Ειδικότητα στα ΕΠΑΛ

sub

Νεοφερμένος

Ο sub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπερα..

Η αδερφή μου θα παει σε ΕΠΑΛ στην Β τάξη και λέει να επιλέξει τομέα Πληροφορικής.

Στην Γ τάξη πρέπει να επιλέξει υποστήριξη συστημάτων Η εφαρμογών και δικτύων Η/Υ η είναι μια ειδικότητα αυτό?

..και τέλος.. αφού τελειώσει και την Γ τάξη, που μπορεί να πιάσει δουλειά (με απλά ελληνικά)?

Ευχαριστώ.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalZero2

Νεοφερμένος

Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπερα..

Η αδερφή μου θα παει σε ΕΠΑΛ στην Β τάξη και λέει να επιλέξει τομέα Πληροφορικής.

Στην Γ τάξη πρέπει να επιλέξει υποστήριξη συστημάτων Η εφαρμογών και δικτύων Η/Υ η είναι μια ειδικότητα αυτό?

..και τέλος.. αφού τελειώσει και την Γ τάξη, που μπορεί να πιάσει δουλειά (με απλά ελληνικά)?

Ευχαριστώ.. :)

Πρώτα αφού είναι πληροφορική τα μαθήματα είναι συγκεκριμένα που θα κάνει. Μόνο ένα μάθημα επιλογής έχει που δεν έχει σχέση με την πληροφορική (πχ εγώ είχα πάρει “Φυσικούς πόρους”). Αυτό είναι το ένα πράγμα που θα έχει δικαίωμα να επιλέξει. Το μάθημα “εφαρμογές δικτύου” και “δικτύων Η/Υ” είναι δυο μαθήματα που θα κάνει υποχρεωτικά (τα δίκτυα Η/Υ είναι και πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα), όσο για το μάθημα “υποστήριξη συστημάτων” δεν το ξέρω, δεν νομίζω να υπάρχει, εγώ πάντως δεν το έκανα, αλλά δεν είναι που μας ρώτησαν αν το θέλουμε η όχι.

Τώρα για το δεύτερο ερώτημα, το να πιάσεις δουλειά κάπου με μόνο απολυτήριο Λυκείου ΕΠΑΛ δεν είναι και το πιο εύκολο. Μπορεί να δουλέψει στο δημόσιο, που και που βγαίνουν προκήρυξης για άτομα με απολυτήριο Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσες (να έχουν βγάλει το Λύκειο) και βγάζει καλά λεφτά έχω ακούσει αλλά είναι και θέμα τύχης και πρέπει να έχει βγάλει το λύκειο με έναν καλό βαθμό(18 το λιγότερο). Αλλού δουλειά κάτι σαν ένα άτομο στον Γερμανό (ας πούμε) που είναι εκείνος που εξυπηρετεί τους πελάτες. Κάτι άλλο δεν ξέρω αλλά καλύτερα να δώσει πανελλαδικές και να μπει σε ένα ΤΕΙ (και το πιο χαμηλό ΤΕΙ ας είναι) για να έχει ένα πιο δυνατό χάρτη στην ζωή της, έτσι θα πιάσει και μια πιο καλή δουλειά.

Ελπίζω να σου απάντησα σε αυτά που ήθελες και να βοήθησε την αδελφή σου. Άμα θέλεις κάτι άλλο πες μου.:iagree:

Αυτά τα ολίγα.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Οπως τα είπε ο φίλος μας ο metalzero2 κατατοπιστικότατος:no1:.Ο τομέας πληροφορικής είναι ένας αυτά τα μαθήματα που είπες είναι από τα ΤΕΕ και έχουν καταργηθεί.Οσο για την δουλεία μόνο σε δημόσιο σαν ΔΕ(δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) που χρειάζεται και ένα καλό μέσο γιατί στην Ελλάδα ζούμε:P και σε καμιά απλή δουλειά εξυπηρέτησης ή σαν τεχνικός αν το κατέχει το αντικείμενο(το λέω αυτό γιατί στο επάλ δεν εξειδικεύεσαι έχεις γνώσεις αλλά δεν μπορείς να συγκριθείς σε καμία περίπτωση με κάποιον που έχει τελειώσει τει-αει).

