Ειδικότητα στα ΕΠΑΛ

staaronis3

Νεοφερμένος

Ο Σταμάτης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ο ηχολήπτης τι είναι; Θα με τρελάνεις; Είναι καθαρά ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ άσχετα που υπάρχει σαν χωριστή ειδικότητα σε κάπια ΙΕΚ.

Ένας από τους καθηγητές που μου έκαναν μάθημα ήταν ηλεκτρονικός του ΤΕΙ (είχαμε κάπιους φυσικούς ραδιοηλεκτρολόγους) και πολύ πριν έρθει στο σχολείο δούλεβε σε τηλεοπτικό σταθμό. Τι έκανε εκεί εκτός των άλλων; Τον ηχολήπτη.
Επίσης είναι ηχολήπτης σε βαν εξωτερικών μεταδώσεων αθλητικού ραδιοφωνικού σταθμού.
Και όμως μόνο το ΤΕΙ έχει τελειώσει σαν Ηλεκτρονικός.

Και θα σου το ξαναπώ. Τι να τον κάνεις τον προγραματισμό όταν δεν υπάρχουν θέσεις; Τι προγραμα να φτιάξεις όταν υπάρχουν τα πάντα;

Οι ηλεκτρονικοί είτε το θες, είτε όχι, μπορούν να ασχοληθούν με πολλά πράγματα πέρα απο τα κλασικά ηλεκτρονικά.

Εσύ αφού υποστηρίζεις οτι οι προγραματιστές είναι καλύτεροι, για δώσε μου μερικά παραδείγματα που μπορούν να δουλέψουν και τι μπορούν να κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Ο ηχολήπτης τι είναι; Θα με τρελάνεις; Είναι καθαρά ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ άσχετα που υπάρχει σαν χωριστή ειδικότητα σε κάπια ΙΕΚ.

Ένας από τους καθηγητές που μου έκαναν μάθημα ήταν ηλεκτρονικός του ΤΕΙ (είχαμε κάπιους φυσικούς ραδιοηλεκτρολόγους) και πολύ πριν έρθει στο σχολείο δούλεβε σε τηλεοπτικό σταθμό. Τι έκανε εκεί εκτός των άλλων; Τον ηχολήπτη.
Επίσης είναι ηχολήπτης σε βαν εξωτερικών μεταδώσεων αθλητικού ραδιοφωνικού σταθμού.
Και όμως μόνο το ΤΕΙ έχει τελειώσει σαν Ηλεκτρονικός.

Και θα σου το ξαναπώ. Τι να τον κάνεις τον προγραματισμό όταν δεν υπάρχουν θέσεις; Τι προγραμα να φτιάξεις όταν υπάρχουν τα πάντα;

Οι ηλεκτρονικοί είτε το θες, είτε όχι, μπορούν να ασχοληθούν με πολλά πράγματα πέρα απο τα κλασικά ηλεκτρονικά.

Εσύ αφού υποστηρίζεις οτι οι προγραματιστές είναι καλύτεροι, για δώσε μου μερικά παραδείγματα που μπορούν να δουλέψουν και τι μπορούν να κάνουν.

Λοιπόν ένας προγραμματιστής μπορεί να δουλεύει σε εταιρία ανάπτυξης προγραμματων που φτιάχνουν προγράμματα κάτα παραγγελίες όπως το θέλει ο πελάτης,μιλάμε για πολλά λεφτά ένας καθηγητής μου πχ που φτιάχνει προγράμματα για επιχειρήσεις(δεν ανήκει σε εταιρία μόνος του δουλεύει) έχει φτιάξει γύρω στα 15,16 προγράμματα για δι9αφορετικές επιχειρήσεις τα οποία πούλησε 5000-8000 και παίρνει 500 το μήνα για συντήρηση και αναβαθμίσεις των προγραμμάτων από κάθε επιχείρηση.Μπορείς να δουλέψεις σε εταίρια ανάπτυξης εμπορικών εφαρμογών(υπάρχουν άπειρες τέτοιες εταιρίες).Σε εταιρία ανάπτυξης παιχνιδιών.Και άλλα πολλά που δεν μου έρχονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staaronis3

Νεοφερμένος

Ο Σταμάτης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Η μια περίπτοση που μου δήνεις είναι καθαρά θέμα τύχης, και για να το κάνεις αυτό πρέπει να προγραματίζεις 20 ώρες το 24ωρο.

