Εγκληματολογία

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τσέκαρε μία αυτό εδώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klio92

Νεοφερμένος

Η Klio92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λάουά μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον αλλά το έχω ήδη τσεκάρει αυτό... ;) Τώρα θέλω να μου πει κάποιος αν ξέρει κάτι πιο συγκεκριμένο please...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ένας άλλος τρόπος είναι να τελειώσεις την Νομική και να κάνεις μετά μεταπτυχιακό στο ποινικό δίκαιο με εξειδικεύμενο θέμα εγκληματολογίας. :) Άλλα εκεί είναι θεωρητική η κατάρτιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γεια σας!!Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος γνωρίζει το πως θα μπορούσα να ασχοληθώ με την εγκλημτολογία σε εργαστηριακό επίπεδο εάν τελειώσω τη σχολή της βιολογίας η της χημείας!!!Σκοπεύω να ξαναδώσω πανελλήνιες για αυτόν ακριβώς το λόγο και χρειάζομαι επειγόντως πληροφορίες!!!!!!sos!!!:(

Εννοείς να κάνεις ταυτοποιήσεις (γενετικού υλικού pcr, ταυτοποίηση DNA)..
Πρακτικά μπορείς να το κάνεις με σχολές βιολογίας, βιοχημείας-χημείας (είναι αρκετά δύσκολο να βρεις θέσεις σε αυτούς τους κλάδους).

Μέσω της ιατρικής μπορείς να πας ιατροδικαστική (ειδικότητα) (και να ανοίγεις πτώματα, να εξετάζεις τραυματισμένους) ... πιστεύω ότι είναι ο πιο σίγουρος τρόπος να ασχοληθείς σε εργαστηριακό επιπέδο με την εγκληματολογία... γιατί η φύση του επαγγέλματος σχετίζεται...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παντειος - κοινωνιολογια/εγκληματολογια
Πολλοι οι δρομοι, δυσκολο επαγγελμα στην Ελλαδα, πολλη πεινα εκτος αν εχεις ετοιμη δουλεια η κονεξιονς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πάντειος

Ο ορισμός της βλακείας

Έλα στο Πάντειο σπούδασε εγκληματολογία, πολιτική επιστήμη, ψυχολογία ή όποια άλλη σχολή νομίζεις ότι κάνει τους ανθρώπους καλύτερους πολίτες και γίνε ένας ανόητος άνθρωπος που νομίζει ότι σε μια κοινωνία καθυστερημένων μικροαστών, χωριάτων και μεγαλοαστών που νομίζουν ότι μόνη αξία είναι η παραγωγή πλούτου, δοκίμασε το, μπορείς να κάνεις τον κόσμο καλύτερο θα σε ανταμοίψει με τον ελάχιστο σεβασμό.

Μηδέν επαγγελματική αποκατάστασή, μηδέν σεβασμός από τους εργοδότες


Πάντειος,,η συνταγή στην ανεργία και στην δημόσια κατακραυγή του σκέπτεσθαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ε, χαίρω πολύ. Ο καθένας με τα όνειρά του.
Τι σε χαλάει εσένα :confused:


baaaaah -.-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Πάντειος​



Ο ορισμός της βλακείας

Έλα στο Πάντειο σπούδασε εγκληματολογία, πολιτική επιστήμη, ψυχολογία ή όποια άλλη σχολή νομίζεις ότι κάνει τους ανθρώπους καλύτερους πολίτες και γίνε ένας ανόητος άνθρωπος που νομίζει ότι σε μια κοινωνία καθυστερημένων μικροαστών, χωριάτων και μεγαλοαστών που νομίζουν ότι μόνη αξία είναι η παραγωγή πλούτου, δοκίμασε το, μπορείς να κάνεις τον κόσμο καλύτερο θα σε ανταμοίψει με τον ελάχιστο σεβασμό.

Μηδέν επαγγελματική αποκατάστασή, μηδέν σεβασμός από τους εργοδότες​


Πάντειος,,η συνταγή στην ανεργία και στην δημόσια κατακραυγή του σκέπτεσθαι​

Γιατι την κατηγορεις τοσο πολυ??:hmm:

Οχι οτι εχω την καλυτερη αποψη για την Παντειο, αλλα εσυ την ξεφτιλησες!!:P
Εχεις προσωπικη εμπειρια??


