[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

aprosarmosti

Νεοφερμένος

Η aprosarmosti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μπράβο ρε Chris. Ανεξάρτητα από την επίτευξη ή όχι του στόχου, η προσπάθεια και η σοβαρότητα με την οποία αντιμετωπίζεις αυτό το project πρέπει να "αμοιφθεί".
Εννοώ ότι η παρουσίαση που θα κάνεις πρέπει να έχει ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ.
Επίσης όλοι εμείς εδώ που "καρπωνόμαστε" την προσπάθειά σου, ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ την μελέτη που θα παρουσιάσεις το απόγευμα (με ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ όπως είπα) ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΩΘΉΣΟΥΜΕ ΌΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ σε όλα τα sites που ασχολούνται με τα θέματα της παιδείας (e d u 4 u , sep4u , ipaideia κλπ) , εκθειάζοντας ταυτόχρονα τις επιτυχίες σου τις προηγούμενες χρονιές..
Aκριβώς αυτό. Σου αξίζουν πολλά μπράβο chris και σου εύχομαι ο,τι καλύτερο, του χρόνου να βγαίνεις εσύ στην τηλεόραση και όχι ο Στρατηγάκης με τις αερολογίες του. :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Δηλαδυ εγω για 5 μορια δε πιανω ημμυ απθ;;δηλαδη και τα 45 μορια που απεχω απο τη κεντρικξ τιμη ειναι ικανα για να με στειλουν με καρδιακο

Εγώ για ένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ysemer

Νεοφερμένος

Ο ysemer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Τι είναι ο δείκτης εμπιστοσύνης;

Για την ακρίβεια είναι "ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ" και είναι ένα διάστημα μέσα στο οποίο έχει τόσες πιθανότητες να περιέχεται η πραγματική τιμή : πχ HMMY Θεσσαλονίκη : 17.960 - 18.040 δίνει ο Καραγιάννης
ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ 90% : Άρα 90% είναι οι πιθανότητες να είναι εκεί μέσα η πραγματική τιμή.
Με λίγα λόγια αυξάνει πάρα πολύ το στατιστικό εύρος τιμών , έτσι ώστε να μην έχει πρόβλημα ο ίδιος.

Για να μετατρέψουμε το ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΑΠΌ 90% ΣΕ 99% πρέπει να ανοίξουμε το πεδίο ορισμού μας τουλάχιστον 10%.
Έτσι λοιπόν η πρόβλεψη του Καραγιάννη μπορεί να γραφτεί και έτσι :

HMMY Θεσσαλονίκη : 17.960 - 18.040 με ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ 90%
ή
HMMY Θεσσαλονίκη : 16.164 - 19.844 με ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ 99%