Για να δουλέψεις σε κάπια απο αυτές τις εταιρίες που μου λες θα πρέπει κατ αρχήν να φύγεις στο εξωτερικό, αφού στην ελλάδα είναι ελάχιστες. Επίσης πρέπει να ξέρεις τρελά πράγματα για να μπορέσεις να επεξεργαστείς τον ήδη υπάρχον κώδικα.
Για φαντάσου να πας να βρεις bug στον κώδικα ενός προγράματος όπως το premiere ή το audition της adobe ή ακόμα στα avid ή quantel. Δεν είναι λίγο τραβηγμένο όταν αρχίζεις απο το 0 στην δουλειά σου σαν προγραματιστής;

Απ όσο ξέρω πάντως οι προγραματιστές δεν έχουν και την καλύτερη προσωπική ζωή, αφού για να μπορέσεις να δουλέψεις πρέπει να τρως ατελείωτες ώρες μπροστά από ένα πισί και άρα δεν σου μένει χρόνος για άλλα πράγματα.
Και οι ηλεκτρονικοί βέβαια όταν κολάνε/ξεκολάνε εισπνέουν αρκετή ποσότητα μολύβδου, κασίτερου και σε κάπιες περιπτόσεις καδμίου, αφού οι "οικολογικές" κολήσεις με μειωμένο μόλυβδο δεν κάνουν δουλειά (γνώμη μου είναι πως υπάρχουν για να καταστρέφοντε τα προϊόντα και να βγάζουν οι εταιρίες λευτά), και αναγκαζόμαστε να δουλέβουμε με την κλασική 60/40 κόληση που δούλεβαν και οι παππούδες μας. Κανείς όμως τόσα χρόνια απ όσο ξέρω δεν έχει πάθει κάτι από αυτά τα αέρια.

Έχεις παραδείγματα εταιριών στην ελλάδα που θα μπορούσαν να πάρουν προγραματιστές/πληροφορικάριους; Αν έχεις, μπορώ κι εγώ να κάνω μια μεγάλη λίστα για το που μπορούν να δουλέψουν ηλεκτρονικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Η μια περίπτοση που μου δήνεις είναι καθαρά θέμα τύχης, και για να το κάνεις αυτό πρέπει να προγραματίζεις 20 ώρες το 24ωρο.

Για να δουλέψεις σε κάπια απο αυτές τις εταιρίες που μου λες θα πρέπει κατ αρχήν να φύγεις στο εξωτερικό, αφού στην ελλάδα είναι ελάχιστες. Επίσης πρέπει να ξέρεις τρελά πράγματα για να μπορέσεις να επεξεργαστείς τον ήδη υπάρχον κώδικα.
Για φαντάσου να πας να βρεις bug στον κώδικα ενός προγράματος όπως το premiere ή το audition της adobe ή ακόμα στα avid ή quantel. Δεν είναι λίγο τραβηγμένο όταν αρχίζεις απο το 0 στην δουλειά σου σαν προγραματιστής;

Απ όσο ξέρω πάντως οι προγραματιστές δεν έχουν και την καλύτερη προσωπική ζωή, αφού για να μπορέσεις να δουλέψεις πρέπει να τρως ατελείωτες ώρες μπροστά από ένα πισί και άρα δεν σου μένει χρόνος για άλλα πράγματα.
Και οι ηλεκτρονικοί βέβαια όταν κολάνε/ξεκολάνε εισπνέουν αρκετή ποσότητα μολύβδου, κασίτερου και σε κάπιες περιπτόσεις καδμίου, αφού οι "οικολογικές" κολήσεις με μειωμένο μόλυβδο δεν κάνουν δουλειά (γνώμη μου είναι πως υπάρχουν για να καταστρέφοντε τα προϊόντα και να βγάζουν οι εταιρίες λευτά), και αναγκαζόμαστε να δουλέβουμε με την κλασική 60/40 κόληση που δούλεβαν και οι παππούδες μας. Κανείς όμως τόσα χρόνια απ όσο ξέρω δεν έχει πάθει κάτι από αυτά τα αέρια.

