Ελεύθερες μετεγγραφές

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να καταργήσουν τον νόμο των ελεύθερων μεταγραφών για τρίτεκνους και πολύτεκνους?

Δε το νομιζω γτ συμφερει το κρατος να δινει παροχες που δεν εχουν οικονομικο κοστος κ να το παιζει ετσι οτι ειναι κοινωνικο κρατος για ψηφαλακια. Ισως του χρονου να βαλει και οικονομικο κριτηριο, δηλ να μη φτανει μονο το πολυτεκνο γτ μπορει καποιος να ναι πλουσιος κ πολυτεκνος. Αν εχεις μεγαλη δηλωση δηλ να μην εχεις το δικαιωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eytyxhs

Νεοφερμένος

Ο eytyxhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Από τη στιγμή που λένε ελεύθερες μεταγραφές εννοούν ΕΛΕΎΘΕΡΕΣ Ο ΠΟΙΟΣ ΘΈΛΕΙ ΠΆΕΙ ΌΠΟΥ ΘΈΛΕΙ. ΕΊΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΌ.
Έτσι όπως τα έκαναν να κόψουν το λαιμό τους να μας σπουδάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφανια ψ.

Νεοφερμένος

Η στεφανια ψ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδιά εσεις τι λετε?Θα πραγματοποιηθουν οι ελευθερες μεταγραφες φετος?και μαλιστα χωρις καθυστερησεις οπως ακουγεται?!
Βασικα μηπως εχει κανεις ιδεα τι ακριβως τρεχει με αυτες τις μεταγραφες?αν ισχυουν καποια κριτηρια κτλπ

Ολα για τις μεταγραφες:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Από τη στιγμή που λένε ελεύθερες μεταγραφές εννοούν ΕΛΕΎΘΕΡΕΣ Ο ΠΟΙΟΣ ΘΈΛΕΙ ΠΆΕΙ ΌΠΟΥ ΘΈΛΕΙ. ΕΊΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΌ.
Έτσι όπως τα έκαναν να κόψουν το λαιμό τους να μας σπουδάσουν.

Παράνομο όμως κατά μία έννοια είναι και το "όποιος θέλει πάει όπου θέλει". Δεν είναι λογικό αυτό. Πιστεύω αργότερα θα γίνει κάποια διευκρίνηση που θα αλλάξει λίγο τα δεδομένα.
Άσε που όσον αφορά την τελευταία σου πρόταση, να ξέρεις ότι καρφάκι δε τους καίγεται να σπουδάσουν τους Νεοέλληνες. Να ήταν τρόπος να μας αφήσουν τελείως αμόρφωτους και απαίδευτους. Τους συμφέρει κάτι τέτοιο. Μόνον ένας απαίδευτος άνθρωπος μπορεί να καταστεί τόσο τέλειο φερέφωνο και υποχείριο τους.
Τέλος να σημειώσω, ότι δε συμφέρει καθόλου τον νέο φοιτητή να σπουδάσει σε ένα περιβάλλον που δεν είναι διαμορφωμένο να αντέξει μεγάλη μερίδα φοιτητών. Το εκπαιδευτικό έργο όπως είπα και παραπάνω θα καταστεί δύσκολο να υλοποιηθεί υπό ομαλές συνθήκες και αυτό νομίζω θα αποδειχθεί σύντομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Υπάρχει ήδη thread για τις "Ελέυθερες μετεγγραφές". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Παράνομο όμως κατά μία έννοια είναι και το "όποιος θέλει πάει όπου θέλει". Δεν είναι λογικό αυτό. Πιστεύω αργότερα θα γίνει κάποια διευκρίνηση που θα αλλάξει λίγο τα δεδομένα.
Άσε που όσον αφορά την τελευταία σου πρόταση, να ξέρεις ότι καρφάκι δε τους καίγεται να σπουδάσουν τους Νεοέλληνες. Να ήταν τρόπος να μας αφήσουν τελείως αμόρφωτους και απαίδευτους. Τους συμφέρει κάτι τέτοιο. Μόνον ένας απαίδευτος άνθρωπος μπορεί να καταστεί τόσο τέλειο φερέφωνο και υποχείριο τους.
Τέλος να σημειώσω, ότι δε συμφέρει καθόλου τον νέο φοιτητή να σπουδάσει σε ένα περιβάλλον που δεν είναι διαμορφωμένο να αντέξει μεγάλη μερίδα φοιτητών. Το εκπαιδευτικό έργο όπως είπα και παραπάνω θα καταστεί δύσκολο να υλοποιηθεί υπό ομαλές συνθήκες και αυτό νομίζω θα αποδειχθεί σύντομα!