Τέτοιες εκτιμήσεις τις κάνω και εγώ.
Για αυτό το λόγο Πάνο από την Έδεσσα μην τρελαίνεσαι. Απλά οι τύποι έχουν χάσει το μπούσουλα λόγω αλλαγής συστήματος και μας δίνουν αόριστες απαντήσεις με μεγάλες στατιστικές αποκλίσεις και ελαφρυντικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μπράβο ρε Chris. Ανεξάρτητα από την επίτευξη ή όχι του στόχου, η προσπάθεια και η σοβαρότητα με την οποία αντιμετωπίζεις αυτό το project πρέπει να "αμοιφθεί".
Εννοώ ότι η παρουσίαση που θα κάνεις πρέπει να έχει ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ.
Επίσης όλοι εμείς εδώ που "καρπωνόμαστε" την προσπάθειά σου, ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ την μελέτη που θα παρουσιάσεις το απόγευμα (με ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ όπως είπα) ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΩΘΉΣΟΥΜΕ ΌΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ σε όλα τα sites που ασχολούνται με τα θέματα της παιδείας (e d u 4 u , sep4u , ipaideia κλπ) , εκθειάζοντας ταυτόχρονα τις επιτυχίες σου τις προηγούμενες χρονιές.
Δηλαδή προκειμένου να καθόμαστε και να ακούμε την μπακαλοδουλειά κάθε Στρατηγάκη ,που αποδέχεται 500 και 1.000 μόρια απόκλιση (και τι άραγε προβλέψεις , εκτιμήσεις είναι αυτές ?) τουλάχιστον ας διαβάζουμε και ας ακούμε απόψεις και εκτιμήσεις νέων ανθρώπων που αντιμετωπίζουν σοβαρά τις πανελλαδικές εξετάσεις και κυρίως την ΑΓΩΝΙΑ των παιδιών και των ΓΟΝΙΩΝ τους.
Σίγουρα αυτές δεν είναι οι βάσεις. Κανείς δεν μπορεί να βασιστεί στα αποτελέσματα που θα βγάλεις, έστω και αν τις έβγαλες με επιστημονική και εμπεριστατωμένη εργασία , χρησιμοποιώντας τα στατιστικά που μας δόθηκαν.
Μπορούμε όμως να σε εμπιστευτούμε στο ότι έκανες ότι καλύτερο μπορούσες ώστε να πλησιάσεις κοντά στην πραγματικότητα.
Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.
Σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ναι ότι φέτος έχω κοπιασει πολλαπλάσια και έχετε και εσείς μέρος σε όλο αυτό που δείξατε εκτίμηση, ενδιαφέρον και μου δώσατε δύναμη. Ανάθεμα, αν αυτοί που κάνουν εκτιμήσεις αφιέρωσαν τις ώρες και μερες που αφιέρωσα εγώ, όντας μόνος μου μπροστά σε τόσες ιδιομορφίες και σε ένα χαοτικό σύστημα.

Βέβαια, διστάζω να σου πω την αλήθεια να είναι ονοματεπώνυμα, όχι επειδή δεν είμαι σίγουρος για τα αποτελέσματα μου αλλά επειδή στο διαδίκτυο υπάρχουν εξαιρετικά κακόβουλα άτομα (έχω δεχθεί και απειλές), σκέφτομαι να υπογράψω ως Χρήστος Π. (Μέλος: Chris 1993 στο wwww.ischool.gr)

Ξέρω ότι η έλλειψη του επιθετου μειώνει την "αξία" της ανάλυσης μιας και ο άλλος θεωρεί ότι μπορεί να είμαι ένας τυχαίος αλλά η αλήθεια είναι ότι σε καμία περίπτωση γδεν θέλω για τόση προσπάθεια που έχω κάνει να δεχθώ και απειλές από πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ναι ότι φέτος έχω κοπιασει πολλαπλάσια και έχετε και εσείς μέρος σε όλο αυτό που δείξατε εκτίμηση, ενδιαφέρον και μου δώσατε δύναμη. Ανάθεμα, αν αυτοί που κάνουν εκτιμήσεις αφιέρωσαν τις ώρες και μερες που αφιέρωσα εγώ, όντας μόνος μου μπροστά σε τόσες ιδιομορφίες και σε ένα χαοτικό σύστημα.

Βέβαια, διστάζω να σου πω την αλήθεια να είναι ονοματεπώνυμα, όχι επειδή δεν είμαι σίγουρος για τα αποτελέσματα μου αλλά επειδή στο διαδίκτυο υπάρχουν εξαιρετικά κακόβουλα άτομα (έχω δεχθεί και απειλές), σκέφτομαι να υπογράψω ως Χρήστος Π. (Μέλος: Chris 1993 στο wwww.ischool.gr)

Ξέρω ότι η έλλειψη του επιθετου μειώνει την "αξία" της ανάλυσης μιας και ο άλλος θεωρεί ότι μπορεί να είμαι ένας τυχαίος αλλά η αλήθεια είναι ότι σε καμία περίπτωση γδεν θέλω για τόση προσπάθεια που έχω κάνει να δεχθώ και απειλές από πάνω.