P.S Πάντως πιο εύκολα δουλεία βρίσκουν στον τομέα Υγείας σαν ΔΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristososfp

Νεοφερμένος

Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
εσεις που ξερετε η υλη στα μαθηματα που δινεις πανελλαδικως στο τομεα πληροφορικης ειναι μεγαλη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalZero2

Νεοφερμένος

Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εσεις που ξερετε η υλη στα μαθηματα που δινεις πανελλαδικως στο τομεα πληροφορικης ειναι μεγαλη??

Η ύλη κάθε χρόνο αλλάζει, κατά λίγο συνήθως. Ανάλογα το μάθημα.

-Στα μαθηματικά ήταν το ίδιο το βιβλίο αλλά πιο πόλη ύλη από της πιο παλιές χρονιές.

-Η Έκθεση δεν το συζητώ, έγινε πολύ πιο δύσκολη, βασικά έγινε ακριβός όπως του Γεν. αλλά μην σε αγχόνη.5,6 βασικά πράγματα να μάθεις, όλα τα αλλά είναι θέμα ιδεών και γνώσεων που πολλές φορές είναι από την καθημερινή ζωή σου.

-Τα δίκτυα Η/Υ τώρα όσο αφορά την ύλη είναι πιο πόλη από παλιά ΑΛΛΑ το βιβλίο είναι ένα πολύ πιο καλό γραμμένο συγκριτικά με το παλαιότερο, γίνετε πιο εύκολο και κατανοητό δηλαδή είναι μπορείς να πεις αρκετά πιο εύκολο από παλιά

-Όσο για τον Δομημένο προγραμματισμό αφού ήταν πρώτη χρονιά δεν μπορείς να το συγκρίνεις με τίποτα, αλλά είναι σχετικά εύκολο κατά την γνώμη μου, αλλά όσο και νάνε εγώ ήμουν πορωμένος με αυτό το μάθημα.

Αλλά μην σε αγχώνουν τα παραπάνω;), αν ξεκινήσεις από τώρα λίγο λίγο (όπως είχα κάνει εγώ) δεν θα σε αγχόσουν πολύ στο τέλος.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sub

Νεοφερμένος

Ο sub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Δηλαδή μου λέτε πως στην ουσία πληροφορική στα ΕΠΑΛ είναι χαμένα χρόνια?

Τι άλλο θα προτείνατε για κοπέλα εκτός απο πληροφορική που να τις είναι χρήσιμο? Να μπορεί δηλαδή να βρει δουλειά, όχι στο δημόσιο, ΕΛΕΟΣ, όλοι οι ελληνες θέλουν να μπουν στο δημόσιο η να γίνουν αυτόματα διευθυντές, γιαυτό μας έχει φάει η ανεργία!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Η ύλη κάθε χρόνο αλλάζει, κατά λίγο συνήθως. Ανάλογα το μάθημα.

-Στα μαθηματικά ήταν το ίδιο το βιβλίο αλλά πιο πόλη ύλη από της πιο παλιές χρονιές.

Τα μαθηματικά είναι αρκετά δύσκολα για μαθητή του επάλ...

-Η Έκθεση δεν το συζητώ, έγινε πολύ πιο δύσκολη, βασικά έγινε ακριβός όπως του Γεν. αλλά μην σε αγχόνη.5,6 βασικά πράγματα να μάθεις, όλα τα αλλά είναι θέμα ιδεών και γνώσεων που πολλές φορές είναι από την καθημερινή ζωή σου.

Η έκθεση είναι εύκολη κάποια βασικά πράγματα συμφωνούμε εδώ.

-Τα δίκτυα Η/Υ τώρα όσο αφορά την ύλη είναι πιο πόλη από παλιά ΑΛΛΑ το βιβλίο είναι ένα πολύ πιο καλό γραμμένο συγκριτικά με το παλαιότερο, γίνετε πιο εύκολο και κατανοητό δηλαδή είναι μπορείς να πεις αρκετά πιο εύκολο από παλιά

Σχετικά καλογραμμένο βιβλίο που θέλει συστηματικό και αρκετό διάβασμα για να γράψεις το 20.

-Όσο για τον Δομημένο προγραμματισμό αφού ήταν πρώτη χρονιά δεν μπορείς να το συγκρίνεις με τίποτα, αλλά είναι σχετικά εύκολο κατά την γνώμη μου, αλλά όσο και νάνε εγώ ήμουν πορωμένος με αυτό το μάθημα.

