Ελεύθερες μετεγγραφές

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είχα βγάλει 16,932 και είχα ως πρώτη επιλογή το ιστορικό- αρχαιολογικό Αθηνών. Έτσι απέτυχα να εισαχθω και έτσι μπήκα στην 2η σχολή, στην Θεσσαλονίκη. Ωστόσο σκέφτομαι να αιτηθω μεταγραφής για Αθήνα. Είμαι τριτεκνος και έχω αδερφό σπουδαστή στην Κρήτη. Υπάρχει περίπτωση να την δικαιούμαι;
Υ.γ: Επιλέγω Αθήνα για προσωπικούς λόγους. Εξάλλου στο μηχανογραφικό μόνον αυτές τις δύο είχα δηλώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eytyxhs

Νεοφερμένος

Ο eytyxhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδιά κάποιος να μου πει τι παίζει με αυτές τις μεταγραφές.

Εγώ τώρα μπενω στο δεύτερο έτος Ηλεκτρονικών Μηχανικών στα Χανιά. Έχω τη τριτεκνια και ο μόνιμος (πατρικό) τόπος κατοικίας μου είναι τα χανια. Άμα πάρω μεταγραφη για Το αλεξανδριο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης θα μπω στα σίγουρα?
Εγώ αυτό έχω καταλάβει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannhs95

Νεοφερμένος

Ο Giannhs95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Από όσο ξέρω φέτος θα ισχύσουν οι ελεύθερες μετεγγραφές και ειδικά αν έχεις και τα κριτήρια,γίνεται ακόμα πιο εύκολο...Και εφόσον είσαι και από τους αποφοιτους του 14...

Δηλαδή αν κάποιος απόφοιτος του '13 έκανε το 10% φέτος δεν δικαιούται μετεγγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eytyxhs

Νεοφερμένος

Ο eytyxhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δηλαδή αν κάποιος απόφοιτος του '13 έκανε το 10% φέτος δεν δικαιούται μετεγγραφή;

Και εγώ αυτή την απορία έχω αλλά δεν διάβασα ότι δεν δικαιούμαστε και εμείς μεταγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Και εγώ αυτή την απορία έχω αλλά δεν διάβασα ότι δεν δικαιούμαστε και εμείς μεταγραφή.
Παιδια ως τη Δευτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Διάβασα αρκετές απόψεις επί του θέματος και θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να παραθέσω τη δική μου, αναφορικά με τις "Ελεύθερες" μεταγραφές.
Αρχικά να πω πως είμαι υπέρ γενικά των μεταγραφών, όταν αυτές όμως έχουν ως αιτιώδη βάση κάποιον σημαντικό λόγο για να πραγματοποιηθούν. Και σε αυτούς τους λόγους συμπεριλαμβάνονται κατά σειρά προτεραιότητας
1) τα προβλήματα υγείας που εμποδίζουν τη φοίτηση σε περιβάλλον μακριά από την μόνιμη οικία,
2) η επιτυχία σε μαθητικούς και άλλους διαγωνισμούς (εγχώριους και διεθνής) ΜΟΝΟ για σπουδές φυσικά πάνω στο αντικείμενο που διαγωνίσθηκε και διέπρεψε ο διαγωνιζόμενος (είναι δυνατόν δηλαδή να επιτυγχάνει κανείς πχ μία 6η θέση (και όχι 3η φερειπήν που αναγνωρίζεται) σε παγκόσμιο διαγωνισμό Φυσικής/Μαθηματικών/Βιολογίας κλπ, και να ενδέχεται να μείνει εκτός του αντίστοιχου τμήματος επειδή μπορεί να μην τα κατάφερε στις Πανελλαδικές για τους χ-ψ λόγους;; )
3) οικονομικές δυσκολίες που να αποτρέπουν αποδεδειγμένα τη δυνατότητα φοίτησης σε πόλη διαφορετική από αυτή της μόνιμης κατοικίας,
4) αδελφός/ή που ήδη σπουδάζει σε διαφορετική πόλη από αυτή που πέρασε ο υποψήφιος και δεν είναι φυσικά η πόλη της μόνιμης κατοικίας του. Τότε ο αιτών/ούσα μεταγραφής μπορεί να πάει στην πόλη σπουδών του αδελφού/ής του,ώστε να μειωθούν στο ελάχιστο τα έξοδα της οικογένειας.

