[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Forisman

Νεοφερμένος

Ο Forisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ναι γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται μπορει π.χ απο τα 100 ατομα που μπηκαν περσι ο τελευταιος που δηλωσε την συγκεκριμενη σχολη να μπηκε με 19.000 και φετος να μην εγραψαν καλα και ο τελευταιος να μπει με 5.000 ... και μετα να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο :D Ουσιαστικά εμείς οι υποψήφιοι διαμορφώνουμε τις βάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
ΝΑι δηλώνεις τις σχολές με τη σειρά που θες, πχ πολιτικός μηχανικός νο 1 κι ας την κοιτάς με κυάλια.....ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει, μη χτυπάς μετά το κεφάλι σου!
Αφού έχει διαμορφωθεί η προσφορά εκ μέρους του εστιατορείου-υπδβμθ, τώρα μένει η ζήτηση (δηλαδή τα μηχανογραφικά), ώστε να κάτσει το σημείο ισορροπίας, ήτοι η βάση.
Αν κάνω τρελό μηχανογραφικό, πχ βγάζω 19100 και βάλω 1η την κοινωνική και ποιμαντική θεολογία θεσνικης που έχει 11000, σίγουρα θα την πιάσω και θα στερήσω την θέση από 1 παιδί με 11100, αλλά θα απελευθερώσω την θέση που δεν θα πιάσω απο νομική πχ και θα την πιάσει κάποιος με 18650, ενώ κανονικά δεν θα την έπιανε αν την δήλωνα εγώ. Αλλά εάν είμαι πωρωμένος και θέλω κοινωνική και ποιμαντική θεολογία, αυτην θα δηλώσω πρώτα. ΚΑι το αντίστροφο με πολιτικούς μηχανικούς, ακόμη κι αν έχω 8999 μόρια
ετσι οπως μου τα λετε τα καταλαβαινω αλλα δεν καταλαβαινω τοτε γιατι μας ενδιαφερουν τοσο οι βασεις?!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ValadisZ

Νεοφερμένος

Ο ValadisZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
''Μεγάλη είναι η αποτυχία των υποψηφίων στη φυσική, όπως άλλωστε είχαν πει οι βαθμολογητές του μαθήματος, από το προηγούμενο Σάββατο, οι οποίοι -με τα πρώτα στοιχεία- υπολόγιζαν ότι τουλάχιστον 80% των υποψηφίων κινείται κάτω από τη βάση. Τώρα, αυτή την εικόνα επιβεβαίωσε η Ένωση Ελλήνων Φυσικών, με στατιστικά στοιχεία από 4 βαθμολογικά κέντρα. ''

ΩΡΑΊΑ πράγματα.. lol..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Forisman

Νεοφερμένος

Ο Forisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Dhmh ουσιαστικα δεν σε ενδιαφερουν οι βασεις...σε ενδιαφερει να γραψεις καλυτερα απο καποιον ο οποιος θελει να μπει στην ιδια σχολη που θες εσυ! Ξαναλεω εμεις διαμορφωνουμε τις βασεις των σχολων.Δηλαδη αν εσυ θες να περασεις ιατρικη δεν σε νοιαζει να γραψεις 19.000 σε νοιαζει να γραψεις καλυτερα απο του αλλους υποψηφιους που θελουν ιατρικη. Αν δηλαδη η ιατρικη θελει να παρει 100 ατομα περνει τους 100 με την μεγαλυτερη κατα αυξουσα σειρα βαση.Και επειδη η σχολη εχει μεγαλη ζητηση οι βασεις παντα ηταν υψηλες.Τωρα αν ολοι που δηλωσαν ιατρικη γραψουν χαλια και ο πρωτος μπει με 19.000 και 100 με 9.000 η βαση θα παει στο 9.000. Το επιασες ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
ετσι οπως μου τα λετε τα καταλαβαινω αλλα δεν καταλαβαινω τοτε γιατι μας ενδιαφερουν τοσο οι βασεις?!:P:P

