Εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο με το 5% (άτομα με σοβαρές παθήσεις)

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
το γραφει αλλα οχι με ακριβως το τροπο που το θελει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ενταξει το βρηκα το εγραφε απλα δεν το προσεξα
μπραβω , πες και μας να μαθαινουμε, ποσα μαθηματα συμμετεχουν?
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
3% μπορεί να ακούγετε μικρό, αλλα είναι μεγάλο νούμερο.

στους 100,000 οι 3,000!

ευκαιρία για ρουσφέτια. και εγώ μπορώ να κάνω χαρτί οτι πάσχω απο κάτι και να μπώ ιατρική χωρίς καθόλου κόπο.
πολύ άδικο αυτό το μέτρο. άν υπήρχε αξιωκρατία ναι, αλλα δυστηχώς αντί να μπαίνουν αυτοί που πραγματικά έχουν πρόβλημα, θα μπαίνουν όλοι οι μ****ς που δέν μπορούσαν να μπούν αλλιώς.:mad:
Δεν μπορείς χρειαζεσαι γνωμάτευση από Δημόσιο νοσοκομείο που θα περάσει από επιτροπή. Δεν είναι σαν να έχεις δυσλεξία ή κάτι πιο απλό. Σε παρακαλώ σεβαασου τα παιδιά που αργοπεθαίνουν από καρκίνο και θέλουν να σπουδάσουν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατι να μπει αυτος και οχι καποιος αλλος;
Πιστεύεις πως με ένα απλό ζάχαρο μπαίνεις; Εγώ είχα μία γνωστή που μπήκε με απολυτήριο έκανε ενέσεις ινσουλίνης α και είχε νοσηλευτεί αρκετές φορές στο νοσοκομειο επειδή λυποθημαγε αλλά ας διάβαζε στο νοσοκομείο!!!!!
 

Stif6

Νεοφερμένος

Ο Stif6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
καταρχας ποιος ειπε οτι τα ζαχαρο ειναι απλο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μπραβω , πες και μας να μαθαινουμε, ποσα μαθηματα συμμετεαν
εαν δεν κανω λαθος ολα πλη τις γυμναστικης
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
καταρχας ποιος ειπε οτι τα ζαχαρο ειναι απλο
Έχεις δίκιο! Απλά έτσι όπως το είπαν το έκαναν να ακουστεί πολύ απλό. Γενικά οι άνθρωποι έχουν ένα μικρό πρόβλημα, κατηγορούν τους άλλους για τα πράγματα που δε μπορούν να πετύχουν αυτοι και ναι το χω κάνει και γω αυτό δυστυχώς. Η σκέψη "Δε μπήκα γιατί ο τάδε μου πήρε τη θέση επειδή είχε το τάδε πρόβλημα άρα αδικήθηκα" είναι τόσο λανθασμένη όταν ο άλλος δεν έχει μπει ποτέ στα παπούτσια αυτού που έχει το πρόβλημα υγείας. Φαντάσου να είχες ένα πρόβλημα υγείας και συν αυτό να ζούσες σε μια κοινωνία με αμόρφωτους ανθρώπους που επειδή δε ξέρουν τι περνάς και επειδή εκείνοι νιώθουν αποτυχημένοι (λες και οι πανελλήνιες προσδιορίζουν όλη τη ζωή μας) σε κατηγορούν πως τους κλέβεις τις θέσεις .. φαντάσου το.. βασικά αυτή είναι η πραγματικότητα. Η θλιβερή πραγματικότητα που αντί να χαιρόμαστε που οι άνθρωποι σπουδάζουν και να κοιτάμε πως μπορούμε να καλυτερέψουμε τον εαυτό μας βγάζουμε όλες τις ανασφάλειες μας και κάνουμε ψυχολογική επίθεση στον άλλον. Και για αυτό φταίει και το εκπαιδευτικό σύστημα που αντί να καλλιεργεί έναν υγιή ανταγωνισμό, αντί να καλλιεργεί τη κριτική σκέψη, μας μαθαίνει να παπαγαλιζουμε σπουδαία ονόματα και σπουδαία γεγονότα χωρίς να μας διδάσκει τη πραγματική τους αξία.
 