Φέτος τα θέματα ήταν της ξεφτίλας στον προγραμματισμό δηλαδή εγώ τα λύσα πολύ εύκολα και έγραψα 20.Οπως και ο φίλος μας ο Metalzero και εγώ ήμουν πορωμένος με το μάθημα αλλά μετάνιωσα και νευρίασα που είχα ξεσκιστεί να διαβάζω θεωρία και δεν έπεσε ουσιαστικά τίποτα από θεωρία.Του χρόνου πιστεύω θα είναι δυσκολότερα τα θέματα.
Αλλά μην σε αγχώνουν τα παραπάνω;), αν ξεκινήσεις από τώρα λίγο λίγο (όπως είχα κάνει εγώ) δεν θα σε αγχόσουν πολύ στο τέλος.:no1:
Ναι αν ξεκινήσεις με μεθοδικότητα και σωστό διάβασμα δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα...

Τα σχόλια πάνω με κόκκινο;)


P.S=Metal(βάλε επιτέλους όνομα στο profil:P) αφού είσαι πορωμένος με προγραμματισμό γιατίο πήγες αυτοματισμού και όχι πληροφορικής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Βασικα καλα κανει και διαλεγει την ειδικοτητα της πληροφορικης γιατι εχει μελλον.Οχι οτι οι αλλες δεν εχουν.Η αδερφη σου δεν εχει σκοπο να δωσει πανελλαδικες? Γιατι μονο απο το πτυχιο και το απολυτηριο οπως σου ειπαν και τα παιδια δυσκολο να βρεις σημερα δουλεια.Μπορεις να ψαξεις μεσα στο forum πληροφοριες για καθε μαθημα π δινεται πανελλαδικα και απο τις 2 ομαδες.Πες της οτι αν θελει να παει ΕΠΑ.Λ να στρωθει να διαβασει και να περασει σε μια καλη σχολη πληροφορικης...!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Δηλαδή μου λέτε πως στην ουσία πληροφορική στα ΕΠΑΛ είναι χαμένα χρόνια?

Τι άλλο θα προτείνατε για κοπέλα εκτός απο πληροφορική που να τις είναι χρήσιμο? Να μπορεί δηλαδή να βρει δουλειά, όχι στο δημόσιο, ΕΛΕΟΣ, όλοι οι ελληνες θέλουν να μπουν στο δημόσιο η να γίνουν αυτόματα διευθυντές, γιαυτό μας έχει φάει η ανεργία!! :(

Πολυ καλη επαγγελματικη αποκατασταση απο τα επαλ εχουν οι νοσηλευτες[καλυτερη απο την πληροφορικη].Ωστοσο ενα πτυχιο απο τει μπορει να βοηθησει αρκετα την κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Πολυ καλη επαγγελματικη αποκατασταση απο τα επαλ εχουν οι νοσηλευτες[καλυτερη απο την πληροφορικη].Ωστοσο ενα πτυχιο απο τει μπορει να βοηθησει αρκετα την κατασταση.

Οι νοσηλευτές έχουν καλή εεπαγγελματική αποκατάσταση αλλά πάντα θα έχουν σταθερό και χαμηλό μισθό ενώ κάποιος της πληροφορικής μπορεί να εξελιχθεί πολύ περισσότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Οι νοσηλευτές έχουν καλή εεπαγγελματική αποκατάσταση αλλά πάντα θα έχουν σταθερό και χαμηλό μισθό ενώ κάποιος της πληροφορικής μπορεί να εξελιχθεί πολύ περισσότερο...


Εγω αναφερομαι στην επαγγελματικη αποκατασταση.Να μην ξεχναμε ομως πως εχει γεμισει η αγορα εργασιας τα τελευταια χρονια απο αποφοιτους πληροφορικης ενω αντιθετα παρατηρειται μεγαλη ελλειψη νοσηλευτων στα νοσοκομεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Εγω αναφερομαι στην επαγγελματικη αποκατασταση.Να μην ξεχναμε ομως πως εχει γεμισει η αγορα εργασιας τα τελευταια χρονια απο αποφοιτους πληροφορικης ενω αντιθετα παρατηρειται μεγαλη ελλειψη νοσηλευτων στα νοσοκομεια.

