[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Εννοείται ότι το υπολογίζω, το λέω εξάλλου, απλά στην Ιατρική δεν παρατηρείται έντονα αυτό το φαινόμενο, σε σχέση με το Μαθηματικό πχ. Μην ξεχνάς ότι το 2013 δεν είχαμε ελεύθερες μετεγγραφές αλλά ειδικές κατηγορίες που τις αναφέρω στην ανάλυσή μου, που σωρρευτικά ήταν 169 θέσεις, κάτι που ανεβάζει τις βάσεις αλλά ισοσταθμίζεται κάπως από την σωρρευτική αύξηση των εισακτέων. Κατάλαβες?
Σου επισημαίνω σε αυτό το σημείο ότι αν πχ. η Ιατρική ΔΠΘ βάσει επιδόσεων ανεβαίνει 100 μόρια, αν πω ότι λόγω οικονομικής κρίσης ανεβαίνει μόνο 50 μόρια αυτό σημαίνει ότι 20-25 άτομα από τους 110 δηλαδή 1 στους 5 δεν δήλωσαν ΔΠΘ λόγω αυτού του παράγοντα! Οπότε, η εκτίμησή μου στα 18.100 (+-50) είναι fair enough!

Καμια προβλεψη για παιδαγωγικα ροδο καθ νηπιαγωγων κρητη ροδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t.m.n.x

Νεοφερμένος

Η t.m.n.x αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
https://www.esos.gr/sites/default/fi..._panelladikon-geniki_ektimisi_vaseon_2015.pdf

Παιδιά,εσείς συμφωνείτε με τη συγκεκριμένη εκτίμηση;
Δε σας φαίνεται πολύ λίγη η πτώση των σχολών για το πρώτο πεδίο ,δεδομένου της φετινής βαθμολογίας και των εισακτέων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panosz3

Νεοφερμένος

Ο Panosz3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ιατρικη κρητης με 18252; αν οχι για αλεξ/πολη; συμφωνα με τις εκτιμησεις, η ταση για στατιστικο λαθος ειναι προς τα πανω η προς τα κατω απο τις εκτιμησεις των κουτρουμπελη, στρατηγακη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ο τυπάς απλά δεν ξέρει από εκτιμήσεις. Όλα λάθος!
Παιδιά το στατιστικό λάθος είναι το περιθώριο σφάλματος πάνω και κάτω από την παρατήρηση της εκτιμώμενης βάσης. Τι εννοείται αν είναι η τάση προς τα πάνω η προς τα κάτω;

Επίσης, οι εκτιμήσεις είναι εκτιμήσεις....σε 40 μέρες έρχονται τα αποτελέσματα....χαρείτε το καλοκαίρι αυτό!!!!
Και πιστέψτε με κατά πάσα πιθανότητα θα χαμογελάσετε τον Αύγουστο.
Ότι και να γίνει βέβαια πρέπει να χαμογελάσετε γιατί ακόμα και μια αποτυχία είναι ένα βήμα προς την επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Αν δεις παραπάνω έχω παραθέσει μια ενδελεχή ανάλυση σχετικά με τις βάσεις των νομικών σχολών.
Στατιστικό ΣΦΑΛΜΑ είναι ουσιαστικά ένα περιθώριο δεξιά και αριστερά από τη παρατήρηση ως εκτιμώμενη βάση ώστε να λάβουμε υπόψη τους αδιευκρίνιστους παράγοντες που δεν μπορούμε να ποσοτικοποιήσουμε-προβλέψουμε με ακρίβεια.

Εγω ας πούμε δίνω:

Νομική ΕΚΠΑ 18.225 (+-75)
Νομική ΑΠΘ 18.075 (+-75)
Νομική Κομοτηνής 17.500 (+-100)

Συνήθως δίνουμε ένα στατιστικό σφάλμα ύψους περίπου 0,5% (εξ'ου και τα +-75/100 μόρια)
Κάποιοι λένε ότι η Νομική ΑΠΘ θα φτάσει τα 17.700 .... Καμία σχέση ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Κάποιοι λένε ότι η Νομική ΑΠΘ θα φτάσει τα 17.700 .... Καμία σχέση ;
μπααα...υπερβολικο μου φαινεται...αν φτασει τοσο η νομικη κομοτηνης καλα θα είναι. Η νομικη Αθήνας μετα ποσο θα παει; 18.000; αριστουχοι πανω απο 18.000 υπαρχουν,απλα φυσικα ειναι λιγοτεροι συγκριτικα με αλλες χρονιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

valia_dad

Νεοφερμένος

Η valia_dad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Chris καμια προβλεψη για ψυχολογια; μονο σε φαινεται οτι 17.500 που λενε και οι 2 εκτιμητες για ΑΠΘ παρεαειναι χαμηλο;

