Εκτιμήσεις Βάσεων 2022 από Στρατηγάκη

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,672 μηνύματα.
Ναι φίλε αλλά παλιά περνούσαν μαθηματικό με 5.000 μόρια οπότε το 10.200 δεν σημαίνει για όλους τους φοιτητές ότι δεν θα ασχοληθούν καθόλου
ειμαι πολυ δυσπιστος αλλα εφοσον το συστημα τους δινει τη δυνατοτητα να πουλησουν μουρη οτι ειναι φοιτητες και να κανουν διακοπουλες στην πατρα minimum 7 χρονια οκ......
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,572 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
ειμαι πολυ δυσπιστος αλλα εφοσον το συστημα τους δινει τη δυνατοτητα να πουλησουν μουρη οτι ειναι φοιτητες και να κανουν διακοπουλες στην πατρα minimum 7 χρονια οκ......
Διακοπες στην πατρα
Meanwhile πονανε στην σχολη τους και πεφτουν σε καταθλιψη
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Και αυτο επισης ! Με βρισκεις συμφωνη
Προσωπικά δε θα έδινα ξανά πανελλήνιες - μολονότι αγάπησα τα μαθήματα και την όλη εκπαιδευτική-μορφωτική διαδικασία- λόγω της αρίφνητης τυχαίοτητας που ενέχει η βαθμολόγηση. Δεν γίνεται κάποιος να βάζει στο ίδιο γραπτό 100 και 89 στην ιστορία ή 92 και 79 στα αρχαία, σε γραπτά που μαρτυρούν τον κόπο και τον μόχθο του διαγωνιζομένου.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,672 μηνύματα.
Το μαθηματικο της πατρας ετσι οπως το βιωνω , πλεον δεν σου δινει καν την ευκαιρια για εστω ενα 5αρι. Οσο κι αν κατσεις και στρωθεις , παντα θα βρισκουν δικαιολογιες οσον αφορα τον λογο που κοπηκες. Επισης βρε Ευκλειδη (που δεν παιζει οντως το ιρλ σου ονομα να ειναι ετσι αλλα ενιγουειζ) γιατι να καθομαστε και να κοβουμε τα φτερα αυτων των παιδιων ; Σιγα , μπηκε στο μαθηματικο με 11κ , με 12κ, με 17κ , με 19κ. Τι διαφορα εχει; Οι πανελληνιες εχουν διαμορφωθει ωστε αυτος που ειχε καλους καθηγητες φροντιστηριου να καταφερει να γραψει τελεια. Καλως ή κακως δεν εξεταζουν τοσο την εξυπναδα του καθενος. Αρα δεν ειμαστε καν σε θεση να κρινουμε απο μια βαθμολογια αν ενα παιδι ειναι ικανο ή οχι να βγαλει την εκαστοτε σχολη. Λεω εγω τωρα
ιρλ ονομα?αχαχα
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ !!!!!Βεβαια μην προδικαζουμε , διοτι ως γνωστον οι πανελληνιες δεν ειναι μετρο συγκρισης οξυδερκειας μεταξυ των υποψηφιων . Εννοειται πως υπαρχουν φορες που αυτος με το 13 πχ στα μαθηματικα αν μπει και ασχοληθει τοσο πολυ , καποια στιγμη θα τα καταφερει.
Προσπαθεια θελει (και συνεργασια απο την πλευρα των καθηγητων επισης)
Αν κάποιος γράφει 10000 μόρια δεν έχει να κάνει με την ευφυΐα του όπως λες αλλά δείχνει ότι δεν άνοιξε βιβλίο στο λύκειο. Ετσι αρκετοί που περνάνε σε φυσικόμαθηματικά τμήματα, δε λέω ότι είναι χαζοί, αλλά όπως και να έχει έχουν βασικές ελλείψεις γνώσεων και πιθανόν ούτε καν ενδιαφέρον για το αντικείμενο (δηλαδή μπήκαν λόγω της χαμηλής βάσης, όχι επειδή στοχευαν)
Τώρα πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά το επίπεδο του τμήματος παραμένει χαμηλό
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Αν κάποιος γράφει 10000 μόρια δεν έχει να κάνει με την ευφυΐα του όπως λες αλλά δείχνει ότι δεν άνοιξε βιβλίο στο λύκειο. Ετσι αρκετοί που περνάνε σε φυσικόμαθηματικά τμήματα, δε λέω ότι είναι χαζοί, αλλά όπως και να έχει έχουν βασικές ελλείψεις γνώσεων και πιθανόν ούτε καν ενδιαφέρον για το αντικείμενο (δηλαδή μπήκαν λόγω της χαμηλής βάσης, όχι επειδή στοχευαν)
Τώρα πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά το επίπεδο του τμήματος παραμένει χαμηλό
Οι ελλειψεις καλυπτονται με βαση το προγραμμα σπουδων. Κανενας δεν μπαινει σε σχολη εχοντας προηγουμενως επαφη με το αντικειμενο…δεν απαιτειται προϋπηρεσία χαχααχ
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,672 μηνύματα.