Stavri όπως έχουμε ξαναπεί η πολιτική ηγεσία βλέπει το θέμα καθαρά ψηφοθηρικά και με κομματική σκοπιμότητα. Ικανοποιεί τις επιθυμίες του πελάτη λαού. Οι επιθυμίες αρχίζουν και σταματούν με την είσοδο στο Πανεπιστήμιο. Η σωστή επιστημονική παιδεία δεν περιλαμβάνεται στον τιμοκατάλογο. Αυτό που ψηφίζει ο κόσμος, εισπράττει. Αδιαφορία και ευκαιριακές επιλογές. Φτάσαμε σε σημείο να μας νοιάζει περισσότερο αν θα περάσει κάποιος Οδοντιατρική ή Ιατρική και όχι αν θα έχει τη δυνατότητα να λάβει την ανάλογη γνώση όπως πρέπει. Μετά από αυτό, νομίζω ότι κάθε προσπάθεια διαλόγου είναι σκέτη παρωδία. :hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Πως μου τη σπάει που όλοι το έχουν τόσο σίγουρο ότι θα πάρουν μετεγγραφή!Χτες που βγήκαν τα αποτελέσματα όλοι ήταν "Πέρασα στο Βόλο αλλά θα έρθω Θεσσαλονίκη γιατί είμαστε πολύτεκνοι","Πέρασα Γιάννενα αλλά επειδή έχω άλλα 4 αδέρφια(εκ των οποίων τα 3 ειναι πανω από 20 χρονών και δουλεύουν) θα με φέρουν στο ΑΠΘ" ή "Πέρασα Ρόδο (στο πιο χαμηλόβαθμο Παιδαγωγικό) αλλά επειδή ο αδερφός μου έχει ξεχάσει να πάρει το πτυχίο του και ζει σε άλλη πόλη, θα πάρω μετεγγραφή"...Να ηρεμήσουμε λίγο!Μη τα θεωρούμε όλα τόσο δεδομένα!Το ότι είπαν ότι οι μετεγγραφές θα είναι ελεύθερες δε σημαίνει ότι θα μείνουν τρεις κι ο κούκος στην επαρχία και θα μαζευτούν 500 άτομα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη!:whistle:

Δυστυχώς πολλοί μεγαλώνουν με την αντίληψη ότι η κοινωνία τους χρωστάει και πρέπει να τους ξεπληρώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
από ότι εμαθα η εγκύκλιος για τις μεταγραφες βγαινει την δευτερα αλλα θελω να ρωτησω καποια πραγματα εγω είμαι πολυτεκνη και περασα φυσικοθεραπεια αιγιο και θελω να παρω μεταγραφη για αθηνα αλλα μονιμα μενω στην κρητη δικαιούμαι μεταγραφη? να προσθεσω ότι εχω πολλους συγγενης στην αθηνα που θα με βοηθησουν επισης η αποφαση αν μας δεχτουν η όχι βγαινει εγκαιρα η θα χασουμε ολοκληρο εξαμηνο ? εγω αγχωθεί γιατι καποια στιγμη πρεπει να ξεκινήσουμε αναζητηση σπιτιου οποιος ξερει κατι ας με βοηθησει αν και ξερει ότι την δευτερα θα ξερουμε αλλα εχω αγχωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Aφου εισαι τριτεκνος δικαιουσαι μεταγραφη, σε αντιστοιχη σχολη ομως. Με το φετινο νομο ειναι ελευθερες οι μεταγραφες για εσας. Δεν εχει αποσαφηνιστει ο τοπος βεβαια.