Είναι ένα μέτρο σύγκρισης!
Με την υπόθεση εργασίας ότι είναι ίδες οι προσφερόμενες θέσεις και ίδες οι ζητούμενες θέσεις, κοιτάς τα αποτελέσματα στα μαθήματα και σου λένε προς τα πού θα κινηθεί....μετά κοιτάς και τις διαφορές στην προσφορά και την ζήτηση, σου δείχνουν κι αυτές ένα συμπέρασμα και ενώνοντας τα 2 συμπεράσματα, καταλήγεις σε ένα ειδικότερο συμπέρασμα για την πορεία της βάσης κάθε σχολής.
Πχ το κόψιμο 10 θέσεων προκαλεί μία μικρή αυξητική τάση, η οποία μπορεί, όχι μόνο να ανακοπεί, αλλά και να γίνει αισθητή μείωση λόγω πχ μείωσης ζήτησης φέτος ή λόγω δύσκολης αοθ ή φυσικής και μαθηματικών! Ή γιατί και φέτος (σε μεγαλύερο βαθμό) δεν θα υπάριξει μετακίνηση παιδιών από επαρχία προς Αθήνα-Πειραιά και το ανττίστροφο.
Σου είπα πχ εγώ έχω πόρρωση με την κοινωνική ποιμαντική θεολογία (πχ) και την χτυπάω και έτσι προκαλώ μικρή άνοδο της βάσης της (γιατί στο πχ έχω 19100 μόρια), αλλά επειδή δεν μπαίνω στη νομική, οδηγώ την νομική σε πτώση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Απο 165 σε 155?...λετε να επιρεασει αυτο σημαντικα την πτωση της βασης?....(σορρυ που αργω αλλα γραφω απο το κιν κ ειναι καπως αβολο)
Δεν νομιζω να επηρεασει παρα πολυ η μειωση 10 θεσεων,παντως η εκτιμηση μου ειναι οτι θα πεσει κι αλλο η βαση της σχολης τωρα το ποσο θα το ξερουμε τον αυγουστο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι αλλά επειδή οι βάσεις σε σχολές με τέτοια ζήτηση μένουν πάνω κάτω σταθερές, μπορείς να συγκρίνεις τον εαυτό σου με αυτές.

Τώρα πάντα μπορεί να υπάρχει μια πτώση, αλλά αυτή δεν μπορεί να είναι εξωπραγματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Dhmh ουσιαστικα δεν σε ενδιαφερουν οι βασεις...σε ενδιαφερει να γραψεις καλυτερα απο καποιον ο οποιος θελει να μπει στην ιδια σχολη που θες εσυ! Ξαναλεω εμεις διαμορφωνουμε τις βασεις των σχολων.Δηλαδη αν εσυ θες να περασεις ιατρικη δεν σε νοιαζει να γραψεις 19.000 σε νοιαζει να γραψεις καλυτερα απο του αλλους υποψηφιους που θελουν ιατρικη. Αν δηλαδη η ιατρικη θελει να παρει 100 ατομα περνει τους 100 με την μεγαλυτερη κατα αυξουσα σειρα βαση.Και επειδη η σχολη εχει μεγαλη ζητηση οι βασεις παντα ηταν υψηλες.Τωρα αν ολοι που δηλωσαν ιατρικη γραψουν χαλια και ο πρωτος μπει με 19.000 και 100 με 9.000 η βαση θα παει στο 9.000. Το επιασες ???

