[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Θέλω να ενημερώσω ότι μόλις ολοκληρώθηκαν οι εκτιμήσεις σε 1ο, 2ο, 3ο πεδίο :)

Λέει ο Chris
Έστω μία σχολή με βάση πέρσι 18.000.

Εγραψαν ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΙΙ : 914 Πάνω από 18 και 183 Πάνω από 19. ΣΥΝΟΛΟ : 1,097
Έγραψαν ΘΕΤΙΚΗ : 1138 Πάνω από 18 και 223 Πάνω από 19. ΣΥΝΟΛΟ : 1,361. Από αυτούς το 20% επέλεξε Πολυτεχνεία και Φυσικομαθηματικές. (20% = 272)

Άρα ΣΥΝΟΛΙΚΑ 2ο ΠΕΔΙΟ : 1.097 + 272 = 1,369

Φέτος πόσοι έγραψαν πάνω από 18 ? = 661 + 426 + 188 + 17 = 1,292 < 1,369

Αυτο σημαίνει ότι οι βάσεις στο 2ο ΠΕΔΙΟ πέφτουν λίγο ακόμη και στα υψηλόβαθμα τμήματα


Αν συνυπολογίσουμε επίσης ότι στα στοιχεία των Θ&Τ Επιστημών είναι μέσα και των Επιστημών Υγείας με Μαθηματικά που τελικά θα επιλέξουν κατά πάσα πιθανότητα σχολές του 3ου πεδίου (ειδικά στη κλίμακα 18-20), τότε ίσως φτάσουμε και σε εντονότερες από 50 μόρια πτώσεις. Θα δείτε την ανάλυσή μου τις προσεχές μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒασωΖηκ

Νεοφερμένος

Η ΒασωΖηκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Θέλω να ενημερώσω ότι μόλις ολοκληρώθηκαν οι εκτιμήσεις σε 1ο, 2ο, 3ο πεδίο :)



Αν συνυπολογίσουμε επίσης ότι στα στοιχεία των Θ&Τ Επιστημών είναι μέσα και των Επιστημών Υγείας με Μαθηματικά που τελικά θα επιλέξουν κατά πάσα πιθανότητα σχολές του 3ου πεδίου (ειδικά στη κλίμακα 18-20), τότε ίσως φτάσουμε και σε εντονότερες από 50 μόρια πτώσεις. Θα δείτε την ανάλυσή μου τις προσεχές μέρες.

:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Μειναν αλλες 48 φορες να το γραψεις

Εντάξει μην είσαστε τόσο υπερβολικοι και άλλα άτομα έχουν γράψει πολλές φορές κάτι που τους ενδιαφέρει. Δεν είχα δει το σχόλιο του Chris όταν έγγραφα το μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris1234567

Νεοφερμένος

Ο chris1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
chris τι λες με 18029 πιανω ημμυ απθ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Ποτε ανεβαζεις τις βααεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δούλευα σήμερα (όπως κάθε ημέρα). 3 ήρθα σπίτι έφαγα κοιμήθηκα μέχρι τις 5.30 και έως τώρα δεν έχω σηκωθεί από τον υπολογιστή ούτε για νερό.
Τελείωσα και το 4ο πεδίο.

10 σελίδες αναλύσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒασωΖηκ

Νεοφερμένος

Η ΒασωΖηκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Δούλευα σήμερα (όπως κάθε ημέρα). 3 ήρθα σπίτι έφαγα κοιμήθηκα μέχρι τις 5.30 και έως τώρα δεν έχω σηκωθεί από τον υπολογιστή ούτε για νερό.
Τελείωσα και το 4ο πεδίο.

10 σελίδες αναλύσεις....

Αντε,αυτό σημαινει οτι τωρα θα ασχοληθεις και με το παλαιό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.

ΒασωΖηκ

Νεοφερμένος

Η ΒασωΖηκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τέλειωσα και τα τμήματα με ειδικά μαθήματα και στρατιωτικές σχολές άλλη μια σελίδα και αύριο θα κάνω το 5ο πεδίο. Πέμπτη, θα κάνω ανάλυση στο Παλαιό Σύστημα, το κατα δύναμην και την ίδια μέρα ή Παρασκευή θα γίνει ο τελικός έλεγχος και θα τα ανεβάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒασωΖηκ

Νεοφερμένος

Η ΒασωΖηκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Τέλειωσα και τα τμήματα με ειδικά μαθήματα και στρατιωτικές σχολές άλλη μια σελίδα και αύριο θα κάνω το 5ο πεδίο. Πέμπτη, θα κάνω ανάλυση στο Παλαιό Σύστημα, το κατα δύναμην και την ίδια μέρα ή Παρασκευή θα γίνει ο τελικός έλεγχος και θα τα ανεβάσω.