Έχεις παραδείγματα εταιριών στην ελλάδα που θα μπορούσαν να πάρουν προγραματιστές/πληροφορικάριους; Αν έχεις, μπορώ κι εγώ να κάνω μια μεγάλη λίστα για το που μπορούν να δουλέψουν ηλεκτρονικοί.

Πιστεύεις εσύ ότι ένα άτομο διορθώνει τα bugs στα προγράμματα της adobe?Μάλλον δεν έχεις ιδέα από προγραμματισμό για να λές κάτι τέτοιο(όπως και εγώ δεν έχω ιδεά από ηλεκτρονικά και το παραδέχομαι:D).Μπορείς να βρείς δουλεία στην Ελλάδα αλλά πολύ καλύτερα στο εξωτερικό έχεις δίκιο σε αυτό.Οσο το ότι δουλεύεις πολύ που λές το ωραριο συγκεκριμένο είναι αφού υπογράφεις συμβόλαιο..
Πάντως οι αποδοχές του προγραμματιστή είναι πολύ μεγαλύτερες από του ηλεκτρονικού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καλησπερα..

Η αδερφή μου θα παει σε ΕΠΑΛ στην Β τάξη και λέει να επιλέξει τομέα Πληροφορικής.

Στην Γ τάξη πρέπει να επιλέξει υποστήριξη συστημάτων Η εφαρμογών και δικτύων Η/Υ η είναι μια ειδικότητα αυτό?

..και τέλος.. αφού τελειώσει και την Γ τάξη, που μπορεί να πιάσει δουλειά (με απλά ελληνικά)?

Ευχαριστώ.. :)

Γεια σου

Είμαι απόφοιτος ΕΠΑΛ στην ειδικότητα «Υποστήριξη Συστημάτων, Εφαρμογών και δικτύων Η/Υ» (είναι ακριβώς όπως το λέει στο Πτυχίο) Λοιπόν από όσο ξέρω από το ΕΠΑΛ μου δεν επιλέγεις άλλη κατηγορία είναι αυτή… το μόνο που θα επιλέξει είναι μάθημα επιλογής που είναι για άλλο λόγο και δεν έχει νόημα να σε φορτώνω τώρα… Με το Πτυχίο που βγάζεις (Αν θυμάμαι καλά ή 2ου ή 3ου επιπέδου) μας είχαν ενημερώσει από το σχολειό ότι μπορούμε να ανοίξουμε δική μας επιχείρηση (με απλά λόγια) επίσης εκτός από της Πανελλήνιες που μπορείς να ενημερωθείς σε σχετικά Topic που έχω φτιάξει, μπορεί να πάει και σε Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ ξεκινώντας από το 3ο εξάμηνο (δηλαδή να κάνει μόνο ένα χρόνο). Προσωπική άποψη είναι ότι δεν μπορείς να ασχοληθείς σοβαρά με την πληροφορική, τουλάχιστον από την που έχω πείρα, μόνο με το απολυτήριο του ΕΠΑΛ γιατί δεν έχεις καλή κατάρτιση.

(…) Το μάθημα “εφαρμογές δικτύου” και “δικτύων Η/Υ” είναι δυο μαθήματα που θα κάνει υποχρεωτικά (τα δίκτυα Η/Υ είναι και πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα), όσο για το μάθημα “υποστήριξη συστημάτων” δεν το ξέρω, δεν νομίζω να υπάρχει, εγώ πάντως δεν το έκανα, αλλά δεν είναι που μας ρώτησαν αν το θέλουμε η όχι.(…)

Με το πτυχίο που παίρνουμε υποτίθεται γνωρίζουμε από Δίκτυα λόγο του μαθήματος που κάναμε στην Βʼ και Γʼ Λυκείου (και δεν ξέρουμε να κάνουμε ένα καλώδιο δικτύου), Εφαρμογές εννοεί Προγραμματισμό (υποτίθεται έχουμε καλές γνώσεις προγραμματισμού επειδή ξέρουμε να κάνουμε κάποια βασικά προγράμματα σε Pascal και Visual Basic) και το Υποστήριξη συστημάτων είναι η Συντήρηση Η.Υ. που κάναμε στην Βʼ Λυκείου (με το βιβλιο του 80)

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Δηλαδή μου λέτε πως στην ουσία πληροφορική στα ΕΠΑΛ είναι χαμένα χρόνια?