Αυτά. Μη με ρωτήσετε που είναι η τριτεκνία/πολυτεκνία, ΔΕΝ υπάρχει. Γιατί και αυτή υπάγεται στην περίπτωση της οικονομικής δυσχέρειας, όταν φυσικά υφίσταται τέτοια. Δε μπορώ να διανοηθώ ότι πχ το παιδί της Μενεγάκη θα μπορεί να πάρει μεταγραφή λόγω τριτεκνίας χωρίς να υπάρχει λόγος που να το απαιτεί (τυχαίο παράδειγμα δίνω), όταν υπάρχουν παιδιά (ακόμα και μοναχοπαίδια) τα οποία αποδεδειγμένα δε μπορούν να σπουδάσουν μακριά από την πόλη τους!Ο άλλος μπορεί να έχει 10 παιδιά και να είναι Ωνάσης.Θα τον πριμοδοτήσουμε;;;
Ούτε μπορώ να διανοηθώ, ότι επειδή ο τάδε που έδωσε εξετάσεις κι έχει 2 αδέρφια -και ας είναι αυτονομούμενα!!! (βλέπε ηλικία 30 ξέρω εγώ), πρέπει ντε και καλά να πάρει μεταγραφή. Πώς ρε φίλε;; Αφού η οικογένειά σου δε συντηρεί πλέον τα αδέρφια σου!
Και διάφορα άλλα κουλά που ακούω...

Τέλος πάντων, έχει σκεφτεί κανείς το μπάχαλο που θα δημιουργηθεί του χρόνου;;; Τρέξαν όλοι και δήλωσαν σχολές επαρχίας γνωρίζοντας πως θα πάρουν μεταγραφή. Και τι θα γίνει ρε παιδιά στην Αθήνα/Θεσσαλονίκη;;; Που θα χωρέσουν όλοι οι φοιτητές; Πώς θα διαμορφωθεί το "σχέδιο" σπουδών;; Θα μπορεί να αντέξει το Πανεπιστήμιο τόσο μεγάλο όγκο φοιτητών, όταν παράλληλα τα Πανεπιστήμια της επαρχίας θα αδειάσουν;; Γιατί κάτι μου λέει ότι οδεύουμε προς ακόμη χειρότερη τριτοβάθμια...

(Δε λέω καλά κάναν τα παιδιά, αφού τους δίνεται η δυνατότητα, αλλά πολύ θα ήθελα να δω(που λέει ο λόγος) τι θα γινόταν αν ξαφνικά από φέτος άλλαζε ξανά η απόφαση των μεταγραφών και έμεναν ξεκρέμαστες τόσες οικογένειες επειδή αποφάσισαν να δηλώσουν σχολή με βάση του τι ενδέχεται να ισχύσει στο θέμα αυτό. Φυσικά κάτι τέτοιο θα ήταν τραγικό... Ελπίζουμε να μην συμβεί )

Κάτι μου λέει ότι ακόμα και αν ισχύσουν φέτος οι Ελεύθερες Μεταγραφές, του χρόνου θα αποτελούν ήδη παρελθόν.

Δε ξέρω πια τι είναι χειρότερο. Αυτό ή οι διαφορετικές βάσεις για τρίτεκνους πχ, που ωθούσαν τα παιδιά να δηλώνουν σχολές σε άλλες πόλεις από την μόνιμη κατοικία τους, που υπό άλλες συνθήκες δε θα δήλωναν ( καθότι πιο υψηλόβαθμες) παίρνοντας ως δεδομένη μάλιστα την επικείμενη μεταγραφή τους;;
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
To επιχειρημα για τις σχολες στις μεγαλες πολεις δεν ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
To επιχειρημα για τις σχολες στις μεγαλες πολεις δεν ισχυει.

Εννοείς το γεγονός της συσσώρευσης των φοιτητών σε αυτές αν κατάλαβα καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,802 μηνύματα.
Εννοείς το γεγονός της συσσώρευσης των φοιτητών σε αυτές αν κατάλαβα καλά;

Ναι. Απλά στην χώρα μας, έχουμε μάθει ο ένας να δουλεύει τον άλλο ψιλό γαζί. :) Είναι λίγο υποκριτικό να μην παραδεχόμαστε ότι η μόνη και βασική αιτία είναι η συσσώρευση φοιτητών για τους γνωστούς λόγους, που υπό άλλες συνθήκες, αν ήμασταν σοβαρή χώρα, δεν θα έβλεπαν τα συγκεκριμένα Πανεπιστήμια ούτε μέσω google earth.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Εννοείς το γεγονός της συσσώρευσης των φοιτητών σε αυτές αν κατάλαβα καλά;

Οχι, εννοω το επιχειρημα οτι δυσκολευει το εκπαιδευτικο εργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,802 μηνύματα.
Οχι, εννοω το επιχειρημα οτι δυσκολευει το εκπαιδευτικο εργο.

Δεν απασχολεί όπως βλέπεις κανέναν αυτό. Σημασία έχει ότι πέρασαν στο ΑΕΙ της προτίμησής τους (από το προνήπιο). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι από τα κυριότερα προβλήματα της Τριτοβάθμιας είναι το θέμα της χρηματοδότησης.Ίσως το κυριότερο. Από λειτουργικές ελλείψεις, άλλο τίποτα. Ωστόσο το θέμα των υποδομών ( έλλειμμα αναμφισβήτητο!), έρχεται να συνδυαστεί με τον μεγάλο αριθμό εισακτέων, που μαζί και με τις ετήσιες μετεγγραφές από την περιφέρεια δημιουργούν αυτή την άθλια κατάσταση στα ελληνικά πανεπιστήμια. Σκέψου απλά, είναι το ίδιο να σπουδάζουν σε ένα τμήμα 150 άτομα, και το ίδιο 250;; Πώς θα τους διαχειριστεί το εκάστοτε τμήμα;; Δεν υπάρχει τίποτα σε επίπεδο υλικοτεχνικών προμηθειών και στελέχωσης - επάνδρωσης προσωπικού ,διοικητικών υπαλλήλων. Τι μάθημα-διάλεξη θα παρακολουθήσουν οι 250 (στο προηγούμενο παράδειγμα), και πως θα διενεργηθεί αποτελεσματικά το μάθημα, όταν η δυνατότητα επικοινωνίας ανάμεσα στους καθηγητές και τους φοιτητές είναι μηδαμινή;;