Χρήστο,τι εννοεις ''το κατα δυναμην'';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ysemer

Νεοφερμένος

Ο ysemer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Δώσε κάτι όπως κάνουν όλοι αυτοί οι αναλυτάδες.
Ας πούμε 2-3 σχολές ανά πεδίο ψηλά μεσαία και χαμηλά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Παιδιά ο Σκιαθάς έδωσε αυτές τις βάσεις για 3 πεδίο.

https://www.thebest.gr/news/index/viewStory/398655

ποιά η γνώμη σας;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δώσε κάτι όπως κάνουν όλοι αυτοί οι αναλυτάδες.
Ας πούμε 2-3 σχολές ανά πεδίο ψηλά μεσαία και χαμηλά...:)

Έχω δώσει υπερβολικά πολλές σχολές εξ'αρχής :P
Αλλά όχι, σε αυτό το επίπεδο θεωρώ ότι ένα πακέτο 15 σελίδων θα καλύψει τους πάντες και θα τελειώνει το παρασύνθημα.

Παιδιά ο Σκιαθάς έδωσε αυτές τις βάσεις για 3 πεδίο.

https://www.thebest.gr/news/index/viewStory/398655

ποιά η γνώμη σας;:hmm:

Διαφωνώ στην Αθήνα (αυτό το Αθήνα >19.130 με ανατριχιάζει) και λίγο στη Θεσσαλονίκη. Κατα τα άλλα συμφωνούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Καλες οι εκτιμησεις του στρατηγακη αλλα για το 5οπεδιο κανεις δεν ξερεις.Κατα τη γνωμη μου στο 5ο πεδιο θα μεινουν σταθερες οι βασεις .Θα εχουμε μικρες μεταβολες στις υψηλοβαθμες του 5οπεδιου (μικρη πτωση) αλλα ανοδο στις σχολες που κυμαινονται στο διαστημα 11000-13000. Στις ιατρικες θα εχουμε μεγαλη ανοδο .Τελος στα πολυτεχνια θα εχουμε πτωση μικρης ταξεως.
Προβλεψεις
1οπεδιο
Νομικη εκπα 18080
Νομικη θεσσαλονικης 17800
Νομικη αλεξανδρουπολης 17300
2οπεδιο
ημμυ εμπ 18300
ημμυ απθ 17500
ημτυ πατρας 16800
μηχ η/υ 15200
η/υ σαμου 10600
3οπεδιο
Ιατρικη εκπα 19200
Ιατρικης θεσσαλονικης 19150
Ιατρικης πατρας 18990-19000
ιατρικηςιωαννινων 18900
ιατρικης αλεξανδρουπολης 18800
ιατρικης θεσσαλιας 18850
ιατρικης ηρακλειο18830
φαρμακευτικης αθηνας 18500
φαρμακευτικης θεσσαλονικης 18400
φαρμακευτικης πατρας 18100-18300
οδοντιατρικη εκπα 18700
οδοντιατρικη απθ 18600
Μοριακης δπθ 17500
5οπεδιο
Λοχρη οπα 17000
οικονομικο οπα 15900-16100
οικονομικο εκπα 14300-14550
οικονομικο πειραια 15000
οικονομικο πατρας13550-13750
διοικηση αει πατρας 12849-13049
οικονομικο τριπολης 12600
διοικηση αει χιου 11372-11500
οικονομικο κρητης 12950
οικονομικο ιωαννινων 13402-13600
πληροφορικης τριπολης 12100
στατιστικης οπα 13700
στατικης πειραια 14000
Έχει Νομική η Αλεξανδρούπολη;:|
Εμένα για Κομοτηνή μου είπαν:P
:redface:

Με 17.510 , να θεωρώ δεδομένη τη Νομική Κομοτηνής ;
Μία φίλη με 17.500+ τη δήλωσε πάντως
Χρήστο , τι πιστεύεις για τις Νομικές ; Εξακολουθείς να υποστηρίζεις οτι θα εχουμε πτωση ;
Μα είναι fact για πολλούς εκτιμητές ότι θα υπάρξει πτώση στις Νομικές,απλά περιμένουμε να δούμε τι λογής ακριβώς πτώση.:P
Σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα δεν το έχει ο X,Y,Z Chris1993/εκτιμητής βάσεων αλλά ο μαθητής που επιλέγει να εξαρτά τη διάθεσή του από αυτά που διαβάζει στο Internet. Θα πρέπει να είναι σε θέση να κατανοεί πως οι εκτιμώμενες βάσεις δεν είναι οι βάσεις εισαγωγής που ανακοινώνονται τον Αύγουστο. Γι' αυτό, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την αγωνία των παιδιών, θεωρώ λίγο... ανόητες, αν μου επιτρέπετε, τις έντονα συναισθηματικές αντιδράσεις από τις εκτιμήσεις, έχοντας βιώσει την ίδια εμπειρία πέρυσι. Επίσης, θα σας φαινόταν καλύτερα αν νόμιζε ο μαθητής, έχοντας δει μια αυθαίρετη εκτίμηση για τη σχολή του ενδιαφέροντός του, πως μπαίνει σίγουρα εκεί και πέρναγε το "καλύτερο καλοκαίρι της ζωής του " ανέγνοιαστος και ανέμελος και τελικά να μην εισαχθεί για ελάχιστα μόρια ; Δε νομίζω.

Bottom line, οι εκτιμήσεις είναι εκτιμήσεις. Δεν υπάρχει λόγος ούτε να προτρέχουμε, ούτε να θεωρούμε την επιτυχία ή την αποτυχία δεδομένη, πόσo μάλλον να επιτρέπουμε να καθορίσουν τη διάθεσή μας.

:)
Όλη η ουσία σε ένα ποστ,απλά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Παιδιά ο Σκιαθάς έδωσε αυτές τις βάσεις για 3 πεδίο.

https://www.thebest.gr/news/index/viewStory/398655

ποιά η γνώμη σας;:hmm:

Λάθος αριθμός εισακτέων (δηλαδή έπικ φέιλ σε κάτι πολύ απλό). Αν βγάλει σωστά αποτελέσματα θα είναι επειδή έκανε και δεύτερο λάθος στο πόσοι επέλεξαν πιο χαμηλόβαθμη σχολή από ότι μπορούσαν και έτσι τα 2 λάθη του έγιναν ένα σωστό.

Και το αστείο είναι ότι αυτό συμβαίνει πάρα πολύ συχνά σε τέτοιου τύπου εκτιμήσεις, αλλά συνήθως όχι με τόσο γελοία λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα123456

Νεοφερμένος

Η Αννουλα123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λάθος αριθμός εισακτέων (δηλαδή έπικ φέιλ σε κάτι πολύ απλό). Αν βγάλει σωστά αποτελέσματα θα είναι επειδή έκανε και δεύτερο λάθος στο πόσοι επέλεξαν πιο χαμηλόβαθμη σχολή από ότι μπορούσαν και έτσι τα 2 λάθη του έγιναν ένα σωστό.

Και το αστείο είναι ότι αυτό συμβαίνει πάρα πολύ συχνά σε τέτοιου τύπου εκτιμήσεις, αλλά συνήθως όχι με τόσο γελοία λάθη.

Πολύ χαμηλές και αυτές οι βασεις...... Δε καταλαβαίνω γιατί το κάνουν αυτό........
Μάλλον κάνουν ΌΛΟΙ λάθος στον αριθμο των εισακτέων στις Ιατρικές ,ΜΕ ΤΟ ΝΈΟ ΣΎΣΤΗΜΑ.....:hmm: (απο ο.τι ξέρω είναι 912)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι είναι χαμηλές, κάπου εκεί θα είναι. Υποτιμάς ότι πολύ επιλέγουν χαμηλόβαθμες για τους δικούς τους λόγους. Το αγαπημένο μου παράδειγμα από πέρσυ ήταν στο ΜΙΘΕ. Βάση 13195 και κάποιος μπήκε με 19222 χωρίς ούτε ειδικό μάθημα ούτε τίποτα. Πραγματικά μπράβο του/της. Σκέψου πόσες θέσεις που υπολογίζουν σε ιατρικές θα χαθούν σε βιολογικά/οδοντιατρικά/φαρμακευτικά κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TombRaiderLover

Νεοφερμένος

Ο TombRaiderLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Ρε παιδια αυτη η εκτιμηση για την Ιατρικη Αθηνας με τρομαζει... Τι πιστευετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top