Ναι αλλά είναι λογικό να δικαιούμαι να πάω Αθήνα, ενώ έχω γονική εστία στην Πρέβεζα?-αφού η Θεσσαλονίκη είναι πιο κοντά!- Επίσης έχει σχέση τι δήλωσα στο μηχανογραφικό? π.χ μπορεί κανείς να πάρει μεταγραφή σε σχολή που δεν δήλωσε? Εγώ στο μηχανογραφικό είχα δηλώσει μόνον της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης το Ιστορικό-αρχαιολογικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Δεν εχει αποσαφηνισει ο αγαπητος υπουργος σε ποιο τοπο θα μεταγραφεσαι. Απλως οτι ο πολυτεκνος θα παιρνει μεταγραφη. Τωρα αν θα πηγαινεις εκει που εχεις αδερφο ή κοντα στον τοπο κατοικιας ή οπουδηποτε υπαρχει η σχολη στην ελλαδα, μενει να το δουμε απο βδομαδα. Εσυ απ οτι καταλαβα θελεις να ερθεις αθηνα πρωτα. Μετα απ αυτες τις 2 σχολες τι αλλο εβαλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Λογικά ο τόπος ειναι αυτος της γονικής κατοικίας ώστε να μην πληρώνουν άλλο σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantelis....

Νεοφερμένος

Ο pantelis.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας παιδια. μπηκα μηχανολογος μηχανικος κοζανη το 2012. εχω αδερφη που σπουδαζει θεσσαλονικη. μπορω να κανω αιτηση για μετεγγραφη, οχι ελευθερη, ας ειναι με εισοδηματικα κριτηρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eytyxhs

Νεοφερμένος

Ο eytyxhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
γεια σας παιδια. μπηκα μηχανολογος μηχανικος κοζανη το 2012. εχω αδερφη που σπουδαζει θεσσαλονικη. μπορω να κανω αιτηση για μετεγγραφη, οχι ελευθερη, ας ειναι με εισοδηματικα κριτηρια.

Δεν ξερουμε αν ισχυουν για ολους μας. Τη δευτερα θα μαθουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Δεν εχει αποσαφηνισει ο αγαπητος υπουργος σε ποιο τοπο θα μεταγραφεσαι. Απλως οτι ο πολυτεκνος θα παιρνει μεταγραφη. Τωρα αν θα πηγαινεις εκει που εχεις αδερφο ή κοντα στον τοπο κατοικιας ή οπουδηποτε υπαρχει η σχολη στην ελλαδα, μενει να το δουμε απο βδομαδα. Εσυ απ οτι καταλαβα θελεις να ερθεις αθηνα πρωτα. Μετα απ αυτες τις 2 σχολες τι αλλο εβαλες?

μετά από αυτές έβαλα την Νοσηλευτική Αθηνών.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantelis....

Νεοφερμένος

Ο pantelis.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγινε ευχαριστω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Linda123

Νεοφερμένος

Η Linda123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ πέρασα φέτος αγγλική στο ΕΚΠΑ αλλά τη δήλωσα για να μπορέσω για μετεγγραφή στη Θεσσαλονίκη.Θεωρητικά μπορώ να πάρω με τα οικονομικά κριτήρια.Έχω 1770 περίπου εισόδημα κατά κεφαλή και μένω Κοζάνη...Υπάρχουν πιθανότητες να πάρω κατά τη γνώμη σας;Έχω απελπιστεί γιατί στην Αθήνα είναι πολύ δύσκολο για να πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Eφοσον ζητας μεταγραφη για οικονομικους λογους και δεν εχεις αλλες αιτιες, η μονη περιπτωση να μη γινει ειναι να μαζευτουν παρα πολλοι που θα κανουν το ιδιο οποτε θα μετρησουν κ τα μορια που εβγαλες. Αλλα ειναι πολυ μικρη αυτη η πιθανοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasia_mgs