Stif6

Νεοφερμένος

Ο Stif6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Έχεις δίκιο! Απλά έτσι όπως το είπαν το έκαναν να ακουστεί πολύ απλό. Γενικά οι άνθρωποι έχουν ένα μικρό πρόβλημα, κατηγορούν τους άλλους για τα πράγματα που δε μπορούν να πετύχουν αυτοι και ναι το χω κάνει και γω αυτό δυστυχώς. Η σκέψη "Δε μπήκα γιατί ο τάδε μου πήρε τη θέση επειδή είχε το τάδε πρόβλημα άρα αδικήθηκα" είναι τόσο λανθασμένη όταν ο άλλος δεν έχει μπει ποτέ στα παπούτσια αυτού που έχει το πρόβλημα υγείας. Φαντάσου να είχες ένα πρόβλημα υγείας και συν αυτό να ζούσες σε μια κοινωνία με αμόρφωτους ανθρώπους που επειδή δε ξέρουν τι περνάς και επειδή εκείνοι νιώθουν αποτυχημένοι (λες και οι πανελλήνιες προσδιορίζουν όλη τη ζωή μας) σε κατηγορούν πως τους κλέβεις τις θέσεις .. φαντάσου το.. βασικά αυτή είναι η πραγματικότητα. Η θλιβερή πραγματικότητα που αντί να χαιρόμαστε που οι άνθρωποι σπουδάζουν και να κοιτάμε πως μπορούμε να καλυτερέψουμε τον εαυτό μας βγάζουμε όλες τις ανασφάλειες μας και κάνουμε ψυχολογική επίθεση στον άλλον. Και για αυτό φταίει και το εκπαιδευτικό σύστημα που αντί να καλλιεργεί έναν υγιή ανταγωνισμό, αντί να καλλιεργεί τη κριτική σκέψη, μας μαθαίνει να παπαγαλιζουμε σπουδαία ονόματα και σπουδαία γεγονότα χωρίς να μας διδάσκει τη πραγματική τους αξία.
Η αληθεια ειναι οτι δεν πιστευα οτι καποιοι ανθρωποι μπορει να σκεφτονται ετσι για εμας (εχω λιγο τους φιλους μου που με λενε με "cheat" μπαινεις στη σχολη αλλα καθαρα χιουμοριστικο γιατι ξερω οτι δεν θα ηθελαν να εχουν και αυτη διαβητη)
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι δεν πιστευα οτι καποιοι ανθρωποι μπορει να σκεφτονται ετσι για εμας (εχω λιγο τους φιλους μου που με λενε με "cheat" μπαινεις στη σχολη αλλα καθαρα χιουμοριστικο γιατι ξερω οτι δεν θα ηθελαν να εχουν και αυτη διαβητη)
Το χιούμορ είναι πολύ υγειηνο σε μια φιλική σχέση! Ξέρεις τι; Εγώ δυστυχώς έχω ακούσει παιδιά να λένε τέτοια και τσακώνομαι μαζί τους και μετά σκέφτομαι πως σε άλλα άσχετα θέματα εγώ έχω πει χειρότερα πράγματα. Γενικά οι άνθρωποι μπορεί να σκεφτούν πράγματα πολυ περίεργα. Χαίρομαι που δε σου έτυχε τέτοιο άτομο. Αλλά δυστυχώς εγω είχα ακούσει για αυτή τη κοπέλα που ήξερα, είχα ακούσει να λένε " Επειδή αυτή είναι έτσι (περιγραφή) θα μας περάσει χωρίς να διαβάσει , ενώ εδώ ξεσκιζομαστε στο διάβασμα" ναι δυστυχώς τέτοια είχα ακούσει. Ο κόσμος είναι πνιγμένος στην ανασφάλεια, πολλοί μεγάλωσαν έτσι. Τρέμουν στο γεγονός πως δε θα τα καταφέρουν αυτοί, φυσικά δεν είναι σωστό αυτό το σκεπτικό αλλά δε ξέρουμε πότε πως κατέληξε ο καθένας να σκέφτεται έτσι
 