On topic... Και εγω αυτη την εντυπωση εχω , οτι στην Παντειο μπορεις να βρεις κατι τετοιο!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
On topic... Και εγω αυτη την εντυπωση εχω , οτι στην Παντειο μπορεις να βρεις κατι τετοιο!!:)
Από την Πάντειο βρήκα αυτό:
https://criminology.panteion.gr/
Δεν ξέρω αν βοηθάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Προσωπικά θα σου συνέστεινα να τελειώσεις χημικό και μετά να επιλέξεις κατεύθυνση βιοχημείας-βιοτεχνολογίας. Αυτός είναι ο επιστημονικός κλαδος πουο έχει εφαρμογή στην εργαστηριακή εγκληματολογία. Αν τώρα σε ενδιαφέρει να γίνεις θεωρητική εκληματολόγος τότε μάλλον Νομική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valentina1991

Νεοφερμένος

Η valentina1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια..
χωρις νομικη δεν εχει εγκληματολογια.μη μπερδευεστε.πολλες σχολες εχουν νομικα μαθηματα και δικαια,ακομη και ποινικο,αλλα καμια δεν κανει εμβαθυνση ποινικου,η εστω καποια βασικα πραγματα παραλειπονται.μονον αν σκεφτεις οτι εμεις στη νομικη εχουμε 4 ποινικα,2 εμβαθυνσεις,και 9 μαθηματα επιλογης που αφορουν το εγκλημα..
επισης στο εξωτερικο,εαν το θελετε για μεταπτυχιακο η δουλεια,αναγνωριζουν τους εγκληματολογους ΜΟΝΟ απο νομικη.
τελος,δουλεια στην ελλαδα δεν εχει.οχι απλα δεν εχει,ΔΕΝ ΕΧΕΙ.η εγκληματολογοι ως ενστολοι που ανεφερε καποιος δεν εχουν καμια σχεση με τους εγκληματολογους του CSI που ολοι θελετε να γινεται.τυπου τετοιου επαγγελμα στην ελλαδα δεν υπαρχει.αφενος γιατι τα συστηματα της αστυνομιας λειτουργουν ακομη με το word και οι υπολογιστες τους εχουν windows98,αφετερου γιατι δεν εχουμε λεφτα...η ακομη και αξιολογα εγκληματα!
ως εγκληματολογος στην Ελλαδα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ανοιξεις γραφειο σε φαση dedective και να κηνυγας με μια καμερα αντρες που κερατωνουν τις πλουσιες γυναικες τους.αυτα!:):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ότι πάντως ότι οι τύπου CSI, δεν είναι νομικοί, είναι αστυνομικοί με εξειδίκευση.

Σίγουρα δεν υπάρχουν στην Ελλάδα τέτοιες περιπτώσεις, αλλά για να υπάρχουν αυτά τα μεταπτυχιακά και να αναγνωρίζονται, όλο και κάτι κάνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroutzou

Νεοφερμένος

Η maroutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Είμαι καινούργια εδώ και έχω κάποιες ερωτήσεις οσο αναφορά την εγκληματολογία.
Για να γίνει καποιος εγκληματολόγος πρέπει να μπει μόνο στην νομική σχολή ή μπορεί και απο άλλες, όπως ψυχολογία κοινωνιολογία...κτλ? Έχω μπερδευτεί... Ενδιαφέρομαι να για αυτο το επάγγελμα αλλά αν ειναι να μπω στην νομικη....:/:
Αν επίσης γνωρίζετε κάποια σελίδα που έχει πληροφορίες για αυτό το θέμα ή γενικα για όλα τα επαγγέλματα παρακαλώ στείλτε την....
Ευχαριστώωωω....!!!!:):):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

le desert

Νεοφερμένος

Η le desert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Είμαι καινούργια εδώ και έχω κάποιες ερωτήσεις οσο αναφορά την εγκληματολογία.
Για να γίνει καποιος εγκληματολόγος πρέπει να μπει μόνο στην νομική σχολή ή μπορεί και απο άλλες, όπως ψυχολογία κοινωνιολογία...κτλ? Έχω μπερδευτεί... Ενδιαφέρομαι να για αυτο το επάγγελμα αλλά αν ειναι να μπω στην νομικη....:/:
Αν επίσης γνωρίζετε κάποια σελίδα που έχει πληροφορίες για αυτό το θέμα ή γενικα για όλα τα επαγγέλματα παρακαλώ στείλτε την....
Ευχαριστώωωω....!!!!:):):):):):)