Αν κάποιος γράφει 10000 μόρια δεν έχει να κάνει με την ευφυΐα του όπως λες αλλά δείχνει ότι δεν άνοιξε βιβλίο στο λύκειο. Ετσι αρκετοί που περνάνε σε φυσικόμαθηματικά τμήματα, δε λέω ότι είναι χαζοί, αλλά όπως και να έχει έχουν βασικές ελλείψεις γνώσεων και πιθανόν ούτε καν ενδιαφέρον για το αντικείμενο (δηλαδή μπήκαν λόγω της χαμηλής βάσης, όχι επειδή στοχευαν)
Τώρα πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά το επίπεδο του τμήματος παραμένει χαμηλό
το επιπεδο του τμηματος σαν διδασκαλια μαθηματων κανεις λαθος μια χαρα ειναι απλα ειναι χαμηλο το επιπεδο των φοιτητων.αυτος που πραγματικα εχει διαθεση να μαθει θα μαθει απλα στα παπακια του τι θα κανουν οι υποτιθεμενοι συμφοιτητες του.επειδη το εχω ακουσει να λεγεται αυτο οτι ριχνουν το επιπεδο για να βολευτουν οι αμπαλοι φοιτητες αυτο τουλαχιστον που ξερω δεν ισχυει σε καμια περιπτωση.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
το επιπεδο του τμηματος σαν διδασκαλια μαθηματων κανεις λαθος μια χαρα ειναι απλα ειναι χαμηλο το επιπεδο των φοιτητων.αυτος που πραγματικα εχει διαθεση να μαθει θα μαθει απλα στα παπακια του τι θα κανουν οι υποτιθεμενοι συμφοιτητες του.επειδη το εχω ακουσει να λεγεται αυτο οτι ριχνουν το επιπεδο για να βολευτουν οι αμπαλοι φοιτητες αυτο τουλαχιστον που ξερω δεν ισχυει σε καμια περιπτωση.
Ευκλειδη ποτε τελειωσες με τις σπουδες σου στο μαθ γιουπατρας;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,672 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Οι ελλειψεις καλυπτονται με βαση το προγραμμα σπουδων. Κανενας δεν μπαινει σε σχολη εχοντας προηγουμενως επαφη με το αντικειμενο…δεν απαιτειται προϋπηρεσία χαχααχ
Τα μαθήματα πρώτων εξαμηνων από ότι έχω ακούσει τουλάχιστον που έχουν σχέση με ύλη λυκείου (ανάλογα και τον καθηγητή) θεωρούνται πολλές φορές δεδομένα και γίνεται απλά ένα πασαλειμμα με αποτέλεσμα να πρέπει ο μαθητής που δεν έχει ασχοληθεί να καταβάλει επιπλέον κόπο.
