Εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο με το 5% (άτομα με σοβαρές παθήσεις)

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια,
θα ηθελα να σας ρωτήσω κάτι,
θέλω να δωσω το 5% του χρονου και θα περασω με τον βαθμο απολυτηριου?
και ποια μαθηματα θα δωσω στο τελος?
Σας ευχαριστω πολυ
Με το 5% κάθε σχολή παίρνει ένα συγκεκριμένο αριθμό ατόμων που είναι μικρός. Αν τη σχολή τη δηλώσουν περισσότερα άτομα από τον αριθμό που δέχεται η σχολή τότε παίρνουν τα άτομα με βάση τον βαθμό του απολυτηρίου. Αν υπάρχει ισοβαθμία παίρνουν τους μεγαλύτερους ηλικιακά ενώ αν είναι συνομήλικοι κ ισοβαθμήσουν μπαίνουν όλοι. Στις ενδοσχολικές εξετάσεις θα δώσεις τα 3 μαθήματα της κατεύθυνσης σου συν έκθεση-λογοτεχνία συν «κόντρα» μάθημα (μαθηματικά αν είσαι θεωρητική ή ιστορία αν είσαι θετική/υγείας/οικονομικά)
 

Outer Banks

Νεοφερμένος

Η Outer Banks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Με το 5% κάθε σχολή παίρνει ένα συγκεκριμένο αριθμό ατόμων που είναι μικρός. Αν τη σχολή τη δηλώσουν περισσότερα άτομα από τον αριθμό που δέχεται η σχολή τότε παίρνουν τα άτομα με βάση τον βαθμό του απολυτηρίου. Αν υπάρχει ισοβαθμία παίρνουν τους μεγαλύτερους ηλικιακά ενώ αν είναι συνομήλικοι κ ισοβαθμήσουν μπαίνουν όλοι. Στις ενδοσχολικές εξετάσεις θα δώσεις τα 3 μαθήματα της κατεύθυνσης σου συν έκθεση-λογοτεχνία συν «κόντρα» μάθημα (μαθηματικά αν είσαι θεωρητική ή ιστορία αν είσαι θετική/υγείας/οικονομικά)
Σας ευχαριστω πολυ...Καλο σας βραδυ
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Γνωρίζει κανεις όταν ανοίξει η πλατφόρμα για το μηχανογραφικό του 5% με ποιον τρόπο μπαίνουμε εφόσον δεν υπάρχει κωδικος υποψηφίου;; Από ότι διάβασα δημιουργείται αυτόματα κωδικος με την υποβολή του μηχανογραφικού αλλα δεν ζητούνται κάποια στοιχεία για να μπορέσουμε να μπούμε;;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Γνωρίζει κανεις όταν ανοίξει η πλατφόρμα για το μηχανογραφικό του 5% με ποιον τρόπο μπαίνουμε εφόσον δεν υπάρχει κωδικος υποψηφίου;; Από ότι διάβασα δημιουργείται αυτόματα κωδικος με την υποβολή του μηχανογραφικού αλλα δεν ζητούνται κάποια στοιχεία για να μπορέσουμε να μπούμε;;
Όχι δεν ζητούνται.
Θα δημιουργηθεί επι τόπου κατευθείαν λογαριασμός/κωδικός όταν θα κάνεις μηχανογραφικό.
Θυμάμαι εγώ τέλη Σεπτεμβρίου είχα κάνει το μηχανογραφικό και είχαμε αργήσει αρκετά εκείνη την χρονιά
Να βλέπεις τις ανακοινώσεις του υπουργείου από Σεπτέμβρη!
Καλή επιτυχία
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Όχι δεν ζητούνται.
Θα δημιουργηθεί επι τόπου κατευθείαν λογαριασμός/κωδικός όταν θα κάνεις μηχανογραφικό.
Θυμάμαι εγώ τέλη Σεπτεμβρίου είχα κάνει το μηχανογραφικό και είχαμε αργήσει αρκετά εκείνη την χρονιά
Να βλέπεις τις ανακοινώσεις του υπουργείου από Σεπτέμβρη!
Καλή επιτυχία
Ευχαριστώ!!!! Πέρυσι νομίζω γίνανε αρχές Σεπτέμβρη οποτε καλού κακού από τέλη Αυγούστου θα αρχίσω να κοιτάω μη χάσω την προθεσμία
 

ThZ

Νεοφερμένος

Ο ThZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα σας! Εχω διαγνωστει με ενα πολυ σπανιο αυτοανοσο συνδρομο-νοσημα το οποιο εχει να κανει με τα νεφρα και τα ματια. Δεν υπαρχει μεσα στην λιστα με τα νοσηματα που δινει το Υπουργειο, γιατι οπως ανεφερα ειναι πολυ σπανιο. Μου ειπαν οτι στην Ελλαδα ειμαι και ισως ο πρωτος που εχει διαγνωστει (για να καταλαβετε την βαρυτητα). Οι γιατροι που με παρακολουθουν μου ειπαν οτι το δικαιουμαι το 5%…λογικα. Ξερετε να μου πειτε τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω. Η διαγνωση μου εχει γινει απο ιδιωτικο νοσοκομειο.
Ευχαριστω πολυ!
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Από ο,τι ξέρω πρέπει να έχεις γνωμάτευση από Δημόσιο Νοσοκομείο και πρέπει να βγάλεις χαρτί που να αποδεικνύει το ποσοστό αναπηρίας.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
Οπως λεει και το κοριτσι An_uknown_world θα πρεπει να εχεις την βεβαιωση της επταμελους ειδικης επιτροπης .
Η επιτροπη αυτη συγκροτειτε και συνεδριαζει μετα απο προσκληση του Υπαιθ καπου τα χριστουγεννα.
Η επιτροπη αυτη ισως μπορει να καταταξει την παθηση σου σε καποια κατηγορια.
Οποτε παρακολουθεις τις ανακοινωσεις του Υπαιθ.
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Όσοι είστε για φέτος σήμερα ξεκίνησαν τα μηχανογραφικά κ η προθεσμία λήγει 14 Σεπτεμβρίου. Καλή επιτυχία σε όλους!!!
 