Να δεχθείς απειλές για κάτι που αγαπάς,κανεις με πολύ μεράκι και αξιοπρεπεια; :o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Και όμως....αλλά θα σκεφτώ τι θα κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimlef

Νεοφερμένος

Ο Dimlef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ερωτηση: πως προσδιορίζονται οι προτιμήσεις των υποψηφιων? Λαμβάνονται υπόψη τα προηγούμενα χρόνια? Πρόκειται για τις πρώτες προτιμήσεις ή και δευτερες ( για υψηλόβαθμες σχολές ), συνυπολογιζόμενης των βάσεων σχολών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βέβαια, διστάζω να σου πω την αλήθεια να είναι ονοματεπώνυμα, όχι επειδή δεν είμαι σίγουρος για τα αποτελέσματα μου αλλά επειδή στο διαδίκτυο υπάρχουν εξαιρετικά κακόβουλα άτομα (έχω δεχθεί και απειλές), σκέφτομαι να υπογράψω ως Χρήστος Π. (Μέλος: Chris 1993 στο wwww.ischool.gr)

Ξέρω ότι η έλλειψη του επιθετου μειώνει την "αξία" της ανάλυσης μιας και ο άλλος θεωρεί ότι μπορεί να είμαι ένας τυχαίος αλλά η αλήθεια είναι ότι σε καμία περίπτωση γδεν θέλω για τόση προσπάθεια που έχω κάνει να δεχθώ και απειλές από πάνω.

Αγαπητέ Χρήστο. Από όσο ξέρω δεν υπάρχει "μονοπώλιο" στις εκτιμήσεις. Και εγώ που είμαι άσχετη με το αντικείμενο, θα μπορούσα να ποστάρω εκτιμήσεις.΄Ισως ο τίτλος του "εκπαιδευτικού αναλυτή" δίνει άλλη βαρύτητα στις εκτιμήσεις τους αλλά όπως έχουμε δει πολλές φορές, πέφτουν έξω. Ούτε κάνεις κακό σε κανέναν, όποιος θέλει τις λαμβάνει υπόψη και όποιος δεν θέλει, δεν τους δίνει σημασία. Θέλω να πω πως δεν είναι ένα θέμα ζωής ή θανάτου! Δεν νομίζω πως συντρέχει λόγος δισταγμού από μέρους σου. Κακόβουλα άτομα υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα και ειδικά στην Ελλάδα που ισχύει το "ψόφησε η κατσίκα μου, να ψοφήσει κι η κατσίκα του γείτονα". Δεν διαπράττεις κανένα έγκλημα γιαυτό δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα! Κοπίασες να εξάγεις κάποια συμπεράσματα και τα ανακοινώνεις! Αυτό είναι όλο! Καιρός είναι να σταματήσουν πια οι τραμπουκισμοί και το μεσουράνημα των μετριοτήτων! Υπάρχει και αριστεία σ΄αυτόν τον τόπο και πρέπει επιτέλους κάποια στιγμή να αναγνωριστεί και να πάρει τη θέση που της αξίζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doubt

Νεοφερμένος

Η Doubt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστούμε πολύ, εγώ προσωπικά και για το ήθος σου!

Καλή επιτυχία σ'αυτό που κάνεις και καλή τύχη στη ζωή σου??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ερωτηση: πως προσδιορίζονται οι προτιμήσεις των υποψηφιων? Λαμβάνονται υπόψη τα προηγούμενα χρόνια? Πρόκειται για τις πρώτες προτιμήσεις ή και δευτερες ( για υψηλόβαθμες σχολές ), συνυπολογιζόμενης των βάσεων σχολών?