ΕΧει κανεις λινκ για εκτιμησεις του Φιλιππίδη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penitina

Νεοφερμένος

Η penitina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
https://www.esos.gr/sites/default/fi..._panelladikon-geniki_ektimisi_vaseon_2015.pdf

Παιδιά,εσείς συμφωνείτε με τη συγκεκριμένη εκτίμηση;
Δε σας φαίνεται πολύ λίγη η πτώση των σχολών για το πρώτο πεδίο ,δεδομένου της φετινής βαθμολογίας και των εισακτέων;

To ίδιο και για το τρίτο πεδίο .πτώση μόνο 350 μόρια.Ετσι ούτε φαρμακευτική δεν περνάω


Αυτές οι εκτιμήσεις είναι μάλλον του Στρατηγάκη

Εννοείται ότι το υπολογίζω, το λέω εξάλλου, απλά στην Ιατρική δεν παρατηρείται έντονα αυτό το φαινόμενο, σε σχέση με το Μαθηματικό πχ. Μην ξεχνάς ότι το 2013 δεν είχαμε ελεύθερες μετεγγραφές αλλά ειδικές κατηγορίες που τις αναφέρω στην ανάλυσή μου, που σωρρευτικά ήταν 169 θέσεις, κάτι που ανεβάζει τις βάσεις αλλά ισοσταθμίζεται κάπως από την σωρρευτική αύξηση των εισακτέων. Κατάλαβες?
Σου επισημαίνω σε αυτό το σημείο ότι αν πχ. η Ιατρική ΔΠΘ βάσει επιδόσεων ανεβαίνει 100 μόρια, αν πω ότι λόγω οικονομικής κρίσης ανεβαίνει μόνο 50 μόρια αυτό σημαίνει ότι 20-25 άτομα από τους 110 δηλαδή 1 στους 5 δεν δήλωσαν ΔΠΘ λόγω αυτού του παράγοντα! Οπότε, η εκτίμησή μου στα 18.100 (+-50) είναι fair enough!

Αμάν ,καλέ Chris περίμενα τόσο καιρό τις προβλέψεις σου και τώρα και συ πάνω στο όριο με βγάζεις.Ας είναι πάντως σέυχαριστώ πολύ για την προσπάθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.

Απο ποιο ειναι οι εκτιμησεις αυτες?
Τοσο καιρο λεγανε οτι λογω μεταγγραφων τα περιφερειακα θα πεσουν εδω ειδα 2 σχολες στη Σαμο τις εχουν σε ανοδο. Μονο εμενα μου φαινεται κουλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Απο ποιο ειναι οι εκτιμησεις αυτες?
Τοσο καιρο λεγανε οτι λογω μεταγγραφων τα περιφερειακα θα πεσουν εδω ειδα 2 σχολες στη Σαμο τις εχουν σε ανοδο. Μονο εμενα μου φαινεται κουλο?

και εγώ άλλα περίμενα....αλλά μη χάνουμε τις ελπίδες μας...ελπίζω φέτος οι εκτιμητές να έπεσαν έξω.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
και εγώ άλλα περίμενα....αλλά μη χάνουμε τις ελπίδες μας...ελπίζω φέτος οι εκτιμητές να έπεσαν έξω.... :)

Το παιδαγωγικο στη ροδο το δειχνει παντως -700 αρα υποθετω και το νηπιαγωγων. Αλλα πραγματικα αυτο με την σαμο δεν το καταλαβαινω. Ναι μειωθηκαν οι εισακτεοι αλλα στη σχολη εκει δέχονται φέτος τα ιδια ατομα με περσι (-2). Και απο οτι ειχα διαβασει την χρησιμοποιησαν απειρα για βαση με σκοπο την μεταγγραφη και το 2013 ειχε βασει 9.811.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Απο ποιο ειναι οι εκτιμησεις αυτες?
Τοσο καιρο λεγανε οτι λογω μεταγγραφων τα περιφερειακα θα πεσουν εδω ειδα 2 σχολες στη Σαμο τις εχουν σε ανοδο. Μονο εμενα μου φαινεται κουλο?
Στρατηγακης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδιά, εσείς διαμορφώνεται τις βάσεις...όχι οι εκτιμητές!!
Πάντως, μπορώ να διακρίνω ότι έχει γίνει σοβαρότερη δουλειά από άλλες χρονιές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asura97

