[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Παιδιά το θρέντ λέγεται "ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ". Κανείς δεν ξέρει τις βάσεις από εμάς... Προφανώς και ο καθένας λέει την άποψη του. Εγώ πχ έχω πει ένα νούμερο, απλά παρακολουθώντας την περίοδο των πανελληνίων τα τελευταία 5 χρόνια. Ούτε τοις μετρητοίς να παίρνετε αυτά που λέγονται, ούτε τίποτα! Μια κουβέντα γίνεται. Και σε φροντιστήρια να πάτε πάλι το ίδιο θα κάνουν. Εμένα όταν έδινα μου έλεγαν ότι δεν πρόκειται να περάσω φυσικό γιατί σιγά μην πέσει 2χιλιάδες και... Κι όμως έπεσε! Οπότε κουλ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Νομιζω πως οι καλα διαβασμενοι δεν αντιμετωπησαν καποια δυσκολια τοσο στη φυσικη οσο και στη χημεια
Δε ξέρεις τις κλίσεις κάθε μαθητή ομως.Μερικα παιδια μπορει "να μη το'χουν" με τη φυσικη για παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a(po)tyxia

Νεοφερμένος

Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να αναστατώσω , αλλά υπάρχει περίπτωση το Υπουργείο φέτος να μη δώσει στη δημοσιότητα τα στατιστικά των Γενικών Βαθμών Πρόσβασης προκειμένου να αποφευχθεί αυτός ο ιλιγγιώδης πανικός με τις εκτιμήσεις των βάσεων που συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, με τους μαθητές να αγχώνονται όλο το καλοκαίρι μέχρι την ανακοίνωση των βάσεων και τους εκτιμητές - μελετητές - στατιστικούς - μέντιουμ κ.λπ. να τα ακούνε επειδή πέσανε έξω σε κάποιες προβλέψεις τους. Κρατήστε μικρό καλάθι επομένως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
βοηθεια αγχωθηκα με βαθμους εκθεση 15 ,μαθ κατ 15-16,φυσικη 17.5,χημεια 19 πιανω φυσικο;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicknikolaras

Νεοφερμένος

Ο Nicknikolaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γενικα δεν μπορει να κριθει καποιος για το διαβασμα του ακομα και σε ευκολα θεματα καθως ειναι πολλοι εξωγενεις παραγοντες που μπορει να επηρεασουν την αποδοση του,με αποτελεσμα να καταρακωνεται ψυχολογικα το παιδι αυτο...Γιαυτο το λογο θα παρακαλουσα να μη βγαινει και να λεει ο καθενας ηταν ευκολα τα θεματα και ο καλα διαβασμενος <<επρεπε>> να γραψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

semi

Νεοφερμένος

Η semi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Παιδια εγω προσωπικα εχω μπερδευτει πολυ οσον αναφορα τις βασεις .Απο τη στιγμη που περιπου 1200 ατομα εγραψαν πανω απο 19 βιολογια και οι θεσεις ειναι περιπου 1100 για ιατρικες σημαινει οτι καποιος με 19 βιολογια θα μεινει απεξω .δηλαδη η εκθεση θα κρινει την εισαγωγη του..τι να πω δεν ξερω
δεν νομίζω ότι και οι 1200 θέλουν ιατρική! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Βλεπωντας τα στατιστικα στα μαθηματα του προσανατολισμου και οικονομιας εχω να κανω την εξης εκτιμηση:Απο τα στατιστικα φαινεται οτι οι επιδοσεις των μαθηματικων κατευθυνσης δεν ηταν καλες και αυτο δειχνει πτωτικη βαση γενικα.Αλλα στο αοθ απο οτι φαινεται υπαρχουν αριστουχοι .Αυτο ισως συγκρατησει λιγο τις βασεις δλδ εκει που θα επεφταν για παραδειγμα 900 μορια να πεσουν 600 μορια.
[0-5] 8909 ατομα δλδ το 42.49% κυμαινεται στο διαστημα αυτο
[5-10] 7422 ατομα δλδ το 35.4%
[10 -11] 1122 ατομα δλδ το5.35%
[11-12] 867 ατομα δλδ το 4.14%
[12-13] 681 ατομα δλδ το 3.25%
[13-14] 536 ατομα δλδ το 2.56%
[14-15] 423ατομα δλδ το 2.02%
[15-16] 390 ατομα δλδ το 1.86%
[16-17] 249ατομα δλδ το 1.19%
[17-18] 189ατομα δλδ το 0.9%
[18-19] 117 ατομα δλδ το 0.56%
[19-20] 61 ατομα δλδ το 0.29%
Αυτα τα δεδομενα για τα μαθηματικα κατευθυνσης στο οικονομιας και πληροφορικης δινουν πτωτικη βαση.Αλλα δεν εχω κανει εκτιμηση ακομα αν συκρατημενη πτωση δλδ απο [0-500] ή απο [500-1000).ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΤΩΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΕΔΙΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Διαβάζοντας τα στατιστικά , που πιστεύετε να φτάσει η Νομική ΕΚΠΑ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Βλέπω πτώση 200 μόρια περίπου στις νομικές και 500-700 στις σχολές τις θεωρητικής που πέρσυ είχαν 13000-13500 μόρια. Στην ιατρική Αθήνας άνοδος 200-250 μόρια. Είναι αρκετά κουραστικό να κάτσω να υπολογίσω και άλλα, ίσως αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Βλέπω πτώση 200 μόρια περίπου στις νομικές και 500-700 στις σχολές τις θεωρητικής που πέρσυ είχαν 13000-13500 μόρια. Στις ιατρικές άνοδος 150-200 μόρια. Είναι αρκετά κουραστικό να κάτσω να υπολογίσω και άλλα, ίσως αργότερα.
Η πτώση από που προκύπτει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Στα 13000 περίπου γράψαν 1,25 μονάδες πάνω στα λατινικά, 1 μονάδα κάτω στην ιστορία και περίπου στα ίδια στα άλλα 2, άρα παραμένει πτώση λόγω των προφορικών και την απώλεια των εύκολων μαθημάτων.