Είναι ένα μέτρο σύγκρισης!
Με την υπόθεση εργασίας ότι είναι ίδες οι προσφερόμενες θέσεις και ίδες οι ζητούμενες θέσεις, κοιτάς τα αποτελέσματα στα μαθήματα και σου λένε προς τα πού θα κινηθεί....μετά κοιτάς και τις διαφορές στην προσφορά και την ζήτηση, σου δείχνουν κι αυτές ένα συμπέρασμα και ενώνοντας τα 2 συμπεράσματα, καταλήγεις σε ένα ειδικότερο συμπέρασμα για την πορεία της βάσης κάθε σχολής.
Πχ το κόψιμο 10 θέσεων προκαλεί μία μικρή αυξητική τάση, η οποία μπορεί, όχι μόνο να ανακοπεί, αλλά και να γίνει αισθητή μείωση λόγω πχ μείωσης ζήτησης φέτος ή λόγω δύσκολης αοθ ή φυσικής και μαθηματικών! Ή γιατί και φέτος (σε μεγαλύερο βαθμό) δεν θα υπάριξει μετακίνηση παιδιών από επαρχία προς Αθήνα-Πειραιά και το ανττίστροφο.
Σου είπα πχ εγώ έχω πόρρωση με την κοινωνική ποιμαντική θεολογία (πχ) και την χτυπάω και έτσι προκαλώ μικρή άνοδο της βάσης της (γιατί στο πχ έχω 19100 μόρια), αλλά επειδή δεν μπαίνω στη νομική, οδηγώ την νομική σε πτώση!
εε ενταξει ειναι ενα μικρο μπερδεμα ολο αυτο!:worry:
κανονικα θα επρεπε η καθε σχολη αναλογα με την δυσκολια της(προαπαιτουμενες γνωσεις) και την αγορα εργασιας να εχει μονιμα την ιδια βαση(τα ιδια μορια εισαγωγης) ωστε οι μαθητες να προσπαθουν να γραψουν τα αναλογα μορια...αυτο εμενα μου φαινεται και σωστο και δικαιο...και ολα τα υπολοιπα μου φαινονται ''βλακειες'':redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
εε ενταξει ειναι ενα μικρο μπερδεμα ολο αυτο!:worry:
κανονικα θα επρεπε η καθε σχολη αναλογα με την δυσκολια της(προαπαιτουμενες γνωσεις) και την αγορα εργασιας να εχει μονιμα την ιδια βαση(τα ιδια μορια εισαγωγης) ωστε οι μαθητες να προσπαθουν να γραψουν τα αναλογα μορια...αυτο εμενα μου φαινεται και σωστο και δικαιο...και ολα τα υπολοιπα μου φαινονται ''βλακειες'':redface:


Όταν ακούω αγορά εργασίας "τρελαίνομαι". Αγορά εργασίας σημαίνει χαμηλό επίπεδο σπουδών και γνώσεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Όταν ακούω αγορά εργασίας "τρελαίνομαι". Αγορά εργασίας σημαίνει χαμηλό επίπεδο σπουδών και γνώσεων!
γιατι τα συνδεεις?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Δεν τα συνέδεσα εγώ αλλά εσύ..... Και δεν πρέπει να συνδέονται!
-----------------------------------------------------------------------------------------

Όσο σκέπτομαι ότι μέχρι τέλη Ιουνίου και ίσως αρχές Ιουλίου θα κάνουμε υποθέσεις για τις βάσεις..................:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Δεν τα συνέδεσα εγώ αλλά εσύ..... Και δεν πρέπει να συνδέονται!
-----------------------------------------------------------------------------------------

Όσο σκέπτομαι ότι μέχρι τέλη Ιουνίου και ίσως αρχές Ιουλίου θα κάνουμε υποθέσεις για τις βάσεις..................:/:

Αύγουστο θα βγουν οι βάσεις....μέχρι περίπου 25 Αυγούστου θα κάνουμε υποθέσεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
θα προσπαθησω να σου εξηγησω τι εννοω...:$
κλασσικο παραδειγμα αποτελουν τα παιδαγωγικα που εχουν σχεση με τον δημοσιο (κυριως) τομεα, ΑΣΕΠ κ.τ.λ. (ολοι ξερουμε ποσο δυσκολα ειναι τα πραγματα)
αρα για να μειωθει η ανεργια που υπαρχει οταν βγαινουν τα παιδια απο τετοιες σχολες δεν θα επρεπε να υπαρχει και λιγοτερη και δυσκολοτερη εισαγωγη?
βεβαια εδω ερχομαστε παλι στο οτι οσο ψηλα και να ειναι η βαση δεν εχει σημασια...σημασια εχει παντα πιστευω ο αριθμος εισακτεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Porcia+Brutus: Σωστός αλλά αν βγουν τα μόρια θα ξέρεις και το πάνω -κάτω των βάσεων, νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αύγουστο θα βγουν οι βάσεις....μέχρι περίπου 25 Αυγούστου θα κάνουμε υποθέσεις!!

