[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

uncensored

Νεοφερμένος

Η uncensored αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις, δεν πιάνω Νομική Κομοτηνής σε κανένα σύμπαν με 18077 :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Te0sX

Νεοφερμένος

Ο Te0sX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γειαααααα σας!! (Δεν αντεξα :D) Επισκεπτομαι συχνα το forum απο το Πασχα, οπου και το βρηκα τυχαια. Μεχρι και σημερα, δεν ειχα αποφασισει να γινω μελος. Αλλα με αυτα που ειδαν τα ματακια μου, ειπα να πω και τον πονο μου :worry:

Φετος εδωσα και εγω. Δυσκολη... πααααααρα πολυ δυσκολη χρονια. Ξεπατωθηκα μπορω να πω. Ευτχυχως οι κοποι μου ανταμειφθηκαν αρκετα(πιστευα!!!) για να περασω στην σχολη που επιθυμω εδω και χρονια ,αν και δυστιχως, οχι οσο περιμενα. Εβγαλα 15407. Μπορω να πω οταν ειδα τους βαθμους μου παγωσα γιατι νομιζα οτι εβγαιναν λιγοτερο. Μονο με την Διοικηση μπορω να πω οτι ημουν ευχαριστημενος, με 11.3 ΄ γιατι δεν ανοιξα βιβλιο ολη την χρονια. Εδινα και με το παραπανω στα υπολιπα, αλλα δεν πηγα οπως σχεδιαζα :/: . Απο την β'λυκειου ηθελα Πολ.Μηχ.Ξανθη και μονο. Βλεποντας την περσινη βαση 14305, μου μπηκε η κακη ιδεα οτι ισως να μην χρειαστω τα μορια απο την Διοικηση. Οταν ειδα οτι θα αυξηθουν οι θεσεις στα πανεπιστημια, και ειδικα στην Ξανθη 65 ατομα παραπανω (160 περσι, 225 φετος), ειπα οτι τελικα δεν ηταν και τοσο μεγαλο λαθος που αφησα ενα μαθημα.

Περασα ενα καλουτσικο καλοκαιρι μπορω να πω, μαζι με το μωρακι μου που τοσο ειχα απεθυμησει, τον υπολογιστη :redface: με civilizationV, σειρες κ.α.π... λιγη λογοτεχνια και εξω, χωρις να μου περναει καθολου η ιδεα οτι εχω προβλημα με τα μορια μου. Ελα ομως απο αυτο αλλαξε σημερα τα μεσανυχτα. Ακουγα για τις βασεις, οτι θα αυξηθουν, αλλα πιστευα σε λογικα πλαισια. Ακομα και τα 600-700, τα θεωρω τεραστια ανοδος!!! Επειδη ξερω οτι γενικα η Δραμα δεν πηγε πολυ καλα, την πατησαν πολλοι ειτε στον προγραμματισμο ειτε στα Μαθ. και Φυσικη, οποτε μια τετοια 700 μορια τα θεωρω παλι πολλα!! Σημερα εψαξα λιγακι και ειδα καποιες τελευταιες εκτιμησεις-φημες, και απλα εμεινα παγωτο...ειπα δεν γινεται...δεν προκειτε να γινει! Τι φαση ρε φιλε...υπολογιζουν στο περιπου Πολ.Μηχ. Βολο +1725 μορια..χαχαχα, παμε καλα!.... Ναι οκ, πιστευω οτι γραφουν μαλακιες....δεν τα πιστευω,,,,δεν θελω να τα πιστεψω...αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν μου καρφωθηκε η ιδεα οτι ισως εχω προβλημα και εγω για Ξανθη... Σαν 2η επιλογη εχω Μηχ.Περ. παλι Ξανθη...αλλα εγω παντα ηθελα Πολ.Μηχ και να ξαναδωσω μοιαζει τοσο δυσκολο απο πολλες πλευρες :/:

Μεγαλυτεροι, μου ελεγαν οτι παντα υπηρχαν αυτες οι βλακιες με τις εκτιμησεις και τα λαθη, αλλα δεν νομιζω να εννοουσαν σε τοσο μεγαλο βαθμο!

