[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Γιατί άκουσα από πολλούς ότι το εκτύπωσαν.....λογικά σε περίπτωση που γίνει κάτι.....πφφ ησύχασα τώρα....αα και κάτι άλλο....στα στοιχεία πειράζει που έβαλα μόνο τηλέφωνο και όχι διεύθυνση?? :hmm:
Δε νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα. Λογικά το χρειάζονται ως στοιχείο επικοινωνίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
τι ειναι αυτο το στατιστικο λαθος? δηλ. ποια μπορει να ειναι τελικα η βαση της νομικης?

Αν δεις παραπάνω έχω παραθέσει μια ενδελεχή ανάλυση σχετικά με τις βάσεις των νομικών σχολών.
Στατιστικό ΣΦΑΛΜΑ είναι ουσιαστικά ένα περιθώριο δεξιά και αριστερά από τη παρατήρηση ως εκτιμώμενη βάση ώστε να λάβουμε υπόψη τους αδιευκρίνιστους παράγοντες που δεν μπορούμε να ποσοτικοποιήσουμε-προβλέψουμε με ακρίβεια.

Εγω ας πούμε δίνω:

Νομική ΕΚΠΑ 18.225 (+-75)
Νομική ΑΠΘ 18.075 (+-75)
Νομική Κομοτηνής 17.500 (+-100)

Συνήθως δίνουμε ένα στατιστικό σφάλμα ύψους περίπου 0,5% (εξ'ου και τα +-75/100 μόρια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα. Λογικά το χρειάζονται ως στοιχείο επικοινωνίας

ουφφ παλι καλα....ειδα ην εκπομπη στο σκαι που ειχε παει ο στρατηγακης και ελεγε τις εκτιμησεις του με τοση σιγουρια.... δεν ξερω ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
ουφφ παλι καλα....ειδα ην εκπομπη στο σκαι που ειχε παει ο στρατηγακης και ελεγε τις εκτιμησεις του με τοση σιγουρια.... δεν ξερω ομως
Απο την ώρα που άκουσα για αυτο το στατιστικό λάθος εχω χάσει τις ελπίδες μου για νομική :(
Ευτυχώς που σχολίασε και ο κρις και κατάλαβα περίπου τι ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Strawberryblond είσαι μέσα να το ξέρεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Αν δεις παραπάνω έχω παραθέσει μια ενδελεχή ανάλυση σχετικά με τις βάσεις των νομικών σχολών.
Στατιστικό ΣΦΑΛΜΑ είναι ουσιαστικά ένα περιθώριο δεξιά και αριστερά από τη παρατήρηση ως εκτιμώμενη βάση ώστε να λάβουμε υπόψη τους αδιευκρίνιστους παράγοντες που δεν μπορούμε να ποσοτικοποιήσουμε-προβλέψουμε με ακρίβεια.

Εγω ας πούμε δίνω:

Νομική ΕΚΠΑ 18.225 (+-75)
Νομική ΑΠΘ 18.075 (+-75)
Νομική Κομοτηνής 17.500 (+-100)

Συνήθως δίνουμε ένα στατιστικό σφάλμα ύψους περίπου 0,5% (εξ'ου και τα +-75/100 μόρια)
Ευχαριστω πολυ κρις. Στη βάση νομικής του κουτρουμπελη (17.688) πως το βλεπεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Απο την ώρα που άκουσα για αυτο το στατιστικό λάθος εχω χάσει τις ελπίδες μου για νομική :(
Ευτυχώς που σχολίασε και ο κρις και κατάλαβα περίπου τι ειναι

Μη χανεις τις ελπιδες σου....ειδα του σταρτηγακη τις περσινες και σε μερικες ειχε πεσε ιεξω...π.χ δημοτικης εκπαιδευσης ροδο 12 κατι και ειπε και πηγε 13.200 νηπιαγωγων ειπε 11.400 και πηγε 12.165
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Αν δεις παραπάνω έχω παραθέσει μια ενδελεχή ανάλυση σχετικά με τις βάσεις των νομικών σχολών.
Στατιστικό ΣΦΑΛΜΑ είναι ουσιαστικά ένα περιθώριο δεξιά και αριστερά από τη παρατήρηση ως εκτιμώμενη βάση ώστε να λάβουμε υπόψη τους αδιευκρίνιστους παράγοντες που δεν μπορούμε να ποσοτικοποιήσουμε-προβλέψουμε με ακρίβεια.

