια λέτε να είναι η βάση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Συνηθως στην πρωτη φαση η βαση κυμαινεται γυρω στο 12-14... (Και στις επομενες φασεις καπου εκει κυμαινεται αλλα αλλος βαθμος δυσκολιας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Με 14 - 15 περνάει κάποιος στη Γ' Γυμνασίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top