ThZ

Νεοφερμένος

Ο ThZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγω τωρα θα παω Γ λυκειου, και η διαγνωση εγινε 1η Αυγουστου και δεν ξερω προς τα που να κινηθω..
Όσοι είστε για φέτος σήμερα ξεκίνησαν τα μηχανογραφικά κ η προθεσμία λήγει 14 Σεπτεμβρίου. Καλή επιτυχία σε όλους!!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
Εγω τωρα θα παω Γ λυκειου, και η διαγνωση εγινε 1η Αυγουστου και δεν ξερω προς τα που να κινηθω..
Ε που να κινηθεις, Δες αν μπορεις να παρεις γνωματευση απο δημοσιο νοσοκομειο, δες αν μπορεις να παρεις αναπηρια 67% απο κεπα (αμεσα) , αυτο βοηθα και μερικες παθησεις το θελουν σιγουρα και τελος περιμενεις να βγει η ανακοινωση για την επταμελη επιτροπη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Εγω τωρα θα παω Γ λυκειου, και η διαγνωση εγινε 1η Αυγουστου και δεν ξερω προς τα που να κινηθω..
Δεν χρειάζονται όλες οι παθήσεις 67%. Εγώ πχ έχω διαβήτη τύπου 1 κ έχω 50% αναπηρία. Χρειάζεσαι ιατρική γνωμάτευση από δημόσιο νοσοκομείο οπωσδήποτε. Τον Νοέμβριο γίνονται επιτροπές που καταθέτεις κάποια δικαιολογητικά που ζητάνε κ αν τα χαρτιά σου είναι οκ μετά από κάποιους μήνες παίρνεις πιστοποιητικό πάθησης και τέτοια περίοδο υποβάλλεις μηχανογραφικό με τις σχολές που επιθυμείς. Ωστόσο επειδή η πάθηση σου δεν συμπεριλαμβάνεται στη λίστα των παθήσεων του 5% όπως λες καλό θα ήταν να το ψάξεις για να δεις αν το δικαιούσαι
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Δεν χρειάζονται όλες οι παθήσεις 67%. Εγώ πχ έχω διαβήτη τύπου 1 κ έχω 50% αναπηρία. Χρειάζεσαι ιατρική γνωμάτευση από δημόσιο νοσοκομείο οπωσδήποτε. Τον Νοέμβριο γίνονται επιτροπές που καταθέτεις κάποια δικαιολογητικά που ζητάνε κ αν τα χαρτιά σου είναι οκ μετά από κάποιους μήνες παίρνεις πιστοποιητικό πάθησης και τέτοια περίοδο υποβάλλεις μηχανογραφικό με τις σχολές που επιθυμείς. Ωστόσο επειδή η πάθηση σου δεν συμπεριλαμβάνεται στη λίστα των παθήσεων του 5% όπως λες καλό θα ήταν να το ψάξεις για να δεις αν το δικαιούσαι

επιτρέπουν κανονικά πανελλήνιες και την επιλογή του 5% ή μόνο ενα απο τα δύο?
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
τότε αντί να περιμένει για τον Νοέμβριο που μετά θα τον πάει για του χρόνου τέτοιο καιρό, ίσως θα μπορούσε να είχε δώσει πρώτα κανονικά και μετά ανάλογα να δεί για το 5%.
Αν κατάλαβα καλά το παιδί φέτος θα πάει γ λυκείου, δεν τελείωσε φέτος το λύκειο
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά το παιδί φέτος θα πάει γ λυκείου, δεν τελείωσε φέτος το λύκειο

αααα οκ οκ! νόμιζα οτι περίμενε για το 5% και τώρα που δεν εχει το χαρτί έχασε την
ευκαιρία και πρέπει να περιμένει για του χρόνου...

γενικά ομως πως μπορεί να γίνει αυτό θα είναι σαν να κάνεις 2 φορές μηχανογραφικό
αν δώσεις κανονικά και μετά αιτηθείς και το 5% μήπως κάνεις λάθος και είναι ή το ένα
ή το άλλο?
 

Stif6

Νεοφερμένος

Ο Stif6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
παιδια πηγα να κανω το μηχανογραφικο για το 5% και στης προσωπικες πληροφοριες εκει που συμπληρωνεις τον αριθμο απολυτηριου εχει ακεραιος,αριθμητης και παρανομαστης .Στον παρανομαστη τι ακριβως βαζουμε ξερει κανεις ;;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
παιδια πηγα να κανω το μηχανογραφικο για το 5% και στης προσωπικες πληροφοριες εκει που συμπληρωνεις τον αριθμο απολυτηριου εχει ακεραιος,αριθμητης και παρανομαστης .Στον παρανομαστη τι ακριβως βαζουμε ξερει κανεις ;;;
Δεν το γραφει το απολυτηριο? Ειναι ο αριθμος των μαθηματων που συμμετεχουν στον υπολογισμο του βαθμου απολυτηριου.
 

Stif6

Νεοφερμένος

Ο Stif6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
το γραφει αλλα οχι με ακριβως το τροπο που το θελει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ενταξει το βρηκα το εγραφε απλα δεν το προσεξα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top