Εγω ας πούμε δίνω:

Νομική ΕΚΠΑ 18.225 (+-75)
Νομική ΑΠΘ 18.075 (+-75)
Νομική Κομοτηνής 17.500 (+-100)

Συνήθως δίνουμε ένα στατιστικό σφάλμα ύψους περίπου 0,5% (εξ'ου και τα +-75/100 μόρια)
Ευχαριστω πολυ κρις. Στη βάση νομικής του κουτρουμπελη (17.688 ) πως το βλεπεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ κρις. Στη βάση νομικής του κουτρουμπελη (17.688) πως το βλεπεις;

Κοίτα, απλά εγώ έχω δώσει μεγαλύτερη μείωση επειδή κόπηκαν οι μετεγγραφές και πολλά παιδιά θα απομακρυνθούν από τις περιφερειακές σχολές.

Αν πάμε με τον "νόμο" τότε απλά θα πέσουν λίγο περισσότερο από τα κεντρικά τμήματα και η βάση θα είναι κάπου στα 17.650.
Αν γίνει αυτό που λέω τότε θα περιμένουμε πτώση που η βάση θα προσεγγίσει το 17,5!

Αλλά τα 18,500 που δίνουν για τη Νομική Αθηνών ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis83

Νεοφερμένος

Ο antonis83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ρε παιδια αν μπορει καποιος ας δωσει τα φωτα του... για μμε παντειο ποσο πιστευετε να παει?? Επισης για κοινωνιολογια και πολιτικη επιστημη και ιστορια τι λετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εκτιμήσεις Ιατρικών Σχολών

Στην κλίμακα των αριστούχων που μας απασχολούν για τις Ιατρικές σε σχέση με το 2013 βλέπουμε μια ελαφριά αύξηση στους 19-20 κατά 7 άτομα και μια μείωση στους 18-19 κατά 30 άτομα.
Άρα, παρατηρούμε ότι την διαφορά θα την κάνει η επίδοση στα μαθήματα βαρύτητας, διότι στα ΓΒΠ οι διαφορές είναι ελάχιστες.
Βιολογία Κατεύθυνσης= -2,59%
Χημεία Κατεύθυνσης= +12,67%

Μέση αύξηση= 13%*(-2,59%) + 7%*(12,67%) = -0,33 + 0,887 = + 0,557 άρα αν υπολογίσουμε και την μείωση στο ΓΒΠ έχουμε μια μέση αύξηση 0,54%

Ιατρική Αθηνών 162 θέσεις (+9 από 2013)

Έχουμε +9θέσεις από το 2013, την Ιατρική Αθηνών την αφορούν συνήθως οι 19-20 σε ΓΒΠ οπότε ισοσταθμίζεται η αύξηση των θέσεων με την μικρή αύξηση υποψηφίων. Άρα, ceteris paribus εκτιμούμε μια αύξηση 0,557%*18.916= 105 μόρια

Εκτιμώμενη βάση 2015 Ιατρικής Αθηνών = 19.025 (19.000-19.050)

Ιατρική Θεσσαλονίκης 171 θέσεις (+0 από 2013)

Το 2013 είχαμε ειδικές κατηγορίες. Την Ιατρική Θεσσαλονίκης την επηρέαζαν οι θέσεις ειδικών κατηγοριών της Ιατρικής Αθηνών, που περίπου 25 άτομα έμπαιναν στην Ιατρική Θεσσαλονίκης αλλά έμπαιναν Ιατρική Αθηνών. Αυτό βέβαια ισοσταθμίζεται λίγο από τη μείωση αριστούχων 18-19 κατά 30. Καθώς πρέπει να επισημανθεί ότι επηρεάζει και την Ιατρική Πάτρας γιατί Αθηναίοι δήλωναν ως δεύτερη επιλογή Πάτρα και όχι Θεσσαλονίκη. Άρα ισοσταθμίζεται πλήρως.