Κάνε αυτό που σου αρέσει.Μην κοιτάς μόνο επαγγελματική αποκατάσταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ervis02

Νεοφερμένος

Ο ervis02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ρε παιδεια ο ηλεκτρολογικοσ τομεασ π.χ ο ηλεκτρολογοσ ποσ σασ φενετε γιατι ακουγεται λιγο ξσερω γο υποτιμημενη δουλια:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalZero2

Νεοφερμένος

Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ρε παιδεια ο ηλεκτρολογικοσ τομεασ π.χ ο ηλεκτρολογοσ ποσ σασ φενετε γιατι ακουγεται λιγο ξσερω γο υποτιμημενη δουλια:(

:nono:Όχι με την καμία δεν θα την έλεγα την δουλειά ως υποτιμητική. Μπορεί σε όλα τα ΕΠΑΛ της Ελλάδος το τμήμα τον ηλεκτρολόγων να είναι τα πιο… χάλια τμήμα, αλλά δεν ακούγεται σαν μια δουλειά που να έχει καμιά ιδιαίτερη ανεργία και αν σου αρέσει να το κανείς.

Για παράδειγμα στην πόλη που μένω εγώ κάνουμε τάματα στους ηλεκτρολόγους να έρθουν να μας φτιάξουν κάτι προβλήματα μέσα στους επόμενους 2 μήνες. Κυρίως ασχολούνται με χτίρια που χτίζονται, γιατί εκεί υπάρχει καλό χρήμα.


Γιαυτό μην νιώθεις υποτιμητικός και κάνε το ελεύθερα:no1:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staaronis3

Νεοφερμένος

Ο Σταμάτης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
-Στα μαθηματικά ήταν το ίδιο το βιβλίο αλλά πιο πόλη ύλη από της πιο παλιές χρονιές.

Τα μαθηματικά έχουν κανα δυο παραγράφους παραπάνω (όχι κεφάλαια). Τα ολοκληρώματα ήταν πάντα στην ύλη απλά δεν τα έβαζαν. Η ύλη είναι αρκετά εύκολη για μαθητές ΕΠΑ.Λ..

Επίσης ο τομέας Πληροφορικής δεν έχει να δώσει και πάρα πολλά, αφού πολλά πραγματα δεν βοηθάνε για να βρει κανεις δουλεια.

Στον τομέα Ηλεκτρονικής μπορεί να ασχοληθεί κανείς με πολλά πράγματα πέρα απο τα ηλεκτρονικά, όπως επεξεργασία εικόνας, ήχου, βίντεο, κατασκευή ιστοσελίδων και δίαφορα άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Τα μαθηματικά έχουν κανα δυο παραγράφους παραπάνω (όχι κεφάλαια). Τα ολοκληρώματα ήταν πάντα στην ύλη απλά δεν τα έβαζαν. Η ύλη είναι αρκετά εύκολη για μαθητές ΕΠΑ.Λ..

Επίσης ο τομέας Πληροφορικής δεν έχει να δώσει και πάρα πολλά, αφού πολλά πραγματα δεν βοηθάνε για να βρει κανεις δουλεια.

Στον τομέα Ηλεκτρονικής μπορεί να ασχοληθεί κανείς με πολλά πράγματα πέρα απο τα ηλεκτρονικά, όπως επεξεργασία εικόνας, ήχου, βίντεο, κατασκευή ιστοσελίδων και δίαφορα άλλα.

Με κατασκευή ιστιοσελίδων ο ηλεκτρονικός και όχι ο πληροφορικός ε?Lol:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staaronis3

Νεοφερμένος

Ο Σταμάτης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Είναι στην ύλη μετά τον προγραματισμό. Όμως αν δεν έχεις γνώσεις πχ photoshop να επεξεργαστείς μια εικόνα, λίγο 3D animation να κάνεις κάτι κινούμενο να ναι πιο ωραίο τότε τι νόημα θα χει να το κάνεις σαν πληροφορικάριος;

Ακόμα και το Flash της adobe αν θες να δουλέψεις πρέπει να ξέρεις 5 πράγματα απο βίντεο μοντάζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Είναι στην ύλη μετά τον προγραματισμό. Όμως αν δεν έχεις γνώσεις πχ photoshop να επεξεργαστείς μια εικόνα, λίγο 3D animation να κάνεις κάτι κινούμενο να ναι πιο ωραίο τότε τι νόημα θα χει να το κάνεις σαν πληροφορικάριος;

Ακόμα και το Flash της adobe αν θες να δουλέψεις πρέπει να ξέρεις 5 πράγματα απο βίντεο μοντάζ.

