Ελεύθερο ή γραμμικό;

Ελεύθερο ή γραμμικό;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 21)

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έκανε κανείς απο εδώ σχέδιο πριν δώσει Πανελλήνιες;
Αν ναι, ποιό απο τα 2 σας άρεσε περισσότερο;
Είναι παράλογο που προτιμώ το γραμμικό πλέον (στην αρχή προτιμούσα το ελεύθερο); :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ναι είναι παράλογο :P να το κοιτάξεις....
το γραμμικό ειναι πολυυυυυυυυυ στημενο ρε παιδι μου... δεν εχεις την ευκαιρια να εκφρασεις το ταλέντο σου... απλα τραβας στυλιζαρισμενες γραμμες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Έκανα στη σχολή και απο τα δύο.Στο γραμμικό ήμουν στην τσίτα.Πολύ εύκολο να γίνει λά8ος αν λίγο αφαιρεθείς. Στο ελεύθερο πραγματικά εκφράζεσαι.Έχεις νεύρα?Δίνει και μια άγρια μολυβιά να ξεσπάσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Εγώ πάντως όποτε ασχολούμαι με σχέδιο, έτσι για την δικιά μου ευχαρίστηση και μόνον ( είμαι θεωρητικής κατεύθυνσης) τρελαίνομαι για γραμμικό και όχι ελεύθερο. Μ'αρέσει πολύ να έχω να κάνω συγκεκριμένες κινήσεις που απαιτούν ακρίβεια.
Λία δεν είσαι η μόνη! Έχεις συμπαράσταση από μένα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κι εγώ όταν έκανα σχέδιο.. το γραμμικό προτιμούσα! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά το γραμμικό μου αρέσει διότι:
1. Μαθαίνεις κάποια στοιχεία αρχιτεκτονικής
2. Ξέρεις πότε έκανες λάθος, ενώ στο ελεύθερο είναι πιο φλου (το σημαντικότερο για μένα)
3. Αν το κάνεις καλά, το αποτέλεσμα είναι τέλειο, σαν να βγήκε απο πισί, ενώ το ελεύθερο είναι πάντα ατελές
4. Σε χαλαρώνει
5. Δεν έχει αυτό το σπαστικό μέτρημα με τη βελόνα που έχει το ελευθερο
6. Πολύ σπάνια θα χρειαστεί να σβήσεις κάτι εντελώς για να το κάνεις απο την αρχή
7. Συγκρίνεται το μολύβι με το ραπιδογράφο;

Κουε, τη δημιουργικότητα σου δεν την εκφράζεις ούτως ή άλλως με κανένα απο τα δύο έτσι όπως διδάσκονται. Στο ένα παίζεις το ρόλο μιας ασπρόμαυρης φωτογραφικής μηχανής και στο άλλο παίζεις το ρόλο του Autocad.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Αν και δεν πέρασα από τη διαδικασία των πανελληνίων και παρ' ότι συμπαθούσα και το ελεύθερο σχέδιο πολύ λόγω της δυνατότητας έκφρασης, με το γραμμικό είχα μια ιδιαίτερη σχέση και την λογική του την χρησιμοποιούσα πολύ και στο σκίτσο, αργότερα.

Ωστόσο, δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να τα συγκρίνω. Το κάθε ένα σου καλλιεργεί και σου αναπτύσσει άλλες δυνατότητες και πλευρές των ικανοτήτων σου.
Χρειάζεται η επαφή και με τα δύο. Είναι απαραίτητο αυτό.
Κατά κάποιον τρόπο (δεν ξέρω αν ισχύει, κάπως έτσι το αντιλλαμβάνομαι εγώ), σου γυμνάζει και το αριστερό και το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου σου.

Μη νιώθεις παράξενα, πάντως, που σου αρέσει το γραμμικό. Είναι θέμα χαρακτήρα και επιθυμία έκφρασης στο χαρτί με πιο μαθηματικό τρόπο.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
ναι είναι παράλογο :P να το κοιτάξεις....
το γραμμικό ειναι πολυυυυυυυυυ στημενο ρε παιδι μου... δεν εχεις την ευκαιρια να εκφρασεις το ταλέντο σου... απλα τραβας στυλιζαρισμενες γραμμες :P