Στη νομική γράψαν 1 μονάδα πάνω στα αρχαία και μικρές αυξομειώσεις στα άλλα οπότε αντί να πέσουν 400, θα πέσουν 200.

Προφανώς είναι εκτιμήσεις έτσι; Μη τα παίρνετε και σαν δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marietaki22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
3ο πεδιο μαθηματικα πως ειδατε τα στατιστικα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ian vas

Νεοφερμένος

Ο ian vas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
στην θετικη οπως βγαινει απο τα στατιστικα 1715 παιδια εχουν γραψει πανω απο 17 στις 29000 ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Τελικα θα εχουμε κλιμακωση? Θα τη δημοσιευσουν αυριο? Γνωριζει κανεις επι του θεματος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeYnwa!

Νεοφερμένος

Ο GeorgeYnwa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
παιδια θυμαμαι αλλες χρονιες καποιοι υποψηφιοι μαθαιναν τα μορια τους μια μερα νωριτερα...γινεται και φετος κατι τετοιο?οχι οτι με ενδιαφερει καθως το θερωρω ανωφελο αλλα κουβεντα να γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Παιδιά το θρέντ λέγεται "ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ". Κανείς δεν ξέρει τις βάσεις από εμάς... Προφανώς και ο καθένας λέει την άποψη του. Εγώ πχ έχω πει ένα νούμερο, απλά παρακολουθώντας την περίοδο των πανελληνίων τα τελευταία 5 χρόνια. Ούτε τοις μετρητοίς να παίρνετε αυτά που λέγονται, ούτε τίποτα! Μια κουβέντα γίνεται. Και σε φροντιστήρια να πάτε πάλι το ίδιο θα κάνουν. Εμένα όταν έδινα μου έλεγαν ότι δεν πρόκειται να περάσω φυσικό γιατί σιγά μην πέσει 2χιλιάδες και... Κι όμως έπεσε! Οπότε κουλ! :)

Καλά ποσο κωλοφαρδη ρε ,έπρεπε να πας να παίξεις τζοκερ Την ημέρα ανακοίνωσης των βάσεων χαχα:D.


Εντωμεταξύ η βλακεία ειναι οτι αν τελικά ανέβουν πολυ οι βάσεις στο τρίτο πεδίο ,θα βγουν κερδισμένοι οι δημοσιογράφοι που τοσο καιρο κάνανε προβλέψεις στη τύχη , καλα αυτο δε συμαινει οτι θα σταματήσω να τους κράζω βέβαια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Τελικα θα εχουμε κλιμακωση? Θα τη δημοσιευσουν αυριο? Γνωριζει κανεις επι του θεματος?

Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται δύσκολο να δημοσιεύσουν κάτι άλλο. Γιατί όμως την θεωρείς τόσο σημαντική; Αφού ήδη υπάρχουν οι βαθμοί ανά μάθημα και φέτος και πέρσυ, απλώς θα χρειαστείς μεθοδολογία που εκμεταλλεύεται αυτούς (που εμένα μου φαίνεται και πιο αξιόπιστη σε κάποιες περιπτώσεις αφού σου δίνει την δυνατότητα διαχωρισμού όσων στοχεύουν πολυτεχνικές και όσων στοχεύουν ιατρικές). Το πρόβλημα είναι ότι εκτός από όλα τα άλλα που ήθελε πέρσυ, φέτος πρέπει να συμπεριλάβεις στη μελέτη σου και την αλλαγή του συστήματος και το 4% των παλιών και την μεγάλη μετακίνηση από την τεχνολογική στην θετική. Χαρά στο κουράγιο όσων έχουν τόση υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
παιδια θυμαμαι αλλες χρονιες καποιοι υποψηφιοι μαθαιναν τα μορια τους μια μερα νωριτερα...γινεται και φετος κατι τετοιο?οχι οτι με ενδιαφερει καθως το θερωρω ανωφελο αλλα κουβεντα να γινεται

Ξερω ενα παιδι που τα ξερει εδω και 2 μερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
παιδια θυμαμαι αλλες χρονιες καποιοι υποψηφιοι μαθαιναν τα μορια τους μια μερα νωριτερα...γινεται και φετος κατι τετοιο?οχι οτι με ενδιαφερει καθως το θερωρω ανωφελο αλλα κουβεντα να γινεται

Ναι ήταν μάλλον απο αυτούς που μάθανε και τα θέματα πριν τις ξεράσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top