Τι άλλο θα προτείνατε για κοπέλα εκτός απο πληροφορική που να τις είναι χρήσιμο? Να μπορεί δηλαδή να βρει δουλειά, όχι στο δημόσιο, ΕΛΕΟΣ, όλοι οι ελληνες θέλουν να μπουν στο δημόσιο η να γίνουν αυτόματα διευθυντές, γιαυτό μας έχει φάει η ανεργία!!
Δεν είναι χαμένα χρόνια απλά θα πρέπει να συνεχίσει και με σπουδές μετά το Λύκειο.

Εγω αναφερομαι στην επαγγελματικη αποκατασταση.Να μην ξεχναμε ομως πως εχει γεμισει η αγορα εργασιας τα τελευταια χρονια απο αποφοιτους πληροφορικης ενω αντιθετα παρατηρειται μεγαλη ελλειψη νοσηλευτων στα νοσοκομεια.
¨
Ναι αλλά μην ξεχνάμε και τις συνθήκες εργασίας στην μια περίπτωση και στην άλλη… όπου έχουμε τεράστια διαφορά!

ρε παιδεια ο ηλεκτρολογικοσ τομεασ π.χ ο ηλεκτρολογοσ ποσ σασ φενετε γιατι ακουγεται λιγο ξσερω γο υποτιμημενη δουλια


Φίλε ξέρω ηλεκτρολόγους, υδραυλικούς, ψυκτικούς που βγάζουν περισσότερα το μήνα και από μερικούς γιατρούς και δικηγόρους! Συν ότι τους βρίσκεις ποιο δύσκολα!

Mariosxania, staaronis3 πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση αλλά μάλλον βγήκατε εκτός θέματος… Πάντως εγώ συμφωνώ ποιο πολύ με τον Mariosxania

Συγγνώμη αν σας κούρασα με αυτά που έγραψα γιατί είναι πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking!

Νεοφερμένος

Ο keep walking! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ειμαι και γω 3τη λυκειου επαλ τομέα πληροφορικης.όταν πηγα στη δευτερα μας τα λεγαν ολα οκ αλλα φετος απεκτησα μια εικονα του τι παιζει.κοιτα εχει μελλον μεν, αλλα εχει το περισσοτερο διαβασμα...ασε που απο μονα τους τους τα επαλ ειναι υποβαθμισμενα...εχω θα συνιστουσα δυστυχως και ιδιαιτερα γιατι σε μενα ο καθηγητης το ειπε στο πατερα μου(οχι σε μενα!) για να βγαζει καλα λεφτα...α και γενικα στο σχολειο δε μαθαινεις αυτα που πρεπει να μαθεις!και να ξερεις οτι στο σχολειο μου εχουν να περασουν σε τει 3 χρονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VaggelisVAG

Νεοφερμένος

Ο VaggelisVAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πως σας φαίνεται ο τομέας ηλεκτρολογίας? Με ενδιαφέρει αρκετά... Το επάγγελμα του ηλεκτρολόγου είναι όπως ήταν? Δηλαδή υπάρχει δουλειά ή επειδή σταμάτησαν οι οικοδομές δεν υπάρχουν δουλειές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
να κανουμε λιγο Up το θεμα....
Θα αρχισω εγω απαντωντας στο παιδι απο πανω: Αυτη τη στιγμη ο τομεας ηλεκτρολογιας μπορει να μην εχει την τρελη δουλεια που ειχε παλια, αλλα σιγουρα δεν ειναι και τομεας που να μην μπορεις να βρεις απασχοληση, εχει σιγουρα και πολλες προοπτικες αν τον ακολοθησεις και στην τριτοβαθμια, με το ανοιγμα που γινεται αυτη την εποχη στις ΑΠΕ, μπορει να ειμαστε σκατα οικονομικα, αλλα οτι και να γινει ενεργεια θα χρειαζομαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
ειμαι και γω 3τη λυκειου επαλ τομέα πληροφορικης.όταν πηγα στη δευτερα μας τα λεγαν ολα οκ αλλα φετος απεκτησα μια εικονα του τι παιζει.κοιτα εχει μελλον μεν, αλλα εχει το περισσοτερο διαβασμα...ασε που απο μονα τους τους τα επαλ ειναι υποβαθμισμενα...εχω θα συνιστουσα δυστυχως και ιδιαιτερα γιατι σε μενα ο καθηγητης το ειπε στο πατερα μου(οχι σε μενα!) για να βγαζει καλα λεφτα...α και γενικα στο σχολειο δε μαθαινεις αυτα που πρεπει να μαθεις!και να ξερεις οτι στο σχολειο μου εχουν να περασουν σε τει 3 χρονια!