Τι σχέση έχει ο ηλεκτρονικός με τα παραπάνω εξήγησε μου γιατί θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staaronis3

Νεοφερμένος

Ο Σταμάτης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αυτή είναι η δουλειά του ηλεκτρονικού οπτικοακουστικών συστημάτων (στο ΕΠΑ.Λ. πλέων λέγετε Ηλεκτρονικός Τηλεποικινωνιών).

Ασχολείτε από την παραγωγή του σήματος (με κάμερες, μικρόφωνα, φωτογραφικές μηχανές, υπολογιστές στην περίπτοση 3D animation) στη συνέχεια με την επεξεργασία (κονσόλες ήχου-βίντεο, ψηφιοποίηση σήματος, επεξεργασία σε προγράματα (όπως photoshop, premiere, vegas, audition, ή σε πιο βαρβάτα όπως τα avid κλπ) και τέλως καταλήγει στη διανομή, μέσω του ίντερνετ (στην περίπτοση ιντερνετικής τηλεώρασης και ραδιωφόνου) είτε μέσω πομπών.

Σε όλα αυτά ηλεκτρονικοί είναι. Οι πληροφορικάριοι σε αυτά ασχολούντε μόνο στην αναβάθμιση πλέων των προγραμάτων, στα οποία πλέων δεν έχουν τι επιπλέων να βάλουν και άρα μόνο bug διορθώνουν, είτε αναβαθμίσεις για πιο καινούρια λειτουργικά.

Γιατί θα προτημουσαν κάποιον ηλεκτρονικό;
Το βασικότερο: ξέρει απο κολητίρι. BNC, RCA, XLR βύσματα γίνοντε με κολητίρι. Γιατί να πρέπει να έχουν και ηλεκτρονικό για 2 καλώδια;
Επίσης ξέρει απο σήματα. Όταν δουλέβεις με τέτοια πράγματα πρέπει να ξέρεις πχ ότι στο φάσμα του ήχου μπορούμε να έχουμε τις συχνότητες απο 10Hz έως 22KHz (άσχετα που εκεί δεν ακούει κανείς). Αν έχω τον α θόρυβο θα ακούγετε σε αυτό το εύρως συχνοτήτων, και άρα θα το περιορίσω ή θα κάνω αυτό κι εκείνο για να μην περνάει αυτός ο θόρυβος.

Ο ηλεκτρονικός ασχολείτε με την τηλεώραση και την επισκευή της.
Ξέρει γιατί πρέπει να χρησιμοποιούμε κάποια πρότυπα (πχ 25fps) ποιες αναλύσεις χρησιμοποιούμε στην τηλεώραση κλπ.

Ο ηλεκτρονικός ξέρει επίσης απο φωτισμό.
Πως θα τοποθετήσει τα φώτα, πια χρώματα κλπ, για να πάρει ομοιόμορφα φωτεισμένο αυτό που τραβάει και να γήνει ευκολότερα η επεξεργασία του.
Ακόμα στο 3D animation αν δεν ξέρεις πως να τοποθετήσεις τα φώτα θα πάρεις ένα άθλιο και εντελώς ψέφτικο αποτέλεσμα.

Είναι κι άλλα πράγματα που αν τα αναλύσω θα φάμε το χρόνο μας.

Πάντως αν δεν ήταν τα ηλεκτρονικά τώρα απλά δεν θα μιλούσαμε (λέω ηλεκτρονικά και όχι ηλεκτρονικοί γιατί στην αρχή ήταν απλοί φυσικοί και χημικοί που ουσιαστικά και αυτοί ηλεκτρονικοί ήταν). Επίσης κι αν δεν υπήρχαν κάπιοι να τραβίξουν καλώδια μέχρι τα σπίτια μας, να κάνουν τερματισμούς, συνδέσεις κλπ κλπ επίσης δεν θα μιλούσαμε. Ακόμα και ο ΟΤΕ όταν είναι να γήνει κάπιος προγραματισμός επαγκελματικού τηλεφωνικού κέντρου, ηλεκτρονικό στέλνει αν και είναι ολόκληρος υπολογιστής (τρέχει linux, έχει http server και διάφορα άλλα, όχι στο επίπεδο όμως ενός home router).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Αυτή είναι η δουλειά του ηλεκτρονικού οπτικοακουστικών συστημάτων (στο ΕΠΑ.Λ. πλέων λέγετε Ηλεκτρονικός Τηλεποικινωνιών).

