[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
οι υποψήφιοι με βαθμό πρόσβασης 17,5-20 είναι ίδιοι με αυτούς του 2013, οι υποψήφιοι όμως που συγκέντρωσαν >17.500 μόρια στο 3ο πεδίο είναι περισσότεροι αφού αν και οι επιδόσεις στην βιολογία είναι σχεδόν ίδιες, στην χημεία (που έχει και συντελεστή βαρύτητας) είναι αρκετά καλύτερες οπότε τα παιδιά συγκεντρώνουν περισσότερα μόρια στο 3ο πεδίο, γεγονός που δεν φαίνεται στις στατιστικές με τους βαθμούς πρόσβασης. Δηλαδή παιδιά με βαθμό πρόσβασης 17,3 μπορεί να συγκεντρώνουν 17.600 μόρια
Δεν λέω ότι οι βάσεις δεν θα πέσουν στα επίπεδα του 2013, αυτό δεν το ξέρει κανείς, απλά αναφέρω έναν παράγοντα που θα συγκρατήσει τις βάσεις στο 3ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosvog

Νεοφερμένος

Ο christosvog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
οι υποψήφιοι με βαθμό πρόσβασης 17,5-20 είναι ίδιοι με αυτούς του 2013, οι υποψήφιοι όμως που συγκέντρωσαν >17.500 μόρια στο 3ο πεδίο είναι περισσότεροι αφού αν και οι επιδόσεις στην βιολογία είναι σχεδόν ίδιες, στην χημεία (που έχει και συντελεστή βαρύτητας) είναι αρκετά καλύτερες οπότε τα παιδιά συγκεντρώνουν περισσότερα μόρια στο 3ο πεδίο, γεγονός που δεν φαίνεται στις στατιστικές με τους βαθμούς πρόσβασης. Δηλαδή παιδιά με βαθμό πρόσβασης 17,3 μπορεί να συγκεντρώνουν 17.600 μόρια
Δεν λέω ότι οι βάσεις δεν θα πέσουν στα επίπεδα του 2013, αυτό δεν το ξέρει κανείς, απλά αναφέρω έναν παράγοντα που θα συγκρατήσει τις βάσεις στο 3ο πεδίο.

Στη Βιολογια κατεύθυνσης από 18-20 το 2013 έγραψε το 22,65%, ενώ το 2015 έγραψε το 20%

Στη Χημεία κατεύθυνσης από 18-20 το 2013 έγραψε το 22,20% ενώ το 2015 έγραψε το 35%

Στον δεύτερο συντελεστή οι υποψήφιοι της θετικής τα πήγαν αρκετά καλύτερα από το 2013, αλλά στον πρώτο συντελεστή τα πήγαν ελαφρώς χειρότερα.

Όμως και πάλι, το άθροισμα των θέσεων των ιατρικων-οδοντιατρικων-φαρμακευτικων σχολών το 2015 είναι μεγαλύτερο από το αντίστοιχο άθροισμα του 2013, γεγονός που εξισορροπεί κάπως τα πράγματα. (Το 2013 το άθροισμα ήταν 1450 θέσεις, ενώ φέτος 1615 θέσεις).

Υ.Γ. Το φετινο ποσοστό 18-20 στη Φυσικη Θετικης είναι πολύ χειρότερο από του 2013.

(Και έχεις δίκιο... κανείς δεν μπορεί να ξέρει...υποθεσεις κάνουμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χ.Φ

Νεοφερμένος

Ο Χ.Φ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ πάντως άγχος δεν έχω για βάσεις ........έχω γράψει 13641 (χωρις πολύ διάβασμα, μόνο ιστορία διάβαζα, στο τελος κυριως, και λίγο απ όλα στα άλλα...... και κυριως την προηγουμενη μέρα πριν γράψω.....) και η Θεολογια ειναι γυρω στο 11500
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας σχετικά με κάτι:Έχω γράψει 17200 και θέλω μια σχολή (ιστορικό αρχαιολογικό αθηνας) που πέρυσι είχε 17122 εχω ελπίδες να περάσω??