Αν διαβαζεις μαθαινεις αυτα που πρεπει να μαθεις,Το τελευταιο με τα ΤΕΙ εξαρτατε απο τους μαθητες.Δεν παιζει ρολο που ειναι επαλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
εδω μπορετε να δειτε ολους τους τομεις και τις ειδικοτητες που μπορει να επιλεξει καποιος ο οποιος πηγαινει σε ΕΠΑΛ.
https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/epaggelmatika/epal/229-epal-kykloi-tomeis-eidikothtes.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis95P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
εδω μπορετε να δειτε ολους τους τομεις και τις ειδικοτητες που μπορει να επιλεξει καποιος ο οποιος πηγαινει σε ΕΠΑΛ.
https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/epaggelmatika/epal/229-epal-kykloi-tomeis-eidikothtes.html
Πάνο επειδή εσύ ξέρεις φαντάζομαι φέτος είναι η τελευταία χρονιά που λειτουργούν αυτοί οι τομείς και του χρόνου η τελευταία χρονιά που λειτουργούν αυτές οι ειδικότητες έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Πάνο επειδή εσύ ξέρεις φαντάζομαι φέτος είναι η τελευταία χρονιά που λειτουργούν αυτοί οι τομείς και του χρόνου η τελευταία χρονιά που λειτουργούν αυτές οι ειδικότητες έτσι δεν είναι?

Προς το παρον ισχυουν και για του χρονου,θα αλλαξουν μονο αν ανακοινωθει το νεο λυκειο,πραγμα που δε πιστευω πως θα γινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arrow955

Νεοφερμένος

Η Arrow955 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα.Μετα το τελος της 3της γυμνασιου θα ηθελα να μαθω πια κατέυθυνση πρεπει να παρω ωστε να βγαλω την ειδικότητα της "βρεφοκόμου".Μπορώ να πάρω αυτη την ειδηκότητα μέσω Επάλ?Η μήπως μέσω σχολής ΟΑΕΔ?.Επεισης κατι ακουσα οτι και η Σιβιτανίδειος έχει αυτη την ειδικότητα.Και αν δεν μπορεσω με τιποτα απο ολα αυτα θα πρεπει να παω γενικο?Πραγματικα δεν εχω ιδεα!!!:bounce::kill::vroum::strong::book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Γεια σου! Μπορεις να γινεις βρεφοκομος και απο γενικο και απο επαλ. Συγκεκριμενα, στο γενικο θα διαλεξεις την αναλογη ομαδα προσανατολισμου που οδηγει στο στοχο σου και θα δωσεις πανελληνιες .Στο επαλ διαλεγεις την ειδικοτητα και κανεις μαθηματα του λυκειου και της ειδικοτητας ετσι ωστε μολις αποφοιτησεις θα εχεις το πτυχιο σου στην ειδικοτητα( βοηθος βρεφοκομου) κ αν θες δινεις πανελληνιες μεσω του επαλ για να εισαχθεις στο αντιστοιχο ατει (αει εχει μονο για νηπιαγωγους). Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες σε αυτό το site σχετικά με το επάγγελμα του βρεφοκόμου και τι σχολές.Μπορείς να γίνεις βρεφοκόμος και από τα γενικό και από ΕΠΑΛ.Δεν ξέρω τι ισχύει για τα ΕΠΑΛ αλλά από το γενικό διαλέγεις τον ανάλογο προσανατολισμό και δίνεις πανελλήνιες με στόχο κάποιο ΤΕΙ Προσχολικής Αγωγής που υπάρχει σε Αθήνα,Θεσσαλονίκη και στα Ιωάννινα.Μάλλον ο προσανατολισμός αυτός που θα κληθείς να διαλέξεις θα είναι ο προσανατολισμός των παιδαγωγικών που μπαίνει στην Γ' Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Απο ΕΠΑ.Λ πάντως δεν μπορείς εφόσον έχει καταργηθεί ο τομεας υγείας και πρόνοιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Δες εδω https://www.tanea.gr/news/greece/art...ai-iek-poy-tha-leitoyrghsoyn-to-epomeno-etos/ η ομαδα προσανατολισμου εφαρμοσμενων τεχνων και καλλιτεχνικων σπουδων εχει την ειδικοτητα βοηθος βρεφοκομου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arrow955