Ασχολείτε από την παραγωγή του σήματος (με κάμερες, μικρόφωνα, φωτογραφικές μηχανές, υπολογιστές στην περίπτοση 3D animation) στη συνέχεια με την επεξεργασία (κονσόλες ήχου-βίντεο, ψηφιοποίηση σήματος, επεξεργασία σε προγράματα (όπως photoshop, premiere, vegas, audition, ή σε πιο βαρβάτα όπως τα avid κλπ) και τέλως καταλήγει στη διανομή, μέσω του ίντερνετ (στην περίπτοση ιντερνετικής τηλεώρασης και ραδιωφόνου) είτε μέσω πομπών.

Σε όλα αυτά ηλεκτρονικοί είναι. Οι πληροφορικάριοι σε αυτά ασχολούντε μόνο στην αναβάθμιση πλέων των προγραμάτων, στα οποία πλέων δεν έχουν τι επιπλέων να βάλουν και άρα μόνο bug διορθώνουν, είτε αναβαθμίσεις για πιο καινούρια λειτουργικά.

Γιατί θα προτημουσαν κάποιον ηλεκτρονικό;
Το βασικότερο: ξέρει απο κολητίρι. BNC, RCA, XLR βύσματα γίνοντε με κολητίρι. Γιατί να πρέπει να έχουν και ηλεκτρονικό για 2 καλώδια;
Επίσης ξέρει απο σήματα. Όταν δουλέβεις με τέτοια πράγματα πρέπει να ξέρεις πχ ότι στο φάσμα του ήχου μπορούμε να έχουμε τις συχνότητες απο 10Hz έως 22KHz (άσχετα που εκεί δεν ακούει κανείς). Αν έχω τον α θόρυβο θα ακούγετε σε αυτό το εύρως συχνοτήτων, και άρα θα το περιορίσω ή θα κάνω αυτό κι εκείνο για να μην περνάει αυτός ο θόρυβος.

Ο ηλεκτρονικός ασχολείτε με την τηλεώραση και την επισκευή της.
Ξέρει γιατί πρέπει να χρησιμοποιούμε κάποια πρότυπα (πχ 25fps) ποιες αναλύσεις χρησιμοποιούμε στην τηλεώραση κλπ.

Ο ηλεκτρονικός ξέρει επίσης απο φωτισμό.
Πως θα τοποθετήσει τα φώτα, πια χρώματα κλπ, για να πάρει ομοιόμορφα φωτεισμένο αυτό που τραβάει και να γήνει ευκολότερα η επεξεργασία του.
Ακόμα στο 3D animation αν δεν ξέρεις πως να τοποθετήσεις τα φώτα θα πάρεις ένα άθλιο και εντελώς ψέφτικο αποτέλεσμα.

Είναι κι άλλα πράγματα που αν τα αναλύσω θα φάμε το χρόνο μας.

Πάντως αν δεν ήταν τα ηλεκτρονικά τώρα απλά δεν θα μιλούσαμε (λέω ηλεκτρονικά και όχι ηλεκτρονικοί γιατί στην αρχή ήταν απλοί φυσικοί και χημικοί που ουσιαστικά και αυτοί ηλεκτρονικοί ήταν). Επίσης κι αν δεν υπήρχαν κάπιοι να τραβίξουν καλώδια μέχρι τα σπίτια μας, να κάνουν τερματισμούς, συνδέσεις κλπ κλπ επίσης δεν θα μιλούσαμε. Ακόμα και ο ΟΤΕ όταν είναι να γήνει κάπιος προγραματισμός επαγκελματικού τηλεφωνικού κέντρου, ηλεκτρονικό στέλνει αν και είναι ολόκληρος υπολογιστής (τρέχει linux, έχει http server και διάφορα άλλα, όχι στο επίπεδο όμως ενός home router).
Φϊλε θα προτιμήσουν ηχολήπτη και όχι εσένα...Καθένας στην ειδικότητα του...Από τεχνικά μπορεί να ξέρεις αλλά απο προγραμματισμό δεν ξέρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top