Εκτιμήσεις Βάσεων 2022 από Στρατηγάκη

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Γιατι πολυ απλα επιανα ~15κ στη σχολη ενω οι βασεις δεν πεφτουν κατω απο 17κ τα τελευταια χρονια, ουτε πιστευω σε ψευτοθαυματα ουτε εχω ορεξη να μεινω εξω απο πανεπιστημια και να ξαναδινω πανελληνιες. Ο καθενας όπως το βλέπει
Ρε συ 15000 μόρια και με ένα μέτριο βαθμό αγγλικά περνάς! Τα έφτανες τα 17000 , γιατί δεν τη δηλωνες αφού σου αρεσε; κρίμα να τη χάσεις
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Μη μου πεις ότι τελικά το έπιανες;

Γι'αυτό παιδιά συμπληρώνουμε πάντα το μηχανογραφικό μας σα να έχουμε 20.000 μόρια και αδιαφορώντας για τη σειρά που ακολουθούν συνήθως οι σχολές.
Εγώ πχ έχω βάλει πρώτα Κτηνιατρικές, μετά Ιατρικές και μετά Οδοντιατρικές. Θα μου πείτε υπάρχει πιθανότητα να μην πιάνω Κτηνιατρική και να πιάνω Ιατρική και θα σας απαντήσω προφανέστατα όχι. Ομως θεωρώ πως όλοι πρέπει να συμπληρώνουμε το μηχανογραφικό μας με κριτήριο το τι πραγματικά θέλουμε και τίποτα άλλο, τελεία και παύλα.

Υ. Γ Ντάξει η αλήθεια είναι ότι το μηχανογραφικό μου είναι λίγο αστείο, όμως δε γίνεται άλλα να λέω και άλλα να κάνω :P
ναι πιο χειροτερος τροπος να κανεις μηχανογραφικο ειναι αυτο του τυπου εχω 20.000 μορια.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.
ναι πιο χειροτερος τροπος να κανεις μηχανογραφικο ειναι αυτο του τυπου εχω 20.000 μορια.
Για εξηγησε το μου;
Πάντως νομίζω ότι είναι ολοφάνερο ότι δεν εννοώ να βάλει κανείς μόνο την πρώτη του προτίμηση, αλλά να θέσει τις σχολές καθαρά με βάση το τι πραγματικά θέλει δίχως να κοιτάει μόρια και την κλασσική σειρά που ακολουθούν.
Οπως προείπα και γω η ίδια όταν ήξερα ότι δεν πιάνω κτηνιατρική φρόντισα να βάλω σχολές που με ενδιέφεραν και ήξερα ότι λογικά τις πιάνω απλά ΚΑΤΩ από την κτηνιατρική.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
ναι πιο χειροτερος τροπος να κανεις μηχανογραφικο ειναι αυτο του τυπου εχω 20.000 μορια.
το μυαλο του ανθρωπου δεν μπορει να επεξεργαστει συνδιασμους πανω απο 6-7 σχολες .
μου ερχουν ερθει παιδακια με 150 σχολες δηλωμενες στο χαρτι αλλα περασαν σε σχολη που δεν ηθελαν και να κανω κατι.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Γιατι πολυ απλα επιανα ~15κ στη σχολη ενω οι βασεις δεν πεφτουν κατω απο 17κ τα τελευταια χρονια, ουτε πιστευω σε ψευτοθαυματα ουτε εχω ορεξη να μεινω εξω απο πανεπιστημια και να ξαναδινω πανελληνιες. Ο καθενας όπως το βλέπει
Αν έχεις γράψει ας πούμε για μία σχολή 12.000 μόρια και την έχεις 14η επιλογή και κάποιος άλλος έχει γράψει 11.700 και την έχει 1η επιλογή, πάλι εσύ θα μπεις γιατί υπάρχει μέριμνα να μπαίνουν στις σχολές οι υψηλότερες βαθμολογίες και όχι οι υψηλότερες προτιμήσεις.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Για εξηγησε το μου;
Πάντως νομίζω ότι είναι ολοφάνερο ότι δεν εννοώ να βάλει κανείς μόνο την πρώτη του προτίμηση, αλλά να θέσει τις σχολές καθαρά με βάση το τι πραγματικά θέλει δίχως να κοιτάει μόρια και την κλασσική σειρά που ακολουθούν.
Οπως προείπα και γω η ίδια όταν ήξερα ότι δεν πιάνω κτηνιατρική φρόντισα να βάλω σχολές που με ενδιέφεραν και ήξερα ότι λογικά τις πιάνω απλά ΚΑΤΩ από την κτηνιατρική.
θα σου πω ενα περσινο σεναριο.
φτωχο τριτεκνο κοριτσι που δεν εχει λευτα για εκτος δηλωνει νοσηλευτικες
πρωτη εκπα, δευτερη τριπολη διοτι ειναι παλια αντιστοιχη εκπα και τριτη πατρα πρωιν τει και κλπ
Δεν περνα εκπα διοτι δεν φτανουν τα μορια περνα ομως στην μουρατη τριπολη και ερχεται σε μενα να την φερω αθηνα . Πως να την φερω? η τριπολη δεν ειναι σε ευθεια με το παδα.
ενας χρονος χαμενος.
Θα την βαλω φετος πατρα η λαρισα και θα την φερω παδα μετα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.
το μυαλο του ανθρωπου δεν μπορει να επεξεργαστει συνδιασμους πανω απο 6-7 σχολες .
Δική σου άποψη ή μπορείς να το αποδείξεις επιστημονικά;
μου ερχουν ερθει παιδακια με 150 σχολες δηλωμενες στο χαρτι αλλα περασαν σε σχολη που δεν ηθελαν και να κανω κατι.
Το ότι κάποιοι φτιάχνουν κακά μηχανογραφικά είναι γνωστό και ο μόνος τρόπος για να λυθεί αυτό το πρόβλημα θεωρώ πως είναι αυτό που είπα. Αν κάθεσαι και κοιτάς τις προβλέψεις ή τις περσινές βάσεις για να φτιάξεις μηχανογραφικό το πιο πιθανό είναι να κάνεις κινήσεις που έπειτα θα μετανιώσεις.