Νεοφερμένος

Η Athanasia_mgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα και απο μενα.. Ηθελα να ρωτησω την γνώμη σας για το αν δικαιούμαι μεταγραφή η οχι..
Η μόνιμη κατοικία ειναι στα τρικαλα και πέρασα κρητη, παρόλο που εχει την ιδια σχολη πιο κοντα στην πολη μου μπορω να παω θεσσαλονικη? πρόκειται καθαρά για οικονομικούς λόγους μιας και εχουμε σπιτι. Να προσθέσω οτι ανήκω στην ειδική κατηγορία τριτεκνων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τι θα πει ελεύθερες μεταγραφές; Μα φυσικά αυτό που στον καθένα θα βόλευε. Σταχυολογώ μερικές ερωτήσεις ενδιαφερόμενων:

1) Πέτυχα Κρήτη. Είμαι πολύτεκνος. Ο τόπος διαμονής μου είναι Ιωάννινα. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Αθήνα;

2) Μένω Πάτρα. Πέτυχα στο Βόλο. Έχω αδερφό που σπουδάζει εκεί. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Θεσσαλονίκη;

3) Πέτυχα Σάμο. Ο αδερφός μου είναι φοιτητής στην Πάτρα αλλά είναι από αυτούς που θα διαγραφούν. Προλαβαίνω να πάρω μεταγραφή για Αθήνα που είναι το σπίτι μου;

4) Αν πάρω μεταγραφή και δεν μου αρέσει η νέα σχολή, μπορώ την επόμενη χρονιά να ξαναγυρίσω στην παλιά;

5) Πέτυχα Πάτρα το 2012 με την ειδική κατηγορία των τρίτεκνων. Μπορώ να πάρω τώρα μεταγραφή για Αθήνα όπου είναι το σπίτι μου;

6) Πέτυχα Τρίπολη όπου μένουν και οι γονείς μου. Είμαι πολύτεκνος. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Αθήνα;

7) Μένω με τους γονείς μου στη Πάτρα και είμαι τρίτεκνος. Πέτυχα στην Καλαμάτα. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Αθήνα, όπου μένουν και εργάζονται τα μεγαλύτερά μου κατά 20 χρόνια αδέρφια;

8.) Έχω μια αδερφή και η μητέρα μου είναι έγκυος στον 3ο μήνα. Ανήκω στην κατηγορία των τρίτεκνων;

9) Μένω Ιωάννινα και πέτυχα εκεί. Η αδελφή μου είναι φοιτήτρια επίσης στα Ιωάννινα. Έχω δικαίωμα μεταγραφής για τη Θεσσαλονίκη;

10) Πέτυχα Ρόδο όπου μένουν οι γονείς μου. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Αθήνα όπου σπουδάζει ο αδερφός μου;

11) Είμαι τρίτεκνος, μένω Αλεξανδρούπολη και πέτυχα εκεί. Του χρόνου όμως οι γονείς μου θα μετακομίσουν στη Θεσσαλονίκη. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για εκεί;

12) Έχω μωρό. Δικαιούμαι μεταγραφή για τον τόπο της κατοικίας μου;

13) Το σπίτι μου είναι στην Πρέβεζα. Πέτυχα Κόρινθο. Έχω αδερφή που σπουδάζει στην Κρήτη. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Θεσσαλονίκη;




Υ.Γ. Έλεος!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sophie zisi

Νεοφερμένος

Η sophie zisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να καταργήσουν τον νόμο των ελεύθερων μεταγραφών για τρίτεκνους και πολύτεκνους?


Αν γινει κατι τετοιο εγω αυτοκτονω. Δεν κανω πλακα. Θα αυτοκτονησω κανονικοτατα. Οχι μονο γιατι το μηχανογραφικο μου το εκανα με τα δεδομενα των ελευθερων μεταγραφων και τωρα ειμαι σε μια σχολη των 13.000 χιλιαδων στου διαολου την μανα ενω εχω συγκεντρωσει 17 χιλιαδες. Ουτε καν γιατι οι γονεις μου δεν προκειται να με στειλουν στου διαολου την μανα. Απλα και μονο γιατι αυτο το κρατος και η κυβερνηση της χωρας μου θα αποδειχτουν τοσο αθλιες που καλυτερα να μην ζεις... τουλαχιστον οχι στην Ελλαδα.

ΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top