Απάντηση: Δεν προσδιορίζονται οι προτιμήσεις των υποψηφίων. Οι εκτιμήσεις γίνονται κρατώντας σταθερή τη ζήτηση και την αναλογία ζήτησης κάθε τμήματος, εκτός από κάποιες περιπτώσεις που από την τάση των βάσεων τα προηγούμενα χρόνια, εκτιμάς κάτι. Δηλαδή λχ για τις Στρ. Σχολές βλέπεις ότι είτε μειώνονται με πολύ ηπιότερο βαθμό από τις άλλες όταν πέφτουν δύσκολα θέματα η αυξάνονται με πολύ μεγαλύτερο βαθμό από τις άλλες όταν πέφτουν εύκολα θέματα. Επιπροσθέτως, για τις σχολές Αρχιτεκτόνων, Πολιτικών Μηχανικών καθώς και τα Παιδαγωγικά τμήματα παρατηρείται πτωτική τάση χρόνο με το χρόνο, οπότε είναι κάτι που συνυπολογίζεις. Αν γνωρίζαμε τη ζήτηση και πιο συγκεκριμένα τους υποψηφίους που ζήτησαν τις σχολές με τι μόρια, τότε θα προβλέπαμε με ακρίβεια 0,1-0,2% τις βάσεις. χεχε. (δεν αρκεί να ξέρεις απλά πόσοι δηλαδή ζήτησαν το τμήμα, διότι το ΤΕΙ Μηχανολογίας του Πειραιά έχει μεγαλύτερη ζήτηση από την Ιατρική Αθήνας, όμως έχει 8.000 μόρια κάτω από την Ιατρική Αθήνας. Το μόνο που θα μπορείς να εξάγεις αν ήξερες τη ζήτηση των σχολών, είναι κάποιες τάσεις)

Αγαπητέ Χρήστο. Από όσο ξέρω δεν υπάρχει "μονοπώλιο" στις εκτιμήσεις. Και εγώ που είμαι άσχετη με το αντικείμενο, θα μπορούσα να ποστάρω εκτιμήσεις.΄Ισως ο τίτλος του "εκπαιδευτικού αναλυτή" δίνει άλλη βαρύτητα στις εκτιμήσεις τους αλλά όπως έχουμε δει πολλές φορές, πέφτουν έξω. Ούτε κάνεις κακό σε κανέναν, όποιος θέλει τις λαμβάνει υπόψη και όποιος δεν θέλει, δεν τους δίνει σημασία. Θέλω να πω πως δεν είναι ένα θέμα ζωής ή θανάτου! Δεν νομίζω πως συντρέχει λόγος δισταγμού από μέρους σου. Κακόβουλα άτομα υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα και ειδικά στην Ελλάδα που ισχύει το "ψόφησε η κατσίκα μου, να ψοφήσει κι η κατσίκα του γείτονα". Δεν διαπράττεις κανένα έγκλημα γιαυτό δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα! Κοπίασες να εξάγεις κάποια συμπεράσματα και τα ανακοινώνεις! Αυτό είναι όλο! Καιρός είναι να σταματήσουν πια οι τραμπουκισμοί και το μεσουράνημα των μετριοτήτων! Υπάρχει και αριστεία σ΄αυτόν τον τόπο και πρέπει επιτέλους κάποια στιγμή να αναγνωριστεί και να πάρει τη θέση που της αξίζει!

Έχεις δίκιο Λενώ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΒασωΖηκ

Νεοφερμένος

Η ΒασωΖηκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Και όμως....αλλά θα σκεφτώ τι θα κάνω.

Χριστοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο,ευχαριστουμε ρε τεραστιε άνθρωπε για την καλοσύνη σου,την προσφορά σου,την ανιδιοτελεια σου,την καταδεκτικοτητα σου,την υπομονή σου,και ολά όσα σε χαρακτηρίζουν και σε κανουν αυτόν τον υπεροχο άνθρωπο που είσαι,σου λέω προχωρα μπροστα και μην φοβάσαι τιποτα,εχεις εμας τις χιλιαδες που σε ακολουθουμε και σε υποστηρίζουμε!!!!!!ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΠΙΣΗΜΑ( ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΕΝΝΟΩ) ΤΙΣ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΟΥ,που στοιχηματίζω θα είναι μακράν οι πλέον κοντινές στις βάσεις όταν βγουν.ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙΣ.ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ!!!Χρηστο,σου λέω τώρα που δεν εχω διαβασει τις εκτιμήσεις σου,άσχετα αν μπω ή δεν μπω εκεί που ονειρεύομαι και σε έχω ενοχλησει πολλές φορές και εσύ πάντα απαντούσες..ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΠΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΣΤΑΘΗΚΕΣ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΑΛΛΟΥΣ ΒΕΒΑΙΑ) ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ...Η ΛΕΞΗ ΜΕΓΑΛΕ ΓΡΑΦΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΗΣ ΕΝΝΟΙΑ...ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΜΕΓΑΛΗ ΨΥΧΗ...ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΧΡΗΣΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Χριστοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο,ευχαριστουμε ρε τεραστιε άνθρωπε για την καλοσύνη σου,την προσφορά σου,την ανιδιοτελεια σου,την καταδεκτικοτητα σου,την υπομονή σου,και ολά όσα σε χαρακτηρίζουν και σε κανουν αυτόν τον υπεροχο άνθρωπο που είσαι,σου λέω προχωρα μπροστα και μην φοβάσαι τιποτα,εχεις εμας τις χιλιαδες που σε ακολουθουμε και σε υποστηρίζουμε!!!!!!ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΠΙΣΗΜΑ( ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΕΝΝΟΩ) ΤΙΣ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΟΥ,που στοιχηματίζω θα είναι μακράν οι πλέον κοντινές στις βάσεις όταν βγουν.ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙΣ.ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ!!!Χρηστο,σου λέω τώρα που δεν εχω διαβασει τις εκτιμήσεις σου,άσχετα αν μπω ή δεν μπω εκεί που ονειρεύομαι και σε έχω ενοχλησει πολλές φορές και εσύ πάντα απαντούσες..ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΠΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΣΤΑΘΗΚΕΣ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΑΛΛΟΥΣ ΒΕΒΑΙΑ) ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ...Η ΛΕΞΗ ΜΕΓΑΛΕ ΓΡΑΦΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΗΣ ΕΝΝΟΙΑ...ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΜΕΓΑΛΗ ΨΥΧΗ...ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΧΡΗΣΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ.....

Με συγκινείς Βασούλα μου.
Όλες αυτές οι ευχές να σου γυρίσουν πίσω πολλαπλασιαστικά και το σύμπαν να σε φέρει κοντά στο όνειρό σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒασωΖηκ

Νεοφερμένος

Η ΒασωΖηκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Απάντηση: Δεν προσδιορίζονται οι προτιμήσεις των υποψηφίων. Οι εκτιμήσεις γίνονται κρατώντας σταθερή τη ζήτηση και την αναλογία ζήτησης κάθε τμήματος, εκτός από κάποιες περιπτώσεις που από την τάση των βάσεων τα προηγούμενα χρόνια, εκτιμάς κάτι. Δηλαδή λχ για τις Στρ. Σχολές βλέπεις ότι είτε μειώνονται με πολύ ηπιότερο βαθμό από τις άλλες όταν πέφτουν δύσκολα θέματα η αυξάνονται με πολύ μεγαλύτερο βαθμό από τις άλλες όταν πέφτουν εύκολα θέματα. Επιπροσθέτως, για τις σχολές Αρχιτεκτόνων, Πολιτικών Μηχανικών καθώς και τα Παιδαγωγικά τμήματα παρατηρείται πτωτική τάση χρόνο με το χρόνο, οπότε είναι κάτι που συνυπολογίζεις. Αν γνωρίζαμε τη ζήτηση και πιο συγκεκριμένα τους υποψηφίους που ζήτησαν τις σχολές με τι μόρια, τότε θα προβλέπαμε με ακρίβεια 0,1-0,2% τις βάσεις. χεχε. (δεν αρκεί να ξέρεις απλά πόσοι δηλαδή ζήτησαν το τμήμα, διότι το ΤΕΙ Μηχανολογίας του Πειραιά έχει μεγαλύτερη ζήτηση από την Ιατρική Αθήνας, όμως έχει 8.000 μόρια κάτω από την Ιατρική Αθήνας. Το μόνο που θα μπορείς να εξάγεις αν ήξερες τη ζήτηση των σχολών, είναι κάποιες τάσεις)



Έχεις δίκιο Λενώ μου.