Εκτιμάται ότι θα ακολουθηθεί αύξηση 0,54%, που αντιστοιχεί σε 101 μόρια.

Εκτιμώμενη βάση Ιατρικής Θεσσαλονίκης 18.800 (18.775-18.825)

Όσο όμως προχωράμε προς τα κάτω, έχουμε αυξανόμενες θέσεις που είχαμε από τις ειδικές κατηγορίες που ισοσταθμίζονται στο μεγαλύτερο βαθμό τους με την συνολική αύξηση των προσφερόμενων θέσεων Ιατρικής. Αν συνυπολογίσουμε την απομάκρυνση των φοιτητών από την επαρχία, που βέβαια στην Ιατρική είναι χαμηλή αυτή η απομάκρυνση και ότι τις χαμηλές Ιατρικές τις επηρεάζει και η κλίμακα ΓΒΠ 17-18 όπου εκεί έχουμε 104 παραπάνω υποψηφίους άρα περίπου +20 που αφορούν την Ιατρική, εκτιμώ ότι οι Ιατρικές σχολές όσο προχωράμε προς τα κάτω θα μειώνεται η αύξηση σε σχέση με το 2013 και μάλλον κλείνει η Ιατρική ΔΠΘ σε επίπεδα πάνω από 18.000 και θα κυμανθεί περί των 18.100 (+-50)

Σε γενικά επίπεδα όλες οι Ιατρικές ανεβαίνουν σε σχέση με το 2013 100 μόρια περίπου και ανάλογα με την ζήτηση μπορεί να γίνει είτε 50 είτε 150!

Όλες οι σχολές πέφτουν σε σχέση με το 2014 εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων σε επίπεδα 2013 (το σχόλιο αυτό αφορά και της τεχνολογικής) και λίγο υψηλότερα (100-300 μόρια) ανάλογα τη ζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
Εκτιμήσεις Ιατρικών Σχολών

Στην κλίμακα των αριστούχων που μας απασχολούν για τις Ιατρικές σε σχέση με το 2013 βλέπουμε μια ελαφριά αύξηση στους 19-20 κατά 7 άτομα και μια μείωση στους 18-19 κατά 30 άτομα.
Άρα, παρατηρούμε ότι την διαφορά θα την κάνει η επίδοση στα μαθήματα βαρύτητας, διότι στα ΓΒΠ οι διαφορές είναι ελάχιστες.
Βιολογία Κατεύθυνσης= -2,59%
Χημεία Κατεύθυνσης= +12,67%

Μέση αύξηση= 13%*(-2,59%) + 7%*(12,67%) = -0,33 + 0,887 = + 0,557 άρα αν υπολογίσουμε και την μείωση στο ΓΒΠ έχουμε μια μέση αύξηση 0,54%

Ιατρική Αθηνών 162 θέσεις (+9 από 2013)

Έχουμε +9θέσεις από το 2013, την Ιατρική Αθηνών την αφορούν συνήθως οι 19-20 σε ΓΒΠ οπότε ισοσταθμίζεται η αύξηση των θέσεων με την μικρή αύξηση υποψηφίων. Άρα, ceteris paribus εκτιμούμε μια αύξηση 0,557%*18.916= 105 μόρια

Εκτιμώμενη βάση 2015 Ιατρικής Αθηνών = 19.025 (19.000-19.050)

Ιατρική Θεσσαλονίκης 171 θέσεις (+0 από 2013)

Το 2013 είχαμε ειδικές κατηγορίες. Την Ιατρική Θεσσαλονίκης την επηρέαζαν οι θέσεις ειδικών κατηγοριών της Ιατρικής Αθηνών, που περίπου 25 άτομα έμπαιναν στην Ιατρική Θεσσαλονίκης αλλά έμπαιναν Ιατρική Αθηνών. Αυτό βέβαια ισοσταθμίζεται λίγο από τη μείωση αριστούχων 18-19 κατά 30. Καθώς πρέπει να επισημανθεί ότι επηρεάζει και την Ιατρική Πάτρας γιατί Αθηναίοι δήλωναν ως δεύτερη επιλογή Πάτρα και όχι Θεσσαλονίκη. Άρα ισοσταθμίζεται πλήρως.