Αντε να περασουν και αυτες οι μερες να δουμε τι γινει....

Υ.Γ. Απο την αρχη μου αρεσε η ατμοσφαιρα που υπαρχει εδω μεσα. Στην περιοδο των πανελλαδικων εμπενα καθε μερα γιατι επερνα και εγω κουραγιο απο καποιους λιγους :P ... χεχε και λιγους γιατι οι περισσοτεροι εγραφαν ή εβαζαν στα poll 18+ . Αντε καλη μας τυχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

basilis900

Νεοφερμένος

Ο basilis900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
chris πες καμια προβλεψη για ψηφιακων συστηματων....τις υψηλοβαθμες τις βρισκεις...βρες και τις μεσαιες... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μογλης

Νεοφερμένος

Ο μογλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
γεια σας παιδια η8ελα να ρωτησω ποσοι απο εδω μεσα 8ελετε ικαρων ιπταμενοι?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Μέσα είναι,και μην αλλαξοπιστήσεις γιατί και εγώ θα γούσταρα πολύ να κάνω φυσιολογία και παθολογική ανατομική.

Θα γούσταρες να κάνεις παθάν;;; :eek: (ΣΟΚ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos96

Νεοφερμένος

Ο kyriakos96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά είδα την πρόβλεψη του Στρατηγακη για το Φυτικής παραγωγής στη Γεωπονική στα 14400. Εμένα μου φαίνεται πολύ υπερβολικό αφού πέρυσι είχε 13700 περίπου και το 2012 14038. Εσείς τι πιστεύετε; Θα περάσει τα 14100;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

esecer

Νεοφερμένος

Ο esecer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καποια εκτιμηση για πληροφορικη τριπολης?? ειμαι 200 μορια πανω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mrsavvas4

Νεοφερμένος

Ο mrsavvas4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οι Φαρμακευτικές με το 6% λέτε να πέσουν αρκετά μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ann2

Νεοφερμένος

Η ann2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας, εδωσα φετος πανελληνιες και εγραψα 16400 πιστευετε οτι μπορω να περασω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

george_1996

Νεοφερμένος

Ο george_1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καμία πρόβλεψη για νομική Κομοτηνής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πενθεύς

Νεοφερμένος

Ο Πενθεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Φέτος η θεωρητική την πάτησε φίλε.Όχι τόσο δύσκολων θεμάτων,αλλά κυρίως λόγω των τσιγκούνικων βαθμών

Πολύ σωστή κουβέντα φίλε μου.Από τα πιο εύστοχα σχόλια που έχω διαβάσει.Και όταν παιδιά της θεωρητικής διεκδικούν την είσοδο τους σε σχολές άλλων πεδίων και πρέπει να ανταγωνιστούν παιδιά από άλλες κατευθύνσεις,τότε μιλάμε για αδικία.Το βίωσα φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
γενικα η Δραμα δεν πηγε πολυ καλα
Γενικά δεν ξέρω κανέναν που είναι τόσο ευχαριστημένος. Εκτός από μια κοπέλα στο σχολείο μου που έβγαλε 18050, κανείς από θετική δεν αρίστευσε, παρόλο που ξεσκιστήκαμε μέσα στη χρονιά. Τα 19000+ τα είδα στο ischool και μόνο. Τώρα τα στατιστικά είναι στατιστικά, αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Γενικά δεν ξέρω κανέναν που είναι τόσο ευχαριστημένος. Εκτός από μια κοπέλα στο σχολείο μου που έβγαλε 18050, κανείς από θετική δεν αρίστευσε, παρόλο που ξεσκιστήκαμε μέσα στη χρονιά. Τα 19000+ τα είδα στο ischool και μόνο. Τώρα τα στατιστικά είναι στατιστικά, αλλά...