Χρήστο,να θυμασαι και να πρευσβέυεις οτι ''Η ΑΡΙΣΤΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΕΤΣΙΝΙΑ''

Με συγκινείς Βασούλα μου.
Όλες αυτές οι ευχές να σου γυρίσουν πίσω πολλαπλασιαστικά και το σύμπαν να σε φέρει κοντά στο όνειρό σου :)

Και εγώ έχω συγκινηθεί τωρα..............Χρηστο,το σύμπαν θα με φερει ΕΣΥ ΜΕ ΦΕΡΝΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΟΥ;;χεχε (οχι που θα γλυτώνες...χεχε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Χρήστο,να θυμασαι και να πρευσβέυεις οτι ''Η ΑΡΙΣΤΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΕΤΣΙΝΙΑ''



Και εγώ έχω συγκινηθεί τωρα..............Χρηστο,το σύμπαν θα με φερει ΕΣΥ ΜΕ ΦΕΡΝΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΟΥ;;χεχε (οχι που θα γλυτώνες...χεχε)

Ναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιωργοςM

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Εχεις κανει και για πυροσβεστική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εχεις κανει και για πυροσβεστική;

Όχι η Πυροσβεστική είναι πολύ απρόβλεπτη.
Πάντως, θαρρώ ότι θα πλησιάζει την Αξιωματικών Αστυνομίας κατά έναν τρόπο. Σίγουρα πάνω από 17.000 και λογικά πάνω από 17.500..τώρα θα δείξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimlef

Νεοφερμένος

Ο Dimlef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
εκτιμώ ιδιαίτερα τόσο τη ταχύτητα του σχολίου όσο και την ορθότητα του συλλογισμού. αυτό που πραγματικά εννοώ είναι ότι αν είναι στατιστικά σωστό να λάβουμε υπόψη τις προτιμήσεις των επιτυχόντων υποψήφιων των προηγουμένων ετών, σε σχολές με ίση η ελαφρά μικρότερη βάση από τη σχολή της δίκης μας επιλογής, η ακόμη και μικρότερη βάση με τη προϋπόθεσή βέβαια ότι οι πρώτοι έχουν υψηλότερη βαθμολογία από τη δίκη μας σχολή ( το ζητούμενο βέβαια είναι πόσοι ). πχ για τον υπολογισμό της βάσης των ήμι πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι Μ προτιμούν περίπου 50 υποψήφιοι με βαθμολογία υψηλότερη των ήμι ( τουλάχιστον το 2013 που γνωρίζω )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
εκτιμώ ιδιαίτερα τόσο τη ταχύτητα του σχολίου όσο και την ορθότητα του συλλογισμού. αυτό που πραγματικά εννοώ είναι ότι αν είναι στατιστικά σωστό να λάβουμε υπόψη τις προτιμήσεις των επιτυχόντων υποψήφιων των προηγουμένων ετών, σε σχολές με ίση η ελαφρά μικρότερη βάση από τη σχολή της δίκης μας επιλογής, η ακόμη και μικρότερη βάση με τη προϋπόθεσή βέβαια ότι οι πρώτοι έχουν υψηλότερη βαθμολογία από τη δίκη μας σχολή ( το ζητούμενο βέβαια είναι πόσοι ). πχ για τον υπολογισμό της βάσης των ήμι πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι Μ προτιμούν περίπου 50 υποψήφιοι με βαθμολογία υψηλότερη των ήμι ( τουλάχιστον το 2013 που γνωρίζω )