Νεοφερμένος

Η Arrow955 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Απο ΕΠΑ.Λ πάντως δεν μπορείς εφόσον έχει καταργηθεί ο τομεας υγείας και πρόνοιας...

Εχει καταργηθει?Μα τα παιδια λενε οτι γινεται και μεσω επαλ,οποτε πως εχει καταργηθει?

Γεια σου! Μπορεις να γινεις βρεφοκομος και απο γενικο και απο επαλ. Συγκεκριμενα, στο γενικο θα διαλεξεις την αναλογη ομαδα προσανατολισμου που οδηγει στο στοχο σου και θα δωσεις πανελληνιες .Στο επαλ διαλεγεις την ειδικοτητα και κανεις μαθηματα του λυκειου και της ειδικοτητας ετσι ωστε μολις αποφοιτησεις θα εχεις το πτυχιο σου στην ειδικοτητα( βοηθος βρεφοκομου) κ αν θες δινεις πανελληνιες μεσω του επαλ για να εισαχθεις στο αντιστοιχο ατει (αει εχει μονο για νηπιαγωγους). Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις!

Ναι γνωριζω πως ειναι στο καθενα.Αυτο που με ενδιαφερει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ειναι αν μπορω μεσω επαλ (η κοπελα παρακατω ανεφερε οτι πλεον δεν υπαρχει το συγκεκριμενο επαγγελμα στα επαλ,δεν γνωριζω αν ισχυει)Δεν ενδιαφερομαι για γενικο ποσο μαλλον για πανελληνιες.Θελω μεσω επαλ να βγαλω και χαρτι λυκειου και ειδικοτητας.Απλα αναρωτιεμε αυτη η ειδικοτητα βρισκεται σε ολα τα επαλ γενικα ή ειναι καποια συγκεκριμενα?

Δες εδω https://www.tanea.gr/news/greece/art...ai-iek-poy-tha-leitoyrghsoyn-to-epomeno-etos/ η ομαδα προσανατολισμου εφαρμοσμενων τεχνων και καλλιτεχνικων σπουδων εχει την ειδικοτητα βοηθος βρεφοκομου.

Το λινκ σου μου λυνει την απορια αν καταργηθηκε η οχι!Σε ευχαριστω πολυ:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Πως σου ηρθε η ιδεα αυτη αροου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
εγω φετος τελειωσα το επαλ και εδωσα πανελληνιες με την ειδικοτητα βοηθων βρεφοκομων και τις καθηγητριες μας τις απελυσαν στην αρχη της χρονιας επειδη καταργηθηκε η ειδικοτητα μας και μας εκαναν μαθημα ως ωρομισθιες και τωρα που τελειωσε η σχολικη χρονια πρεπει να βρουν αλλου δουλεια.. οποτε νομιζω οτι η ειδικοτητα υγειας προνοιας εχει καταργηθει κανονικα απο δω και περα! οταν πηγαινα Γ ταξη φετος τα παιδια της Β του επαλ δεν ειχαν το δικαιωμα να διαλεξουν αυτη την ειδικοτητα! δεν υπηρχε ως επιλογη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top