Μας έχει φάει ο "γιγαντισμός" στην Ελλάδα. Μη χάσουμε, να πάρουμε όλοι πτυχίο. Και καλά εφαλτήριο κοινωνικής ανόδου. Η συσσώρευση που υπάρχει στα Πανεπιστήμια των αστικών κέντρων δυσχεραίνει το εκπαιδευτικό έργο. Βάλε και τη χαμηλή παρεχόμενη εκπαίδευση μέσα και το πρόβλημα καθίσταται πολυμορφικό. Και μετά σου έρχονται κάθε έτος χιλιάδες πτυχιούχοι, χωρίς ωστόσο να μπορούν να απορροφηθούν στον παραγωγικό και δημιουργικό τομέα της χώρας. Και το κυριότερο;; Είναι πτυχιούχοι που ακριβώς λόγω της συσσώρευσης τους στην Τριτοβάθμια ,δεν κατόρθωσαν να καταστούν επαρκώς καταρτισμένοι και απλά έχουν βγει από τη σχολή με τον τίτλο "Διπλωματούχος" και τίποτα άλλο.

Σίγουρα υπάρχουν και άλλα αίτια στα οποία οφείλεται η δυσλειτουργία των Πανεπιστημίων και της Τριτοβάθμιας γενικότερα, αλλά δε νομίζω να ισχύει αυτό που λες, ότι δηλαδή οι πολυπληθείς φοιτητές δεν δυσχεραίνουν το εκπαιδευτικό έργο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ποτε περιμένουμε σχετική ανακοίνωση για τις μετεγγραφες????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Επαναδημοσιεύω το μήνυμα. Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει.
Καλησπέρα. Είχα βγάλει 16,932 και είχα ως πρώτη επιλογή το ιστορικό- αρχαιολογικό Αθηνών. Έτσι απέτυχα να εισαχθω και έτσι μπήκα στην 2η σχολή, στην Θεσσαλονίκη. Ωστόσο σκέφτομαι να αιτηθω μεταγραφής για Αθήνα. Είμαι τριτεκνος και έχω αδερφό σπουδαστή στην Κρήτη. Υπάρχει περίπτωση να την δικαιούμαι;
Υ.γ: Επιλέγω Αθήνα για προσωπικούς λόγους. Εξάλλου στο μηχανογραφικό μόνον αυτές τις δύο είχα δηλώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Η μονιμη κατοικια σου που ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Θεωρω λιγο αδικο ο τριτεκνος να εχει και ειδικη κατηγορια για να εισαχθει σε μια σχολη και να εχει και περισσοτερες πιθανοτητες να παρει μεταγραφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Πρέβεζα!
Πρέβεζα!

Aφου εισαι τριτεκνος δικαιουσαι μεταγραφη, σε αντιστοιχη σχολη ομως. Με το φετινο νομο ειναι ελευθερες οι μεταγραφες για εσας. Δεν εχει αποσαφηνιστει ο τοπος βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasotzm

Νεοφερμένος

Η Vasotzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να καταργήσουν τον νόμο των ελεύθερων μεταγραφών για τρίτεκνους και πολύτεκνους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Πως μου τη σπάει που όλοι το έχουν τόσο σίγουρο ότι θα πάρουν μετεγγραφή!Χτες που βγήκαν τα αποτελέσματα όλοι ήταν "Πέρασα στο Βόλο αλλά θα έρθω Θεσσαλονίκη γιατί είμαστε πολύτεκνοι","Πέρασα Γιάννενα αλλά επειδή έχω άλλα 4 αδέρφια(εκ των οποίων τα 3 ειναι πανω από 20 χρονών και δουλεύουν) θα με φέρουν στο ΑΠΘ" ή "Πέρασα Ρόδο (στο πιο χαμηλόβαθμο Παιδαγωγικό) αλλά επειδή ο αδερφός μου έχει ξεχάσει να πάρει το πτυχίο του και ζει σε άλλη πόλη, θα πάρω μετεγγραφή"...Να ηρεμήσουμε λίγο!Μη τα θεωρούμε όλα τόσο δεδομένα!Το ότι είπαν ότι οι μετεγγραφές θα είναι ελεύθερες δε σημαίνει ότι θα μείνουν τρεις κι ο κούκος στην επαρχία και θα μαζευτούν 500 άτομα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top