σορρυ αλλα τα στατιστικα ειναι στατιστικα. αλλα δεν υπαρχει.
το οτι καποιος ξεσκιζεται στην χρονια δεν του εξασφαλιζει 20.000 μορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
ΣΚΛΗΡΟΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ: Μεγάλες ανατροπές και αριστούχοι εκτός σχολής προτίμησης στα ΑΕΙ,

Από τις 26 έως και τις 29 Αυγούστου αναμένεται να ανακοινωθούν οι βάσεις για εισαγωγή στα πανεπιστημιακά και τεχνολογικά ιδρύματα της χώρα, όπου περισσότεροι από 114.000 υποψήφιοι περιμένουν να δουν σε ποια σχολή έχουν περάσει…

Σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής ανεπίσημα αποτελέσματα, περίπου οκτώ στους 10 αριστούχους δεν θα καταφέρνουν να εισαχθούν στη σχολή πρώτης προτίμησης.

Συγκεκριμένα, στις φετινές εξετάσεις συμμετείχαν 78.284 υποψήφιοι από τα γενικά λύκεια και τα ΕΠΑΛ ομάδα Β’ και 16.259 από την ομάδα Α’, ενώ σε αυτούς πρέπει να προστεθούν και οι 20.000 απόφοιτοι των δυο τελευταίων ετών στους οποίους δόθηκε η δυνατότητα να συμπληρώσουν μηχανογραφικό και να διεκδικήσουν το 10% των θέσεων. Ο συνολικός αριθμός των υποψηφίων ανέρχεται σε 114.000 ενώ οι θέσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ είναι μόλις 71.500.

Την ίδια ώρα οι καλύτερες επιδόσεις σχεδόν στο σύνολο των μαθημάτων, δημιουργεί αυξημένο ανταγωνισμό, τόσο στις υψηλές σχολές, όσο και στις μεσαίου επιπέδου, αφού πολλοί αριστούχοι προκειμένου να μην απομακρυνθούν από τον τόπο κατοικίας τους θα διεκδικήσουν μια θέση σε κάποια από αυτές. Αναλυτές εκτιμούν ότι η σειρά επιλογής των σχολών στα μηχανογραφικά των υποψηφίων ειδικών κατηγοριών, όπως αυτά των πολυτέκνων, μπορεί να φέρει ανατροπές και εκπλήξεις στις βάσεις των τμημάτων περιφερειακών ιδρυμάτων υψηλών και μεσαίων βαθμολογιών, στα οποία μπορεί οι βάσεις να εκτοξευτούν.

Όπως προκύπτει από την ανάλυση των στατιστικών από τις βαθμολογίες, τα ποσοστά των αριστούχων αλλά και τις προτιμήσεις των υποψηφίων, περίπου οκτώ στους 10 αναμένεται να μείνουν εκτός πρώτης σχολής προτίμησης.

Σε κάποια, μάλιστα, αναμένεται να είναι ακόμη χαμηλότερα…

Στην Ιατρική Αθηνών όπου θα μπει μόλις ένας στους 10 από όσους τη δηλώνουν ως πρώτη επιλογή
Στη Νομική Αθηνών το ποσοστό θα φθάσει το 15%
Στη Νομική Θεσσαλονίκης το 20%
Στο Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης μόνο ένας στους τέσσερις από όσους το έχουν σημειώσει ως πρώτη επιλογή θα καταφέρει να μπει
Δύο στους 10 θα μπουν στην Αγγλική Φιλολογία Αθηνών και Θεσσαλονίκης Μεγαλύτερα θα είναι τα ποσοστά στις υπόλοιπες φιλολογίες
Αύξηση του ανταγωνισμού, όμως, αναμένεται να σημειωθεί και σε μια σειρά Πολυτεχνικών Σχολών


Εξάλλου, φέτος θα είναι η πρώτη φορά που θα ισχύσει το καθεστώς των ελεύθερων μεταγραφών σε πανεπιστημιακές σχολές κοντά στον τόπο κατοικίας τους εφόσον προέρχονται από τρίτεκνες ή πολύτεκνες οικογένειες.