1) Να είσαι καλά
2) Κρατάμε όπως κατάλαβες τις αναλογίες ζήτησης σταθερές
3) Εμπειρικά δεδομένα μπορούν να χρησιμοποιηθούν, ειδικά για να προσεγγίσουμε ένα νέο χάρτη βάσεων που όλοι θα έχουν (έχουμε) αποκλίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΒασωΖηκ

Νεοφερμένος

Η ΒασωΖηκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Να συμπληρώσω και το γεγονός της "ανακατανομής" αρκετών αριθμητικά Τμημάτων στα Πεδία και των (μικρο)αλλαγών στα βασικά μαθήματα ανά πεδίο σε σχέση με την περσινή χρονιά. Ειδικά το πρώτο που ανέφερα επηρεάζει εμμέσως τη ζήτηση, μέσω των εναλλακτικών επιλογών/"καραμπόλες", όταν δεν πετυχαίνει κάποιος στην πρώτη/πρώτες του επιλογές. Το δίπολο "ιατρικές-πολυτεχνεία" επιλογής για τη μάζα δεν υπάρχει πλέον (υπάρχει σε μικρότερο βαθμό)!

Επίσης "έσπασε", όπως τη γνωρίζαμε στη μαζικότητά της τουλάχιστον και των επιλογών Τμημάτων της, ουσιαστικά η Τεχνολογική 2. Επίσης από τη θετική έχουμε το 1/3 και με μαθηματικά και με βιολογία. Αυτοί ορίζουν σημαντικά, λογικά, τις βάσεις στα υψηλόβαθμα Τμήματα. Εδώ υπάρχουν 2 σκέψεις: αυτός ο πραγματικά καλός παίρνει μόνο βιολογία και είναι σίγουρος εκ των προτέρων για το στόχο του (75% ιατρική) με >18,5 μόρια. Αυτός ο πραγματικά καλός, από την άλλη, δεν έχει πρόβλημα να πάρει και μαθηματικά προσανατολισμού και να γράψει και καλά και να έχει εναλλακτικές αν δεν πιάσει π.χ. Ιατρική. Πού έκατσε η μπίλια σε αυτούς? Ο άγνωστος Χ...

Σε προσωπικό επίπεδο φέτος (πρώτη φορά έχω γράψει 4-5 φορές μάλιστα σε νήμα με βάσεις!) με έχει ιντριγκάρει το "που θα πάνε τα γεωπονικά" μέσω της "ανακατανομής", που ανέφερα, και των "εγκλωβισμένων" του 3ου Πεδίου. Φυσικά έμμεση θα είναι η όποια ζήτηση, δεν έχουμε ξαφνικά μεγαλύτερο ενδιαφέρον για γεωπονικά. Αλλά σημειώνεται αυξημένο ενδιαφέρον φέτος μέσω των εναλλακτικών επιλογών! Επίσης είναι και δίπολο το "βιολογία ή γεωπονία (εφαρμοσμένη βιολογία)"; Θα περιμένω λοιπόν το Χρήστο να δω τι έχουν βγάλει τα στατιστικά του (λέω 15,5-17, ανάλογα το Τμήμα... Γεωπονία ΔΠΘ στο 14,5). Και φυσικά η μάζα αναμένεται πλέον να είναι (λόγω των αλλαγών φυσικά στο σύστημα) από τους Υποψηφίους Θετικής/Πεδίο 3ο και όχι από την παλιά Τεχνολογική 2. Πολύ σημαντικό να ξέρουν χημεία οι (μελλοντικοί) φοιτητές γεωπονίας (με την Τεχνολογική 2 νυπήρχε 15 χρόνια τώρα μεγάλο θέμα). Επιπλέον, σε αυτό το Πεδίο γράφεις και πιο εύκολα μεγάλους βαθμούς σε χημεία+βιολογία από ό,τι μαθηματικά+φυσική προσανατολισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top