Εκτιμάται ότι θα ακολουθηθεί αύξηση 0,54%, που αντιστοιχεί σε 101 μόρια.

Εκτιμώμενη βάση Ιατρικής Θεσσαλονίκης 18.800 (18.775-18.825)

Όσο όμως προχωράμε προς τα κάτω, έχουμε αυξανόμενες θέσεις που είχαμε από τις ειδικές κατηγορίες που ισοσταθμίζονται στο μεγαλύτερο βαθμό τους με την συνολική αύξηση των προσφερόμενων θέσεων Ιατρικής. Αν συνυπολογίσουμε την απομάκρυνση των φοιτητών από την επαρχία, που βέβαια στην Ιατρική είναι χαμηλή αυτή η απομάκρυνση και ότι τις χαμηλές Ιατρικές τις επηρεάζει και η κλίμακα ΓΒΠ 17-18 όπου εκεί έχουμε 104 παραπάνω υποψηφίους άρα περίπου +20 που αφορούν την Ιατρική, εκτιμώ ότι οι Ιατρικές σχολές όσο προχωράμε προς τα κάτω θα μειώνεται η αύξηση σε σχέση με το 2013 και μάλλον κλείνει η Ιατρική ΔΠΘ σε επίπεδα πάνω από 18.000 και θα κυμανθεί περί των 18.100 (+-50)

Σε γενικά επίπεδα όλες οι Ιατρικές ανεβαίνουν σε σχέση με το 2013 100 μόρια περίπου και ανάλογα με την ζήτηση μπορεί να γίνει είτε 50 είτε 150!

Όλες οι σχολές πέφτουν σε σχέση με το 2014 εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων σε επίπεδα 2013 (το σχόλιο αυτό αφορά και της τεχνολογικής) και λίγο υψηλότερα (100-300 μόρια) ανάλογα τη ζήτηση.

εγω χρησταρα διαφωνω μαζι σου.θεωρω οτι η ανοδος σε σχεση με το 2013 θα ειναι ακομα μεγαλυτερη απο 100 μορια ισως με 18400 να μην μπαινεις ιατρικη.15% πανω στη χημεια ειναι μεγαλη διαφορα.μην λεμε οτι θελουμε:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
εγω χρησταρα διαφωνω μαζι σου.θεωρω οτι η ανοδος σε σχεση με το 2013 θα ειναι ακομα μεγαλυτερη απο 100 μορια ισως με 18400 να μην μπαινεις ιατρικη.15% πανω στη χημεια ειναι μεγαλη διαφορα.μην λεμε οτι θελουμε:clapup:

Η Χημεία σαν μάθημα όμως μετράει όμως 7% πέραν του 80% (ΓΒΠ) οπότε δεν προκαλεί πολύ μεγάλη άνοδο.
Πως φαίνεται όταν κάποιος είναι άσχετος. :whistle:
Αλλά κάθε άποψη εννοείται ότι είναι σεβαστή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
Η Χημεία σαν μάθημα όμως μετράει όμως 7% πέραν του 80% (ΓΒΠ) οπότε δεν προκαλεί πολύ μεγάλη άνοδο.
Πως φαίνεται όταν κάποιος είναι άσχετος. :whistle:
Αλλά κάθε άποψη εννοείται ότι είναι σεβαστή!

ενταξει αποψη σου φιλε μου αλλα εγω ειμαι στο κουρμπετι των προβλεψεων βασεων απο το 2007 και εντευθεν οποτε εχω γνωση καλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ενταξει αποψη σου φιλε μου αλλα εγω ειμαι στο κουρμπετι των προβλεψεων βασεων απο το 2007 και εντευθεν οποτε εχω γνωση καλη.
Μη δίνεις σημασία στους λίγους ανόητους που τολμούν να σε αμφισβητούν. Να ξέρεις ότι εμείς εσένα εμπιστευόμαστε. Αυτά που εσύ προβλέπεις είναι τα σωστά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikgal

Νεοφερμένος

Ο nikgal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Στις εκτιμησεις σου ομως αυτες δεν υπολογιζεις τον παραγοντα οικονομικη κριση και μειωμενες μεττεγγραφες, ετσι; Γιατι πχ εγω που θελω ιατρικη δεν δηλωσα αλεξ/πολη αλλα μονο ηρακλειο για αυτους τους λογους. Αν εδινα ομως το 13 θα δηλωνα σιγουρα και αλεξ/πολη. Φανταζομαι θα ειναι και αλλοι πολλοι σαν και εμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Στις εκτιμησεις σου ομως αυτες δεν υπολογιζεις τον παραγοντα οικονομικη κριση και μειωμενες μεττεγγραφες, ετσι; Γιατι πχ εγω που θελω ιατρικη δεν δηλωσα αλεξ/πολη αλλα μονο ηρακλειο για αυτους τους λογους. Αν εδινα ομως το 13 θα δηλωνα σιγουρα και αλεξ/πολη. Φανταζομαι θα ειναι και αλλοι πολλοι σαν και εμενα...

Εννοείται ότι το υπολογίζω, το λέω εξάλλου, απλά στην Ιατρική δεν παρατηρείται έντονα αυτό το φαινόμενο, σε σχέση με το Μαθηματικό πχ. Μην ξεχνάς ότι το 2013 δεν είχαμε ελεύθερες μετεγγραφές αλλά ειδικές κατηγορίες που τις αναφέρω στην ανάλυσή μου, που σωρρευτικά ήταν 169 θέσεις, κάτι που ανεβάζει τις βάσεις αλλά ισοσταθμίζεται κάπως από την σωρρευτική αύξηση των εισακτέων. Κατάλαβες?
Σου επισημαίνω σε αυτό το σημείο ότι αν πχ. η Ιατρική ΔΠΘ βάσει επιδόσεων ανεβαίνει 100 μόρια, αν πω ότι λόγω οικονομικής κρίσης ανεβαίνει μόνο 50 μόρια αυτό σημαίνει ότι 20-25 άτομα από τους 110 δηλαδή 1 στους 5 δεν δήλωσαν ΔΠΘ λόγω αυτού του παράγοντα! Οπότε, η εκτίμησή μου στα 18.100 (+-50) είναι fair enough!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Μη χανεις τις ελπιδες σου....ειδα του σταρτηγακη τις περσινες και σε μερικες ειχε πεσε ιεξω...π.χ δημοτικης εκπαιδευσης ροδο 12 κατι και ειπε και πηγε 13.200 νηπιαγωγων ειπε 11.400 και πηγε 12.165

Θεωρώ οτι οι εκτιμήσεις του φιλιππιδη ειναι πιο έγκυρες και δυστυχώς για εμένα τη νομική την εχει 12 μόρια παραπάνω απο τα δικά μου. Να τη χάσω για 100 μόρια εντάξει αλλα για 12 :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antonis83

Νεοφερμένος

Ο antonis83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Θεωρώ οτι οι εκτιμήσεις του φιλιππιδη ειναι πιο έγκυρες και δυστυχώς για εμένα τη νομική την εχει 12 μόρια παραπάνω απο τα δικά μου. Να τη χάσω για 100 μόρια εντάξει αλλα για 12 :worry:

δηλαδη συγγνωμη πιστευεις οτι ολοι οι εκτιμητες πεφτουν ακριβως μεσα στις προβλεψεις τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
ενταξει αποψη σου φιλε μου αλλα εγω ειμαι στο κουρμπετι των προβλεψεων βασεων απο το 2007 και εντευθεν οποτε εχω γνωση καλη.
Η βάση της νομικής πού πιστεύεις οτι θα κινηθεί;

δηλαδη συγγνωμη πιστευεις οτι ολοι οι εκτιμητες πεφτουν ακριβως μεσα στις προβλεψεις τους?

Οχι, αλλιώς θα ήμουν σίγουρη οτι ειμαι μεσα. Ο συγκεκριμένος όμως νομίζω πως βρίσκεται πιο κοντά στην πιθανή βάση της νομικής. Φυσικα και μπορει να μην ''πετύχει'' ακριβώς την εκτίμησή του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top