Ε ναι βρε παδιά, στο ελεύθερο φαίνεται αν κάποιος έχει ταλέντο και μπορείς να το κάνεις και πιο προσωπικό ενώ στο γραμμικό προσπαθείς να το κάνεις όσο λιγότερο ανθρώπινο γίνεται.
Δυστυχώς γεννήθηκα με το γονίδιο της απροσεξίας και όλα τα γραμμικά μου σχέδια έχουν λάθη. :( :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά το θεωρώ πολύ πιο χαλαρωτικό το γραμμικό... Στο ελευθερο πιάνεται το χέρι μου κάθε φορά με αυτό το τρίποδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fallen_Angel

Νεοφερμένος

Η twisted things αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Έκανα και γραμμικό και ελεύθερο... Στο ελεύθερο αν μου αρέσει το θέμα μπορώ να κάθομαι με τις ώρες.... Είναι πολύ εκφραστικό.... Το γραμμικό είναι πιο στημένο και τα πράγματα είναι πιο αντικειμενικά... Το βαριόμουν πολλές φορές... Ιδίως τους τίτλους!
Γενικά όποτε έχω νεύρα ή είμαι στενοχωρημένη σχεδιάζω ελεύθερο... Με εκτονώνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fallen_Angel

Νεοφερμένος

Η twisted things αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
το ελεύθερο είναι πάντα ατελές
αυτό είναι η ομορφιά του;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ελευθερο οφ κορς..μπορεις να παλευεις πανω απο ενα σχεδιο με τις ωρες, να το διορθωνεις, να βαζεις σκιασεις, να το φτιαχνεις απο δω, να το πειραζεις απο κει, κτλ κτλ. Στο γραμμικο ενταξει, θες δε θες, ενα 5ωρο-6ωρο θα κανεις κι ειναι πιο στημμενο..βγαζουμε και τη φρικη σε περιπτωση λαθους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakistudio

Νεοφερμένος

Ο kostakistudio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ευτιχός με το Autocad σωθήκαμε.:clapup:

www.wtv.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Σχέδιο...
Αν έχετε δει, αν έχετε παρακολουθήσει μαθήματα μπορείτε να απαντήσετε. Ελεύθερο ή Γραμμικό; Ποιο προτιμάτε και γιατί;
Aaa, χρειάζεται και αιτιολόγηση...:happy::vroum:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Δεν εχω ιδεα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Μηχανολογικό, γιατί καταλαβαίνω τι κάνω! Σχεδόν...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Έχεις αρχίσει σχέδιο Ρηνούλα? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ελεύθερο! Ταιριάζει στο χαρακτήρα μου! :D (κάποτε είχα παρακολουθήσει μαθήματα για τη σχολή καλών τεχνών, τελικά δεν πήγα να δώσω).
Η μητέρα μου είναι σχεδιάστρια αλλά ποτέ δε μου άρεσε το γραμμικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Έχεις αρχίσει σχέδιο Ρηνούλα? :)
Ναι, φέτος άρχισα:clapup:, και συνεχίζω ακάθεκτη!

Έδιτ: Mόλις συνειδητοποίησα ότι υπάρχει σχετικό θρεντ σε άλλη κατηγορία:redface::redface::redface:.
Όπως και να' χει μπορούμε να το συζητήσουμε κι εδώ. Δεν ξέρω:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Και καλά θα κάνεις, αφού σ αρέσει τόσο!:D

Εγώ έκανα περίπου δύο χρόνια και από τα δύο, αλλά όχι συστηματικά γιατί πρώτον θεωρούσα ότι το κατέχω καλά και δεύτερον γιατί δεν ήθελα να παραμελήσω το διάβασμα.
ΌΠως και να το κάνουμε, το σχέδιο για προετοιμασία πανελληνίων τρώει πολύ χρόνο.:/:
Βαθμολογήθηκα με άριστα και στα δύο και μου αρέσουν εξίσου.
Το ελεύθερο γιατί σε κάνει να χαλαρώνεις.. να μη χρησιμοποιείς κανόνες και τύπους για να αποτυπώσεις κάτι. Γιατί μέσα από μουτζούρες και μία αρχική προχειρότητα μπορείς να βγάλεις κάτι πολύ όμορφο. Όσο πιο μάυρο είναι, τόσο πιο ωραίο, πιο δυνατό, πιο σίγουρο μας έλεγαν τότε!:)
Το γραμμικό θέλει λεπτομέρεια και γαιδουρινή υπομονή, την οποία έχω! Θέλει προσοχή και στο χιλιοστό, γιατί αν σου φύγει το μελάνι την πάτησες.. και κάτσε μετά να ξύσεις με το λεπίδι!:P

Για ποια σχολή σκέφτεσαι?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top