περνάς άνετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ενας φιλος μου και συγκεκριμενα κολλητος μου εβγαλε 17184 εχει ελπιδες για:
Ημμυ ΕΜΠ
Μηχανολογων Μηχανικων ΕΜΠ
Χημικων Μηχανικων ΕΜΠ
Πολιτικων Μηχανικων ΕΜΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ενας φιλος μου και συγκεκριμενα κολλητος μου εβγαλε 17184 εχει ελπιδες για:
Ημμυ ΕΜΠ
Μηχανολογων Μηχανικων ΕΜΠ
Χημικων Μηχανικων ΕΜΠ
Πολιτικων Μηχανικων ΕΜΠ

ΕΜΠ νά΄νε και όπου νάνε :P
ίσως να πιάνει ΧΜ,ΠΜ
ΗΜΜΥ,ΜΜ δεν νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
ΕΜΠ νά΄νε και όπου νάνε :P
ίσως να πιάνει ΧΜ,ΠΜ
ΗΜΜΥ,ΜΜ δεν νομίζω

Ναι μονο αθηνα θελει και το μηχανογραφικο του ειναι αυτες οι 4 σχολες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ναι μονο αθηνα θελει και το μηχανογραφικο του ειναι αυτες οι 4 σχολες!!!

Πλάκα κάνεις ?αν είναι μόνο αυτές υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην μπει πουθενά.. Εγώ βλέπω πολιτικούς εμπ 17150 και χημικούς εμπ 17300
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Πλάκα κάνεις ?αν είναι μόνο αυτές υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην μπει πουθενά.. Εγώ βλέπω πολιτικούς εμπ 17150 και χημικούς εμπ 17300

Χαχαχα οχι δεν κανω πλακα δυστυχως/ευτυχως! Εχει σκεφτει ηδη το ενδεχομενο των πανελληνιων για 2η χρονια και το ενδεχομενο του 10%. Παντως για πολιτικους κατα την αποψη μου εχει πιθανοτητες αλλα την εχει παρει ηδη την αποφαση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Χαχαχα οχι δεν κανω πλακα δυστυχως/ευτυχως! Εχει σκεφτει ηδη το ενδεχομενο των πανελληνιων για 2η χρονια και το ενδεχομενο του 10%. Παντως για πολιτικους κατα την αποψη μου εχει πιθανοτητες αλλα την εχει παρει ηδη την αποφαση ;)
Ρε φίλε ας βάλει τοπογραφους να πάρει και το πάσο και αποφασιζει τι να κάνει.. Θα είναι κρίμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ρε φίλε ας βάλει τοπογραφους να πάρει και το πάσο και αποφασιζει τι να κάνει.. Θα είναι κρίμα

Το οτι θα ειναι κριμα θα ειναι. Ασε που του εχω πει οτι πιανει και αλλες καλες σχολες αλλα εχει δηλωσει μονο 4ο πεδιο..Μην νομιζεις οτι ειναι "ασχετος" η οτι δεν εχει γνωση πανω στο θεμα...Απλα εχει κανει αυτη την συγκεκριμενη επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ίσως σκέφτεται ότι δεν θέλει να συμβιβαστεί με άλλη επιλογή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ίσως σκέφτεται ότι δεν θέλει να συμβιβαστεί με άλλη επιλογή..

Ναι...τελος παντων θα δειξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ίσως σκέφτηκε ότι δεν θέλει να συμβιβαστεί με άλλη επιλογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ναι μονο αθηνα θελει και το μηχανογραφικο του ειναι αυτες οι 4 σχολες!!!