Προς Θεού και γω κοιτάω τις προβλέψεις και τις περσινές βάσεις, αλλά αποκλειστικά και μόνο για να δω αν έχω πιθανότητες να περάσω στη σχολή που επιθυμώ, όχι για να φτιάξω το μηχανογραφικό μου. Τέλος πάντων, ο καθένας μπορεί να κάνει αυτό που θεωρεί πιο σωστό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

θα σου πω ενα περσινο σεναριο.
φτωχο τριτεκνο κοριτσι που δεν εχει λευτα για εκτος δηλωνει νοσηλευτικες
πρωτη εκπα, δευτερη τριπολη διοτι ειναι παλια αντιστοιχη εκπα και τριτη πατρα πρωιν τει και κλπ
Δεν περνα εκπα διοτι δεν φτανουν τα μορια περνα ομως στην μουρατη τριπολη και ερχεται σε μενα να την φερω αθηνα . Πως να την φερω? η τριπολη δεν ειναι σε ευθεια με το παδα.
ενας χρονος χαμενος.
Θα την βαλω φετος πατρα η λαρισα και θα την φερω παδα μετα.
Ε προφανέστατα κάποιος πρέπει να κοιτάει τις αντιστοιχίες, όπως και αν κάποιος δεν έχει τη δυνατότητα να φύγει από την πόλη του θα αρκεστεί στις σχολές της πόλης του. Οκ, την επόμενη φορά θα τα γράψω λες και μιλάω σε παιδιά του δημοτικού :P
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Δική σου άποψη ή μπορείς να το αποδείξεις επιστημονικά;

Το ότι κάποιοι φτιάχνουν κακά μηχανογραφικά είναι γνωστό και ο μόνος τρόπος για να λυθεί αυτό το πρόβλημα θεωρώ πως είναι αυτό που είπα. Αν κάθεσαι και κοιτάς τις προβλέψεις ή τις περσινές βάσεις για να φτιάξεις μηχανογραφικό το πιο πιθανό είναι να κάνεις κινήσεις που έπειτα θα μετανιώσεις.