Νεοφερμένος

Ο Asura97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Ο Στρατηγάκης προβλέπει ΗΜΜΥ ΕΜΠ 18.770. Πόσο πιθανό το θεωρείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panosz3

Νεοφερμένος

Ο Panosz3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
γνωριζουμε βρε ξεφτερι τι ειναι το στατιστικο λαθος, απλα δεν εκφραστηκα σωστα. ΣΤΟ στατιστικο λαθος λοιπον (που ο κουτρουμπελης δινει +- 0.5%) ρωταω αν η ταση ειναι προς τα πανω η προς τα κατω. Αν στο φασμα μοριων που δινει δηλ ειναι περισσοτερο πιθανο η βαση να ειναι χαμηλοτερη και οχι υψηλοτερη. ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ο Στρατηγάκης προβλέπει ΗΜΜΥ ΕΜΠ 18.770. Πόσο πιθανό το θεωρείτε;

Και κουτρουμπελης στα 18510.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
γνωριζουμε βρε ξεφτερι τι ειναι το στατιστικο λαθος, απλα δεν εκφραστηκα σωστα. ΣΤΟ στατιστικο λαθος λοιπον (που ο κουτρουμπελης δινει +- 0.5%) ρωταω αν η ταση ειναι προς τα πανω η προς τα κατω. Αν στο φασμα μοριων που δινει δηλ ειναι περισσοτερο πιθανο η βαση να ειναι χαμηλοτερη και οχι υψηλοτερη. ελεος

Αγαπητέ μου Πάνο,

Για να είμαι πιο κατανοητός θα σου πω κάτι το εξής απλό.
Άν έκανα μια εκτίμηση πχ. 18500 (+-100) και η τάση ήταν προς τα πάνω τότε εγώ θα έπρεπε να αναπροσαρμόσω την εκτίμηση προς τα πάνω ώστε να ικανοποιεί αυτήν την τάση.
Το στατιστικό λάθος είναι κάτι πολύ ουδέτερο και προφυλάσσει τους εκτιμητές από ενδεχόμενους απροσδιόριστους ποσοτικά παράγοντες που επρόκειτο να επηρεάσουν τις βάσεις (όπως πχ. μια μεγαλούτσικη πτώση ζήτησης ενός τμήματος).
Η τάση είναι προς την εκτιμώμενη βάση και δίνεται ένα περιθώριο.

Κατάλαβες?

Απο εκεί και πέρα αν σχεδόν όλες οι εκτιμήσεις της Ιατρικής πχ είναι πιο κάτω από τις πραγματικές βάσεις, δε σημαίνει ότι το στατιστικό λάθος είχε τάση προς τα πάνω, αλλά ότι δεν δώθηκαν σωστά κέντρα παρατηρήσεων-εκτιμήσεων. Εξάλλου όπως βλέπεις, δεν υπάρχουν στη διαθεσή των εκτιμητών όλα τα στοιχεία που είναι απαραίτητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μια παρένθεση:
(Παιδιά, μην αναλώνεσθε στο κυνήγι των προβλέψεων των βάσεων. Άλλες μπορεί να πέσουν μέσα, άλλες όχι. Όλοι όσοι τις κάνουν, είτε φιλικά όπως ο Χρήστος είτε για διαφήμισή τους όπως άλλοι, προσπαθούν να είναι σωστές. Όμως, υπάρχουν και στοιχεία τα οποία τα υποθέτουν. Δεν έχει νόημα να αναζητάτε παντού "προφήτες" με αποτέλεσμα να αγχώνεστε και να χαλάτε το καλοκαίρι σας. Στο κάτω - κάτω, ότι μπορούσατε να κάνετε το κάνατε, οπότε ότι είναι να γίνει θα γίνει. Ηρεμήστε λοιπόν, διώξτε όσο μπορείτε τις προβλέψεις από το μυαλό σας και απολαύστε τις διακοπές σας και τη θάλασσα.)
Κλείνει η παρένθεση - παρακαλώ συνεχίστε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EMR

Νεοφερμένος

Ο EMR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

Aπ' ότι έχω διαβάσει, αναμένεται οι βάσεις για τις περισσότερες σχολές του ΕΜΠ να σημειώσουν πτώση από 500 έως και 800 μόρια. Φυσικά, η πτώση σε πολυτεχνικά τμήματα της επαρχίας θα είναι μεγαλύτερη καθώς φέτος οι μετεγγραφές είναι πολύ περιορισμένες σε σχέση με πέρυσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top