news.makedonias.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glotos

Νεοφερμένος

Ο glotos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σήμερα στην εφημερίδα των συντακτών ο Κάτσικας είχε άρθρο για τις πανελλήνιες όπου παρουσίαζε τις εκτιμήσεις του από 50 περίπου σχολές οι οποίες όμως έχουν τεράααστια διαφορά ανώτερου και κατώτερου ορίου. Παρουσιάζω μερικές :
Ιατρική Αθήνας 19200-19400
ιατρική θράκης 18450-18700
Οδοντιατρική Αθήνας 18450-18750
Κτηνιατρική Θεσσαλονίκης 17900-18150
Νομική Αθήνας 18650-18850
Νομική Κομοτηνής 18100-18300
ΗΜΜΥ ΕΜΠ 19000-19250
Πολιτικοί μηχανικοί θεσσαλονίκης 17550-17850
χημεια αθήνας 16650-17050
ΛΟγιστ. ΧΡ. Οικον. Αθηνας 17350-17650
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosta256

Νεοφερμένος

Ο kosta256 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά τι λέτε να γίνει με τις στρατιωτικές σχολές? Έχω 17800 λέτε να έχω πρόβλημα με την σχολή ικάρων ιπτάμενους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glotos

Νεοφερμένος

Ο glotos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Βεβαίως και οι υπόλοιποι δίνουν τις εκτιμήσεις με +- 100 περίπου στατιστικό σφάλμα . οπότε καλύτερα πλέον είναι να περιμένουμε τα αποτελέσματα παρά να μιλάμε για εκτιμήσεις. Μήπως έχει στηθεί μια ολόκληρη παραοικονομία "εκτίμησης" βάσεων που ουσιαστικά χειρίζεται την αγωνία μας ???:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
τα βασικα ποια ειναι; οσα υπονοεις στα αποσιωπητικα; κριμα για ποιον;
Πιστεύω δεν ήταν δύσκολο να το καταλάβεις ότι ΔΕΝ εννοούσα ότι είναι λάθος τα στατιστικά. Αφού το ανέφερα πριν. Γενικά κρίμα ότι σε αυτό το φορουμ πρέπει να τα εξηγείς όλα, αφού κινδυνεύουν να παρανοηθούν. Τι να πεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Te0sX

Νεοφερμένος

Ο Te0sX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ΟΧΙ παιδια,,, οχι! μην μου λετε οτι αυτα τα στατιστικα ειναι πραγματικα...ΜΗ..μη σας λεω... :pfff:

Διαβαστε του Στράτου Στρατηγάκη, ελα να ανεβουμε λιγο!!:D

και βιντεακι απο το Σκαι, εδω

Α! Ας κανει καποιος παλιοτερος αναφορα στον notis_19:whistle: ... τι πραγματα ειναι αυτα ρε φιλε,ολο κακα νεα αντιγραφεις...Αστα..κρατα τα για σενα. :P


Βεβαίως και οι υπόλοιποι δίνουν τις εκτιμήσεις με +- 100 περίπου στατιστικό σφάλμα . οπότε καλύτερα πλέον είναι να περιμένουμε τα αποτελέσματα παρά να μιλάμε για εκτιμήσεις. Μήπως έχει στηθεί μια ολόκληρη παραοικονομία "εκτίμησης" βάσεων που ουσιαστικά χειρίζεται την αγωνία μας ???:mad:

Αυτο (((θελω να))) ειναι!! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vilas

Νεοφερμένος

Ο Vilas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Βεβαίως και οι υπόλοιποι δίνουν τις εκτιμήσεις με +- 100 περίπου στατιστικό σφάλμα . οπότε καλύτερα πλέον είναι να περιμένουμε τα αποτελέσματα παρά να μιλάμε για εκτιμήσεις. Μήπως έχει στηθεί μια ολόκληρη παραοικονομία "εκτίμησης" βάσεων που ουσιαστικά χειρίζεται την αγωνία μας ???:mad:

Αμα το καλοσκεπτείς οι διαφορες εκτιμήσεις δεν είναι πολλες. Απλως όποτε βγαίνει κάποιος ''ειδικος'' , οι εκτιμήσεις του γίνονται καραμέλα απο τα διάφορα σαιτ, μπλογκ, εφημερίδες και μετά απο 8-10 μέρες ανακυκλώνονται και παμε παλι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top