Προς Θεού και γω κοιτάω τις προβλέψεις και τις περσινές βάσεις, αλλά αποκλειστικά και μόνο για να δω αν έχω πιθανότητες να περάσω στη σχολή που επιθυμώ, όχι για να φτιάξω το μηχανογραφικό μου. Τέλος πάντων, ο καθένας μπορεί να κάνει αυτό που θεωρεί πιο σωστό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ε προφανέστατα κάποιος πρέπει να κοιτάει τις αντιστοιχίες, όπως και αν κάποιος δεν έχει τη δυνατότητα να φύγει από την πόλη του θα αρκεστεί στις σχολές της πόλης του. Οκ, την επόμενη φορά θα τα γράψω λες και μιλάω στο δημοτικο :P
καλα επειδη ειμαι και γνωστος τεμπελης θα αφησω εσενα να αποδειξεις το ορθο που υποστηριζεις
 

Nikoletaant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoletaant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Σορρυ λιγο ακυρο, ποσο ακριβεις είναι οι προβλεψεις στρατηγακη; να τις εμπιστευομαστε; περσι απο οσο κοιταζω δεν έπεσε κατα πολυ έξω
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Σορρυ λιγο ακυρο, ποσο ακριβεις είναι οι προβλεψεις στρατηγακη; να τις εμπιστευομαστε; περσι απο οσο κοιταζω δεν έπεσε κατα πολυ έξω
Γενικά κοντά πέφτει από ό,τι έχω παρατηρήσει, αλλά φέτος είναι διαφορετικό. Και ο ίδιος το λέει στο προλογικό του σημείωμα να κοιτάξουμε πιο πολύ την τάση (μεγάλη ή μικρή άνοδος ή πτώση) παρά τα ακριβή μόρια που δίνει.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Σορρυ λιγο ακυρο, ποσο ακριβεις είναι οι προβλεψεις στρατηγακη; να τις εμπιστευομαστε; περσι απο οσο κοιταζω δεν έπεσε κατα πολυ έξω
Πέρυσι είχαν μεγάλη ακρίβεια οι προβλέψεις του, τουλάχιστον στις σχολές που παρακολουθουσα εγώ.
 

Nikoletaant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoletaant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Γενικά κοντά πέφτει από ό,τι έχω παρατηρήσει, αλλά φέτος είναι διαφορετικό. Και ο ίδιος το λέει στο προλογικό του σημείωμα να κοιτάξουμε πιο πολύ την τάση (μεγάλη ή μικρή άνοδος ή πτώση) παρά τα ακριβή μόρια που δίνει.
Καλά και πέρσι το ίδιο ελεγε, οτι ειναι διαφορετικό λόγω της ΕΒΕ. ομως έπεσε αρκετά μέσα (τουλάχιστον σε σχολες που τσέκαρα από το πεδίο μου).
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Καλά και πέρσι το ίδιο ελεγε, οτι ειναι διαφορετικό λόγω της ΕΒΕ. ομως έπεσε αρκετά μέσα (τουλάχιστον σε σχολες που τσέκαρα από το πεδίο μου).
Το εύχομαι! Εντάξει απλά εγώ τα λέω και στον εαυτό μου για να μην έχω τίποτα σίγουρο, έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου μην πέσει 650 μόρια έξω στην πρόβλεψή του για τη Νομική Αθήνας και απογοητευτώ μετά :lol:

Γενικά όμως ο άνθρωπος ασχολείται τόσα χρόνια οπότε υποθέτω και πως με τα νέα δεδομένα θα έχει ανταποκριθεί ικανοποιητικά.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Το εύχομαι! Εντάξει απλά εγώ τα λέω και στον εαυτό μου για να μην έχω τίποτα σίγουρο, έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου μην πέσει 650 μόρια έξω στην πρόβλεψή του για τη Νομική Αθήνας και απογοητευτώ μετά :lol:

Γενικά όμως ο άνθρωπος ασχολείται τόσα χρόνια οπότε υποθέτω και πως με τα νέα δεδομένα θα έχει ανταποκριθεί ικανοποιητικά.
Κι εγώ αυτό πιστεύω. Αλλιώς δεν θα ρίσκαρε να δημοσιοποιησει αποτελέσματα.
 