Stif6

Νεοφερμένος

Ο Stif6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Το χιούμορ είναι πολύ υγειηνο σε μια φιλική σχέση! Ξέρεις τι; Εγώ δυστυχώς έχω ακούσει παιδιά να λένε τέτοια και τσακώνομαι μαζί τους και μετά σκέφτομαι πως σε άλλα άσχετα θέματα εγώ έχω πει χειρότερα πράγματα. Γενικά οι άνθρωποι μπορεί να σκεφτούν πράγματα πολυ περίεργα. Χαίρομαι που δε σου έτυχε τέτοιο άτομο. Αλλά δυστυχώς εγω είχα ακούσει για αυτή τη κοπέλα που ήξερα, είχα ακούσει να λένε " Επειδή αυτή είναι έτσι (περιγραφή) θα μας περάσει χωρίς να διαβάσει , ενώ εδώ ξεσκιζομαστε στο διάβασμα" ναι δυστυχώς τέτοια είχα ακούσει. Ο κόσμος είναι πνιγμένος στην ανασφάλεια, πολλοί μεγάλωσαν έτσι. Τρέμουν στο γεγονός πως δε θα τα καταφέρουν αυτοί, φυσικά δεν είναι σωστό αυτό το σκεπτικό αλλά δε ξέρουμε πότε πως κατέληξε ο καθένας να σκέφτεται έτσι
χερομαι που δεν ετυχα τετοια ατομα και οποιος βρει τετοιους καλη δυναμη να εχει να τους αντιμετωπισει
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
αααα οκ οκ! νόμιζα οτι περίμενε για το 5% και τώρα που δεν εχει το χαρτί έχασε την
ευκαιρία και πρέπει να περιμένει για του χρόνου...

γενικά ομως πως μπορεί να γίνει αυτό θα είναι σαν να κάνεις 2 φορές μηχανογραφικό
αν δώσεις κανονικά και μετά αιτηθείς και το 5% μήπως κάνεις λάθος και είναι ή το ένα
ή το άλλο?
Άλλο το μηχανογραφικό των πανελληνίων και άλλο του 5%. Κανεις δυο ξεχωριστά μηχανογραφικά. Από κει και πέρα μπορείς να εγγράφεις μόνο σε μια σχολή εννοείται. Δεν γίνεται να εγγράφεις σε 2 ταυτόχρονα. Παλιότερα ίσχυε ή το ένα ή το άλλο αλλα εδώ και περίπου 2-3 χρονια μπορείς κ τα 2
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Άλλο το μηχανογραφικό των πανελληνίων και άλλο του 5%. Κανεις δυο ξεχωριστά μηχανογραφικά. Από κει και πέρα μπορείς να εγγράφεις μόνο σε μια σχολή εννοείται. Δεν γίνεται να εγγράφεις σε 2 ταυτόχρονα. Παλιότερα ίσχυε ή το ένα ή το άλλο αλλα εδώ και περίπου 2-3 χρονια μπορείς κ τα 2

τι να πω ρε παιδιά...αρκετοί εδώ ξέρετε πράγματα λες και είστε μέσα απο το υπουργείο... :happy:
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
11E4CEFF-3688-415B-A811-D7135A9F191F.jpeg

Είναι από την εγκύκλιο για τις αιτήσεις συμμετοχής στις πανελλήνιες 2021
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
εμ...γι'αυτο λεω οτι το φορουμ είναι πολύ μορφωμένο, εχει απάντηση για κάθε απορία

αυτό απο που είναι που έχεις παραθέσει?
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
εμ...γι'αυτο λεω οτι το φορουμ είναι πολύ μορφωμένο, εχει απάντηση για κάθε απορία

