Ελεύθερες μετεγγραφές

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Α μπράβο, αυτό λέω κι εγώ. Και ειδικά ο αριθμός των τριτέκνων είναι τόσο μεγάλος που θεωρώ βέβαιο ότι θα υπάρξει πρόβλημα. Δε θα μιλήσω θεωρητικά, ότι σε κάθε πολιτισμένη χώρα θα έπρεπε το κράτος να παρέχει εστία και σίτιση στους φοιτητές στον τόπο που πέρασαν, εφόσον πληρούν τα εισοδηματικά κριτήρια. Αυτά είναι για τις οργανωμένες χώρες ως φαίνεται. Αλλά να μη βάζουν εισοδηματικό κριτήριο στις μετεγγραφές, δηλαδή και εφοπλιστής να είναι ο μπαμπάς, δικαιούμαι επειδή έχω 2-3 αδέρφια... Αστεία πράγματα.

Ενταξει τωρα τελειωσε...νομιζω οτι το κανει πιο πολυ για να εχει την στηριξη του συλλογου πολυτεκνων ...δε ξερω τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω γιατι οι 3κνοι δικαιουνται μετεγγραφη,επειδη ο πατερας τους γαμησε λιγο παραπανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω γιατι οι 3κνοι δικαιουνται μετεγγραφη,επειδη ο πατερας τους γαμησε λιγο παραπανω?

Από τη στιγμή που δεν ισχύουν εισοδηματικά κριτήρια είναι ασφαλές να πούμε ότι ναι, το κράτος επιβραβεύει τους γόνιμους. Τα πολλά παιδιά θεωρούνται κοινωνική προσφορά, άσε που αυξάνονται οι άνδρες προς στράτευση, ξέρεις, για όταν μπουν οι Τούρκοι.

Ζούμε τον δικό μας μεσαίωνα... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Από τη στιγμή που δεν ισχύουν εισοδηματικά κριτήρια είναι ασφαλές να πούμε ότι ναι, το κράτος επιβραβεύει τους γόνιμους. Τα πολλά παιδιά θεωρούνται κοινωνική προσφορά, άσε που αυξάνονται οι άνδρες προς στράτευση, ξέρεις, για όταν μπουν οι Τούρκοι.

Ζούμε τον δικό μας μεσαίωνα... :whistle:

Ναι βεβαια ειναι κοινωνικη προσφορα με τοση υπογεννητικοτητα στη χωρα>!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ναι βεβαια ειναι κοινωνικη προσφορα με τοση υπογεννητικοτητα στη χωρα>!!

Και ο τρόπος να επιβραβεύσεις τους πολυτέκνους δεν είναι μόνο οι φθηνότερες παροχές σε πολλές υπηρεσίες, που ισχύουν ούτως ή άλλως, αλλά η εισαγωγή σε ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στο οποίο δεν πέρασαν από τις εξετάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Και ο τρόπος να επιβραβεύσεις τους πολυτέκνους δεν είναι μόνο οι φθηνότερες παροχές σε πολλές υπηρεσίες, που ισχύουν ούτως ή άλλως, αλλά η εισαγωγή σε ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στο οποίο δεν πέρασαν από τις εξετάσεις;

Φυσικα και οχι απλα μη τα ξεφτιληζουμε ολα!! Οι πολυτεκνοι και οι τριτεκνοι ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ στην Ελλαδα..και θα επρεπε να προσφερει το κρατος βοηθεια με δικαιους τροπους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερίνα18~!

Νεοφερμένος

Η κατερίνα18~! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος ποια θα ειναι ακριβως η διαδικασια για να παρει καποιος μεταγραφη.. αφου βγουν τα αποτελεσμετα θα γραφτει στο πανεπιστημιο που περασε και μετα θα παει στο πανεπιστημιο στο οποιο θελει να μεταγραφει και θα κανει εκει καποια αιτηση?? και ποσο καιρο θα παρει αυτη η διαδικασια??....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος ποια θα ειναι ακριβως η διαδικασια για να παρει καποιος μεταγραφη.. αφου βγουν τα αποτελεσμετα θα γραφτει στο πανεπιστημιο που περασε και μετα θα παει στο πανεπιστημιο στο οποιο θελει να μεταγραφει και θα κανει εκει καποια αιτηση?? και ποσο καιρο θα παρει αυτη η διαδικασια??....

Δεν εχει βγει ανακοινωση για φετος!! Μεχρι φετος αφου εγγραφοσουν στη σχολη που περνουσες εκανες ηλεκτρονικη αιτηση παραθετοντας τα δικαιολογητικα (εισοδημα..κλπ),φετος θα υπαρχουν και πιστοποιητικα πολυτεκνιας και λογαριασμοι ΔΕΗ πιστευω :hmm:, και ΜΑΡΤΙΟ νομιζω βγηκαν τα αποτελεσματα..!! Φετος ειπε ο Λοβερδος που θα γινουν ΑΥΤΟΜΑΤΑ ,αναμενουμε για νεοτερα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luckystriker

Νεοφερμένος

Η Luckystriker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα!! ειμαι απο Θεσσαλονικη και θελω για προσωπικους λογους να περασω Γιαννενα. Τωρα,εαν δεν περασω εκει, η αμεσως επομενη επιλογη μου στο μηχανογραφικο ηταν νοσηλευτικη Διδυμοτειχο (η οποια εχει αντιστοιχια με τα Γιαννενα) . Δικαιουμαι μεταγραφης λογω εισοδηματος, αλλα παιζει ρολο το οτι δε θελω να μεταφερθω στον τοπο διαμονης (Θεσσαλονικη) , αλλα στα Γιαννενα? Θελω να πω , παιζει να μη γινει δεκτη η αιτηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasotzm

Νεοφερμένος

Η Vasotzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Τί θα γίνει επιτέλους με αυτές τις μεταγραφές? Ας διευκρινίσουν τι θα γίνει!Μας έχουν κουράσει και αγχώσει!εγώ λογικά θα περάσω παιδαγωγικό Ρόδου. Ανήκω στους τρίτεκνους και θέλω να πάρω μεταγραφή στη Θεσσαλονίκη γιατί η μία από τις αδερφές μου σπουδάζει εκεί!επομένως τυπικά ανήκω σε 2 κριτήρια. Επιπλέον ο πατέρας μου είναι άνεργος. Πιστεύεται ότι θα την πάρω τελικά? απαντήστε please...με έχει φάει το άγχος!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vasotzm

Νεοφερμένος

Η Vasotzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδιά μήπως έχουμε κανένα νέο σχετικά με τις μεταγραφές???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s υ n n y

Νεοφερμένος

Η s υ n n y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Από όσο ξέρω φέτος θα ισχύσουν οι ελεύθερες μετεγγραφές και ειδικά αν έχεις και τα κριτήρια,γίνεται ακόμα πιο εύκολο...Και εφόσον είσαι και από τους αποφοιτους του 14...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Επειδή ενδιαφέρομαι για κοντινό μου πρόσωπο, για να πάρεις μετεγγραφή τι διαδικασία ακολουθείς; Πρέπει να πας στο πανεπιστήμιο που πέρασες,να κάνεις εγγραφή εκεί και να καταθέσεις εκεί χαρτιά; Ή γίνεται διαφορετικά η διαδικασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Κι εγώ θέλω απο προσχολική αλεξανδρούπολης να παω προσχολική θεσσαλονίκης που σπουδάζει η αδερφή μου , πρέπει να πάω να κάνω εγγραφή στο πανεπιστήμιο της αλεξανδρούπολης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s υ n n y

Νεοφερμένος

Η s υ n n y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ε ναι,για να κάνεις μετεγγραφή πρέπει σίγουρα πρώτα να'χεις κάνει εγγραφή στη σχολή στην οποία πέρασες... αλλιώς πώς να την κάνεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
ωχχχχ... ναι,αυτό σκεφτόμουν και εγώ, αλλά αυτή η φίλη μου έλεγε ότι δεν χρειάζεται :worry: Ωραία, ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s υ n n y

Νεοφερμένος

Η s υ n n y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
φυσικά και χρειάζεται,είναι αν το καλοσκεφτείς ίδια διαδικασία -όπως γράφεσαι,έτσι μετεγγράφεσαι ενα πραγμα) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophie zisi

Νεοφερμένος

Η sophie zisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Να σας πω εγω τι θα κανω για να μου πειτε τι πιστευετε;
Εχασα την σχολη στην θεσσαλονικη για 20 μορια εβαλα ομως δευτερη επιλογη μια αντιστοιχη στην κορινθο για να αξιοποιησω το δικαιωμα της μεταγραφης αφου οι γονεις μου ειναι τριτεκνοι. Θα παω τον Οκτωβρη να γραφτω αλλα δεν θα παρακολουθησω κανενα μαθημα εκει. Θα παω ομως να νοικιασω σπιτι στην Θεσσαλονικη και θα παρακολουθω μαθηματα στο πανεπιστημιο σαν να ειχα περασει σε αυτο κανονικοτατα. Θα περιμενω απλα και υπομονετικα να οριστικοποιηθει η διαδικασια μετεγγραφης. Νομιζετε θα προκυψουν προβληματα; Αυτην την ιδεα μου την εδωσε ενας πρυτανης του αριστοτελειου που μιλησε στο ραδιοφωνο σημερα.
Ξερετε κανεναν αλλο που εκανε το ιδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Να σας πω εγω τι θα κανω για να μου πειτε τι πιστευετε;
Εχασα την σχολη στην θεσσαλονικη για 20 μορια εβαλα ομως δευτερη επιλογη μια αντιστοιχη στην κορινθο για να αξιοποιησω το δικαιωμα της μεταγραφης αφου οι γονεις μου ειναι τριτεκνοι. Θα παω τον Οκτωβρη να γραφτω αλλα δεν θα παρακολουθησω κανενα μαθημα εκει. Θα παω ομως να νοικιασω σπιτι στην Θεσσαλονικη και θα παρακολουθω μαθηματα στο πανεπιστημιο σαν να ειχα περασει σε αυτο κανονικοτατα. Θα περιμενω απλα και υπομονετικα να οριστικοποιηθει η διαδικασια μετεγγραφης. Νομιζετε θα προκυψουν προβληματα; Αυτην την ιδεα μου την εδωσε ενας πρυτανης του αριστοτελειου που μιλησε στο ραδιοφωνο σημερα.
Ξερετε κανεναν αλλο που εκανε το ιδιο;

χαχαχαχαχ κλασσικός ελληνάρας! αν δεν έχεις δικό σου σπίτι εκεί ή δεν σπουδάζει ήδη κάποιος αδερφός σου, γιατί να πάρεις μετεγγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Παιδιά εγώ είμαι φοιητητής και τώρα θα πάω 2ο έτος. Πότε θα γίνουν οι αιτήσεις και τι ακριβώς θα συμβεί με αυτή τη διαδικασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top