Ναι όμως από την στιγμή που βγουν τα στατιστικά μπορείς άνετα να κάνεις προβλέψεις. Τώρα που δεν ξέρουμε σε πανελλαδικό επίπεδο τι έγραψε ο κόσμος είναι ριψοκίνδυνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Ναι όμως από την στιγμή που βγουν τα στατιστικά μπορείς άνετα να κάνεις προβλέψεις. Τώρα που δεν ξέρουμε σε πανελλαδικό επίπεδο τι έγραψε ο κόσμος είναι ριψοκίνδυνο.
η ουσια!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ιατρική στα περιφερειακά θα πέσει κατακόρυφα.Από ότι μου λένε οι καθηγητές μου που διορθώνουν στα μαθήματά μου τουλάχιστον(θετική) όλοι έχουν πατώσει.Τώρα το αν θα πετύχουν κάποιο 90αρι ή 80αρι στα 1000 γραπτά νομίζω δεν είναι ζήτημα.Πως όλοι μιλάνε για τόσο μικρή μείωση των σχολών του 3ου πεδίου,δεν μπορώ να το καταλάβω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariospaok4

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
ΝΑι δηλώνεις τις σχολές με τη σειρά που θες, πχ πολιτικός μηχανικός νο 1 κι ας την κοιτάς με κυάλια.....ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει, μη χτυπάς μετά το κεφάλι σου!
Αφού έχει διαμορφωθεί η προσφορά εκ μέρους του εστιατορείου-υπδβμθ, τώρα μένει η ζήτηση (δηλαδή τα μηχανογραφικά), ώστε να κάτσει το σημείο ισορροπίας, ήτοι η βάση.
Αν κάνω τρελό μηχανογραφικό, πχ βγάζω 19100 και βάλω 1η την κοινωνική και ποιμαντική θεολογία θεσνικης που έχει 11000, σίγουρα θα την πιάσω και θα στερήσω την θέση από 1 παιδί με 11100, αλλά θα απελευθερώσω την θέση που δεν θα πιάσω απο νομική πχ και θα την πιάσει κάποιος με 18650, ενώ κανονικά δεν θα την έπιανε αν την δήλωνα εγώ. Αλλά εάν είμαι πωρωμένος και θέλω κοινωνική και ποιμαντική θεολογία, αυτην θα δηλώσω πρώτα. ΚΑι το αντίστροφο με πολιτικούς μηχανικούς, ακόμη κι αν έχω 8999 μόρια

20 ρακι στο αοθ την τριτη εε ???:D

Δηλαδη αν καταλαβα καλα απο ολα αυτα ,ισχυει οντως το γεγονος οτι μας ευνοει η μειωση των υποψηφιων φετος (σε συνδυασμο οτι οι θεσεις μειναν πανω κατω οι ιδιες ) :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stez

Νεοφερμένος

Ο stez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
τι βλεπετε για ΤΕΙ Πληροροφικης Αθηνας και Επιστιμης Υπολογιστων Κρητης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Κοιταξτε παιδια, οποιες εικασιες κι αν κανετε για τις βασεις, δεν κερδιζετε τιποτα. Οταν βγουν θα τις μαθετε. Μη χανετε το χρονο σας με κατι που δεν οφελει. Ο,τι θεματα και να πεσουν-δυσκολα ή ευκολα- ποτε δεν ξερετε πως θα διαμορφωθουν οι βασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top