αυτό απο που είναι που έχεις παραθέσει?
Από την εγκύκλιο του υπουργείου που βγήκε τον Νοέμβριο για τις αιτήσεις συμμετοχής στις πανελλήνιες
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Πιστεύω ότι τα παιδιά που έχουν πρόβλημα υγείας δεν πρέπει να δίνουν πανελλήνιες αλλά μόνο με το 5%
Οι εξετάσεις είναι πολύ στρεσογόνα κατάσταση και μπορεί να πυροδοτήσει την ασθένεια τους
Γι αυτό και ο νομοθέτης τους προφυλάσσει με απαλλαγή τους από αυτές
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Πιστεύω ότι τα παιδιά που έχουν πρόβλημα υγείας δεν πρέπει να δίνουν πανελλήνιες αλλά μόνο με το 5%
Οι εξετάσεις είναι πολύ στρεσογόνα κατάσταση και μπορεί να πυροδοτήσει την ασθένεια τους
Γι αυτό και ο νομοθέτης τους προφυλάσσει με απαλλαγή τους από αυτές
Εν μερει έχεις δίκιο. Παρόλα αυτά αν ένα παιδί θέλει να συμμετάσχει έστω κ για την εμπειρία στη διαδικασία δεν μπορείς να το αποκλείσεις. Επίσης σίγουρα με άλλο άγχος πας όταν ξέρεις οτι έχεις μόνο την ευκαιρία των πανελληνίων κ με άλλο άγχος όταν ξέρεις πως έχεις κ μια δεύτερη ευκαιρία
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,841 μηνύματα.
Πιστεύω ότι τα παιδιά που έχουν πρόβλημα υγείας δεν πρέπει να δίνουν πανελλήνιες αλλά μόνο με το 5%
Οι εξετάσεις είναι πολύ στρεσογόνα κατάσταση και μπορεί να πυροδοτήσει την ασθένεια τους
Γι αυτό και ο νομοθέτης τους προφυλάσσει με απαλλαγή τους από αυτές
Το να δώσεις απλά δεν είναι κακό. Πας με το πάσο σου. Δεν αγχώνεσαι γιατί δεν διαγωνίζεσαι για θέση.
Και καλώς ή κακώς, και τα παιδιά του 5% θα πρέπει να εξοικειωθούν με την ύλη των πανελλαδικών. Διαφορετικά θα πατωσουν στις σχολές τους, ειδικά στις υψηλόβαθμες των θετικών και επιστημών υγείας. Παρόλο που πάσχω από μυασθένεια, έκανα την τρέλα να κάνω κανονική προετοιμασία πανελληνίων. Και τώρα στην σχολή δεν αντιμετωπίζω προβλήματα, όπως βλέπω συχνά από αλλα παιδιά που δεν έκαναν προετοιμασία από την ίδια κατηγορία ...
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Το να δώσεις απλά δεν είναι κακό. Πας με το πάσο σου. Δεν αγχώνεσαι γιατί δεν διαγωνίζεσαι για θέση.
Και καλώς ή κακώς, και τα παιδιά του 5% θα πρέπει να εξοικειωθούν με την ύλη των πανελλαδικών. Διαφορετικά θα πατωσουν στις σχολές τους, ειδικά στις υψηλόβαθμες των θετικών και επιστημών υγείας. Παρόλο που πάσχω από μυασθένεια, έκανα την τρέλα να κάνω κανονική προετοιμασία πανελληνίων. Και τώρα στην σχολή δεν αντιμετωπίζω προβλήματα, όπως βλέπω συχνά από αλλα παιδιά που δεν έκαναν προετοιμασία από την ίδια κατηγορία ...
Κι εγώ για τον ίδιο ακριβώς λόγο έκανα την προετοιμασία κ έδωσα
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Το να δώσεις απλά δεν είναι κακό. Πας με το πάσο σου. Δεν αγχώνεσαι γιατί δεν διαγωνίζεσαι για θέση.
Και καλώς ή κακώς, και τα παιδιά του 5% θα πρέπει να εξοικειωθούν με την ύλη των πανελλαδικών. Διαφορετικά θα πατωσουν στις σχολές τους, ειδικά στις υψηλόβαθμες των θετικών και επιστημών υγείας. Παρόλο που πάσχω από μυασθένεια, έκανα την τρέλα να κάνω κανονική προετοιμασία πανελληνίων. Και τώρα στην σχολή δεν αντιμετωπίζω προβλήματα, όπως βλέπω συχνά από αλλα παιδιά που δεν έκαναν προετοιμασία από την ίδια κατηγορία ...
Να το πάς έτσι χαλαρά για προσωπική προετοιμασία ύλης ναι
Μόνο αυτό
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Γνωρίζει κανεις όταν ανοίξει η πλατφόρμα για το μηχανογραφικό του 5% με ποιον τρόπο μπαίνουμε εφόσον δεν υπάρχει κωδικος υποψηφίου;; Από ότι διάβασα δημιουργείται αυτόματα κωδικος με την υποβολή του μηχανογραφικού αλλα δεν ζητούνται κάποια στοιχεία για να μπορέσουμε να

Έχει αρχίσει η συμπλήρωση μηχανογραφικού 3 με 14 του μήνα είναι η προθεσμία. Μη το χάσετε όπως πήγα να το χάσω και εγώ 🤣.

https://www.foititikanea.gr/πανελλη...ξεκίνησε-η-υποβολή-του-μηχανογραφικού-με-το-5
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top