Έχω κάποιες απορίες
1) αφού έβαλε χημικούς μηχανικούς ,γιατί δεν έβαλε και χημικό Αθήνας?
2)Πως γίνετε να του αρέσουν και οι ΗΜΜΥ και ΜΜ και ΠΜ και ΧΜ ??? τα τμήματα του αρέσουν ή το ΕΜΠ??
3)Μηχανογραφικό μόνο με 4 επιλογές??Να πω ότι είχε 19999 μόρια τότε οκ ας έβαζε μόνο 1 αλλά δεν είναι και σίγουρο ότι θα μπει σε κάποια από τις 4 με 17000 και τέλος πάντων αν θέλει τόσο πολύ να δει τον ναό του ΕΜΠ ας βάλει τοπογράφους και ΣΕΜΦΕ που μπαίνει σίγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ίσως σκέφτηκε ότι δεν θέλει να συμβιβαστεί με άλλη επιλογή

Πες του να ξεστραβωθεί και να δηλώσει καμιά σχολή ακόμα κι ας μην πάει να παρακολουθήσει. Θέλει βεβαίωση σπουδών από τη γραμματεία, προκειμένου να πάρει τη στρατιωτική του αναβολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ίσως σκέφτηκε ότι δεν θέλει να συμβιβαστεί με άλλη επιλογή

Τι να συμβιβαστεί μωρέ; Πώς από τους ΗΜΜΥ πήγε στους ΠΜ, όταν αυτά δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους; Το να δηλώσει τμήματα του ΕΚΠΑ είναι ο συμβιβασμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Έχω κάποιες απορίες
1) αφού έβαλε χημικούς μηχανικούς ,γιατί δεν έβαλε και χημικό Αθήνας?
2)Πως γίνετε να του αρέσουν και οι ΗΜΜΥ και ΜΜ και ΠΜ και ΧΜ ??? τα τμήματα του αρέσουν ή το ΕΜΠ??
3)Μηχανογραφικό μόνο με 4 επιλογές??Να πω ότι είχε 19999 μόρια τότε οκ ας έβαζε μόνο 1 αλλά δεν είναι και σίγουρο ότι θα μπει σε κάποια από τις 4 με 17000 και τέλος πάντων αν θέλει τόσο πολύ να δει τον ναό του ΕΜΠ ας βάλει τοπογράφους και ΣΕΜΦΕ που μπαίνει σίγουρα

1) Ελλειπη επαγγελματικα δικαιωματα.
2) Τα τμηματα ημμυ και μμ γνωριζει οτι δεν τα πιανει απλα τα εβαλε "ετσι".
3) Αν ηθελε θα το εκανε αλλα το σεμφε ειναι ψεμα σχολη κατα την γνωμη μου. Επισης δεν θελει να δει τον ναο του εμπ απλα εχει καποια "προβληματα" που στην αθηνα θα τα διορθωσει!
Ακομα δεν χρειαζεται να κρινετε τις επιλογες του γιατι ειναι προσωπικες και εγιναν με την θεληση του. Δεν εχει κανενα θεμα με τις πανελληνιες ξανα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Τι να συμβιβαστεί μωρέ; Πώς από τους ΗΜΜΥ πήγε στους ΠΜ, όταν αυτά δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους; Το να δηλώσει τμήματα του ΕΚΠΑ είναι ο συμβιβασμός;
Προφανώς πρόκειται για άτομο που θελει να μπει απλά σε μια "τοπ" πολυτεχνικη σχολή.. Ξέρω ότι δεν έχουν καμία σχέση. Για αυτό έβγαλα αυτό το συμπέρασμα, όπως επίσης το κατακρίνω και.δεν το θεωρώ σωστό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Προφανώς πρόκειται για άτομο που θελει να μπει απλά σε μια "τοπ" πολυτεχνικη σχολή.. Ξέρω ότι δεν έχουν καμία σχέση. Για αυτό έβγαλα αυτό το συμπέρασμα, όπως επίσης το κατακρίνω και.δεν το θεωρώ σωστό..

Εαν ηθελε να περασει ημμυ θα εβαζε ξανθη που την πιανει γιαυτο εβαλε εμπ επειδη δεν την πιανει....βαλτε λιγο το μυαλο να δουλεψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top