Nikoletaant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoletaant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Το εύχομαι! Εντάξει απλά εγώ τα λέω και στον εαυτό μου για να μην έχω τίποτα σίγουρο, έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου μην πέσει 650 μόρια έξω στην πρόβλεψή του για τη Νομική Αθήνας και απογοητευτώ μετά :lol:

Γενικά όμως ο άνθρωπος ασχολείται τόσα χρόνια οπότε υποθέτω και πως με τα νέα δεδομένα θα έχει ανταποκριθεί ικανοποιητικά.
Θα ξέρουμε με σιγουριά σε 2-3 εβδομάδες. Και εγω ελπίζω να μη πέσει εξω 1100 μορια για Νοσηλευτική Κρήτης. 😅 Σου εύχομαι να περάσεις! :)
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Θα ξέρουμε με σιγουριά σε 2-3 εβδομάδες. Και εγω ελπίζω να μη πέσει εξω 1100 μορια για Νοσηλευτική Κρήτης. 😅 Σου εύχομαι να περάσεις! :)
Ευχαριστώ πολύ, επίσης! Θα περιμένω να δω Νοσηλευτική Κρήτης στο γνωστό θρεντ "Σε ποια σχόλη περάσατε"!
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Ρε συ 15000 μόρια και με ένα μέτριο βαθμό αγγλικά περνάς! Τα έφτανες τα 17000 , γιατί δεν τη δηλωνες αφού σου αρεσε; κρίμα να τη χάσεις
όχι όχι, δεν είχα 15, είχα 11,5 . Με τα αγγλικά είχα 15. Αν είχα 15 συν αγγλικά, θα είχα ήδη πάει να βρω σπίτι😂
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Φέτος στην Θεωρητική θα αλλάξει όλο το πλαίσιο. Οι ιστορικά υψηλές σχολές θα πέσουν σε μεγάλο βαθμό. Οι ψυχολογίες θα πάνε όλες στα 16-17 χιλιάδες. Μαζί και οι νομικές. Πιστεύω πως μαρτυρά το ότι οι ανθρωπιστικές σπουδές έχουν χάσει το κύρος τους στην Ελλάδα. Όλοι πηγαίνουν στο 4 πεδίο, που παλαιότερα είχε κακή φήμη ως η κατεύθυνση των άχρηστων (Έτσι λέει η μητέρα μου τουλάχιστον).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ειμαι πολυ δυσπιστος αλλα εφοσον το συστημα τους δινει τη δυνατοτητα να πουλησουν μουρη οτι ειναι φοιτητες και να κανουν διακοπουλες στην πατρα minimum 7 χρονια οκ......
Εγώ πιστεύω πάντως πως καλύτερα να είναι η βάση στο 10, παρά να είναι σαν τις χρονιές που πέρναγες Μαθηματικά στην Σάμο με 3.000. Πάντα θα υπάρχουν σχολές με χαμηλά μόρια γιατί δεν υπάρχει ζήτηση, ότι αντικείμενο και αν είναι αυτό. Από ότι ξέρω όλα τα μαθηματικά τμήματα είναι πολύ δύσκολα, όποιος είναι να το βγάλει θα το βγάλει. Έχω έναν που μου έκανε ιδιαίτερα φέτος, είχε μαθητές θετικής που τους έκανε έκθεση, που πήγαν μαθηματικά Σάμου τότε που η βάση ήταν 3.000. Μέσα σε 9 μήνες έφυγαν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
όχι όχι, δεν είχα 15, είχα 11,5 . Με τα αγγλικά είχα 15. Αν είχα 15 συν αγγλικά, θα είχα ήδη πάει να βρω σπίτι😂
Αχαχαχα συγχώρεσε με, τα μπέρδεψα.
Μη με παρεξηγείς όμως γιατί είμαι και ξανθιά και πόντια 🤣🤣
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Αν οντως κινηθουν σ αυτα τα πλαισια οι φετινες βασεις, τι πιστευετε θα συμβει του χρονου;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top