Χμ, με μπερδευεις τωρα. Καταρχας, να ξερεις οτι δεν υπαρχει σχολη απο την οποια θα αποκτήσεις τίτλο εγκληματολογου! λολ. Απο νομικη σίγουρα μπορείς να εξειδικευτείς στον τομέα της εγκληματολογίας και να κάνεις ενα καλό μαστερ στο τομεα αυτό! Επίσης στη νομική διδασκόμαστε πολλά μαθήματα ειξειδικευμένα στο τομέα αυτό και αποκτάς καλές βάσεις και επίσης λειτουργεί εργαστήρι εγκληματολογικών ερευνών.
Ισως υπάρχουν και άλλες κοινωνιολογικές σχολές που σου δίνουν βάσεις και κατευθύνσεις για αυτό το τομεα.
Η γνώμη μου είναι οτι χρειάζεσαι οπως και να εχει ένα καλό μεταπτυχιακό που να σε εξειδικεύσει στον τομέα αυτό, είτε επιλέξεις είτε δεν επιλέξεις την νομική σχολή! Δηλαδή και τη νομική να επιλέξεις πάλι δεν θα εισαι καλυμμένη! Γιατί δεν κάνεις μια αναζήτηση στο google. Εγω πχ θα εψαχνα πρωτα τα μεταπτυχιακα, εκει σου ζητάνε και τι πτυχιο θελουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroutzou

Νεοφερμένος

Η maroutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ναι γνωρίζω ότι μπορώ να πάω στην νομική για εγκληματολόγος αλλά έψαξα στο google και είδα ότι εγκληματολόγος γίνεσαι και μέσα από ψυχολογία κοινωνιολογία ανθρωπολογία ακόμα και βιολογία. Επίσης είδα ακόμα ότι και από την σχολή αξιωματικών μπορείς να ακουλουθήσεις το επάγγελμα αυτό..Βέβαια εγώ ενδιαφέρομαι για έρευνες,αναζητήσεις και γενικά όπως γίνονται στις ταινίες και όχι για να εξετάζω γιατί και πως έγινε το έγκλημα...Σε αυτή την περιπτωση που πάω...??οεοοοο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

le desert

Νεοφερμένος

Η le desert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ναι γνωρίζω ότι μπορώ να πάω στην νομική για εγκληματολόγος αλλά έψαξα στο google και είδα ότι εγκληματολόγος γίνεσαι και μέσα από ψυχολογία κοινωνιολογία ανθρωπολογία ακόμα και βιολογία. Επίσης είδα ακόμα ότι και από την σχολή αξιωματικών μπορείς να ακουλουθήσεις το επάγγελμα αυτό..Βέβαια εγώ ενδιαφέρομαι για έρευνες,αναζητήσεις και γενικά όπως γίνονται στις ταινίες και όχι για να εξετάζω γιατί και πως έγινε το έγκλημα...Σε αυτή την περιπτωση που πάω...??οεοοοο!!

στην αστυνομια μηπως; δεν γνωριζω να σε βοηθησω. αν ξερει καποιος αλλος ας μας πει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki boo

Νεοφερμένος

Η olympia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δηλαδη με λιγα λογια πρεπει να εισαι θεωρητικη κατευθ. στ σχολειο ε? ;\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

tyrex

Νεοφερμένος

Η tyrex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
δεν εχω καταλαβει με ποιο σκεπτικο επρεπε να μπεις πρωτα βιολογικο...μην λαβεις την παρατηρηση μου ως ειρωνικο σχολιο απλα επειδη με ενδιαφερει κ εμενα παρα πολυ ο κλαδος της εγκληματολογιας και σε εργαστηριακο επιπεδο αναρωτιεμαι τι σπουδες πλην της νομικης χρειαζεσαι για κατι τετοιο??π.χ. ιατροδικαστικη , βιολογικο ή μικροβιολογια?

και κατι ακομα...για να μπεις στην αστυνομια τιθεται θεμα υψους αλλα εφοσον μπεις ως εργαστηριακος με ποιο σκεπτικο πρεπει να πληρεις μια τετοια προυποθεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ginire

Νεοφερμένος

Η ginire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πάντως οι μεταπτυχιακές σπουδές, τα λεγόμενα master, μπορεί να μην έχουν καμία συνάφεια με το bachelor, το αρχικό σου δηλαδή. Τουτέστιν μπορείς να επιλέξεις ό,τι γουστάρεις, αρκεί και μόνο να το γουστάρεις..οκ και να έχεις και κάποια λεφτά στη μπάντα...αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top