Επίσης, δεν μπαινει κάνεις που να έχει επαφή με το αντικείμενο αλλά μπορεί να έχει καλλιεργήσει πχ έστω και υποτυπώδη "μαθηματική" η "φυσική" σκέψη, που άλλοι τελειώνουν τη σχολή και δεν έχουν αναπτύξει καν (γιατί πήγαν με τη λογική του να πάρω 5 να περάσω το μάθημα)
Όχι μέσω σχολείου η πανελληνίων αλλά με δική του ενασχόληση, συμμετοχή σε ομίλους, διαγωνισμούς κλπ
Η προϋπηρεσία δεν απαιτειται, όπως το να περάσεις και το μάθημα με καλό βαθμό δεν απαιτειται αλλά αν δεν έχεις έστω και κάποια "προϋπηρεσία" (πχ να έχεις διαβάσει έστω ένα εκλαικευτικο βιβλίο, να έχεις δει ένα ντοκιμαντέρ εστω κάτι) από ατομική σου ενασχόληση δείχνει ότι δε πας με στόχο αλλά απλά γιατί έτυχε
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Τα μαθήματα πρώτων εξαμηνων από ότι έχω ακούσει τουλάχιστον που έχουν σχέση με ύλη λυκείου (ανάλογα και τον καθηγητή) θεωρούνται πολλές φορές δεδομένα και γίνεται απλά ένα πασαλειμμα με αποτέλεσμα να πρέπει ο μαθητής που δεν έχει ασχοληθεί να καταβάλει επιπλέον κόπο.
Επίσης, δεν μπαινει κάνεις που να έχει επαφή με το αντικείμενο αλλά μπορεί να έχει καλλιεργήσει πχ έστω και υποτυπώδη "μαθηματική" η "φυσική" σκέψη, που άλλοι τελειώνουν τη σχολή και δεν έχουν αναπτύξει καν (γιατί πήγαν με τη λογική του να πάρω 5 να περάσω το μάθημα)
Όχι μέσω σχολείου η πανελληνίων αλλά με δική του ενασχόληση, συμμετοχή σε ομίλους, διαγωνισμούς κλπ
Η προϋπηρεσία δεν απαιτειται, όπως το να περάσεις και το μάθημα με καλό βαθμό δεν απαιτειται αλλά αν δεν έχεις έστω και κάποια "προϋπηρεσία" (πχ να έχεις διαβάσει έστω ένα εκλαικευτικο βιβλίο, να έχεις δει ένα ντοκιμαντέρ εστω κάτι) από ατομική σου ενασχόληση δείχνει ότι δε πας με στόχο αλλά απλά γιατί έτυχε
Οταν θα πας φοιτητης , θα δεις και μονος σου. Μην ακους μονο, δες κιολας.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Μια ερώτηση προς τους γνώστες: Εμένα που η 1η μου επιλογή θα πέσει ~700 μόρια, υπάρχει περίπτωση να μπω; Με μπέρδεψε.😂
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Οταν θα πας φοιτητης , θα δεις και μονος σου. Μην ακους μονο, δες κιολας.
Δεν έχω πάει πανεπιστήμιο αλλά δεν είναι ότι είναι και ένας άλλος τελείως κόσμος που δε μπορείς να έχεις έρθει έστω και σε 0.00001%επαφή μαζί του.
Υπάρχουν παιδιά που έχουν κάνει "δουλειά"στα πρώτα 18 χρόνια της ζωής τους και δεν περιμένουν να πάνε πανεπιστήμιο να τα μάθουν όλα. Δηλαδή μαθητές που πάνε συνειδητιποιημενοι (όσο το δυνατόν γίνεται). Ο μόνος λόγος που δεν το βλέπουμε τώρα αυτό είναι επειδή στο σχολείο δε γίνεται δουλειά που να σε προετοιμάζει για το πανεπιστήμιο αλλά απλά μαθαίνεις να λύνεις ασκήσεις χωρίς να έχεις αντίληψη του τι κάνεις. Αν η εκπαίδευση ήταν αλλιώς θα ήταν αντιληπτή η αξία της "προϋπηρεσίας"
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,585 μηνύματα.

Kitkat2000

Νεοφερμένος

Η Kitkat2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ειμαι πολυ δυσπιστος αλλα εφοσον το συστημα τους δινει τη δυνατοτητα να πουλησουν μουρη οτι ειναι φοιτητες και να κανουν διακοπουλες στην πατρα minimum 7 χρονια οκ......
Δεν νομίζω ότι το μαθηματικό θεωρείται εύκολη σχολή πόσο μάλλον ότι "κάνουν διακοπούλες". Μάλιστα γνωστοί μου σπούδασαν στα Γιάννενα,όπως εσύ και μου έχουν πει ότι ήταν ιδιαίτερα απαιτητικό.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,585 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top